Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Προσωπικά , το θεώρησα μεγαλύτερη αγένεια να κάνω τη χειραψία και να τρέξω να πλύνω τα χέρια μου, από το να αρνηθώ τη χειραψία. Ανήκω στους ανθρώπους που αγγίζουν συνεχώς το πρόσωπο τους, τα μάτια τους. Βασικά κόλλησα , γιατί θεώρησα δεδομένο ότι αυτά τα έχουμε "παγώσει" προς το παρόν. 

Να σου πω πώς το βλέπω: από τη στιγμή που μένεις για ώρα στο ίδιο δωμάτιο με κάποιον και  μιλάς χωρίς μάσκα, αν είναι να κολλήσεις θα κολλήσεις από τα σταγονίδια, όχι από τη χειραψία. 

 

Φυσικά κι εγώ δεν απλώνω χέρι πλέον. Η γιορτή μου ήταν λίγο αφού άνοιξαν τα σχολεία και στη φάση που ακόμα τηρούσαμε τα προσχήματα στις αποστάσεις μεταξύ μας και δεν με πλησίασε κανείς για ευχή, μόνο 2-3 χιουμοριστικά με τους αγκώνες (άσχετο αλλά αυτό όταν βλέπω να το κάνουν πολιτικοί, εκνευριζομαι, γιατί πλησιάζουν ο ένας τον άλλον, κάθονται γύρω από το τραπέζι κ μιλούν χωρίς μάσκα, και κατά τ' ΄'αλλα δεν δίνουν χέρια). Και για πρώτη φορά πήγα κέρασμα από ζαχαροπλαστείο και μάλιστα τυλιχτό, αντί να φτιάξω δικό μου, γιατί δεν ήξερα αν θα το έτρωγαν. 

 

Τώρα γενικά βλέπω ότι ο καθένας προσέχει με τον δικό του τρόπο. Άλλοι απολυμαίνουν σαν τρελοί επιφάνειες αλλά δεν έχουν θέμα να πάνε σε χώρους με πολλά άτομα χωρίς μάσκα. Ο άντρας μου πιάνει ώρες κουβέντα με γνωστούς σε ανοιχτό ή κλειστό χώρο αλλά κατά τ' άλλα γκρινιάζει που άνοιξαν όλα. Εγώ προσπαθώ να κρατώ αποστάσεις και στο σχολείο και στα καταστήματα, αλλά τα πολλά πλυσίματα με το αντισηπτικό τα έχω περιορίσει.

 

Μια γιατρός που διάβαζα στο φβ, που είναι πολύ σχολαστική και φοβισμένη, έλεγε ότι οι επιφανειες είναι πολύ δευτερεύων και μάλλον ελάχιστα πιθανός τρόπος μετάδοσης, το βασικό είανι η αναπνοή. Δηλα΄δη πλένουμε χέρια, προσέχουμε ειδικά πριν φάμε κλπ, αλλά δεν τρελαινόμαστε κιόλας με αυτό, είναι κάθετη όμως στη χρήση μάσκας σε όλους τους κλειστούς χώρους ή και σε ανοιχτούς αν δεν μπορείς να μείνεις μακριά.

 

Σήμερα βγήκαμε σε ταβερνούλα, έμπιστου ανθρώπου, επί τούτου μέρα χωρίς κόσμο. Μας άρεσε πολύ. Θα πάμε και στο νησί της πεθεράς μου, με μεταμεσονύχτιο δρομολόγιο για να μην εχει κόσμο και να κάτσουμε έξω. Λιγότερο από δυο ώρες. Αθήνα όμως δεν πάμε γιατί έιναι πιο πολλές ώρες και πάντα έχει κόσμο. Τώρα νωρίς, για να μην αρχίσουν τα πολλά πολλά με τουρίστες. Κατά τ' αλλα καλούμε φίλους στη βεράντα και ο μικρός παίζει με κάτι γειτονάκια αν βρεθούμε τυχαία, βέβαια είναι όλα στον κόσμο τους και δεν πλησιάζονται πολύ, μοιράζονται παιχνίδια φυσικά αλλά δεν τον κυνηγάω για πλύσιμο χεριών μετά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Προφανώς και η νταντά θα έχει άμεση σωματική επαφή με το παιδί. Δεν υπάρχει λόγος όμως να έχει και με μας. Άλλωστε δεν την είχαμε προσλάβει ακόμη. αν δηλαδή είχα να δω 5, θα έπρεπε να ανταλλάξω 5 χειραψίες?

Εμένα πάντως αυτό με την νταντά κ την χειραψία θα με προβληματίζε γιατί δεν μου δείχνει άνθρωπο που προσέχει βασικά. Δεν υπάρχει εγγύηση ότι δεν θα κολλήσουμε πουθενά κ από κανέναν αλλά ένας τέτοιος άνθρωπος δεν δειχνει να έχει καταλάβει τον κίνδυνο. 

Επισης έχω να πω  ότι την Τρίτη είχα μπει στην μεγάλο Σκλ.. Τη στην Κηφισίας, στους αμπελοκηπους. Αφού άλλαξα δύο ταμεία γιατι χυθηκε κάτι στους μπροστινούς κατέληξα στο τρίτο. Εκεί λοιπόν βρισκόταν ένας μελαμψος άνδρας, κ δεν το λέω φυσικά ρατσιστικά, ο οποίος είχε δώσει στην ταμεία μια σακούλα με ψιλά για να του δώσει χαρτονόμισματα. Αυτή μετρουσε κ αυτός καθόταν στην άκρη του ταμείου σαν να καθόταν σε ψηλό σκαμνί κ έτρωγε κ έπινε κάτι που είχε αγοράσει ενώ παράλληλα στην κυριολεξία γλυφοταν κ σκουπιζε μύτη κ στόμα με χαρτοπετσέτα. Φρίκαρα αλλά δεν είχα χρόνο να πάω σε άλλο ταμείο. Είπα ευγενικά στην ταμεία να βάλει αντισηπτικό κ της είπα επίσης ότι πρέπει να προσέχει κ για τον εαυτό της. Μου απάντησε λοιπόν ότι δεν την νοιάζει. Ντράπηκα να φωνάξω τον υπεύθυνο. Κ ρωτάω. Είναι εικόνα αυτά σε εποχή πανδημιας κ δη σε μεγάλη αλυσίδα καταστήματος τροφίμων μεταξύ άλλων? Καμία σύσταση προφανώς δεν τους έχει γίνει γιατί παντού είναι χύμα αλλά κ χύμα μου φέρνουν την παραγγελεια στο Σίτι χωρίς κανένα μέτρο προστασίας. 

Link to comment
Share on other sites

Από πολύ κόσμο καταλαβαίνω ότι πλέον έχουμε λογική ότι ταλαιπωρηθήκαμε δυο μήνες και μας τρέλαναν και φοβόμασταν κ τη σκιά μας και δεν ειναι δυνατο να συνεχιστεί αυτο ετσι. Οχι οτι το αρνουνται ή δεν προσεχουν καθολου, αλλα εχουν μια ψυχολογικη αντιδραση. Θυμωνω γιατι αρκετοι απ αυτους ειναι συναδελφοι μου επομενως δεν ειχαν καμια επίπτωση στα οικονομικα τους λογω του κλειςιματος άρα μιλούν καθαρά για ψυχολογικη πιεση και το θεωρώ πολύ κακομαθημένο κ ένδειξη χαμηλού επιπέδου. Κι αυτοί οι άνθρωποι ειναι υπεύθυνοι για την υγεια των παιδιων.... 

 

Πολλοί λένε πλέον καθαρά οτι ήταν υπερβολή. Οτι περιμεναμε χαμο και αδικα μας εκλεισαν αφου δεν εγινε τιποτα. 

 

Στα νησια κυκλοφορουν φήμες για κρουσματα που αποσιωπώνται. Με συγκεξριμένους αριθμούς πχ 27 εδω, 13 διπλα κλπ. Δεν το πιστευω αυτο. Ειναι προφανές ότι δεν αναφέρουν πάντα πληροφορίες προέλευσης κ το θεωρώ μεγάλο λάθος αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι γίνεται τεράστιας έκτασης συγκάλυψη. 

 

Οι τουριστικές επιχειρήσεις είναι σε απόγνωση. Όχι τόσο που δεν περιμένουν κόσμο, όσο γιατί τους άνοιξαν και τους άφησαν στη μοίρα τους. Ξέρουν καλά ότι κανείς δεν νοιάστηκε για τα δωμάτια της κυρα Μαρίας στην Αμοργο και οτι το μεγαλο παιχνιδι παίζεται στις αεροπορικές κ τα διεθνή πρακτορεία που πιεζουν ολες τις χωρες. 

 

Ειμαι πολύ ανήσυχη για τον χειμωνα. Δεν έχει εμπεδωθεί τίποτα για την ατομική προστασία, και κανενας δεν εχει διαθεση να προσεξει και να αυτο περιοριστει. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Από πολύ κόσμο καταλαβαίνω ότι πλέον έχουμε λογική ότι ταλαιπωρηθήκαμε δυο μήνες και μας τρέλαναν και φοβόμασταν κ τη σκιά μας και δεν ειναι δυνατο να συνεχιστεί αυτο ετσι. Οχι οτι το αρνουνται ή δεν προσεχουν καθολου, αλλα εχουν μια ψυχολογικη αντιδραση. Θυμωνω γιατι αρκετοι απ αυτους ειναι συναδελφοι μου επομενως δεν ειχαν καμια επίπτωση στα οικονομικα τους λογω του κλειςιματος άρα μιλούν καθαρά για ψυχολογικη πιεση και το θεωρώ πολύ κακομαθημένο κ ένδειξη χαμηλού επιπέδου. Κι αυτοί οι άνθρωποι ειναι υπεύθυνοι για την υγεια των παιδιων.... 

 

Πολλοί λένε πλέον καθαρά οτι ήταν υπερβολή. Οτι περιμεναμε χαμο και αδικα μας εκλεισαν αφου δεν εγινε τιποτα. 

 

Στα νησια κυκλοφορουν φήμες για κρουσματα που αποσιωπώνται. Με συγκεξριμένους αριθμούς πχ 27 εδω, 13 διπλα κλπ. Δεν το πιστευω αυτο. Ειναι προφανές ότι δεν αναφέρουν πάντα πληροφορίες προέλευσης κ το θεωρώ μεγάλο λάθος αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι γίνεται τεράστιας έκτασης συγκάλυψη. 

 

Οι τουριστικές επιχειρήσεις είναι σε απόγνωση. Όχι τόσο που δεν περιμένουν κόσμο, όσο γιατί τους άνοιξαν και τους άφησαν στη μοίρα τους. Ξέρουν καλά ότι κανείς δεν νοιάστηκε για τα δωμάτια της κυρα Μαρίας στην Αμοργο και οτι το μεγαλο παιχνιδι παίζεται στις αεροπορικές κ τα διεθνή πρακτορεία που πιεζουν ολες τις χωρες. 

 

Ειμαι πολύ ανήσυχη για τον χειμωνα. Δεν έχει εμπεδωθεί τίποτα για την ατομική προστασία, και κανενας δεν εχει διαθεση να προσεξει και να αυτο περιοριστει. 

Πόσο δίκιο έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λέει έχουμε ένα κρούσμα χωρίς στοιχεία επικοινωνίας και κατοικίας. Δηλαδή πού έδωσε δείγμα και δεν κράτησαν στοιχεία του; Στο μπακάλικο της γειτονιάς; 

 

Προχθές ανακοινώθηκε ένα κρούσμα στη Σύρο, στις ειδήσεις (όχι στο δελτίο του ΕΟΔΥ, αλλά σε φιλοκυβερνητική ιστοσελίδα πρώην έγκυρη). Οι παράγοντες του νησιού δήλωναν δημοσίως ότι δεν γνωρίζουν τίποτα και ότι ο ΕΟΔΥ δεν τους δίνει στοιχεία γιατί λέει δεν τους αφορούν, είναιι θέμα της πολιτικής προστασίας και το χειρίζονται κεντρικά. Τότε οι δημοσιογράφοι πώς το έμαθαν, και μάλιστα σε ένα συγκεκριμένο μέσο; Στην αρχή διέρρευσε ότι ήταν ένα κρούσμα χωρίς ταξίδι εκτός νησιού και χωρίς επαφή με άλλο κρούσμα. Μετά βρέθηκαν άλλα 3 κρούσματα που μαζί με το 1ο είναι λέει αλλοδαποόι εργάτες για το Νεώριο, που ήρθαν αεροπορικώς από το εξωτερικό, τους έγινε έλεγχος στο αεροδρόμιο, μετά πήραν το καράβι και πήγαν στο νησί και τους ειδοποίησαν εκεί. Η φήμη όμως για αλλοδαπό εργάτη ασθενή, υπάρχει εδώ και μια εβδομάδα. Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στα τοπικά μέσα, γενικά δηλαδή σε τοπικές εφημερίδες οποιουδήποτε μέρους, δεν μπορώ καν να το χαρακτηρίσω δημοσιογραφία αυτό που κάνουν, γι αυτό και δεν δίνω βάση σε φήμες. Όμως δεν είναι δυνατόν σε τουριστικά μέρη να υπάρχει τέτοια συσκότιση και ερασιτεχνισμός στην πληροφόρηση, που ξεκινάει από πολύ ψηλά και καταλήγει στους ημιαναλφάβητους συντάκτες τοπικών νέων. Κατά τ' άλλα περιμένουμε πώς και πώς τουρίστες γιατί είμαστε ασφαλείς από την εποχή του Ιπποκράτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Σήμερα λέει έχουμε ένα κρούσμα χωρίς στοιχεία επικοινωνίας και κατοικίας. Δηλαδή πού έδωσε δείγμα και δεν κράτησαν στοιχεία του; Στο μπακάλικο της γειτονιάς; 

 

Προχθές ανακοινώθηκε ένα κρούσμα στη Σύρο, στις ειδήσεις (όχι στο δελτίο του ΕΟΔΥ, αλλά σε φιλοκυβερνητική ιστοσελίδα πρώην έγκυρη). Οι παράγοντες του νησιού δήλωναν δημοσίως ότι δεν γνωρίζουν τίποτα και ότι ο ΕΟΔΥ δεν τους δίνει στοιχεία γιατί λέει δεν τους αφορούν, είναιι θέμα της πολιτικής προστασίας και το χειρίζονται κεντρικά. Τότε οι δημοσιογράφοι πώς το έμαθαν, και μάλιστα σε ένα συγκεκριμένο μέσο; Στην αρχή διέρρευσε ότι ήταν ένα κρούσμα χωρίς ταξίδι εκτός νησιού και χωρίς επαφή με άλλο κρούσμα. Μετά βρέθηκαν άλλα 3 κρούσματα που μαζί με το 1ο είναι λέει αλλοδαποόι εργάτες για το Νεώριο, που ήρθαν αεροπορικώς από το εξωτερικό, τους έγινε έλεγχος στο αεροδρόμιο, μετά πήραν το καράβι και πήγαν στο νησί και τους ειδοποίησαν εκεί. Η φήμη όμως για αλλοδαπό εργάτη ασθενή, υπάρχει εδώ και μια εβδομάδα. Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στα τοπικά μέσα, γενικά δηλαδή σε τοπικές εφημερίδες οποιουδήποτε μέρους, δεν μπορώ καν να το χαρακτηρίσω δημοσιογραφία αυτό που κάνουν, γι αυτό και δεν δίνω βάση σε φήμες. Όμως δεν είναι δυνατόν σε τουριστικά μέρη να υπάρχει τέτοια συσκότιση και ερασιτεχνισμός στην πληροφόρηση, που ξεκινάει από πολύ ψηλά και καταλήγει στους ημιαναλφάβητους συντάκτες τοπικών νέων. Κατά τ' άλλα περιμένουμε πώς και πώς τουρίστες γιατί είμαστε ασφαλείς από την εποχή του Ιπποκράτη.

Αυτό ειδικά που δεν έχουν τα στοιχεία δεν το καταλαβαίνω. Δηλ είναι σε νοσοκομείο σε κόμμα κ δεν μιλάει? Δεν μου βγαίνει αλλιώς με τη λογική. 

Link to comment
Share on other sites

Πως νιώθετε που ήμασταν τόσο καιρό σε καραντίνα για να μήν κολλήσουμε και τώρα τουρίστες έρχονται σοριδον;! Αυτές τις εικόνες εμείς θα τις πληρώσουμε το Σεπτέμβρη...και δε θα σωθεί και η οικονομία κιόλας.. κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Πως νιώθετε που ήμασταν τόσο καιρό σε καραντίνα για να μήν κολλήσουμε και τώρα τουρίστες έρχονται σοριδον;! Αυτές τις εικόνες εμείς θα τις πληρώσουμε το Σεπτέμβρη...και δε θα σωθεί και η οικονομία κιόλας.. κρίμα

 

Το χειροτερο ειναι οτι συμπερφερομαστε σαν να μην υπαρχει πια η επιδημια. Βλεπω συστηματικα λεωφορεια τιγκα στον κοσμο και οι περισσοτεροι χωρις μασκα, στις πλατειες, παραλιες κλπ υπαρχουν μεγαλες παρεες χωρις κανενα μετρο (τις προαλλες πετυχα και παρτυ σε παραλια, ηταν τουλαχιστον 30-40 εφηβοι), σινεμα που πηγα μπορει μεν να ηταν μειωμενο το κοινο, αλλα δεν υπηρχε κανενας περιορισμος στο να κατσεις κολλητα με αγνωστους, summer camp σε κλειστους χωρους και με μεταφορα με πουλμαν εχουν ξεκινησει κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Πως νιώθετε που ήμασταν τόσο καιρό σε καραντίνα για να μήν κολλήσουμε και τώρα τουρίστες έρχονται σοριδον;! Αυτές τις εικόνες εμείς θα τις πληρώσουμε το Σεπτέμβρη...και δε θα σωθεί και η οικονομία κιόλας.. κρίμα

Δεν ξέρω τι γίνεται σε αλλά μερη, στα νησιά είναι πολύ ήρεμη η κατασταση ακομα. Εμεις ταξιδέψαμε για το νησι της πεθερας μου. Χθες εμφανίστηκε αρκετός κόσμος αλλά όχι πολλοί ξένοι. Ίσως είναι του σαβ/κου μονο. Ο κοσμος ειναι απο τη μια σφιγμένος, απο την αλλη συμπεριφέρεται αλλοπρόσαλλα οπως περιγράφει η @ΑΡΓΚ. Πχ ψαχνουν για εργαζόμενους κ καποιοι πολλοι νεοι λενε οτι δεν πανε λογω του ιού αλλα κατα τ αλλα κυκλοφορουν σε μπουλούκια κ στριμώχνονται στα κλαμπ. Με ενοχλεί κ που οι πολιτικοί αντί να δίνουν το μήνυμα φορώντας μάσκα σε κλειστο χωρο κ κρατωντας αποστασεις σε εξωτερικο, συμπεριφέρονται σαν να μη συμβαινει τιποτα. Καταλαβαινω οτι θελουν να περασουν το μηνυμα της ασφαλειας προς τα εξω, αλλα αναρωτιεμαι πώς θα ειναι η προσγείωση το φθινοπωρο που θα κλεινομαστε πιο πολυ σε κλειστους χώρους εκ των πραγμάτων. 

Link to comment
Share on other sites

Ο πρωθυπουργός στο πλοίο της γραμμής για Τήνο. Η μαςκα στο σαγόνι για τον πονόδοντο.  Μιλάει με γνωστό δημοσιογράφο που έχει κι αυτος εξοχικο στο νησι. Αποσταση ουτε μετρο. Σε εσωτερικο χωρο. Ο δημοσιογράφος δεν εχει μαςκα ουτε καν κρεμαςμενη σκουλαρίκι. Πεντε εξι επιβάτες γυρω γυρω, ενας φοραει.... προσωπίδα, οι αλλοι τιποτα. Περαστικά μας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γέννησε καμία σε περίοδο κορονοιου και αν ναι πως ήταν τα πράγματα?Ειμαι στον 6ο μήνα και παντου διαβάζω ότι περιμένουμε και δεύτερο κύμα κορονοιου οπότε φοβάμαι ότι θα γεννήσω σε περίοδο καραντινας αν ξέρει κάποια ας μου πει πως ήταν γτ είμαι πολύ αγχωμένη. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

 

Επεξεργάστηκαν by magdalene_slj
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ο πρωθυπουργός στο πλοίο της γραμμής για Τήνο. Η μαςκα στο σαγόνι για τον πονόδοντο.  Μιλάει με γνωστό δημοσιογράφο που έχει κι αυτος εξοχικο στο νησι. Αποσταση ουτε μετρο. Σε εσωτερικο χωρο. Ο δημοσιογράφος δεν εχει μαςκα ουτε καν κρεμαςμενη σκουλαρίκι. Πεντε εξι επιβάτες γυρω γυρω, ενας φοραει.... προσωπίδα, οι αλλοι τιποτα. Περαστικά μας. 

Αυτό το πρόσεξα κ εγώ. Θα έπρεπε να δίνουν το παράδειγμα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Αυτό το πρόσεξα κ εγώ. Θα έπρεπε να δίνουν το παράδειγμα. 

Δεν είναι απλά το παράδειγμα. Η μαςκα μεσα στο πλοιο ειναι υποχρεωτική. Ειναι σαφης παράβαση. Αλλα σκεψου νοοτροπια. παιρνει το πλοιο της γραμμής αντι να παει με ιδιωτικο μεσο πχ ελικόπτερο για να δειξει το καλο προσωπο οτι ειναι απλός κλπ. Και για τη μάσκα αδιαφορεί πληρως, γιατί το κοινό προφανώς αδιαφορεί επίσης...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν είναι απλά το παράδειγμα. Η μαςκα μεσα στο πλοιο ειναι υποχρεωτική. Ειναι σαφης παράβαση. Αλλα σκεψου νοοτροπια. παιρνει το πλοιο της γραμμής αντι να παει με ιδιωτικο μεσο πχ ελικόπτερο για να δειξει το καλο προσωπο οτι ειναι απλός κλπ. Και για τη μάσκα αδιαφορεί πληρως, γιατί το κοινό προφανώς αδιαφορεί επίσης...

Δυστυχώς πολλοί λίγοι φοράμε μάσκα σε κλειστό χώρο. Κ εννοώ σωστά. Είναι δύσκολο, τι κατανοώ αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Το θέμα είναι ότι φορώντας μόνο εμείς κ όχι οι υπόλοιποι, η προστασία πέφτει στο 30%.

Ασε που με κοιτάνε συνήθως σαν ούφο. 

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα χτες με φίλη από την Αγγλία. Ερχεται μία φορά το χρόνο για να δει τη μαμά της, σε μικρή πόλη της Ελλάδας. Φέτος αν και λογικά θα μπορεί, δε θα έρθει. Η γνώμη της είναι ότι οι Έλληνες δεν έχουμε καταλάβει τίποτα από το τι συμβαίνει σε άλλες χώρες, και παίρνουμε ένα πολύ μεγάλο ρίσκο ανοίγοντας τα σύνορα,. Η ίδια περιμένει ότι θα βρεθούμε το Φθινόπωρο εκεί που ήταν η Αγγλία το Πάσχα. Δυστυχώς η στατιστική είναι το επάγγελμά της, και πιστεύω ότι αυτό που λέει είναι λογικό και αναμενόμενο, αν δεν αλλάξουμε κάτι. Το Μάρτη ένα κρούσμα βρίσκαμε, και ψάχναμε να απομονώσουμε συνταξιδιώτες, συγγενείς, συμμαθητές των παιδιών, συναδέλφους κλπ. Τώρα μπαίνουν δέκα - δέκα στη χώρα, και μάλλον κανείς δεν ασχολείται, ο κόσμος θεωρεί στην πλειοψηφία του ότι όλο αυτό πάει πέρασε και επειδη έχει ζέστη, δε μας νοιάζει πια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Μίλησα χτες με φίλη από την Αγγλία. Ερχεται μία φορά το χρόνο για να δει τη μαμά της, σε μικρή πόλη της Ελλάδας. Φέτος αν και λογικά θα μπορεί, δε θα έρθει. Η γνώμη της είναι ότι οι Έλληνες δεν έχουμε καταλάβει τίποτα από το τι συμβαίνει σε άλλες χώρες, και παίρνουμε ένα πολύ μεγάλο ρίσκο ανοίγοντας τα σύνορα,. Η ίδια περιμένει ότι θα βρεθούμε το Φθινόπωρο εκεί που ήταν η Αγγλία το Πάσχα. Δυστυχώς η στατιστική είναι το επάγγελμά της, και πιστεύω ότι αυτό που λέει είναι λογικό και αναμενόμενο, αν δεν αλλάξουμε κάτι. Το Μάρτη ένα κρούσμα βρίσκαμε, και ψάχναμε να απομονώσουμε συνταξιδιώτες, συγγενείς, συμμαθητές των παιδιών, συναδέλφους κλπ. Τώρα μπαίνουν δέκα - δέκα στη χώρα, και μάλλον κανείς δεν ασχολείται, ο κόσμος θεωρεί στην πλειοψηφία του ότι όλο αυτό πάει πέρασε και επειδη έχει ζέστη, δε μας νοιάζει πια.

Ο κόσμος έτσι νομίζει όντως. Όμως είναι λίγο άδικο να τα ρίχνουμε μόνο στους Έλληνες, οταν υπαρχει ζήτηση για ταξιδια κ απο ξένους, και τα σύνορα ανοιγουν κατ απαίτηση των tour operators κ των αεροπορικών. Γιατι τα σύνορα δεν ανοιξαν για να επιβιώσει η ταβερνα του Μπαμπη στο Αργοστόλι κ η ΣΑΟΣ ferries, για τις μεγαλες ξενες εταιρείες ανοιξαν, οχι μονο στην Ελλαδα. Αυτο που αναρωτιεμαι ομως ειναι αν σε αλλες χωρες υπαρχει σοβαρότητα στη χρηση της μάσκας οπου απαιτείται. Γιατι προφανως η λυση δεν ειναι να ειμαστε κλεισμένοι μεσα ολο το χειμωνα, αλλα να μας εμπεδωθεί ενας τροπος ζωης που θα περιλαμβάνει κ μεσα ατομικής προστασιας, οσο αβολα κ αν ειναι. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η οικονομία μας δεν αντέχει αν δεν ανοίξουν τα σύνορα. Κ δεν είναι κάτι που θα λήξει σύντομα. 

Εμεις έχουμε 2 κουμπάρους που ζουν Αγγλία κ θα έρθουν. Δεν θα σας πω ότι δεν τους καταλαβαίνω αλλά φυσικά το φοβάμαι. Οι μεν θα έρθουν έρθουν μέσω Βουλγαρίας γιατί συμπτωματικά έτσι ήταν εξ αρχής τα εισητηρια κ οι δε δεν ξέρω πως. Οι τελευταίοι όμως μου φαίνονται λίγο πάραλογοι πάρα το ότι έχουν σοβαρούς λόγους για να έρθουν. Ζουν τέσσερα χιλιόμετρα έξω από το Λέστερ που είναι σε καραντίνα κ επιπλέον η μητέρα του κουμπάρο ξεκίνησε χημείο θεραπεία. Όλοι αυτοί κανονικά θα έπρεπε να μπουν σε οικιοθελη καραντίνα 5 ημερων,να κάνουν το μοριακό τεστ κ μετά να βγουν έξω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Παιδιά η οικονομία μας δεν αντέχει αν δεν ανοίξουν τα σύνορα. Κ δεν είναι κάτι που θα λήξει σύντομα. 

Το αν ανοιγουν τα σύνορα ομως δεν εχει σχεση με το οτι οι εργαζόμενοι που είναι υποχρεωμένοι να φορούν μάσκα δεν τη φορούν ή τη φορούν λαθος ή φορούν προσωπιδα που ειναι για τα ματια μόνο κανονικα ή την αλλη ανοησία το πλεξιγκλάς γυρω απο το στομα που δεν ειναι για τιποτα. Να μην πούμε κ για τα μέσα μεταφοράς κ για αλλους χωρους κ την απουσια ελεγχου. 

Link to comment
Share on other sites

Υπτίθεται ότι στα ΜΜΜ είναι υποχρεωτική η μάσκα. Δε φοράει κανείς, και έρχονται πλέον εισαγόμενα κρούσματα μαζικα. Στα μισά μαγαζιά, δε φοράνε πια μάσκα, ειδικά σε λιγότρο κεντρικές περιοχές. Αλλά όταν είχαμε ελάχιστα κρούσματα το Μάρτιο, σου κόβανε αβέρτα πρόστιμα, γιατί έκατσες στο παγκάκι σ ένα πάρκο μόνος σου στη μέση του πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως ειπα και σε κάποιους φίλους που έλεγαν ότι έπρεπε να ανοίξουν σύνορα κ μαγαζιά για την οικονομία, δεν απορώ με τα σύνορα κ τα μαγαζιά που άνοιξαν (το θεωρώ λογικό που άνοιξαν), απορώ με τον κόσμο που ταξιδεύει και που κάθεται σε καφετέριες (και είναι τίγκα σαν να μην υπήρξε ποτέ ιός). Θα θεωρούσα πιο υπεύθυνη στάση το να μην συμμετέχουμε σε αυτά και ας άνοιξαν. Δεν θα ήταν καλό για την οικονομία βέβαια, αλλά όπως είπα και μερικές σελίδες πριν, όλοι όσοι είναι σε καφετέριες, ταξιδεύουν κλπ δεν το κάνουν για το καλό της οικονομίας (κι εγώ δηλαδη που έχω πάρει 2-3 φορές σουβλάκι το έκανα επειδή λιμπιστηκα το σουβλάκι, όχι για να ενισχύσω το σουβλατζίδικο!) Οι φίλοι που το ελεγαν πάνε πολύ συχνά σε καφετέριες και λένε ότι δεν μπορούμε να ζήσουμε για πάντα σε καραντίνα, πρέπει να συνεχιστεί η ζωή κ απλά να προσέχουμε (λογικό). Δεν ξέρω όμως πώς εννοεί ο καθένας το "προσέχουμε", γιατί ας πούμε εκείνοι πλέον φιλιούνται με φίλους για να χαιρετηθουν κι ενώ συχνάζουν σε καφετέριες δεν φοράνε μάσκα ούτε είδα να βάζουν αντισηπτικό, ενώ εγώ ακόμα και το να κάθομαι στο ίδιο τραπέζι με άλλα 3 ατομα, να χρησιμοποιώ τα σκεύη του μαγαζιού και γενικά το να πάω σε μαγαζί, επίσκεψη κλπ για κάτι που δεν είναι απαραίτητο δεν το θεωρώ "προσέχω". Μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά θέλω να πω ότι το "προσέχω" είναι υποκειμενικό (όπως ήταν και εξ αρχής, πχ εμείς καθαρίζαμε τα ψώνια αλλά δεν βάλαμε ποτέ μάσκα, άλλος φοράει μάσκα αλλά δεν καθαρίζει ψώνια κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το αν ανοιγουν τα σύνορα ομως δεν εχει σχεση με το οτι οι εργαζόμενοι που είναι υποχρεωμένοι να φορούν μάσκα δεν τη φορούν ή τη φορούν λαθος ή φορούν προσωπιδα που ειναι για τα ματια μόνο κανονικα ή την αλλη ανοησία το πλεξιγκλάς γυρω απο το στομα που δεν ειναι για τιποτα. Να μην πούμε κ για τα μέσα μεταφοράς κ για αλλους χωρους κ την απουσια ελεγχου. 

Συμφωνώ κ επαυξάνω. 

Link to comment
Share on other sites

 Συμφωνώ με όλα όσα λέτε , αλλά βλέπω μια διαφορά: Στην περίπτωση της προσοχής (ή μάλλον της απροσεξίας) που υπάρχει γενικότερα , συμφωνώ ότι πλέον έχουμε χαλαρώσει πολύ και βλέπεις πολλές εικόνες που πραγματικά δεν θυμίζουν σε τίποτα το κλίμα προ 2-3 μηνών. Αυτό όμως είναι στον έλεγχο μας (ατομικά του καθενός για αρχή). Όμως όσο αφορά τον τουρισμό και το άνοιγμα των συνόρων, δεν μας ρώτησαν.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

 Συμφωνώ με όλα όσα λέτε , αλλά βλέπω μια διαφορά: Στην περίπτωση της προσοχής (ή μάλλον της απροσεξίας) που υπάρχει γενικότερα , συμφωνώ ότι πλέον έχουμε χαλαρώσει πολύ και βλέπεις πολλές εικόνες που πραγματικά δεν θυμίζουν σε τίποτα το κλίμα προ 2-3 μηνών. Αυτό όμως είναι στον έλεγχο μας (ατομικά του καθενός για αρχή). Όμως όσο αφορά τον τουρισμό και το άνοιγμα των συνόρων, δεν μας ρώτησαν.

Οχι δεν μας ρώτησαν ομως ειναι θεμα ταμπου οπως βλεπεις κ σε προηγουμενες στιγμες που το είχαμε συζητησει. Εγω πιο επιφοβους θεωρω τους ελληνες του εξωτερικου που θα ερθουν σε επαφη με πολύ κόσμο. Οι τουρίστες ισως κ να μην μολύνουν πολλους αν υπαρχει καποια προσοχη. Οσοι ομως ερθουν κ αρχισουν τα τραπεζια τους γαμους τις λειτουργίες τα παρτι κλπ, θα κανουν μεγαλη ζημια κ μαλιστα σε ευπαθείς ομαδες. 

19 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Εγώ όπως ειπα και σε κάποιους φίλους που έλεγαν ότι έπρεπε να ανοίξουν σύνορα κ μαγαζιά για την οικονομία, δεν απορώ με τα σύνορα κ τα μαγαζιά που άνοιξαν (το θεωρώ λογικό που άνοιξαν), απορώ με τον κόσμο που ταξιδεύει και που κάθεται σε καφετέριες (και είναι τίγκα σαν να μην υπήρξε ποτέ ιός). Θα θεωρούσα πιο υπεύθυνη στάση το να μην συμμετέχουμε σε αυτά και ας άνοιξαν. Δεν θα ήταν καλό για την οικονομία βέβαια, αλλά όπως είπα και μερικές σελίδες πριν, όλοι όσοι είναι σε καφετέριες, ταξιδεύουν κλπ δεν το κάνουν για το καλό της οικονομίας (κι εγώ δηλαδη που έχω πάρει 2-3 φορές σουβλάκι το έκανα επειδή λιμπιστηκα το σουβλάκι, όχι για να ενισχύσω το σουβλατζίδικο!) Οι φίλοι που το ελεγαν πάνε πολύ συχνά σε καφετέριες και λένε ότι δεν μπορούμε να ζήσουμε για πάντα σε καραντίνα, πρέπει να συνεχιστεί η ζωή κ απλά να προσέχουμε (λογικό). Δεν ξέρω όμως πώς εννοεί ο καθένας το "προσέχουμε", γιατί ας πούμε εκείνοι πλέον φιλιούνται με φίλους για να χαιρετηθουν κι ενώ συχνάζουν σε καφετέριες δεν φοράνε μάσκα ούτε είδα να βάζουν αντισηπτικό, ενώ εγώ ακόμα και το να κάθομαι στο ίδιο τραπέζι με άλλα 3 ατομα, να χρησιμοποιώ τα σκεύη του μαγαζιού και γενικά το να πάω σε μαγαζί, επίσκεψη κλπ για κάτι που δεν είναι απαραίτητο δεν το θεωρώ "προσέχω". Μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά θέλω να πω ότι το "προσέχω" είναι υποκειμενικό (όπως ήταν και εξ αρχής, πχ εμείς καθαρίζαμε τα ψώνια αλλά δεν βάλαμε ποτέ μάσκα, άλλος φοράει μάσκα αλλά δεν καθαρίζει ψώνια κλπ)

Το προσέχω είναι όντως υποκειμενικό. εμείς λόγω παιδιού τον χειμώνα δεν πάμε ποτέ σε κλειστά μαγαζιά. Ούτως ή άλλως. Τωρα ομως σε καφε υπαίθρια παμε. Ομως δεν τον παιρνουμε μαζι μας στα ψωνια κ μαλιστα μαςκα στο σουπερμαρκετ φοραμε τωρα που τα νησια ανοιξαν. Με γνωστα παιδακια τον αφηνουμε να ερθει κοντα, γιατι σκεφτομαστε οτι αν γινει κατι η οικογενεια τους θα μας ενημερωσει. Ομως σε πλατείες με πολυκοσμια δεν τον πηγαινουμε. Φιλους σπίτι στη βεραντα φερνουμε κ δν εχουμε θεμα να παμε αν μας καλεςουν σε εξωτερικο χωρο ομως. Ομως δεν αγκαλιάζουμε κ δεν φιλάμε. κ την πεθερα μ δλδ καλα καλα δεν την φιλήσαμε κι ας μενουμε στο ιδιο σπίτι τωρα, αλλα ειναι μεγαλο το εξοχικο κ κυριως ειμαστε στην αυλη. Γενικα επειδη προβλέπουμε δυσκολο χειμωνα, χαλαρωσαμε ως προς το θεμα των εξοδων κ των συναναστροφών σε εξωτερικο χώρο γιατι θα τρελαθούμε μετα. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2020 at 5:05 PM, Sunshine8 said:

Πως νιώθετε που ήμασταν τόσο καιρό σε καραντίνα για να μήν κολλήσουμε και τώρα τουρίστες έρχονται σοριδον;! Αυτές τις εικόνες εμείς θα τις πληρώσουμε το Σεπτέμβρη...και δε θα σωθεί και η οικονομία κιόλας.. κρίμα

Δυστυχώς για εκεί το βλέπω και εγώ! Τζάμπα θα πάει τόσος κόπος, τόσες θυσίες που κάναμε.

14 hours ago, Sunshine8 said:

 Συμφωνώ με όλα όσα λέτε , αλλά βλέπω μια διαφορά: Στην περίπτωση της προσοχής (ή μάλλον της απροσεξίας) που υπάρχει γενικότερα , συμφωνώ ότι πλέον έχουμε χαλαρώσει πολύ και βλέπεις πολλές εικόνες που πραγματικά δεν θυμίζουν σε τίποτα το κλίμα προ 2-3 μηνών. Αυτό όμως είναι στον έλεγχο μας (ατομικά του καθενός για αρχή). Όμως όσο αφορά τον τουρισμό και το άνοιγμα των συνόρων, δεν μας ρώτησαν.

Τι εννοείς δεν μας ρώτησαν, δεν καταλαβαίνω την απορία σου. Πήραν απόφαση πως η οικονομία πρέπει να ανοίξει, και έτσι έγινε, διαφωνώ ως προς τον τρόπο, να έρχονται οι τουρίστες χωρίς έλεγχο, χωρίς τεστ, το να μας ρωτήσουν όμως είναι υπερβολή, για αυτό υπάρχουν αρμόδια πρόσωπα έτσι ώστε να παίρνουν αυτές τις αποφάσεις.

Just now, Έσπερος said:

Γενικα επειδη προβλέπουμε δυσκολο χειμωνα, χαλαρωσαμε ως προς το θεμα των εξοδων κ των συναναστροφών σε εξωτερικο χώρο γιατι θα τρελαθούμε μετα. 

Και εγώ σκεπτόμενη αυτό χαλάρωσε λίγο ως προς τις εξόδους μας, γιατί διαφορετικά θα ζοριστεί ακόμα περισσότερο το παιδί τον χειμώνα.

18 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Υπτίθεται ότι στα ΜΜΜ είναι υποχρεωτική η μάσκα. Δε φοράει κανείς, και έρχονται πλέον εισαγόμενα κρούσματα μαζικα.

Την Πέμπτη μπήκα στο μετρό μετά από πολλούς μήνες και πράγματι οι μισοί δεν φορούσαν μάσκα!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Τι εννοείς δεν μας ρώτησαν, δεν καταλαβαίνω την απορία σου. Πήραν απόφαση πως η οικονομία πρέπει να ανοίξει, και έτσι έγινε, 

,Σε ανάλογες περιπτώσεις υπάρχουν δημοψήφισματα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...