Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Συμπληρωματικά (και σχετικό με παλαιότερα post για τη διαχείριση των νεκρών από covid), διαβάζω ότι το υπουργείο Δημοσίας Υγείας, αγνοώντας (ηθελημένα ή μη, δεν το γνωρίζω) τις δημοσιευμένες οδηγίες του ΕΟΔΥ, έχει δώσει δικές του οδηγίες διαχείρισης, παρόμοιες με αυτές για θανάτους από Έμπολα, χωρίς να υπάρχει από κανέναν οργανισμό παγκοσμίως τέτοια κατεύθυνση ή πρωτόκολλο.

Τόσο το ECDC όσο και το CDC μιλάνε για απλά ατομικά μέσα προστασίας και αυτό καθαρά προληπτικά γιατί φαίνεται ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος. Και εμείς εδώ παραλαμβάνουμε σφραγισμένα φέρετρα και γυμνά σώματα τυλιγμένα σε νάυλον και οι άνθρωποι δεν έχουν ούτε τη δυνατότητα να αποχαιρετήσουν τον άνθρωπό τους όπως πρέπει. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και τα δύο αλήθεια είναι. Και το κράτος είναι ανεπαρκές στο σύστημα υγείας και δυσκολεύεται να διαχειριστει την κατάσταση γενικά και το καλοκαίρι έκανε πατάτα και μετά απ'όλα αυτά προκαλεί κιόλας, αλλά και πολλοί πολίτες κάνουν πράγματα χωρίς να αντιλαμβάνονται τον κίνδυνο - ή διακόπτουν μεν τις συναντήσεις τους πχ θέλοντας και μη αλλά κατά βάθος ανυπομονούν να επιτραπεί το παραμικρό για να ξεχυθούν θεωρώντας ότι αφού το τάδε άνοιξε δεν υπάρχει πια κίνδυνος (όπως το καλοκαίρι). Και τα δύο ισχυουν, ούτε το κράτος ούτε οι πολίτες τα κάνουν όλα όπως πρέπει (το οποίο ομολογουμένως είναι δύσκολο και για τους δύο. Οποιαδήποτε κυβέρνηση οποιουδήποτε κράτους εννοώ. Απλά οι δικοί μας προκαλούν κιόλας). Και πολλές φορές είναι και αλληλένδετα, δηλαδή η στάση του κράτους είναι που οδηγεί τον κόσμο να πει "να κι εγώ, θα κάνω το τάδε, δεν είμαι κορόιδο, όλοι το κάνουν, αφού δεν υπάρχει έλεγχος κλπ", πράγμα το οποίο όμως δεν δείχνει και πολλή συνειδητοποίηση του κινδύνου. Προσωπικά θα έλεγα "ας κάνει ο,τι θέλει ο κάθε πολιτικός αν ρισκάρει να κολλήσει, εγώ δεν θέλω να κολλήσω" και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

Συμπληρωματικά (και σχετικό με παλαιότερα post για τη διαχείριση των νεκρών από covid), διαβάζω ότι το υπουργείο Δημοσίας Υγείας, αγνοώντας (ηθελημένα ή μη, δεν το γνωρίζω) τις δημοσιευμένες οδηγίες του ΕΟΔΥ, έχει δώσει δικές του οδηγίες διαχείρισης, παρόμοιες με αυτές για θανάτους από Έμπολα, χωρίς να υπάρχει από κανέναν οργανισμό παγκοσμίως τέτοια κατεύθυνση ή πρωτόκολλο.

Τόσο το ECDC όσο και το CDC μιλάνε για απλά ατομικά μέσα προστασίας και αυτό καθαρά προληπτικά γιατί φαίνεται ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος. Και εμείς εδώ παραλαμβάνουμε σφραγισμένα φέρετρα και γυμνά σώματα τυλιγμένα σε νάυλον και οι άνθρωποι δεν έχουν ούτε τη δυνατότητα να αποχαιρετήσουν τον άνθρωπό τους όπως πρέπει. 

Το διάβασα και εγώ και έφριξα! Είναι αδιανόητο να στερούν από τους ανθρώπους τον σωστό τελικό αποχαιρετισμό των αγαπημένων τους. Τα ταφικά έθιμα είναι μέρος του τί μας κάνει ανθρώπους και μας ξεχωρίζει από τα ζώα. Αν υπήρχε λόγος θα το καταλάβαινα αλλά απλά από υπερβάλλον ζήλο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Το διάβασα και εγώ και έφριξα! Είναι αδιανόητο να στερούν από τους ανθρώπους τον σωστό τελικό αποχαιρετισμό των αγαπημένων τους. Τα ταφικά έθιμα είναι μέρος του τί μας κάνει ανθρώπους και μας ξεχωρίζει από τα ζώα. Αν υπήρχε λόγος θα το καταλάβαινα αλλά απλά από υπερβάλλον ζήλο?

Εμένα μου το είπε ο άντρας μου που παρακολουθεί την εκπομπή στο Κρήτη tv που το έβγαλε πρώτα. Πραγματικά δεη το πίστεψα. Επειδή μας έχουν συνηθίσει σε ανεπαρκή μέτρα και όχι υπερβάλλοντα ζήλο, όταν μ το είπε του απάντησα ότι αυτά είναι λαίκισμοι και συνωμοσιολογίες και αποκλείεται να έχει γίνει κάτι τέτοιο. και όμως....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mary1976 είπε:

Το διάβασα και εγώ και έφριξα! Είναι αδιανόητο να στερούν από τους ανθρώπους τον σωστό τελικό αποχαιρετισμό των αγαπημένων τους. Τα ταφικά έθιμα είναι μέρος του τί μας κάνει ανθρώπους και μας ξεχωρίζει από τα ζώα. Αν υπήρχε λόγος θα το καταλάβαινα αλλά απλά από υπερβάλλον ζήλο?

 

Με στεναχώρησε τόσο πολύ αυτή η είδηση... Τα ταφικά έθιμα παίζουν τεράστιο ρόλο στη ψυχολογική κατάσταση ενός ανθρώπου, είναι απαραίτητο βήμα μετάβασης. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό έδωσαν τέτοιες οδηγίες, ειδικά όταν δεν το απαιτεί ο ΕΟΔΥ! Αλλά άντε βράστον τον ΕΟΔΥ, οι υπόλοιποι; παγκοσμίως! Πραγματικά δεν υπάρχει κανένας στον κόσμο να εφαρμόζει τέτοιο πρωτόκολλο. Είναι πρωτοφανές!

 

@little lamb οι συγγενείς δεν βλέπουν ποτέ το σώμα, οι δε νεκροί γυμνοί, τυλιγμένοι σε διπλό νάυλον και με σφραγισμένο φέρετρο, οι δε υπάλληλοι των γραφείων τελετών πρέπει να φοράνε στολή σαν αυτούς των ΜΕΘ. 

Link to comment
Share on other sites

Για τις στολές και το ότι δεν ανοίγει ποτέ το φέρετρο το ήξερα. Για το γυμνό σώμα με νάιλον δεν ήξερα.

Και η Εκκλησία μου κάνει εντύπωση πώς δεν ανέφερε τίποτα, αφού ακόμα κι αν σε όλη την τελετή το φέρετρο είναι κλειστό, όταν φτάνουν στον τάφο το ανοίγουν παντα και σκεπάζουν το πρόσωπο με μαντιλι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Με στεναχώρησε τόσο πολύ αυτή η είδηση... Τα ταφικά έθιμα παίζουν τεράστιο ρόλο στη ψυχολογική κατάσταση ενός ανθρώπου, είναι απαραίτητο βήμα μετάβασης. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό έδωσαν τέτοιες οδηγίες, ειδικά όταν δεν το απαιτεί ο ΕΟΔΥ! Αλλά άντε βράστον τον ΕΟΔΥ, οι υπόλοιποι; παγκοσμίως! Πραγματικά δεν υπάρχει κανένας στον κόσμο να εφαρμόζει τέτοιο πρωτόκολλο. Είναι πρωτοφανές!

 

@little lamb οι συγγενείς δεν βλέπουν ποτέ το σώμα, οι δε νεκροί γυμνοί, τυλιγμένοι σε διπλό νάυλον και με σφραγισμένο φέρετρο, οι δε υπάλληλοι των γραφείων τελετών πρέπει να φοράνε στολή σαν αυτούς των ΜΕΘ. 


Ακορντεον βεβαια το μέτρο, τον μητροπολίτη που έφυγε από COVID μια χαρά τον κηδέψανε με ανοιχτο φέρετρο και φέρανε κάποιοι και παιδάκια να τον ασπαστούν!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Για τις στολές και το ότι δεν ανοίγει ποτέ το φέρετρο το ήξερα. Για το γυμνό σώμα με νάιλον δεν ήξερα.

Και η Εκκλησία μου κάνει εντύπωση πώς δεν ανέφερε τίποτα, αφού ακόμα κι αν σε όλη την τελετή το φέρετρο είναι κλειστό, όταν φτάνουν στον τάφο το ανοίγουν παντα και σκεπάζουν το πρόσωπο με μαντιλι.

 

Και εκεί φαίνεται είναι όπως τους βολεύει.

 

Just now, Deena είπε:


Ακορντεον βεβαια το μέτρο, τον μητροπολίτη που έφυγε από COVID μια χαρά τον κηδέψανε με ανοιχτο φέρετρο και φέρανε κάποιοι και παιδάκια να τον ασπαστούν!

Αυτό θα έγραφα μόλις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίγο άσχετο, σήμερα κυκλοφορησα αρκετά για τα τελευταία ψώνια. Είδα ασυνήθιστα  πολλά καροτσάκια πορτ μπεμπέ, άρα θα είναι πολύ μικρά μωράκια, που αρκετά απ αυτά συνελήφθησαν τον Μάρτιο όπως φαίνεται. Μάλλον η καραντίνα ενέπνευσε τη σύσφιξη σχέσεων!!! 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Deena said:


Ακορντεον βεβαια το μέτρο, τον μητροπολίτη που έφυγε από COVID μια χαρά τον κηδέψανε με ανοιχτο φέρετρο και φέρανε κάποιοι και παιδάκια να τον ασπαστούν!

 

Δε νομίζω οτι ηταν σε καμία φάση ανοιχτό το φέρετρο, αν μιλάμε για το Μητροπολίτη Λαγκαδά τουλάχιστον. Απλώς μερικοί που πήγαν να προσκυνήσουν δεν τήρησαν τα συνηθισμένα μέτρα για κλειστό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , chocolate_eater είπε:

 

Δε νομίζω οτι ηταν σε καμία φάση ανοιχτό το φέρετρο, αν μιλάμε για το Μητροπολίτη Λαγκαδά τουλάχιστον. Απλώς μερικοί που πήγαν να προσκυνήσουν δεν τήρησαν τα συνηθισμένα μέτρα για κλειστό χώρο.


Έχεις δίκιο, το τσέκαρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

(στο μεταξυ με το τεστ τι έγινε?)

Χαχαχα, δεν έκανα τελικά, αλλά αδιαθέτησα λίγες μέρες μετά. Είχα πάρει κορτιζόνη για 10 μέρες λόγω βαρειας ρινιτιδας και μου απορρύθμισε τον κύκλο πλήρως.

 

Sorry για το άσχετο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

Χαχαχα, δεν έκανα τελικά, αλλά αδιαθέτησα λίγες μέρες μετά. Είχα πάρει κορτιζόνη για 10 μέρες λόγω βαρειας ρινιτιδας και μου απορρύθμισε τον κύκλο πλήρως.

 

Sorry για το άσχετο....

Στανταρακι με την κορτιζονη

Link to comment
Share on other sites

Ο Σαρηγιαννης (λοιμοξιολογος)διαβάζοντας στα πολυ γρήγορα είπε οτ ι δεν πρέπει να ανοιξουν τα σχολεια,οκ,κατανοητό γιατι οι γονεις προκάλεσαν το Νοέμβρη την έξαρση των κρουσμάτων.Το ακούσαμε κι αυτο.Αλλο συνέβαλαν και άλλο προκάλεσαν.

Δεν ξερω τι θα γινει με τα,παιδια.

Χαμος εξω  κ εντοπίστηκε κι άλλο καινούργιο στελεχος στη Βρετανία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ο Σαρηγιαννης (λοιμοξιολογος)διαβάζοντας στα πολυ γρήγορα είπε οτ ι δεν πρέπει να ανοιξουν τα σχολεια,οκ,κατανοητό γιατι οι γονεις προκάλεσαν το Νοέμβρη την έξαρση των κρουσμάτων.Το ακούσαμε κι αυτο.Αλλο συνέβαλαν και άλλο προκάλεσαν.

Δεν ξερω τι θα γινει με τα,παιδια.

Χαμος εξω  κ εντοπίστηκε κι άλλο καινούργιο στελεχος στη Βρετανία.

Δεν ειναι ο μονος που το λεει. Πληθσινουν οι φωνες. Οχι οτι το προκαλεσαν οι γονεις, αλλα οτι δ πρεπει να ανοιξουν τα σχολεια πριν τις 20

Ο συγκεκριμενος μαλιστα λεει οτι τπτ δ πρεπει να ανοιξει ως τοτε

Κ νομιζω τα μοντελα που χρησιμοποιουν ως τωρα εχουν πεσει μεσα, οποτε το βασιζει καπου

Κ γενικα με το κλιμα στην αρθογραφια το εχω σιγουρο οτι δ προκειται να ανοιξουν πριν απο τις 20

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Δεν ειναι ο μονος που το λεει. Πληθσινουν οι φωνες. Οχι οτι το προκαλεσαν οι γονεις, αλλα οτι δ πρεπει να ανοιξουν τα σχολεια πριν τις 20

Ο συγκεκριμενος μαλιστα λεει οτι τπτ δ πρεπει να ανοιξει ως τοτε

Κ νομιζω τα μοντελα που χρησιμοποιουν ως τωρα εχουν πεσει μεσα, οποτε το βασιζει καπου

Κ γενικα με το κλιμα στην αρθογραφια το εχω σιγουρο οτι δ προκειται να ανοιξουν πριν απο τις 20

Ναι.εχουν κ ενημέρωση τα ιδιωτικά σχολεία από την περασμενη εβδομαδα.αυτο το κατανοω.κ αν γίνει χαμός ουτε κι εγω θελω να ανοιξουν.το θέμα είναι ότι μπορει οι γονεις να συνέβαλαν αλλα δεν προκαλεσαν την έκρηξη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η δικαιολογία με τους γονείς  είναι γελοία, από τη στιγμή που έχουν αρχίσει να ανοίγουν κάποιοι κλάδοι. Δηλαδή είναι επικίνδυνο να πουν ένα γεια στα πεταχτά οι μαμάδες έξω επ το σχολείο αλλά όχι να πάνε στο κομμωτηριο; Συμφωνώ με αυτό που είχε ειπωθεί παραπάνω, ότι τα ανοιχτά σχολεία συντηρούν μια αίσθηση κανονικότητας που είναι επικίνδυνη, γι αυτό δεν συμφωνώ με την κανονική καραντίνα με ανοιχτά σχολεία. Εδώ όμως δεν έχουμε κανονική καραντίνα. Έχουμε ένα ανόητο υβρίδιο. Μεγαλύτερη ψευδαίσθηση κανονικότητας από τα μαλλιά και τα νύχια, που είναι ο ορισμός του χαζολογήματος, δεν υπάρχει, ενω κατά τ αλλά δεν μπορείς να πας να δοκιμάσεις παπούτσια σ ένα κατάστημα. Και λέμε ότι φταίνε τα πηγαδάκια των γονέων για τα κλειστά σχολεία. 

Link to comment
Share on other sites

Χμμ διαβάστε αυτό "Effect of school closures on mortality from coronavirus disease 2019: old and new predictions" bmj.com/content/371/bmj.m3588

 

[...The model predicted that school closures and isolation of younger people would increase the total number of deaths, albeit postponed to a second and subsequent waves. The findings of this study suggest that prompt interventions were shown to be highly effective at reducing peak demand for intensive care unit (ICU) beds but also prolong the epidemic, in some cases resulting in more deaths long term...]

 

Κλείνοντας τα σχολεία, ουσιαστικά μεταφέρεις το πρόβλημα για αργότερα και μάλιστα με περισσότερους θανάτους. Μπορεί προσωρινά να περιορίζεις την ανάγκη για ΜΕΘ αλλά παράλληλα επιμηκύνεις την πανδημία.

 

Επίσης χρήσιμο "Inferring the effectiveness of government interventions against COVID-19" science.sciencemag.org/content/early/2020/12/15/science.abd9338

[...Closing all educational institutions, limiting gatherings to 10 people or less, and closing face-to-face businesses each reduced transmission considerably. The additional effect of stay-at-home orders was comparatively small.]

Κοινώς, το ότι στέλνουμε μηνύματα και απαγορεύεται η μετακίνηση, δε φαίνεται να επηρεάζει ιδιαίτερα.

 

Συνδυάζοντας τα με την έκθεση του bloomberg, εύκολα καταλαβαίνεις γιατί τα πάμε τόσο χάλια...

 

 

12 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

 

Δε νομίζω οτι ηταν σε καμία φάση ανοιχτό το φέρετρο, αν μιλάμε για το Μητροπολίτη Λαγκαδά τουλάχιστον. Απλώς μερικοί που πήγαν να προσκυνήσουν δεν τήρησαν τα συνηθισμένα μέτρα για κλειστό χώρο.

 

Έχεις δίκιο. Αυτό έγινε αλλά όχι Ελλάδα, παρά δίπλα, με τον Μητροπολίτη Μαυροβουνίου νομίζω. Στην Ελλάδα απλά κυκλοφόρησε φωτογραφία με παιδάκι να φιλάει το φέρετρο του μητροπολίτη Λαγκαδά  (εντελώς προβληματικό μου φαίνεται και αυτό, αλλά τουλάχιστον όχι λόγω COVID).

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Μπορεί προσωρινά να περιορίζεις την ανάγκη για ΜΕΘ

Αυτό κ μόνο προσωπικά εμένα μου αρκεί.. Γιατί αν δεν υπάρχουν κρεβάτια ΜΕΘ δυστυχώς πολύς κόσμος θα πεθάνει που μπορεί σε διαφορετική περίπτωση να μην πέθαινε.. Ναι όντως η πανδημία έτσι επιμηκύνεται αλλά τουλάχιστον σε λίγο έρχεται το εμβόλιο κ ίσως καλυτερέψουν τα πράγματα! 

 

Just now, vtgian είπε:

Κοινώς, το ότι στέλνουμε μηνύματα και απαγορεύεται η μετακίνηση, δε φαίνεται να επηρεάζει ιδιαίτερα.

 Που το στηρίζουν αυτό, δεν καταλαβαίνω, όταν είχαν φτάσει τα κρούσματα κ 3000 χιλιάδες κ τώρα με την απαγόρευση κυκλοφορίας επιτέλους πήγαμε σε τριψήφιο αριθμό?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Αυτό κ μόνο προσωπικά εμένα μου αρκεί.. Γιατί αν δεν υπάρχουν κρεβάτια ΜΕΘ δυστυχώς πολύς κόσμος θα πεθάνει που μπορεί σε διαφορετική περίπτωση να μην πέθαινε.. Ναι όντως η πανδημία έτσι επιμηκύνεται αλλά τουλάχιστον σε λίγο έρχεται το εμβόλιο κ ίσως καλυτερέψουν τα πράγματα! 

 

 Που το στηρίζουν αυτό, δεν καταλαβαίνω, όταν είχαν φτάσει τα κρούσματα κ 3000 χιλιάδες κ τώρα με την απαγόρευση κυκλοφορίας επιτέλους πήγαμε σε τριψήφιο αριθμό?

Σχετικά με το πρώτο: μα σου λέει ότι τελικά μπορείς να έχεις περισσότερες ελεύθερες ΜΕΘ αλλα συνολικά θα έχεις περισσότερους θανάτους. Άρα ποιο το όφελος, αν τελικά χαθούν περισσότερες ζωές;

 

Σχετικά με το δεύτερο: σε στατιστικά δεδομένα, όπως όλες οι σοβαρές μελέτες. Μπορείς να διαβάσεις τη μελέτη και να δεις τα δεδομένα. 

[Whenever countries in our dataset introduced stay-at-home orders, they essentially always also implemented, or already had in place, all other NPIs in this study. We accounted for these other NPIs separately and isolated the effect of ordering the population to stay at home, in addition to the effect of all other NPIs. In accordance with other studies that took this approach (2, 6), we found that issuing a stay-at-home order had a small effect when a country had already closed educational institutions, closed nonessential businesses, and banned gatherings. I...] 

Δεν είναι ο περιορισμός κυκλοφορίας που κάνει τη διαφορά, όταν έχεις ήδη εφαρμόσει άλλα μέτρα όπως να έχεις κλείσει σχολεία και επιχειρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Σχετικά με το πρώτο: μα σου λέει ότι τελικά μπορείς να έχεις περισσότερες ελεύθερες ΜΕΘ αλλα συνολικά θα έχεις περισσότερους θανάτους. Άρα ποιο το όφελος, αν τελικά χαθούν περισσότερες ζωές;

 

Σχετικά με το δεύτερο: σε στατιστικά δεδομένα, όπως όλες οι σοβαρές μελέτες. Μπορείς να διαβάσεις τη μελέτη και να δεις τα δεδομένα. 

[Whenever countries in our dataset introduced stay-at-home orders, they essentially always also implemented, or already had in place, all other NPIs in this study. We accounted for these other NPIs separately and isolated the effect of ordering the population to stay at home, in addition to the effect of all other NPIs. In accordance with other studies that took this approach (2, 6), we found that issuing a stay-at-home order had a small effect when a country had already closed educational institutions, closed nonessential businesses, and banned gatherings. I...] 

Δεν είναι ο περιορισμός κυκλοφορίας που κάνει τη διαφορά, όταν έχεις ήδη εφαρμόσει άλλα μέτρα όπως να έχεις κλείσει σχολεία και επιχειρήσεις.

Εμένα η έρευνα μου μοιάζει τελείως υποθετική. Που το στηρίζουν το ότι μπορεί να έχει περισσότερους θανάτους μακροπρόθεσμα? (Βέβαια βάζει σαν λέξη το "would" δλδ θα μπορούσε 

 

Just now, vtgian είπε:

in some cases resulting in more deaths long term

Σε μερικές περιπτώσεις το αποτέλεσμα θα ήταν περισσότερους θανάτους σε βάθος χρόνου.. Οπότε πάλι υποθετικά.

 

Για το δεύτερο σκέλος όντως αν κλείνουν τα πάντα μπορεί να μειωθεί η επιδημία αλλά κ πάλι αν συναντιούνται έξω παρέες 8 κ λιγότερων ατόμων μπορεί να κολλάνε μεταξύ τους κ να μεταφέρουν πάλι τον ιό. Οπότε σε συνδυασμό η απαγόρευση κυκλοφορίας με το κλείσιμο επιχειρήσεων για μένα επιδράει θετικά... Τώρα βέβαια θα μου πεις ότι αυτά τα λένε οι έρευνες οπότε ότι κ να σκέφτομαι εγώ η ο καθένας από εμάς μπορεί να μην ισχύει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...