Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Με ποια λογικη κλείνουν τα λύκεια-γυμνασια, κ όχι τα δημοτικά? Ειλικρινης ερώτηση. 

Λογικά μεγαλύτερη εστία μεταδοσης λ τα μικρα πρέπει κάποιος να τα κρατάει για να δουλέψουν κ οι γονεις

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται πλέον ότι από 14 μεταδίδουν σαν ενήλικες άρα τα λύκεια είναι αναγκαίο να κλείσουν, συν ότι μπορούν να μείνουν μόνα σπίτι (κ είναι κ πιο ώριμα να διαβάσουν μόνα, η Γ το έκανε έτσι κ αλλιώς. Τα γυμνάσια παίζεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Με ποια λογικη κλείνουν τα λύκεια-γυμνασια, κ όχι τα δημοτικά? Ειλικρινης ερώτηση. 

Για πρακτικούς λόγους φαντάζομαι, για να μπορούν να πηγαίνουν στην εργασία τους οι γονείς. 
Για τα νήπια δεν γράφουν κάτι, φαντάζομαι θα ισχύει ότι και για τα δημοτικά.
Βέβαια αυτά προς το παρόν.

 

Ας πάω να κάνω παραγγελία στο σούπερ μάρκετ τώρα μιας και πολύ σύντομα θα κάνουν κανα μήνα να τα φέρουν. :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Με ποια λογικη κλείνουν τα λύκεια-γυμνασια, κ όχι τα δημοτικά? Ειλικρινης ερώτηση. 

για να μπορουν να δουλεψουν οι γονεις νομιζω ειναι παντελως πρακτικο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Για τον εοδυ που λέγατε πριν, εμένα η τηλεφωνήτρια με συνέδεσε με γιατρό όταν είπα ότι δεν μου κάνουν τεστ στο νησί. Δεν ξέρω με πια διαδικασια το κάνουν αυτό, αν έπεσα σε καλή περίπτωση ή ήμουν τυχερή. 

 

Κατάθλιψη με πιάνει.

Τον Μάρτιο ήμασταν αισιόδοξοι ότι θα τελειώσει. 

Τωρα ξέρουμε ότι σε δυο τρεις μήνες στο ίδιο χάλι θα είμαστε. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Για τον εοδυ που λέγατε πριν, εμένα η τηλεφωνήτρια με συνέδεσε με γιατρό όταν είπα ότι δεν μου κάνουν τεστ στο νησί. Δεν ξέρω με πια διαδικασια το κάνουν αυτό, αν έπεσα σε καλή περίπτωση ή ήμουν τυχερή. 

 

Κατάθλιψη με πιάνει.

Τον Μάρτιο ήμασταν αισιόδοξοι ότι θα τελειώσει. 

Τωρα ξέρουμε ότι σε δυο τρεις μήνες στο ίδιο χάλι θα είμαστε. 

 

αληθεια εκανες το τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Για πρακτικούς λόγους φαντάζομαι, για να μπορούν να πηγαίνουν στην εργασία τους οι γονείς. 
Για τα νήπια δεν γράφουν κάτι, φαντάζομαι θα ισχύει ότι και για τα δημοτικά.
Βέβαια αυτά προς το παρόν.

 

Ας πάω να κάνω παραγγελία στο σούπερ μάρκετ τώρα μιας και πολύ σύντομα θα κάνουν κανα μήνα να τα φέρουν. :mrgreen:

Και τα χριστουγεννιάτικα δώρα.. αν γίνει ο ίδιος πανικός με τις μεταφορικές όπως το Πάσχα βλέπω να έρχεται ο Χο Χο Χο με το έλκηθρο τον Φλεβάρη! :lol:

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εσεις  οι Θεσσαλονίκεις ποσα μην δικαιούστε την ημέρα?Είναι μονο με sms η και σε χαρτί?

Έχει όριο; Σήμερα έστειλα 4. Χαρτί από το σχολείο σας έδωσαν για ελεύθερη μετακίνηση από και προς με το νήπιο; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Και τα χριστουγεννιάτικα δώρα.. αν γίνει ο ίδιος πανικός με τις μεταφορικές όπως το Πάσχα βλέπω να έρχεται ο Χο Χο Χο με το έλκηθρο τον Φλεβάρη! :lol:

Έχει όριο; Σήμερα έστειλα 4. Χαρτί από το σχολείο σας έδωσαν για ελεύθερη μετακίνηση από και προς με το νήπιο; 

Ποτε το ανακοινωσαν και ποτε μπήκε σε εφαρμογή?

Αν το πουν αυριο ποτε λέτε να ισχύσει?

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ποτε το ανακοινωσαν και ποτε μπήκε σε εφαρμογή?

Αν το πουν αυριο ποτε λέτε να ισχύσει?

Μάλλον από Παρασκευή για να μην προλαβουν να φυγουν.

Τα κομμωτήρια είναι ανοιχτά στη Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

Με ποια λογικη κλείνουν τα λύκεια-γυμνασια, κ όχι τα δημοτικά? Ειλικρινης ερώτηση. 

Καθαρά πολιτικό μέτρο για να μην πληρώσουν άδειες ειδικού σκοπού κλπ. Τα παιδιά γυμνασίου λυκείου μπορούν να μείνουν και μόνα τους σπίτι.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κατάθλιψη με πιάνει.

Τον Μάρτιο ήμασταν αισιόδοξοι ότι θα τελειώσει. 

Τωρα ξέρουμε ότι σε δυο τρεις μήνες στο ίδιο χάλι θα είμαστε. 

 

Κι εγώ τα ίδια νιώθω. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θορυβηθηκα αρκετά όταν διάβασα πως οι βρεφονηπιακοι σταθμοί πιθανόν να έκλειναν επειδή τα παιδάκια ειναι σε ευαίσθητη ηλικία. Το ίδιο πιστεύω και για τα νήπια-προνηπια. 

  

Καταλαβαίνω λοιπόν την λογική αλλα αν το δούμε με μία άλλη ματιά τα μεγαλύτερα παιδιά είναι σε θεση να κρατήσουν αποστάσεις, να χρησιμοποιήσουν σωστά την μασκα, να φροντισουν την προσωπική τους υγιεινή. Τα μικρά παιδιά δεν μπορούν παντα να εφαρμόσουν τα παραπάνω.

 

 Επίσης οι λοιμωξιολογοι έχουν περάσει από δημοτικά  στο σχολασμα για να διαπιστώσουν το συνωστισμό? Οι γονείς στέκονται ο ένας πάνω στον άλλο και μεχρι πρότινος αμφιβάλλω αν φορουσαν μάσκα.

 

Πως γίνεται λοκνταουν με σχολεία ανοιχτά και γονείς με παιδάκια στο δρόμο δυο τουλάχιστον φορές την μέρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ποτε το ανακοινωσαν και ποτε μπήκε σε εφαρμογή?

Αν το πουν αυριο ποτε λέτε να ισχύσει?

Μάλλον από Παρασκευή για να μην προλαβουν να φυγουν.

Τα κομμωτήρια είναι ανοιχτά στη Θεσσαλονίκη?

Όχι όλα κλειστά κομμωτήρια νύχια βιβλιοπωλεία ρούχα κλπ! φαγητό καφέ delivery φαρμακεία φούρνοι και σούπερ μόνο ανοιχτά. Αν και δίπλα μας που κάνουν ανακαίνιση δεν σταμάτησαν δεν ξέρω τι ισχύει για αυτούς τους κλάδους.  Εμάς Δευτέρα πρωί μας έκλεισαν τρίτη μας έδωσαν χαρτί στο σχολείο και τα sms εγώ χρησιμοποιώ τα ίδια νούμερα με παλιά και στο ίδιο 5ψηφιο δεν πήρε το μάτι μου κάτι άλλο. Κανονικά απαντάει αυτό μετακίνηση μπλα μπλα. Λογικά Αθήνα αν το πει αύριο ναι Παρασκευή πρωί η Σάββατο πρωί. Τα ίδια Παντελάκη μου.......

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Προσωπικά θορυβηθηκα αρκετά όταν διάβασα πως οι βρεφονηπιακοι σταθμοί πιθανόν να έκλειναν επειδή τα παιδάκια ειναι σε ευαίσθητη ηλικία. Το ίδιο πιστεύω και για τα νήπια-προνηπια. 

  

Καταλαβαίνω λοιπόν την λογική αλλα αν το δούμε με μία άλλη ματιά τα μεγαλύτερα παιδιά είναι σε θεση να κρατήσουν αποστάσεις, να χρησιμοποιήσουν σωστά την μασκα, να φροντισουν την προσωπική τους υγιεινή. Τα μικρά παιδιά δεν μπορούν παντα να εφαρμόσουν τα παραπάνω.

 

 Επίσης οι λοιμωξιολογοι έχουν περάσει από δημοτικά  στο σχολασμα για να διαπιστώσουν το συνωστισμό? Οι γονείς στέκονται ο ένας πάνω στον άλλο και μεχρι πρότινος αμφιβάλλω αν φορουσαν μάσκα.

 

Πως γίνεται λοκνταουν με σχολεία ανοιχτά και γονείς με παιδάκια στο δρόμο δυο τουλάχιστον φορές την μέρα?

Κ εγώ που είμαι σπίτι πιστεύω ότι είναι καλύτερα να τα κλείσουν τα νήπια αλλά κάποιοι γονείς που δουλεύουν κ οι 2 θα δυσκολευτουν πολύ οπότε πιστεύω σε πρώτη φάση ίσως τα αφήσουν ανοιχτά.. Αν τα βρουν όμως σε λίγες μέρες πιο σκούρα τα πράγματα θα αναγκαστούν! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πιο ανόητη κι έχω μια άλλη απορία, που φυσικά και να μου την απαντήσετε, δεν θα βοηθήσει σε τίποτα:

 

Οταν εφαρμόζεται ένα μέτρο, δεν χρειάζεται 2 εβδομάδες για να δούμε αποτελέσματα;

Γιατί ανά 2 μέρες τώρα, αλλάζουν/αυξάνουν τα μέτρα, χωρίς να έχουν αποδειχτεί ανεπαρκή τα πρώτα;

Μόνο στην άρση των μέτρων χρειάζεται ο σταδιακός παράγοντας;

 

Κατα τα άλλα, το πρακτικό πρόβλημα θα λυθεί πολύ άμεσα, σε λίγες μέρες που θα κλείσουν κι ότι δεν έχει κλείσει πλην ελαχίστων επαγγελμάτων κι άρα θα μπορούμε να καθόμαστε όλοι και όλες με τα παιδιά μας σπίτια μας :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Όχι όλα κλειστά κομμωτήρια νύχια βιβλιοπωλεία ρούχα κλπ! φαγητό καφέ delivery φαρμακεία φούρνοι και σούπερ μόνο ανοιχτά. Αν και δίπλα μας που κάνουν ανακαίνιση δεν σταμάτησαν δεν ξέρω τι ισχύει για αυτούς τους κλάδους.  Εμάς Δευτέρα πρωί μας έκλεισαν τρίτη μας έδωσαν χαρτί στο σχολείο και τα sms εγώ χρησιμοποιώ τα ίδια νούμερα με παλιά και στο ίδιο 5ψηφιο δεν πήρε το μάτι μου κάτι άλλο. Κανονικά απαντάει αυτό μετακίνηση μπλα μπλα. Λογικά Αθήνα αν το πει αύριο ναι Παρασκευή πρωί η Σάββατο πρωί. Τα ίδια Παντελάκη μου.......

Τα ζαχαροπλαστεια ανοιχτα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Την εκθετική αύξηση την έβλεπαν αλλά φαίνεται ότι οι προσπάθειες ήταν τελείως τυφλές. 

Εγω γελάω ε τις εισαγωγικών με όλες αυτές τις επικοινωνιακές φανφάρες. Παρουσιάζουμε τον χάρτη με 4 επίπεδα, ταραρατζουμ κλπ. Μετά από λίγες μέρες λενε ότι τα 3 κ 4 πρέπει να συγχωνευτούν. μπαίνει η Κοζανη στο4 αλλά τελικά δεν εφαρμόζεται ακριβώς γιατί άλλαξαν γνώμη. Μετά από ποσο, δυο βδομαδες; Βγαίνει θριαμβευτικά ο πρωθυπουργός μετά σεισμών, βαΐων κ κλάδων, κ μαζί νέος χάρτης με δυο χρώματα που θα εφαρμοστούν σε δυο μέρες, αλλά μέχρι να εφαρμοστούν προστίθεται τρίτο χρώμα κ νέα μέτρα που ξεκινούν να ισχύουν από Τρίτη αλλά Τετάρτη συνειδητοποιούμε ότι δεν αρκούν και τελικά μαυρίλα παντού κ ξανά πρωθυπουργός και μαζί να αναρωτιόμαστε αν θα μας πλήξει σμήνος ακρίδων ή θα στραγγίσουν τα ποτάμια ή θα μας απαγάγουν εξωγήινοι. Καταλαβαίνω ότι όλα είναι ρευστά, κ στην Αγγλία αν θυμάμαι καλά ή άλλου έκαναν το λοκνταουν νωρίτερα από το αρχικό, αλλά εδώ βλέπω τόση φροντίδα για τις ωραίες παρουσιάσεις κ τους συμβολισμούς και καμία ουσιαστική μέριμνα. 
 

Εκτος αν το πλάνο ήταν να γεμισουν οι ΜΕΘ για να το δεχτεί ο κόσμος. 

Από αύριο η αγγλια

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Από αύριο η αγγλια

ναι αλλά νομίζω είχε πει ότι θα γίνει πιο αργά κ τελικά το έκανε νωρίτερα; ίσως όχι η Αγγλία αλλά άλλη χώρα. 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Προσωπικά θορυβηθηκα αρκετά όταν διάβασα πως οι βρεφονηπιακοι σταθμοί πιθανόν να έκλειναν επειδή τα παιδάκια ειναι σε ευαίσθητη ηλικία. Το ίδιο πιστεύω και για τα νήπια-προνηπια. 

  

Καταλαβαίνω λοιπόν την λογική αλλα αν το δούμε με μία άλλη ματιά τα μεγαλύτερα παιδιά είναι σε θεση να κρατήσουν αποστάσεις, να χρησιμοποιήσουν σωστά την μασκα, να φροντισουν την προσωπική τους υγιεινή. Τα μικρά παιδιά δεν μπορούν παντα να εφαρμόσουν τα παραπάνω.

 

 Επίσης οι λοιμωξιολογοι έχουν περάσει από δημοτικά  στο σχολασμα για να διαπιστώσουν το συνωστισμό? Οι γονείς στέκονται ο ένας πάνω στον άλλο και μεχρι πρότινος αμφιβάλλω αν φορουσαν μάσκα.

 

Πως γίνεται λοκνταουν με σχολεία ανοιχτά και γονείς με παιδάκια στο δρόμο δυο τουλάχιστον φορές την μέρα?

Είναι παγκόσμια η γραμμή για τα σχολεία. 

 

Κ σε πολλές χώρες φάνηκε το πρόβλημα των ανισοτήτων στην πρόσβαση στην τηλεκπαίδευση. Το επεσήμαναν όλοι οι διεθνείς οργανισμοί. 

Φυσικά εδώ δεν έχει γίνει ξανά καμία προετοιμασια. Ένας λόγος παραπάνω να μη θέλουν. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Εγώ είμαι πιο ανόητη κι έχω μια άλλη απορία, που φυσικά και να μου την απαντήσετε, δεν θα βοηθήσει σε τίποτα:

 

Οταν εφαρμόζεται ένα μέτρο, δεν χρειάζεται 2 εβδομάδες για να δούμε αποτελέσματα;

Γιατί ανά 2 μέρες τώρα, αλλάζουν/αυξάνουν τα μέτρα, χωρίς να έχουν αποδειχτεί ανεπαρκή τα πρώτα;

Μόνο στην άρση των μέτρων χρειάζεται ο σταδιακός παράγοντας;

 

Κατα τα άλλα, το πρακτικό πρόβλημα θα λυθεί πολύ άμεσα, σε λίγες μέρες που θα κλείσουν κι ότι δεν έχει κλείσει πλην ελαχίστων επαγγελμάτων κι άρα θα μπορούμε να καθόμαστε όλοι και όλες με τα παιδιά μας σπίτια μας :ph34r:

Το πιο πιθανό για μένα σενάριο είναι ότι μέσα σε ελάχιστες μέρες γέμισαν τα νοσοκομεία και οι ΜΕΘ οπότε συνειδητοποίησαν ότι πρέπει να εφαρμόσουν πιο δραστικά μέτρα τα οποία είχαν αποδώσει τον Μάρτιο.. Δεν μας παίρνει να το καθυστερήσουμε μάλλον γιατί θα πεθάνει πολύς κόσμος χωρίς ΜΕΘ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Καθαρά πολιτικό μέτρο για να μην πληρώσουν άδειες ειδικού σκοπού κλπ. Τα παιδιά γυμνασίου λυκείου μπορούν να μείνουν και μόνα τους σπίτι.....

 

Δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος και θεωρώ ούτε ο βασικότερος....σκέψου τι θα γινόταν στις εταιρείες και υπηρεσίες (που εν πολλοίς δεν επηρεάζονται από το lockdown), αν ξαφνικά έπρεπε να φύγει το μισό προσωπικό για 2 ή 4 εβδομάδες και να καθίσει σπίτι με τα παιδιά. Και μόνο τους γιατρούς και νοσηλευτές αν σκεφτούμε, αρκεί...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...