Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Παντού υπάρχει διασπορά όπου υπάρχουν πολλοί άνθρωποι μαζεμένοι, ωστόσω η σκέψη ως προς αυτό είναι οτι εφ'όσον ανοίγει η αγορά ειδικά εν'οψει των Χριστουγέννων (αλλιώς σιγά μην άνοιγε), που πρόκειται για μία θρησκευτική γιορτή, είναι κάπως παράλογο να μη μπορεί κάποιος να πάει στη χριστουγεννιάτικη λειτουργία (με όλα τα μέτρα κλπ. κλπ.), ενώ μια μέρα πριν θα μπορεί να μπει και να βγει σε δεκάδες μαγαζιά με δώρα, στολίδια, φαγητά κλπ.

Δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο.στα μαγαζια είναι πιο ελεγχόμενος ο αριθμός.κ επισης δεν βαζουν στο στόμα τα εμπορευματα όπως το κουτάλι.Τελος ολοι φορουν μασκες.Οι παπάδες κ οι ψάλτες λογι.κα όχι.

Επισης σε κάποιες δεν θα τηρηθούν τα μετρα κ αποκλείεται να μπουκάρει η αστυνομία όπως στα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, mama16 said:

Για τον λόγο που είπε η @Εσπερος. Εφόσον ειδαν ότι λειτουργεί η τηλεκπαίδευση (σύμφωνα με αυτούς), δεν υπάρχουν αντιδράσεις από γονείς τα αφήνουν κλειστά. Ενώ από τις επιχειρήσεις κ τους πιστούς υπάρχουν!

Σύμφωνα με αυτούς όπως πολύ εύστοχα λες, γιατί φαντάζομαι πως οι περισσότεροι γονείς δεν είναι ευχαριστημένοι από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Σύμφωνα με αυτούς όπως πολύ εύστοχα λες, γιατί φαντάζομαι πως οι περισσότεροι γονείς δεν είναι ευχαριστημένοι από αυτό.

Ε ναι εννοείται ότι δεν είναι, ιδιαίτερα οι γονείς που τα παιδιά πάνε παιδικό/νήπια, δημοτικό κ δουλεύουν κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο.στα μαγαζια είναι πιο ελεγχόμενος ο αριθμός.κ επισης δεν βαζουν στο στόμα τα εμπορευματα όπως το κουτάλι.Τελος ολοι φορουν μασκες.Οι παπάδες κ οι ψάλτες λογι.κα όχι.

Επισης σε κάποιες δεν θα τηρηθούν τα μετρα κ αποκλείεται να μπουκάρει η αστυνομία όπως στα μαγαζιά.

Θα παμε πισω ετσι.Επιτρεπεται η μάζωξη για άλλες θρησκείες?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο.στα μαγαζια είναι πιο ελεγχόμενος ο αριθμός.κ επισης δεν βαζουν στο στόμα τα εμπορευματα όπως το κουτάλι.Τελος ολοι φορουν μασκες.Οι παπάδες κ οι ψάλτες λογι.κα όχι.

Επισης σε κάποιες δεν θα τηρηθούν τα μετρα κ αποκλείεται να μπουκάρει η αστυνομία όπως στα μαγαζιά.

 

Δε θα μπω στη διαδικασία να κρίνω που κολλάει περισσότερο, νομίζω οτι όλα αυτά είναι εικασίες όσο δεν υπάρχει κάποια έρευνα που να βγάζει κάποιο συγκεκριμένο συμπέρασμα. Όλοι ξέρουμε οτι κολλάει παντού, αλλά κανένας δε μπορεί να πει με σιγουριά που κολλάει περισσότερο. Και 5 φορές περισσότερο να κολλάει στην Εκκλησία (υπόθεση εργασίας), η αλήθεια είναι οτι στην Εκκλησία θα πάνε ελάχιστοι, σε σχέση με όσους θα πάνε στα μαγαζιά τις 20 μέρες που θα μείνουν ανοιχτά. Προσωπικά δε βλέπω πουθενά τον "αυξημένο κίνδυνο", εφ'όσον τηρούνται αυτά που πρέπει να τηρηθούν.

 

Υπάρχει εκ των πραγμάτων κίνδυνος από τη στιγμή που ανοίγει ένας παραπάνω κλάδος, ωστόσω το επιχείρημα του ανοίγματος για τις εκκλησίες και τα μαγαζιά κατά την περίοδο των Χριστουγέννων είναι περισσότερο κοινωνικό και οικονομικό, απ'ότι υγειονομικό. Δεν ανοίγουν επειδή "δεν κολλάει"...ανοίγουν επειδή η κυβέρνηση αποφάσισε, λαμβάνοντας ένα υγειονομικό ρίσκο, να επαναφέρει μια κάποια κανονικότητα κατά τη διάρκεια των Χριστουγέννων η οποία, αν περιλαμβάνει τη γαλοπούλα και τα λαμπάκια, το λογικό είναι να περιλαμβάνει και τη χριστουγεννιάτικη Θεία Λειτουργία...κατά τη γνώμη μου πάντα. Αλλιώς ας κάνουν γενικό lockdown όπως το Πάσχα κι ας μην ανοίξει τίποτα.

 

Just now, μαγιοπουλας said:

Θα παμε πισω ετσι.Επιτρεπεται η μάζωξη για άλλες θρησκείες?

 

Δεν έχει βγει καμία απόφαση ακόμα, γίνονται απλώς σκέψεις και συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Δε θα μπω στη διαδικασία να κρίνω που κολλάει περισσότερο, νομίζω οτι όλα αυτά είναι εικασίες όσο δεν υπάρχει κάποια έρευνα που να βγάζει κάποιο συγκεκριμένο συμπέρασμα. Όλοι ξέρουμε οτι κολλάει παντού, αλλά κανένας δε μπορεί να πει με σιγουριά που κολλάει περισσότερο. Και 5 φορές περισσότερο να κολλάει στην Εκκλησία (υπόθεση εργασίας), η αλήθεια είναι οτι στην Εκκλησία θα πάνε ελάχιστοι, σε σχέση με όσους θα πάνε στα μαγαζιά τις 20 μέρες που θα μείνουν ανοιχτά. Προσωπικά δε βλέπω πουθενά τον "αυξημένο κίνδυνο", εφ'όσον τηρούνται αυτά που πρέπει να τηρηθούν.

 

Υπάρχει εκ των πραγμάτων κίνδυνος από τη στιγμή που ανοίγει ένας παραπάνω κλάδος, ωστόσω το επιχείρημα του ανοίγματος για τις εκκλησίες και τα μαγαζιά κατά την περίοδο των Χριστουγέννων είναι περισσότερο κοινωνικό και οικονομικό, απ'ότι υγειονομικό. Δεν ανοίγουν επειδή "δεν κολλάει"...ανοίγουν επειδή η κυβέρνηση αποφάσισε, λαμβάνοντας ένα υγειονομικό ρίσκο, να επαναφέρει μια κάποια κανονικότητα κατά τη διάρκεια των Χριστουγέννων η οποία, αν περιλαμβάνει τη γαλοπούλα και τα λαμπάκια, το λογικό είναι να περιλαμβάνει και τη χριστουγεννιάτικη Θεία Λειτουργία...κατά τη γνώμη μου πάντα. Αλλιώς ας κάνουν γενικό lockdown όπως το Πάσχα κι ας μην ανοίξει τίποτα.

 

 

Δεν έχει βγει καμία απόφαση ακόμα, γίνονται απλώς σκέψεις και συζητήσεις.

Η θεία κοινωνία παρόλα αυτά  αποτελεί μεγαλο κινδυνο.επισης αν ανοιξουν οι εκκλησίες το δίκαιο ειναι να ανοιξουν παντου οι τοποι λατρείας κι αυτο μεγαλώνει τον κίνδυνο.

Επίσης,τη στιγμή που βρισκόμαστε σε έκτακτη ανάγκη κ δεν ανοίγουν ουτε τα σχολεια γιατι να μην παρακολουθήσουμε λειτουργία μέσω ίντερνετ?

Τα μαγαζια πρέπει να ανοιξουν κ για λόγους οικονομίας.

Πως θα ζήσει ο κόσμος?Εινσι βιοποριστικο το θεμα.Η εκκλησια ομως δεν είναι.Οι ιερείς πληρώνονται κ όλα αυτα τα χρόνια η εκκλησια εχει κανει μεγαλη περιουσία.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Η θεία κοινωνία παρόλα αυτά  αποτελεί μεγαλο κινδυνο.επισης αν ανοιξουν οι εκκλησίες το δίκαιο ειναι να ανοιξουν παντου οι τοποι λατρείας κι αυτο μεγαλώνει τον κίνδυνο.

Επίσης,τη στιγμή που βρισκόμαστε σε έκτακτη ανάγκη κ δεν ανοίγουν ουτε τα σχολεια γιατι να μην παρακολουθήσουμε λειτουργία μέσω ίντερνετ?

Τα μαγαζια πρέπει να ανοιξουν κ για λόγους οικονομίας.

Πως θα ζήσει ο κόσμος?Εινσι βιοποριστικο το θεμα.Η εκκλησια ομως δεν είναι.Οι ιερείς πληρώνονται κ όλα αυτα τα χρόνια η εκκλησια εχει κανει μεγαλη περιουσία.

 

 

Δεν θα μπω στην κουβέντα για τη Θεία Κοινωνία διότι έχει ξανασυζητηθεί πλείστες όσες φορές στο παρελθόν και για διάφορους λόγους δεν καταλήγει κάπου. Προφανώς έχω την προσωπική μου αντίληψη αλλά δεν θα τη μοιραστώ ούτε και θα προσπαθήσω να επιχειρηματολογήσω κάτι βάση αυτής.

 

Και οι Εκκλησίες πρέπει να ανοίξουν (και) για λόγους οικονομίας, αλλά ειδικά για την περίοδο των Χριστουγέννων οι βασικότεροι λόγοι είναι άλλοι. Αν η αξιολόγηση γινόταν μόνο βάση των οικονομικών κριτηρίων, θα έπρεπε να μην έχει κλείσει ποτέ τίποτα. Είναι κι αυτή μια προσέγγιση.

 

Για την έκτακτη ανάγκη το ξαναείπα...προφανώς αφού ανοίγουν κομμωτήρια, νυχάδικα και μαγαζιά με λαμπάκια, μάλλον κρίνεται από την κυβέρνηση οτι μπορούμε να χαλαρώσουμε για 1-2 εβδομάδες, συνεπώς η κατάσταση δεν προβλέπεται και τόσο "έκτακτη". Το γιατί δεν ανοίγουν ΚΑΙ τα σχολεία είναι ένα λογικό ερώτημα, ομολογουμένως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Δεν θα μπω στην κουβέντα για τη Θεία Κοινωνία διότι έχει ξανασυζητηθεί πλείστες όσες φορές στο παρελθόν και για διάφορους λόγους δεν καταλήγει κάπου. Προφανώς έχω την προσωπική μου αντίληψη αλλά δεν θα τη μοιραστώ ούτε και θα προσπαθήσω να επιχειρηματολογήσω κάτι βάση αυτής.

 

Και οι Εκκλησίες πρέπει να ανοίξουν (και) για λόγους οικονομίας, αλλά ειδικά για την περίοδο των Χριστουγέννων οι βασικότεροι λόγοι είναι άλλοι. Αν η αξιολόγηση γινόταν μόνο βάση των οικονομικών κριτηρίων, θα έπρεπε να μην έχει κλείσει ποτέ τίποτα. Είναι κι αυτή μια προσέγγιση.

 

Για την έκτακτη ανάγκη το ξαναείπα...προφανώς αφού ανοίγουν κομμωτήρια, νυχάδικα και μαγαζιά με λαμπάκια, μάλλον κρίνεται από την κυβέρνηση οτι μπορούμε να χαλαρώσουμε για 1-2 εβδομάδες, συνεπώς η κατάσταση δεν προβλέπεται και τόσο "έκτακτη". Το γιατί δεν ανοίγουν ΚΑΙ τα σχολεία είναι ένα λογικό ερώτημα, ομολογουμένως.

Άς αφήσουμε την εκκλησια γιατι το βλέπω αλλιώς.Δεν είναι οτι δεν καταλαβαίνω αυτά που λες αλλά ιεραρχώ αλλιως τις ανάγκες.

Σέβομαι την άποψη σου ομως.οκ.

Τα μαγαζια ποσο πιστεύεις ότι αντέχουν να μείνουν ακομη κλειστα?Να μείνουν κλειστα σε περιοχές με βαρύ φορτίο να το καταλάβω.Γιατι ομως να μην ανοιξουν αλλου?

Την ίδια απορία έχω κ με τα σχολεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Άς αφήσουμε την εκκλησια γιατι το βλέπω αλλιώς.Δεν είναι οτι δεν καταλαβαίνω αυτά που λες αλλά ιεραρχώ αλλιως τις ανάγκες.

Σέβομαι την άποψη σου ομως.οκ.

Τα μαγαζια ποσο πιστεύεις ότι αντέχουν να μείνουν ακομη κλειστα?Να μείνουν κλειστα σε περιοχές με βαρύ φορτίο να το καταλάβω.Γιατι ομως να μην ανοιξουν αλλου?

Την ίδια απορία έχω κ με τα σχολεια.

 

Ναι, εντάξει, προφανώς δε μπορούμε όλοι να ιεραρχούμε τις ανάγκες με τον ίδιο τρόπο...αλλά μια συνεπής κυβέρνηση οφείλει να μην έχει δύο μέτρα και σταθμά εκεί όπου καμία αντικειμενική ανάγκη δεν κάνει κάτι τέτοιο αναπόφευκτο.

 

Τα περιοχικά/τοπικά lockdown δεν δουλεύουν, διότι πολύ απλά ο κόσμος θα πάει στη διπλανή περιοχή να κάνει αυτά που δε μπορεί να κάνει στη δική του. Το οτι μία Χ περιοχή είναι και παραμένει καθαρή δεν είναι σύμπτωση, αλλά μάλλον οφείλεται, τουλάχιστον εν μέρει, στο γενικό lockdown. Ακόμα και με απαγόρευση μετακίνησης ιδιωτών στις περιφέρειες, η ανοιχτή οικονομία σε μία περιοχή σημαίνει αυτόματα επαγγελματικές μετακινήσεις από όλη σχεδόν την υπόλοιπη χώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ναι, εντάξει, προφανώς δε μπορούμε όλοι να ιεραρχούμε τις ανάγκες με τον ίδιο τρόπο...αλλά μια συνεπής κυβέρνηση οφείλει να μην έχει δύο μέτρα και σταθμά εκεί όπου καμία αντικειμενική ανάγκη δεν κάνει κάτι τέτοιο αναπόφευκτο.

 

Τα περιοχικά/τοπικά lockdown δεν δουλεύουν, διότι πολύ απλά ο κόσμος θα πάει στη διπλανή περιοχή να κάνει αυτά που δε μπορεί να κάνει στη δική του. Το οτι μία Χ περιοχή είναι και παραμένει καθαρή δεν είναι σύμπτωση, αλλά μάλλον οφείλεται, τουλάχιστον εν μέρει, στο γενικό lockdown. Ακόμα και με απαγόρευση μετακίνησης ιδιωτών στις περιφέρειες, η ανοιχτή οικονομία σε μία περιοχή σημαίνει αυτόματα επαγγελματικές μετακινήσεις από όλη σχεδόν την υπόλοιπη χώρα.

Πολυ σωστό αυτό αλλα δεν εννοούσα να ανοιξουν οι νομοι.Επισης αρχίζουν να υπάρχουν κ ελλείψεις σε προϊόντα γιατι οι μεταφορικες εχουν φρικάρει.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω έχω αναρωτηθεί γιατί πχ δεν χουν μείνει ανοιχτά τα νησιά τουλάχιστον που είναι πιο απομονωμένα κ γενικα είχαν ελεγχόμενα κρούσματα. Αλλά ο chocolatecearer έχει δίκιο, επειδή υπάρχει ένας βαθμός μετακίνησης πχ μεταφορικες, επαγγελματικά ταξίδια κ ίσως κ ιατρικά ραντεβού (πολλά νησιά δεν έχουν όλες τις ειδικότητες κ δεν γίνεται να αφήσουν τόσες εκκρεμότητες στον πάγο για μήνες), θεωρούν ότι ανά πάσα στιγμή μια «καθαρή» περιοχή μπορεί να φουντώσει, κ μάλιστα περιοχή χωρίς υποδομές. Επίσης υπάρχουν πάντα αυτοί που βρίσκουν τρόπους να μετακινηθούν στην επαρχία κ αν έχει μια πιο κανονική ζωή εκεί, τα δεδομένα ανατρέπονται. μόνο κ μόνο οι φοιτητές να γυρίσουν πχ, κ να αρχίσουν βόλτες, καφέ κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά οφείλουν να παραδεχτούν ότι το lockdown απέτυχε και να ανοίξουν όλα πλην της νυχτερινής διασκέδασης. Οι τελευταίοι καταστράφηκαν. Μετά το Πάσχα θα ανοίξουν.  Οι υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης που είναι έτη φωτός μπροστά από εμάς από άποψη οικονομίας, προστατεύουν την οικονομία τους και άνοιξαν την αγορά και σχολεία δεν έκλεισαν ποτέ. Για να φτάσουν τα κρούσματα εκεί που θέλουν, θα φτάσουμε άνοιξη. Τι θα γίνει δηλαδή? Lockdown και άγιος ο θεός? Δεν βλέπω πώς θα ορθοποδήσουν η επαρχία και τα νησιά. Θα πεινάσει κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αλήθεια το μυαλό μου δεν μπορεί να το διαχειριστεί όλο αυτό, οι μαμάδες που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα τι κάνουν? ειλικρινά ρωτάω, γιατί οκ εγώ είμαι τυχερή και μπορώ να επιλέξω να δουλέψω κάποιες ημέρες από το σπίτι και ο άντρας μου  μπορεί να λείπει κάποιες ημέρες της εβδομάδας, όμως η δική μου περίπτωση είναι σπάνια, οι γονείς οι υπόλοιποι τι κάνουν? οι άνθρωποι που δεν μπορούν να εργαστούν από το σπίτι πως το διαχειρίζονται όλο αυτό? Φαντάζομαι με άδεια άνευ αποδοχών και μετά άντε να βγει ο μήνας.

 

Κι εγώ είμαι από τους τυχερούς, μπορούμε και οι δύο να δουλέψουμε από το σπίτι επ' αόριστον χωρίς πρόβλημα και χωρίς οικονομική επίπτωση, τα παιδιά μου είναι σχετικά μεγάλα και δεν δυσανασχετούν στο σπίτι, η τηλεκπαίδευση που κάνουν είναι πολύ ποιοτική και λειτουργεί, τολμώ να πω ότι σε προσωπικό εγωιστικό επίπεδο περνάμε μια πολύ ωραία περίοδο.

 

Ωστόσο, δεν είναι δυνατόν να αντιμετωπίζονται τα σχολεία ως ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Και δεν εννοώ να άνοιγαν στις 14/12, αλλά για σκεφτείτε να βγουν όλοι για ρεβεγιόν, ψώνια και λειτουργία τα Χριστούγεννα και μετά την Πρωτοχρονιά να έχουμε πάλι "υψηλό επιδημιολογικό φορτίο" και να θεωρηθεί επικίνδυνο να ανοίξουν τα σχολεία....

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Deena είπε:

Ωστόσο, δεν είναι δυνατόν να αντιμετωπίζονται τα σχολεία ως ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Και δεν εννοώ να άνοιγαν στις 14/12, αλλά για σκεφτείτε να βγουν όλοι για ρεβεγιόν, ψώνια και λειτουργία τα Χριστούγεννα και μετά την Πρωτοχρονιά να έχουμε πάλι "υψηλό επιδημιολογικό φορτίο" και να θεωρηθεί επικίνδυνο να ανοίξουν τα σχολεία....

Φοβάμαι ότι αυτό δεν είναι εξωπραγματικό σενάριο να συμβεί, ή νε ανοίξουν κ να ξανακλείσουν τέλη Ιανουαρίου... Πραγματικά πιστεύω ότι αν δεν ξεσηκωθεί κόσμος, αυτή τη στιγμή τα κλειστά σχολεία τους εξυπηρετούν περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρίσκω πολύ λογική τη σκέψη γιατί γενικό lockdown και όχι κατά τόπους.

Μάλιστα θεωρώ πως μια τέτοια στρατηγική είναι λογική και ταιριάζει σε μια υγιή κοινωνία τόσο από άποψη διοίκησης όσο και πολιτών.

 

Μετά σκέφτομαι: α) πως κάτι τέτοιο προϋποθέτει πολύ καλή συνεργασία κεντρικών και αποκεντρωμένων διοικητικών μηχανισμών και β) ακούγονται τόσες και τόσες φωνές για την διόγκωση των ανισοτήτων, σε τόσους και τόσους χώρους, από τόσες και τόσες πλευρές, που η κάθε μία έχει την δική της επιχειρηματολογία. 

Τι θα ακουγόταν άραγε εάν λειτουργούσαν τα σχολεία, η αγορά, οι χώροι λατρείας, κλπ σε κάποιες περιοχές και κάποιες όχι...(;)

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

θα ακουγόταν άραγε εάν λειτουργούσαν τα σχολεία, η αγορά, οι χώροι λατρείας, κλπ σε κάποιες περιοχές και κάποιες όχι...(;)

Για τα σχολεία το είχα σκεφτεί ότι με την εμμονή για κεντρικές εξετάσεις που έχουν, δεν υπήρχε περίπτωση να κλείσουν τα σχολεία των αστικών κέντρων κ να μείνουν ανοιχτά της επαρχίας. Θα προκαλούσε τεράστιες αντιδράσεις. 

 

Γενικα όμως αν είναι κάποιος να αντιδράσει για κάτι τέτοιο, να αντιδρά γενικα για τις διαφορετικές υποδομές πόλεων κ επαρχίας. Δεν είναι δυνατόν ο Αθηναίος να νιώθει αδικημένος επειδή τα παιδθα της Δονουσας πάνε σχολείο κ λειτουργεί ο καφενές του κυρ Τάσου σε ένα ορεινό χωριό της Ηλείας. Η επαρχία δεν έχει ιατρικές υποδομές, χώρους δραστηριοτήτων, σωστά οργανωμένα σχολεία, ένα σωρό πράγματα δεν έχει για χρόνια κ το θεωρούμε φυσικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

 

 αλλά για σκεφτείτε να βγουν όλοι για ρεβεγιόν, ψώνια και λειτουργία τα Χριστούγεννα και μετά την Πρωτοχρονιά να έχουμε πάλι "υψηλό επιδημιολογικό φορτίο" και να θεωρηθεί επικίνδυνο να ανοίξουν τα σχολεία....

Αυτό σκέφτομαι και εγώ ..αυτό φοβάμαι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Αυτό σκέφτομαι και εγώ ..αυτό φοβάμαι!

εγω παλι στα απαισιοδοξα μου πιστευω ακριβως αυτο θα γινει

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Υποτίθεται πως ήταν προτεραιότητα οι μαθητές...έχουν καεί τα εγκεφαλικά μου κύτταρα από αυτά που διαβάζω!

Eγώ συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες, όμως με την ίδια λογική θα έπρεπε να ανοίξουν και τα σχολεία (παρόλο που δεν ξέρω αν θα τον έστελνα τον γιο μου ), δεν μπορούν να κρατούν τα παιδιά σπίτι και όλα τα άλλα να λειτουργούν κανονικά, δηλαδή χωρίς σχολείο μπορούμε να ζήσουμε αλλά χωρίς μανικιουρ αντάυγεια και Θεία λειτουργία δεν μπορούμε ? Αλήθεια το μυαλό μου δεν μπορεί να το διαχειριστεί όλο αυτό, οι μαμάδες που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα τι κάνουν? ειλικρινά ρωτάω, γιατί οκ εγώ είμαι τυχερή και μπορώ να επιλέξω να δουλέψω κάποιες ημέρες από το σπίτι και ο άντρας μου  μπορεί να λείπει κάποιες ημέρες της εβδομάδας, όμως η δική μου περίπτωση είναι σπάνια, οι γονείς οι υπόλοιποι τι κάνουν? οι άνθρωποι που δεν μπορούν να εργαστούν από το σπίτι πως το διαχειρίζονται όλο αυτό? Φαντάζομαι με άδεια άνευ αποδοχών και μετά άντε να βγει ο μήνας.

(Καταλαβαίνεις πως δεν ρωτάω εσένα προσωπικά, τις σκέψεις μου λέω).

αν ηταν προτεραιοτητα τα σχολεια δ θα ανοιγαν τον σεπτεμβρη στις συνθηκες που ανοιξαν

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

εγω παλι στα απαισιοδοξα μου πιστευω ακριβως αυτο θα γινει

αν ηταν προτεραιοτητα τα σχολεια δ θα ανοιγαν τον σεπτεμβρη στις συνθηκες που ανοιξαν

 

Και όμως δεν φαίνεται να υπήρχε θέμα με τον τρόπο λειτουργίας των σχολείων, ίσα-ίσα που πολλοί γονείς θεωρούσαν τα μέτρα με τις μάσκες, τις χωριστές ομάδες, τις αποστάσεις κλπ υπερβολικά. Αυτοί βέβαια σίγουρα τώρα μια χαρά θα τα βλέπουν τα πράγματα, θα το προτιμούν που έχουν τα παιδιά στο σπίτι. Θυμάμαι πριν την έναρξη του σχολικού έτους πλείστες αναρτήσεις στα sm του τύπου "Δεν στέλνω το παιδί μου σχολείο αν είναι να πάει με μάσκα κλπ".

 

Είναι τρομερό και μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει μεγαλύτερη αντίδραση από τους γονείς γενικά για το ζήτημα των σχολείων, σαν να βολεύονται οι περισσότεροι, μόνο σε μένα φαίνεται έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Και όμως δεν φαίνεται να υπήρχε θέμα με τον τρόπο λειτουργίας των σχολείων, ίσα-ίσα που πολλοί γονείς θεωρούσαν τα μέτρα με τις μάσκες, τις χωριστές ομάδες, τις αποστάσεις κλπ υπερβολικά. Αυτοί βέβαια σίγουρα τώρα μια χαρά θα τα βλέπουν τα πράγματα, θα το προτιμούν που έχουν τα παιδιά στο σπίτι. Θυμάμαι πριν την έναρξη του σχολικού έτους πλείστες αναρτήσεις στα sm του τύπου "Δεν στέλνω το παιδί μου σχολείο αν είναι να πάει με μάσκα κλπ".

 

Είναι τρομερό και μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει μεγαλύτερη αντίδραση από τους γονείς γενικά για το ζήτημα των σχολείων, σαν να βολεύονται οι περισσότεροι, μόνο σε μένα φαίνεται έτσι?

Που θα την βλέπαμε ομως?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Που θα την βλέπαμε ομως?

 

Από τα sm, από γνωστούς, από φίλους, από συγγενείς....υπάρχει μια διάχυτη γκρίνια και ανησυχία για το αν θα πάνε στα εξοχικά, αν θα ανοίξουν τα μαγαζιά, αν θα μπορούν να κάνουν ρεβεγιόν, αν θα μπορούν να κυκλοφορούν μετά τις 21.00 τις μέρες των γιορτών, αλλά το ζήτημα των κλειστών σχολείων μου φαίνεται ότι δεν απασχολεί και τόσο κόσμο τελικά. Φαίνεται ότι δεν είναι μόνο το κράτος που δεν προτεραιοποιεί την εκπαίδευση των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Που θα την βλέπαμε ομως?

Αυτή την απορία έχω και εγώ.  Πάντως όντως γενικά βλέπω πολλούς γονείς χαλαρούς, είτε γιατί δεν εργάζονται είτε γιατί γλύτωσε το παιδί τους το "βάσανο" της μάσκας και χαίρονται. Τι να πει κανείς.. Και εμείς πού και εργαζόμαστε και δεν έχουμε πού να αφήσουμε τα παιδιά και θεωρούμε σημαντικά όλα όσα κάνουν τα παιδιά μας στο σχολείο, τι κάνουμε? Βγαίνουμε με πανό και διαδηλώνουμε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , chocolate_eater είπε:

 

Ναι, εντάξει, προφανώς δε μπορούμε όλοι να ιεραρχούμε τις ανάγκες με τον ίδιο τρόπο...αλλά μια συνεπής κυβέρνηση οφείλει να μην έχει δύο μέτρα και σταθμά εκεί όπου καμία αντικειμενική ανάγκη δεν κάνει κάτι τέτοιο αναπόφευκτο.

 

Τα περιοχικά/τοπικά lockdown δεν δουλεύουν, διότι πολύ απλά ο κόσμος θα πάει στη διπλανή περιοχή να κάνει αυτά που δε μπορεί να κάνει στη δική του. Το οτι μία Χ περιοχή είναι και παραμένει καθαρή δεν είναι σύμπτωση, αλλά μάλλον οφείλεται, τουλάχιστον εν μέρει, στο γενικό lockdown. Ακόμα και με απαγόρευση μετακίνησης ιδιωτών στις περιφέρειες, η ανοιχτή οικονομία σε μία περιοχή σημαίνει αυτόματα επαγγελματικές μετακινήσεις από όλη σχεδόν την υπόλοιπη χώρα.

Και τώρα υπάρχουν μετακινήσεις επαγγελματιών, φορτίων κτλ γιατί η τροφοδοσία δεν έχει σταματήσει ούτε στιγμή. Το μαγαζί θα παραγγείλει εμπορεύματα είτε τα πουλήσει δια ζώσης είτε ηλεκτρονικά. Δηλαδή ο όγκος των εμπορευμάτων σε ένα νομο δεν εξαρτάται από τα ανοιχτά μαγαζιά αλλά από το τί και πόσο ψωνίζουν οι κάτοικοι. Οι κάτοικοι προφανώς θα ψωνίσουν και δώρα και τρόφιμα και φάρμακα και ρούχα και βιβλία και όλα αυτά κάπως θα μετακινηθούν προς το νομό τους. 

Επίσης στις υπηρεσίες δεν υπάρχει μετακίνηση προϊόντων οπότε τόσο καιρό δεν έχει λογική να είναι κλειστά πχ τα κομμωτήρια σε ένα νησί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Επίσης στις υπηρεσίες δεν υπάρχει μετακίνηση προϊόντων οπότε τόσο καιρό δεν έχει λογική να είναι κλειστά πχ τα κομμωτήρια σε ένα νησί.

και πού θα πάνε να χτενιστούν οι Αθηναίες; :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...