Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Συγγενικό μου πρόσωπο που νοσηλεύεται σε νοσοκομείο (όχι για covid) το μετέφεραν σε ιδιωτική κλινική επειδή το νοσοκομείο που νοσηλεύονταν είχε πολλά περιστατικά covid και ήθελαν τα κρεβάτια. Δεν θα επιβαρυνθεί τα νοσήλια, υποθέτω ότι είναι ένα από τα μέτρα που πήραν προκειμένου να μπορούν να έχουν περίθαλψη όλοι οι ασθενείς ανεξαρτήτως πάθησης, βέβαια και αυτό μέχρι όσο αντέχουν και τα ιδιωτικά, γιατί κάποια στιγμή και αυτά θα φρακάρουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, kotsifikos said:

Συγγενικό μου πρόσωπο που νοσηλεύεται σε νοσοκομείο (όχι για covid) το μετέφεραν σε ιδιωτική κλινική επειδή το νοσοκομείο που νοσηλεύονταν είχε πολλά περιστατικά covid και ήθελαν τα κρεβάτια. Δεν θα επιβαρυνθεί τα νοσήλια, υποθέτω ότι είναι ένα από τα μέτρα που πήραν προκειμένου να μπορούν να έχουν περίθαλψη όλοι οι ασθενείς ανεξαρτήτως πάθησης, βέβαια και αυτό μέχρι όσο αντέχουν και τα ιδιωτικά, γιατί κάποια στιγμή και αυτά θα φρακάρουν. 

Μα ναι, έτσι θα γίνει. Τα ιδιωτικά μπορούν να παραχωρήσουν κλίνες για covid, αλλά όχι τον εξοπλισμό τους. Οπότε θα αναλαμβάνουν μη covid περιστατικά για να αφή νουν χώρο για τους covid ασθενείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Συγγενικό μου πρόσωπο που νοσηλεύεται σε νοσοκομείο (όχι για covid) το μετέφεραν σε ιδιωτική κλινική επειδή το νοσοκομείο που νοσηλεύονταν είχε πολλά περιστατικά covid και ήθελαν τα κρεβάτια. Δεν θα επιβαρυνθεί τα νοσήλια, υποθέτω ότι είναι ένα από τα μέτρα που πήραν προκειμένου να μπορούν να έχουν περίθαλψη όλοι οι ασθενείς ανεξαρτήτως πάθησης, βέβαια και αυτό μέχρι όσο αντέχουν και τα ιδιωτικά, γιατί κάποια στιγμή και αυτά θα φρακάρουν. 

Περαστικά καταρχήν..το ιδιωτικό σε αυτή την περίπτωση ποιος το πληρώνει, πληρώνεται από κάπου άραγε ή είναι είδος "επίταξης";

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Περαστικά καταρχήν..το ιδιωτικό σε αυτή την περίπτωση ποιος το πληρώνει, πληρώνεται από κάπου άραγε ή είναι είδος "επίταξης";

Σε ευχαριστώ.

Το κράτος το πληρώνει, τώρα με ποιο τρόπο δεν γνωρίζω και δεν θέλω να λέω ανακρίβειες, μην παραπληροφορώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Περαστικά καταρχήν..το ιδιωτικό σε αυτή την περίπτωση ποιος το πληρώνει, πληρώνεται από κάπου άραγε ή είναι είδος "επίταξης";

Λέγεται επίταξη αλλά απ ο,τι έχω καταλάβει πληρώνεται αδρά, αν δεν έχω καταλάβει λάθος.

 

Λεφτε υπάρχουν. Αλλά δεν υπαρχουν για εμάς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Σε ευχαριστώ.

Το κράτος το πληρώνει, τώρα με ποιο τρόπο δεν γνωρίζω και δεν θέλω να λέω ανακρίβειες, μην παραπληροφορώ.

Eιχε βγει προ καιρου ρυθμιση για την "επιταξη" , η αποζημειωση ερχεται απο το κρατος και ειναι πολυ συμφερουσα για τον ιδιωτη ;) 

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο γνωρίζω, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν πρόκειται για επίταξη, αλλά για συμφωνία του υπουργού με κάποια ιδιωτικά νοσοκομεία. Επίσης απ'όσο γνωρίζω, μόνο τα λειτουργικά έξοδα καλύπτονται.
 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το σωστό είναι να καλύπτεται, το κάθε ιδιωτικό νοσοκομείο επιχείρηση είναι , δεν είναι επουδενί υποχρεωμένοι να κάνουν φιλανθρωπικό έργο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τελικά τι πιστεύετε?θα γινει lockdown η όχι?

νομιζω πως οταν ξεκινησουν τα κρυα κ ξεκινησει κ η γριπη θα γινει ενα μερικο lockdown . κ πιθανο να κλεισουν κ τα σχολεια. προς το παρον δεν πιστευω οτι θα γινει γιατι ακομα τα κρουσματα ειναι σταθερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τελικά τι πιστεύετε?θα γινει lockdown η όχι?

Λοκνταουν γενικο δεν ξερω παντως θα πεσει πεινα. Ηδη δλδ εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση. Και ο θεος να βαλει το χέρι του..

Link to comment
Share on other sites

Θα εξαρτηθεί από τον αριθμό στις Μεθ.

Ισως μεινουν ανοιχτα τα μαγαζιά λβοι δουλειές κ βαλουν περιορισμό στις μετακινήσεις στα απολυτως απαραίτητα.

Παντως διεθνώς υπάρχει μεγάλη αναταραχή.

Δεν ξερω τι βλεπουν αλλα εμεις ταξιδεύουμε για εξωτερικό υποτιθεται τον Δεκέμβρη.Χτες μας ήρθε ειδοποίηση για ακύρωση κ μεταβολή της πτήσης η προσφορά σε voucher.Ετσι μας έκαναν κ στην καραντινα δυο φορές.

Μάλλον δεν προμηνύονται καλά τα πραγματα κ επισημως.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, μαγιοπουλας said:

Τελικά τι πιστεύετε?θα γινει lockdown η όχι?

Στην Αττική πιστεύω πως θα γίνει δυστυχώς, νωρίτερα από ότι το περίμεναν γιατί αν αφήσουν την κατάσταση έτσι σκέψου πόσο περισσότερο θα ξεφύγει με την γρίπη και τις ιώσεις μαζί.

Προσωπικά εύχομαι να μη γίνει, φοβάμαι πολυ πως η χώρα μας δεν θα αντέξει δεύτερο λοκνταουν, αν γίνει πολλές επιχειρήσεις θα κλείσουν, θα απολυθεί κόσμος, θα ζήσουμε μεγάλες στιγμές (σε επανάληψη δυστυχώς)!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Στην Αττική πιστεύω πως θα γίνει δυστυχώς, νωρίτερα από ότι το περίμεναν γιατί αν αφήσουν την κατάσταση έτσι σκέψου πόσο περισσότερο θα ξεφύγει με την γρίπη και τις ιώσεις μαζί.

Προσωπικά εύχομαι να μη γίνει, φοβάμαι πολυ πως η χώρα μας δεν θα αντέξει δεύτερο λοκνταουν, αν γίνει πολλές επιχειρήσεις θα κλείσουν, θα απολυθεί κόσμος, θα ζήσουμε μεγάλες στιγμές (σε επανάληψη δυστυχώς)!

Σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πιστεύω ότι θα γίνει τουλάχιστον γενικευμένα (δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ξέρω) εξαρτάται και το τι έχει ο καθένας στο μυαλό του σαν lockdown. Η αίσθηση μου είναι τις τελευταίες μέρες ότι εκεί που πηγαίναμε για lockdown "καρφωτοι" στην Αττική, κάτι άλλαξε, δεν μπορώ να εντοπίσω τι, και θέλουν να μην γίνει. Βάσει του διαγγέλματος του πρωθυπουργού και κάποιων επιστημονικών απόψεων το λέω που ακούγονται τις τελευταίες ημέρες. Σαν να πηγαίναμε προς ολοταχώς για lockdown και ξαφνικά για κάποιον λόγο αλλάξαμε ροτα. Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι να επιβάλει μέσα έξω χρήση μάσκας για να συμμορφωθούν όλοι (μιλάω για Αττική) κ να κάνουν πιο συχνά ελέγχους κ συστάσεις για αποφυγή συνωστισμού, να πάρει κάποια μέτρα παραπάνω για ηλικιωμένους κλπ. Όλα αυτά βέβαια ίσως να χρειάζονται οριζόντια μέτρα για να επιτευχθούν αλλά δυστυχώς στα οριζόντια μέτρα μαζί με ξερά καίγονται κ τα χλωρά, να το πω απλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sunshine8 said:

Εγώ δεν πιστεύω ότι θα γίνει τουλάχιστον γενικευμένα (δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ξέρω) εξαρτάται και το τι έχει ο καθένας στο μυαλό του σαν lockdown. Η αίσθηση μου είναι τις τελευταίες μέρες ότι εκεί που πηγαίναμε για lockdown "καρφωτοι" στην Αττική, κάτι άλλαξε, δεν μπορώ να εντοπίσω τι, και θέλουν να μην γίνει. Βάσει του διαγγέλματος του πρωθυπουργού και κάποιων επιστημονικών απόψεων το λέω που ακούγονται τις τελευταίες ημέρες. Σαν να πηγαίναμε προς ολοταχώς για lockdown και ξαφνικά για κάποιον λόγο αλλάξαμε ροτα. Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι να επιβάλει μέσα έξω χρήση μάσκας για να συμμορφωθούν όλοι (μιλάω για Αττική) κ να κάνουν πιο συχνά ελέγχους κ συστάσεις για αποφυγή συνωστισμού, να πάρει κάποια μέτρα παραπάνω για ηλικιωμένους κλπ. Όλα αυτά βέβαια ίσως να χρειάζονται οριζόντια μέτρα για να επιτευχθούν αλλά δυστυχώς στα οριζόντια μέτρα μαζί με ξερά καίγονται κ τα χλωρά, να το πω απλά

Ουσιαστικά αυτό που είπε χθες είναι ή τηρούμε τα μέτρα ή πάμε για λοκνταουν , μου ακούστηκε ως προειδοποίηση κυρίως,  έδωσε λίγο χρόνο (δεν ξέρω γιατί) μήπως και υπάρξει κάποια εξέλιξη θετική ως προς τα κρούσματα (?).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

κάτι άλλαξε, δεν μπορώ να εντοπίσω τι, και θέλουν να μην γίνει.(...) Σαν να πηγαίναμε προς ολοταχώς για lockdown και ξαφνικά για κάποιον λόγο αλλάξαμε ροτα.

Δεν το σηκώνει η αγορά και προσπαθούν όσο μπορούν με τα μέτρα (μάσκα, περιορισμός ατόμων σε συναθροίσεις, κυλιόμενο ωράριο, τηλε-εργασία (πολύ σημαντική παράμετρος αυτή), κλπ) να το τρενάρουν. Κι εγώ θεωρώ πως θα γίνει, στην Αττική σίγουρα από ότι φαίνεται. Σε λοιπά αστικά κέντρα, σε δυσπρόσιτες περιοχές με προβληματικές υποδομές υγείας, λογικά θα κρίνεται βάσει επιδημιολογικής εικόνας. Πάντως γενικά στην επαρχία, δεν υπάρχει κορωνοϊός (ούτε και κανένας άλλος ιός) οπότε και το lockdown δεν ξέρω κατά πόσο μοιάζει με αυτό στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Εγώ δεν πιστεύω ότι θα γίνει τουλάχιστον γενικευμένα (δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ξέρω) εξαρτάται και το τι έχει ο καθένας στο μυαλό του σαν lockdown. Η αίσθηση μου είναι τις τελευταίες μέρες ότι εκεί που πηγαίναμε για lockdown "καρφωτοι" στην Αττική, κάτι άλλαξε, δεν μπορώ να εντοπίσω τι, και θέλουν να μην γίνει. Βάσει του διαγγέλματος του πρωθυπουργού και κάποιων επιστημονικών απόψεων το λέω που ακούγονται τις τελευταίες ημέρες. Σαν να πηγαίναμε προς ολοταχώς για lockdown και ξαφνικά για κάποιον λόγο αλλάξαμε ροτα. Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι να επιβάλει μέσα έξω χρήση μάσκας για να συμμορφωθούν όλοι (μιλάω για Αττική) κ να κάνουν πιο συχνά ελέγχους κ συστάσεις για αποφυγή συνωστισμού, να πάρει κάποια μέτρα παραπάνω για ηλικιωμένους κλπ. Όλα αυτά βέβαια ίσως να χρειάζονται οριζόντια μέτρα για να επιτευχθούν αλλά δυστυχώς στα οριζόντια μέτρα μαζί με ξερά καίγονται κ τα χλωρά, να το πω απλά

δεν νομιζω οτι εχει αλλαξει κατι απλα αν δεν φτασει η κατασταση στα ακρα δεν μπορουν να κλεισουν στην αττικη δεν θα μπορεσει να το σηκωσει η οικονομια. οποτε περιμενουν να γινει πανικος ωστε να κλεισουν ολα θελοντας κ μη. με την ελπιδα παντα οτι ο κοσμος θα ειναι πολυ προσεκτικος απο εδω κ περα κ ο ιος θα μας φερθει ευγενικα κ μπορει να γλιτωσουμε χωρις να υπαρξη εξαρση τεραστια. η ελπιδα παντα πεθαινει τελευταια. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν μπορώ να καταλαβω γιατι την ανοιξη με 60 κρούσματα τη μερα μας έκλεισαν ολους μεσα δυόμισι μηνες και τωρα με 300 τη μέρα, μας έχουν εξω. Και ααααν θα γίνει λοκνταουν θα ναι για 14 μερες. Περίεργα πράγματα... κανονικα πρεπει να κλείστουμε μεσα ενα 6μηνο οπωσδήποτε βασει αυτων που λενε, ε?

Τελοσπαντων 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εγω παλι δεν μπορώ να καταλαβω γιατι την ανοιξη με 60 κρούσματα τη μερα μας έκλεισαν ολους μεσα δυόμισι μηνες και τωρα με 300 τη μέρα, μας έχουν εξω. Και ααααν θα γίνει λοκνταουν θα ναι για 14 μερες. Περίεργα πράγματα... κανονικα πρεπει να κλείστουμε μεσα ενα 6μηνο οπωσδήποτε βασει αυτων που λενε, ε?

Τελοσπαντων 

Όντως δεν έχει λογική αυτό, βέβαια η οικονομία δεν αντέχει ακόμα ένα lock down... Βέβαια απ' την άλλη κανονικά ούτε την Άνοιξη άντεχε! Πάντως επειδή τα νούμερα δεν είναι ενδεικτικά πιστεύω ότι κ την Άνοιξη κάπου τόσα θα ήταν τα κρούσματα αν γίνονταν περισσότερα τεστ γιατί κ οι ασθενείς στις ΜΕΘ εκεί κυμαίνονταν όπως τώρα! 

Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω την αληθεια το εξελαβα σαν "δε θελω να κανω lockdown, εσεις θα φταιτε αν το κανω" και μια βδομαδα μετα να μας πει "εμ, δεν συνεργαστηκατε, εσεις το προκαλεσατε".

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Εγω να πω την αληθεια το εξελαβα σαν "δε θελω να κανω lockdown, εσεις θα φταιτε αν το κανω" και μια βδομαδα μετα να μας πει "εμ, δεν συνεργαστηκατε, εσεις το προκαλεσατε".

Αυτό το ύφος πράγματι υπήρχε το Μάρτιο, που έκανε ένα διάγγελμα και καλά προειδοποιητικό ενώ ήδη είχαν αποφασιστεί οι απαγορεύσεις και τα SMS, που αναγγέλθηκαν τότε δύο μέρες αργότερα. Τώρα πραγματικά μου φάνηκαν αποφασισμένοι να μην παρουν οριζόντια μέτρα.  Και πάλι είναι λίγο σχετικό τι εννοεί ο καθένας lockdown.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Αυτό το ύφος πράγματι υπήρχε το Μάρτιο, που έκανε ένα διάγγελμα και καλά προειδοποιητικό ενώ ήδη είχαν αποφασιστεί οι απαγορεύσεις και τα SMS, που αναγγέλθηκαν τότε δύο μέρες αργότερα. Τώρα πραγματικά μου φάνηκαν αποφασισμένοι να μην παρουν οριζόντια μέτρα.  Και πάλι είναι λίγο σχετικό τι εννοεί ο καθένας lockdown.

Λοκνταουν τύπου Μαρτίου δεν νομίζω ότι θα κάνουν. Υποθέτω ότι σε πρώτη φάση θα περιοριστεί η κυκλοφορία στους άνω των 65 που μάλλον θα γίνει σύντομα. Μετά ίσως κλείσουν εσωτερικοί χώροι εστίασης, γυμναστήρια, τέτοιο χώροι που δεν μπορείς βασικα να φοράς μάσκα. φαντάζομαι μουσικές σκηνές, κλαμπ κ τετοια δεν θα ανοίξουν. Τηλεργασια σχεδον αποκλειστικά όπου γίνεται. Σχολεία δεν μπορώ να φανταστώ να κλείνουν αν κ θα είχε λογική η Γ λυκείου τουλάχιστον, αν όχι κ η β, να κάνει τηλεκπαίδευση. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο πιο προχωρημένο σενάριο. Πολύ θα ήθελα κ κάποιον περιορισμό εισόδου κ εξόδου στην Αττική για να ηρεμήσουν οι άλλες περιοχές, τουλαχιστον να μην υπάρχει τόσο έντονο θέμα αλλού. Όλα αυτά είναι πολύ σοβαρα κ επίπονα από μόνα τους. Από την άλλη όμως, το να είναι ανοιχτοί κάποιοι κλάδοι επιχειρήσεων κ ο κόσμος να φοβάται να πάει, δεν καταλαβαίνω σε τι ακριβώς βοηθάει την οικονομία. Βοηθάει το να μην χρειάζεται το κράτος να τους στηρίξει με βοηθήματα ή φοροαπαλλαγές, δεν βοηθάει τους επιχειρηματίες κ τους εργαζόμενους. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Εγω να πω την αληθεια το εξελαβα σαν "δε θελω να κανω lockdown, εσεις θα φταιτε αν το κανω" και μια βδομαδα μετα να μας πει "εμ, δεν συνεργαστηκατε, εσεις το προκαλεσατε".

Θεωρώ ότι ήταν προφανές και το βρίσκω απαράδεκτο. Δεν μπορώ να ξέρω ποσο έφταιξαν τα κλαμπ κ τα πάρτι κ οι δεξιώσεις κ όλα αυτά που οι ίδιοι επέτρεψαν, όμως από τον Αύγουστο φαίνεται αύξηση κρουσμάτων κ απλώς δεν κάνουν τίποτα. Δεν μπορεί μετά να πετάνε το μπαλάκι στον κόσμο που απλώς πηγαίνει στη δουλειά του χωρίς κανένα μέτρο από πλευράς εργοδότη κ με αυτό το χάλι στις συγκοινωνίες. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...