Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Κι όταν όμως από Σεπτέμβρη -ίσως- πέφτουμε σαν τα κοτόπουλα κ γίνουμε Ιταλία (όχι μόνο η Ελλάδα, παντού) θα είναι καλύτερα; Δεν το λέω επιθετικά, με προβληματισμό το λέω. Και άντε πες ότι έπρεπε ξενοδοχεία, καφετέριες, ταβέρνες να ανοίξουν για την οικονομία κλπ κλπ κλπ, ο κόσμος που πάει ταξίδι ή καφετέρια (τουρίστες κ ντόπιοι) απορώ πραγματικά γιατί πάει. Δεν νομίζω ότι πάει επειδή ανησυχεί για την οικονομία κ θελει να την τονώσει! Απλά έχει τη λογική "έλα μωρέ, δεν θα συμβεί σε εμένα", έτσι πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 1 λεπτό , Έσπερος είπε:

πρώτα από όλα είναι σχεδόν βέβαιο ότι οποίος ταξιδέψει με τέτοιες συνθήκες για διακοπές είναι τελείως ελαφρόμυαλος κ αναξιόπιστος, σιγα μην προσεχει, για τον εαυτό του δεν θα τον νοιάζει προφανώς, γιατί να τον νοιάξει για τους άλλους.

 

13 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ο Αθηναίος που θα πάρει ένα πλοίο και θα βγει στη Μήλο δεν είναι το ίδιο με αυτόν που θα ταξιδέψει αεροπορικώς από κάποια "ασφαλή" χώρα (που μπορεί να έχει αρκετές χιλιάδες κρούσματα ακόμα πχ Γερμανία), θα πάρει μετά ταξί ή λεωφορείο, θα μπει στο μετρό, σε μουσεία, μετά ίσως πάρει και καράβι ή αεροπλάνο για ένα νησί κλπ κλπ. Ο Βαλκάνιος που θα πάει οδικώς στην Χαλκιδική, είναι πολύ λιγότερο επικίνδυνος επίσης.

Επίσης, το "Αξιολογώ τον τουρίστα βάσει καταγωγής, μέσων μεταφοράς που χρησιμοποίησε για να φτάσει, και τον χαρακτηρίζω "ελαφρόμυαλο και αναξιόπιστο" επειδή πάει διακοπές. Διότι θα μολύνει την αποστειρωμένη χώρα που ζω" νομίζω δεν είναι τακτική που θα οδηγήσει σε κάτι σωστο.

Επιβλήθηκαν μέτρα πρωτάκουστα. Υποχρεώθηκαν οι ιδιοκτήτες να κλείσουν τις ιδιοκτησίες τους, έκλεισαν χώροι λατρείας, έκλεισαν τα σύνορα. Μιλάμε για φοβερές υπερβάσεις (προσωπικά δεν έχω καμία αμφιβολία ότι καλώς έγιναν). Επειδή όμως αυτό δεν μπορεί να ισχύσει εσαεί (δεν χρειάζεται επιχειρηματολογία επ'αυτού) μήπως να αφήναμε την λογική των ελληνικών ταινιών όπου έρχονται οι χίπιδες στα παρθένα νησιά μας και τα μολύνουν κορονοϊό και ανευθυνότητα και μιλώντας με πνεύμα 2020 να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε;

 

@little lamb επειδή εμείς πήγαμε οικογενειακώς για καφέ και φάγαμε φαγητό απ'έξω και ανυπομονώ να φάμε στην ταβέρνα, όχι για τον καφέ και το φαγητό απ'έξω προφανώς, αλλά για την παρέα και την αλλαγή παραστάσεων, δεν πάμε με την λογική "δεν θα μας τύχει εμάς". Δεν έχουμε ψευδαισθήσεις. Πάμε με το σκεπτικό ότι ζούμε την ζωή μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο προστατεύοντας τους γύρω μας και απολαμβάνοντας την προστασία που μας παρέχουν οι γύρω μας.

Και ξανά λέω, το έχω γράψει πολλές φορές, δεν τηρούνται τα μέτρα παντού... βασικά σε λίγες περιπτώσεις τηρούνται σωστά. Για αυτό χρειάζεται εκπαίδευση και να απομονωθεί όποιος λειτουργεί απερίσκεπτα. Δεν θα γίνει το ξέρω. Οπότε επιλέγεις αυστηρά το που θα πας και με τι συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

@samsympan Νομίζω έχεις παρανοήσεις τι εννοεί η Έσπερος. Εγώ κατάλαβα ότι εννοεί ότι όσο λιγότερα μέσα χρησιμοποιήσει κ με όσο λιγότερο κόσμο συναναστραφεί μέχρι να φτάσει θα έχει λιγότερες πιθανότητες να είναι φορέας. Λογικό δεν ειναι; Στο αεροπλάνο είναι 50-100 άτομα, στο αυτοκίνητο που θα έρθει οδικως από Βουλγαρία θα είναι μόνο μια οικογένεια, το ίδιο είναι; Ούτε είπε ότι θα μολύνει την χώρα μας. Για όλο τον πλανήτη ισχύουν αυτά. Αν αρχίσουν ανεξέλεγκτα ταξιδακια θα διασπαρεί πάλι παντού ο ιός, λογικό δεν είναι; Κι εγώ το πιστεύω. Ελαφρομυαλο φαντάζομαι τον λέει με τη λογική που είπα κι εγώ ότι έχει τη νοοτροπία "σιγά τώρα μη συμβεί σε εμένα, θα πάω κανονικά ταξίδι". Όπως είπα και πριν οποιος πάει ταξίδι ή για καφέ δεν πάει γιατί σκέφτεται "θα πάω γιατί είναι κρίμα για την οικονομία", "θα πάω για να τονωσω την καφετέρια που ήταν κλειστή τόσο καιρό", πάει απλά επειδή του έλειψε. Εγώ δεν το λέω ελαφρομυαλια, το λέω όμως άγνοια κινδύνου, σαν να νομίζουμε ότι όλα τελειωσαν κ δεν σκεφτόμαστε ότι μπορεί να τραβάμε τα μαλλιά μας από Σεπτέμβρη. Ενώ αν απλά ένα καλοκαίρι το περνούσαμε λίγο πιο απλά χωρίς να πηγαίνουμε πχ σε καφετέριες ή για φαΐ έξω, μπορεί από Σεπτέμβρη να μην υπάρξει τόσο έντονο δεύτερο κύμα κι έτσι και η οικονομία θα ωφεληθεί περισσότερο συγκριτικά με το να γίνει ένα "κανονικό" καλοκαίρι κ από φθινόπωρο πάλι καραντίνα (η οποία θα διαρκέσει πολλούς μήνες αν αρχίσει πχ Νοέμβρη -τωρα ήμασταν τυχεροί που άρχισε Μάρτη όλο αυτό κι έτσι κρατησε ούτε 2 μήνες)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

@samsympan Νομίζω έχεις παρανοήσεις τι εννοεί η Έσπερος. Εγώ κατάλαβα ότι εννοεί ότι όσο λιγότερα μέσα χρησιμοποιήσει κ με όσο λιγότερο κόσμο συναναστραφεί μέχρι να φτάσει θα έχει λιγότερες πιθανότητες να είναι φορέας. Λογικό δεν ειναι; Στο αεροπλάνο είναι 50-100 άτομα, στο αυτοκίνητο που θα έρθει οδικως από Βουλγαρία θα είναι μόνο μια οικογένεια, το ίδιο είναι; Ούτε είπε ότι θα μολύνει την χώρα μας. Για όλο τον πλανήτη ισχύουν αυτά. Αν αρχίσουν ανεξέλεγκτα ταξιδακια θα διασπαρεί πάλι παντού ο ιός, λογικό δεν είναι; Κι εγώ το πιστεύω. Ελαφρομυαλο φαντάζομαι τον λέει με τη λογική που είπα κι εγώ ότι έχει τη νοοτροπία "σιγά τώρα μη συμβεί σε εμένα, θα πάω κανονικά ταξίδι". Όπως είπα και πριν οποιος πάει ταξίδι ή για καφέ δεν πάει γιατί σκέφτεται "θα πάω γιατί είναι κρίμα για την οικονομία", "θα πάω για να τονωσω την καφετέρια που ήταν κλειστή τόσο καιρό", πάει απλά επειδή του έλειψε. Εγώ δεν το λέω ελαφρομυαλια, το λέω όμως άγνοια κινδύνου, σαν να νομίζουμε ότι όλα τελειωσαν κ δεν σκεφτόμαστε ότι μπορεί να τραβάμε τα μαλλιά μας από Σεπτέμβρη. Ενώ αν απλά ένα καλοκαίρι το περνούσαμε λίγο πιο απλά χωρίς να πηγαίνουμε πχ σε καφετέριες ή για φαΐ έξω, μπορεί από Σεπτέμβρη να μην υπάρξει τόσο έντονο δεύτερο κύμα κι έτσι και η οικονομία θα ωφεληθεί περισσότερο συγκριτικά με το να γίνει ένα "κανονικό" καλοκαίρι κ από φθινόπωρο πάλι καραντίνα (η οποία θα διαρκέσει πολλούς μήνες αν αρχίσει πχ Νοέμβρη -τωρα ήμασταν τυχεροί που άρχισε Μάρτη όλο αυτό κι έτσι κρατησε ούτε 2 μήνες)

Φυσικα κ αυτο εννοω. Βεβαια δεν πιστευω οτι ειναι επικινδυνο να παει μια οικογενεια για ψωνια ή για καφε. Ουτε μια οικογενεια να παρει το αυτοκινητο να παει διακοπες, ή εστω κ καραβι κ να κατσει στο κατάστρωμα. Σιγουρα την οικονομια πρεπει να την κινήσουμε ολοι. απο αυτο ομως μεχρι το ερχομαστε ανεξέλεγκτα με καθε μεσο απο χωρες με κρουσματα, απέχει πολυ. κ η λογικη προσέξτε εσεις γιατι οι τουρίστες δεν θα προσεχουν ειναι απαράδεκτη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Βεβαια δεν πιστευω οτι ειναι επικινδυνο να παει μια οικογενεια για ψωνια ή για καφε.

 

Μεμονωμένα τίποτα δεν είναι επικίνδυνο. Για ψώνια κι εμείς πήγαμε γιατί χρειαζόμασταν κάποια πράγματα. Οι πολλές μεμονωμένες οικογένειες όμως αθροιστικά είναι μια πολύ μεγάλη κινητικότητα που δυνητικά είναι επικίνδυνη. Γι'αυτό είμαι της άποψης "με ρέγουλα". Δεν θα ξεχάσω την εικόνα του εκπτωτικού χωριού το προηγούμενο σ/κ. Χαμός, σαν να μην υπήρξε ποτέ κορωνοϊός, δεν χωρούσες ούτε να περπατήσεις καλά καλά, και παγκάκι ούτε για δείγμα. Βάζω κι εμάς μαζί. Ε βλέποντας αυτην την εικόνα όμως, απλώς δεν θα ξαναπάμε για φέτος, αυτό θεωρώ σώφρον. Από το να περάσουμε μια τόσο βαριά πνευμονία κ ταλαιπωρία, προτιμώ να στερηθω τη βόλτα εκεί. Να τονίσω ότι δεν θεωρώ κανεναν ανεύθυνο από όσους πάνε σε τέτοια. Δικαίωμά τους, αφού είναι ανοιχτά. Απλά μου κάνει πραγματικά εντύπωση πώς δεν φοβούνται, σαν να μην υπήρχε ποτέ πρόβλημα, και μάλιστα τόσο πρόσφατα. Είναι μία εικόνα εντελώς αντίθετη από της καραντίνας, από το "ερημια έξω" στο "γίνεται της τρελής"! Δεν είδα δηλαδη κάποια "σταδιακή επαναφορά" στην κανονικότητα, αντιθέτως είναι εντελώς μαζική κ σε μπουλούκια η επαναφορά. Αυτό εννοώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως υπάρχει κ η πιθανότητα από χώρες με πολλά κρούσματα να είναι κ ασφαλέστερο να ταξιδέψουν, γτ πάρα πολλοί νοσησαν χωρίς να το καταλάβουν καν^_^(αισιόδοξη σκέψη) 

Εμεις μην χάσουμε, πηγαμε για καφέ την πρώτη μέρα που άνοιξαν, ευτυχως γτ από την δεύτερη γινόταν χαμός. Οχι γτ θέλαμε να τονωσουμε την οικονομία η μας έλειψε τόσο πολύ, αλλά για να δουμε φίλους, εκεί ηθελαν

Δ θα μπορούσε γενικα να γίνει αυτό το να περάσουμε ένα καλοκαίρι με περιορισμούς μήπως κ ειναι πιο ελαφρύ το νέο κύμα. Απλα αν επανέλθει ο καιρος στα καλοκαιρινά του, θα είναι πιο εύκολο να κινηθούμε τώρα το καλοκαίρι, για να αντέξουμε το νέο κύμα τον χειμωνα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος said:

πρώτα από όλα είναι σχεδόν βέβαιο ότι οποίος ταξιδέψει με τέτοιες συνθήκες για διακοπές είναι τελείως ελαφρόμυαλος κ αναξιόπιστος, σιγα μην προσεχει, για τον εαυτό του δεν θα τον νοιάζει προφανώς, γιατί να τον νοιάξει για τους άλλους. Κ αν νιωσει αδιαθεσία, θα το πει για να χαλασει τις διακοπες του; δεν νομιζω. θα κυκλοφορει κ θα μεταδίδει ανενόχλητος. 

 

Οφείλω να καταθέσω τη δική μου γνώμη, ως κάτοικος εξωτερικού, γιατί βλέπω απαράδεκτες γενικέυσεις. Υπάρχουν δεκάδες χώρες όπου δεν απειλήθηκε ο κόσμος με καμία καραντίνα και κανένα πρόστιμο 300 ευρώ, απλώς του ζητήθηκε να μείνει σπίτι 2 μήνες και το έκανε. Οι δε εταιρείες μέσα σε μια εβδομάδα προετοιμάστηκαν από το μηδέν και έστειλαν ολο τον κόσμο σπίτι. Καλώς ή κακώς δε χρειάζονται όλες οι χώρες έναν αστυφύλακα κι ένα Χαρδαλιά για να κάνει ο κόσμος το αυτονόητο.

 

Όχι, δεν είναι λιγότερο υπεύθυνοι οι άνθρωποι στις άλλες χώρες, απλώς ταξιδεύουν περισσότερο, οι οικονομίες τους είναι πιο παγκοσμιοποιημένες και έχουν μεγάλα αεροδρόμια. Συνεπώς είχαν την ατυχία να προσβληθούν νωρίτερα από το πρώτο κύμα της πανδημίας. Η επιτυχία της Ελλάδας, λοιπόν, οφείλεται κατά βάση στο οτι είχε ένα πολύ κοντινό παράδειγμα προς αποφυγή και στο οτι ο σχεδιασμός της βασίστηκε στην άμεση - και πολλές φορές ασύμμετρη - καταστολή. Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά φοβάμαι πως δεν οφείλεται στο οτι ξαφνικά έγιναν όλοι υπεύθυνοι...θα ανησυχούσα, πλέον, περισσότερο για το πόσο οι ντόπιοι θα εφαρμόσετε τα απαραίτητα μέτρα τώρα που δεν υπάρχει lockdown και κανείς δεν απειλείται με πρόστιμο και ποινική δίωξη, παρά για τον ξένο που δήθεν με 42 πυρετό δε θα χάσει την ευκαιρία να πάει στην παραλία και να απολαύσει τον ελληνικό ήλιο, κολλώντας τους πάντες κορονοιό. Αν κρίνω από τους γάμους που με έχουν καλέσει προσωπικά (ενώ θεωρούσα αυτονόητο οτι κανένας δε θα πάει να παντρευτεί με 200-300 άτομα φέτος), δεν είμαι πολύ αισιόδοξος...Η εικόνα στα μπαράκια που επίσης αναφέρθηκε, χαρακτηριστική.

 

Το να λέμε οτι οι άνθρωποι είναι ανεύθυνοι και ελαφρόμυαλοι επειδή δε θέλουν να σταματήσει η Γη να γυρίζει μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο το θεωρώ προσβλητικό, τόσο για τον κόσμο που έρχεται και χαλάει τα λεφτά του στην Ελλάδα, όσο και για τα μερικά εκατομμύρια Έλληνες του εξωτερικού που κάνουν το ίδιο ακριβώς και επιπλέον έχουν προσωπικούς λόγους, όσο και για τη νοημοσύνη μας γενικότερα. Να είστε βέβαιη οτι κανένας άρρωστος δεν θα πάρει το αεροπλάνο να έρθει διακοπές, πλην ίσως της κατηγορίας των γνωστών ηλιθίων που υπάρχουν σε κάθε χώρα και φυσικά και στην Ελλάδα. Από αυτούς κινδυνεύουμε διαχρονικά και ποικιλοτρόπως, είναι οι ίδιοι, για παράδειγμα, που μέχρι πολύ πρόσφατα κάπνιζαν σε κάθε ελληνική καφετέρια δίπλα σε οικογένειες με μικρά παιδιά. Αυτοί οι συγκεκριμένοι, νομίζω, ήταν/είναι καθαρόαιμοι αυτόχθονες, όχι εισαγόμενοι....

 

Αν μη τι άλλο, θα ξαναπώ, υπάρχουν δεκάδες χώρες, στις οποίες η φράση "ατομική ευθύνη" και η στάση του καθενός απέναντι στην υπόλοιπη κοινωνία (όχι μόνο στην οικογένεια/σόι/φίλους) είναι κουλτούρα 50-100-200 ετών, δεν την ακούσαμε πρώτη φορά το 2020 από τον (αντίστοιχο) κύριο Τσιόδρα, δεν την υιοθετήσαμε επειδή κάποιος μας έκλεισε στο σπίτι με την απειλή προστίμου...

 

 

Link to comment
Share on other sites

@vicky86 Εγώ δεν εννοώ περιορισμούς με την έννοια να μην ανοίξουν μαγαζιά ή να απαγορευεται. Εννοώ πιο πολύ "αυτοπεριορισμους", όσο μπορεί ο καθένας, που υποθέτω κιόλας, όντας αισιόδοξη, ότι οι περισσότεροι που φοβούνται έστω και λίγο ακόμα, θα το κάνουν. Πχ λιγότερο από άλλες χρονιές καφετέριες, πιτσαρίες, beach bar, εκδρομές κλπ. Φαντάζομαι πως όλοι αντέχουμε να τα περιορίσουμε συγκριτικά με άλλες χρονιές, λιγότερο ή περισσότερο, κι ας μην το κόψουν εντελως όσοι τόσο πολύ δεν αντέχουν. Κι εγώ ας πούμε μια μέρα υπέκυψα κ πήρα σουβλάκι ενώ όλο τον καιρό της καραντίνας αντιστεκομουν, δεν παριστάνω την τέλεια. Και λέω ότι οι περισσότεροι αντέχουν-αντεχουμε κάποιους αυτοπεριορισμους γιατί συνήθως το έχουμε ξανακάνει κάποια στιγμή στη ζωή μας, για άλλο λόγο ο καθένας (πχ επειδή μόλις είχαμε γεννησει, επειδή τελειώναμε σπουδές κ δεν βγαίναμε, επειδή χτίζαμε σπίτι, επειδή είχαμε κάποιον άρρωστο κλπ), δεν νομίζω ότι κανείς ήταν συνέχεια τόσο ανέμελος κ πρώτη φορά περιορίστηκε, οπότε δεν ξέρω γιατί μας δυσκόλεψε ειδικά τώρα περισσότερο (που είναι και θέμα υγείας οπότε πιο επικίνδυνο από το να μην πάρουμε πχ το μεταπτυχιακό στην ώρα μας). Δεν ηθικολογω, όπως είπα αφού είναι ανοιχτά είναι δικαίωμα του καθενός να πάει, δεν απαγορεύεται. Απλά μου κάνει εντύπωση πώς πολλοί δεν φοβούνται τόσο ώστε να θυσιάσουν κάτι κ τα κάνουν όλα κανονικά. Για να μην είμαι άδικη βέβαια, όσοι είναι αυτοί που δεν φοβούνται, άλλοι τόσοι είναι και αυτοί που όντως πάνε με ρέγουλα σε όλα και μόνο αν είναι απαραίτητο.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Είναι μία εικόνα εντελώς αντίθετη από της καραντίνας, από το "ερημια έξω" στο "γίνεται της τρελής"! Δεν είδα δηλαδη κάποια "σταδιακή επαναφορά" στην κανονικότητα, αντιθέτως είναι εντελώς μαζική κ σε μπουλούκια η επαναφορά. Αυτό εννοώ.

Ναι έτσι είναι! Και στα μπαράκια στο κέντρο της Αθήνας είναι ο ένας πάνω στον άλλο. Δυστυχώς! Γιατί για πολλούς πέρασε και δεν άγγιξε.

Εγώ λοιπόν σε αυτές τις περιπτώσεις θεωρώ ότι υπάρχει κενό/αδιαφορία στην τήρηση των μέτρων. Και το πρόβλημα δεν είναι ότι άνοιξε το μπαρ, το ξενοδοχείο, η οργανωμένη παραλία (δεν είναι βιώσιμο να παραμένουν κλειστά). Αλλά το ότι δεν λειτουργούν όπως θα έπρεπε.

 

Το νόημα του lockdown ήταν α) η αποτροπή φόρτωσης του συστήματος υγείας, β) η προετοιμασία του συστήματος υγείας, και γ) η εκπαίδευση του κόσμου. Το α επετεύχθει, για το β οι γνώμες διίστανται, στο γ δυστυχώς δεν βλέπω να γίνεται καθολική-σοβαρή προσπάθεια.

 

Και σκέψου και το εξής: ο συγχρωτισμός με μέτρα είναι πιο ασφαλής από το κυκλοφορώ ανέμελα γιατί δεν έχει πολύ κόσμο τριγύρω. Δηλαδή είσαι πιο ασφαλής όταν κυκλοφορείς και τα μέτρα τηρούνται ακόμη κι αν γύρω σου υπάρχουν x φορείς. Από ότι όταν κυκλοφορείς ανάμεσα σε κόσμο που ζει με την ψευδαίσθηση ότι στην Ελλάδα ο ιός έχει "εξαφανιστεί" κι άρα δεν τηρώ τίποτα και στην πραγματικότητα υπάρχει έστω κι ένας φορέας.

Επίσης, τι νόημα είχε όλο αυτό που περάσαμε εάν δεν μας αφήσει υπευθυνότητα και παιδεία;! Δηλαδή πες ότι η χώρα "καθάρισε από κορονοϊό" και επιτρέπω να έρθουν ταξιδιώτες από χώρες με πολύ καλά στατιστικά και μόνο οδικώς, μόνο οικογένειες κι όχι γκρουπ, μόνο δεν ξέρω γω τι (φανταστικά σενάρια διόλου υλοποϊήσιμα). Εάν εμείς δεν έχουμε εκπαιδευτεί στο τι νόημα έχουν και ποια είναι τα μέτρα και οι δικλείδες ασφαλείας (για την προστασία όλων μας) και δεν τα τηρούμε, οι λίγοι που θα έρθουν και θα νοσούν και που δεν θα τα τηρούν κι αυτοί, είναι αρκετοί για να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

β) η προετοιμασία του συστήματος υγείας, και γ) η εκπαίδευση του κόσμου. Το α επετεύχθει, για το β οι γνώμες διίστανται, στο γ δυστυχώς δεν βλέπω να γίνεται καθολική-σοβαρή προσπάθεια.

 

Just now, samsympan είπε:

Εάν εμείς δεν έχουμε εκπαιδευτεί στο τι νόημα έχουν και ποια είναι τα μέτρα και οι δικλείδες ασφαλείας (για την προστασία όλων μας) και δεν τα τηρούμε, οι λίγοι που θα έρθουν και θα νοσούν και που δεν θα τα τηρούν κι αυτοί, είναι αρκετοί για να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Τελικά βρήκα γιατί δεν συνεννοούμαστε. Δεν είναι ότι εσύ θεωρείς ασφαλή και ακίνδυνη την έλευση τουριστών. Απλώς μεταθέτεις τα πάντα στην ατομική ευθύνη, το θέμά των ευθυνών του κράτους ή το έχεις παραβλέψει, ή θεωρείς ότι έχουν γίνει όλα όσα πρέπει από αυτήν την πλευρά, άρα το πρόβλημα πλέον είναι ατομικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

 

Τελικά βρήκα γιατί δεν συνεννοούμαστε. Δεν είναι ότι εσύ θεωρείς ασφαλή και ακίνδυνη την έλευση τουριστών. Απλώς μεταθέτεις τα πάντα στην ατομική ευθύνη, το θέμά των ευθυνών του κράτους ή το έχεις παραβλέψει, ή θεωρείς ότι έχουν γίνει όλα όσα πρέπει από αυτήν την πλευρά, άρα το πρόβλημα πλέον είναι ατομικό. 

Ο,τι και να κάνει το κράτος, σε κάθε τομέα όχι μόνο στον κορονοιο, αν δεν υπάρχει ατομική ευθύνη κ βούληση για αλλαγή, τίποτα δεν μπορεί να επιτευχθεί. Είναι τραγικό να επιρριπτουμε στο κράτος (την εκάστοτε κυβέρνηση εν προκειμένω) την ευθύνη για το κάθε τι, λες κ το κράτος δεν είμαστε εμείς οι πολίτες. Αν και είμαι εντελώς εναντίον γενικά, η κυβέρνηση στο συγκεκριμένο θέμα έκανε αυτό που της αναλογούσε. Πήρε έγκαιρα τις αποφάσεις που έπρεπε για να μην εξελιχθεί το θέμα σε τραγωδία. Κ μετά ανοιξε σταδιακά τις επιχειρήσεις, τα σχολεία, τα πάρκα κλπ κ τελευταία τα σύνορα για να ρημαδοδουλέψει κάπως η οικονομία της χώρας που δεν έχει λαμβάνειν από πουθενά αλλού, με μηδενικά κρούσματα. Αν ήμασταν Γερμανία βρε Έσπερος να το καταλαβω το δε θέλουμε τουρίστες κ είναι ανεύθυνο. Τώρα με ποιον τρόπο θα ζήσει όλος αυτός ο κόσμος;; Κ μετά πως θα ζήσει ο περιπτεράς, ο έμπορος ρούχων, ο πωλητής αυτοκινήτων, ο ιδιωτικός υπάλληλος, ο μπογιατζής, εσύ, εγώ κ οι συνταξιούχοι γονείς μας αν δεν υπάρχει χρήμα να κινείται; Κ ξαναλέω, με μηδενικά κρούσματα. Να μείνουμε εσαεί στη γυάλα; Τι προτείνεις εσύ δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως κορίτσια που ήμουν από τις πιο τυπικες στην καραντίνα,  όχι μόνο εδώ μέσα, .στον κύκλο μου επίσης,  δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αυτοπεριοριστω,  να μην βγαίνω έξω καθόλου από τη στιγμή που αυτή τη στιγμή τα κρούσματα είναι μηδέν. Θα αποφεύγω όσο γίνεται συνωστισμους,  θα τηρω κανόνες υγιεινής αλλά θα συνεχίσω τη ζωή μου.  Μπορεί να υπάρξει κι άλλη καραντίνα αργότερα,  πρέπει να βγούμε λίγο έξω τώρα.  Διακοπές δεν έχω κλείσει γιατί δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί το θεμα μέχρι τον Αυγουστο (μόνο τοτε μπορουμε) και θα κλαίω τα λεφτά αν τυχόν χρειαστεί να ακυρωσουμε. Αυτό όμως γιατί είμαστε περιορισμενοι οικονομικα,  αλλιώς θα έκλεινα. 

 

Η ζωή συνεχίζεται παιδιά,  πορευομαστε όπως μας πάει.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Τώρα με ποιον τρόπο θα ζήσει όλος αυτός ο κόσμος;; Κ μετά πως θα ζήσει ο περιπτεράς, ο έμπορος ρούχων, ο πωλητής αυτοκινήτων, ο ιδιωτικός υπάλληλος, ο μπογιατζής, εσύ, εγώ κ οι συνταξιούχοι γονείς μας αν δεν υπάρχει χρήμα να κινείται; Κ 

 

Πέρα από το ποιος θα πάει στον περίπτερα, τον έμπορο ρούχων κλπ που αναρωτιέμαι συνέχεια αλλά όπως φαίνεται πηγαίνει κόσμος, εμένα η λογική μου μου λέει ότι αν δουλέψουν τώρα, είναι μεγαλύτερος ο κίνδυνος να είναι μετά κλειστά όλο το χειμώνα, δηλαδή Νοέμβρη-Απριλη, που σημαίνει πολύ μεγαλύτερη χασουρα. Ενώ αν έκλειναν τα πάντα για λίγο στην αρχή αρχή, ο ιός σχεδόν θα εξαφανιζόταν κ θα ήταν όντως για λίγο η χασουρα. Όπως στην Κίνα. Τώρα κράτησε πολύ με ημίμετρα για να μην κλείσουν τα πάντα, θα λειτουργήσουν τα πάντα για το καλοκαίρι, θα γίνει ένα μπαμ στην οικονομία κ το χειμώνα πιθανώς πάλι όλα κλειστά. Ενώ αν δεν πήγαινε κανείς πουθενά για λίγο, θα ήταν όντως για λίγο. Δεν είμαι ούτε λοιμοξιωλογος ούτε οικονομολόγος βέβαια αλλά μου φαίνεται παράδοξο το σενάριο που εφαρμόστηκε (και όχι μόνο εδώ) για υποτιθέμενο όφελος της οικονομίας. Πάντως άκουσα ότι χτες πέθαναν τέσσερις.

 

Just now, marakiz είπε:

Μπορεί να υπάρξει κι άλλη καραντίνα αργότερα,  πρέπει να βγούμε λίγο έξω τώρα

 

Εγώ το βλέπω αντίστροφα: αν βγούμε τώρα έξω είναι πιο πιθανό να υπάρξει καραντίνα αργότερα, ενώ αν δεν βγούμε μπορεί και να τη γλιτώσουμε. Βέβαια αυτό θα πετύχαινε μόνο αν εφαρμοζόταν από όλους, πράγμα αδύνατον...

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Πέρα από το ποιος θα πάει στον περίπτερα, τον έμπορο ρούχων κλπ που αναρωτιέμαι συνέχεια αλλά όπως φαίνεται πηγαίνει κόσμος, εμένα η λογική μου μου λέει ότι αν δουλέψουν τώρα, είναι μεγαλύτερος ο κίνδυνος να είναι μετά κλειστά όλο το χειμώνα, δηλαδή Νοέμβρη-Απριλη, που σημαίνει πολύ μεγαλύτερη χασουρα. Ενώ αν έκλειναν τα πάντα για λίγο στην αρχή αρχή, ο ιός σχεδόν θα εξαφανιζόταν κ θα ήταν όντως για λίγο η χασουρα. Όπως στην Κίνα. Τώρα κράτησε πολύ με ημίμετρα για να μην κλείσουν τα πάντα, θα λειτουργήσουν τα πάντα για το καλοκαίρι, θα γίνει ένα μπαμ στην οικονομία κ το χειμώνα πιθανώς πάλι όλα κλειστά. Ενώ αν δεν πήγαινε κανείς πουθενά για λίγο, θα ήταν όντως για λίγο. Δεν είμαι ούτε λοιμοξιωλογος ούτε οικονομολόγος βέβαια αλλά μου φαίνεται παράδοξο το σενάριο που εφαρμόστηκε (και όχι μόνο εδώ) για υποτιθέμενο όφελος της οικονομίας. Πάντως άκουσα ότι χτες πέθαναν τέσσερις.

Μα αυτά που περιγράφεις, έγιναν. Είχαμε 2 μήνες περίπου καραντίνα. Έκλεισαν τα πάντα. Και ο κίνδυνος ξεπεράστηκε. Τι επιφυλάσσει το μέλλον, δεν το γνωρίζουμε. Θέλεις να πεις ότι θα έπρεπε να είναι ακόμη όλα κλειστά? Αυτό που λες για καραντίνα Νοέμβρη -Απρίλη, 6 μήνες δηλαδή, δεν θα γινόταν ποτέ, ακόμη και αν γινόμασταν Ιταλία και χειρότερα ακόμα. Το κράτος άνοιξε τα μαγαζιά και την εστίαση για πάει ο κόσμος. Όχι για να τα αποφύγουμε. Φυσικά αν κάποιος φοβάται , δικαίωμα του να μην πάει, αλλά δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση. Πώς θα ζήσει τόσος κόσμος αν τους κυριεύσει όλους ο φόβος και κλειστούν σπίτια τους? Δεν ξέρω που εργάζεσαι, αλλά ο κόσμος προσπαθεί να μαζέψει τα κομμάτια του από την χασούρα των περασμένων μηνών. Έχουμε πελάτες που κλαίνε, όχι μεταφορικά, αλλά κυριολεκτικά . Ακόμη δεν έχει πάρει χαμπάρι ο κόσμος τι έχει συμβεί, είναι νωρίς.

Είναι δυστυχώς λογικό να υπάρχουν ακόμη νεκροί. Κάποιοι θα ήταν ήδη καιρό στην εντατική και θα κατέληξαν..

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς επειδή έχουμε μηδενικά κρούσματα, πρέπει να φέρουμε άλλα απ' έξω από χώρες που έχουν ενεργές εστίες της επιδημίας; Ο ιος δεν θα εχει εξαφανιστεί σε 15 μερες στην υπολοιπη Ευρώπη. Επειδή τώρα άδειασαν οι ΜΕΘ, δεν μας νοιάζουν όλοι αυτοί που θα πεθάνουν λόγω του τουρισμού; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω διαφωνώ με τον εξωτερικό τουρισμό, νομίζω πως αυτός θα επαναφέρει (γρηγορότερα έστω) τα κρούσματα. 

Το ότι η ζωή συνεχίζεται βρε ΕΣΠΕΡΟΣ όμως δεν σημαίνει πως δεν μας νοιάζει όσοι πεθάνουν. Η λύση ποια είναι΄? Να μην ξαναβγούμε από το σπίτι? Δεν γίνεται αυτό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Κι εγω διαφωνώ με τον εξωτερικό τουρισμό, νομίζω πως αυτός θα επαναφέρει (γρηγορότερα έστω) τα κρούσματα. 

Το ότι η ζωή συνεχίζεται βρε ΕΣΠΕΡΟΣ όμως δεν σημαίνει πως δεν μας νοιάζει όσοι πεθάνουν. Η λύση ποια είναι΄? Να μην ξαναβγούμε από το σπίτι? Δεν γίνεται αυτό.

Εμεις προφανώς κ δεν θα μπορούμε να βγούμε με το που αρχίσουν οι τουρίστες. γιατί εκείνοι, αν δεν ερθουν ηδη άρρωστοι, πιθανότατα δεν θα προλάβουν να εκδηλώσουν σε σοβαρό βαθμό τα συμπτώματα που θα κολλήσουν στο ταξιδι κ υποθετω κιολας οτι δεν θα χαλασουν τις διακοπες τους αν απλως εχουν πονόλαιμο, επομενως επισήμως μπορεί κ να μην εκδηλωθεί κανένα κρούσμα σε τουρίστα. αρα δεν θα γινει θχνηλατιςη για να προειδοποιηθεί οποιος ηρθε σε επαφη μαζί τους, αν ειναι εφικτο, κ δεν ξέρω κιόλας αν θα παρακολουθείται η υγεια τους κ αφου επιστρέψουν για να ειδοποιηθεί η Ελλαδα οτι κυκλοφορούσαν άρρωστοι σε καποια μερη.  Το οτι θα διασπείρουν τον ιο παντου, εμεις θα το υποστούμε, αρα ειναι δικο μας θεμα να προφυλαχτούμε. επομενως δεν βλεπω καμια ζωή να συνεχίζεται κανονικα. οπως φυλαγομασταν πριν, θα φυλαγόμαστε και τωρα, απλως τωρα θα κινδυνεύουμε περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

. Κι εμένα με φοβίζει ο τουρισμός από χώρες που είχαν πολλά κρούσματα, νομίζω θα έχουμε μεγάλο θέμα απο Σεπτέμβρη. Η ατομική ευθύνη που λέμε θα υπάρχει και στον τουρίστα που θα έρθει μια δυο εβδομάδες να περάσει καλά και να φύγει; όσα μέτρα και να υπάρξουν,δεν ξέρω. Ιδανικό θα ήταν να μπορέσει να κινηθεί η οικονομία με τον εσωτερικό τουρισμό, δυστυχώς όπως είναι τα οικονομικά στη χώρα τώρα δύσκολο κι αυτό. Συμφωνώ καί με τη Λένια, αυτή τη στιγμή πρέπει να κινηθεί η οικονομία

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εμεις προφανώς κ δεν θα μπορούμε να βγούμε με το που αρχίσουν οι τουρίστες. γιατί εκείνοι, αν δεν ερθουν ηδη άρρωστοι, πιθανότατα δεν θα προλάβουν να εκδηλώσουν σε σοβαρό βαθμό τα συμπτώματα που θα κολλήσουν στο ταξιδι κ υποθετω κιολας οτι δεν θα χαλασουν τις διακοπες τους αν απλως εχουν πονόλαιμο, επομενως επισήμως μπορεί κ να μην εκδηλωθεί κανένα κρούσμα σε τουρίστα. αρα δεν θα γινει θχνηλατιςη για να προειδοποιηθεί οποιος ηρθε σε επαφη μαζί τους, αν ειναι εφικτο, κ δεν ξέρω κιόλας αν θα παρακολουθείται η υγεια τους κ αφου επιστρέψουν για να ειδοποιηθεί η Ελλαδα οτι κυκλοφορούσαν άρρωστοι σε καποια μερη.  Το οτι θα διασπείρουν τον ιο παντου, εμεις θα το υποστούμε, αρα ειναι δικο μας θεμα να προφυλαχτούμε. επομενως δεν βλεπω καμια ζωή να συνεχίζεται κανονικα. οπως φυλαγομασταν πριν, θα φυλαγόμαστε και τωρα, απλως τωρα θα κινδυνεύουμε περισσότερο. 

 

Η ζωή συνεχίζεται στη νέα κανονικότητα. Αυτά που γράφεις πιστεύεις/ξέρεις αν είναι τα ίδια και με τους άλλους κάτοικους του νησιού που μένεις? Θα μείνουν σπίτι δηλαδή με τους τουρίστες? Όσοι ασχολούνται με τον τουρισμό είναι το ίδιο τρομοκρατημένοι? Ρωτάω, δεν το γράφω επιθετικά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μα αυτά που περιγράφεις, έγιναν. Είχαμε 2 μήνες περίπου καραντίνα. Έκλεισαν τα πάντα. Και ο κίνδυνος ξεπεράστηκε. Τι επιφυλάσσει το μέλλον, δεν το γνωρίζουμε. Θέλεις να πεις ότι θα έπρεπε να είναι ακόμη όλα κλειστά? Αυτό που λες για καραντίνα Νοέμβρη -Απρίλη, 6 μήνες δηλαδή, δεν θα γινόταν ποτέ, ακόμη και αν γινόμασταν Ιταλία και χειρότερα ακόμα. Το κράτος άνοιξε τα μαγαζιά και την εστίαση για πάει ο κόσμος. Όχι για να τα αποφύγουμε. Φυσικά αν κάποιος φοβάται , δικαίωμα του να μην πάει, αλλά δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση. Πώς θα ζήσει τόσος κόσμος αν τους κυριεύσει όλους ο φόβος και κλειστούν σπίτια τους? Δεν ξέρω που εργάζεσαι, αλλά ο κόσμος προσπαθεί να μαζέψει τα κομμάτια του από την χασούρα των περασμένων μηνών. Έχουμε πελάτες που κλαίνε, όχι μεταφορικά, αλλά κυριολεκτικά . Ακόμη δεν έχει πάρει χαμπάρι ο κόσμος τι έχει συμβεί, είναι νωρίς.

Είναι δυστυχώς λογικό να υπάρχουν ακόμη νεκροί. Κάποιοι θα ήταν ήδη καιρό στην εντατική και θα κατέληξαν..

 

Οχι δεν λέω να ήταν κλειστά ακόμα. Λέω να είχαν κλείσει νωρίτερα. Δεν έκλεισαν όλα αμέσως, το πήγαιναν λαου λαου (όχι μόνο στην Ελλάδα, γενικώς, δεν κρίνω τη συγκεκριμένη κυβέρνηση δηλαδη). Αν είχαν κλείσει όντως τα πάντα μπορεί να κρατούσε και λιγότερο καιρό η καραντίνα, αυτό εννοώ. Οπότε θα ήταν και όφελος για την οικονομία αυτό, δεν μιλάω άσχετα με την οικονομία.

Παντως αν θέλει κάποιος να πάει να φάει θα πάει επειδή θέλει, όχι για να ενισχύσει το εστιατόριο. Δεν οφείλουμε όλοι να πάμε για να σώσουμε την οικονομια!

(Δεν δουλεύω, οπότε δεν μιλάω εκ του ασφαλούς όπως πιθανώς νόμισες. Απλά θεωρώ πως αν δεν πάμε για ένα διάστημα σε μαγαζιά το όφελός τους θα είναι μεγαλύτερο μακροπρόθεσμα παρά να πάμε όλοι το καλοκαίρι κ το χειμώνα να μην μπορεί να πάει κανείς. Απλώς αυτό, δεν είναι ότι δεν με νοιάζει δηλαδη η οικονομία, απλώς θεωρώ ότι περισσότερο θα τη βλάψουμε πέφτοντας όλοι με τα μούτρα σε μαγαζιά κ εστιατόρια, αρρωσταίνοντας κι έχοντας χειρότερα μέτρα του χρόνου)

 

Να σημειώσω ότι τόση ώρα δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον να μην πάει, απλώς προσπαθώ να εξηγήσω το σκεπτικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι επαρκεί μόνο ο εσωτερικος τουρισμός. Η αγορά βασιζόταν σε μεγάλα νούμερα επισκεπτών κ διαφορετικά πορτοφόλια. Δεν ξερω πραγματικα πώς θα μπορπυσε να λυθει αυτο. εγω εντωμεταξυ σκαω, που τα καλοκαιρια αποφεύγαμε ουτως ή αλλως τα μερη με τουρίστες για αλλους λογους κ που η μονη αλλαγη θα ειναι οτι μαλλον δεν υα παμε πουθενα, που συνηθως δεν πηγαιναμε ετσι κ αλλιως για οικονομικούς λογους. κ ας πούμε κ ότι στα νησιά έχει απλα κ ίσως τη γλιτώσουμε. στην Αθήνα με τις συγκοινωνίες κ αυτα ολα δεν ανησυχει ο κόσμος τι θα γίνει; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ενώ αν έκλειναν τα πάντα για λίγο στην αρχή αρχή, ο ιός σχεδόν θα εξαφανιζόταν κ θα ήταν όντως για λίγο η χασουρα. Όπως στην Κίνα. Τώρα κράτησε πολύ με ημίμετρα για να μην κλείσουν τα πάντα, θα λειτουργήσουν τα πάντα για το καλοκαίρι, θα γίνει ένα μπαμ στην οικονομία κ το χειμώνα πιθανώς πάλι όλα κλειστά. Ενώ αν δεν πήγαινε κανείς πουθενά για λίγο, θα ήταν όντως για λίγο. Δεν είμαι ούτε λοιμοξιωλογος ούτε οικονομολόγος βέβαια αλλά μου φαίνεται παράδοξο το σενάριο που εφαρμόστηκε (και όχι μόνο εδώ) για υποτιθέμενο όφελος της οικονομίας. (...)

Εγώ το βλέπω αντίστροφα: αν βγούμε τώρα έξω είναι πιο πιθανό να υπάρξει καραντίνα αργότερα, ενώ αν δεν βγούμε μπορεί και να τη γλιτώσουμε. Βέβαια αυτό θα πετύχαινε μόνο αν εφαρμοζόταν από όλους, πράγμα αδύνατον...

Απαντάς μόνη σου.

Ο ιός θα εξαφανιζόταν εάν έκλειναν τα πάντα για πχ 1 μήνα, τηρούνταν τα μέτρα χωρίς λάθη και αυτό συνέβαινε ταυτόχρονα παγκοσμίως! Δηλαδή αδύνατον. Ακόμη κι αν θεωρούσαμε την δεδομένη στιγμή ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει κορονοϊός (πράγμα που δεν ισχύει) ο μόνος τρόπος να ξεμπερδεύαμε μια και καλή από τον ιό, θα ήταν να μπούμε σε ένα θόλο και να αποφασίσουμε ότι δεν θα έχουμε επαφή με κανέναν άλλο. Ή ότι άνθρωποι και εμπορεύματα θα μπαίναν σε αυστηρή καραντίνα και θα απολυμαίνονταν πχ 15 ημέρες και μετά θα εισέρχονταν στην χώρα. Και αυτό για πάντα. Γιατί κορονοϊός θα υπάρχει στον κόσμο και στο μέλλον κι άλλες αντίστοιχες απειλές. Οπότε όλο αυτό είναι ένα ουτοπικό (δυστοπικό σενάριο) και δεν αφορά τον παγκόσμιο πολίτη του σήμερα.

 

Just now, Έσπερος είπε:

Τελικά βρήκα γιατί δεν συνεννοούμαστε. Δεν είναι ότι εσύ θεωρείς ασφαλή και ακίνδυνη την έλευση τουριστών. Απλώς μεταθέτεις τα πάντα στην ατομική ευθύνη, το θέμά των ευθυνών του κράτους ή το έχεις παραβλέψει, ή θεωρείς ότι έχουν γίνει όλα όσα πρέπει από αυτήν την πλευρά, άρα το πρόβλημα πλέον είναι ατομικό. 

Όχι.

Εγώ καταλαβαίνω απόλυτα τι γράφεις και την ανησυχία σου και την κριτική σου, και συμφωνώ μαζί σου. Η διαφορά είναι πως θεωρώ ότι η μόνη σωτηρία είναι η παιδεία κι όχι ο αποκλεισμός. Και σε καμία περίπτωση δεν υποστήριξα ότι είναι αποκλειστική ευθύνη των πολιτών το να επιμορφωθούν, να καταρτιστούν, να εξοπλιστούν. Κάθε άλλο! Φυσικά είναι και - πρωτίστως ευθύνη των αρμοδίων. Το έχω γράψει πολλάκις. Και για αυτό ανησυχώ, επειδή υπάρχει κενό εδώ. Ανακοινώθηκαν τόσα μέτρα, τα οποία αν μη τι άλλο φαίνονται κατάλληλα σε σχεδιασμό. Και δεν ακούω για οργανωμένες-συστηματικές δράσεις από μεριάς της Πολιτείας, εκπαίδευσης του πληθυσμού και των επαγγελματιών, για να αντιληφθούν και να κάνουν μέρος της καθημερινότητας τα μέτρα αυτά. Και φοβάμαι, όχι γιατί θα έρθει ο άρρωστος τουρίστας, αλλά επειδή θα τον εξυπηρετήσει, θα τον ταίσει, θα τον κοιμήσει, ο ανεκπαίδευτος-αδιάφορος ντόπιος. Και μετά θα περιποιηθεί εμένα και την οικογένεια μου.

Link to comment
Share on other sites

@little lambαυτό που λες έγινε, μείναμε καραντίνα κτ παραπανω από 6εβδομαδες αν δ κανω λάθος. Αν δ ανοίξουμε τώρα που έχουμε λίγα κρούσματα κ μαλλον θα βοηθήσει ο καιρος, πότε θα ανοίξουμε;

Δ λεω οτι είμαι με τα χίλια σύμφωνη με τον εξωτερικό τουρισμό, αλλα δ βρίσκω άλλη λυση

Εμεις γυρισαμε σχεδόν στα προ του ιού, τα παιδια σχολειο, απλα παμε σπάνια με αυτα μαρκετ, κ σε ότι δουλειες έχω έξω δ τα παίρνω. Αλλα ο αντρας μου δουλεύει, σε συνθήκες που αν είναι να κολλήσει κάποιος θα είναι αυτός, οποτε δ εχω λόγο να μην επιστρέψω στην κανονικοτητα μας

Για την θάλασσα θα περιμένω να δω πως θα παει κ μετα θα δω πως θα παμε

Επίσης συμφωνώ με την samsympan, το πρόβλημα δ ειναι σε αυτούς που πηγαίνουν κ δ φοβούνται, αλλα ότι πάνε χωρίς να τηρούνται τα μετρα

Που κάποια μέτρα έχουν πρόβλημα έτσι κ αλλιώς, όταν έχεις πληροτητα πχ στα μέσα μεταφοράς. Καταλαβαίνω ότι δ γινεται αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Η ζωή συνεχίζεται στη νέα κανονικότητα. Αυτά που γράφεις πιστεύεις/ξέρεις αν είναι τα ίδια και με τους άλλους κάτοικους του νησιού που μένεις? Θα μείνουν σπίτι δηλαδή με τους τουρίστες? Όσοι ασχολούνται με τον τουρισμό είναι το ίδιο τρομοκρατημένοι? Ρωτάω, δεν το γράφω επιθετικά.

Όσοι δεν έχουν επιχειρήσεις σίγουρα δεν θέλουν κανέναν, βεβαια πολυ λιγοι δεν εχουν ουτε καν μια μικρη σχεση με τετοιες δραστηριοτητες. οι αλλοι απλως ακολουθούν το ρευμα. φοβουνται δεν φοβουνται, τι να κανουν, να μην ανοιξουν; 

Just now, samsympan είπε:

Απαντάς μόνη σου.

Ο ιός θα εξαφανιζόταν εάν έκλειναν τα πάντα για πχ 1 μήνα, τηρούνταν τα μέτρα χωρίς λάθη και αυτό συνέβαινε ταυτόχρονα παγκοσμίως! Δηλαδή αδύνατον. Ακόμη κι αν θεωρούσαμε την δεδομένη στιγμή ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει κορονοϊός (πράγμα που δεν ισχύει) ο μόνος τρόπος να ξεμπερδεύαμε μια και καλή από τον ιό, θα ήταν να μπούμε σε ένα θόλο και να αποφασίσουμε ότι δεν θα έχουμε επαφή με κανέναν άλλο. Ή ότι άνθρωποι και εμπορεύματα θα μπαίναν σε αυστηρή καραντίνα και θα απολυμαίνονταν πχ 15 ημέρες και μετά θα εισέρχονταν στην χώρα. Και αυτό για πάντα. Γιατί κορονοϊός θα υπάρχει στον κόσμο και στο μέλλον κι άλλες αντίστοιχες απειλές. Οπότε όλο αυτό είναι ένα ουτοπικό (δυστοπικό σενάριο) και δεν αφορά τον παγκόσμιο πολίτη του σήμερα.

 

Όχι.

Εγώ καταλαβαίνω απόλυτα τι γράφεις και την ανησυχία σου και την κριτική σου, και συμφωνώ μαζί σου. Η διαφορά είναι πως θεωρώ ότι η μόνη σωτηρία είναι η παιδεία κι όχι ο αποκλεισμός. Και σε καμία περίπτωση δεν υποστήριξα ότι είναι αποκλειστική ευθύνη των πολιτών το να επιμορφωθούν, να καταρτιστούν, να εξοπλιστούν. Κάθε άλλο! Φυσικά είναι και - πρωτίστως ευθύνη των αρμοδίων. Το έχω γράψει πολλάκις. Και για αυτό ανησυχώ, επειδή υπάρχει κενό εδώ. Ανακοινώθηκαν τόσα μέτρα, τα οποία αν μη τι άλλο φαίνονται κατάλληλα σε σχεδιασμό. Και δεν ακούω για οργανωμένες-συστηματικές δράσεις από μεριάς της Πολιτείας, εκπαίδευσης του πληθυσμού και των επαγγελματιών, για να αντιληφθούν και να κάνουν μέρος της καθημερινότητας τα μέτρα αυτά. Και φοβάμαι, όχι γιατί θα έρθει ο άρρωστος τουρίστας, αλλά επειδή θα τον εξυπηρετήσει, θα τον ταίσει, θα τον κοιμήσει, ο ανεκπαίδευτος-αδιάφορος ντόπιος. Και μετά θα περιποιηθεί εμένα και την οικογένεια μου.

μα τώρα σοβαρά  επιτρέπονται ταξιδια σε μεταφορικά μεσα που δεν αερίζονται φυσικα κ το προβλημα είναι αν έχει μάθει να πλένει τα χέρια του πολύ σχολαστικά  ο ρεσεψιονιστ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Οχι δεν λέω να ήταν κλειστά ακόμα. Λέω να είχαν κλείσει νωρίτερα. Δεν έκλεισαν όλα αμέσως, το πήγαιναν λαου λαου (όχι μόνο στην Ελλάδα, γενικώς, δεν κρίνω τη συγκεκριμένη κυβέρνηση δηλαδη). Αν είχαν κλείσει όντως τα πάντα μπορεί να κρατούσε και λιγότερο καιρό η καραντίνα, αυτό εννοώ. Οπότε θα ήταν και όφελος για την οικονομία αυτό, δεν μιλάω άσχετα με την οικονομία.

Παντως αν θέλει κάποιος να πάει να φάει θα πάει επειδή θέλει, όχι για να ενισχύσει το εστιατόριο. Δεν οφείλουμε όλοι να πάμε για να σώσουμε την οικονομια!

(Δεν δουλεύω, οπότε δεν μιλάω εκ του ασφαλούς όπως πιθανώς νόμισες. Απλά θεωρώ πως αν δεν πάμε για ένα διάστημα σε μαγαζιά το όφελός τους θα είναι μεγαλύτερο μακροπρόθεσμα παρά να πάμε όλοι το καλοκαίρι κ το χειμώνα να μην μπορεί να πάει κανείς. Απλώς αυτό, δεν είναι ότι δεν με νοιάζει δηλαδη η οικονομία, απλώς θεωρώ ότι περισσότερο θα τη βλάψουμε πέφτοντας όλοι με τα μούτρα σε μαγαζιά κ εστιατόρια, αρρωσταίνοντας κι έχοντας χειρότερα μέτρα του χρόνου)

 

Να σημειώσω ότι τόση ώρα δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον να μην πάει, απλώς προσπαθώ να εξηγήσω το σκεπτικό μου.

Όχι, δεν εννοούσα ότι μιλάς εκ του ασφαλούς. Απλά όταν δεν είσαι μέσα στην "αγορά", είναι λογικό να μην έχεις σαφή εικόνα του πόσο υποφέρει ο κόσμος. Άσχετα από το λόγο που θα πάει κάποιος να φάει έξω 'η να ψωνίσει, ωφελεί την αγορά. Μην είσαι τόσο βέβαιη ότι ο κόσμος δεν κάνει και κάποιες κινήσεις για να συνεισφέρει όσο μπορεί. Προσωπικά όλα όσα χρειαζόμασταν αυτό τον καιρό, τα αγόρασα από συνοικιακά μαγαζιά, παρότι ήξερα ότι θα τα βρώ αλλού φθηνότερα και με λιγότερη ταλαιπωρία , αφού θα τα έβρισκα μαζεμένα σε κάποιο εμπορικό. Στο εκπτωτικό πήγα μόνο για να πάρω κάποια designer κομμάτια για την βαφτιστήρα μου γιατί αν τα έπαιρνα από αλλού θα μου στοίχιζε ο κούκος αηδόνι! Επίσης ας μην θεωρούμε δεδομένο ότι θα έχουμε εξίσου μεγάλο νέο κύμα το φθινόπωρο. Δεν γίνεται να μην κινείται η αγορά προληπτικά. Μόνο σε απόλυτη ανάγκη (έξαρση ιού), θα μπορούσαν να παρθούν τέτοια μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...