Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Βασικά νομίζω άλλο εννοεί η καθεμία "να κλειστουν μέσα". Δεν ξέρω αν εννοούμε αυτο που ζούμε τώρα ή απόλυτο κλείσιμο με έξοδο μόνο για λογους υγείας. Αν εννοούμε να κλειστουν οι ευπαθείς όπως είμαστε τώρα, τότε αυτο συμβαίνει ούτως ή άλλως, έχουν κλειστεί και αυτοί. Αν εννοούμε να κλειστουν εντελώς έχει τον τεράστιο κίνδυνο να γίνει αυτό που περιέγραψα παραπάνω (κατάθλιψη κ άνοια). Αν εννοούμε εκείνοι να κλειστουν όπως είμαστε τώρα αλλά οι υπόλοιποι να κυκλοφορούμε το όπως πάντα, τότε αποκλείεται να είναι αποτελεσματικό για τη μείωση των κρουσμάτων, το μόνο αποτέλεσμα θα είναι να μην κολλούν εκείνοι (πέρα από την πρακτικη δυσκολία εφαρμογής που περιγράφουν κάποιες παραπάνω πχ ποιος ορίζεται ως ευπαθης).

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Πρακτικά είναι αδύνατο να απομονωθούν μόνο οι ευπαθείς ομάδες.

 

Ναι ειδικά σε χώρες όπως η Ελλάδα που ζουν πολλοί ηλικιωμένοι με παιδιά και εγγόνια. 

Just now, little lamb είπε:

Βασικά νομίζω άλλο εννοεί η καθεμία "να κλειστουν μέσα". Δεν ξέρω αν εννοούμε αυτο που ζούμε τώρα ή απόλυτο κλείσιμο με έξοδο μόνο για λογους υγείας. Αν εννοούμε να κλειστουν οι ευπαθείς όπως είμαστε τώρα, τότε αυτο συμβαίνει ούτως ή άλλως, έχουν κλειστεί και αυτοί. Αν εννοούμε να κλειστουν εντελώς έχει τον τεράστιο κίνδυνο να γίνει αυτό που περιέγραψα παραπάνω (κατάθλιψη κ άνοια). Αν εννοούμε εκείνοι να κλειστουν όπως είμαστε τώρα αλλά οι υπόλοιποι να κυκλοφορούμε το όπως πάντα, τότε αποκλείεται να είναι αποτελεσματικό για τη μείωση των κρουσμάτων, το μόνο αποτέλεσμα θα είναι να μην κολλούν εκείνοι (πέρα από την πρακτικη δυσκολία εφαρμογής που περιγράφουν κάποιες παραπάνω πχ ποιος ορίζεται ως ευπαθης)

Καλά το να κλειστούν εντελώς θα ήταν απάνθρωπο. Το τελευταίο μάλλον αλλά όλοι συμφωνούμε ότι είναι πρακτικά ανέφικτο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Βασικά νομίζω άλλο εννοεί η καθεμία "να κλειστουν μέσα". Δεν ξέρω αν εννοούμε αυτο που ζούμε τώρα ή απόλυτο κλείσιμο με έξοδο μόνο για λογους υγείας. Αν εννοούμε να κλειστουν οι ευπαθείς όπως είμαστε τώρα, τότε αυτο συμβαίνει ούτως ή άλλως, έχουν κλειστεί και αυτοί. Αν εννοούμε να κλειστουν εντελώς έχει τον τεράστιο κίνδυνο να γίνει αυτό που περιέγραψα παραπάνω (κατάθλιψη κ άνοια). Αν εννοούμε εκείνοι να κλειστουν όπως είμαστε τώρα αλλά οι υπόλοιποι να κυκλοφορούμε το όπως πάντα, τότε αποκλείεται να είναι αποτελεσματικό για τη μείωση των κρουσμάτων, το μόνο αποτέλεσμα θα είναι να μην κολλούν εκείνοι (πέρα από την πρακτικη δυσκολία εφαρμογής που περιγράφουν κάποιες παραπάνω πχ ποιος ορίζεται ως ευπαθης).

 

Και συμπληρώνω, στην τελευταία περίπτωση αφού ο ιός θα συνεχίζει ακάθεκτος και απλά δεν θα κολλάνε οι ευπαθείς που δεν θα κυκλοφορούν, τότε εκείνοι δεν θα μπορέσουν να ξαναβγούν ποτέ; Αναρωτιέμαι! Λογικά ναι, αφού ο ιός θα συνεχίσει να "αναπαράγεται" και θα κινδυνεύσουν μόλις βγουν. Αρα η "λύση" είναι να περιοριστεί ο ιός για όλους, όχι να μην το κολλήσουν εκείνοι και οι υπόλοιποι ας κολλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Και συμπληρώνω, στην τελευταία περίπτωση αφού ο ιός θα συνεχίζει ακάθεκτος απλά δεν θα κολλάνε οι ευπαθείς που δεν θα κυκλοφορούν, τότε εκείνοι δεν θα μπορέσουν να ξαναβγούν ποτέ; Αναρωτιέμαι! Άρα η λύση είναι να περιοριστεί ο ιός για όλους, όχι να μην το κολλήσουν εκείνοι και οι υπόλοιποι ας κολλάμε. Γιατί θα πρέπει να μην ξαναβγούν ποτέ, αφού ο ιός θα συνεχίσει να "αναπαράγεται".

Υποτίθεται ότι μόλις κολλήσει ένα ποσοστό (από 40-70%), ο πληθυσμός θα αποκτήσει ανοσία (η ανοσία της αγέλης που λένε). Άλλωστε αυτός είναι και ο μόνος τρόπος να ξεφορτωθούμε τον ιό , η ανοσία. Φυσική ή μέσω εμβολίου ή συνδιασμός (δεν το λέω εγώ, σε ένα άρθρο του Τσίοδρα το είχα διαβάσει προ καιρού).

Από ότι είπε σήμερα ο πρωθυπουργός έχουμε παραγγείλει 25 εκατομμύρια εμβόλια (από δύο δόσεις σε κάθε άτομο). Αυτά θα καλύψουν όλο τον πληθυσμό και θα μείνουν και 4 εκατομμύρια κάβα :P

Αναρωτιέμαι γιατί παραγγείλαμε τόσα πολλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mary1976 είπε:

Υποτίθεται ότι μόλις κολλήσει ένα ποσοστό (από 40-70%), ο πληθυσμός θα αποκτήσει ανοσία (η ανοσία της αγέλης που λένε). Άλλωστε αυτός είναι και ο μόνος τρόπος να ξεφορτωθούμε τον ιό , η ανοσία. Φυσική ή μέσω εμβολίου ή συνδιασμός (δεν το λέω εγώ, σε ένα άρθρο του Τσίοδρα το είχα διαβάσει προ καιρού).

 

 

Μα ναι, αλλά και πάλι θα αποκτήσουμε ανοσία όλοι εκτός από τους ευπαθείς που δεν θα κυκλοφορούν; Άρα πάλι μόλις βγουν θα κινδυνεύουν.

Εχω μπερδευτει λίγο μόνη μου με τους συλλογισμούς μου η αλήθεια είναι! Είναι και αργά :-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μα ναι, αλλά και πάλι θα αποκτήσουμε ανοσία όλοι εκτός από τους ευπαθείς που δεν θα κυκλοφορούν; Άρα πάλι μόλις βγουν θα κινδυνεύουν.

Εχω μπερδευτει λίγο μόνη μου με τους συλλογισμούς μου η αλήθεια είναι! Είναι και αργά :-P

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω επιστημονικά, καθώς άσχετη, αλλά γενικά σύμφωνα με την ανοσία της αγέλης  όταν νοσήσει ένα ικανό ποσοστό ανθρώπων ο ιός θα σταματήσει να "κυκλοφορεί" ή θα επιβραδυνθεί σημαντικά καθώς θα βρίσκει πλέον ελάχιστους ξενιστές γιατί όσοι έχουν ήδη νοσήσει έχουν αναπτύξει αντισώματα. Οπότε και οι ευπαθείς προστατεύονται έμμεσα. 

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω επιστημονικά, καθώς άσχετη, αλλά γενικά σύμφωνα με την ανοσία της αγέλης  όταν νοσήσει ένα ικανό ποσοστό ανθρώπων ο ιός θα σταματήσει να "κυκλοφορεί" ή θα επιβραδυνθεί σημαντικά καθώς θα βρίσκει πλέον ελάχιστους ξενιστές γιατί όσοι έχουν ήδη νοσήσει έχουν αναπτύξει αντισώματα. Οπότε και οι ευπαθείς προστατεύονται έμμεσα. 

ναι αυτο θα γινει με το εμβολιο μονο γιατι πολυ απλα αν αρρωστησει το 60% των υγειων ανθρωπων ο ιος αποκλειετε να μην φτασει κ στις ευπαθεις ομαδες . ε δεν γινετε να μπουν κ σε γυαλα ουτε να μην υπαρχει καμια συναλλαγη με τον εξω κοσμο. 

οποτε αν με το καλο ερθει το εμβολιο κ εμβολιαστουν αρκετοι καπως θα ησυχασουμε . 

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ είμαστε σε φορουμ μαμάδων, υπενθυμίζω ότι ευπαθής ομάδα είναι κοι έγκυοι. Μια έγκυος δεν μπορεί για 9 μήνες να μην έχει επαφή με κανέναν. Πρώτα πρώτα θα πηγαίνει τόσες φορές για τις διάφορες εξετάσεις. Επίσης μπορεί να έχει άλλο παιδί που θα πηγαίνει σχολείο, άρα θα είναι εκτεθειμένη. Ο άντρας της θα δουλεύει. Δεν γίνεται να κάνει πάρτι γύρω γύρω ο ιός κ να προστατεύεται ένας ευπαθής, ακόμα κ στην πράξη δεν γίνεται, αφήνοντας στην άκρη άλλους ενδοιασμους. Μην θεωρούμε ότι όλο αυτό γίνεται για παππούδες άνω των 80.

 

Τα παιδάκια πάντως αυτή τη φορά τα λυπάμαι κι εγω. Χτες στενοχωρήθηκα όταν έμαθα για τα σχολεία. Ειδικά λυπάμαι τα πιο μικρά που μπορεί κ να μην καταλαβαίνουν. Θυμαξαι πχ το γιο μου όταν ήταν 1-1,5 που πήγαινε στην πόρτα σαν σκυλάκι κ όταν ήθελε να βγει κ έβρεχε πχ, κ ήταν θηρίο στο κλουβί. Ή όταν ήταν πολύ πιο μικρό που το βγάζαμε πόσες φορές τη μέρα με το καρότσι.  

 

Κ έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι μ αυτό το στιλακι ότι δεν θέλαμε αλλά να τα πράγματα πήγαν χειρότερα κ δεν το περιμέναμε κλπ κ αναγκαστήκαμε τελικά.... είναι δυο μήνες που πάμε από τη μια σπασμωδική κίνηση στην άλλη ενώ ήταν προφανές τελικά ότι το λοκνταουν θα γινόταν, κ όσο πιο αργά τόσο πιο επίπονο. Ας τα χαν κλείσει όλα 15 μέρες στις αρχές Οκτώβρη. Τότε μπορεί όντως να κρατούσε 14-20 μέρες. Τώρα κοροϊδευόμαστε. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην παρεξηγηθω, δεν υποστηρίζω ότι πρέπει να απομονωθούν οι ευπαθείς και να κολλήσουν οι υπόλοιποι. Θεωρητικά μιλάμε! Με βάση τις ιντερνετικές γνώσεις επιδημιολογίας που διαθέτουμε όλες/οι :razz:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Μιας κ είμαστε σε φορουμ μαμάδων, υπενθυμίζω ότι ευπαθής ομάδα είναι κοι έγκυοι. Μια έγκυος δεν μπορεί για 9 μήνες να μην έχει επαφή με κανέναν. Πρώτα πρώτα θα πηγαίνει τόσες φορές για τις διάφορες εξετάσεις. Επίσης μπορεί να έχει άλλο παιδί που θα πηγαίνει σχολείο, άρα θα είναι εκτεθειμένη. Ο άντρας της θα δουλεύει. Δεν γίνεται να κάνει πάρτι γύρω γύρω ο ιός κ να προστατεύεται ένας ευπαθής, ακόμα κ στην πράξη δεν γίνεται, αφήνοντας στην άκρη άλλους ενδοιασμους. Μην θεωρούμε ότι όλο αυτό γίνεται για παππούδες άνω των 80.

 

Μα και για παππούδες ανω των 80 να ήταν, πάλι δεν θα γινόταν, ούτε πρακτικά.

 

Καταλαβαίνω το θυμό πολλών για ηλικιωμένους που αλωνιζουν άσκοπα και μας κάνουν να νιώθουμε ότι "πάει στραφι η θυσία", καταλαβαίνω όμως και τους ηλικιωμένους που έχουν κλειστεί κυριολεκτικά και ακόμα και τα ψώνια τους τα φέρνουν γείτονες ή τα παιδιά τους. Και η αλήθεια είναι ότι σχεδόν όλοι όσοι ξέρω είναι στη δεύτερη ομάδα. Και προφανώς, μιας και δεν τους μένουν και πολλά χρόνια ζωής ώστε να ελπίζουν ότι όλο αυτό θα προλάβει να τελειώσει πριν πεθανουν και θα μπορέσουν ξαναβγούν, κινδυνεύουν περισσότερο από κατάθλιψη απ'οσο ένας νέος, κανονική κλινική κατάθλιψη εννοω, όχι μελαγχολία, νεύρα, κακή ψυχολογία, κλεισούρα και τέτοια. (Την οποία κλινική κατάθλιψη αν πάθουν πάλι τα παιδιά τους θα κληθούν να την αντιμετωπίσουν, απλώς κάτι τέτοια δεν τα συνειδητοποιούμε και νιώθουμε ότι δεν μας αφορούν κ λεμε ας κλειστουν εκεινοι). Οντως υπάρχουν κάποιοι που αλωνιζουν άσκοπα, αλλά και νέοι τέτοιοι υπάρχουν, ισάριθμοι θα ελεγα. Το ότι οι νέοι δεν κινδυνεύουν δεν τους δικαιολογεί στο να αψηφούν το τι συμβαίνει. Εκτός αν "άσκοπα" για το γέρο θεωρούμε τη σωματική άσκηση, που για εμάς όμως τη θεωρούμε απαραίτητη, λες κι αυτοί δεν είναι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Καταλαβαίνω το θυμό πολλών για ηλικιωμένους που αλωνιζουν άσκοπα και μας κάνουν να νιώθουμε ότι "πάει στραφι η θυσία", καταλαβαίνω όμως και τους ηλικιωμένους που έχουν κλειστεί κυριολεκτικά και ακόμα και τα ψώνια τους τα φέρνουν γείτονες ή τα παιδιά τους. Και η αλήθεια είναι ότι σχεδόν όλοι όσοι ξέρω είναι στη δεύτερη ομάδα

Εγώ πάλι που δεν ξέρω ούτε έναν ηλικιωμένο κλεισμένο σπίτι του? Οι δικές μας ότι έκαναν περίπου πριν, κάνουν και τώρα. Ψώνια, λαϊκές κτλ. Πριν το lockdown , η μαμά μου όλο στα μαγαζιά ήταν. Η πεθερά μου να δεις προσοχή. Ο άλλος της γιός ήρθε απο Αγγλία, χωρίς να συντρέχει λόγος, και πήγε χωρίς τεστ φυσικά, να μείνει στην πεθερά μου, σε ένα σπιτάκι με 2 δωματιάκια , μια κουζινούλα και ένα μπάνιο. Θέλω να πω, δεν είχαν το διόροφο , οπου θα μπορούσε να απομονωθεί. Και η πεθερά μου χαρές. Τρομερή προσοχή. Ας έρθει τώρα να μου πει οτι φοβάται να κρατάει τον μικρό. Ο θείος μου, 80 χρονών, καρδιοπαθής , έρχεται και στο γραφειο , να παίρνει τον αέρα του. Εχθές , είχαν κάνει πηγαδάκι 5-6 ηλικιωμένοι έξω απο το Απολλώνιον στα Βριλήσσια, με τις μάσκες κατεβασμένες όλοι. Αλλά το παιδί μου να κλειστεί μέσα, που είναι 3, και έχουν πει οτι τόσο μικρά δεν μεταδίδουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαν πάντως να κλειστουν μέσα τα παιδιά. Άλλο δεν πάνε σχολείο, άλλο να κλειστουν μέσα. (Στα παιδιά σχολείου είναι πολύ άσχημο ψυχολογικά οντως γιατί το σχολείο ειναι ο κόσμος τους, αλλά τα 3χρονα που λες μια χαρά μπορούν να βγουν). Για κανέναν βασικά δεν έχουν πει να "κλειστεί μέσα". Υπάρχουν 6 ολόκληροι λόγοι μετακίνησης. Προφανώς υπάρχει σύσταση αυτο να γίνεται με ρέγουλα, αλλά μπορούμε να βγαίνουμε. Απλώς πολλοί αν η βόλτα δεν περιλαμβάνει το να κάτσουν σε μαγαζί ή έστω να πάρουν καφέ στο χερι δεν το θεωρούν βόλτα ή τους φαίνεται χωρίς νόημα (το ξέρω και από πολύ αγαπημένους φίλους μου αυτό).

Όλα αυτά που περιγράφεις όντως είναι λάθη, αλλά δεν τα κάνουν μόνο οι ηλικιωμένοι και οι ευπαθείς, τα κάνουν και νέοι (όπως λες για τον κουνιάδο σου πχ). Εξάλλου αν έλεγε κάποιος (και εδώ στο φόρουμ) προ καραντίνας ότι καλύτερα να φυλαγομαστε και να μην πολυπαμε σε καφετέριες, διακοπές κλπ η απάντηση ήταν "δεν έχουν απαγορευτεί". Για τους γέρους δεν ισχύει το "δεν έχουν απαγορευτεί" πχ οι λαϊκές; Ή επειδή οι νέοι δεν αρρωσταίνουμε βαριά, δεν χρειάζεται να προσέχουμε και να τηρούμε τις συστάσεις οσο οι γέροι; Εγώ πάντως φοβάμαι πάρα πολύ να μην νοσησουμε, ειδικά τώρα που ανεβαίνουν τα κρούσματα. Δεν μου εγγυάται κανείς ότι δεν θα το περάσω άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ας έρθει τώρα να μου πει οτι φοβάται να κρατάει τον μικρό.

Καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά απ' την άλλη όταν κάποιον έχεις να το δεις τόσο καιρό και ειδικά το ίδιο σου το παιδί δεν σκέφτεται ούτε ιούς ούτε τπτ... Για αυτό έκανε τόσες χαρές για τον γιο της. Κανονικά βέβαια θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτική. Απ' την άλλη το να κρατάει το εγγονάκι της κάθε μέρα για αρκετές ώρες που είναι μεγάλη σε ηλικία κ ο γιος σου απ' ότι θυμάμαι δεν είναι καν 3 είναι αρκετά δύσκολο..

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Είναι δηλαδή πιο λογικό να κάτσουν όλοι σπίτι???

Συγνώμη, τι συζητάμε? Και οι ηλικιωμένοι σε lockdown δεν είναι? Εννοείς οτι τους παρηγορεί να μη βγαίνουν και οι υπόλοιποι? Δεν σε "πιάνω"..

Kάνεις την υπόθεση ότι οι ηλικιωμένοι είναι όλοι συνταξιούχοι και ότι οι ευπαθείς είναι οι ηλικιωμένοι ή ότι ζουν απομονωμένοι.

Δεν γνωρίζω καλά τους καθηγητές της κόρης μου. Του γιου η μία φιλόλογος έχει αγοράκι σε ευπαθή ομάδα με βαρειά αναπνευστικά προβλήματα, η μαθηματικός επίσης έχει παιδί με χρόνιο πρόβλημα στην καρδιά, έχουμε τουλάχιστον τον διευθυντή και μία καθηγήτρια άνω των 60 και μία καθηγήτρια γερμανικών με διαβήτη. Πιθανότατα και άλλοι με προβλήματα, ούτε τους ξέρω τόσο καλά, ούτε λέει όλος ο κόσμος στους μαθητές του τα θέματα υγείας του.

Στο δημοτικό, η διευθύντρια και υποδιευθύντρια είναι κοντά στην σύνταξη, άνω των 60, ο δάσκαλος που είχαμε πέρσυ έχει υποβληθεί σε εγχείρηση bypass, μία από τις νέες δασκάλες έχει κατά πλάκας σκλήρυνση, φαντάζομαι και πολλοί άλλοι που δεν γνωρίζω τόσο καλά έχουν θέματα υγείας αυτοί ή οι οικείοι τους. 

Οπότε οι μαθητές τους αν όλα δουλεύουν και ένα έστω 20% των εκπαιδευτικών κάτσει σπίτι, τι θα κάνουν;

Οι διευθυντές και έμπειροι γιατροί κλινικών, είναι συνήθως μεγαλύτεροι και πολλοί με θέματα υγείας. Αυτοί αν μπουν σε καραντίνα, τους ασθενείς ποιος θα μας βλέπει;

 

6 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω επιστημονικά, καθώς άσχετη, αλλά γενικά σύμφωνα με την ανοσία της αγέλης  όταν νοσήσει ένα ικανό ποσοστό ανθρώπων ο ιός θα σταματήσει να "κυκλοφορεί" ή θα επιβραδυνθεί σημαντικά καθώς θα βρίσκει πλέον ελάχιστους ξενιστές γιατί όσοι έχουν ήδη νοσήσει έχουν αναπτύξει αντισώματα. Οπότε και οι ευπαθείς προστατεύονται έμμεσα. 

H ανοσία της αγέλης με φυσικό τρόπο, σημαίνει ότι οι ευάλωτοι θα πεθάνουν. Όχι ότι θα προστατευτούν. Αυτό συμβαίνει στη φύση. 

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ πάλι που δεν ξέρω ούτε έναν ηλικιωμένο κλεισμένο σπίτι του? Οι δικές μας ότι έκαναν περίπου πριν, κάνουν και τώρα. Ψώνια, λαϊκές κτλ. Πριν το lockdown , η μαμά μου όλο στα μαγαζιά ήταν. Η πεθερά μου να δεις προσοχή. Ο άλλος της γιός ήρθε απο Αγγλία, χωρίς να συντρέχει λόγος, και πήγε χωρίς τεστ φυσικά, να μείνει στην πεθερά μου, σε ένα σπιτάκι με 2 δωματιάκια , μια κουζινούλα και ένα μπάνιο. Θέλω να πω, δεν είχαν το διόροφο , οπου θα μπορούσε να απομονωθεί. Και η πεθερά μου χαρές. Τρομερή προσοχή. Ας έρθει τώρα να μου πει οτι φοβάται να κρατάει τον μικρό. Ο θείος μου, 80 χρονών, καρδιοπαθής , έρχεται και στο γραφειο , να παίρνει τον αέρα του. Εχθές , είχαν κάνει πηγαδάκι 5-6 ηλικιωμένοι έξω απο το Απολλώνιον στα Βριλήσσια, με τις μάσκες κατεβασμένες όλοι. Αλλά το παιδί μου να κλειστεί μέσα, που είναι 3, και έχουν πει οτι τόσο μικρά δεν μεταδίδουν.

 

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά τώρα δε μιλάς για ευπαθείς ομάδες γενικά, αλλά για ηλικωμένους ειδικά.

Και υπάρχει και το επιχείρημα: προτιμάω να πεθάνω. Δεν το λέω ειρωνικά. Είσαι 75 ετών, χήρα, με τα παιδιά να ζουν μακριά από εσένα. Έχεις μία ρουτίνα, που την περιμένεις πώς και πώς για να δεις κάποιους ανθρώπους. Δεν είσαι σε ηλικία να μάθεις ξαφνικά να βλέπεις ούτε netflix, ούτε μαγειρική από το youtube, ούτε και θα περνάς ώρες να συζητάς με τις φίλες σου στο skype. Αντέχεις έτσι 1-2 χρόνια;

Όταν έκλεισε το κολυμβητήριο, τα είχα πάρει, γιατί έχασα μία άσκηση που με βοηθά πολύ με θέματα υγείας και δεν είμαι ηλικωμένη και ανήμπορη. Ήταν μία κυρία μεγάλης ηλικίας, άνω των 70 . Μου έλεγε ότι έχει μια ρουτίνα, έρχεται το πρωί στην πισίνα για να κολυμπήσει με τις φίλες της, κάθονται μετά στο κυλικείο για καφέ, κάτι τέτοιο, είχε χτίσει τη μέρα της γύρω από αυτό, όπως άλλοι ηλικιωμένοι γύρω από το καφενείο, ή το ΚΑΠΗ κλπ. . Τη ρώτησα κιόλας γιατί δεν πάνε για περπάτημα, μου λέει η γυναίκα ότι έχει αρθριτικά και δυσκολεύεται, και φοβάται και τα αδέσποτα στο δρόμο. Τι να της πεις; Να μπει σε video call με τη φίλη της να κάνουν μαζί zumba;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ said:

Kάνεις την υπόθεση ότι οι ηλικιωμένοι είναι όλοι συνταξιούχοι και ότι οι ευπαθείς είναι οι ηλικιωμένοι ή ότι ζουν απομονωμένοι.

Δεν γνωρίζω καλά τους καθηγητές της κόρης μου. Του γιου η μία φιλόλογος έχει αγοράκι σε ευπαθή ομάδα με βαρειά αναπνευστικά προβλήματα, η μαθηματικός επίσης έχει παιδί με χρόνιο πρόβλημα στην καρδιά, έχουμε τουλάχιστον τον διευθυντή και μία καθηγήτρια άνω των 60 και μία καθηγήτρια γερμανικών με διαβήτη. Πιθανότατα και άλλοι με προβλήματα, ούτε τους ξέρω τόσο καλά, ούτε λέει όλος ο κόσμος στους μαθητές του τα θέματα υγείας του.

Στο δημοτικό, η διευθύντρια και υποδιευθύντρια είναι κοντά στην σύνταξη, άνω των 60, ο δάσκαλος που είχαμε πέρσυ έχει υποβληθεί σε εγχείρηση bypass, μία από τις νέες δασκάλες έχει κατά πλάκας σκλήρυνση, φαντάζομαι και πολλοί άλλοι που δεν γνωρίζω τόσο καλά έχουν θέματα υγείας αυτοί ή οι οικείοι τους. 

Οπότε οι μαθητές τους αν όλα δουλεύουν και ένα έστω 20% των εκπαιδευτικών κάτσει σπίτι, τι θα κάνουν;

Οι διευθυντές και έμπειροι γιατροί κλινικών, είναι συνήθως μεγαλύτεροι και πολλοί με θέματα υγείας. Αυτοί αν μπουν σε καραντίνα, τους ασθενείς ποιος θα μας βλέπει;

 

Πραγματικά, δεν ξέρω.. Ομολογώ ότι δεν γνώριζα πόσοι μη ηλικιωμένοι άνθρωποι, έχουν προβλήματα υγείας. Ίσως γιατί όσοι γνωρίζω εγώ, είναι άνω των 70, και μια χαρά μπορούν να περιοριστούν για όσο χρειάζεται. Όπως το περιγράφεις, ναι, έχεις δίκιο. Έχω σκάσει από τη στενοχώρια μου όμως και από το άγχος. Και είμαι θυμωμένη, γιατί ότι λένε, το αναιρούν την επόμενη. Κάποιοι λόγοι υπήρχαν που έμειναν ανοιχτά τα σχολεία για τα μικρά. Τι έγινε με τους λόγους αυτούς? Βρέθηκαν λύσεις και δεν το ξέρω?

 

Just now, mama16 said:

Καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά απ' την άλλη όταν κάποιον έχεις να το δεις τόσο καιρό και ειδικά το ίδιο σου το παιδί δεν σκέφτεται ούτε ιούς ούτε τπτ... Για αυτό έκανε τόσες χαρές για τον γιο της. Κανονικά βέβαια θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτική. Απ' την άλλη το να κρατάει το εγγονάκι της κάθε μέρα για αρκετές ώρες που είναι μεγάλη σε ηλικία κ ο γιος σου απ' ότι θυμάμαι δεν είναι καν 3 είναι αρκετά δύσκολο..

Όχι, τίποτα δεν είναι πιο επικίνδυνο από αυτό που έκαναν. Εγώ πλέον τους κατατάσσω στους ψεκασμένους. Δεν είχε καιρό να τον δει. Κάνει τηλεργασία από τον Μάρτη και όλο εδώ είναι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πραγματικά, δεν ξέρω.. Ομολογώ ότι δεν γνώριζα πόσοι μη ηλικιωμένοι άνθρωποι, έχουν προβλήματα υγείας. Ίσως γιατί όσοι γνωρίζω εγώ, είναι άνω των 70, και μια χαρά μπορούν να περιοριστούν για όσο χρειάζεται. Όπως το περιγράφεις, ναι, έχεις δίκιο. Έχω σκάσει από τη στενοχώρια μου όμως και από το άγχος. Και είμαι θυμωμένη, γιατί ότι λένε, το αναιρούν την επόμενη. Κάποιοι λόγοι υπήρχαν που έμειναν ανοιχτά τα σχολεία για τα μικρά. Τι έγινε με τους λόγους αυτούς? Βρέθηκαν λύσεις και δεν το ξέρω?

 

Όχι, τίποτα δεν είναι πιο επικίνδυνο από αυτό που έκαναν. Εγώ πλέον τους κατατάσσω στους ψεκασμένους. Δεν είχε καιρό να τον δει. Κάνει τηλεργασία από τον Μάρτη και όλο εδώ είναι.

Μπορώ να φανταστώ πως θα αισθάνεσαι με όλο αυτό, έχεις απόλυτο δίκιο να θυμώνεις με την κατάσταση όταν στέλνεις το παιδί παιδικό γιατί δουλεύεις κ δεν μπορείς διαφορετικά. Δεν το κάνεις απλά για καπρίτσιο να το στέλνεις. Ιδιαίτερα εσύ που απ' ότι κατάλαβα έχεις δικιά σου επιχείρηση δεν μπορείς να μείνεις απλά στο σπίτι δίνοντας το κράτος το βοήθημα. Απλά ο καθένας το βλέπει απ' τη δική του μεριά. Άλλη μαμά πχ που δεν δουλεύει θα νευρίαζε που τόσο καιρό έμεναν ανοιχτά τα σχολεία με φόβο μην αρρωστήσει το παιδί της κ μετέπειτα κ οι ίδιοι

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Μπορώ να φανταστώ πως θα αισθάνεσαι με όλο αυτό, έχεις απόλυτο δίκιο να θυμώνεις με την κατάσταση όταν στέλνεις το παιδί παιδικό γιατί δουλεύεις κ δεν μπορείς διαφορετικά. Δεν το κάνεις απλά για καπρίτσιο να το στέλνεις. Ιδιαίτερα εσύ που απ' ότι κατάλαβα έχεις δικιά σου επιχείρηση δεν μπορείς να μείνεις απλά στο σπίτι δίνοντας το κράτος το βοήθημα. Απλά ο καθένας το βλέπει απ' τη δική του μεριά. Άλλη μαμά πχ που δεν δουλεύει θα νευρίαζε που τόσο καιρό έμεναν ανοιχτά τα σχολεία με φόβο μην αρρωστήσει το παιδί της κ μετέπειτα κ οι ίδιοι

Έτσι είναι. Βέβαια εγώ δεν στενοχωριέμαι μόνο γιατί βρίσκομαι ξεκρέμαστη (πέρσι ήταν ο άντρας μου ενάμιση μήνα σε αναστολή και είμασταν μια χαρά). αλλά γιατί έλεγα ότι οκ, κλειστήκαμε τα απογεύματα, αλλά το παιδί κάνει τόσα πράγματα στο σχολείο. Του αρέσει πολύ, έχει κάνει φίλους και μέσα σε 2,5 μήνες, έχω δει θεαματική πρόοδο στο παιδί. Αν δεν  το έβλεπα, δεν θα το πίστευα, πόσο ευεργετική επίδραση έχει το (σωστό ) σχολείο στο παιδί. Προχθές είχαμε ενημέρωση μέσω skype και οι δασκάλες του μου έλεγαν πόσο εντυπωσιακό είναι το πόσο ενδιαφέρον δείχνει για όσα κάνουν και συζητάνε. Σίγουρα κάποιες μαμάδες θα είναι χαρούμενες, διότι έχουμε δει και εδώ οτι κανέναν ενθουσιασμό δεν έχουν για το οτι πηγαίνουν σχολείο τα παιδιά τους και σίγουρα προτιμούν να τα έχουν σπίτι μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna όλοι έξω φρενών είμαστε πάντως. Το τηλέφωνό μας από την Τρίτη κάνει διακοπές, τι να πω στον εργοδότη, τι να πουν τα παιδιά στους καθηγητές, ο ΟΤΕ δεν σηκώνει πια τα τηλέφωνα καθόλου, τα μισά μαθήματα δεν γίνονται γιατί παρόμοια προβλήματα έχουν και καθηγητές, από βδομάδα θα ρίξουν και τα μικρά στην τηλεκπαίδευση, δε θα μπορούμε κυριολεκτικά ούτε τηλέφωνο να πάρουμε, έχουμε λαλήσει μικροί και μεγάλοι από την κλεισούρα και την προοπτική της κλεισούρας, ο κόσμος βλέπει τις δουλειές του να χάνονται και τις επιχειρήσεις να κλείνουν, σχεδίαση από το κράτος που φτάνει σε βάθος ωρών ούτε καν ημερών, γενικά σε λίγο θα είμαστε όλοι για φάρμακα,μικροί και μεγάλοι.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το debate ηλικιωμένοι/ευπαθείς vs "οι υπόλοιποι" είναι λάθος από κάθε άποψη. Θα έπρεπε να είναι αδιάφοροι-ακατάλληλοι και αρνητές του ιού/μέτρων vs "οι υπόλοιποι". Να μείνουν οι αρνητές σπίτι τους, να μην κυκλοφορούν, να υπογράψουν ότι αρνούνται νοσηλεία σε περίπτωση νόσησης από κορωνοϊό και όλα ανοιχτά-οι υπόλοιποι να ζούμε στην πραγματικότητα την οποία σε ένα μεγάλο ποσοστό (άποψη μου το μεγαλύτερο) αυτοί δημιούργησαν (πολιτικοί και πολίτες) και είμαι σίγουρη ότι μια χαρά θα τα καταφέρουμε.

 

Συγγνώμη, δεν το εννοώ... το εννοώ... δεν ξέρω... έλεος πια με τον παραλογισμό που ζούμε.

Και πάλι συγγνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

@Yovanna όλοι έξω φρενών είμαστε πάντως. Το τηλέφωνό μας από την Τρίτη κάνει διακοπές, τι να πω στον εργοδότη, τι να πουν τα παιδιά στους καθηγητές, ο ΟΤΕ δεν σηκώνει πια τα τηλέφωνα καθόλου, τα μισά μαθήματα δεν γίνονται γιατί παρόμοια προβλήματα έχουν και καθηγητές, από βδομάδα θα ρίξουν και τα μικρά στην τηλεκπαίδευση, δε θα μπορούμε κυριολεκτικά ούτε τηλέφωνο να πάρουμε, έχουμε λαλήσει μικροί και μεγάλοι από την κλεισούρα και την προοπτική της κλεισούρας, ο κόσμος βλέπει τις δουλειές του να χάνονται και τις επιχειρήσεις να κλείνουν, σχεδίαση από το κράτος που φτάνει σε βάθος ωρών ούτε καν ημερών, γενικά σε λίγο θα είμαστε όλοι για φάρμακα,μικροί και μεγάλοι.

Το 40% των σχολείων έχει γραμμή 24mbps που αντέχει δυο κλήσεις webex ταυτόχρονα. Εμείς το αναβαθμίσαμε μέσα στην εβδομάδα κ υποψιάζομαι ότι το έκαναν κ αλλά σχολεία, γιατί υοετχουν εκπαιδευτικοί που κάνουν μάθημα από εκεί (διευθυντές υποδιευθυντές, εργαστηριακά κλπ). οπότε ο οτε είναι απασχολημένος! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Έτσι είναι. Βέβαια εγώ δεν στενοχωριέμαι μόνο γιατί βρίσκομαι ξεκρέμαστη (πέρσι ήταν ο άντρας μου ενάμιση μήνα σε αναστολή και είμασταν μια χαρά). αλλά γιατί έλεγα ότι οκ, κλειστήκαμε τα απογεύματα, αλλά το παιδί κάνει τόσα πράγματα στο σχολείο. Του αρέσει πολύ, έχει κάνει φίλους και μέσα σε 2,5 μήνες, έχω δει θεαματική πρόοδο στο παιδί. Αν δεν  το έβλεπα, δεν θα το πίστευα, πόσο ευεργετική επίδραση έχει το (σωστό ) σχολείο στο παιδί. Προχθές είχαμε ενημέρωση μέσω skype και οι δασκάλες του μου έλεγαν πόσο εντυπωσιακό είναι το πόσο ενδιαφέρον δείχνει για όσα κάνουν και συζητάνε. Σίγουρα κάποιες μαμάδες θα είναι χαρούμενες, διότι έχουμε δει και εδώ οτι κανέναν ενθουσιασμό δεν έχουν για το οτι πηγαίνουν σχολείο τα παιδιά τους και σίγουρα προτιμούν να τα έχουν σπίτι μαζί τους.

Δεν το συζητω για την τεράστια διαφορά με το σχοκειο.κ εχει ξεκινήσει ενάμισι μηνα σκάρτο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όποιον ξέρει....στην προηγούμενη καραντίνα είχε οριστεί συγκεκριμένη ώρα για το πότε θα γίνεται σύγχρονη τηλεκπαίδευση;

 

Εχω συγχυστει με τον ευφυή νου που έκρινε ότι είναι καλύτερο τα μικρά παιδιά να κάνουν μάθημα το απόγευμα, αντί το πρωί ώστε να μπορούν οι γονείς να δουλεύουν όπως-όπως από το σπίτι....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Να ρωτήσω όποιον ξέρει....στην προηγούμενη καραντίνα είχε οριστεί συγκεκριμένη ώρα για το πότε θα γίνεται σύγχρονη τηλεκπαίδευση;

 

Εχω συγχυστει με τον ευφυή νου που έκρινε ότι είναι καλύτερο τα μικρά παιδιά να κάνουν μάθημα το απόγευμα, αντί το πρωί ώστε να μπορούν οι γονείς να δουλεύουν όπως-όπως από το σπίτι....

 

 

Ναι τα δημοτικά έκαναν 12-4, τα γυμνάσια 8-12 κ τα λύκεια 8-4. Ήξεραν ήδη ότι δεν άντεχε το σύστημα κ ας μην γινόταν συστηματικά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...