Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Yovanna said:

Μα συμφωνώ ότι δεν κλείνει το τμήμα λόγω γονέα. Το να μην είναι υποχρεωτικό όμως να εξεταστεί το παιδί, μου κάνει όσο δεν ξέρουμε, είμαστε ήσυχοι και συνεχίζουμε κανονικά. Δεν είμαι βέβαιη ότι οι γονείς θα κάνουν τεστ στο παιδί, διότι ούτως ή άλλως θα πρέπει α κάνει σε 2 βδομάδες.

Άρα μόνο σε μένα ακούγεται παράλογο, γιατί και με μια άλλη μαμά που μίλησα, cool ήταν.

και σε εμένα παράλογο ακόυγεται, πιστεύω πως θα έπρεπε να γίνει τεστ, απλά δεν είναι υποχρεωμένοι να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Deena said:

 

Κανένα σχολείο δεν μπορεί να υποχρεώσει μαθητές να κάνουν τεστ.

Στον Πλάτωνα, όπου πηγαίνει ένας μαθητής μου, βρέθηκε επιβεβαιωμένο κρούσμα σε σχολικό. Όλοι οι μαθητές των αντίστοιχων τμημάτων, των οποίων οι συμμαθητές μετακινούνταν στο ίδιο σχολικό, υποχρεώθηκαν να υποβληθούν σε τεστ και να κάτσουν 2 βδομάδες σπίτι τους.

Link to comment
Share on other sites

Τον προηγούμενο μήνα βρέθηκε κρουσμα σε γονέα κ παιδί στο νηπιαγωγειο φιλης.το παιδί μάλιστα καθόταν κ στο ιδιοωτραοεζακι με το δικο της .εκανε τεστ η πλειοψηφία των παιδιων της τάξης.ολα ηταν αρνητικα.

Μετά τα πέντε μεταδίδουν συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Κατά την γνώμη μου, επίσης, σχολεία που γνωστοποιούν κρούσματα στο οικογενειακό περιβάλλον μαθητών τους στους υπόλοιπους γονείς κινούνται στα όρια της νομιμότητας.

Δεν είπαν ποιό παιδάκι ήταν που αρρώστησε ο γονέας του.Είπαν απλά ότι υπήρξε κρούσμα. Η αλήθεια είναι ότι εφόσον δεν έλαβαν άλλα μέτρα, δεν είχε νόημα η ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Στον Πλάτωνα, όπου πηγαίνει ένας μαθητής μου, βρέθηκε επιβεβαιωμένο κρούσμα σε σχολικό. Όλοι οι μαθητές των αντίστοιχων τμημάτων, των οποίων οι συμμαθητές μετακινούνταν στο ίδιο σχολικό, υποχρεώθηκαν να υποβληθούν σε τεστ και να κάτσουν 2 βδομάδες σπίτι τους.

 

Ασφαλές, δε λέω.....ωστόσο τελείως εκτός νόμου και πρωτοκόλλου.

 

Ειδικά για τα σχολικά, στενές επαφές του κρούσματος θεωρούνται μόνο όσοι κάθονται δίπλα, μπροστά και πίσω και μόνο αυτοί υποχρεούνται σε καραντίνα 2 εβδομάδων, όχι όλο το σχολικό, πόσο μάλλον οι συμμαθητές όλων των μαθητών που μετακινούνται με το σχολικό!!!!

 

Και για να μην παρεξηγηθώ, προσωπικά εάν κάποιος συμμαθητής ή συνεπιβάτης των παιδιών μου στο σχολικό νοσούσε, πιθανότατα θα τα πήγαινα για τεστ, αλλά όχι και να με υποχρεώσει το σχολείο όταν δεν προβλέπεται πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ που τα λέμε δεν έχει λογική να είναι θετικός γονέας παιδιού και να μην γίνεται τεστ στο παιδί, αν αυτό εμφανίσει συμπτώματα σε δέκα ημέρες θα έχουν κολλήσει πολλές από τις επαφές του ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

 

Ασφαλές, δε λέω.....ωστόσο τελείως εκτός νόμου και πρωτοκόλλου.

 

Ειδικά για τα σχολικά, στενές επαφές του κρούσματος θεωρούνται μόνο όσοι κάθονται δίπλα, μπροστά και πίσω και μόνο αυτοί υποχρεούνται σε καραντίνα 2 εβδομάδων, όχι όλο το σχολικό, πόσο μάλλον οι συμμαθητές όλων των μαθητών που μετακινούνται με το σχολικό!!!!

 

Και για να μην παρεξηγηθώ, προσωπικά εάν κάποιος συμμαθητής ή συνεπιβάτης των παιδιών μου στο σχολικό νοσούσε, πιθανότατα θα τα πήγαινα για τεστ, αλλά όχι και να με υποχρεώσει το σχολείο όταν δεν προβλέπεται πουθενά!

Όλοι! Και επειδή στη συγκεκριμένη οικογένεια πηγαίνουν και τα 2 αδέρφια, έκαναν και τα 2! Σε πολύ φιλικές τιμές βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Πάντως εδώ που τα λέμε δεν έχει λογική να είναι θετικός γονέας παιδιού και να μην γίνεται τεστ στο παιδί, αν αυτό εμφανίσει συμπτώματα σε δέκα ημέρες θα έχουν κολλήσει πολλές από τις επαφές του ήδη.

Συμφωνώ μαζί σου! Βέβαια, μόλις βγήκε θετικός ο γονέας, έμεινε το παιδί σπίτι.. βέβαια, και ένας συμμαθητής να κόλλησε, τώρα έχει γίνει ήδη χαμός και δεν το ξέρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Κορίτσια και αγόρια , τη γνώμη σας γιατί θα τρελαθώ. Ήρθε ενημέρωση από το σχολείο του παιδιού, ότι υπάρχει επιβεβαιωμένο κρούσμα σε γονέα παιδιού , άλλου τμήματος. Ενημέρωσαν λοιπόν, ότι το παιδί θα παραμείνει 2 βδομάδες σπίτι του και το τμήμα θα παραμείνει ανοιχτό! Πώς θα παραμείνει ανοιχτό?? Δεν ξέρουμε αν το παιδί είναι θετικό. Εάν είναι και έχει κολλήσει άλλα παιδάκια, θα το μεταφέρουν και στα άλλα! Τα τμήματα ενώνονται στο κήπο, στα μεσημεριανά εργαστήρια, στις δραστηριότητες κτλ. Είναι λάθος το σκεπτικό μου?? Σκέφτομαι να τους μιλήσω!

Ναι, αυτο λεει ο νομος, καλα σας ειπαν.

Αν εισαι στενη επαφη κρουσματος (το παιδι για τον γονεα), μπαινεις καραντινα. Δεν γινεται τεστ, δεν μπαινουν σε καραντινα οι δικες σου επαφες.

Αυτο συμβαινει σε ολα τα σχολεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο σχολείο των παιδιών μου πάντως δεν έχει υπάρξει περαιτέρω μετάδοση εντός σχολείου. Θέλω να πω ότι όλα τα κρούσματα μέχρι τώρα (καθηγητές και μαθητές) νόσησαν από επαφές τους εκτός σχολείου και στο διάστημα που μεσολάβησε μέχρι την διάγνωσή τους φαίνεται ότι δεν το μετέδωσαν εντός σχολείου. Το είχα γράψει και νωρίτερα, ολόκληρο το τμήμα μαθητή - κρούσματος έκανε τεστ ιδιωτικά (με ατομική πρωτοβουλία των οικογενειών) και δεν βρέθηκε ούτε ένα θετικό. Το ίδιο και καθηγητές που μοιράζονταν ίδιο γραφείο με συναδέλφους τους που νόσησαν.

 

Δεν ξέρω αν είναι η μάσκα, τα αντισηπτικά, τα ανοιχτά παράθυρα ή οτιδήποτε άλλο, φαίνεται ωστόσο ότι κάτι δουλεύει από όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Ναι, αυτο λεει ο νομος, καλα σας ειπαν.

Αν εισαι στενη επαφη κρουσματος (το παιδι για τον γονεα), μπαινεις καραντινα. Δεν γινεται τεστ, δεν μπαινουν σε καραντινα οι δικες σου επαφες.

Αυτο συμβαινει σε ολα τα σχολεια.

Ενώ όμως αν ήταν το παιδί κρούσμα θα έκλεινε το τμήμα? Πόσες πιθανότητες υπάρχουν το παιδί να κόλλησε από τον μπαμπά του? Αν όμως κάνει το παιδί τεστ και είναι θετικό και ενημερώσει, θα κλείσει το τμήμα σωστά? Δηλαδή πετάνε το μπαλάκι στους γονείς?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ενώ όμως αν ήταν το παιδί κρούσμα θα έκλεινε το τμήμα? Πόσες πιθανότητες υπάρχουν το παιδί να κόλλησε από τον μπαμπά του? Αν όμως κάνει το παιδί τεστ και είναι θετικό και ενημερώσει, θα κλείσει το τμήμα σωστά? Δηλαδή πετάνε το μπαλάκι στους γονείς?

 

Δεν θελουν να πληρωσουν τεστ. Τοσο απλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Στο σχολείο των παιδιών μου πάντως δεν έχει υπάρξει περαιτέρω μετάδοση εντός σχολείου. Θέλω να πω ότι όλα τα κρούσματα μέχρι τώρα (καθηγητές και μαθητές) νόσησαν από επαφές τους εκτός σχολείου και στο διάστημα που μεσολάβησε μέχρι την διάγνωσή τους φαίνεται ότι δεν το μετέδωσαν εντός σχολείου. Το είχα γράψει και νωρίτερα, ολόκληρο το τμήμα μαθητή - κρούσματος έκανε τεστ ιδιωτικά (με ατομική πρωτοβουλία των οικογενειών) και δεν βρέθηκε ούτε ένα θετικό. Το ίδιο και καθηγητές που μοιράζονταν ίδιο γραφείο με συναδέλφους τους που νόσησαν.

 

Δεν ξέρω αν είναι η μάσκα, τα αντισηπτικά, τα ανοιχτά παράθυρα ή οτιδήποτε άλλο, φαίνεται ωστόσο ότι κάτι δουλεύει από όλα αυτά.

Ή τελικά από αυτά που ακούω, ίσως δεν είναι και τόσο μεταδοτικός αυτός ο ιός..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ενώ όμως αν ήταν το παιδί κρούσμα θα έκλεινε το τμήμα? Πόσες πιθανότητες υπάρχουν το παιδί να κόλλησε από τον μπαμπά του? Αν όμως κάνει το παιδί τεστ και είναι θετικό και ενημερώσει, θα κλείσει το τμήμα σωστά? Δηλαδή πετάνε το μπαλάκι στους γονείς?

Εμάς μας είπαν το κουλό (οδηγίες ΕΟΔΥ):

Αν η στενή επαφή εμφανίσει συμπτώματα, πρέπει να κάνει τεστ και αν βγει θετικό, κλείνει το τμήμα.

Αν η στενή επαφή, χωρίς συμπτώματα, κάνει οικειοθελώς τέστ και βγει θετικό, τότε απλά συνεχίζει την καραντίνα, για δέκα μέρες μετά από το τεστ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, irin said:

 βέβαια, και ένας συμμαθητής να κόλλησε, τώρα έχει γίνει ήδη χαμός και δεν το ξέρουμε!

Για αυτό λέω πως δεν έχει λογική αυτή η οδηγία..Εγώ αν ήμουν θετική θα έκανα τεστ στο παιδί μου, δεν θα άντεχα να ξέρω πως μπορεί να έχει κολλήσει κάποιον/ους.

 

Τι να λέμε εδώ υπάρχει κόσμος που κολλάει και δεν το λέει, δεν ενημερώνει τις επαφές του να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι πως να κινηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ενώ όμως αν ήταν το παιδί κρούσμα θα έκλεινε το τμήμα? Πόσες πιθανότητες υπάρχουν το παιδί να κόλλησε από τον μπαμπά του? Αν όμως κάνει το παιδί τεστ και είναι θετικό και ενημερώσει, θα κλείσει το τμήμα σωστά? Δηλαδή πετάνε το μπαλάκι στους γονείς?

 

Αν ένα παιδί νοσήσει, το σχολείο κάνει ιχνηλάτηση βάσει του πρωτοκόλλου και στην συνέχεια απευθύνεται σε κάποια συγκεκριμένη υπηρεσία με τα ευρήματα της ιχνηλάτησης, δεν αποφασίζει το σχολείο αλλά η υπηρεσία αυτή (δεν θυμάμαι ποια είναι). Μέχρι να απαντήσει η υπηρεσία, στο δικό μας σχολείο το τμήμα του παιδιού μένει στο σπίτι σε αναμονή της απόφασης. 

 

Σε μας, νόσησε ένας γυμναστής, είχε διδάξει σε 5-10 τμήματα (δημοτικού-γυμνασίου-λυκείου), αλλά δεν έκλεισε ούτε ένα, γιατί βάσει πρωτοκόλλου στενές επαφές θεωρούνται τα παιδιά που έκαναν τουλάχιστον 2 ώρες με τον καθηγητή, σε διάστημα 48 ωρών πριν την εμφάνιση των συμπτωμάτων και ο συγκεκριμένος διδάσκει μόνο μία ώρα την εβδομάδα σε κάθε τμήμα.

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν θελουν να πληρωσουν τεστ. Τοσο απλα.

 

Ποιος να πληρώσει τεστ? Το σχολείο για τα τεστ των μαθητών? Όταν δεν προβλέπεται καν από το πρωτόκολλο? Φυσικά και δεν θα πληρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Γιατί, το σχολείο τα πληρώνει? Οι μαθητές μου που πηγαίνουν στον Πλάτωνα, μόνοι τους τα πλήρωσαν.

 

Δεν μπορεί να γίνει υποχρεωτικό κάτι που δεν καλύπτεται από το κράτος. Ούτε μπορεί να είναι κάτι υποχρεωτικό, ούτε καν σύσταση, για τους γονείς που έχουν την άνεση, και να πεθάνουν τα παιδιά των άλλων. Ίδια πρωτόκολλα για όλους.

Το κράτος εννοώ δεν θέλει να πληρώσει, όχι το σχολείο.

Just now, kotsifikos είπε:

Για αυτό λέω πως δεν έχει λογική αυτή η οδηγία..Εγώ αν ήμουν θετική θα έκανα τεστ στο παιδί μου, δεν θα άντεχα να ξέρω πως μπορεί να έχει κολλήσει κάποιον/ους.

 

Τι να λέμε εδώ υπάρχει κόσμος που κολλάει και δεν το λέει, δεν ενημερώνει τις επαφές του να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι πως να κινηθούν.

Δεν έχει όλος ο κόσμς την άνεση να πληρώσει. Αν μια οικογένεια έχει ακόμη και ένα παιδί, δεν πάω καν σε δύο και τρία, και είναι τώρα με τα 800 ευρώ του επιδόματος, δεν είναι αστεία υπόθεση να πληρώσει τα λεφτά του τεστ πόσο μάλλον που δεν αλλάζει κάτι για το παιδί, ούτε κάποια αγωγή θα πάρει, ούτε από την καραντίνα θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν μπορεί να γίνει υποχρεωτικό κάτι που δεν καλύπτεται από το κράτος. Ούτε μπορεί να είναι κάτι υποχρεωτικό, ούτε καν σύσταση, για τους γονείς που έχουν την άνεση, και να πεθάνουν τα παιδιά των άλλων. Ίδια πρωτόκολλα για όλους.

Το κράτος εννοώ δεν θέλει να πληρώσει, όχι το σχολείο.

 

Συμφωνώ σε αυτό, στην τελική ακόμα και σε ένα ιδιωτικό σχολείο, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, Άλλοι έχουν ένα παιδί, άλλοι έχουν 4, δεν είναι δυνατόν να υποχρεώνεσαι να κάνεις τεστ για να επανέλθεις στην εκπαιδευτική διαδικασία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Δεν μπορεί να γίνει υποχρεωτικό κάτι που δεν καλύπτεται από το κράτος. Ούτε μπορεί να είναι κάτι υποχρεωτικό, ούτε καν σύσταση, για τους γονείς που έχουν την άνεση, και να πεθάνουν τα παιδιά των άλλων. Ίδια πρωτόκολλα για όλους.

Το κράτος εννοώ δεν θέλει να πληρώσει, όχι το σχολείο.

Δεν έχει όλος ο κόσμς την άνεση να πληρώσει. Αν μια οικογένεια έχει ακόμη και ένα παιδί, δεν πάω καν σε δύο και τρία, και είναι τώρα με τα 800 ευρώ του επιδόματος, δεν είναι αστεία υπόθεση να πληρώσει τα λεφτά του τεστ πόσο μάλλον που δεν αλλάζει κάτι για το παιδί, ούτε κάποια αγωγή θα πάρει, ούτε από την καραντίνα θα βγει.

Καταλαβαίνω την λογική σου και έχεις δίκιο, όμως μη ξεχνάμε πως δεν ισχύει το ίδιο για όλα τα παιδιά/ανθρώπους,  μπορεί να έχει κολλήσει μαθητή που ο γονέας του είναι καρκινοπαθής, ή η μητέρα να είναι έγκυος, ή να έχουν κάποιο αυτοάνοσο, δεν θα είναι υποχρέωση τους να ειδοποιήσουν αυτούς τους ανθρώπους?? Αλήθεια αναρωτιέμαι.

Εγώ έχω μία απορία λίγο χαζή θά έλεγα...γιατί δεν έχουν τα τεστ μία τιμή προσιτή για όλους? όπως και της γρίπης? γιατί θα πρέπει μία τετραμελής οικογένεια να δώσει έναν μισθό για να εξετασθεί?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Καταλαβαίνω την λογική σου και έχεις δίκιο, όμως μη ξεχνάμε πως δεν ισχύει το ίδιο για όλα τα παιδιά/ανθρώπους,  μπορεί να έχει κολλήσει μαθητή που ο γονέας του είναι καρκινοπαθής, ή η μητέρα να είναι έγκυος, ή να έχουν κάποιο αυτοάνοσο, δεν θα είναι υποχρέωση τους να ειδοποιήσουν αυτούς τους ανθρώπους?? Αλήθεια αναρωτιέμαι.

Εγώ έχω μία απορία λίγο χαζή θά έλεγα...γιατί δεν έχουν τα τεστ μία τιμή προσιτή για όλους? όπως και της γρίπης? γιατί θα πρέπει μία τετραμελής οικογένεια να δώσει έναν μισθό για να εξετασθεί?

 

 

 

Kαι γιατί σε άλλα ευρωπαϊκά κράτη είναι πολύ οικονομικότερα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Καταλαβαίνω την λογική σου και έχεις δίκιο, όμως μη ξεχνάμε πως δεν ισχύει το ίδιο για όλα τα παιδιά/ανθρώπους,  μπορεί να έχει κολλήσει μαθητή που ο γονέας του είναι καρκινοπαθής, ή η μητέρα να είναι έγκυος, ή να έχουν κάποιο αυτοάνοσο, δεν θα είναι υποχρέωση τους να ειδοποιήσουν αυτούς τους ανθρώπους?? Αλήθεια αναρωτιέμαι.

Εγώ έχω μία απορία λίγο χαζή θά έλεγα...γιατί δεν έχουν τα τεστ μία τιμή προσιτή για όλους? όπως και της γρίπης? γιατί θα πρέπει μία τετραμελής οικογένεια να δώσει έναν μισθό για να εξετασθεί?

 

 

Έχει θεσπιστεί με κάποια συγκεκριμένα κριτήρια το τι σημαίνει "επαφή κρούσματος". Αυτό είναι το ζήτημα...δε γνωρίζω τις λεπτομέρειες όμως. Μπαίνει κάπου ένα όριο, βάση πιθανοτήτων, διότι δεν είναι ρεαλιστικό για κάθε κρούσμα να μπαίνουν σε καραντίνα και τεστ 200 ή 300 άτομα που ενδεχομένως βρεθούν στον κύκλο, αν πάμε 2 ή 3 hops παραπέρα από ένα επιβεβαιωμένο κρούσμα. Σε ένα αεροπλάνο, για παράδειγμα, αν βρεθεί ένα κρούσμα ειδοποιούνται μόνο οι 10-15 άνθρωποι στις γύρω σειρές.

 

Ως προς το κόστος, δεν είναι δωρεάν και δεν είναι προσιτό, όχι μόνο για λόγους κάλυψης αλλά και γιατί αν ήταν τσάμπα θα το έκαναν όλοι 2 φορές τη βδομάδα. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει το capacity αυτό....το γιατί δεν υπάρχει είναι άλλη μεγάλη κουβέντα. Πάντως με 25 ή 30 χιλιάδες τεστ τη μέρα διαθέσιμα, δε μπορεί να είναι ούτε προσιτό, ούτε δωρεάν. Θα έπρεπε, όμως, να καλύπτεται τουλάχιστον για όσους υποχρεούνται, βάση πρωτοκόλλου, να το κάνουν.

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

 

Kαι γιατί σε άλλα ευρωπαϊκά κράτη είναι πολύ οικονομικότερα;

 

Πόσο κοστίζει στην Ελλάδα; Γενικά και αλλού 50 με 150 κοστίζει. Εκτός αν, βάση πρωτοκόλλου υποχρεούσαι να το κάνεις, οπότε το πληρώνει κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Ως προς το κόστος, δεν είναι δωρεάν και δεν είναι προσιτό, όχι μόνο για λόγους κάλυψης αλλά και γιατί αν ήταν τσάμπα θα το έκαναν όλοι 2 φορές τη βδομάδα.

από αυτό όμως μέχρι το να μην ελέγχεις στενές επαφές κ άτομα με ήπια συμπτώματα, η απόσταση είναι τεράστια. 

Κάποιες φορές οι στενές επαφές έχουν ευρύ κυκλο. Παιδιά σχολείου, υπάλληλοι σε θέσεις που έχουν επαφή με πολύ κόσμο κλπ. Μπορεί να περιττεύει να ελέγξεις τον συζυγο που δουλεύει από το σπίτι, αλλά σε άλλες περιπτώσεις είναι σοβαρό. 

 

Στα σχολεία δεν γίνεται ιχνηλατηση. Ο,τι καταφέρει το σχολείο. Το είπε κ η Γεννήματα. Το παιδί της ήταν ασυμπτωματθκο κ κόλλησε στο σχολείο. Αν δεν του έκανε εκείνη τεστ, θα ήταν το παθδι καραντίνα κ εκείνη θα κυκλοφορούσε αμέριμνη. 
 

Γενικα πάντως πιστεύω ότι αν υπήρχαν υπερβολικά πολλά κρούσματα σε οικογένειες με παιδιά που πάνε σχολείο, θα είχε μαθευτεί. Δλδ κ ασυμπτωματικα να είναι τα παιδιά, αν κολλούσαν απ αυτά γονείς κ παππούδες κάπως θε γινόταν ο συσχετισμός. άρα ή τα μικρά παιδιά όντως μεταδίδουν πιο δύσκολα ή/και κάτι κάνουν τα μέτρα στα σχολεία. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Όντως σχεδόν κανείς δεν παίρνει στα σοβαρά το λοκ ντάουν. Όλοι όσοι έχω μιλήσει προσπαθούν να βρουν τρόπους να συνεχίσουν όσο το δυνατόν περισσότερο φυσιολογικά. Στην πρώτη καραντίνα ήμασταν όλοι φοβισμένοι, δεν γνωρίζαμε τίποτα για τον ιό, ζούσαμε μια πρωτόγνωρη κατάσταση και τηρήσαμε τα μέτρα. Οι περισσότεροι όχι γιατί ήταν υποχρεωτικά αλλά γιατί το πιστεύαμε. Αυτή τη φορά ο κόσμος είναι μπερδεμένος και θυμωμένος.

Για αυτό προσπαθούν με αύξηση των προστίμων, με συνεχείς απειλές στα ΜΜΕ, με στοχοποίηση ομάδων, με φίμωση κάθε διαμαρτυρίας ή αντίθετης επιστημονικής άποψης.

Δεν βλέπω τηλεόραση σχεδόν καθόλου, όσες φορές όμως έχει τύχει να την ανοίξω σε ενημερωτικές εκπομπές τον τελευταίο καιρό βλέπω τους ίδιους δημοσιογράφους, με τους ίδιους «ειδικούς» (7-8 που ανακυκλώνονται στα ίδια κανάλια τους τελευταίους μήνες), τους  ίδιους κυβερνητικούς, να τρομοκρατούν, να πέφτουν σε αντιφάσεις, να καλλιεργούν τη διχόνοια και τους κοινωνικούς αυτοματισμούς, να χαρακτηρίζουν τον οποιοδήποτε έχει απορίες ή αντιρρήσεις ως ψεκασμένους ή αρνητές της μάσκας!!! Μία λέει είναι η επιστημονική αλήθεια! Λες και μιλάνε για δόγμα!

Ειλικρινά τι είναι αυτό που ζούμε πλέον δεν ξέρω! Νομίζω πλέον ότι με αφορμή την πανδημία μετατρεπόμαστε σε μια αποστειρωμένη, απολυταρχική κοινωνία, μία δυστοπία.

 

 

Ναι πολύ καλό νέο. Λένε ότι θα το κάνουν πρώτοι οι υγειονομικοί. Είμαι περίεργη να δω τί ποσοστό των υγειονομικών θα το κάνουν. Το λέω γιατί από όσα έχω ακούσει οι υγειονομικοί είναι στις ομάδες στις οποίες προτείνεται το εμβόλιο της γρίπης και όμως έχουν χαμηλά ποσοστά εμβολιασμού. Και το εμβόλιο της γρίπης κυκλοφορεί χρόνια. Αυτό που δεν θα έχει παρά λίγους μήνες δοκιμών θα δεχτούν να το κάνουν? Εκτός και αν γίνει υποχρεωτικό όπως είναι το εμβόλιο της γρίπης στις ΗΠΑ!

Επίσης αν προταθεί να το κάνουν και τα παιδιά κάτω των 12 ετών, δεδομένου ότι δεν νοσούν βαριά από κορονοιό, θα τους το κάνατε? Αν τυχόν είναι υποχρεωτικό? 

Ούτε εις τον αιώνα τον άπαντα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...