Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Αλήθεια σε πιλοτή πρέπει μάσκα αλλά σε αυλή όχι; Με ποια λογική; Και η πιλοτή αυλή είναι. Τέλος πάντων...

 

Σκέφτηκα τώρα πχ ότι βγαίνεις από το σπίτι κ βάζεις μάσκα, πας στο αυτοκίνητο κ τη βγάζεις, μετά όταν φτάσεις στον προορισμό σου κ ξαναβγείς φοράς την ίδια. Κανονικά δεν πρέπει αλλά θα χαραμίζεις μια μάσκα μόνο για την ώρα που πας από το σπίτι στο αυτοκίνητο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, little lamb είπε:

Αλήθεια σε πιλοτή πρέπει μάσκα αλλά σε αυλή όχι; Με ποια λογική; Και η πιλοτή αυλή είναι. Τέλος πάντων...

 

Σκέφτηκα τώρα πχ ότι βγαίνεις από το σπίτι κ βάζεις μάσκα, πας στο αυτοκίνητο κ τη βγάζεις, μετά όταν φτάσεις στον προορισμό σου κ ξαναβγείς φοράς την ίδια. Κανονικά δεν πρέπει αλλά θα χαραμίζεις μια μάσκα μόνο για την ώρα που πας από το σπίτι στο αυτοκίνητο;

ισως με την εννοια οτι στην πιλοτη θα συναντησεις τους γειτονες σου της πολυκατοικιας σου. οι αυλες ειναι ιδιωτικες στην αυλη του σπιτιου σου δεν θα περασει απο διπλα σου ο γειτονας

μπορεις απλα να την φορας συνεχεια την μασκα το ποτε θα την αλλαξεις η αν την πιασεις με τα χερια ειναι για την δικια σου υγεια. αν φορεσεις χρησιμοποιημενη μασκα που την εχεις πιασει με τα χερια μονο εσυ κινδυνευεις οι γυρω σου ετσι κ αλλιως προστατευονται. 

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις (δε με αφορούν τουλάχιστον προς το παρόν αλλά αν κάποιος ξέρει, θα βοηθήσει, φαντάζομαι, πολλούς). Αν κλείσει το τμήμα ενός παιδιού στο σχολείο, το παιδί μπαίνει 14 μερες καραντίνα είτε νοσεί είτε όχι, σωστά; Με τους εργαζόμενους γονείς τι γίνεται; Μπαίνουν επίσης σε καραντίνα; Λογικά ναι αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να το ακολουθήσουν όλοι. Και το αντίστροφο. Αν παρουσιαστεί κρούσμα στη δουλειά του γονιού, μπαίνει πάλι όλη η οικογένεια καραντίνα; Επίσης τι ισχύει στην περίπτωση που τμήμα σχολείου κλείσει; Μαθητές και δάσκαλος ή δασκάλα σε καραντίνα, έτσι; Οι καθηγητές ειδικοτήτων όμως στα δημοτικά που μπαίνουν σε πολλά τμήματα; Και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση όπου δεν υπάρχει ένας βασικός εκπαιδευτικός αλλά πολλοί που μπαίνουν σε πολλά τμήματα; Τι γίνεται αν κλείσει ένα τμήμα; Μπαίνουν όλοι σε καραντίνα; Τότε πώς λειτουργούν κανονικά τα άλλα τμήματα;

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μιας φιλης μπήκε σε καραντινα 2 εβδομαδες.πηγαινει νηπιαγωγειο.βρεθηκε θετικη συμμαθήτρια κ η μαμα της.οι γονεις κανονικα δουλεια.περιεργο.δηλ το παιδι αν δεν μπορούν οι γονεις ποιος θα επρεπε να ρο κρατάει?οι παππούδες?

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Ερωτήσεις (δε με αφορούν τουλάχιστον προς το παρόν αλλά αν κάποιος ξέρει, θα βοηθήσει, φαντάζομαι, πολλούς). Αν κλείσει το τμήμα ενός παιδιού στο σχολείο, το παιδί μπαίνει 14 μερες καραντίνα είτε νοσεί είτε όχι, σωστά; Με τους εργαζόμενους γονείς τι γίνεται; Μπαίνουν επίσης σε καραντίνα; Λογικά ναι αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να το ακολουθήσουν όλοι. Και το αντίστροφο. Αν παρουσιαστεί κρούσμα στη δουλειά του γονιού, μπαίνει πάλι όλη η οικογένεια καραντίνα; Επίσης τι ισχύει στην περίπτωση που τμήμα σχολείου κλείσει; Μαθητές και δάσκαλος ή δασκάλα σε καραντίνα, έτσι; Οι καθηγητές ειδικοτήτων όμως στα δημοτικά που μπαίνουν σε πολλά τμήματα; Και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση όπου δεν υπάρχει ένας βασικός εκπαιδευτικός αλλά πολλοί που μπαίνουν σε πολλά τμήματα; Τι γίνεται αν κλείσει ένα τμήμα; Μπαίνουν όλοι σε καραντίνα; Τότε πώς λειτουργούν κανονικά τα άλλα τμήματα;

ο μαθητης αν δεν παρουσιασει συμπτωματα οι γονεις δεν μπαινουν σε καραντινα. μια φιλη μου δουλευαν κανονικα .

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Η κορη μιας φιλης μπήκε σε καραντινα 2 εβδομαδες.πηγαινει νηπιαγωγειο.βρεθηκε θετικη συμμαθήτρια κ η μαμα της.οι γονεις κανονικα δουλεια.περιεργο.δηλ το παιδι αν δεν μπορούν οι γονεις ποιος θα επρεπε να ρο κρατάει?οι παππούδες?

η φιλη μου δουλευε κανονικα κ ναι το κραταγαν οι παππουδες το παιδι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο δημοτικό μπαίνει ο δάσκαλος καραντίνα. Οι ειδικότητες κ της δευτεροβάθμιας μπαίνουν αν έχουν κάνει δυο φορές το τελευταίο 48ωρο στο τμήμα, τότε θεωρούνται στενές επαφές. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, love kids είπε:

Ερωτήσεις (δε με αφορούν τουλάχιστον προς το παρόν αλλά αν κάποιος ξέρει, θα βοηθήσει, φαντάζομαι, πολλούς). Αν κλείσει το τμήμα ενός παιδιού στο σχολείο, το παιδί μπαίνει 14 μερες καραντίνα είτε νοσεί είτε όχι, σωστά; Με τους εργαζόμενους γονείς τι γίνεται; Μπαίνουν επίσης σε καραντίνα; Λογικά ναι αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να το ακολουθήσουν όλοι. Και το αντίστροφο. Αν παρουσιαστεί κρούσμα στη δουλειά του γονιού, μπαίνει πάλι όλη η οικογένεια καραντίνα; Επίσης τι ισχύει στην περίπτωση που τμήμα σχολείου κλείσει; Μαθητές και δάσκαλος ή δασκάλα σε καραντίνα, έτσι; Οι καθηγητές ειδικοτήτων όμως στα δημοτικά που μπαίνουν σε πολλά τμήματα; Και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση όπου δεν υπάρχει ένας βασικός εκπαιδευτικός αλλά πολλοί που μπαίνουν σε πολλά τμήματα; Τι γίνεται αν κλείσει ένα τμήμα; Μπαίνουν όλοι σε καραντίνα; Τότε πώς λειτουργούν κανονικά τα άλλα τμήματα;

Tίποτα από όσα φαντάζεσαι :)

Όποιος νοσεί ή έχει συμπτώματα covid ή μένει σε σπίτι με θετικό άτομο, μπαίνει σε καραντίνα. Οι υπόλοιποι κυκλοφορούν κανονικά.

Αν δηλαδή κλείσει το Α1 του Χ Λυκείου, γιατί έχει ένα κρούσμα, το παιδί που είναι κρούσμα μένει στο σπίτι, όλα τα άλλα και οι οικογένειές τους όχι. Απλά σχολείο δεν πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

κλοφορούν κανονικά.

Αν δηλαδή κλείσει το Α1 του Χ Λυκείου, γιατί έχει ένα κρούσμα, το παιδί που είναι κρούσμα μένει στο σπίτι, όλα τα άλλα και οι οικογένειές τους όχι. Απλά σχολείο δεν πάνε.

Εγω έχω καταλάβει ότι όλο το τμήμα μπαίνει σε καραντίνα, δλδ ούτε σε δραστηριότητες πάνε. αλλιώς ποιο νόημα έχει να κλείσει το τμήμα; για να συναντιούνται αλλού; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι.πανε παντου.εκει ομως ειναι θεμα της οικογενειας.το κράτος δεν μπορει να ελέγχει που παει ο καθενας.

Γι αυτο πιστεύω ότι κάποιο στιγμη θα μπει ο νόμος σε lock down.Ακολουθουμε την Ευρώπη στα κρουσματσα.Ουσιαστικα αυτο ειναι το πρώτο κύμα για εμας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.πανε παντου.εκει ομως ειναι θεμα της οικογενειας.το κράτος δεν μπορει να ελέγχει που παει ο καθενας.

Γι αυτο πιστεύω ότι κάποιο στιγμη θα μπει ο νόμος σε lock down.Ακολουθουμε την Ευρώπη στα κρουσματσα.Ουσιαστικα αυτο ειναι το πρώτο κύμα για εμας.

Ε προφανώς είναι θέμα της οικογένειας. Βέβαια είναι πολύ βαρύ να μείνει ενα παιδί 14 μέρες καραντίνα κ χαζό αν η οικογένεια κυκλοφορεί κανονικά. Θα μπορούσαν να γίνονται κάποια παραπάνω τεστ, μετά από 4-5 μέρες, για να είναι ελεύθερα τα παιδιά να επιστρέψουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγω έχω καταλάβει ότι όλο το τμήμα μπαίνει σε καραντίνα, δλδ ούτε σε δραστηριότητες πάνε. αλλιώς ποιο νόημα έχει να κλείσει το τμήμα; για να συναντιούνται αλλού; 

Αυτό έχω καταλάβει κι εγώ. Αλλιώς πιο το νόημα της καραντίνας;

Just now, Έσπερος είπε:

Ε προφανώς είναι θέμα της οικογένειας. Βέβαια είναι πολύ βαρύ να μείνει ενα παιδί 14 μέρες καραντίνα κ χαζό αν η οικογένεια κυκλοφορεί κανονικά. Θα μπορούσαν να γίνονται κάποια παραπάνω τεστ, μετά από 4-5 μέρες, για να είναι ελεύθερα τα παιδιά να επιστρέψουν. 

Συμφωνώ. Τα τεστ θα ήταν πολύ καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Αυτό έχω καταλάβει κι εγώ. Αλλιώς πιο το νόημα της καραντίνας;

Συμφωνώ. Τα τεστ θα ήταν πολύ καλή λύση.

 

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγω έχω καταλάβει ότι όλο το τμήμα μπαίνει σε καραντίνα, δλδ ούτε σε δραστηριότητες πάνε. αλλιώς ποιο νόημα έχει να κλείσει το τμήμα; για να συναντιούνται αλλού; 

αν καποιος σε καταγγειλει κ σε πιασουν εκτος σπιτιου ενω εισαι σε καραντινα εχει προστιμο 5000 ευρω . οποτε δεν βγαινουν. τα τεστ εννοητε οτι θα ηταν λυση αλλα αν προταθει να κανουν τρια τεσσερα τεστ τα παιδια για να μην μεινουν μεσα 15 μερες θα λεγαν οτι δεν μπορουν να πληρωσουν δεν βγαζεις ακρη. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω -χωρίς να είναι σίγουρη- ότι αναστολή λειτουργίας τμήματος σημαίνει καραντίνα των παιδιών.

 

Στο σχολείο μας έχουν κλείσει τμήματα, τα αδέρφια των παιδιών του κλειστού τμήματος πάνε σχολείο, το ίδιο και καθηγητές ειδικοτήτων που έχουν κάνει από κάποιες ώρες και κάτω σε ειδικό χρονικό διάστημα σε σχέση με την εμφάνιση των συμπτωμάτων του κρούσματος. Δεν θυμάμαι ακριβώς τις λεπτομέρειες, υπάρχουν στο πρωτόκολλο.

 

Εχουμε επίσης κρούσμα σε καθηγητή ειδικότητας αλλά δεν έκλεισε κανένα τμημα γιατί κάνει μόνο μια ώρα την εβδομάδα και μόνο σε εξωτερικό χώρο.

 

Από την άλλη, στο πρώτο τμημα που έκλεισε έκαναν όλα τα παιδιά τεστ ιδιωτικά με έξοδα των οικογενειών τους και παρά τα αρνητικά αποτελέσματα δεν δόθηκε το πράσινο φως να επιστρέψουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Δεν νομίζω -χωρίς να είναι σίγουρη- ότι αναστολή λειτουργίας τμήματος σημαίνει καραντίνα των παιδιών.

 

Στο σχολείο μας έχουν κλείσει τμήματα, τα αδέρφια των παιδιών του κλειστού τμήματος πάνε σχολείο, το ίδιο και καθηγητές ειδικοτήτων που έχουν κάνει από κάποιες ώρες και κάτω σε ειδικό χρονικό διάστημα σε σχέση με την εμφάνιση των συμπτωμάτων του κρούσματος. Δεν θυμάμαι ακριβώς τις λεπτομέρειες, υπάρχουν στο πρωτόκολλο.

 

Εχουμε επίσης κρούσμα σε καθηγητή ειδικότητας αλλά δεν έκλεισε κανένα τμημα γιατί κάνει μόνο μια ώρα την εβδομάδα και μόνο σε εξωτερικό χώρο.

 

Από την άλλη, στο πρώτο τμημα που έκλεισε έκαναν όλα τα παιδιά τεστ ιδιωτικά με έξοδα των οικογενειών τους και παρά τα αρνητικά αποτελέσματα δεν δόθηκε το πράσινο φως να επιστρέψουν.

 

 

 

Υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες από τον ΕΟΔΥ. Για το τι γίνεται όσο περιμένεις το τεστ, τι γίνεται αν είναι θετικό, τι αρνητικό και τι γίνεται με τους συγγενείς, δεν μπορεί ένα σχολείο να αυτοσχεδιάζει.Στενές επαφές είναι οι συμμαθητές και όχι οι γονείς των συμμαθητών του θετικού κρούσματος σε μαθητή.

 

 

o Όλα τα άτομα που εμπίπτουν στην κατηγορία των στενών επαφών θα απομακρυνθούν από το σχολείο, με οδηγίες για στενή παρακολούθηση της υγείας τους και, εφόσον δεν εκδηλώσουν κάποιο σύμπτωμα συμβατό με COVID-19, θα επιστρέψουν μετά από 14 ημέρες από την τελευταία επαφή με το επιβεβαιωμένο περιστατικό.

o Εάν κατά τη διάρκεια της 14ήμερης καραντίνας, άτομο που έχει θεωρηθεί στενή επαφή, εκδηλώσει συμπτώματα συμβατά με COVID-19, θα πρέπει να υποβληθεί σε εργαστηριακό έλεγχο.

 Εάν το μοριακό τεστ είναι θετικό: αντιμετωπίζεται ως επιβεβαιωμένο περιστατικό.

 Εάν το μοριακό τεστ είναι αρνητικό: παραμένει σε καραντίνα έως την ολοκλήρωση του 14ημέρου.

 

o Δε συνιστάται καθολικός εργαστηριακός έλεγχος των ασυμπτωματικών στενών επαφών.

o Εάν κατά τη διάρκεια της 14ήμερης καραντίνας, ασυμπτωματικό άτομο που έχει θεωρηθεί στενή επαφή, κάνει με δική του πρωτοβουλία ή για εξατομικευμένους λόγους εργαστηριακό έλεγχο, τότε:

 Εάν το μοριακό τεστ είναι θετικό: παραμένει σε κατ’ οίκον απομόνωση για 10 ημέρες από την ημέρα διενέργειας του τεστ (εφόσον παραμένει ασυμπτωματικό).  Εάν το μοριακό τεστ είναι αρνητικό: παραμένει σε καραντίνα έως την ολοκλήρωση του 14ημέρου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες από τον ΕΟΔΥ. Για το τι γίνεται όσο περιμένεις το τεστ, τι γίνεται αν είναι θετικό, τι αρνητικό και τι γίνεται με τους συγγενείς, δεν μπορεί ένα σχολείο να αυτοσχεδιάζει.

 
Το γνωρίζω, για το πράσινο φως εννοούσα ότι δεν δόθηκε από τον ΕΟΔΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες από τον ΕΟΔΥ. Για το τι γίνεται όσο περιμένεις το τεστ, τι γίνεται αν είναι θετικό, τι αρνητικό και τι γίνεται με τους συγγενείς, δεν μπορεί ένα σχολείο να αυτοσχεδιάζει.Στενές επαφές είναι οι συμμαθητές και όχι οι γονείς των συμμαθητών του θετικού κρούσματος σε μαθητή.

Η στενή επαφή όμως γενικα είναι καραντίνα, έτσι δεν είναι; είτε μιλάμε για στενή επαφή σε σχολείο είτε σε χώρο εργασίας είτε σε κοινωνική συναναστροφή. Μαθητής σε καραντίνα σημαίνει ότι δεν πάει ούτε στα αγγλικά ουυε στο μπάσκετ ουυε στην πλατεία.

 

Τωρα βέβαια αν το παιδί που είναι σε καταντινα μοιράζεται δωμάτιο με το αδερφάκι του, που πηγαίνει κανονικά σε όλες τις δραστηριότητες.... ας πρόσεχαν.  όφειλαν οι γονείς να είχαν καλύτερη δουλειά κ καλύτερο σπίτι για να μην θέτουν σε κίνδυνο την κοινωνία με την ανευθυνότητα του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

καπου διαβασα οτι στενη επαφη θεωρειται επαφη χωρις μασκα για τουλ ενα τεταρτο

Ο χρόνος μετραει.γι αυτό λενε να απο φευγουμε την παραμονή σε χωρο άνω του 20λεπτου.χωρις μασκα ομως δεν ξερω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η στενή επαφή όμως γενικα είναι καραντίνα, έτσι δεν είναι; είτε μιλάμε για στενή επαφή σε σχολείο είτε σε χώρο εργασίας είτε σε κοινωνική συναναστροφή. Μαθητής σε καραντίνα σημαίνει ότι δεν πάει ούτε στα αγγλικά ουυε στο μπάσκετ ουυε στην πλατεία.

 

Τωρα βέβαια αν το παιδί που είναι σε καταντινα μοιράζεται δωμάτιο με το αδερφάκι του, που πηγαίνει κανονικά σε όλες τις δραστηριότητες.... ας πρόσεχαν.  όφειλαν οι γονείς να είχαν καλύτερη δουλειά κ καλύτερο σπίτι για να μην θέτουν σε κίνδυνο την κοινωνία με την ανευθυνότητα του. 


Για αυτό λέω ότι δεν είμαι σίγουρη αν όλη η τάξη που κλείνει μπαίνει σε καραντίνα, αν προβλέπεται κάτι τέτοιο δηλαδή και αν έχει και νόημα.

 

Στην περίπτωση του καθηγητή που έλεγα παραπάνω, δεν θεωρήθηκαν πάντως στενές επαφές ούτε οι καθηγητές που μοιράζονταν τον ίδιο χώρο γραφείου, δεν ξέρω με ποια κριτήρια, ισως επειδή είναι γυμναστής και περνά σχεδόν όλη την ημερα έξω ή επειδή γενικά υπάρχει επάρκεια χώρων στα γραφεία και δεν είναι οι καθηγητές ο ένας πάνω στον άλλο. Το σχολείο ωστόσο έκανε τεστ στους καθηγητές αυτούς και γύρισαν μόνο μετά από το αρνητικό τεστ.

 

Αξιοσημειωτο πάντως είναι ότι αν και είχαμε μέχρι στιγμής 4-5 κρούσματα στο σχολείο, όλα ήρθαν από έξω και δεν υπήρξε περαιτέρω μετάδοση στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η στενή επαφή όμως γενικα είναι καραντίνα, έτσι δεν είναι; είτε μιλάμε για στενή επαφή σε σχολείο είτε σε χώρο εργασίας είτε σε κοινωνική συναναστροφή. Μαθητής σε καραντίνα σημαίνει ότι δεν πάει ούτε στα αγγλικά ουυε στο μπάσκετ ουυε στην πλατεία.

 

Τωρα βέβαια αν το παιδί που είναι σε καταντινα μοιράζεται δωμάτιο με το αδερφάκι του, που πηγαίνει κανονικά σε όλες τις δραστηριότητες.... ας πρόσεχαν.  όφειλαν οι γονείς να είχαν καλύτερη δουλειά κ καλύτερο σπίτι για να μην θέτουν σε κίνδυνο την κοινωνία με την ανευθυνότητα του. 

Nαι, αν το παιδί που είναι το ίδιο στενή επαφή, κυκλοφορεί, σαφώς και θα έπρεπε να πέφτει πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

Οντως.βλεπω οτι δεν κολλάνε ευκολα.Ξερουμε στο συνολο τον αριθμό των εντατικων?

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Nαι, αν το παιδί που είναι το ίδιο στενή επαφή, κυκλοφορεί, σαφώς και θα έπρεπε να πέφτει πρόστιμο

Τωρα μάλιστα.Ενας μαθητης μου μου λεγε σηνερα οτι η εξαδέλφη του α λυκειου πηγε σε παρτυ 20 ατόμων το Σάββατο.Οι γονεις που άφησαν τα παοδια τους να πανε?

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο ο ορισμός της στενής επαφής είναι σαφής. Όλο το τμήμα (για την ακρίβεια οι παρόντες το τελευταίο 48ωρο, αν κάποιος έλειπε δεν ήταν επαφή, μάλλον όμως δεν έχουν προβλέψει τι γίνεται μ αυτούς). κ όποιος καθηγητής έχει διδάξει στο τμημα τουλ δυο ώρες το τελευταίο 48ωρο. κ ο διπλανος, μπροστινοσ κ πισινός στο λεωφορείο, όπου υποτίθεται ότι κάθονται σε σταθερές θέσεις. Στενές επαφές κρούσματος καθηγητή κρίνονται κατά περίπτωση. Ίσως με κριτήριο αν έχουν κενά μαζί ή εγγύτητα γραφείων. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πως όλα αυτά είναι ημίμετρα, δεν ξέρω όμως τι θα ήταν πραγματικά αποτελεσματικό. Ιδανικά θα ήθελα να μην υπάρξει λοκ νταουν και κυρίως όχι μέσα στις γιορτές των Χριστουγέννων , η αγορά αιμορραγεί , αν την κλείσουν τότε πολλά καταστήματα δεν θα ανοίξουν ποτέ ξανά.

Έτρεξαν να ανοίξουν σύνορα - μπουζούκια - μπιτσ μπαρ κτλ. και τώρα δεν ξέρουν απο που να το μαζέψουν!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τι μετρα λέτε να ανακοινώσουν αυριο?

Νομιζω οτι αργά η γρήγορα θα υιοθετήσουμε το γαλλικο μοντέλο.

Ποια είναι η δική σας γνωμη?

 

Θεωρώ ότι έπρεπε από καιρό να έχει εφαρμοστεί τηλεργασια σε πολύ μεγαλύτερη έκταση κ περιορισμός από νομό σε νομό. Τώρα είναι αργά, με την έννοια ότι μάλλον θα πάνε σε πιο σκληρά μέτρα κατευθείαν. Τον περιορισμό της εστίασης επίσης δεν τον καταλαβαίνω παρα μόνο για τα μπαρ/κλαμπ, για τη μάσκα έξω έχω γράψει παραπάνω. Γενικα δεν είμαι υπερ μέτρων που απλώς δυσκολεύουν την καθημερινότητα κ ωθούν τους ανθρώπους στο να μαζεύονται σε σπίτια, αντί να βγαίνουν έξω. Δεν θα με ενοχλούσε ένας περιορισμός των συναντήσεων ανθρώπων από διαφορετικά νοικοκυριά, παρολο που ξέρω ότι πολλοί είναι κατά ενός τέτοιου μέτρου. Θεωρώ ότι είναι καλό να γίνει για ένα διάστημα. Από το να κλείσουν πχ χώροι άθλησης ή θέατρα/σινεμά, που θα μπορούσε απλώς να πάει μια οικογένεια ή ένα ζευγάρι, και να κινηθεί κ λίγο η οικονομία, θεωρώ προτιμότερο έναν περιορισμό των κοινωνικών επαφών που γίνονται χωρίς μάσκα κ με την ψευδαίσθηση του κόσμου ότι είναι ασφαλές. Αλλά μ αυτό οι περισσότεροι θα διαφωνούσαν. 

 

Ακουω ότι τα Γιάννενα είχαν φουλ επισκέπτες μέχρι κ χθες, και πολλοί τουρίστες κυκλοφορούν κ στις Κυκλαδες. Δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας. Με ή χωρίς λοκνταουν, πολλοί οικονομικοί κλάδοι θα υποφέρουν τον χειμώνα, δεν βρίσκω το νόημα να πιανόμαστε σπασμωδικά από την εκδρομική κίνηση κ να αγνοούμε το ευρύτερο πλαίσιο. 

 

Φοβαμαι ότι για την κυβέρνηση το λοκνταουν θα είναι πάλι η εύκολη λύση για να μην ασχοληθεί με τα ουσιώδη. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...