Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος said:

Οι ίδιο το ξέρουν ότι θα μαζευτείτε πολλοί; ίσως αυτό τους αποτρέψει κάπως και έρθουν για λίγη ώρα ο καθένας χωρίς να συμπέσουν πολυ. Θα πρέπει να το διευκρινίσεις γιατί κάποιος μπορεί να μη θέλει να βρεθεί σε μικρό χώρο μαζί με κάποιον που ήρθε από το εξωτερικό. Να έρθουν άλλη μέρα δεν μπορούν; 

Το σκέφτηκα και αυτό. Ίσως η κουμπάρα που είχα καλέσει αρχικά να έχει κάποιο θέμα. Οι υπόλοιποι όχι γιατί τους έχω ενημερώσει ότι θα είναι κι άλλος κόσμος. Τους υπόλοιπους είχα σκοπό να τους δω ξεχωριστά τις επόμενες μέρες, μάλιστα το είχαμε κανονίσει με τα κουμπάρια από εξωτερικό, οπότε δεν το περίμενα αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Το σκέφτηκα και αυτό. Ίσως η κουμπάρα που είχα καλέσει αρχικά να έχει κάποιο θέμα. Οι υπόλοιποι όχι γιατί τους έχω ενημερώσει ότι θα είναι κι άλλος κόσμος. Τους υπόλοιπους είχα σκοπό να τους δω ξεχωριστά τις επόμενες μέρες, μάλιστα το είχαμε κανονίσει με τα κουμπάρια από εξωτερικό, οπότε δεν το περίμενα αυτό.

Ε τώρα αφού δεν είπες εξ αρχής για το χωρια, είναι μπέρδεμα. συγγνώμη που σε αγχώνω κι άλλο! έχει τουλάχιστον χώρο η βεράντα; μπορείς να κανείς χώρο κ στο σαλόνι για να αφήσετε ανοιχτά κ να είστε απλωμένοι κ μέσα κ έξω με ανοιχτές πόρτες ή θα γεμίσετε κουνούπια; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ε τώρα αφού δεν είπες εξ αρχής για το χωρια, είναι μπέρδεμα. συγγνώμη που σε αγχώνω κι άλλο! έχει τουλάχιστον χώρο η βεράντα; μπορείς να κανείς χώρο κ στο σαλόνι για να αφήσετε ανοιχτά κ να είστε απλωμένοι κ μέσα κ έξω με ανοιχτές πόρτες ή θα γεμίσετε κουνούπια; 

Κοίτα , η βεράντα έχει χώρο αλλά όχι τόσο ώστε να είμαστε μακριά ο ένας απ' τον άλλον. Βασικά δεν είχα σκοπό να κάνω κάτι. Μόνο αυτοί που είπα εξ αρχής, να κόψουμε μια τούρτα και να παίξει και ο μικρός με τον ξάδερφο του. Από την άλλη , δεν μπορούσα να πω μην έρθετε σε ανθρώπους που έχω πολύ καιρό να δω , διότι μένουν εξωτερικό και τους ξέρω από πάντα( με την κουμπάρα μου είμαστε από το δημοτικό συμμαθήτριες). Πριν με πήρε και μια φίλη και μου είπε αν μπορώ να έρθει με τα μικρά για κανένα καφέ! Της είπα δεν μπορώ σήμερα!

Κουνούπια δεν έχουμε! Μέσα λογικά θα παίζουν τα μικρά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Κοίτα , η βεράντα έχει χώρο αλλά όχι τόσο ώστε να είμαστε μακριά ο ένας απ' τον άλλον. Βασικά δεν είχα σκοπό να κάνω κάτι. Μόνο αυτοί που είπα εξ αρχής, να κόψουμε μια τούρτα και να παίξει και ο μικρός με τον ξάδερφο του. Από την άλλη , δεν μπορούσα να πω μην έρθετε σε ανθρώπους που έχω πολύ καιρό να δω , διότι μένουν εξωτερικό και τους ξέρω από πάντα( με την κουμπάρα μου είμαστε από το δημοτικό συμμαθήτριες). Πριν με πήρε και μια φίλη και μου είπε αν μπορώ να έρθει με τα μικρά για κανένα καφέ! Της είπα δεν μπορώ σήμερα!

Κουνούπια δεν έχουμε! Μέσα λογικά θα παίζουν τα μικρά!

Με δεδομένες τις συνθήκες θα μπορούσες να αντιπροτείνεις να έρθουν άλλη μέρα, λογικά δεν θα πρέπει να παρεξηγήσει κάποιος όταν μάλιστα έχει έρθει από το εξωτερικό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Με δεδομένες τις συνθήκες θα μπορούσες να αντιπροτείνεις να έρθουν άλλη μέρα, λογικά δεν θα πρέπει να παρεξηγήσει κάποιος όταν μάλιστα έχει έρθει από το εξωτερικό!!!

Να τους πω δηλαδή ότι επειδή έχω πει σε άλλους, εσείς ελάτε άλλη μέρα για να μην μαζευτούμε πολλοί? Με τίποτα! Άσε, δεν υπάρχει λύση. Τώρα μου έσπασε τα νεύρα η αδερφή μου που της είπα ότι θα έρθουν και οι φίλοι που ήρθαν από εξωτερικό, η οποία το Σάββατο ήταν με τα ξαδέρφια μας που ήρθαν από εξωτερικό! Τους έκαναν λέει τεστ στο αεροδρόμιο και να ρωτήσω αν έκαναν και σε αυτούς τεστ! Της είπα αν δεν θέλει να μην έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Να τους πω δηλαδή ότι επειδή έχω πει σε άλλους, εσείς ελάτε άλλη μέρα για να μην μαζευτούμε πολλοί? Με τίποτα! Άσε, δεν υπάρχει λύση. Τώρα μου έσπασε τα νεύρα η αδερφή μου που της είπα ότι θα έρθουν και οι φίλοι που ήρθαν από εξωτερικό, η οποία το Σάββατο ήταν με τα ξαδέρφια μας που ήρθαν από εξωτερικό! Τους έκαναν λέει τεστ στο αεροδρόμιο και να ρωτήσω αν έκαναν και σε αυτούς τεστ! Της είπα αν δεν θέλει να μην έρθει!

Βλέπεις όμως, έτσι αυτός που συμπεριφέρεται πιο χαλαρά,γιατί χαλαρό είναι να έρχεσαι απ έξω κ να βλέπεις κόσμο χωρίς να σκέφτεσαι αν έχεις κάτι, δημιουργεί πρόβλημα σε όποιον θέλει να είναι κάπως πιο μετρημένος. Τώρα δεν έχει νόημα να το συζητάμε αφού τους κάλεσες, αλλά σκέψου κ αυτούς που είχες κανονίσει αρχικά, που ήξεραν ότι θα είστε λίγα άτομα, κ θα τους έρθει ξαφνικά ένα μεγάλο πάρτι με ταξιδιώτες μάλιστα. Το ενδεχόμενο να ενοχληθούν αυτοί, που θα έχουν κάθε δίκιο να ενοχληθούν, είναι εξίσου πιθανό με το να ενοχλούνταν οι άλλοι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Βλέπεις όμως, έτσι αυτός που συμπεριφέρεται πιο χαλαρά,γιατί χαλαρό είναι να έρχεσαι απ έξω κ να βλέπεις κόσμο χωρίς να σκέφτεσαι αν έχεις κάτι, δημιουργεί πρόβλημα σε όποιον θέλει να είναι κάπως πιο μετρημένος. Τώρα δεν έχει νόημα να το συζητάμε αφού τους κάλεσες, αλλά σκέψου κ αυτούς που είχες κανονίσει αρχικά, που ήξεραν ότι θα είστε λίγα άτομα, κ θα τους έρθει ξαφνικά ένα μεγάλο πάρτι με ταξιδιώτες μάλιστα. Το ενδεχόμενο να ενοχληθούν αυτοί, που θα έχουν κάθε δίκιο να ενοχληθούν, είναι εξίσου πιθανό με το να ενοχλούνταν οι άλλοι. 

Ναι βέβαια , έχεις δίκιο. Γι΄αυτό έχω πελαγώσει. Βασικά δεν τους κάλεσα. Δεν τους είπα να μην έρθουν . Δεν γινόταν !  Η αδερφή μου βέβαια δεν δικαιούται να μιλάει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ναι βέβαια , έχεις δίκιο. Γι΄αυτό έχω πελαγώσει. Βασικά δεν τους κάλεσα. Δεν τους είπα να μην έρθουν . Δεν γινόταν !  Η αδερφή μου βέβαια δεν δικαιούται να μιλάει!

Εντάξει τώρα δεν έχει και νόημα να αρχίσουμε να σε χτυπάμε αλυπητα. Βρέθηκες μπλεγμένη, δεν ήθελες να φανείς αγενής, τελείωσε. Ενημέρωσε τους πρώτους καλεσμένους να ξερουν καλού κακου, δες μήπως βάλεις διαφορετικές... ζώνες άφιξης για να μην συμπέσουν πολύ, αν οι πρώτοι έχουν θεμα και θέλουν να κάτσουν λίγο, απλωθείτε όσο μπορείτε, μην ανάψετε κλιματισμό, και ο θεός βοηθός. Λογικά δεν θα κάνετε και κανένα ανέμελο corona party να ξεσηκώσετε τη γειτονιά, δεν θα σας δούμε στις ειδήσεις για προκλητική συμπεριφορά! Πολύχρονη και καλά να περάσετε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Εντάξει τώρα δεν έχει και νόημα να αρχίσουμε να σε χτυπάμε αλυπητα. Βρέθηκες μπλεγμένη, δεν ήθελες να φανείς αγενής, τελείωσε. Ενημέρωσε τους πρώτους καλεσμένους να ξερουν καλού κακου, δες μήπως βάλεις διαφορετικές... ζώνες άφιξης για να μην συμπέσουν πολύ, αν οι πρώτοι έχουν θεμα και θέλουν να κάτσουν λίγο, απλωθείτε όσο μπορείτε, μην ανάψετε κλιματισμό, και ο θεός βοηθός. Λογικά δεν θα κάνετε και κανένα ανέμελο corona party να ξεσηκώσετε τη γειτονιά, δεν θα σας δούμε στις ειδήσεις για προκλητική συμπεριφορά! Πολύχρονη και καλά να περάσετε!

Απόγευμα θα έρθουν για να κάτσει και ο μικρός! Αν περιμένουν να τον κοιμίσω άστα! Το corona party κάπως ακούστηκε!:D Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Να τους πω δηλαδή ότι επειδή έχω πει σε άλλους, εσείς ελάτε άλλη μέρα για να μην μαζευτούμε πολλοί? Με τίποτα! Άσε, δεν υπάρχει λύση. Τώρα μου έσπασε τα νεύρα η αδερφή μου που της είπα ότι θα έρθουν και οι φίλοι που ήρθαν από εξωτερικό, η οποία το Σάββατο ήταν με τα ξαδέρφια μας που ήρθαν από εξωτερικό! Τους έκαναν λέει τεστ στο αεροδρόμιο και να ρωτήσω αν έκαναν και σε αυτούς τεστ! Της είπα αν δεν θέλει να μην έρθει!

 

Να πω την αλήθεια, αν πήγαινα σε σπίτι καλεσμένη περιμένοντας δέκα άτομα, και έβρισκα είκοσι και κάποιοι μόλις είχαν έρθει από το εξωτερικό, στους οικοδεσπότες δε θα ξαναμίλαγα. Αν μη τι άλλο, θα πρέπει να ενημερώσεις τον κόσμο.

Δεν είναι αγένεια πάντως να πεις Όχι σε επισκέπτες και προσκλήσεις, έχει συμβεί πάρα πολλές φορές σε συγκεντρώσεις τον τελευταίο καιρό, και να πω ότι "παιδιά μόνο αν είναι σε εξωτερικό χώρο και λίγα άτομα, αλλιώς λυπάμαι", και να ρωτήσουν άλλοι πόσος κόσμος θα είναι. Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν να βρεθούμε με κάποιους από τη δουλειά, για μισο-δουλειά μισο-κοινωνική επαφή, και όταν ένας ανέφερε ότι περίμενε επισκέπτες από Γερμανία, του ζητήσαμε να μην παραβρεθεί ευθέως, χωρίς περιστροφές και ευγένιες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Να πω την αλήθεια, αν πήγαινα σε σπίτι καλεσμένη περιμένοντας δέκα άτομα, και έβρισκα είκοσι και κάποιοι μόλις είχαν έρθει από το εξωτερικό, στους οικοδεσπότες δε θα ξαναμίλαγα. Αν μη τι άλλο, θα πρέπει να ενημερώσεις τον κόσμο.

Δεν είναι αγένεια πάντως να πεις Όχι σε επισκέπτες και προσκλήσεις, έχει συμβεί πάρα πολλές φορές σε συγκεντρώσεις τον τελευταίο καιρό, και να πω ότι "παιδιά μόνο αν είναι σε εξωτερικό χώρο και λίγα άτομα, αλλιώς λυπάμαι", και να ρωτήσουν άλλοι πόσος κόσμος θα είναι. Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν να βρεθούμε με κάποιους από τη δουλειά, για μισο-δουλειά μισο-κοινωνική επαφή, και όταν ένας ανέφερε ότι περίμενε επισκέπτες από Γερμανία, του ζητήσαμε να μην παραβρεθεί ευθέως, χωρίς περιστροφές και ευγένιες. 

Ναι, ναι, ενημέρωσα.  Στο μπαλκόνι θα είμαστε και ελπίζω να υπάρχει αρκετός χώρος να κρατήσουμε κάποια απόσταση. Φιλιά και τέτοια ούτε λόγος. Ούτε κεριά στην τούρτα φυσικά. Πάντως και να μην ενημέρωνα , να μην μου ξαναμιλούσε κάποιος το αποκλείω. Μιλάμε για οικογένεια και αδερφικούς φίλους. Δεν χαλάνε έτσι οι σχέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ναι, ναι, ενημέρωσα.  Στο μπαλκόνι θα είμαστε και ελπίζω να υπάρχει αρκετός χώρος να κρατήσουμε κάποια απόσταση. Φιλιά και τέτοια ούτε λόγος. Ούτε κεριά στην τούρτα φυσικά. Πάντως και να μην ενημέρωνα , να μην μου ξαναμιλούσε κάποιος το αποκλείω. Μιλάμε για οικογένεια και αδερφικούς φίλους. Δεν χαλάνε έτσι οι σχέσεις.

 

Εξαρτάται από το αν κάποιος έχει λόγο να ανησυχεί ή όχι. Αν δηλαδή καλέσεις κάποιον που έχει ζάχαρο, καρδιά, μένει με την ηλικιωμένη γιαγιά κλπ, και βρεθεί προ εκπλήξεως, είναι πολύ δύσκολη κατάσταση. Πολλοί γενικά δεν προσέχουν εντελώς καθόλου, αλλά υπάρχουν και αρκετοί που ανησυχούν.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Yovanna said:

Έχω αγχωθεί. Είχα πει για τα γενέθλια μου να έρθει η αδερφή μου με τον γαμπρό μου και τον ανιψιό μου καθώς και η μια μου κουμπάρα με τον σύντροφο της και να κάτσουμε στο μπαλκόνι να κόψουμε μια τουρτίτσα και να πιούμε ένα κρασί/ χυμό. 8 άτομα σύνολο δηλαδή. Όμως τώρα μαζί με τις ευχές για χρόνια πολλά , εξέφρασαν την επιθυμία και άλλοι κουμπάροι/φίλοι με τα παιδιά τους καθώς και κάποια ξαδέρφια (όλοι ήρθαν από εξωτερικό προ ημερών για διακοπές) να έρθουν να μου ευχηθούν, να μας δουν να μου φέρουν το δώρο μου κτλ. Φυσικά δεν μπόρεσα να αρνηθώ. Όχι ότι δεν τους θέλω, τους λατρεύω όλους, αλλά μαζευόμαστε 20 άτομα σε μια βεράντα! Πραγματικά έχω πελαγώσει..

Καταρχήν χρόνια πολλά και ότι επιθυμείς.

Εγώ θα τους χώριζα σε δύο ημέρες, από την άλλη λόγω της κατάστασης μπορείς να πεις στα ξαδέρφια και τους κουμπάρους ότι δεν μπορείς να καλέσεις κόσμο σπίτι, φαντάζομαι δνε θα το παρεξηγήσουν

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Καταρχήν χρόνια πολλά και ότι επιθυμείς.

Εγώ θα τους χώριζα σε δύο ημέρες, από την άλλη λόγω της κατάστασης μπορείς να πεις στα ξαδέρφια και τους κουμπάρους ότι δεν μπορείς να καλέσεις κόσμο σπίτι, φαντάζομαι δνε θα το παρεξηγήσουν

Ευχαριστώ πολύ! Χθες ήταν! Κάτσαμε στο μπαλκόνι και τα παιδιά έπαιξαν μέσα (΄τι ωραία που έπαιξαν παρότι μιλάμε για παιδιά από 2,5 έως 11!). Καλά πήγε. Δεν έπαιξαν φιλιά, ο μικρός μου έσβησε το κεράκι μου στον αέρα και πιστεύω καλά τα πήγαμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά κ απο μένα.Τελικα νομιζω οτο ο φόβος μας έχει καταβάλει κ μεγενθυνουμε πραγματα στο μυαλό μας.οταν ζήσουμε τα γεγονότα μας φαίνεται πιο απλή η κατασταση μετά.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά σας τη φορούν τη μάσκα;;; 

Εμένα η δικιά μου, 4 ετών, στη καραντίνα την έβαζε συνεργαζόταν τέλεια. Τώρα με τίποτα δεν τη φοράει... Δεν θέλει λέει, βαρέθηκε κ δεν τη βάζει με καμία δύναμη.... Άκουσα ότι μπορεί να γίνει υποχρεωτικη στα σχολεία κ αγχώθηκα, πως θα την παλέψει στο προνηπιο... 

Εσείς πως τα πάτε με αυτό το ζήτημα;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσπαθήσει καν να βάλω μάσκα στον 4χρονο γιο μου κι ούτε πρόκειται. Και να την δεχτεί (που δεν θα τη δεχτεί) δεν πρόκειται να την φοράει σωστά.
Δεν πρόκειται να την κάνουν υποχρεωτική στα νήπια. Θα παλεύουν όλη την ώρα οι νηπιαγωγοί να τους την φοράνε. Για να μην πω για την επικινδυνότητα..

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, martha85 είπε:

Άκουσα ότι μπορεί να γίνει υποχρεωτικη στα σχολεία κ αγχώθηκα, πως θα την παλέψει στο προνηπιο... 

Κι εγώ το άκουσα αλλά δεν φανταστηκα πως εννοουσαν και τα νηπιαγωγεία! Είναι δυνατόν ένα παιδάκι τόσο μικρό να κρατήσει μάσκα τόσες ώρες?!

Link to comment
Share on other sites

με δεδομένο ότι όπως φαίνεται κάτω των 10 τα παιδιά δεν συμμετέχουν έντονα στη μετάδοση του ιού, ίσως μάσκα εννοούν για γυμνάσια-λύκεια ίσως κ τελευταίες τάξεις δημοτικού. 

 

εννοειται ότι έπρεπε να είχαν βρει χώρους κ προσωπικό για άπλωμα των μαθητών σε μικρότερα τμήματα,τουλάχιστον για τις μικρές ηλικιες. Αλλά ακόμα δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν θέσεις γιε όλα τα παιδιά στα προνήπια του δ. Αθηναίων, τι συζητάμε τώρα για έκτακτα μέτρα. 

 

Επισης πρέπει να εξασφαλίσουν ευελιξία στους εργαζόμενους γονείς να κρατούν τα παιδιά σπίτι μέχρι να υποχωρήσει ο πυρετός κλπ για να μην κυκλοφορούν κ άλλες ιώσεις κ γίνεται μπέρδεμα. Κανονικά πρέπει να συνεχίσει τηλεργασια κ ηλεκτρονική εξυπηρέτηση κατά το δυνατόν από δημόσιες υπηρεσίες, γενικά πρέπει να γίνουν πολλά για να συνεχίσουμε να ζούμε όσο πιο φυσιολογικά γίνεται τον χειμώνα. Δεν βλέπω όμως καμία κίνηση. 

 

Ο κόσμος νομίζει ότι κοροϊδεύουν. βλέπει την Επίδαυρο γεμάτη κ αναρωτιέται γιατί απαγορεύτηκαν τα πανηγύρια. βλέπει τα μπαρ γεμάτα κ αναρωτιέται γιατί να φοράει μάσκα στην Εκκλησία. Όλο γκρίνια παντού. Αυτή η επικοινωνιακή στρατηγική να παριστάνουμε Μαίο κ Ιούνιο ότι δεν συμβαίνει κάτι, φαίνεται ότι έχει άσχημα αποτελέσματα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν κάνει καμία ηλικιακη διευκρίνηση... Εγώ της την έβαζα όταν πηγαίναμε πχ για ψώνια, γιατί δεν είχα να την αφήσω κάπου.... Κ τώρα μπορεί να χρειαστεί να πάμε να ψωνίσουμε πχ κ θέλω να είναι κ εκείνη ασφαλής πρώτα κ κύρια... Αλλά μου λέει ξεκάθαρα μαμά εγώ βαρέθηκα με τον κορονοιο δεν βάζω μάσκα ποτέ ξανά.... Δίκιο έχει το παιδάκι από τη μια, από την άλλη όμως αν βρεθούμε χωρίς άλλη επιλογή;;; τι κάνεις εκεί;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της μάσκας δεν έχει βγει από το υπουργείο. επομένως ο,τι κ αν λένε οι επιστήμονες, δεν θα πάρουν εκείνοι αποφάσεις. Πιστεύω ότι αν όχι  Οκτώβρη, σίγουρα Νοέμβρη θα υπάρξουν μέτρα στα σχολεία. Μάσκα λογικά γιατί το κλείσιμο δεν είναι σωστό. Μπέρδεμα θα είναι κ η μάσκα αλλά κάτι θα πρέπει να γίνει. ας μάθουν οι μεγάλοι πρώτα, ας ληφθούν κ μέτρα να μην συνωστίζεται ο κόσμος στους εργασιακούς χώρους κ τα ΜΝΜ κ όσο πιο ήρεμα είναι τα πράγματα εκτός σχολείου, τόσο πιο ασφαλή θα είναι κ τα παιδιά έστω κ χωρίς μάσκες ή με λάθος χρήση 

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο μας όταν άνοιξε τον Μάιο και τον Ιούνιο βάλανε υποχρεωτική την μάσκα στα σχολικά. Για όλα τα παιδιά, ακόμα και τα προνήπια. Τα δικά μου (5,5 και 7,5) την φορούσαν αδιαμαρτύρητα, όπως την φοράνε χωρίς αντιρρήσεις στο σούπερ μάρκετ, στο κομμωτήριο και σε ένα μουσείο που έχουμε πάει. Βεβαια, άλλο είναι οι 8 ώρες αλλά στην ανάγκη θα την φορέσουν, τι να κάνουμε....

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Deena είπε:

Στο σχολείο μας όταν άνοιξε τον Μάιο και τον Ιούνιο βάλανε υποχρεωτική την μάσκα στα σχολικά. Για όλα τα παιδιά, ακόμα και τα προνήπια. Τα δικά μου (5,5 και 7,5) την φορούσαν αδιαμαρτύρητα, όπως την φοράνε χωρίς αντιρρήσεις στο σούπερ μάρκετ, στο κομμωτήριο και σε ένα μουσείο που έχουμε πάει. Βεβαια, άλλο είναι οι 8 ώρες αλλά στην ανάγκη θα την φορέσουν, τι να κάνουμε....

Το θέμα είναι ότι κυκλοφορούν κ οι άλλες ιώσεις, όποτε θα γίνεται μεγάλο μπέρδεμα, προφανώς δεν μπορεί ένα νήπιο να τεσταρεται κάθε φορά που έχει πυρετό, άρα σίγουρα πολλά παιδάκια θα κυκλοφορούν κ με άλλες ασθένειες, για να μην γίνει χαμός ίσως να ήταν καλό να φοράνε μάσκα έστω κ λάθος, έστω κ όσο αντέχουν, για να περιορίζεται γενικά η μετάδοση οποιουδήποτε ιού. Βέβαια σε έναν παιδικό σταθμό ή προνήπιο είναι θέμα κ το αν μπορεί να φοράει μάσκα η παιδαγωγός. αν μπορεί το παιδί νατο διαχειριστεί αυτό στην αρχή. ίσως βέβαια σεπτέμβρη είναι ακόμα ελεγχόμενα τα πράγματα κ ξεκινήσουμε κανονικά κ μπουν μετά οι μάσκες, μόλις εξοικειωθούν τα παιδιά. 

 

Στην πρωτοβάθμια είναι το καλό ότι τα παιδιά περνάνε κυρίως με έναν εκπαιδευτικό. θεωρητικά μπορεί να μείνει οποιαδήποτε εστία περιορισμένη σ αυτό το όριο, αν προσέχουν κ στο γραφείο οι καθηγητές, αν δεν μετακινούνται τα παιδιά σε άλλες αίθουσες κ φυσικά αν δεν έρχονται με το ίδιο λεωφορείο. βέβαια η ζημιά μπορεί να γίνει σπο την ειδικότητα που ίσως τρέχει σε 3-4 σχολεία. ΣΤΗ δευτεροβάθμια που μπαίνουν τόσα άτομα κ μετά μπαίνουν σε αλλά τμήματα είναι πολύ πιο δύσκολο να περιοριστούν οι επαφές. εκεί όμως μπορούν ή μάλλον πρέπει να συνεργαστούν στο θέμα της μάσκας. παιδιά λυκείου θα το κάνουν λογικά γιατί δεν θα θέλουν να χάσουν χρόνο προετοιμασίας λόγω ασθένειας ή κλεισίματος τμήματος. 

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτικες μάσκες σε νηπιακη ηλικία προσωπικα το βρίσκω μη λειτουργικό και βασικά επικίνδυνο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...