Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας said:

Πως γίνεται η τηλεκπαιδευση στο σχολειο σας κ πως έχουν ορίσει τη χρέωση?

Παιδικο παει?

Mε ζουμ γίνεται, τρία μισάωρα όπως ορίζει το υπουργείο και διαλείμματα επίσης.

Κυρίως παιχνίδι γίνεται, και επανάληψη στα γράμματα και τους αριθμούς, συνήθως το τελευταίο μισάωρο είναι χορός και τραγούδι.  Αν με ρωτήσεις  πως το βλέπω θα σου πω αστείο, εκπαιδευτικά δεν προσφέρει τίποτα γιατί έτσι και αλλιώς σε μισή ώρα δεν γίνεται τίποτα, οι γονείς αφήνουν ανοιχτά τα μικρόφωνα και δεν ακούς τίποτα, τα παιδιά είναι πολύ  μικρά για αυτό.

Για την χρέωση δεν έχουν ενημερώσει ακόμα καθώς περιμένουν να δουν αν και πότε θα ανοίξουν τα σχολεία...μας το κρατούν για έκπληξη. Προσωπικά ελπίζω και πιστεύω να έχουν κάνει καλή έκπτωση γιατί ουσιαστικά αυτό που πληρώνουμε τον μήνα αντιστοιχεί σε φαγητό φύλαξη και εκπαίδευση..θα δείξει τις επόμενες ημέρες.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Η μητέρα μου αυτή τη στιγμή νοσηλεύεται με covid. Εχθές είχαμε online meeting και μας έλεγε ο διευθυντής έλα μωρέ δεν είναι τίποτα, και εγώ το πέρασα τόσο ελαφριά..... δεν κατάλαβα τίποτα. Ο προιστάμενος εκπαίδευσης του βάζει χέρι να μη δίνει άδειες ειδικού σκοπού. Τα ειδικά σχολεία είναι τα μόνα που συνεχίζουν να λειτουργούν, ο απόλυτος παραλογισμός,  αφού είναι αυτά που δεν τηρείται κανένα μέτρο προστασίας (είναι πρακτικά αδύνατον). 

Πολύ απλά η πολιτική και τα συμφέρονται μπαίνουν πάνω από την ανθρώπινη υγεία, και αυτό είναι ένα τρανταχτό παράδειγμα. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Ο δικός μου με το ζόρι κάθεται. Κάθε φορά τσακωνόμαστε.. Χαιρετάει τους φίλους του και μετά θέλει να φύγει.. Χοροπηδάει στον καναπέ, φέρνει τα παιχνίδια του και φωνάζει πχ "ο γίγαντας", δεν με αφήνει να τον βοηθήσω στις χειροτεχνίες , θέλει μόνος του και τα κάνει μαντάρα και φωνάζει φύγε μαμά! Μαγεία! Πλέον που έχουν κάθε μέρα, δεν μπαίνουμε πάντα.

Είναι λογικό, εδώ ο γιος μου είναι πέντε κάνει ότι του έρθει εκείνη την ώρα, πόσο μάλλον το νήπιο τριών ετών! Δεν έχουν την αίσθηση πως γίνεται μάθημα γιατί εκείνη την ώρα είναι σπίτι, όπως βλέπω και από την τάξη μας όλα έτσι κάνουν.Απλά ο δικός μου κάνει τις κουταμάρες του ενώ είναι μπροστά στο λαπ τοπ για να βλέπει τους φίλους και να τους δείχνει τα κατορθώματα του. χαχα

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Αν διαβάσετε σχετικά με το άνοιγμα των συνόρων σε αυτές τις χώρες θα καταλάβετε τι εννοω. Λέω ότι η διασπορά στην Ελλάδα οφείλεται στο άνοιγμα των συνόρων και νομίζω είναι σαφές δεν συγκρίνω χώρες περαιτέρω 

Μα συγκρίνεις τους ημερησιους θανάτους στην Σουηδία με τους θανάτους στην Ελλάδα. Στην Σουηδία, στην πόλη που ζούσα εγω, είχαμε πανεπιστημιακο νοσοκομείο σε μια πόλη 80000 κατοίκων, ενώ στα 20 χλμ υπηρχε μεγαλύτερη πόλη με άλλο νοσοκομείο. Και οι παραδιπλανες πόλεις με πληθυσμό περίπου 18000 και 6000 είχαν δικό τους νοσοκομείο, όχι ένα κέντρο υγείας με ελλείψεις ακόμα και σε γάζες. Ε δεν γίνεται να μπαίνουν στο ίδιο καζάνι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch said:

Η μητέρα μου αυτή τη στιγμή νοσηλεύεται με covid. Εχθές είχαμε meeting και μας έλεγε ο διευθυντής έλα μωρέ δεν είναι τίποτα, και εγώ το πέρασα τόσο ελαφριά..... δεν κατάλαβα τίποτα. Ο προιστάμενος εκπαίδευσης του βάζει χέρι να μη δίνει άδειες ειδικού σκοπού. Τα ειδικά σχολεία είναι τα μόνα που συνεχίζουν να λειτουργούν, ο απόλυτος παραλογισμός,  αφού είναι αυτά που δεν τηρείται κανένα μέτρο προστασίας (είναι πρακτικά αδύνατον). 

Πολύ απλά η πολιτική και τα συμφέρονται μπαίνουν πάνω από την ανθρώπινη υγεία, και αυτό είναι ένα τρανταχτό παράδειγμα. 

Περαστικά στην μαμά σου , εύχομαι γρήγορη και καλή ανάρρωση.

Για τα ειδικά σχολεία προσωπικά πιστεύω πως ήταν επιτακτική ανάγκη να μην κλείσουν. Αν εμείς δεν μπορούμε να διαχειριστούμε τα παιδιά και εμάς τους ίδιους οι γονείς αυτών των παιδιών τι θα κάνουν? τα ιδια πως θα αντιμετωπίσουν όλη αυτή την κατάσταση? Είναι παιδιά που έχουν ως μοναδική δραστηριότητα αυτό το ειδικό σχολείο, δεν είναι σε θέση να βγουν να κάνουν πατίνι ή ποδήλατο. Το μόνο καλό σε αυτό το λοκνταουν ήταν ότι παρέμειναν ανοιχτά έστω αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, jellyfishch είπε:

Η μητέρα μου αυτή τη στιγμή νοσηλεύεται με covid. Εχθές είχαμε meeting και μας έλεγε ο διευθυντής έλα μωρέ δεν είναι τίποτα, και εγώ το πέρασα τόσο ελαφριά..... δεν κατάλαβα τίποτα. Ο προιστάμενος εκπαίδευσης του βάζει χέρι να μη δίνει άδειες ειδικού σκοπού. Τα ειδικά σχολεία είναι τα μόνα που συνεχίζουν να λειτουργούν, ο απόλυτος παραλογισμός,  αφού είναι αυτά που δεν τηρείται κανένα μέτρο προστασίας (είναι πρακτικά αδύνατον). 

Πολύ απλά η πολιτική και τα συμφέρονται μπαίνουν πάνω από την ανθρώπινη υγεία, και αυτό είναι ένα τρανταχτό παράδειγμα. 

Περαστικά στη μαμά σου, εύχομαι να το περάσει ελαφριά κ να πάει γρήγορα σπιτάκι!

Just now, kotsifikos είπε:

Περαστικά στην μαμά σου , εύχομαι γρήγορη και καλή ανάρρωση.

Για τα ειδικά σχολεία προσωπικά πιστεύω πως ήταν επιτακτική ανάγκη να μην κλείσουν. Αν εμείς δεν μπορούμε να διαχειριστούμε τα παιδιά και εμάς τους ίδιους οι γονείς αυτών των παιδιών τι θα κάνουν? τα ιδια πως θα αντιμετωπίσουν όλη αυτή την κατάσταση? Είναι παιδιά που έχουν ως μοναδική δραστηριότητα αυτό το ειδικό σχολείο, δεν είναι σε θέση να βγουν να κάνουν πατίνι ή ποδήλατο? Το μόνο καλό σε αυτό το λοκνταουν ήταν ότι παρέμειναν ανοιχτά έστω αυτά.

Συμφωνώ απόλυτα πάνω σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Περαστικά στην μαμά σου , εύχομαι γρήγορη και καλή ανάρρωση.

Για τα ειδικά σχολεία προσωπικά πιστεύω πως ήταν επιτακτική ανάγκη να μην κλείσουν. Αν εμείς δεν μπορούμε να διαχειριστούμε τα παιδιά και εμάς τους ίδιους οι γονείς αυτών των παιδιών τι θα κάνουν? τα ιδια πως θα αντιμετωπίσουν όλη αυτή την κατάσταση? Είναι παιδιά που έχουν ως μοναδική δραστηριότητα αυτό το ειδικό σχολείο, δεν είναι σε θέση να βγουν να κάνουν πατίνι ή ποδήλατο? Το μόνο καλό σε αυτό το λοκνταουν ήταν ότι παρέμειναν ανοιχτά έστω αυτά.

Διαφωνώ, για εμένα, επειδή ζω την κατάσταση εκ των έσω για χρόνια, τα ειδικά σχολεία ήταν τα πρώτα που θα έπρεπε να κλείσουν. Είναι θέμα ευθύνης και δημόσιας υγείας. Ο καθέ ένας γονιός και μη είναι υπεύθυνος για την υγεία και το ευ ζην της οικογένειάς του. Όλα τα παιδιά δυσκολεύονται και όλα έχουν ανάγκες, ΑΜΕΑ και μη. Είναι διαφορετικό πράγμα η εκπαίδευση και διαφορετικό η φύλαξη και η μετατόπιση ευθυνών. Ο κάθε γονιός είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για το παιδί του, και οι εκπαιδευτικοί είναι υπεύθυνοι για την εκπαίδευσή του και μόνο!Είτε έχει ειδικές ανάγκες είτε όχι. Με το να αναγκάζουν συναδέλφους να εκτείθονται σε κίνδυνο, είναι σαν να κάνουν διάκριση απέναντι στα δικά τους παιδιά και τις δικές τους οικογένειες. 

Just now, mama16 είπε:

Περαστικά στη μαμά σου, εύχομαι να το περάσει ελαφριά κ να πάει γρήγορα σπιτάκι!

Να είσαι καλά κορίτσι μου. Πάει καλά προς το παρόν.

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι δεν φταίει ΜΟΝΟ ο τουρισμός. Εννοείται πως φταίει ΚΑΙ αυτο, όπως και γενικά η κακοδιαχείριση της κυβέρνησης (για να μη θεωρηθεί ότι την υποστηρίζω που δεν θα συνέβαινε σε καμία περίπτωση) αλλά φταίμε κι εμείς λίγο που αν το "μαντρωμα" δεν είναι υποχρεωτικό λέμε "γιατί να μην πάω για καφέ, αφού επιτρέπεται", "γιατί να μην πάω σε νησί, αφού επιτρέπεται". Πρέπει να υπάρχει απαγόρευση και πρόστιμο για να κάνουμε κάτι. Θυμάμαι που τα συζητούσαμε το καλοκαίρι και έλεγε η @ΑΡΓΚ ότι το σκέφτεται να μην πάνε διακοπές, συμφωνούσα κι εγώ, αλλά οι περισσότεροι έγραφαν "δεν απαγορεύεται, οπότε ας πάμε". Δεν τα λέω σαν πρόβατο, ούτε για να κατηγορηθούμε μεταξύ μας, ξαναλέω ότι ευθύνεται και η κυβέρνηση, ξέρω ότι προσπαθούν να ρίξουν πάνω μας τη λεγόμενη "ατομική ευθύνη" αλλά όταν οι καφετέριες είναι τίγκα επειδή απλά "επιτρέπεται" πιστεύω ότι ναι είναι πολυπαραγοντικό το θέμα. Θα μου πείτε βέβαια πάλι η κυβέρνηση φταίει, ας τα απαγόρευε, και θα συμφωνήσω, αλλά μετά αρχίζει η συζήτηση για την οικονομία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Η μητέρα μου αυτή τη στιγμή νοσηλεύεται με covid. Εχθές είχαμε meeting και μας έλεγε ο διευθυντής έλα μωρέ δεν είναι τίποτα, και εγώ το πέρασα τόσο ελαφριά..... δεν κατάλαβα τίποτα. Ο προιστάμενος εκπαίδευσης του βάζει χέρι να μη δίνει άδειες ειδικού σκοπού. Τα ειδικά σχολεία είναι τα μόνα που συνεχίζουν να λειτουργούν, ο απόλυτος παραλογισμός,  αφού είναι αυτά που δεν τηρείται κανένα μέτρο προστασίας (είναι πρακτικά αδύνατον). 

Πολύ απλά η πολιτική και τα συμφέρονται μπαίνουν πάνω από την ανθρώπινη υγεία, και αυτό είναι ένα τρανταχτό παράδειγμα. 

Πως ειναι η μαμα σου?Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Να σου πω την αλήθεια δεν διαφωνώ με τα ειδικά σχολεια γιατι ειναι πολυ δυσκολο να κρατήσεις αυτα τα παιδια στο σπιτι.Θα σαλεψουν κ οι γονείς.θυμαμαι τι έλεγε περυσι η μητέρα ενός αυτιστικούς παιδιου γι αυτοωαλλα βλεπωωκ τη δυσκολία και από τον αδερφό του άντρα μου που είναι Αμεα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Κι εγώ πιστεύω ότι δεν φταίει ΜΟΝΟ ο τουρισμός. Εννοείται πως φταίει ΚΑΙ αυτο, όπως και γενικά η κακοδιαχείριση της κυβέρνησης (για να μη θεωρηθεί ότι την υποστηρίζω που δεν θα συνέβαινε σε καμία περίπτωση) αλλά φταίμε κι εμείς λίγο που αν το "μαντρωμα" δεν είναι υποχρεωτικό λέμε "γιατί να μην πάω για καφέ, αφού επιτρέπεται", "γιατί να μην πάω σε νησί, αφού επιτρέπεται". Πρέπει να υπάρχει απαγόρευση και πρόστιμο για να κάνουμε κάτι. Θυμάμαι που τα συζητούσαμε το καλοκαίρι και έλεγε η @ΑΡΓΚ ότι το σκέφτεται να μην πάνε διακοπές, συμφωνούσα κι εγώ, αλλά οι περισσότεροι έγραφαν "δεν απαγορεύεται, οπότε ας πάμε". Δεν τα λέω σαν πρόβατο, ούτε για να κατηγορηθούμε μεταξύ μας, ξαναλέω ότι ευθύνεται και η κυβέρνηση, ξέρω ότι προσπαθούν να ρίξουν πάνω μας τη λεγόμενη "ατομική ευθύνη" αλλά όταν οι καφετέριες είναι τίγκα επειδή απλά "επιτρέπεται" πιστεύω ότι ναι είναι πολυπαραγοντικό το θέμα. Θα μου πείτε βέβαια πάλι η κυβέρνηση φταίει, ας τα απαγόρευε, και θα συμφωνήσω, αλλά μετά αρχίζει η συζήτηση για την οικονομία κλπ.

 

Πάντως και τώρα που υπάρχει απαγόρευση και πρόστιμο, απ'ότι διαβάζω κι εδώ κι απ'ότι ακούω και στον άμεσο κύκλο μου, οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το σύστημα των SMS για να πάνε σε μέρη που δε θα έπρεπε ή για να βρεθούν σε σπίτια. Δε θα μου έκανε εντύπωση αν αυτό ήταν μια γενικότερη τάση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, jellyfishch said:

Διαφωνώ, για εμένα, επειδή ζω την κατάσταση εκ των έσω για χρόνια, τα ειδικά σχολεία ήταν τα πρώτα που θα έπρεπε να κλείσουν. Είναι θέμα ευθύνης και δημόσιας υγείας. Ο καθέ ένας γονιός και μη είναι υπεύθυνος για την υγεία και το ευ ζην της οικογένειάς του. Όλα τα παιδιά δυσκολεύονται και όλα έχουν ανάγκες, ΑΜΕΑ και μη. Είναι διαφορετικό πράγμα η εκπαίδευση και διαφορετικό η φύλαξη και η μετατόπιση ευθυνών. Ο κάθε γονιός είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για το παιδί του! Είτε έχει ειδικές ανάγκες είτε όχι. Με το να αναγκάζουν συναδέλφους να εκτείθονται σε κίνδυνο, είναι σαν να κάνουν διάκριση απέναντι στο δικό του παιδί και τη δική του οικογένεια. 

 

Δεν είναι έτσι, δεν μπορώ να γνωρίζω πως ζεις την κατάσταση όταν λες εκ των έσω. Εγώ μίλησα ως μητέρα, δεν είμαι ειδικός. Δεν μπορώ να σκεφτώ πως πέρασαν την πρώτη καραντίνα αυτοί οι γονείς και τα παιδιά τους όταν εγώ με ένα παιδί πλήρως λειτουργικό και με φυσιολογική αντίληψη μπήκα άπειρες φορές στο μπάνιο και έκλαιγα σιωπηλά από την πίεση.

Φυσικά και όλα τα παιδιά έχουν ανάγκες, απλά για τα ΑΜΕΑ είναί όλα πολύ πιο δύσκολα , θα εξέταζα με τα ίδια κριτήρια τα ΑΜΕΑ και τα υπόλοιπα παιδιά αν είχαν τις ίδιες ευκαιρίες και την ίδια ποιότητα ζωής, όμως αυτό δεν ισχύει οπότε και για αυτό είμαι υπερ αυτής της ελευθερίας σε αυτά τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Διαφωνώ, για εμένα, επειδή ζω την κατάσταση εκ των έσω για χρόνια, τα ειδικά σχολεία ήταν τα πρώτα που θα έπρεπε να κλείσουν. Είναι θέμα ευθύνης και δημόσιας υγείας. Ο καθέ ένας γονιός και μη είναι υπεύθυνος για την υγεία και το ευ ζην της οικογένειάς του. Όλα τα παιδιά δυσκολεύονται και όλα έχουν ανάγκες, ΑΜΕΑ και μη. Είναι διαφορετικό πράγμα η εκπαίδευση και διαφορετικό η φύλαξη και η μετατόπιση ευθυνών. Ο κάθε γονιός είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για το παιδί του, και οι εκπαιδευτικοί είναι υπεύθυνοι για την εκπαίδευσή του και μόνο!Είτε έχει ειδικές ανάγκες είτε όχι. Με το να αναγκάζουν συναδέλφους να εκτείθονται σε κίνδυνο, είναι σαν να κάνουν διάκριση απέναντι στα δικά τους παιδιά και τις δικές τους οικογένειες. 

Να είσαι καλά κορίτσι μου. Πάει καλά προς το παρόν.

Ξερω οτι ανησυχείς πολυ αλλα να έχεις πίστη.

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις το ιδιο αλλα την περασμενη εβδομαδα διαγνωστικαν θετικα τα μισά μέλη της οικογενειας της κουμπαράς μου.Οι δύο γιαγιαδες ,ηωμια με πολλά προβλήματα υγείας και παρα φύση έδρα παραμένουν ασυμπτωματικες.Εχω ακούσει κι άλλους ηλικιωμένους που τα κατάφεραν μια χαρα.ειδικα γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν είναι έτσι, δεν μπορώ να γνωρίζω πως ζεις την κατάσταση όταν λες εκ των έσω. Εγώ μίλησα ως μητέρα, δεν είμαι ειδικός. Δεν μπορώ να σκεφτώ πως πέρασαν την πρώτη καραντίνα αυτοί οι γονείς και τα παιδιά τους όταν εγώ με ένα παιδί πλήρως λειτουργικό και με φυσιολογική αντίληψη μπήκα άπειρες φορές στο μπάνιο και έκλαιγα σιωπηλά από την πίεση.

Φυσικά και όλα τα παιδιά έχουν ανάγκες, απλά για τα ΑΜΕΑ είναί όλα πολύ πιο δύσκολα , θα εξέταζα με τα ίδια κριτήρια τα ΑΜΕΑ και τα υπόλοιπα παιδιά αν είχαν τις ίδιες ευκαιρίες και την ίδια ποιότητα ζωής, όμως αυτό δεν ισχύει οπότε και για αυτό είμαι υπερ αυτής της ελευθερίας σε αυτά τα παιδιά.

Πέρυσι κάναμε μια χαρά τηλεκπαίδευση , και έπαιρνα και έδινα συνεχώς ασκήσεις με ανατροφοδότηση. Πολύ καλά κυλάει, αν υπάρχει θέληση. 

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πως ειναι η μαμα σου?Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Να σου πω την αλήθεια δεν διαφωνώ με τα ειδικά σχολεια γιατι ειναι πολυ δυσκολο να κρατήσεις αυτα τα παιδια στο σπιτι.Θα σαλεψουν κ οι γονείς.θυμαμαι τι έλεγε περυσι η μητέρα ενός αυτιστικούς παιδιου γι αυτοωαλλα βλεπωωκ τη δυσκολία και από τον αδερφό του άντρα μου που είναι Αμεα. 

Αυτό ακριβώς λέω και επαναλαμβάνω. Υπεύθυνος για το κάθε παιδί είναι ο γιονιός του. Κανένας άλλος. Οι εκπαιδευτικός είναι εκεί για την εκπαίδευή του. Ο ψυχολόγος και ο κοινωνικός λειτουργός για τη στήριξή του, αυτού και των γονέων.Το ΚΔΑΠ για να τον ξαλαφρώσει τα απογεύματα.Τα επιδόματα και οι διευκολύνσεις στις προσλήψεις για να έχει περισσότερες ευκαιρίες και καλύτερο εππιπεδο ζωής. Αλλά μέχρι εκεί. 

Θυμάμαι σε ένα σχολείο, όλη τη χρονιά δεν είχαμε πάει ούτε μία εκδρομή, γιατί εάν πήγαιναν τα παιδιά νωρίτερα σπίτι, κάποιοι γονείς έκαναν κατ ευθείαν καταγγελίες. Δηλαδή η εκπαιδευτική επίσκεψη και ο περίπατος δεν είχε να προσφέρει τίποτα στο παιδί τους?

Συνεχώς στέλνουμε παιδιά σπίτι γιατί τα στέλνουν άρρωστα. Αν δεν είναι αυτό μετατόπιση ευθυνών τότε τι είναι?

 

Καλά παέι, έβγαλε το οξυγόνο, κάνει ενέσεις για την πνευμονία.... Την παρακολουθούν...

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch said:

Πέρυσι κάναμε μια χαρά τηλεκπαίδευση , και έπαιρνα και έδινα συνεχώς ασκήσεις με ανατροφοδότηση. Πολύ καλά κυλάει, αν υπάρχει θέληση. 

 

Δηλαδή εννοείς πως ένα παιδί ΑΜΕΑ μπορεί μια χαρά να παρακολουθήσει την τηλεκπαίδευση και αν δεν το καταφέρει αυτό θα σημαίνει πως το ίδιο ή οι γονείς του δεν θέλουν αρκετά?

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δηλαδή εννοείς πως ένα παιδί ΑΜΕΑ μπορεί μια χαρά να παρακολουθήσει την τηλεκπαίδευση και αν δεν το καταφέρει αυτό θα σημαίνει πως το ίδιο ή οι γονείς του δεν θέλουν αρκετά?

Πέρυσι είχε κανονίσει ο διευθυντής να είναι όλη μέρα τα παιδιά απασχολημένα, και να γίνεται κανονικά μάθημα, σαν να είναι στο σχολέιο και έπειτα στο ΚΔΑΠ. Ναι αυτό εννοώ, ότι πήγε πολύ καλά, δεχτήκαμε και συγχάρητήρια από το διευθυντή εκπαίδευσης.

Δεν τσουβαλιάζω όλους τους γονείς, αλλά υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις. Δυστυχώς.

Δεν ήταν το ίδιο, όπως δεν είναι και για τα παιδιά γενικής εκπαίδευσης. Λύσεις όμως υπάρχουν, εάν υπάρχει θέληση.

 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδια αμεα τα περιβάλλουν κιολας.

Τους κανουν πχ φυσικοθεραπειες και ένα σωρό πράγματα που ειναι απαραίτητα έστω  και μόνο για τους πνεύμονες τους που υποφέρουν λίγων της στάσης του σώματος.

Και πέρα απ όλα τα άλλα είναι και φύλαξη γιατί οι γονεις δουλεύουν.Και πολλοι από αυτούς τους γονεις είναι κ χωρισμένοι γιατι δεν άντεξαν την πίεση αυτού του Γολγοθά.

Όλοι θα έχετε δει βιντεακια από το ΕΛΕΠΑΠ.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Διαφωνώ, για εμένα, επειδή ζω την κατάσταση εκ των έσω για χρόνια, τα ειδικά σχολεία ήταν τα πρώτα που θα έπρεπε να κλείσουν. Είναι θέμα ευθύνης και δημόσιας υγείας. Ο καθέ ένας γονιός και μη είναι υπεύθυνος για την υγεία και το ευ ζην της οικογένειάς του. Όλα τα παιδιά δυσκολεύονται και όλα έχουν ανάγκες, ΑΜΕΑ και μη. Είναι διαφορετικό πράγμα η εκπαίδευση και διαφορετικό η φύλαξη και η μετατόπιση ευθυνών. Ο κάθε γονιός είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για το παιδί του, και οι εκπαιδευτικοί είναι υπεύθυνοι για την εκπαίδευσή του και μόνο!Είτε έχει ειδικές ανάγκες είτε όχι. Με το να αναγκάζουν συναδέλφους να εκτείθονται σε κίνδυνο, είναι σαν να κάνουν διάκριση απέναντι στα δικά τους παιδιά και τις δικές τους οικογένειες. 

Να είσαι καλά κορίτσι μου. Πάει καλά προς το παρόν.

Ναι γι αυτούς τους εκπαιδευτικούς κ όλους όσους δουλεύουν σε ειδικά σχολεία είναι κρίμα κ ίσως άδικο (βάζω το ίσως γιατί κ οι γιατροί κ νοσηλεύτριες έρχονται σε επαφή με τόσα κρούσματα καθημερινά αλλά δεν γίνεται να πάρουν άδεια για να μην εκτίθεται οι ίδιοι κ οι οικογένειες τους στον ιό. Οπότε παιζει ρόλο το επάγγελμα που κάνει ο καθένας για να είναι πιο προστατευμένος η όχι.) Τα παιδιά που πάνε σε ειδικό σχολείο με ένα κλείσιμο μπορεί να πάνε χαμένα όλα όσα προσπαθούσαν να καταφέρουν οι γονείς κ οι εκπαιδευτικοί σε τόσα χρόνια. Οπότε πιστεύω ότι το να τα έκλειναν θα ηταν για όλους αυτούς "καταστροφικό".

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Η μητέρα μου αυτή τη στιγμή νοσηλεύεται με covid. Εχθές είχαμε meeting και μας έλεγε ο διευθυντής έλα μωρέ δεν είναι τίποτα, και εγώ το πέρασα τόσο ελαφριά..... δεν κατάλαβα τίποτα

Πόσο συγχυζομαι με τέτοιες γαιδουρινες δηλώσεις. Για σένα ναι δεν ήταν τίποτα φίλε μου αλλά εξαιτίας των ανθρώπων σαν εσένα με τέτοια νοοτροπία , άλλοι άνθρωποι νοσηλεύονται, κινδυνεύουν στις εντατικές, και άλλοι χάνουν την δουλειά τους χωρίς ελπίδα για κάτι καλύτερο σύντομα. Έχουμε φτάσει στα όρια. Κι εμένα ένας θείος μου, εξήντα ετών χωρίς όμως υποκείμενο νόσημα είναι στην εντατική. Αλλά οι άνθρωποι μόνο τον εαυτουλη τους κοιτάνε, θα έπρεπε κανονικά αυτοί που τα λένε αυτά να αρρωσταίνουν βαριά αλλά η ζωή δεν είναι δίκαιη. Γίνομαι και μνησίκακη , με συγχωρείτε, αλλά δε μπορώ , συγχυζομαι όταν ακούω κάτι τέτοια.

Περαστικά στην μαμά σου! Να γίνει γρήγορα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Πάντως και τώρα που υπάρχει απαγόρευση και πρόστιμο, απ'ότι διαβάζω κι εδώ κι απ'ότι ακούω και στον άμεσο κύκλο μου, οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το σύστημα των SMS για να πάνε σε μέρη που δε θα έπρεπε ή για να βρεθούν σε σπίτια. Δε θα μου έκανε εντύπωση αν αυτό ήταν μια γενικότερη τάση....

Όπου δεν τηρουνται τα μέτρα δεν πέφτουν γρηγορότερα τα κρουσματα.ειναι γεγονός ότι για διάφορους λόγους είμαστε πιο χαλαροι.

Παρατηρώ ότι πολύς κόσμος φέρνει πχ τις οικιακές βοηθούς ενώ πέρυσι δεν το έκανε αλλα βλεπω και στο zoom πολλες νταντάδες στο σπιτι.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch said:

Πέρυσι είχε κανονίσει ο διευθυντής να είναι όλη μέρα τα παιδιά απασχολημένα, και να γίνεται κανονικά μάθημα, σαν να είναι στο σχολέιο. Ναι αυτό εννοώ, ότι πήγε πολύ καλά, δεχτήκαμε και συγχάρητήρια από το διευθυντή εκπαίδευσης.

 

Ωραία, μπράβο για την δουλειά σας όμως επέτρεψε μου να πιστεύω πως έπρεπε τα σχολεία αυτά να μείνουν ανοιχτά. Δεν θεωρώ πως οι άνθρωποι αυτοί έχουν τα ίδια προνόμια με εμάς, μία βόλτα στους δρόμους της πόλης μας αρκεί.

 

υγ: εδώ που τα λέμε και εμένα αν με πάρουν τηλέφωνο να παραλάβω νωρίτερα το παιδί  μου δεν θα μου αρέσει, και δεν είναι ότι δεν θέλω το παιδί μου σπίτι, αλλά δουλεύω και δεν υπάρχει κανείς να το παραλάβει πέρα από εμένα.

Just now, μαγιοπουλας said:

Τα παιδια αμεα τα περιβάλλουν κιολας.

Τους κανουν πχ φυσικοθεραπειες και ένα σωρό πράγματα που ειναι απαραίτητα έστω  και μόνο για τους πνεύμονες τους που υποφέρουν λίγων της στάσης του σώματος.

Και πέρα απ όλα τα άλλα είναι και φύλαξη γιατί οι γονεις δουλεύουν.Και πολλοι από αυτούς τους γονεις είναι κ χωρισμένοι γιατι δεν άντεξαν την πίεση αυτού του Γολγοθά.

Όλοι θα έχετε δει βιντεακια από το ΕΛΕΠΑΠ.

 

Επίσης είναι αδύνατο να αναλάβουν την φροντίδα τους παππούδες και γιαγιάδες για όσο δουλεύουν οι γονείς, πρακτικά θα ήταν πολυ δύσκολο .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Πόσο συγχυζομαι με τέτοιες γαιδουρινες δηλώσεις. Για σένα ναι δεν ήταν τίποτα φίλε μου αλλά εξαιτίας των ανθρώπων σαν εσένα με τέτοια νοοτροπία , άλλοι άνθρωποι νοσηλεύονται, κινδυνεύουν στις εντατικές, και άλλοι χάνουν την δουλειά τους χωρίς ελπίδα για κάτι καλύτερο σύντομα. Έχουμε φτάσει στα όρια. Κι εμένα ένας θείος μου, εξήντα ετών χωρίς όμως υποκείμενο νόσημα είναι στην εντατική. Αλλά οι άνθρωποι μόνο τον εαυτουλη τους κοιτάνε, θα έπρεπε κανονικά αυτοί που τα λένε αυτά να αρρωσταίνουν βαριά αλλά η ζωή δεν είναι δίκαιη. Γίνομαι και μνησίκακη , με συγχωρείτε, αλλά δε μπορώ , συγχυζομαι όταν ακούω κάτι τέτοια.

Περαστικά στην μαμά σου! Να γίνει γρήγορα καλά!!!

Σε ευχαριστώ, σας ευχαριστώ όλους... Και μετά το κορυφαίο,μόλις το ανέφερα, είπε ότι τα παιδιά δεν κολλάνε τους μεγάλους.... ο τι να ναι

Just now, kotsifikos είπε:

Ωραία, μπράβο για την δουλειά σας όμως επέτρεψε μου να πιστεύω πως έπρεπε τα σχολεία αυτά να μείνουν ανοιχτά. Δεν θεωρώ πως οι άνθρωποι αυτοί έχουν τα ίδια προνόμια με εμάς, μία βόλτα στους δρόμους της πόλης μας αρκεί.

 

υγ: εδώ που τα λέμε και εμένα αν με πάρουν τηλέφωνο να παραλάβω νωρίτερα το παιδί  μου δεν θα μου αρέσει, και δεν είναι ότι δεν θέλω το παιδί μου σπίτι, αλλά δουλεύω και δεν υπάρχει κανείς να το παραλάβει πέρα από εμένα.

Επίσης είναι αδύνατο να αναλάβουν την φροντίδα τους παππούδες και γιαγιάδες για όσο δουλεύουν οι γονείς, πρακτικά θα ήταν πολυ δύσκολο .

Ναι απλά αυτά τα προβλήματα υπάρχουν και στους γονείς παιδιών μη ΑΜΕΑ.. εγώ μπορώ να αφήσω το 6χρονο μου σπίτι μόνο τουι στους γονείς ενήλικων αμέα ή στους γονείς παιδιών από τμήματα ένταξης, ή σε αυτούς που έχουν επιλέξει να πηγαίνουν σε γενικά σχολέια και να κάνουν ιδιωτικά θεραπείες? 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το δίκαιο θα ήταν να εφαρμοστούν τα ίδια μέτρα για όλες τις δομές, και φυσικά να υπάρχει πρόβλεψη για τους έρμους τους εκπαιδευτικούς.....

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Ωραία, μπράβο για την δουλειά σας όμως επέτρεψε μου να πιστεύω πως έπρεπε τα σχολεία αυτά να μείνουν ανοιχτά. Δεν θεωρώ πως οι άνθρωποι αυτοί έχουν τα ίδια προνόμια με εμάς, μία βόλτα στους δρόμους της πόλης μας αρκεί.

 

υγ: εδώ που τα λέμε και εμένα αν με πάρουν τηλέφωνο να παραλάβω νωρίτερα το παιδί  μου δεν θα μου αρέσει, και δεν είναι ότι δεν θέλω το παιδί μου σπίτι, αλλά δουλεύω και δεν υπάρχει κανείς να το παραλάβει πέρα από εμένα.

Επίσης είναι αδύνατο να αναλάβουν την φροντίδα τους παππούδες και γιαγιάδες για όσο δουλεύουν οι γονείς, πρακτικά θα ήταν πολυ δύσκολο .

Να σου πω κάτι απλό και απόλυτα αληθινό.τον κουνιάδο μου δεν ξερει κάνεις να τον ταΐζει εκτός από τη μητέρα του κ την επι 25 χρονια γυναίκα που βοηθάει στην φροντίδα του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Σε ευχαριστώ, σας ευχαριστώ όλους... Και μετά το κορυφαίο,μόλις το ανέφερα, είπε ότι τα παιδιά δεν κολλάνε τους μεγάλους.... ο τι να ναι

Εντάξει γίναμε όλοι λοιμωξιολογοι:blink:

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Σε ευχαριστώ, σας ευχαριστώ όλους... Και μετά το κορυφαίο,μόλις το ανέφερα, είπε ότι τα παιδιά δεν κολλάνε τους μεγάλους.... ο τι να ναι

Ναι απλά αυτά τα προβλήματα υπάρχουν και στους γονείς παιδιών μη ΑΜΕΑ.. εγώ μπορώ να αφήσω το 6χρονο μου σπίτι μόνο του? 

Φτσικα κι έχεις ανάγκες αλλα αυτο μπορει να αυτοσυντηρηθει σε μεγάλο βαθμο

Link to comment
Share on other sites

@jellyfishch περαστικά και γρήγορα στη μαμά σου!

Υπάλληλος μας έχει παιδί με σπαστική τετραπληγία που πηγαίνει σε ειδικό σχολείο. Έχει και μωρό! Η γυναίκα του εργάζεται ως νοσηλεύτρια σε δημόσιο νοσοκομείο. Το μωρό είναι με τη γιαγιά. Λέει πάλι καλά που είναι ανοιχτό το σχολείο. Θα ήταν αδύνατον να αναλάβει η γιαγιά και τον μεγάλο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...