Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, kotsifikos είπε:

ή πιο πιθανό είναι να κολλήσουν τα παιδιά αν βγάλουν τις μάσκες στο διάλειμμα. Το συγκεκριμένο μέτρο με έχει τρελάνει πραγματικά!!!Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Πραγματικά αντί να κοιτάξουν σε όσες περιοχές γίνεται (εννοώ επιτρέπει ο καιρός), να γίνονται περισσότερα μαθήματα έξω για να ειναο κ πιο ασφαλές κ να μη χρειάζεται μάσκα, την επιβάλουν παντού! δηλαδή τα νήπια κ τα ολοήμερα θα γευματίζουν στην αίθουσα χωρίς μάσκα αλλά θα παίζουν στην αυλή με μάσκα. 

 

Για το ΙΧ λέει δεν χρειάζεται μάσκα κ διευκρινίστηκε ότι ούτε σε ιδιωτικές αυλές σπιτιών θέλει μάσκα. Εμένα που η αυλή έχει χαμηλό πεζούλι κ ανοιχτό πορτακι, σε ποια κατηγορία θα είναι αραγε αν πάμε στο πορτοκαλί; Την απλώστρα τη βγάζω έξω απ τη μάντρα για να στεγνώσουν πιο γρήγορα, θα είμαι έξω απ το σπίτι με τις πιτζάμες κ τις σαγιοναρεσ να απλώνω φορώντας μάσκα;   

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος said:

 

Για το ΙΧ λέει δεν χρειάζεται μάσκα κ διευκρινίστηκε ότι ούτε σε ιδιωτικές αυλές σπιτιών θέλει μάσκα. Εμένα που η αυλή έχει χαμηλό πεζούλι κ ανοιχτό πορτακι, σε ποια κατηγορία θα είναι αραγε αν πάμε στο πορτοκαλί; Την απλώστρα τη βγάζω έξω απ τη μάντρα για να στεγνώσουν πιο γρήγορα, θα είμαι έξω απ το σπίτι με τις πιτζάμες κ τις σαγιοναρεσ να απλώνω φορώντας μάσκα;   

 

 

κλαίω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Θα βάλεις ένα ανεμοδείκτη να βλέπεις από που φυσάει ο άνεμος. Αν σου έρχεται από Αθήνα, θα έχει υψηλό φορτίο, να βγαίνεις με μάσκα και μετά καλό πάτημα με το σίδερο. Αν έρχεται από Κρήτη, άστα και ασιδέρωτα.

Πρέπει να αλλάξω κ θέση στο μπολ της γάτας, να μπορώ να το γεμίζω από την αυλή, γιατί σκεψου να φάω πρόστιμο επειδή βγήκα να την ταΐσω χωρίς μάσκα. Ουφ ένα σωρό θέματα θα έχουμε αν πάμε στο πορτοκαλί, ελπίζω να το γλιτώσουμε. :-D Ενταξει τώρα μπορεί ο Αθηναίους να εκνευρίζεται που κοροϊδευω, αλλά πραγματικά τα μέτρα που έχουν νόημα σε μια μεγαλούπολη είναι τελείως διαφορετικά σε προάστια, μικρές πόλεις ή χωρια, και η μη διαφοροποίηση δημιουργεί τραγελαφικές καταστάσεις. 

 

Ειχα διαβάσει κ το απίστευτο ότι η πληρότητα στα πλοία θα καθορίζεται ανάλογα με τη ζώνη. Όμως τα πλοία μπορεί να περάσουν από πολλές ζώνες, πχ στις Κυκλαδες τα νησιά είναι από πράσινο έως και πορτοκαλί αλλά φεύγουν από Αττική που είναι πορτοκαλί. Εκεί τι θα κάνουν, θα πετάνε τους επιβάτες στη θάλασσα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πραγματικά αντί να κοιτάξουν σε όσες περιοχές γίνεται (εννοώ επιτρέπει ο καιρός), να γίνονται περισσότερα μαθήματα έξω για να ειναο κ πιο ασφαλές κ να μη χρειάζεται μάσκα, την επιβάλουν παντού! δηλαδή τα νήπια κ τα ολοήμερα θα γευματίζουν στην αίθουσα χωρίς μάσκα αλλά θα παίζουν στην αυλή με μάσκα. 

 

Για το ΙΧ λέει δεν χρειάζεται μάσκα κ διευκρινίστηκε ότι ούτε σε ιδιωτικές αυλές σπιτιών θέλει μάσκα. Εμένα που η αυλή έχει χαμηλό πεζούλι κ ανοιχτό πορτακι, σε ποια κατηγορία θα είναι αραγε αν πάμε στο πορτοκαλί; Την απλώστρα τη βγάζω έξω απ τη μάντρα για να στεγνώσουν πιο γρήγορα, θα είμαι έξω απ το σπίτι με τις πιτζάμες κ τις σαγιοναρεσ να απλώνω φορώντας μάσκα;   

 

 

Εγω παντως λεω οτι είσαι τυχερή που έχεις κηπο με πορτάκι κ σπιτι στη μέση του πουθενά με χωματόδρομο.Με κανεις να σκέφτομαι Σύρο,Αιγαίο λ αναπολώ διακοπες.

Just now, Έσπερος είπε:

Πρέπει να αλλάξω κ θέση στο μπολ της γάτας, να μπορώ να το γεμίζω από την αυλή, γιατί σκεψου να φάω πρόστιμο επειδή βγήκα να την ταΐσω χωρίς μάσκα. Ουφ ένα σωρό θέματα θα έχουμε αν πάμε στο πορτοκαλί, ελπίζω να το γλιτώσουμε. :-D Ενταξει τώρα μπορεί ο Αθηναίους να εκνευρίζεται που κοροϊδευω, αλλά πραγματικά τα μέτρα που έχουν νόημα σε μια μεγαλούπολη είναι τελείως διαφορετικά σε προάστια, μικρές πόλεις ή χωρια, και η μη διαφοροποίηση δημιουργεί τραγελαφικές καταστάσεις. 

 

Ειχα διαβάσει κ το απίστευτο ότι η πληρότητα στα πλοία θα καθορίζεται ανάλογα με τη ζώνη. Όμως τα πλοία μπορεί να περάσουν από πολλές ζώνες, πχ στις Κυκλαδες τα νησιά είναι από πράσινο έως και πορτοκαλί αλλά φεύγουν από Αττική που είναι πορτοκαλί. Εκεί τι θα κάνουν, θα πετάνε τους επιβάτες στη θάλασσα; 

Κολυμπωντας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εγω παντως λεω οτι είσαι τυχερή που έχεις κηπο με πορτάκι κ σπιτι στη μέση του πουθενά με χωματόδρομο.Με κανεις να σκέφτομαι Σύρο,Αιγαίο λ αναπολώ διακοπες.

Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές μετά τον κορονοιο έχω σκεφτεί ότι ειμάι τυχερή που μένω εδώ που μένω. Ακόμα κ το σημείο του σπιτιου, που είναι πιο απόμερο, μικρή γειτονιά με χωράφια, παραλία κ μικρά αδιέξοδα δρομάκια, εκεί τουλάχιστον αποκλείεται να έρθει κάποιος γθα πρόστιμο επειδή κάνουμε ποδηλατο μπρος στο σπίτι χωρίς μάσκα. Σκεψου όμως, εγω που είμαι υπέρ της μάσκας, να σκέφτομαι έτσι γιατί δεν βρίσκω νόημα στο να τη φοράω μόνη μου στη μέση του πουθενά. Φαντάζομαι ο κόσμος που δεν έχει πειστεί για την χρησιμότητα κ την αναγκαιότητα της, τι θα λέει τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές μετά τον κορονοιο έχω σκεφτεί ότι ειμάι τυχερή που μένω εδώ που μένω. Ακόμα κ το σημείο του σπιτιου, που είναι πιο απόμερο, μικρή γειτονιά με χωράφια, παραλία κ μικρά αδιέξοδα δρομάκια, εκεί τουλάχιστον αποκλείεται να έρθει κάποιος γθα πρόστιμο επειδή κάνουμε ποδηλατο μπρος στο σπίτι χωρίς μάσκα. Σκεψου όμως, εγω που είμαι υπέρ της μάσκας, να σκέφτομαι έτσι γιατί δεν βρίσκω νόημα στο να τη φοράω μόνη μου στη μέση του πουθενά. Φαντάζομαι ο κόσμος που δεν έχει πειστεί για την χρησιμότητα κ την αναγκαιότητα της, τι θα λέει τώρα. 

Αυτό να τη φοραει .:)

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή είμαι από χωριό κ έχουμε μπει λίγο σε μουντ χειμώνα κ μαζευόμαστε στα σπίτια μας, αυτό με τα πάρτι κ τις πλατείες όντως ισχύει; δλδ πράγματι γίνεται τέτοιος χαμός που λενε; Γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι επειδή είμαι από χωριό κ έχουμε μπει λίγο σε μουντ χειμώνα κ μαζευόμαστε στα σπίτια μας, αυτό με τα πάρτι κ τις πλατείες όντως ισχύει; δλδ πράγματι γίνεται τέτοιος χαμός που λενε; Γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω. 

 

Δεν ξέρω για τις πλατείες, αλλά είδα με τα μάτια μου Σάββατο βράδυ Γλυφάδα να είναι μαγαζί πίτα στον κόσμο, κοπέλα να χορεύει στη μπάρα και ο κόσμος να έχει κλείσει και το πεζοδρόμιο. Και γενικά όλος ο δρόμος που έχει καφέ μπαρ εστιατόρια, ήταν πήχτρα, δεν ήταν εύκολο να περπατήσεις χωρίς να συγκρουστείς. Και όλο αυτό πριν τα μεσάνυχτα εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

 

 Και γενικά όλος ο δρόμος που έχει καφέ μπαρ εστιατόρια, ήταν πήχτρα, δεν ήταν εύκολο να περπατήσεις χωρίς να συγκρουστείς. Και όλο αυτό πριν τα μεσάνυχτα εννοείται.

Ναι γιατί πριν τις 12 δεν κολλάς !!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

 

Εννοείται!

 

Ενώ ξεμάσκωτη στα όρη στα λαγκάδια, ουυυυ ντουμάνια ο κορωνοvirus...

 

(έχω λαλήσει σήμερα όπως θα έχετε ήδη καταλάβει)

κι εγω έχω λαλήσει μ αυτό το θέμα. έχω εκνευριστεί γιατί ούτως ή άλλως στην Ελλάδα δεν έχουμε έφεση στον εξωτερικό χώρο, δεν φροντίζουμε τα πάρκα, πολλοί γονείς έχουν την παλιά νοοτροπία να μη βγει έξω το παιδί και κρυώσει κλπ. Και ενώ ήταν ευκαιρία τώρα να ενθαρρύνεται ο κόσμος να περναει ώρα έξω, βάζουν το μέτρο της μάσκας, έτσι για να ξενερώσεις τελείως κ τελικά να κανεις πράγματα που μάλλον πιο επικίνδυνα θα είναι. Δλδ στο επίπεδο 3, ατομική άθληση στο γυμναστήριο που είναι κλειστός χώρος, χωρίς μάσκα; καλά το κατάλαβα; ενώ να πας έξω για τρέξιμο θα θέλει μάσκα; 

Just now, vtgian είπε:

 

Δεν ξέρω για τις πλατείες, αλλά είδα με τα μάτια μου Σάββατο βράδυ Γλυφάδα να είναι μαγαζί πίτα στον κόσμο, κοπέλα να χορεύει στη μπάρα και ο κόσμος να έχει κλείσει και το πεζοδρόμιο. Και γενικά όλος ο δρόμος που έχει καφέ μπαρ εστιατόρια, ήταν πήχτρα, δεν ήταν εύκολο να περπατήσεις χωρίς να συγκρουστείς. Και όλο αυτό πριν τα μεσάνυχτα εννοείται.

αυτό το είχαμε κ στο νησί κ τα σαβ/κα του Σεπτεμβρίου σιγιυρα, κ τώρα που κλείνουν τα μεγάλα υπαίθρια μπαρ που είναι μόνο καλοκαιρινά, φοβάμαι ότι τον χειμώνα θα είναι έτσι χάλια γιατί τα νησιώτικα στενά δεν είναι κ ακριβώς χώροι με καλό αερισμό, βγαίνεις απ την πόρτα του μαγαζιού κ σχεδον πέφτεις στα καθίσματα του απέναντι. αλλά επειδή δεν έχουμε πλατείες, δεν έχω εικόνα αυτών των διαβόητων πάρτι. Στην παραλία βέβαια είχαν γίνει συλλήψεις για πάρτι κ μέσα στο λοκνταουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κι εγω έχω λαλήσει μ αυτό το θέμα. έχω εκνευριστεί γιατί ούτως ή άλλως στην Ελλάδα δεν έχουμε έφεση στον εξωτερικό χώρο, δεν φροντίζουμε τα πάρκα, πολλοί γονείς έχουν την παλιά νοοτροπία να μη βγει έξω το παιδί και κρυώσει κλπ. Και ενώ ήταν ευκαιρία τώρα να ενθαρρύνεται ο κόσμος να περναει ώρα έξω, βάζουν το μέτρο της μάσκας, έτσι για να ξενερώσεις τελείως κ τελικά να κανεις πράγματα που μάλλον πιο επικίνδυνα θα είναι. Δλδ στο επίπεδο 3, ατομική άθληση στο γυμναστήριο που είναι κλειστός χώρος, χωρίς μάσκα; καλά το κατάλαβα; ενώ να πας έξω για τρέξιμο θα θέλει μάσκα; 

όχι ατομική άθληση όπως τρέξιμο χωρίς μάσκα. Εμένα με προβληματίζουν οι παιδικές χαρές. Έχω ένα παιδί πάνω από 4 και ένα κάτω από 4. Θα πηγαίνουμε στην παιδική χαρά και το ένα θα φοράει μάσκα και το άλλο όχι; Γενικά μάσκα στην παιδική χαρά μου φαίνεται αδιανόητο. Καλύτερα να μην πάμε. Και όπως λες κι εσύ θα καταλήξουμε σε κανένα σπίτι φίλων που είναι πιο επικίνδυνο. Σήμερα στις 6 θα δώσουν διευκρινίσεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

όχι ατομική άθληση όπως τρέξιμο χωρίς μάσκα. Εμένα με προβληματίζουν οι παιδικές χαρές. Έχω ένα παιδί πάνω από 4 και ένα κάτω από 4. Θα πηγαίνουμε στην παιδική χαρά και το ένα θα φοράει μάσκα και το άλλο όχι; Γενικά μάσκα στην παιδική χαρά μου φαίνεται αδιανόητο. Καλύτερα να μην πάμε. Και όπως λες κι εσύ θα καταλήξουμε σε κανένα σπίτι φίλων που είναι πιο επικίνδυνο. Σήμερα στις 6 θα δώσουν διευκρινίσεις πάντως.

Ε ναι η μάσκα στην παιδική χαρά είναι ο,τι πιο αισχρό. Εντωμεταξύ, για τα ΜΜΜ ξέρουν να λενε ότι δεν έχουν υπάρξει συρροές (δηλαδη πώς ξέρουμε ότι ο τάδε που πήρε το λεωφορείο που γυρνάει τη μισή Αθήνα δεν το μετέδωσε;) . Μ αυτή τη λογική, είχαμε συρροές σε εξωτερικούς χώρους αναψυχής; Είχαμε συρροές από κάποιον που κόλλησε όλη τη γειτονιά επειδή τους είπε καλημέρα ή ψώνισε στον μπακάλη κ τον μανάβη; Αντιθετα έχουμε συρροές σε χώρους εργασίας, σε χώρους διασκέδασης, και σε παρα πολλές κοινωνικές εκδηλώσεις όπως γάμοι κ κηδείες. Γι αυτά δεν γίνεται τίποτα όμως. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ε ναι η μάσκα στην παιδική χαρά είναι ο,τι πιο αισχρό. Εντωμεταξύ, για τα ΜΜΜ ξέρουν να λενε ότι δεν έχουν υπάρξει συρροές (δηλαδη πώς ξέρουμε ότι ο τάδε που πήρε το λεωφορείο που γυρνάει τη μισή Αθήνα δεν το μετέδωσε;) . Μ αυτή τη λογική, είχαμε συρροές σε εξωτερικούς χώρους αναψυχής; Είχαμε συρροές από κάποιον που κόλλησε όλη τη γειτονιά επειδή τους είπε καλημέρα ή ψώνισε στον μπακάλη κ τον μανάβη; Αντιθετα έχουμε συρροές σε χώρους εργασίας, σε χώρους διασκέδασης, και σε παρα πολλές κοινωνικές εκδηλώσεις όπως γάμοι κ κηδείες. Γι αυτά δεν γίνεται τίποτα όμως. 

Γνωστή μου βάφτισε το γιο της και κόλλησαν 15 άτομα στη βάφτιση. Δεν ρώτησα λεπτομέρειες για το πόσο κόσμο είχε ή τι μέτρα κράτησαν, μάλλον είχε τραπέζι όμως. Από όσους κόλλησαν ο πατέρας της δεν τα κατάφερε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς που έδωσαν διευκρινήσεις 

[... 

Σε ό,τι αφορά στη χρήση μάσκας

 

Εξαιρούνται:

- όσοι συμμετέχουν σε ομαδική ή ατομική άσκηση σε εξωτερικό χώρο μόνο κατά την άσκηση

 

- οδηγοί που είναι μονοί τους μέσα στο όχημα ή με μέλη της οικογένειάς τους (και σε αυτά δεν απαιτείται η χρήση μάσκας)

 

Στα σχολεία ισχύει:

 

- υποχρεωτική η χρήση μάσκας και στα διαλείμματα...] 

 

Δηλαδή στο γηπεδο μαζευόμαστε για μπασκετακι 10 άσχετοι χωρίς μάσκα, τα μωρά που κάθε μέρα είναι τα ίδια και θερμομετρουνται κάθε πρωί, μάσκα μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Διότι ποιο νήπιο τρέχει στην αυλή; 

 

Makes sense (not) 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό που μας εκνευρίζει είναι ότι δεν έχουμε εμπιστοσύνη στο κράτος. Η μάσκα παντού έχει λογική αν είσαι σε έναν συνωστισμένο εμπορικό δρόμο, ή σε ένα μικρό μέρος να μι γίνονται πηγαδάκια από όσους κυκλοφορούν πχ το πρωί για ψώνια κ σταματούν για κουβέντα κλπ. Αν ξέραμε ότι εκεί θα υπάρχει έλεγχος, δεν θα είχαμε θέμα, γιατί θα εμπιστευόμασταν ότι δεν θα την πληρώσει τελικά αυτός που έβγαλε το σκύλο για κατούρημα στις 6 το πρωί που δεν έχει ξημερώσει κ είναι μόνος στην ερημιά.... Δυστυχώς όμως δεν είμαστε σίγουροι ότι δεν θα συμβεί το δεύτερο κ έτσι μας ενοχλεί το μέτρο κ στο βαθμό που θα είχε κάποια λογική. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια απορία.θελω να αφηνω το παιδι στο σχολειο και να πηγαίνω μετα για περπατημα γιατι ετσι με βολεύει.Οπως όλες ξερουμε με το παιδι ο χρόνος είναι πολυτέλεια κ δεν μπορώ να το κάνω αυτό οπότε θέλω.Μενω ομως σε αλλο Δήμο.Αν με πιάσουν χωρις μασκα θα το πιστεψουν οτι δεν βολταρω ασκοπως?είναι κ περιοχή με πολλά μαγαζιά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εγω εχω μια απορία.θελω να αφηνω το παιδι στο σχολειο και να πηγαίνω μετα για περπατημα γιατι ετσι με βολεύει.Οπως όλες ξερουμε με το παιδι ο χρόνος είναι πολυτέλεια κ δεν μπορώ να το κάνω αυτό οπότε θέλω.Μενω ομως σε αλλο Δήμο.Αν με πιάσουν χωρις μασκα θα το πιστεψουν οτι δεν βολταρω ασκοπως?είναι κ περιοχή με πολλά μαγαζιά 

 

Αν εισαι εξω απο το σπιτι, απαιτειται μασκα. Δεν ρωταει κανεις γιατι βγηκες. Αρκει οτι εισαι εκτος σπιτιου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Εγω εχω μια απορία.θελω να αφηνω το παιδι στο σχολειο και να πηγαίνω μετα για περπατημα γιατι ετσι με βολεύει.Οπως όλες ξερουμε με το παιδι ο χρόνος είναι πολυτέλεια κ δεν μπορώ να το κάνω αυτό οπότε θέλω.Μενω ομως σε αλλο Δήμο.Αν με πιάσουν χωρις μασκα θα το πιστεψουν οτι δεν βολταρω ασκοπως?είναι κ περιοχή με πολλά μαγαζιά 

Γενικά και εδώ μπορεί να κρίνει/αυθαιρετησει κατά το δοκουν ο αστυνομικός γιατί δεν ειναι σαφείς οι οδηγίες. Δώσανε διευκρίνηση ότι δεν επιτρέπεται η άσκηση σε άλλο Δήμο? Επίσης είπανε κάτι για ανοιχτές παιδικές χαρές? Γιατί στο site βλέπω μάσκες από 4 ετών και πάνω στους κλειστούς παιδοτοπους αλλά δεν βλέπω για παιδικές. Υποθέτω το ίδιο ισχύει  βέβαια.

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Αν εισαι εξω απο το σπιτι, απαιτειται μασκα. Δεν ρωταει κανεις γιατι βγηκες. Αρκει οτι εισαι εκτος σπιτιου.

Η άσκηση έχει εξαιρεθει η κοπέλα λέει ότι θα περπατησει εν είδει άσκησης υποθέτω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν εισαι εξω απο το σπιτι, απαιτειται μασκα. Δεν ρωταει κανεις γιατι βγηκες. Αρκει οτι εισαι εκτος σπιτιου.

Δεν θα είμαι έξω από το σπιτι αλλα σεψαλλο Δήμο. Μασκα κ για τα σκουπίδια ε?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγω το βλέπω ότι αν πας σε καφέ έξω, κ ο φίλος σ είναι άρρωστος, οι πιθανότητες να σε κολλήσει είναι λιγότερες από το να πας σε σπίτι που είναι κλειστός χώρος. Αν οι αποστάσεις είναι αυτές που πρέπει, δεν σε νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι 30 της καφετέριας. το θέμα είναι αυτός με τον οποίο θα συναναστραφεί ώρα πολλή σε κλειστό χώρο, δεν πα να ναι κολλητός κ συγγενής κ οτιδήποτε. 

 

Ως τώρα και τα σπίτια δεν ήταν απαραιτήτως κλειστοί χώροι, καθεσαι στο μπαλκονι. Αλλα και οι καφετέριες πλέον κλειστοί χώροι θα είναι, Νοέμβριος μπαίνει. Εξάλλου στο σπίτι μπορεί να μην έρθεις και τόσο κοντά όσο 4 άτομα γύρω από ένα τραπέζι. Αν κάτσουν πχ 2 στον καναπέ κ 2 σε πολυθρόνα, σκαμπω ή ο,τι υπάρχει είναι πολύ καλύτερα από 4 σε ένα τραπέζι να αναπνέει ο ένας πάνω στον άλλο.

 

10 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Διαφωνώ πλήρως με το μάσκες παντού. Θεωρώ ότι οι συνέπειές του στην ψυχολογία και στην ευεξία του κόσμου θα είναι μεγαλύτερες από τα οφέλη. Είναι σαφές ότι η πιθανότητα να κολλήσεις κάτι απλά περπατώντας έξω είναι μηδενική. Επίσης είναι γνωστό ότι το περπάτημα, η βόλτα στο πάρκο, στην παραλία κτλ είναι δραστηριότητες που βελτιώνουν την ψυχική και σωματική υγεία του ανθρώπου. Τώρα με τις μάσκες δεν θα έχει νόημα να κάνει κανείς βόλτες ή περπάτημα καθώς θα δυσκολεύετε και δεν θα αντλεί καμία ευχαρίστηση από αυτό. Τί νόημα έχει όλο αυτό? Θα υποβαθμίσει περισσότερο την υγεία και την ποιότητα ζωής μας χωρίς κανένα όφελος.

 

Κι εγώ διαφωνώ με την έννοια ότι μου φαίνεται χαζό κ χωρίς νόημα και ότι δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά, αλλά το να προκαλέσει άσχημη ψυχολογία μου φαίνεται λίγο υπερβολη. Εγω πλέον νιώθω σαν να μην τη φοράω, τη συνήθισα. Η υφασμάτινη με ενοχλεί λίγο γιατί όταν εισπνέω κολλάει στο πρόσωπο και όταν μιλάω κουνιέται κ βγαίνει η μύτη, αλλά η ιατρική είναι μια χαρά. Αλλά να μη βγει κάποιος βόλτα λογω της μάσκας δεν νομίζω να συμβεί, υπερβολή μου φαίνεται.

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν θα είμαι έξω από το σπιτι αλλα σεψαλλο Δήμο.

 

Έξω απ'το σπίτι δεν εννοεί "απ'εξω" καλέ! "Εκτός σπιτιού" εννοεί! Είπαν κάτι για δήμους κλπ;; Δεν το άκουσα. Την άνοιξη ίσχυαν αυτά που δηλωνες διεύθυνση κλπ, τώρα δεν υπάρχει κάτι. Είναι γενικός κανόνας για εκτός σπιτιού, δεν έχει να κάνει με το αν μετακινήθηκες από τον δήμο σου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Ως τώρα και τα σπίτια δεν ήταν απαραιτήτως κλειστοί χώροι, καθεσαι στο μπαλκονι. Αλλα και οι καφετέριες πλέον κλειστοί χώροι θα είναι, Νοέμβριος μπαίνει. Εξάλλου στο σπίτι μπορεί να μην έρθεις και τόσο κοντά όσο 4 άτομα γύρω από ένα τραπέζι. Αν κάτσουν πχ 2 στον καναπέ κ 2 σε πολυθρόνα, σκαμπω ή ο,τι υπάρχει είναι πολύ καλύτερα από 4 σε ένα τραπέζι να αναπνέει ο ένας πάνω στον άλλο.

 

 

Κι εγώ διαφωνώ με την έννοια ότι μου φαίνεται χαζό κ χωρίς νόημα και ότι δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά, αλλά το να προκαλέσει άσχημη ψυχολογία μου φαίνεται λίγο υπερβολη. Εγω πλέον νιώθω σαν να μην τη φοράω, τη συνήθισα. Η υφασμάτινη με ενοχλεί λίγο γιατί όταν εισπνέω κολλάει στο πρόσωπο και όταν μιλάω κουνιέται κ βγαίνει η μύτη, αλλά η ιατρική είναι μια χαρά. Αλλά να μη βγει κάποιος βόλτα λογω της μάσκας δεν νομίζω να συμβεί, υπερβολή μου φαίνετ

Εγώ πάντως βγαίνω για να πάρω καθαρό αέρα, τώρα δεν θα βγαίνω θα κάθομαι σπίτι μου τουλάχιστον δεν θα σκαω

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Γενικά και εδώ μπορεί να κρίνει/αυθαιρετησει κατά το δοκουν ο αστυνομικός γιατί δεν ειναι σαφείς οι οδηγίες. Δώσανε διευκρίνηση ότι δεν επιτρέπεται η άσκηση σε άλλο Δήμο? Επίσης είπανε κάτι για ανοιχτές παιδικές χαρές? Γιατί στο site βλέπω μάσκες από 4 ετών και πάνω στους κλειστούς παιδοτοπους αλλά δεν βλέπω για παιδικές. Υποθέτω το ίδιο ισχύει  βέβαια.

Η άσκηση έχει εξαιρεθει η κοπέλα λέει ότι θα περπατησει εν είδει άσκησης υποθέτω 

Δεν νομιζω οτι μιλαμε για τετοια ασκηση. Λογικα θα περιμενουν να σε δουν στο βουνο η στο στοιβο με αντιστοιχη περιβολη.

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δεν θα είμαι έξω από το σπιτι αλλα σεψαλλο Δήμο. Μασκα κ για τα σκουπίδια ε?

Μασκα μεχρι και στην πυλωτη της πολυκατοικιας, ακομη και αν εισαι μονος σου, το ειπε σαν παραδειγμα. Ελευθερα μονο στην αυλη σου, και εκει οχι αν κανεις παρτυ, οποτε παλι υποχρεωνεσαι σε μασκα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...