Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Γενικά πάντως κοροϊδευόμαστε, σε όλα τα επίπεδα. Στο ένα λύκειο της περιοχής μας υπάρχει ήδη κατάληψη με αίτημα να αραιώσουν τα παιδιά (υπάρχουν μεγαλύτερες αίθουσες, υπό επισκευή από τον καιρό του Όθωνα) και ο δήμος το αντιμετωπίζει σαν να είναι απλά τα παιδιά κατά της μάσκας (πουθενά δεν έχουν πει για μάσκες, τις αίθουσες ζητάνε). Στο άλλο λύκειο, λείπει μία αίθουσα (πάλι εκκρεμούν επισκευές) και ένα τμήμα στοιβάζεται σε μία αποθήκη. Και εκεί, πλήρης αδιαφορία όλο το καλοκαίρι και τώρα "ψάχνουμε το μάστορα" εδώ και δέκα μέρες (γιατί άλλος δεν υπάρχει σε όλη την Αττική να σοβαντίσει έναν τοίχο).

Δε σχολιάζω καν το ότι στοιβάξανε 20+ παιδιά νηπίου σε αίθουσα δημοτικού που ήταν το τμήμα ένταξης, και αφενός δε χωράνε ούτε δέκα παιδιά με άνεση, αφετέρου άφησαν άστεγο το τμήμα ένταξης, να κάνει μάθημα στο προαύλιο.

Τραγική ανοργανωσιά, για πράγματα που ήταν όλα προβλεπόμενα, τίποτα ξαφνικό και όλο το καλοκαίρι μπορούσαν τα πάντα να είχαν φτιαχτεί.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Η φιλη μου που δουλευει στο υπουργειο μου ειπε ορι η κυβέρνηση δεν θελει με τιποτα να κλεισουν τα σχοκεια κ οτιβαυτο θα είναι η εσχατη λυση.

Link to comment
Share on other sites

σ εμάς έγινε μια σύντομη συμβολική κατάληψη. Τα λύκεια μας πραγματικά δεν έχουν θέμα. μικρά τμήματα, μεγάλες αίθουσες, πολλά προαύλια. στο γυμνάσιο είμαστε σε τραγική κατάσταση, 27 παιδιά, οι αίθουσες γύρω γύρω από μια αυλή που κάνουν γυμναστική, ή είναι το διάλειμμα των μισών παιδιών,ε τα ανοιχτά παράθυρα υπάρχει ένα διαρκές βουητό, δεν είναι συνθήκες αυτές κ τα παιδιά είναι αξιέπαινα που δεν παραπονιούνται, όμως η γραμμή είναι να μη διαμαρτυρόμαστε γιατί δεν γίνεται του άλλο. 

 

οι καταλήψεις είναι απαράδεκτες γενικα είτε γίνονται για βανδαλισμό είτε γίνονται για το έθιμο όπως οι δικές μας, όμως φέτος δεν έχουν σχέση με τις μάσκες κ είναι απαράδεκτο που δόθηκε αυτή η ερμηνεία. 

 

Με τα παιδιά έχουμε κάνει πολύ ωραίες συζητήσεις για το θέμα κ έχουν πολύ ώριμες απόψεις. σε αντίθεση με πολλούς ενήλικες....

 

είναι ξεφτίλα να κλείσουν τα σχολεία από τώρα. καταλαβαίνω να είχαμε ζοριστεί τον Δεκέμβρη κ να κολλούσε ένα 15ηνερο στις διακοπές, τώρα όμως δεν έχει λογική αυτό. άσε που αν κλείσουν θα πρέπει να κλείσουν κ όλες οι δραστηριότητες οπότε μιλάμε για μεγάλη ζημια.

 

αυτο το σύστημα ομως να κλείνουν τμήματα σε κάθε κρουσμα δεν τραβάει. δεν γίνεται τα παιδιά κάθε λίγο να μπαίνουν σε καραντίνα ως ύποπτες στενές επαφές, είναι αρρωστημένο. κανονικά έπρεπε τεστ σε όλους κ παραμονή στο σπίτι μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα κ μετά όλοι πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εγω παλι δεν μπορώ να καταλαβω γιατι την ανοιξη με 60 κρούσματα τη μερα μας έκλεισαν ολους μεσα δυόμισι μηνες και τωρα με 300 τη μέρα, μας έχουν εξω. Και ααααν θα γίνει λοκνταουν θα ναι για 14 μερες. Περίεργα πράγματα... κανονικα πρεπει να κλείστουμε μεσα ενα 6μηνο οπωσδήποτε βασει αυτων που λενε, ε?

Τελοσπαντων 

μα ειναι πολυ απλο την ανοιξη ξεκινουσε η πανδημια κ δεν ξεραν τι ακριβως μπορει να γινει κ βλεποντας τους νεκρους της ιταλιας φοβηθηκαν κ πηραν αμεσα μετρα. τωρα που εχουν δει πως συμπεριφερετε ο ιος κ βλεπουν πανω κατω πως κυλαει το πραγμα δεν θελουν να διακινδυνεψουν παλι την οικονομια. εξαλλου εχουν ξοδεψει κ αρκετα λεφτα οποτε δεν τους περνει. κ το αφηνουν μεχρι να γινει πανικος κ να κλειστει ο κοσμος μεσα ετσι κ αλλιως . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

μα ειναι πολυ απλο την ανοιξη ξεκινουσε η πανδημια κ δεν ξεραν τι ακριβως μπορει να γινει κ βλεποντας τους νεκρους της ιταλιας φοβηθηκαν κ πηραν αμεσα μετρα. τωρα που εχουν δει πως συμπεριφερετε ο ιος κ βλεπουν πανω κατω πως κυλαει το πραγμα δεν θελουν να διακινδυνεψουν παλι την οικονομια. εξαλλου εχουν ξοδεψει κ αρκετα λεφτα οποτε δεν τους περνει. κ το αφηνουν μεχρι να γινει πανικος κ να κλειστει ο κοσμος μεσα ετσι κ αλλιως . 

συν ισως οτι προετοιμασαν και λιγο τα νοσοκομεια.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

σ εμάς έγινε μια σύντομη συμβολική κατάληψη. Τα λύκεια μας πραγματικά δεν έχουν θέμα. μικρά τμήματα, μεγάλες αίθουσες, πολλά προαύλια. στο γυμνάσιο είμαστε σε τραγική κατάσταση, 27 παιδιά, οι αίθουσες γύρω γύρω από μια αυλή που κάνουν γυμναστική, ή είναι το διάλειμμα των μισών παιδιών,ε τα ανοιχτά παράθυρα υπάρχει ένα διαρκές βουητό, δεν είναι συνθήκες αυτές κ τα παιδιά είναι αξιέπαινα που δεν παραπονιούνται, όμως η γραμμή είναι να μη διαμαρτυρόμαστε γιατί δεν γίνεται του άλλο. 

 

οι καταλήψεις είναι απαράδεκτες γενικα είτε γίνονται για βανδαλισμό είτε γίνονται για το έθιμο όπως οι δικές μας, όμως φέτος δεν έχουν σχέση με τις μάσκες κ είναι απαράδεκτο που δόθηκε αυτή η ερμηνεία. 

 

Με τα παιδιά έχουμε κάνει πολύ ωραίες συζητήσεις για το θέμα κ έχουν πολύ ώριμες απόψεις. σε αντίθεση με πολλούς ενήλικες....

 

είναι ξεφτίλα να κλείσουν τα σχολεία από τώρα. καταλαβαίνω να είχαμε ζοριστεί τον Δεκέμβρη κ να κολλούσε ένα 15ηνερο στις διακοπές, τώρα όμως δεν έχει λογική αυτό. άσε που αν κλείσουν θα πρέπει να κλείσουν κ όλες οι δραστηριότητες οπότε μιλάμε για μεγάλη ζημια.

 

αυτο το σύστημα ομως να κλείνουν τμήματα σε κάθε κρουσμα δεν τραβάει. δεν γίνεται τα παιδιά κάθε λίγο να μπαίνουν σε καραντίνα ως ύποπτες στενές επαφές, είναι αρρωστημένο. κανονικά έπρεπε τεστ σε όλους κ παραμονή στο σπίτι μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα κ μετά όλοι πίσω. 

Ποτε βα γινει το τεστ ομως.ενα αρνητικο μπορεί να θετικοποιηθει μετα

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ποτε βα γινει το τεστ ομως.ενα αρνητικο μπορεί να θετικοποιηθει μετα

Στις πόσες μέρες όμως; αν ένα παιδί ελεγχθεί σήμερα κ το αποτέλεσμα βγει αύριο, λογικά θα έχουν ήδη εμφανίσει ιιικο φορτίο όσοι ήρθαν σε επαφή μαζί του χθες κ σήμερα, αν το τεστ γίνει μεθαύριο, δεν θα φανεί; 

 

Δεν γίνεται αλλιώς, δεν έχει λογική να βάζεις τα παιδιά σε καραντίνα για 15 μέρες, είναι αφύσικο και ανόητο. Γιατί πιθανότατα θα είναι ασυμπτωματικα κ δεν θα ελεγχθούν ποτέ, οι γονείς τους όμως, δεν θα είναι σε καραντίνα, έτσι δεν είναι; άρα θα εργάζονται κ αν κάποιος εμφανίσει συμπτώματα θα ελεγχθεί μέρες αργότερα. δεν βγαίνει άκρη έτσι. 

 

σιγιυρα θα ξεφύγουν περιπτώσεις κ με τα τεστ αλλά το χωρίς τεστ σε στενές επαφές είναι πολύ πιο επικίνδυνο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Στις πόσες μέρες όμως; αν ένα παιδί ελεγχθεί σήμερα κ το αποτέλεσμα βγει αύριο, λογικά θα έχουν ήδη εμφανίσει ιιικο φορτίο όσοι ήρθαν σε επαφή μαζί του χθες κ σήμερα, αν το τεστ γίνει μεθαύριο, δεν θα φανεί; 

 

Δεν γίνεται αλλιώς, δεν έχει λογική να βάζεις τα παιδιά σε καραντίνα για 15 μέρες, είναι αφύσικο και ανόητο. Γιατί πιθανότατα θα είναι ασυμπτωματικα κ δεν θα ελεγχθούν ποτέ, οι γονείς τους όμως, δεν θα είναι σε καραντίνα, έτσι δεν είναι; άρα θα εργάζονται κ αν κάποιος εμφανίσει συμπτώματα θα ελεγχθεί μέρες αργότερα. δεν βγαίνει άκρη έτσι. 

 

σιγιυρα θα ξεφύγουν περιπτώσεις κ με τα τεστ αλλά το χωρίς τεστ σε στενές επαφές είναι πολύ πιο επικίνδυνο. 

Το τεστ θελει πεντε μερες για να δείξει από τη στιγμη που το κολλας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το τεστ θελει πεντε μερες για να δείξει από τη στιγμη που το κολλας.

ε με το να βρεθεί το πρώτο κρουσμα, να ενημερωθούν οι αρμόδιοι κ να γίνουν τα τεστ στους άλλους περναει ένα πενθήμερο. άλλο πενθήμερο άντε κ 1-2 να βγουν τα αποτελέσματα, άλλο 14 μέρες. 

 

το σκέφτεσαι το παιδί σου κάθε λίγο να μπαίνει καραντινα λόγω κρούσματος στο σχολείο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ε με το να βρεθεί το πρώτο κρουσμα, να ενημερωθούν οι αρμόδιοι κ να γίνουν τα τεστ στους άλλους περναει ένα πενθήμερο. άλλο πενθήμερο άντε κ 1-2 να βγουν τα αποτελέσματα, άλλο 14 μέρες. 

 

το σκέφτεσαι το παιδί σου κάθε λίγο να μπαίνει καραντινα λόγω κρούσματος στο σχολείο; 

Δυστυχως ετσι γινεται σε πολλες χωρες

Πέρα από τις υποχρεώσεις του κράτους όπως έχω ξαναπεί δεν υπάρχει απο την πλειοψηφία ατομικη ευθυνη.

Χθες πήγα μετα απο πολυ καιρο Σκλαβενιτη.Η ταμιας δεν φορουσε καθολου μασκα.Μονο προσωπιδα κ μαλιστα σηκωμενη.Αρνηθηκε να την κατεβασει όταν της το ζήτησα ευγενικα.

Πρέπει να πέσει η καταγγελία συννεφο κ πρόστιμα για να βάλουν μερικοί μυαλό?

Σκέφτομαι σημερα να παρω τον υπεύθυνο του καταστήματος γιατι δεν μπορει να μην το ξερει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 25/9/2020 at 5:37 ΜΜ, irin είπε:

συν ισως οτι προετοιμασαν και λιγο τα νοσοκομεια.. 

Τα νοσοκομεια εχουν βελτιωθει οσον αφορα καποιες εγκαταστασεις και εξοπλισμο κυριως απο δωρεες (το ιδρυμα ΣΝ εκανε δωρεα 135 κλινες ΜΕΘ!). Το μεγαλο προβλημα ομως ειναι το πρισωπικο. Δεν υπαρχουν γιατροι να στελεχωσουν αυτα τα τμηματα και ολες οι θεσεις που ανοιγουν ειναι κυριως για επικουρικο προσωπικο (3μηνες συμβασεις οποτε δεν παει κανενας) ή για εθδικευομενους. Βγηκε τωρα μια μεγαλη προκυρηξη για μονιμες θεσεις γιατρων στο δημοσιο και στο Σωτηρια προκυρηχθηκε μονο 1 μονιμη θεση πνευμονολογου!! Σωθηκαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Τα νοσοκομεια εχουν βελτιωθει οσον αφορα καποιες εγκαταστασεις και εξοπλισμο κυριως απο δωρεες (το ιδρυμα ΣΝ εκανε δωρεα 135 κλινες ΜΕΘ!). Το μεγαλο προβλημα ομως ειναι το πρισωπικο. Δεν υπαρχουν γιατροι να στελεχωσουν αυτα τα τμηματα και ολες οι θεσεις που ανοιγουν ειναι κυριως για επικουρικο προσωπικο (3μηνες συμβασεις οποτε δεν παει κανενας) ή για εθδικευομενους. Βγηκε τωρα μια μεγαλη προκυρηξη για μονιμες θεσεις γιατρων στο δημοσιο και στο Σωτηρια προκυρηχθηκε μονο 1 μονιμη θεση πνευμονολογου!! Σωθηκαμε!!!

Μα γιατι το κανουν αυτο?γιατί?δεν εχουν παρει κονδύλια από την ευρωπαϊκή ένωση?

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μα γιατι το κανουν αυτο?γιατί?δεν εχουν παρει κονδύλια από την ευρωπαϊκή ένωση?

Μάλλον υπόσχεση για κονδύλια πηραν αλλα αυτό δεν τους δικαιολογεί 

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα έχει χρειαστεί να επισκεφτώ ένα Δημόσιο μαιευτήριο και ένα Δημόσιο νοσοκομείο. Στο μαιευτήριο πίσω απο τα ταμεία δεν φόρουσαν μάσκα όπως επίσης και οι περισσότερες μαιες και νοσηλευτές ηταν σε αυτή την κατάσταση.

Στο νοσοκομείο τα ίδια κυρίως οι νοσηλευτές. 

Δεν μου άρεσε αυτή η εικόνα και με προβλημάτισε. Είναι προσωπική ευθύνη του καθενός αν θα φοράει η όχι μάσκα αλλά σε τέτοιους χώρους θα έπρεπε να επιβάλλεται για ευνόητους λογους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, student είπε:

Τον τελευταίο μήνα έχει χρειαστεί να επισκεφτώ ένα Δημόσιο μαιευτήριο και ένα Δημόσιο νοσοκομείο. Στο μαιευτήριο πίσω απο τα ταμεία δεν φόρουσαν μάσκα όπως επίσης και οι περισσότερες μαιες και νοσηλευτές ηταν σε αυτή την κατάσταση.

Στο νοσοκομείο τα ίδια κυρίως οι νοσηλευτές. 

Δεν μου άρεσε αυτή η εικόνα και με προβλημάτισε. Είναι προσωπική ευθύνη του καθενός αν θα φοράει η όχι μάσκα αλλά σε τέτοιους χώρους θα έπρεπε να επιβάλλεται για ευνόητους λογους. 

Σε ποιο μαιευτήριο?Το ίδιο μου ειπε κ μια φιλη για εμμεσα γνωστή της που γέννησε εκει  κ δεν φορουσε κάνεις μασκα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σε ποιο μαιευτήριο?Το ίδιο μου ειπε κ μια φιλη για εμμεσα γνωστή της που γέννησε εκει  κ δεν φορουσε κάνεις μασκα. 

Ελα χριστε 

Κι εμας τι μας πρηζουν?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, diane2020 είπε:

Ελα χριστε 

Κι εμας τι μας πρηζουν?

 

Δυστυχως καποιοι δεν υπακουουν στους νόμους κ χρειάζονται καταγγελια.Δεν σημσινει ομως οτι πρεπει να γινουμε ιδιοι.

Η διαφορά μας είναι ότι εσύ την φορας καταναγκαστικα ενώ εγώ για το καλο όλων μας.Οποτε καλά κάνουν κ εχουν επιβάλλει πρόστιμα.

Κανονικά καταγγελια επρεπε να έχω κάνει κ εγω γιαψτην υπάλληλο στον Σκλαβ που δεν φορουσε τιποτα.Αλλα δεν ήθελα να χάσει κοσμος τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εμαθα για έναν άπιστο γνωστο μου.Κολλησε κ αυτός κ η γυναίκα του κ ειναι με 38-40 σε μαύρο χαλι .Τα χει παίξει από το φόβο του κ φοβαται μην χρειαστεί κρεβάτι κ δεν εχουν .Κυκλοφορούσε άνετος κ ωραίος κ ειρωνευοταν για τη μασκα του που την είχε στην κολοτσεπη .Στο νοσοκομείο που πηγε φορουσε υφασμάτινη κ του έδωσαν ιατρική.Τον ειχαν σε δυο μέτρα αποσταση.

 

Λεμε λέμε όμως για τους δικούς μας κ τα λάθη αλλα στην Ευρώπη είναι χειρότεροι μου φαινεται.Στην Αγγλία δεν εχει επιβληθεί η μασκα ,εκτος από κάποιες εξαιρέσεις κ στα νοσοκομεία όπως κβστο βελγιο κανουν εισαγωγές χωρις έλεγχο covid.Εδω τουλάχιστον τους το αναγνωρίζω ότι το επιβαλλουν 

Link to comment
Share on other sites

Χθες ένας 25χρονος έφυγε διασωληνωμένος με κάψουλα από τη Σύρο, αλλά είχε πάει εκεί από την Τήνο όπου δεν έβγαινε θετικό το τεστ. Το αν πήγε από Τήνο Σύρο ως ύποπτο κρουσμα με κάποια μέτρα προστασίας, δεν το αναφέρουν, ούτε αν εκτέθηκε σ αυτόν χωρίς προφυλάξεις υγειονομικό προσωπικό. Ίσως κ όχι μόνο υγειονομικό, αν πήρε το πλοίο της γραμμής ως απλό περιστατικό για νοσηλεία ή αν τον πήγε το λιμενικό, θα έχει εκτεθεί πολύς κόσμος. Τα νησιά έχουν κ αυτά τα επιπλέον προβλήματα, γιατί από τετοια περιστατικά μπορεί να βρεθούν σε καραντίνα πολλές υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2020 at 10:44 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Μα στην Ιταλία δεν πέθανε ουτε το 10% ούτε το 20% του πληθυσμού. Η διαφορά μας είναι ότι εσύ λες "είναι απίθανο να αρρωστήσω, οπότε μη μου τα πρήζετε" σε περίληψη,  και στην τελική το λες και εσύ και πολύς κόσμος ότι τι 0.01% θνησιμότητα, τι 0.1%, μικρά είναι τα νούμερα και λετε και  "δεν ξέρω και καλά μαθημαιτκά" )εγώ λέω "δε θέλω να ρισκάρω να βρεθώ ένα μήνα διασωληνωμένη αν μπορώ να το αποφύγω, ας είναι και 2% οι πιθανότητες" και δε θέλω να ζήσει κανένας άνθρωπος το να χρειαζεται ΜΕΘ, να μην υπάρχει. Επειδή ξέρω μαθηματικά και ξέρω τι θα πει εκθετική καμπύλη, βλέπω και ότι μιλάμε για τον άλλο μήνα βάσει προβλέψεων αν δεν αλλάξει κάτι, όχι τον άλλο χρόνο. Και ξέρω τι θα πουν αυτά τα αλαμπουρνέζικα που δείχνουν τα διάφορα μοντέλα, και πώς μια αστεία μεγαλύτερη κλίση σημαίνει τη διαφορά από όλα καλά στο κόσμος πεθαίνει χωρίς λόγο.

 

 

Νομίζω το έχω ξανα γράψει. Ισως και όχι, δεν θυμάμαι. Οντως δεν ξέρω να υπολογίζω ή να εκτιμώ μαθηματικά μοντέλα και αλγόριθμους. Αλλά όλοι όσοι λένε ότι ξέρουν κι εσύ συμπεριλαμβάνεις τον εαυτό σου σε αυτούς, έλεγαν την άνοιξη ότι "είμαστε 2 εβδομάδες πριν την ιταλία - ότι συμβαίνει εκεί θα το δούε μπροστά μας, ΠΑΡΑ τα μέτρα που μόλις πάρθηκαν, διότι έπρεπε αυτά να παρθούν νωρίτερα". Δηλαδή το καλό σενάριο, ήταν να μείνουμε στην εξέλιξη της ιταλίας και να μην δούμε ακόμη χειρότερα. 

 

Δεν συνέβη όμως έτσι. Δεν ξέρω για ποιον λόγο. Δεν ξέρεις ούτε εσύ ούτε κανείς, αλλά δεν ενδιαφέρει και να το μάθετε προφανώς. Εκ των υστέρων ειπώθηκε από την κυβέρνηση ότι "τα πήγαμε καλά γιατί πήραμε νωρίς τα μέτρα". Αλλά δεν ήταν αυτή η αρχική εκτίμηση.

Και τώρα επανάληψη, τα μοντέλα αυτό κι εκείνο και το άλλο, αλλά αν δεν επιβεβαιωθούν, δεν είσαι διατεθημένη να αμφισβητήσεις τις βεβαιώτητες τις οποίες τώρα (και πριν μερικούς μήνες), διατυμπάνιζες με τέτοιο ζήλο!!

 

Τέλος, δεν είπα ΠΟΤΕ ότι είναι απίθανο να αρρωστήσω. Αντίθετα. Εχω πολλούς λόγους για να αρρωστήσω. 

Μάλλον δεν μπορείς (ένας άνθρωπος και  κάθε άνθρωπος της δικής σου κοσμοαντίληψης), ότι ο θάνατος δεν είναι ότι χειρότερο μπορεί να μου συμβεί. Ισως κάποιος δεν μπορεί να αντιληφθεί, ότι υπάρχουν κι άλλα αγαθά, πλην της υγείας για κάποιους, για την οικογένεια μου ας πούμε. Δεν έχω την βεβαιότητα ότι δεν θα πάθουμε τίποτα.

 

 

On 24/9/2020 at 10:44 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Και είναι τόση η αμάθεια και για άλλα θέματα, όπως το πώς δουλεύει η οικονομία, που φαντάζετει η  κυρά Μαρία από τη Λάρισα και ο κυρ Τάκης από τον Πειραιά ότι απασχολεί κάποια παγκόσμια δύναμη να τους ελέγξει, λες και δεν είναι όσο πιο under control και ιδανικοί πειθήνιοι πολίτες γίνεται. Λες και δεν είναι οι ιδανικοί οπαδοί κάθε εξουσίας: χωρίς κριτική σκέψη, χωρίς γνώσεις, εύκολα χειραγωγίσιμοι και εξαντλώντας την επαναστατικότητά τους σε γελοιότητες. 

Δεν αναφέρομαι σε άτομα εδώ, σε όσα βλέπω γύρω μου καθημερινα, απλά ταιριάζει στο θέμα. Όσοι δε γύρω μου, στη γειτονιά, περιμένουν ότι η παγκόσμια ελίτ τους έχει στο μάτι είνα νοικοκυρές, κάτι συνταξιούχοι  και έχω δει και μερικούς αστυνομικούς στην περιοχή. Δήλαδη πώς να σε βάλει στο μάτι το σύστημα, αφού είσαι το σύστημα;

 

Δύο ερωτήσεις, από απλή περιέργεια:

Η πρώτη.

Ποιες είναι οι γελοιότητες στις οποίες εξαντλεί την επαναστατικότητα του ο μέσος λούμπεν κατ'εσε ελληνας; Και ποια θα ήταν αυτά για τα οποία θα έπρεπε να "επαναστατεί" ο μορφωμένος, καλλιεργημένος, γνωστικός έλληνας;

 

Η δευτερη.

Το σύστημα δεν ενδιαφέρεται να ασχοληθεί μαζί μας γιατί...μας "έχει" ήδη; Δηλαδή, υπάρχει "σύστημα"; Υπάρχει χειραγώγηση; Απλά δεν έχει τίποτε επιπρόσθετο να εξουσιάσει, γιατί τον εξουσιάζει ήδη τον μέσο  ημιμαθή εξυπνάκια; Εσύ βεβαίως έχεις την βεβαιότητα ότι ΚΑΙ δεν υπάρχει "κάποια παγκόσμια δύναμη να μας ελέγχει", ΚΑΙ σίγουρα ΑΝ υπήρχε, ΔΕΝ μπορεί να ελέγχει εσένα που είσαι μορφωμένη και καλλιεργημένη, αλλά μόνο την τασούλα την λίτσα και τον τάκη τον ταξιτζή;

 

Το "εσυ" φυσικά δεν αναφέρεται ειδικά προς το πρόσωπο σου, αλλά στην κατηγορία των ανθρώπων που αισθάνεσαι ότι εκφράζεις. Ο τρόπος που εκφράζονται πολλά μέλη εδώ μέσα, δίνει την αίσθηση ότι υπάρχουν δύο στρατόπεδα: αυτών που ΞΕΡΟΥΝ και κάνουν το σωστό και το νόμιμο και κάτι παρα πάνω και....όλων των άλλων (των ανόητων, αμόρφωτων, που δεν μπορούν να δουν με νηφαλιότητα τα δεδομένα, που νομίζουν ότι δεν τους αγγίζει τίποτα, που είναι ξερόλες και ημιμαθείς ή κακεντρεχείς και εγωπαθείς κτλ κτλ κτλ κτλ.). Προσωπικά δεν αισθάνομαι να ανοίκω σε καμία από τις δύο κατηγορίες, αλλά η απολυταρχία της πολιτικής ορθότητας, δεν δίνει επιλογές - είσαι μαζί μας ή εχθρός μας!

 

 

 

Ασχετο

Από τα παιδιά που γνωρίζω σε νηπαγωγείο, λένε ότι δεν βγαίνουν διάλειμμα ή ότι βγαίνουν ένα κάποιες φορές. Προχθές ένα κορίτσι-φίλη από το πάρκο, με χαρά έλεγε παντού ότι "σήμερα βγήκαμε 2!". Γιατί αυτό; Εσάς βγαίνουν διαλείμματα; Ή εχουν κοπει από παλιά και δεν το ξερω;

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2020 at 3:54 ΠΜ, ninaki80 είπε:

ο κοσμος καταστρεφοταν πριν τον ιο δεν εγινε τωρα απλα τωρα ειναι κατι που αφορα ολον τον κοσμο κ ειναι αμεσο. απλα τωρα μπορει να αρρωστησουν ολοι κ αμμεσα γιαυτο κ τα μετρα . αυτο δεν εχεις καταλαβει δεν θελει κανεις να παρει μετρα για να καταστρεψει εσενα περνει μετρα γιατι κινδυνευουν κ αυτοι οι ιδιοι. εσυ πιστευεις οτι τα μετρα περνονται για να καταστραφεις κ να καταπιεστεις εσυ αλλα δεν ειναι ετσι στην ουσια προστατευοντας εσενα κ την οικογενεια σου προστατευουν κ την δικια τους. καθολου δεν νοιαζονται οι κυβερνησεις αν πεθανει η μανα σου αλλα δεν υπαρχει αλλος τροπος να προστατευθουν οι ιδιοι αν η μανα σου πεθανει κ κολλησει αλλους 10 στο νοσοκομειο στο σχολειο κτλ. ειναι τοσο απλο

 

.... Συγνώμη, άργησα να το δω αυτό! Εξαιρετικό σχόλιο!

 

Χαίρομαι πολύ που το ξεκαθαρίσαμε ότι κανείς δεν νοιάζεται για εμένα ή την μάνα μου ή τα παιδιά μου, αλλά με αυτό το δήθεν θυσιαστικό αγαπητικό πρόσχημα, προσπαθεί ο καθένας να προφυλλάξει τον εαυτούλη του!

 

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση γιατί είμαι σίγουρη ότι έχει λεχθεί πολλές φορές σε αυτή την συζήτηση, ότι είναι ζήτημα ανθρωπιάς και σεβασμού στον άλλο άνθρωπο, το να τηρήσεις όλα όσα ζητούνται! 

 

 

Τουλάχιστον παραδέχεσαι οτι κανείς δεν νοιάζεται για κανέναν. Απλά ο καθένας φοβάται για την πάρτη του και θέλει να ζήσει άλλη μια μέρα, no matter what! 

 

Δεκτόν!! :)

Σκληρό και άκαρδο βέβαια, αλλά προτιμώ την ειλικρίνεια, από το προσωπείο της αγωνίας και του ενδιαφέροντος για τον συνάνθρωπο.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

.... Συγνώμη, άργησα να το δω αυτό! Εξαιρετικό σχόλιο!

 

Χαίρομαι πολύ που το ξεκαθαρίσαμε ότι κανείς δεν νοιάζεται για εμένα ή την μάνα μου ή τα παιδιά μου, αλλά με αυτό το δήθεν θυσιαστικό αγαπητικό πρόσχημα, προσπαθεί ο καθένας να προφυλλάξει τον εαυτούλη του!

 

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση γιατί είμαι σίγουρη ότι έχει λεχθεί πολλές φορές σε αυτή την συζήτηση, ότι είναι ζήτημα ανθρωπιάς και σεβασμού στον άλλο άνθρωπο, το να τηρήσεις όλα όσα ζητούνται! 

 

 

Τουλάχιστον παραδέχεσαι οτι κανείς δεν νοιάζεται για κανέναν. Απλά ο καθένας φοβάται για την πάρτη του και θέλει να ζήσει άλλη μια μέρα, no matter what! 

 

Δεκτόν!! :)

Σκληρό και άκαρδο βέβαια, αλλά προτιμώ την ειλικρίνεια, από το προσωπείο της αγωνίας και του ενδιαφέροντος για τον συνάνθρωπο.

 

εννοειτε οτι οι κυβερνησεις δεν νοιαζονται για εσενα προσωπικα. αν νοιαζοντουσαν προσωπικα για τον καθενα δεν θα ειχε φτασει το περιβαλλον κ η φτωχια σε αυτο το σημειο.

η υγεια απειλειτε αμεσα απο κατι δεν μπορουν να το κρυψουν ουτε κ να αφησουν να πεθανει πολυς κοσμος γιατι κινδυνευουν κ αυτοι ειναι αορατος ο εχθρος.

δεν παραδεχομαι οτι κανεις δεν νοιαζετε για κανεναν παραδεχομαι οτι οι κυβερνησεις δεν νοιαζονται οπως δεν νοιαζονται κ για αλλα θεματα. 

 

εγω ως απλος πολιτης νοιαζομαι οπως θα νοιαζομουν κ για αλλα πραγματα για το περιβαλλον για το αν ο γειτονας μου πειναει ετσι δεν θελω να δω κοσμο να πεθαινει επειδη εγω κολλησα κ μπηκα στο σπιτι του γειτονα που ειναι 60 χρονων. οποτε προσεχω. ουτε τα παιδια μου θελω να κολλησουν την δασκαλα τους γιαυτο κ θα τους φορεσω μασκα . το παιδι μου μπορει να μην παθει τιποτα η δασκαλα του αν εχει προβλημα που το ξερω εγω? δεν λεω α εμενα οι γονεις μου ειναι νεοι τα παιδια μου ειναι μικρα εγω υγιεστατη  οι αλλοι ας πανε να πνιγουν . 

Link to comment
Share on other sites

@kineπερυσι νομιζω έβγαιναν κάθε μέρα 2τουλ διαλλειμματα

Αλλα κ ο μικρος τα ίδια μου λεει φετος(άλλο νηπιαγωγειο).μαλιστα η δασκαλα είπε να πάμε πατάκια να κάθονται, ετσι ώστε να περνάνε όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο γίνεται εξω

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kine είπε:

 

Νομίζω το έχω ξανα γράψει. Ισως και όχι, δεν θυμάμαι. Οντως δεν ξέρω να υπολογίζω ή να εκτιμώ μαθηματικά μοντέλα και αλγόριθμους. Αλλά όλοι όσοι λένε ότι ξέρουν κι εσύ συμπεριλαμβάνεις τον εαυτό σου σε αυτούς, έλεγαν την άνοιξη ότι "είμαστε 2 εβδομάδες πριν την ιταλία - ότι συμβαίνει εκεί θα το δούε μπροστά μας, ΠΑΡΑ τα μέτρα που μόλις πάρθηκαν, διότι έπρεπε αυτά να παρθούν νωρίτερα". Δηλαδή το καλό σενάριο, ήταν να μείνουμε στην εξέλιξη της ιταλίας και να μην δούμε ακόμη χειρότερα. 

 

Δεν συνέβη όμως έτσι. Δεν ξέρω για ποιον λόγο. Δεν ξέρεις ούτε εσύ ούτε κανείς, αλλά δεν ενδιαφέρει και να το μάθετε προφανώς. Εκ των υστέρων ειπώθηκε από την κυβέρνηση ότι "τα πήγαμε καλά γιατί πήραμε νωρίς τα μέτρα". Αλλά δεν ήταν αυτή η αρχική εκτίμηση.

Και τώρα επανάληψη, τα μοντέλα αυτό κι εκείνο και το άλλο, αλλά αν δεν επιβεβαιωθούν, δεν είσαι διατεθημένη να αμφισβητήσεις τις βεβαιώτητες τις οποίες τώρα (και πριν μερικούς μήνες), διατυμπάνιζες με τέτοιο ζήλο!!

 

Τέλος, δεν είπα ΠΟΤΕ ότι είναι απίθανο να αρρωστήσω. Αντίθετα. Εχω πολλούς λόγους για να αρρωστήσω. 

Μάλλον δεν μπορείς (ένας άνθρωπος και  κάθε άνθρωπος της δικής σου κοσμοαντίληψης), ότι ο θάνατος δεν είναι ότι χειρότερο μπορεί να μου συμβεί. Ισως κάποιος δεν μπορεί να αντιληφθεί, ότι υπάρχουν κι άλλα αγαθά, πλην της υγείας για κάποιους, για την οικογένεια μου ας πούμε. Δεν έχω την βεβαιότητα ότι δεν θα πάθουμε τίποτα.

 

 

 

Δύο ερωτήσεις, από απλή περιέργεια:

Η πρώτη.

Ποιες είναι οι γελοιότητες στις οποίες εξαντλεί την επαναστατικότητα του ο μέσος λούμπεν κατ'εσε ελληνας; Και ποια θα ήταν αυτά για τα οποία θα έπρεπε να "επαναστατεί" ο μορφωμένος, καλλιεργημένος, γνωστικός έλληνας;

 

Η δευτερη.

Το σύστημα δεν ενδιαφέρεται να ασχοληθεί μαζί μας γιατί...μας "έχει" ήδη; Δηλαδή, υπάρχει "σύστημα"; Υπάρχει χειραγώγηση; Απλά δεν έχει τίποτε επιπρόσθετο να εξουσιάσει, γιατί τον εξουσιάζει ήδη τον μέσο  ημιμαθή εξυπνάκια; Εσύ βεβαίως έχεις την βεβαιότητα ότι ΚΑΙ δεν υπάρχει "κάποια παγκόσμια δύναμη να μας ελέγχει", ΚΑΙ σίγουρα ΑΝ υπήρχε, ΔΕΝ μπορεί να ελέγχει εσένα που είσαι μορφωμένη και καλλιεργημένη, αλλά μόνο την τασούλα την λίτσα και τον τάκη τον ταξιτζή;

 

Το "εσυ" φυσικά δεν αναφέρεται ειδικά προς το πρόσωπο σου, αλλά στην κατηγορία των ανθρώπων που αισθάνεσαι ότι εκφράζεις. Ο τρόπος που εκφράζονται πολλά μέλη εδώ μέσα, δίνει την αίσθηση ότι υπάρχουν δύο στρατόπεδα: αυτών που ΞΕΡΟΥΝ και κάνουν το σωστό και το νόμιμο και κάτι παρα πάνω και....όλων των άλλων (των ανόητων, αμόρφωτων, που δεν μπορούν να δουν με νηφαλιότητα τα δεδομένα, που νομίζουν ότι δεν τους αγγίζει τίποτα, που είναι ξερόλες και ημιμαθείς ή κακεντρεχείς και εγωπαθείς κτλ κτλ κτλ κτλ.). Προσωπικά δεν αισθάνομαι να ανοίκω σε καμία από τις δύο κατηγορίες, αλλά η απολυταρχία της πολιτικής ορθότητας, δεν δίνει επιλογές - είσαι μαζί μας ή εχθρός μας!

 

 

 

Ασχετο

Από τα παιδιά που γνωρίζω σε νηπαγωγείο, λένε ότι δεν βγαίνουν διάλειμμα ή ότι βγαίνουν ένα κάποιες φορές. Προχθές ένα κορίτσι-φίλη από το πάρκο, με χαρά έλεγε παντού ότι "σήμερα βγήκαμε 2!". Γιατί αυτό; Εσάς βγαίνουν διαλείμματα; Ή εχουν κοπει από παλιά και δεν το ξερω;

 

Πάντως περισσότεροι χαρακτηρισμοί δεν έχουν χρησιμοποιηθεί από άλλο μύλος.  

 

Στο νηπιαγωγείο του γιου μου βγαίνουν στάνταρ ένα διάλειμμα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Αν και δεν έχει πια νόημα η συζήτηση, δυο πραγματάκια θέλω να πω.

 

Δεχομαι ένας ηλικιωμένος να πει ότι προτιμά να ζήσει λιγότερο με μια ποιότητα ζωής παρα ένα μαρτύριο εγκλωβισμού κ μοναξιάς. Αν ο πεθερός μου, που μπορεί να τον στείλει ένα κρυολόγημα, αλλά κ μπορεί απλώς η καρδιά του να καταρρεύσει ανά πάσα στιγμή χωρίς κάποια αφορμή, πει ότι δεν αντέχει όλο το χειμώνα σπίτι να φοβάται κ θέλει να δει τα εγγονάκια του γιατί είναι η μόνη χαρά του, θα το καταλάβω. δεν ξέρω αν θα έπαιρνα εγω την ευθύνη να κολλήσει κορονοιο από ασυμπτωματικό νηπιο που πάει σχολείο, αλλά το κατακαβαινω, έχει δίκιο, δεν μπορώ να το εκλογικεύσω κ να το αντικρούσω με επιχειρήματα. 

 

Να παραπονιέται όμως για την υποβάθμιση της ποιότητας ζωής ένας νέος υγιής άνθρωπος που το μόνο του ζητούν είναι να βάλει μάσκα, να αποφύγει τον συνωστισμό (άρα απλώς να αλλάξει τρόπους αγοράς κ διασκέδασης) κ να προσέχει τις συναναστροφές με ευπαθείς ομάδες, όχι δεν το δέχομαι. Δέχομαι μόνο ότι δεν θέλει να ζει με αυτό το άγχος, δικαίωμα του πραγματικά, όμως δεν μπορώ να ακούω ότι αυτή τη στιγμή έχει επιβληθεί κάτι που σε νέα κ ενεργά μέλη της κοινωνίας μπορεί να αφήσει κάποια ψυχική πάθηση. Αν κάποιος σγχωνεται, μπορεί απλώς  να μη διαβάζει ειδήσεις, μπορεί να μην αποστειρώνει πόμολα, μπορεί να μην ασχολείται με τον ιό. 

 

Εννοειται ότι δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους που πλήττονται οικονομικά κ έχουν τελείως άλλη οπτική. 

Συμφωνώ με όσα λες. Προσωπικά δε με πειράζει καθόλου όσα μέτρα κι αν λάβουν. Και βασικά δεν πάω πουθενά, ούτε σούπερ μάρκετ. Μόνο τα παιδιά πηγαίνουν παιδικό και εγω στον γιατρό για την εγκυμοσύνη, πουθενά αλλού. Όμως δεν μπορώ να αγνοήσω τον παράγοντα του άγχους. Αγχους γιατί με δουλειά και σπουδές και δύο παιδιά σχεδόν συνέχεια στο σπίτι γιατί πλέον δεν μπορούν ούτε με μυξες να πάνε στον παιδικό, και έχουν μυξες (και μόνο τίποτα άλλο) συχνά, δεν τα καταφέρνω. Δεν τα καταφέρνω να τα βγάλω πέρα με τις υποχρεώσεις που έχω. Πήρα άδεια άνευ αποδοχών από την δουλειά μέχρι τους μήνες της εξεταστικής, και πάλι δεν καταφέρνω να παρακολουθώ το εξάμηνο, που αν το χάσω μεταφράζεται σε απώλεια πολλών χιλιάδων ευρώ. Διπλή χασούρα δηλαδή. Και ξέρεις δεν το λέω για να γκρινιαξω, απλά για να πω ότι ο παράγοντας του άγχους δεν είναι μικρό θέμα. Είναι όπως και να το κάνουμε υποβάθμιση του επιπέδου της ζωής για κάποιους. Εμένα πχ μου έχει βγάλει ένα σωρό ψυχοσωματικά θέματα. Βέβαια άλλο είδος άγχους αυτό στο οποίο αναφέρεσαι εσύ, άγχος για άλλους λόγους αυτό το οποίο βιωνω εγώ, αλλά αυτή η κατάσταση επηρεάζει ψυχολογικά πολύ κόσμο που φαινομενικά θα έπρεπε να είναι μια χαρά. Καμία φορά σκέφτομαι πόσο πιο απλά θα ήταν τα πράγματα εάν απλά δούλευα πχ σε έναν παιδικό σταθμό και θα έπαιρνα τηλ να πω ότι τα παιδιά μου είναι άρρωστα και δεν μπορώ να έρθω. Τώρα οι υποχρεώσεις μου απλα συνεχίζονται με κανονικούς ρυθμούς και εγώ πρέπει να τις εκπληρώσω με 2 νήπια στο σπίτι. Αν και τώρα που το σκέφτομαι παλι θα με επηρέαζε γαιτι με τους ρυθμούς που πάμε θα είχα χρησιμοποιήσει τις πληρωμένες μέρες άδειας και θα έπρεπε πάλι να πάρω άδεια άνευ αποδοχών. Τέλος πάντων, συνοψίζοντας θέλω απλά να πω ότι πραγματικά δεν είναι μια εύκολη κατάσταση που καμιά σχέση δεν έχει με το αν θα πρέπει να φοράω μάσκα ή αν δεν μπορώ να πάω βόλτα, είναι τα τελευταία που με νοιαζουν. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...