Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, chocolate_eater said:

 

Εγώ δε συμφωνώ να απομακρύνεται ένα παιδί από την εκπαίδευση για τον οποιονδήποτε λόγο. Ούτε πέρσι θα συμφωνούσα....σου απάντησα ήδη.

 

Τι σημαίνει δεν θα είχε κανένα νόημα η ένστασή μου; Θα είχε, γιατί εκφράζω γνώμη και κάνω κριτική. Ακριβώς όπως κάνω και τώρα.....Γράφω διότι θεωρώ λάθος την προσέγγιση, από θέση αρχής, όχι γιατί θέλω να επιβάλλω το νόμο....ούτε μπορώ, ούτε είναι η δουλειά μου αυτή, παρ'ολο που το θεωρώ επίσης σημαντική διάσταση.

 

Το να φεύγει ένα παιδί από το σχολείο που, αργά ή γρήγορα, ούτως ή άλλως, θα επιστρέψει, δεν βγάζει κανένα νόημα, ανεξαρτήτως του με ποιες αιτιάσεις προσπαθούμε να το ντύσουμε.

 

Δηλαδή στα 6 είναι, ή όχι, δικαίωμα του γονιού να μην το πάει; Τότε είναι λιγότερο βλαβερή η μάσκα; Τότε τα ωφέλη της εκπαίδευσης είναι περισσότερα από τα μη ωφέλη;

Τις απαντήσεις στις τελευταίες ερωτήσεις θα τις βρεις στις διεθνείς οδηγίες και πρακτικές περί μάσκας και επίσης στα διεθνή συστήματα εκπαιδευσεις. Για την μάσκα μην επαναλαμβανομαι τις ξέρουμε. Για την εκπαίδευση ναι στα 6 θεωρείται ένα παιδί από όλα τα εκπαίδευτικα συστήματα του κόσμου έτοιμο και ώριμο για ένταξη στην εκπαίδευση. Στα 4 απο ορισμένα. Οι απαντήσεις δεν είναι δικές μου επισημαίνω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, maripoz said:

Τις απαντήσεις στις τελευταίες ερωτήσεις θα τις βρεις στις διεθνείς οδηγίες και πρακτικές περί μάσκας και επίσης στα διεθνή συστήματα εκπαιδευσεις. Για την μάσκα μην επαναλαμβανομαι τις ξέρουμε. Για την εκπαίδευση ναι στα 6 θεωρείται ένα παιδί από όλα τα εκπαίδευτικα συστήματα του κόσμου έτοιμο και ώριμο για ένταξη στην εκπαίδευση. Στα 4 απο ορισμένα. Οι απαντήσεις δεν είναι δικές μου επισημαίνω 

 

Από τα 6 μέχρι τα 12, που επίσης δε συστήνεται η μάσκα, τι προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ουσιαστικά δικαιολογείς το να μην πάει ένα παιδί στο σχολείο μεταξύ 4-6 λόγω της μάσκας, αυτό που ζήτησα είναι να μου πεις, με βάση τις οδηγίες ή ό,τι άλλο θέλεις, τι προτείνεις να κάνουμε μεταξύ 6 και 12 που επίσης δεν προτείνεται η γενική χρήση μάσκας. Αλλά με δεδομένο οτι στην παρούσα φάση αυτή επιβάλλεται.

 

Η ερώτησή μου, για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, είναι απλούστατη: δικαιολογείς επίσης ένα γονιό που θα πάρει το παιδί του στα 6-7 από το σχολειο, λόγω της μάσκας, με τον ίδιο τρόπο που το δικαιολογείς και για 4-6;

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

Επειδή ουσιαστικά δικαιολογείς το να μην πάει ένα παιδί στο σχολείο μεταξύ 4-6 λόγω της μάσκας, αυτό που ζήτησα είναι να μου πεις, με βάση τις οδηγίες ή ό,τι άλλο θέλεις, τι προτείνεις να κάνουμε μεταξύ 6 και 12 που επίσης δεν προτείνεται η γενική χρήση μάσκας. Αλλά με δεδομένο οτι στην παρούσα φάση αυτή επιβάλλεται.

 

Η ερώτησή μου, για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, είναι απλούστατη: δικαιολογείς επίσης ένα γονιό που θα πάρει το παιδί του στα 6-7 από το σχολειο, λόγω της μάσκας, με τον ίδιο τρόπο που το δικαιολογείς και για 4-6;

Δεν ξέρω αν δικαιολογω κανέναν. Αλλά βάσει των οδηγιών που έχουν συστήσει παιδίατροι παιδοψυχολογοι και αναπτυξιολογοι θα ήμουν λιγότερο προβληματισμενη για ένα παιδί 6 και πολύ περισσότερο για ένα παιδί 4. Και ακόμα περισσότερο για ένα παιδί 2 αν αύριο μας πουν αυτό 

Just now, emmaki said:

Πλεον, ομως, δεν ειναι απλα δικαιωμα! Πλεον ειναι και υποχρεωση!

Εδώ γράφω ως γονιος όχι ως δικηγόρος. Οσο θα με προβληματιζε και πέρσι το θέμα με τις μάσκες με προβληματιζει και φέτος. Το ίδιο δικαίωμα έχω πάρα την αλλαγή της νομοθεσίας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάλι μου φαίνεται οτι αν το 2022 που το συγκεκριμένο παιδί θα είναι 6 ετών και, εκ των πραγμάτων, αναγκαστεί να πάει στο δημοτικό σχολείο, τότε δε θα αποφύγει το τριπλό σοκ στην, πολύ ρεαλιστική περίπτωση, να υπάρχουν ακόμα μάσκες τριγύρω:

  • καινούριο περιβάλλον / καινούριοι άνθρωποι
  • καινούριοι άνθρωποι που θα του μιλάνε με μάσκα
  • μηδέν προσαρμογή και αρνητικό attitude στη συνήθεια της μάσκας, σε αντίθεση κιόλας με όλους τους υπόλοιπους

Τουλάχιστον αν πάει τώρα και χωρίς να γίνει τόσο μεγάλο θέμα (χωρίς λόγο ουσιαστικά.....δε νομίζω οτι το 4χρονο οφείλει ή μπορεί να μπει σε τέτοια κουβέντα), θα γλιτώσει το τρίτο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

Εμένα πάλι μου φαίνεται οτι αν το 2022 που το συγκεκριμένο παιδί θα είναι 6 ετών και, εκ των πραγμάτων, αναγκαστεί να πάει στο δημοτικό σχολείο, τότε δε θα αποφύγει το τριπλό σοκ στην, πολύ ρεαλιστική περίπτωση, να υπάρχουν ακόμα μάσκες τριγύρω:

  • καινούριο περιβάλλον / καινούριοι άνθρωποι
  • καινούριοι άνθρωποι που θα του μιλάνε με μάσκα
  • μηδέν προσαρμογή και αρνητικό attitude στη συνήθεια της μάσκας, σε αντίθεση κιόλας με όλους τους υπόλοιπους

Τουλάχιστον αν πάει τώρα και χωρίς να γίνει τόσο μεγάλο θέμα, θα γλιτώσει το τρίτο.

Ένα παιδί έξι ετών όμως είναι πολύ πιο εύκολο να επεξεργαστέι πληροφορίες και να αξιολόγησει καταστάσεις από ένα τετραχρονο. Επίσης η μάσκα στο εξαχρονο παρέχει ίσως κάποια προστασία οπότε και ως γονιος μπορω να την αιτιολογησω περισσότερο. Επίσης εσύ μπορεί να το βλέπεις έτσι, εχεις απόλυτο δικαίωμα, η σεντιρ όμως ή  εγώ το βλέπουμε αλλιώς. Τέλος, επαναλαμβάνω ότι οι απόψεις μου δεν είναι αυθαιρετες αλλά αντανακλουν επίσημες διεθνείς οδηγίες και πρακτικές. Παρεμπιπτόντως υπάρχουν 1-2 χώρες, όπως η Γαλλία, που από αύριο καθιερωνουν τη μάσκα από 6 χρόνων επειδη η επιδημιολογικη κατάσταση εκεί έχει ξεφυγει νομίζω μόνο στους εσωτερικούς χώρους του σχολείου όμως. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δεν ισχύει. Έγινε σχετική επίσημη ανακοίνωση από τη ΕΕ

Αυτό.

Πως δεν ισχυει.Φιλος μας από την Ολλανδία νοσηλεύεται στη Γερμανία.Και όσο για το βελγιο ζουν μέλη της οικογενειας μου κ ξερω την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Πως δεν ισχυει.Φιλος μας από την Ολλανδία νοσηλεύεται στη Γερμανία.Και όσο για το βελγιο ζουν μέλη της οικογενειας μου κ ξερω την κατασταση.

Άλλο είπα. Ότι και εμείς από Ελλάδα  Γερμανία πιθανόν θα πάμε αν γεμίσουν εδώ οι μεθ λέω. Ισχύει ότι μεταφέρουν κόσμο από χώρες τις ΕΕ με πληρότητα σε χώρες της ΕΕ με χώρο ακόμα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Άλλο είπα. Ότι και εμείς από Ελλάδα  Γερμανία πιθανόν θα πάμε αν γεμίσουν εδώ οι μεθ λέω. Ισχύει ότι μεταφέρουν κόσμο από χώρες τις ΕΕ με πληρότητα σε χώρες της ΕΕ με χώρο ακόμα 

Α.συγγνωμη.δεν το καταλαβα.φλωμοβυο βλεπω ομως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz said:

Κ εγώ χλωμό να σου πω την αλήθεια, θεωρητικά λέω τι ισχύει 

Τυπικά η χώρα που ζω δεν ανήκει στην ΕΕ, πρακτικά ακολουθεί όλες τις οδηγίες σαν να βρισκόταν στην ΕΕ και μπορώ να πω σχεδόν με σιγουριά ότι δεν υπήρχε περίπτωση να δεχτούν ασθενείς από άλλες χώρες. Ίσως μερικούς έτσι για τα μάτια του κόσμου, αλλά με τον γενικο χαμό που γίνεται στην Ευρώπη τώρα δεν έπαιζε να "σπαταλησουν" κρεβάτια ΜΕΘ για ξενους πολίτες. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

 

Αυτο ειναι προσωπικη σου επιλογή, δεν σημαίνει οτι ειναι το σωστό ή το αναμενόμενο. Προφανώς κανεις οτι νομίζεις καλύτερο για το παιδί σου. Οκ.

Εννοείται ότι είναι προσωπική μου επιλογή κ δεν λέω ότι είναι το σωστό αλλά το ότι δεν θέλει με τπτ να πάει κ τον μικρό μου από τις ιώσεις τον είχα καθυστερήσει 1 μήνα το εμβόλιο αγχώθηκα για το πώς θα πάει ο χειμώνας. Αν βέβαια η δασκάλα ήταν αρνητική σε αυτό θα το σκεφτόμουν διαφορετικά. Δεν με πειράζει να φοραει μάσκα (άσχετο βέβαια ότι σε αυτήν την ηλικία για να αρρωσταίνουν συνεχεια δεν γίνεται σωστή χρήση κ τζάμπα στην ουσία την βάζουν) αλλά το να αρρωσταίνει κάθε βδομάδα κ μέχρι να αναρρώσει να ξεσυνηθιζει πάλι το σχολείο ποιο το νόημα? Περιμένω να κλείσει τα 4 μπας κ μεγαλώσει λίγο κ της αρέσει

Link to comment
Share on other sites


2. Κατά τη διάρκεια της σχολικής ημέρας, σε συνθή- κες ηρεμίας των παιδιών στην τάξη και σε χρόνο που οι μαθητές/τριες δεν καλούνται να μιλούν, οι εκπαιδευτικοί μπορούν σε τακτά διαστήματα να δίνουν τη δυνατότητα στα παιδιά για «διάλειμμα μάσκας» ώστε να επέρχεται αποφόρτιση των παιδιών και να ενισχύεται η σωστή χρήση της μάσκας. Αυτό μπορεί να γίνεται τόσο μέσα στις αίθουσες διδασκαλίας, όσο και σε εξωτερικούς χώ- ρους καθώς και κατά τη διάρκεια οποιασδήποτε άλλης δραστηριότητας του σχολείου. Ενδεικτικά, μπορεί να δίνεται οδηγία για ολιγόλεπτη προσεκτική αφαίρεση της μάσκας μέσα στην τάξη κατά τη διάρκεια ανάγνωσης κειμένου από εκπαιδευτικό ή ατομικής εργασίας από τους μαθητές/τριες, έχοντας ανοικτά τα παράθυρα όσο είναι δυνατόν. 

 

Στο διάλειμμα σε εξωτερικό χώρομπορεί να γίνεται ολιγόλεπτη αφαίρεση της μάσκας αφού τα παιδιά τηρήσουν αποστάσεις, παραμένοντας στην ίδια θέση τα λίγα λεπτά που δεν θα φορούν μάσκα. Δεν θα γίνεται χρήση μάσκας όταν τα παιδιά τρώνε ή πίνουν,
οπότε πρέπει να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις. Χρήση μάσκας δεν πρέπει να γίνεται κατά το μάθημα της γυμναστικής ή όταν τα παιδιά έχουν έντονη σωματική άσκηση, οπότε επίσης πρέπει να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις.

 

Αυτές είναι οι νέες οδηγίες. περιττό να πω ποσο έξαλλη είμαι. αμφιβάλλω αν τέτοιο πράγμα έχει εφαρμοστεί ακόμα κ σε σχολεία της Κίνας κ της Ιαπωνίας. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω στην σεντιρ, που γενικά μου είναι πολύ συμπαθής, τι να κάνει, ούτε και σε κανέναν άλλωστε, απλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η ευκολία του να αψηφησεις τον νόμο. Σίγουρα πιστεύω ότι είναι υπερβολικό να φορανε την μάσκα τα 4χρονα, και δεν θα μου αρέσε ούτε εμένα αν έπρεπε το παιδί μου να την φοράει συνεχώς. Αλλά το να πεις, δεν μου ταιριάζει και άρα δεν το ακολουθώ όταν πρόκειται για κάτι τόσο σοβαρό, δεν μπορώ να πω ότι δεν με προβλημάτιζει. Βασικά εάν κρατούσα τα παιδιά στο σπίτι ενώ ήταν υποχρεωτικό να τα στείλω στο σχολείο, θα ερχόταν η πρόνοια να μου κάνει έλεγχο και θα με παρακολουθούν για κανένα 6μηνο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν θα πω στην σεντιρ, που γενικά μου είναι πολύ συμπαθής, τι να κάνει, ούτε και σε κανέναν άλλωστε, απλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η ευκολία του να αψηφησεις τον νόμο. Σίγουρα πιστεύω ότι είναι υπερβολικό να φορανε την μάσκα τα 4χρονα, και δεν θα μου αρέσε ούτε εμένα αν έπρεπε το παιδί μου να την φοράει συνεχώς. Αλλά το να πεις, δεν μου ταιριάζει και άρα δεν το ακολουθώ όταν πρόκειται για κάτι τόσο σοβαρό, δεν μπορώ να πω ότι δεν με προβλημάτιζει. Βασικά εάν κρατούσα τα παιδιά στο σπίτι ενώ ήταν υποχρεωτικό να τα στείλω στο σχολείο, θα ερχόταν η πρόνοια να μου κάνει έλεγχο και θα με παρακολουθούν για κανένα 6μηνο. 

 

Το ίδιο θα γίνει και στην Ελλάδα υπό φυσιολογικές συνθήκες. Συμμαθήτρια του γιου  μου, στην τρίτη ή τετάρτη δημοτικού, είχε λήψει τρεις φορές από το σχολείο, αλλά για μεγάλα διαστήματα, κάποιες εβδομάδες τη φορά, για λόγους υγείας. Επειδή ήταν εξαιρετικά άτυχη και δεν ήταν μία χρόνια πάθηση, αλλά μία κακή σειρά συμπτώσεων, έγινε στην οικογένεια έλεγχος και διεξοδικός ιατρικός έλεγχος για το παιδί, γιατί ήταν σαφές ότι τους υποπτεύοταν για κακοποίηση. Δεν ξερω αν η καταγγελία έγινε από το σχολείο ή κάπου αλλού. Τώρα με τον κορονοϊό, δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Το ίδιο θα γίνει και στην Ελλάδα υπό φυσιολογικές συνθήκες. Συμμαθήτρια του γιου  μου, στην τρίτη ή τετάρτη δημοτικού, είχε λήψει τρεις φορές από το σχολείο, αλλά για μεγάλα διαστήματα, κάποιες εβδομάδες τη φορά, για λόγους υγείας. Επειδή ήταν εξαιρετικά άτυχη και δεν ήταν μία χρόνια πάθηση, αλλά μία κακή σειρά συμπτώσεων, έγινε στην οικογένεια έλεγχος και διεξοδικός ιατρικός έλεγχος για το παιδί, γιατί ήταν σαφές ότι τους υποπτεύοταν για κακοποίηση. Δεν ξερω αν η καταγγελία έγινε από το σχολείο ή κάπου αλλού. Τώρα με τον κορονοϊό, δεν γνωρίζω.

Υπαρχει ελπίδα λοιπόν. Βέβαια το δημοτικό κάπως είναι στο μυαλό μας ως πιο σοβαρό, ενώ το νηπιαγωγείο όχι. Δεν έγινε και κάτι δηλαδή εάν δεν πάει νηπιαγωγείο. Δεν είμαι σίγουρη ότι θα έστελναν την πρόνοια σε ένα προνηπίο που δεν εμφανίζεται. Μπορεί κιόλας βέβαια, αλλά δεν θα ήμουν σίγουρη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Υπαρχει ελπίδα λοιπόν. Βέβαια το δημοτικό κάπως είναι στο μυαλό μας ως πιο σοβαρό, ενώ το νηπιαγωγείο όχι. Δεν έγινε και κάτι δηλαδή εάν δεν πάει νηπιαγωγείο. Δεν είμαι σίγουρη ότι θα έστελναν την πρόνοια σε ένα προνηπίο που δεν εμφανίζεται. Μπορεί κιόλας βέβαια, αλλά δεν θα ήμουν σίγουρη. 

Μια χαρα παρεμβαινει ο εσαγγελεας!

Στην Κρητη ηδη εχει γινει παρεμβαση. Εχω επισυναψει link σε σχολιο που ακομα δεν εχει ανεβει γιατι πρεπει να εγκριθει απο διαχειριστη (λογω του link),  αλλα αν καποιος ψαξει στο google βρισκει την ειδηση!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Τυπικά η χώρα που ζω δεν ανήκει στην ΕΕ, πρακτικά ακολουθεί όλες τις οδηγίες σαν να βρισκόταν στην ΕΕ και μπορώ να πω σχεδόν με σιγουριά ότι δεν υπήρχε περίπτωση να δεχτούν ασθενείς από άλλες χώρες. Ίσως μερικούς έτσι για τα μάτια του κόσμου, αλλά με τον γενικο χαμό που γίνεται στην Ευρώπη τώρα δεν έπαιζε να "σπαταλησουν" κρεβάτια ΜΕΘ για ξενους πολίτες. 

Έβγαλε σχετική ανακοίνωση η Φον Ντερ Λιεν την Τετάρτη ενεκριναν κονδύλια 220 εκατομμύρια ακριβώς για τις μεταφορές εντός ΕΕ των ασθενών με κοβιντ που δεν μπορούν να εξυπηρέτηθουν από το σύστημα της χώρας τους λόγω κορςσμου. Προφανώς δεν το σκέφτηκα μόνη μου 

Just now, maripoz said:

Έβγαλε σχετική ανακοίνωση η Φον Ντερ Λιεν την Τετάρτη ενεκριναν κονδύλια 220 εκατομμύρια ακριβώς για τις μεταφορές εντός ΕΕ των ασθενών με κοβιντ που δεν μπορούν να εξυπηρέτηθουν από το σύστημα της χώρας τους λόγω κορςσμου. Προφανώς δεν το σκέφτηκα μόνη μου 

Η Νορβηγία δεν συμπεριλαμβάνεται 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Έβγαλε σχετική ανακοίνωση η Φον Ντερ Λιεν την Τετάρτη ενεκριναν κονδύλια 220 εκατομμύρια ακριβώς για τις μεταφορές εντός ΕΕ των ασθενών με κοβιντ που δεν μπορούν να εξυπηρέτηθουν από το σύστημα της χώρας τους λόγω κορςσμου. Προφανώς δεν το σκέφτηκα μόνη μου 

Η Νορβηγία δεν συμπεριλαμβάνεται 

Μα δεν είπα ότι σκέφτηκες μόνη σου! Διάβασα κιόλας που ανέφερες ότι το ενέκρινε η ΕΕ, απλά προσπαθώ να το δω ρεαλιστικα, αυτή τη στιγμή γίνεται χαμός σε όλη την Ευρώπη, η Γερμανία ήδη δέχεται κρούσματα από γειτονικές χώρες, με τους ρυθμούς αύξησης των κρούσματων παντού πλέον, δεν θα μου έκανε εντύπωση να γεμίσουν οι ΜΕΘ στις περισσότερες χώρες και να μην μπορούν να δεχθούν εξωτερικά κρούσματα. Υποθέτω ότι υπάρχει ένα πλαφόν πληρότητας σ αυτή τη συμφωνία, ότι αν πχ μια χώρα έχει ήδη 80 % πληρότητα για παράδειγμα δεν δεχεται πλέον ξένους πολίτες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

αλλά το να αρρωσταίνει κάθε βδομάδα κ μέχρι να αναρρώσει να ξεσυνηθιζει πάλι το σχολείο ποιο το νόημα? Περιμένω να κλείσει τα 4 μπας κ μεγαλώσει λίγο κ της αρέσει

Σε καταλαβαίνω, εσύ έχεις και τον μικρό σου οπότε είναι πολύ δύσκολο. Και ο δικός μου συνέχεια αρρωσταίνει, έχει πισωγυρισματα και στην προσαρμογή, εκεί που συνηθίζει το σχολείο ξανά άρρωστος, ξανά σπίτι! 

 

Just now, Έσπερος είπε:


2. Κατά τη διάρκεια της σχολικής ημέρας, σε συνθή- κες ηρεμίας των παιδιών στην τάξη και σε χρόνο που οι μαθητές/τριες δεν καλούνται να μιλούν, οι εκπαιδευτικοί μπορούν σε τακτά διαστήματα να δίνουν τη δυνατότητα στα παιδιά για «διάλειμμα μάσκας» ώστε να επέρχεται αποφόρτιση των παιδιών και να ενισχύεται η σωστή χρήση της μάσκας. Αυτό μπορεί να γίνεται τόσο μέσα στις αίθουσες διδασκαλίας, όσο και σε εξωτερικούς χώ- ρους καθώς και κατά τη διάρκεια οποιασδήποτε άλλης δραστηριότητας του σχολείου. Ενδεικτικά, μπορεί να δίνεται οδηγία για ολιγόλεπτη προσεκτική αφαίρεση της μάσκας μέσα στην τάξη κατά τη διάρκεια ανάγνωσης κειμένου από εκπαιδευτικό ή ατομικής εργασίας από τους μαθητές/τριες, έχοντας ανοικτά τα παράθυρα όσο είναι δυνατόν. 

 

Στο διάλειμμα σε εξωτερικό χώρομπορεί να γίνεται ολιγόλεπτη αφαίρεση της μάσκας αφού τα παιδιά τηρήσουν αποστάσεις, παραμένοντας στην ίδια θέση τα λίγα λεπτά που δεν θα φορούν μάσκα. Δεν θα γίνεται χρήση μάσκας όταν τα παιδιά τρώνε ή πίνουν,
οπότε πρέπει να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις. Χρήση μάσκας δεν πρέπει να γίνεται κατά το μάθημα της γυμναστικής ή όταν τα παιδιά έχουν έντονη σωματική άσκηση, οπότε επίσης πρέπει να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις.

 

Αυτές είναι οι νέες οδηγίες. περιττό να πω ποσο έξαλλη είμαι. αμφιβάλλω αν τέτοιο πράγμα έχει εφαρμοστεί ακόμα κ σε σχολεία της Κίνας κ της Ιαπωνίας. 

Είναι δυνατόν? Θα κρατάν αποστάσεις τα τετραχρονα? Ή δεν θα  κάνουν καθόλου διάλειμμα μάσκας? Χαρηκα κι εγώ όταν άκουσα πως θεσμοθετήθηκε το διάλειμμα αλλά αυτό δεν το περίμενα! 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Σε καταλαβαίνω, εσύ έχεις και τον μικρό σου οπότε είναι πολύ δύσκολο. Και ο δικός μου συνέχεια αρρωσταίνει, έχει πισωγυρισματα και στην προσαρμογή, εκεί που συνηθίζει το σχολείο ξανά άρρωστος, ξανά σπίτι! 

 

Είναι δυνατόν? Θα κρατάν αποστάσεις τα τετραχρονα? Ή δεν θα  κάνουν καθόλου διάλειμμα μάσκας? Χαρηκα κι εγώ όταν άκουσα πως θεσμοθετήθηκε το διάλειμμα αλλά αυτό δεν το περίμενα! 

 

 

 

Ναι με στενοχωρουσε πολύ να αρρωσταίνουν ιδιαίτερα ο μικρός που ακόμα είναι σε φάση που κάνει αρκετά εμβόλια + του ότι την παρακαλάω να πάει κ δεν θέλει με τπτ. Κ η ίδια η δασκάλα όταν την έβλεπε να κλαίει δεν μπορούσε να την ηρεμήσει κ με έπαιρνε τηλ να την πάρω, την μια εβδομάδα έμπαινε καλά μέσα κ στο δίωρο επάνω την έπαιρνα κ όταν αρρώστησε πάλι, έγινε καλά κ την πήγα σχολείο με του που μπήκε μέσα ξανά έβαλε την τσάντα κ έκλαιγε για να έρθει μαζί μου. Μισή ώρα την λεγαμε να μείνει κ θα θα είμαι απ' έξω για να την πάρω μετά αλλά δεν καθόταν με τπτ. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ποτέ δεν της έδειξα δυσαρέσκεια για το σχολείο, ποτέ δεν την είπα κάτι κακό για την δασκάλα, πάντα έλεγα τι ωραία θα είναι κ τι θα κάνουν, ότι τα παιδάκια την περιμένουν πώς κ πως, ότι όλα τα παιδάκια πάνε σχολείο κ ότι κ εγώ κ ο μπαμπάς πήγαινε αλλά τπτ. Κ δεν καταλαβαίνω γιατί την πρώτη εβδομάδα που ξεκίνησε μια χαρά φαινόταν ότι προσαρμόστηκε. Κ την ημέρα που αρρώστησε (απόγευμα το πρωί ήταν καλά) δεν την είχα πάει γιατί δεν μπορούσε να κρατήσει η πεθερά μου τον μικρό για να την πάω σχολείο κ έβρεχε κ της είπα ότι η δασκάλα ήταν άρρωστη γιατί φοβόμουν ότι θα έκλαιγε αν ήξερε ότι τα άλλα παιδάκια πήγαν. Φαινόταν ότι της άρεσε αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:


2. Κατά τη διάρκεια της σχολικής ημέρας, σε συνθή- κες ηρεμίας των παιδιών στην τάξη και σε χρόνο που οι μαθητές/τριες δεν καλούνται να μιλούν, οι εκπαιδευτικοί μπορούν σε τακτά διαστήματα να δίνουν τη δυνατότητα στα παιδιά για «διάλειμμα μάσκας» ώστε να επέρχεται αποφόρτιση των παιδιών και να ενισχύεται η σωστή χρήση της μάσκας. Αυτό μπορεί να γίνεται τόσο μέσα στις αίθουσες διδασκαλίας, όσο και σε εξωτερικούς χώ- ρους καθώς και κατά τη διάρκεια οποιασδήποτε άλλης δραστηριότητας του σχολείου. Ενδεικτικά, μπορεί να δίνεται οδηγία για ολιγόλεπτη προσεκτική αφαίρεση της μάσκας μέσα στην τάξη κατά τη διάρκεια ανάγνωσης κειμένου από εκπαιδευτικό ή ατομικής εργασίας από τους μαθητές/τριες, έχοντας ανοικτά τα παράθυρα όσο είναι δυνατόν. 

 

Στο διάλειμμα σε εξωτερικό χώρομπορεί να γίνεται ολιγόλεπτη αφαίρεση της μάσκας αφού τα παιδιά τηρήσουν αποστάσεις, παραμένοντας στην ίδια θέση τα λίγα λεπτά που δεν θα φορούν μάσκα. Δεν θα γίνεται χρήση μάσκας όταν τα παιδιά τρώνε ή πίνουν,
οπότε πρέπει να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις. Χρήση μάσκας δεν πρέπει να γίνεται κατά το μάθημα της γυμναστικής ή όταν τα παιδιά έχουν έντονη σωματική άσκηση, οπότε επίσης πρέπει να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις.

 

Αυτές είναι οι νέες οδηγίες. περιττό να πω ποσο έξαλλη είμαι. αμφιβάλλω αν τέτοιο πράγμα έχει εφαρμοστεί ακόμα κ σε σχολεία της Κίνας κ της Ιαπωνίας. 

Δηλαδή στο διαλειμμα μάσκας "στρατιωτάκια ακουνητα ακουνιστα και αγελαστα", τι ωραία κοινωνικοποιηση... Όχι δεν επηρεάζεται η επικοινωνία.... (συγχωρέστε μου την ειρωνεία αλλά δεν το πιστεύω ότι τα ζούμε αυτά)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Δηλαδή στο διαλειμμα μάσκας "στρατιωτάκια ακουνητα ακουνιστα και αγελαστα", τι ωραία κοινωνικοποιηση... Όχι δεν επηρεάζεται η επικοινωνία.... (συγχωρέστε μου την ειρωνεία αλλά δεν το πιστεύω ότι τα ζούμε αυτά)

Με αυτό ειδικά έχω γίνει έξαλλη. Εμείς είμαστε στη χαλαρή ζώνη. τα καφέ λειτουργούν εσωτερικούς  χώρους, λειτουργούν τα γυμναστήρια, τα κατηχητικά, αλλά τα παιδιά δεν μπορούν να πάνε στην προπόνηση ποδοσφαίρου και για να βγάλουν λίγο τη μάσκα ή θα παριστάνουν ότι τρώνε, ή θα τους λέμε να κάνουν τα αγαλματάκια. ή θα ζητάνε ολα μια μπάλα για να παριστάνουν ότι αθλούνται. Τη στιγμή ηρεμίας στην τάξη που κανεις δεν μιλά, δεν τη συζητώ. αυτό πρέπει να ήταν απίστευτα διεστραμμένος οποίος το έγραψε. όχι απλα άσχετος με την εκπαίδευση. ψυχανωμαλος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Με αυτό ειδικά έχω γίνει έξαλλη. Εμείς είμαστε στη χαλαρή ζώνη. τα καφέ λειτουργούν εσωτερικούς  χώρους, λειτουργούν τα γυμναστήρια, τα κατηχητικά, αλλά τα παιδιά δεν μπορούν να πάνε στην προπόνηση ποδοσφαίρου και για να βγάλουν λίγο τη μάσκα ή θα παριστάνουν ότι τρώνε, ή θα τους λέμε να κάνουν τα αγαλματάκια. ή θα ζητάνε ολα μια μπάλα για να παριστάνουν ότι αθλούνται. Τη στιγμή ηρεμίας στην τάξη που κανεις δεν μιλά, δεν τη συζητώ. αυτό πρέπει να ήταν απίστευτα διεστραμμένος οποίος το έγραψε. όχι απλα άσχετος με την εκπαίδευση. ψυχανωμαλος. 

Μην ανησυχείς Έσπερος, τα παιδιά προσαρμοζονται, δικό μας είναι το πρόβλημα. Εξάλλου, πρέπει να τους δώσουμε το παράδειγμα ότι ο νομος είναι εκεί μόνο για να τον υπακούμε, είναι υποχρεωτικός και απαραιτητος, ακόμη κι αν τον έγραψε ένας διεστραμμένος...

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...