Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα εγώ δεν χαρακτήρισα καμία. Αντίθετα έχω πει πολλάκις ότι αποδέχομαι τη διαφορετική άποψη. Αλλά δεν ανέχομαι να με χαρακτηρίζουν καλοπροαίρετα και εμένα και άλλους με παρόμοιες με τις δικές μου απόψεις. Εν τώ μεταξύ, πραγματικα, οι επιθεσεις εδώ μέσα, με χαρακτηρισμούς κλπ έχουν γίνει από μέλη που είναι φανατικά (έστω κι αν είναι υπερβολικός αυτός ο χαρακτηρισμός) υπέρ των περιορισμων και των μέτρων κλπ κλπ κλπ... Εμείς που δηλώσαμε πως "ναι, μεν, αλλά..." , ούτε χαρακτηρισαμε κανέναν, ούτε επίθεση κάναμε και παρόλα αυτά βρισκόμαστε απολογούμενες...

ποια είναι φανατική των μέτρων; επειδή λέμε ότι από τη στιγμή που υπαρχουν πρέπει να τηρούνται είμαστε φανατικές; δεν έχουμε πει ότι θα μας άρεσε μια πιο συστηματική εξεταση κ ιχνηλάτιση για να μην φτάσουμε εκεί; δηλαδή νομίζεις ότι γουστάρουμε την καραντίνα; Ή ότι λέμε σκασίλα μας για την οικονομία; ΣΥγγνώμη αλλά εσύ έχεις απαξιώσει τους θανάτους, όχι ως αριθμό αλλά και ως ουσία, εμείς δεν έχουμε απαξιώσει τις ευρύτερες διαστάσεις της καραντίνας. Μη σου πω ότι εσύ ή ίδια έχεις πει ότι δεν θα κάνεις το παιδί σου πειραματόζωο στο εμβολιο για να μην πεθάνει κάποιος γέρος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, kotsifikos είπε:

 

Εξακολουθώ να μην βλέπω καμία κακή πρόθεση και καμία διάθεση κριτικής από κοπέλες με διαφορετική άποψη από εσένα.

 

Μου κάνεις πλάκα μάλλον. Έχω δεχτεί πολλές φορές ακόμα και προσωπικη επιθεση. Και στην αρχή, αλλά και μετά που αποφάσισα να ξανασυμμετασχω στο θέμα...

Είναι λυπηρό, πάντως, να βλέπεις πως είναι δύσκολο ενήλικες να μην μπορούμε να κρατήσουμε ένα επίπεδο σε μια συζήτηση και να ερχόμαστε σε χαρακτηρισμούς, επιθέσεις (προσωπικές ή μη) και γενικά να υπάρχει ένας φόβος και επιθετικότητα προς το οτι διαφορετικο... Ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι να συμβαίνει αυτό σε κρίσιμες για τη ζωή μας περιόδους (μιλάω για όλα τα επίπεδα και όχι μόνο το θέμα της επιβίωσης)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι/ες είναι στον υγειονομικό κλάδο, γνωρίζετε τί εξελίξεις υπάρχουν με τα τεστ? Πριν αρκετά μηνύματα, μας είχε πει η @CMES ότι τα τεστ που έχουμε δεν ειναι αξιόπιστα ακόμα και για τους συμπτωματικούς και ότι μπορεί να χρειαστεί 2-3 επαναλήψεις μέχρι να δείξει θετικό.

 

Τα τεστ που κάνουν τώρα τα κινητά κλιμάκια του ΕΟΔΥ σε διάφορες κλειστές δομές και σε ευπαθείς ομάδες είναι άλλα? Έχει νόημα να γυρνάνε γύρω-γύρω να κάνουν τεστ σε ασυμπτωματικούς αν τα τεστ δεν είναι αξιόπιστα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 Μη σου πω ότι εσύ ή ίδια έχεις πει ότι δεν θα κάνεις το παιδί σου πειραματόζωο στο εμβολιο για να μην πεθάνει κάποιος γέρος. 

Όχι μόνο κάποιος γέρος. Ο οποιοσδήποτε είπα. Κι εξακολουθω να έχω την ίδια γνώμη. Όποιος θέλει μπορεί να πάει και σαν αντικείμενο κλινικών δοκιμών, εγώ δεν θα τον κρίνω.

Στην παράγραφο μετά το φανατικές, αναφέρω πως αναγνωρίζω την υπερβολή της λέξης, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια παρόμοια. Και γενικά δεν καταλαβα ποιο είναι το θέμα του ποστ σου... Παρεξηγηθηκες απο κάτι που έγραψα? Είπα κάτι που δεν ισχύει? Εσύ δεν ήσουν από αυτές που μετραγανε τις παρέες που πέρναγαν από το στενό του σπιτιού σου και φοβοσουν να βγεις έξω? Σε χαρακτήρισα εγώ κάπως τότε? Ναι σε θεωρώ υπερβολικη αλλά ειλικρινά ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ! Γιατί δεν με επηρεάζεις στην ζωή μου. Αλλά έτσι δεν θα έπρεπε να νοιάζει και εσένα το τι κάνω και πώς σκέφτομαι εγώ. Δεν προκαλώ ζημιά σε κανέναν και θα έπρεπε η γνώμη μου να γίνεται σεβαστή και όχι να στοχοποιουμαι ή να δέχομαι επίθεση γιατί είπα κάτι και γιατί έχω διαφορετικη γνώμη για τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

@little lamb εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι διαβάζεις βιαστικά, απαντάς βιαστικά και επιλεκτικά, τσουβαλιάζεις και δημιουργείς σύγχυση και στον εαυτό σου και στους υπόλοιπους. Επιπλέον, μας απευθύνεσαι σαν να είμαστε χωρισμένοι σε δύο ομάδες, οι προσεκτικοί νομιμόφρονες κι οι επιπόλαιοι ωχαδερφιστές. Αυτά πρέπει να αποφεύγονται, γιατί δημιουργούν εντάσεις και παρεξηγήσεις που χρειάζονται σελίδες επί σελίδων για να λυθούν. 

 

Τώρα, ως προς τα ερωτήματά σου: 

Η επικινδυνότητα του ιού είναι κάτι που αισθάνομαι ότι δε μπορώ να αξιολογήσω αυτή τη στιγμή.

Με τα δεδομένα που είχαμε στην αρχή της καραντίνας και με το χαμό που γινόταν στην Ιταλία, φαινόταν αλλιώς. Τώρα, αν μας λένε ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα αυτό που πέρασε σχεδόν όλη η Ελλάδα και σίγουρα όλοι οι μαθητές μετά τις γιορτές, τότε θα πω ότι εμείς τουλάχιστον το βιώσαμε πολύ πιο light από τον Η1Ν1. Πώς να καταλήξεις σε συμπέρασμα με τα ήξεις αφήξεις; 

Για την καραντίνα, με τα δεδομένα που είχαμε όταν επιβλήθηκε, θα πω πως καλώς επιβλήθηκε, αν και θεωρώ ότι κάποια πραγματα έγιναν με το χειρότερο τρόπο κι ενέτειναν την ανασφάλεια και τα ψυχολογικά κατάλοιπα στον κόσμο. Μου έδωσαν την εντύπωση δλδ ότι γίνανε επίτηδες για να προκαλέσουν φοβία στον κόσμο. Πχ το γεγονός ότι  υπήρχε στα sms ξεκάθαρη επιλογή  για βόλτα με το κατοικίδιο, τη στιγμή που δεν υπήρχε "σωματική άσκηση με ανήλικο παιδί" ή το αλαλούμ με το πόσοι επιβαίνοντες επιτρέπονται μέσα στα ΙΧ, που οδήγησαν κόσμο στο να μη βγάλει τα παιδιά του καθόλου έξω σχεδόν 2 μήνες.

Να μη μιλήσω για την έλλειψη κοινής γραμμής από την αστυνομία, που ήταν ό,τι του φανεί του λωλοστεφανή, τα διαβάσαμε κι εδώ μέσα, άλλα ο ένας, άλλα ο άλλος.

Να μη μιλήσω για τις καμπάνες των εκκλησιών στις οποίες επιβλήθηκε σιγή, ενώ, μόλις άρχισε το ραμαζάνι, ω του θαύματος, οι μουεζίνηδες ξελαρυγγιάστηκαν στα τζαμιά γιατί ο ιός δεν κολλάει από τα μεγάφωνα. Ή η επικοινωνιακή γκάφα μεγατόνων με την περιφερόμενη τραγουδίστρια και τους συνωστισμένους δημοσιογράφους, τη στιγμή που έχεις απαγορεύσει για πρώτη φορά στα χρονικά την περιφορά του ιερού λειψάνου του Αγίου Σπυρίδωνος επειδή χρειάζονταν 6 άτομα να το σηκώσουν.

 

Το γιατί γίναν όλα αυτά, αν κρύβεται κάτι, πάλι δε μπορώ να τοποθετηθώ. Το αισιόδοξο σενάριο είναι πως επρόκειτο για μια παγκόσμια αμηχανία μπροστά στην πανδημία. Το απαισιόδοξο, οτι είναι μια πρόβα χειραγώγησης της ανθρωπότητας , προκειμένου νε προωθηθούν μελλοντικά συγκεκριμένα συμφέροντα συγκεκριμένων ολιγαρχών.

 

Μόνο στο θέμα της θρησκείας προσωπικά θεωρώ ότι στόχευαν ξεκάθαρα στο να πλήξουν την Ορθοδοξία κι ότι η απαγόρευση της Θείας Κοινωνίας θα επανεμφανιατεί στο άμεσο μέλλον.

 

Συγκριτικά με όλα αυτά, οι αντιφάσεις με τις μάσκες και τα γάντια μου φαίνονται πταίσματα.

 

Όπως και να έχει, εμείς κρατήσαμε την καραντίνα αυστηρά κι εξακολουθούμε  να προσέχουμε. Το τι θα βγει από όλα αυτά, θα δείξει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lisbet είπε:

@little lamb Το απαισιόδοξο, οτι είναι μια πρόβα χειραγώγησης της ανθρωπότητας , προκειμένου νε προωθηθούν μελλοντικά συγκεκριμένα συμφέροντα συγκεκριμένων ολιγαρχών.

 

 

Εμένα αυτή είναι η άποψη μου για το ερώτημα που έθεσε η @little lamb. Θεωρώ πως παγκοσμίως, λάβαμε μέρος σε ένα ωραιότατο πειραμα χειραγώγησης μαζών! Δεν θα ήταν η 1η φορά άλλωστε!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Εμένα αυτή είναι η άποψη μου για το ερώτημα που έθεσε η @little lamb. Θεωρώ πως παγκοσμίως, λάβαμε μέρος σε ένα ωραιότατο πειραμα χειραγώγησης μαζών! Δεν θα ήταν η 1η φορά άλλωστε!!

Θα μας τρελανεις; Χτες δεν έλεγες ότι θεωρείς χαζά τα περί συνωμοσιών και δεν τα πιστεύεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Όχι μόνο κάποιος γέρος. Ο οποιοσδήποτε είπα. Κι εξακολουθω να έχω την ίδια γνώμη. Όποιος θέλει μπορεί να πάει και σαν αντικείμενο κλινικών δοκιμών, εγώ δεν θα τον κρίνω.

Στην παράγραφο μετά το φανατικές, αναφέρω πως αναγνωρίζω την υπερβολή της λέξης, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια παρόμοια. Και γενικά δεν καταλαβα ποιο είναι το θέμα του ποστ σου... Παρεξηγηθηκες απο κάτι που έγραψα? Είπα κάτι που δεν ισχύει? Εσύ δεν ήσουν από αυτές που μετραγανε τις παρέες που πέρναγαν από το στενό του σπιτιού σου και φοβοσουν να βγεις έξω? Σε χαρακτήρισα εγώ κάπως τότε? Ναι σε θεωρώ υπερβολικη αλλά ειλικρινά ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ! Γιατί δεν με επηρεάζεις στην ζωή μου. Αλλά έτσι δεν θα έπρεπε να νοιάζει και εσένα το τι κάνω και πώς σκέφτομαι εγώ. Δεν προκαλώ ζημιά σε κανέναν και θα έπρεπε η γνώμη μου να γίνεται σεβαστή και όχι να στοχοποιουμαι ή να δέχομαι επίθεση γιατί είπα κάτι και γιατί έχω διαφορετικη γνώμη για τη ζωή.

Συγγνώμη όταν υπάρχιε οδηγία να μη γίνεται συνωστιμός, βγαίνουμε έτσι γιούργια; Εγώ ε΄χω γράψει πολλές φορές ότι την εμμονή με τους εξωτερικούς χώρους τη θεωρώ υπερβολική, αλλά ως υπεύθυνος πολίτης, επειδή δεν βάζω την καλοπέρασή μου πάνω από τους άλλους, ναι προφανώς κοιτάζω πότε είναι καλή στιγμή για να βγω, όχι γιατί φοβάμαι, αλλά γιατί ακολουθώ τις οδηγίες και θεωρώ κιόλας ότι έχοντας και μια ας πούμε δημόσια θέση σε ένα μέρος, οφείλω να δώσω και το καλό παράδειγμα, κ γι αυτό τον λόγο ούτε σε χωριά πήγα βόλτα, ούτε περαντζάδα στο λιμάνι με όλο τον κόσμο, κι ας μην με βόλευε, κι ας ξέρω ότι το νησί ουσιαστικά σφραγίστηκε και δεν υήρχε κίνδυνος. Αυτό θεωρώ εγώ προσωπικά για μένα υπεύθυνη στάση, άσχετο με το τι θεωρώ υπερβολικό μέτρο. Και γι αυτό ναι, δεν μ  αρέσει να χαρακτηρίζομαι φανατική, όπως εσένα δεν σου αρέσει να χαρακτηρίζεσαι ανεύθυνη, που δεν νομίζω ότι το είπε κανείς αυτό. Το ποιος προκαλεί ή δεν προκαλεί ζημιά σε κανέναν, δεν το ξέρουμε. Δεν μεταδίδει κανείς τον ιό επι τούτου, δεν εννοούμε κάτι τέτοιο. Στο κάτω κάτω κ όσοι έχαμε περιορίσει στο ελάχιστο τις επαφές, μπορεί με τη μία φορά να κάνουμε τη ζημιά σε κάποιον ενώ κατά τύχη κάποιος άλλος που είχε μια πιο χαλαρή προσέγγιση, να μην το έκανε. 

Just now, Lisbet είπε:

Μόνο στο θέμα της θρησκείας προσωπικά θεωρώ ότι στόχευαν ξεκάθαρα στο να πλήξουν την Ορθοδοξία κι ότι η απαγόρευση της Θείας Κοινωνίας θα επανεμφανιατεί στο άμεσο μέλλον.

Συγγνώμη σε τι να πλήξουν την ορθοδοξία; με μια εκκλησία να καθορίζει το πρόγραμμα σπουδών στα σχολεία, παραθρσκευτικές οργανώσεις να διαφημίζονται σε εκδηλώσεις με την αιγίδα του υπουργείου παιδείας, μια υπουργό που μέχρι κ χιουμοριστική σελίδα έχει βγει στο φβ κ ανεβάζει κάθε μέρα φωτο της με παπάδες, μια εκκλησία ανενόχλητη να συμπεριφέρεται ανεύθυνα και επικίνδυνα για τη δημόσια υγεία μόνο και μόνο για να ασκήσει εξουσία, με τις εκκλησίες να ανοίγουν πρώτες πρώτες όταν δεν ανοίγουν άλλοι τομείς σημαντικοί για την οικονομία, και να μην γίνεται κουβέντα για το ότι ανθρωποι μοιράζονται το ίδιο κουτάλι με άδεια του κράτους, ενώ σε άλλους χώρους μετράμε τετραγωνικά, θεωρούμε ότι πλήττεται η ορθοδοξία; η δημοκρατία πλήττεται από την ανοχή που δείχνει μια δήθεν φιλελεύθερη και εκσυγχρονιστική κυβέρνηση σε αυτόν τον φορέα, όπως επλήγη από την παρόμοια ανοχή που έδειξε και η προηγούμενη δήθεν προοδευτική και αριστερή κυβέρνηση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι διαβάζεις βιαστικά, απαντάς βιαστικά και επιλεκτικά, τσουβαλιάζεις και δημιουργείς σύγχυση και στον εαυτό σου και στους υπόλοιπους. Επιπλέον, μας απευθύνεσαι σαν να είμαστε χωρισμένοι σε δύο ομάδες, οι προσεκτικοί νομιμόφρονες κι οι επιπόλαιοι ωχαδερφιστές. Αυτά πρέπει να αποφεύγονται, γιατί δημιουργούν εντάσεις και παρεξηγήσεις που χρειάζονται σελίδες επί σελίδων για να λυθούν. 

 

Νομίζω ότι με αδικείς λίγο γιατί πρωτον εξήγησα παραπάνω ότι τα γράφω στον πληθυντικό γιατί ρωτάω όλους, χωρίς να σημαίνει ότι θα απαντήσουν όλοι το ίδιο πράγμα (οκ μπορεί να μην το είδες). Δεύτερον ποτέ δεν είπα ούτε υπονοησα ότι κάποιοι είναι προσεκτικοί ούτε κάποιοι επιπόλαιοι. Βρες μου κάπου που να το είπα κ θα το παραδεχτώ. Από άλλες ειπώθηκε, ούτε θυμάμαι ποιες. Γενικά νομίζω ότι με πήρε η μπάλα χωρίς να έχω μιλήσει άσχημα για κανέναν, μαζί με κοπέλες που όντως χαρακτηρισαν. Τα μόνο που ειπα είναι α) ότι πιστεύω ότι καλώς τους μετράνε όλους β) ότι είναι αδύνατον να ικανοποιηθούν όλοι κ πάντα κάποιοι θα κρίνουν άσχημα (οπότε αυτό συνεπάγεται ότι και η εκάστοτε κυβέρνηση κάνει διάφορα για να καλυφθεί -και δεν τα καταφέρνει πάντα) και γ) ρώτησα αν κάποιος πιστεύει ότι δεν είναι επικίνδυνο ή ότι κακώς ανοίγουν γιατί είναι επικίνδυνο. Ή αν πιστεύει κάποιος ότι κάτι κρύβεται από πίσω. Ούτε τσουβαλιασα ούτε χαρακτήρισα κανέναν κ γενικά νομίζω ότι γράφω ήπια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Θα μας τρελανεις; Χτες δεν έλεγες ότι θεωρείς χαζά τα περί συνωμοσιών και δεν τα πιστεύεις; 

Το ότι γίνονται πειράματα κοινωνικά κατά καιρούς δεν έχει καμία σχέση με θεωρίες συνωμοσίας. Δεν λέω ότι θέλουν να βάλουν τσιπ ή ότι με το 5g μας περνάνε υποσυνείδητα μηνύματα. Όλη μας η ζωή, αν ψάξεις από το παρελθόν έχει διαμορφωθεί βάσει πειραμάτων που έχουν γίνει στο παρελθόν. Αν διαβάσεις πόσα πειράματα έχουν γίνει σε περιοχές με χαμηλό βιοτικό επίπεδο, σε φυλακισμένους κλπ (όχι μόνο για εμβόλια και βιολογικά όπλα, αυτός είναι άλλωστε ένας λόγος που είναι πολύ επιφυλακτική απέναντι σε ένα εμβόλιο) θα σηκωθούν τα μαλλιά της κεφαλής σου. Με μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο θα δεις ποσα κοινωνικά πειράματα έχουν γίνει, με αντικείμενο την ανθρώπινη συμπεριφορά κάτω από συγκεκριμένες πιέσεις. Και συνοδεύονται από το αντίστοιχο οπτικό υλικό, για να μην θεωρήσεις πως είναι ψευδή. Στη σχολή μου είχαμε αναφερθει ώρες σχετικά με αυτά, στο μάθημα της ψυχολογίας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 said:

Μου κάνεις πλάκα μάλλον. Έχω δεχτεί πολλές φορές ακόμα και προσωπικη επιθεση. Και στην αρχή, αλλά και μετά που αποφάσισα να ξανασυμμετασχω στο θέμα...

Είναι λυπηρό, πάντως, να βλέπεις πως είναι δύσκολο ενήλικες να μην μπορούμε να κρατήσουμε ένα επίπεδο σε μια συζήτηση και να ερχόμαστε σε χαρακτηρισμούς, επιθέσεις (προσωπικές ή μη) και γενικά να υπάρχει ένας φόβος και επιθετικότητα προς το οτι διαφορετικο... Ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι να συμβαίνει αυτό σε κρίσιμες για τη ζωή μας περιόδους (μιλάω για όλα τα επίπεδα και όχι μόνο το θέμα της επιβίωσης)

Βρε ανεμόνη με κάθε καλή διάθεση εσύ δεν έχεις χαρακτηρίσει άτομα εδώ??

Πριν μερικές σελίδες εσύ δεν σύγκρινες με καταδότες της κατοχής άτομα από εδώ μέσα?

Και αναφέρω αυτό γιατί εμένα προσωπικά αυτό μου είχε χτυπήσει πολυ άσχημα και μάλιστα το είπα ευθέως.

Αν εσύ χαρακτηρίζεις έτσι τους υπόλοιπους πως περιμένεις να σε αντιμετωπίσουν?

Πραγματικά δεν το λέω με διάθεση για κόντρα.

Link to comment
Share on other sites

@little lamb εδώ δ συμφωνουμε:-P

Καταλαβαίνω ότι είναι νέος ο ιός, κ συνεχώς βγαίνουν έρευνες, κ γι αυτό αλλάζουν κάποια δεδομενα

Υπάρχουν κ έρευνες με αντικρουομενα συμπεράσματα. Κ εκεί υπάρχουν διάφορες εξηγησεις

Κ φαντάζομαι κάθε χώρα, με βάση τους επιστήμονες που έχει επιλέξει, ακολουθεί την "πολιτική"  που τους εκφράζει κ συμφωνούν οι περισσότεροι. Η επιτροπή αποτελείται από πολλούς, κ φυσικα δ συμφωνούν σε ολα

Πραγματικά δ μπορω να ξέρω τι μπορεί να θέλουν οι επιχειρηματίες της εστίασης, αλλα φαντάζομαι άλλοι θα θελουν να ανοίξουν άλλοι όχι. Εξαρτάται από τα δεδομένα κάθε επιχειρησεις

Όμως κ εμένα με ενοχλούν κάποιες ασαφειες έστω στις επίσημες ανακοινώσεις. Μπερδεύουν πολύ τον κόσμο, κ αφήνουν το περιθώριο μετάφρασης κατά το δοκουν

Ακομη κ οι αποφάσεις από την κυβέρνηση, διαφέρουν αρκετά από τις αποφάσεις της επιτροπής. Γτ η κυβέρνηση βάζει κ αλλα δεδομένα εκτός από τα ιατρικα

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικάά αναφέρω μερικά: πείραμα του Milgram, το πείραμα του Asch, το πείραμα στις φυλακές του Stanford, the Monster study και το πειραμα με τις μαϊμούδες!! Με εξαίρεση το πείραμα του Asch που είναι απλά εντυπωσιακό, αυτό με τις μαϊμούδες θα πρότεινα να το δείτε όσες δεν το ξέρετε... Θα σας λυθούν πολλές απορίες για τη διαμόρφωση συνείδησης και συνηθειών!!! Τα υπόλοιπα 3 είναι απλώς σοκαριστικα για τη φρικτή και τερατώδη φύση του ανθρώπου και το πώς καθοδηγείται και κατευθύνεται, ενάντια σε αρχές και συνειδήσεις, επειδή απλά του είπε να κάνει κάτι τερατώδες μια αυθεντία και έτσι δικαιολογει τις φριχτες πράξεις του ή επειδή απλά του δόθηκε εξουσία και την είδε Θεος

Just now, kotsifikos είπε:

Βρε ανεμόνη με κάθε καλή διάθεση εσύ δεν έχεις χαρακτηρίσει άτομα εδώ??

Πριν μερικές σελίδες εσύ δεν σύγκρινες με καταδότες της κατοχής άτομα από εδώ μέσα?

Και αναφέρω αυτό γιατί εμένα προσωπικά αυτό μου είχε χτυπήσει πολυ άσχημα και μάλιστα το είπα ευθέως.

Αν εσύ χαρακτηρίζεις έτσι τους υπόλοιπους πως περιμένεις να σε αντιμετωπίσουν?

Πραγματικά δεν το λέω με διάθεση για κόντρα.

Επειδή το ξαναφέρει και δεν το είχα σχολιάσει τότε, το είχα κάνει παρομοίασε με τους καταδότες επειδή πολλοί εδώ μέσα έγραφαν "τόσοι ήταν εκεί, τόσοι φόραγαν γάντια, αυτοί έκατσαν στο παγκάκι και αυτοί μίλαγαν στην ουρά της τράπεζας σε αποσταση μικρότερη των 2 μέτρων". Δε θεωρώ πως είσαι ένας από αυτός, δεν είδα κάποια αντίστοιχη δημοσίευση από μεριάς σου. Αλλά ναι, δε το παίρνω πίσω, θεωρώ πως η οποία φοβία για εμάς ή τους γύρω μας δεν δικαιολογεί να γινόμαστε σπιουνοι του συστήματος. Γιατί και οι καταδότες, με τη δικαιολογία της ασφάλειας της δικής τους ζωής και της οικογένειας τους κατέδωσαν κόσμο αβερτα. 

Το εξήγησα και δεν πρόκειται να το συζητήσω άλλο το συγκεκριμένο. Και αν θες την άποψη μου, έχω μιλήσει πολύ πολιτισμένα εδώ μέσα, σε αντίθεση με πολλά άλλα μέλη τα οποία έχουν αναφερθεί με πολύ άσχημους χαρακτηρισμούς σε πολλές από εμάς. Εγώ ούτε τσουβαλιασα, ούτε έβρισα, ούτε κατηγόρησα. Ούτε η @Yovanna, ούτε η @Lisbet. Παρόλα αυτά δεχθηκαμε επίθεση λεκτική με άσχημους χαρακτηρισμούς. Ειπώθηκε ότι θα περάσουμε μαύρο φθινόπωρο. Ότι όλα θα πάνε στραφι επειδή υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται όπως εμείς. Ότι θα έχουμε τεράστιο πρόβλημα το καλοκαίρι. Ότι θα πεθάνει πολύς κόσμος και θα φταίνε εμείς και άλλοι σαν κι εμάς. Είναι μόλις λίγες σελίδες πίσω. Μπορείς εύκολα να τα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν μιλάω αποκλειστικά για εδώ μέσα. Μιλάω για το σύνολο της κοινωνίας. Και να σε ρωτήσω... Αφού κανείς δεν θα πήγαινε, γιατί να μην τα άφηναν όλα ανοιχτά όπως στη Σουηδία, όπου είπαν "εμείς σας παραθέτουμε τα επιστημονικά δεδομένα, εσείς πράξτε κατά πώς νομίζετε, γιατί αυτό είναι το ΝΟΜΙΜΟ"... Αμφισβητείς ότι όταν αναφέρθηκε και στο φόρουμ αυτή η άποψη, στις αρχές της καραντινας, πέσατε όλες να με φάτε, κυρίως εμένα αλλά και τη @Yovanna που με υπερασπίστηκε???

Για την αρρωστοφοβια, προσωπικα θεωρώ πως όποιος ήταν να την πάθει, την έπαθε. Δεν τους γλίτωσε η καραντινα. 

 

Προσωπική γνώμη, ουτε εγω ούτε η κυβερνώντες πίστευαν ότι οι Έλληνες απλα με τα δεδομένα κ την ατομική ευθύνη θα κατάφερναν να περιορισουν την εξάπλωση του ιου

Just now, Έσπερος είπε:

Άλλο το χρέος του πολίτη άλλο η ευθυνη των αρμοδίων όμως. το να βγαινει γιατρος να κανει πολιτικη διαχειριση κ αυτο να βαφτιζεται ιατρικη ενημερωση, το θεωρω κοροιδια πχ. 

 

Δεν χρειαζονται ονοματα ή λεπτομερειες οπως τα γελοια που εβγαιναν στην αρχη για τα πρωτα λιγα κρουσματα, αλλα για λογους διαφανειας θεωρω οτι θα επρεπε να υπαρχει καθημερινη επίσημη λιστα με κρούσματα ανα περιοχη. κ φυσικα πληρης διαφανεια σε οποιονδηποτε χωρο εργασιας για οποιοδηποτε επιβεβαιωμένο κρουσμα. 

Καθημερινή ενημέρωση δ υπήρξε. Παρά μόνο για μικρά διαστήματα επίσημη ενημέρωση από κάποια νοσοκομεία. Επίσης 1-2φορες τον μηνα κάποιοι γενικοι αριθμοί ανά νομο

@little lamb κ εγω συμφωνώ ότι οι αλλαγές στις ανακοινώσεις έγιναν είτε λόγω άγνοιας, είτε λόγω κάλυψης λαθών. Αλλα δ μπορω να μην σκεφτώ κ αυτα που λεει η @Yovanna, ότι κάποιες ιατρικές  ανακοινώσεις γινανε συμπεριλαμβανομένης κ της πολιτικης

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Προσωπική γνώμη, ουτε εγω ούτε η κυβερνώντες πίστευαν ότι οι Έλληνες απλα με τα δεδομένα κ την ατομική ευθύνη θα κατάφερναν να περιορισουν την εξάπλωση του ιου

Καθημερινή ενημέρωση δ υπήρξε. Παρά μόνο για μικρά διαστήματα επίσημη ενημέρωση από κάποια νοσοκομεία. Επίσης 1-2φορες τον μηνα κάποιοι γενικοι αριθμοί ανά νομο

@little lamb κ εγω συμφωνώ ότι οι αλλαγές στις ανακοινώσεις έγιναν είτε λόγω άγνοιας, είτε λόγω κάλυψης λαθών. Αλλα δ μπορω να μην σκεφτώ κ αυτα που λεει η @Yovanna, ότι κάποιες ιατρικές  ανακοινώσεις γινανε συμπεριλαμβανομένης κ της πολιτικης

Πάντως με βάση τις τελευταίες δηλώσεις, το ζητούμενο πλέον δεν είναι ο περιορισμός της μετάδοσης... Για χτίσιμο ανοσίας μέσα στην κοινότητα δεν μίλησε πρόσφατα ο αγαπητός καθηγητής???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@anemoni1989 εσύ δεν παίρνεις πίσω κανένα χαρακτηρισμό ή μάλλον θεωρείς ότι ότι οι δικοί σου χαρακτηρισμοί κ οι δικές σου ακραίες δηλώσεις δεν θιγούν καμία μας, όμως μετά βγαίνεις θιγμένη για πράγματα που ούτε εμείς είπαμε εναντίον σου ή κάποιας άλλης. γιατί δεν βλέπεις αυτήν την ανακολουθία; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@anemoni1989 εσύ δεν παίρνεις πίσω κανένα χαρακτηρισμό ή μάλλον θεωρείς ότι ότι οι δικοί σου χαρακτηρισμοί κ οι δικές σου ακραίες δηλώσεις δεν θιγούν καμία μας, όμως μετά βγαίνεις θιγμένη για πράγματα που ούτε εμείς είπαμε εναντίον σου ή κάποιας άλλης. γιατί δεν βλέπεις αυτήν την ανακολουθία; 

Πήρε καμία πίσω κάποιο χαρακτηρισμό για εμένα??? Εγώ γτ να το κάνω??? Μου έγινε επίθεση πολλάκις και απάντησα. Δηλαδή, τι?? Και θα τα ακούμε και δεν θα μιλάμε??? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

@little lamb εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι διαβάζεις βιαστικά, απαντάς βιαστικά και επιλεκτικά, τσουβαλιάζεις και δημιουργείς σύγχυση και στον εαυτό σου και στους υπόλοιπους. Επιπλέον, μας απευθύνεσαι σαν να είμαστε χωρισμένοι σε δύο ομάδες, οι προσεκτικοί νομιμόφρονες κι οι επιπόλαιοι ωχαδερφιστές. Αυτά πρέπει να αποφεύγονται, γιατί δημιουργούν εντάσεις και παρεξηγήσεις που χρειάζονται σελίδες επί σελίδων για να λυθούν. 

 

Τώρα, ως προς τα ερωτήματά σου: 

Η επικινδυνότητα του ιού είναι κάτι που αισθάνομαι ότι δε μπορώ να αξιολογήσω αυτή τη στιγμή.

Με τα δεδομένα που είχαμε στην αρχή της καραντίνας και με το χαμό που γινόταν στην Ιταλία, φαινόταν αλλιώς. Τώρα, αν μας λένε ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα αυτό που πέρασε σχεδόν όλη η Ελλάδα και σίγουρα όλοι οι μαθητές μετά τις γιορτές, τότε θα πω ότι εμείς τουλάχιστον το βιώσαμε πολύ πιο light από τον Η1Ν1. Πώς να καταλήξεις σε συμπέρασμα με τα ήξεις αφήξεις; 

Για την καραντίνα, με τα δεδομένα που είχαμε όταν επιβλήθηκε, θα πω πως καλώς επιβλήθηκε, αν και θεωρώ ότι κάποια πραγματα έγιναν με το χειρότερο τρόπο κι ενέτειναν την ανασφάλεια και τα ψυχολογικά κατάλοιπα στον κόσμο. Μου έδωσαν την εντύπωση δλδ ότι γίνανε επίτηδες για να προκαλέσουν φοβία στον κόσμο. Πχ το γεγονός ότι  υπήρχε στα sms ξεκάθαρη επιλογή  για βόλτα με το κατοικίδιο, τη στιγμή που δεν υπήρχε "σωματική άσκηση με ανήλικο παιδί" ή το αλαλούμ με το πόσοι επιβαίνοντες επιτρέπονται μέσα στα ΙΧ, που οδήγησαν κόσμο στο να μη βγάλει τα παιδιά του καθόλου έξω σχεδόν 2 μήνες.

Να μη μιλήσω για την έλλειψη κοινής γραμμής από την αστυνομία, που ήταν ό,τι του φανεί του λωλοστεφανή, τα διαβάσαμε κι εδώ μέσα, άλλα ο ένας, άλλα ο άλλος.

Να μη μιλήσω για τις καμπάνες των εκκλησιών στις οποίες επιβλήθηκε σιγή, ενώ, μόλις άρχισε το ραμαζάνι, ω του θαύματος, οι μουεζίνηδες ξελαρυγγιάστηκαν στα τζαμιά γιατί ο ιός δεν κολλάει από τα μεγάφωνα. Ή η επικοινωνιακή γκάφα μεγατόνων με την περιφερόμενη τραγουδίστρια και τους συνωστισμένους δημοσιογράφους, τη στιγμή που έχεις απαγορεύσει για πρώτη φορά στα χρονικά την περιφορά του ιερού λειψάνου του Αγίου Σπυρίδωνος επειδή χρειάζονταν 6 άτομα να το σηκώσουν.

 

Το γιατί γίναν όλα αυτά, αν κρύβεται κάτι, πάλι δε μπορώ να τοποθετηθώ. Το αισιόδοξο σενάριο είναι πως επρόκειτο για μια παγκόσμια αμηχανία μπροστά στην πανδημία. Το απαισιόδοξο, οτι είναι μια πρόβα χειραγώγησης της ανθρωπότητας , προκειμένου νε προωθηθούν μελλοντικά συγκεκριμένα συμφέροντα συγκεκριμένων ολιγαρχών.

 

Μόνο στο θέμα της θρησκείας προσωπικά θεωρώ ότι στόχευαν ξεκάθαρα στο να πλήξουν την Ορθοδοξία κι ότι η απαγόρευση της Θείας Κοινωνίας θα επανεμφανιατεί στο άμεσο μέλλον.

 

Συγκριτικά με όλα αυτά, οι αντιφάσεις με τις μάσκες και τα γάντια μου φαίνονται πταίσματα.

 

Όπως και να έχει, εμείς κρατήσαμε την καραντίνα αυστηρά κι εξακολουθούμε  να προσέχουμε. Το τι θα βγει από όλα αυτά, θα δείξει. 

Κ εμενα δ μου αρεσει να κάνουμε διαχωρισμούς σε δυο ομάδες. Συμφωνώ σε κάποια θέματα πχ με την ανεμώνη, διαφωνώ σε άλλα, το ίδιο κ με σένα, γι αυτό κ εκανα την παραθεση

Έτσι συμβαίνει πάντα. Δ γινεται να συμφωνούμε όλοι με όλους, κ δ θα είχε κ ενδιαφερον

Προσωπικα μου αρέσει να ξέρω πως το βλέπει ο καθένας, για ανταλλαγή απόψεων, οχι κουτσομπολιό.κ να βλέπω κ τι λέει περίπου η κοινή γνώμη. Το ότι είμαι μπερδεμένη δ σημαινει οτι δ προσπαθώ να κάνω το καλύτερο κατά εμενα με τα δεδομένα που εχω

χαρακτηρισμοι θεωρώ ότι υπήρξαν από όλες τις πλευρές, κ δ ειναι κτ που εξυπηρετεί πουθενα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Κ εμενα δ μου αρεσει να κάνουμε διαχωρισμούς σε δυο ομάδες. Συμφωνώ σε κάποια θέματα πχ με την ανεμώνη, διαφωνώ σε άλλα, το ίδιο κ με σένα, γι αυτό κ εκανα την παραθεση

Έτσι συμβαίνει πάντα. Δ γινεται να συμφωνούμε όλοι με όλους, κ δ θα είχε κ ενδιαφερον

Προσωπικα μου αρέσει να ξέρω πως το βλέπει ο καθένας, για ανταλλαγή απόψεων, οχι κουτσομπολιό.κ να βλέπω κ τι λέει περίπου η κοινή γνώμη. Το ότι είμαι μπερδεμένη δ σημαινει οτι δ προσπαθώ να κάνω το καλύτερο κατά εμενα με τα δεδομένα που εχω

χαρακτηρισμοι θεωρώ ότι υπήρξαν από όλες τις πλευρές, κ δ ειναι κτ που εξυπηρετεί πουθενα

Μα το θέμα αυτό είναι. Υγιής ανταλλαγή απόψεων. Αλλά όταν υπάρχουν συνεχόμενες προσβολές προς συγκεκριμένα μέλη, δε γίνεται να μην απαντάμε. Ε δεν είμαστε και κορόιδα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

 

Επειδή το ξαναφέρει και δεν το είχα σχολιάσει τότε, το είχα κάνει παρομοίασε με τους καταδότες επειδή πολλοί εδώ μέσα έγραφαν "τόσοι ήταν εκεί, τόσοι φόραγαν γάντια, αυτοί έκατσαν στο παγκάκι και αυτοί μίλαγαν στην ουρά της τράπεζας σε αποσταση μικρότερη των 2 μέτρων". Δε θεωρώ πως είσαι ένας από αυτός, δεν είδα κάποια αντίστοιχη δημοσίευση από μεριάς σου. Αλλά ναι, δε το παίρνω πίσω, θεωρώ πως η οποία φοβία για εμάς ή τους γύρω μας δεν δικαιολογεί να γινόμαστε σπιουνοι του συστήματος. Γιατί και οι καταδότες, με τη δικαιολογία της ασφάλειας της δικής τους ζωής και της οικογένειας τους κατέδωσαν κόσμο αβερτα. 

Το εξήγησα και δεν πρόκειται να το συζητήσω άλλο το συγκεκριμένο. Και αν θες την άποψη μου, έχω μιλήσει πολύ πολιτισμένα εδώ μέσα, σε αντίθεση με πολλά άλλα μέλη τα οποία έχουν αναφερθεί με πολύ άσχημους χαρακτηρισμούς σε πολλές από εμάς. Εγώ ούτε τσουβαλιασα, ούτε έβρισα, ούτε κατηγόρησα. Ούτε η @Yovanna, ούτε η @Lisbet. Παρόλα αυτά δεχθηκαμε επίθεση λεκτική με άσχημους χαρακτηρισμούς. Ειπώθηκε ότι θα περάσουμε μαύρο φθινόπωρο. Ότι όλα θα πάνε στραφι επειδή υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται όπως εμείς. Ότι θα έχουμε τεράστιο πρόβλημα το καλοκαίρι. Ότι θα πεθάνει πολύς κόσμος και θα φταίνε εμείς και άλλοι σαν κι εμάς. Είναι μόλις λίγες σελίδες πίσω. Μπορείς εύκολα να τα βρεις.

 

Κοίτα. Ή κάποιος κάνει χαρακτηρισμούς ή δεν κάνει. Δεν υπάρχει το εγώ είπα μια φορά αυτό, για αυτό και γι αυτό το λόγο και μετά αυτό δεν μετράει. Και το επισημαίνω απλά γιατί νωρίτερα έγραψες πως δεν έχεις χαρακτηρίσει ποτέ κανέναν (ενώ στην ίδια παράγραφο χαρακτήριζες κάποιους φανατικούς.) 

 

Νομίζω πως δεν έχεις αυτή τη διάθεση, πιστεύω πως όντως θες να κάνεις πολιτισμένη συζήτηση, όμως  είτε σου ξεφεύγουν χαρακτηρισμοί όταν δεν υπάρχει συμφωνία είτε νομίζεις πως όταν το κάνεις είσαι δικαιολογημένη. 

 

Δεν ξέρω πως θα το πάρεις, πάντως δεν σου επιτίθεμαι τώρα!

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα το θέμα αυτό είναι. Υγιής ανταλλαγή απόψεων. Αλλά όταν υπάρχουν συνεχόμενες προσβολές προς συγκεκριμένα μέλη, δε γίνεται να μην απαντάμε. Ε δεν είμαστε και κορόιδα. 

 

Ναι απλά η μπάλα παίρνει και άλλους που δεν προσέβαλαν ποτέ. Όχι από εσένα ειδικά, γενικά. Συμβαίνουν αυτά στα φόρουμ δυστυχώς κ πιστεύω φταίει και ο γραπτός λόγος εν μέρει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα το θέμα αυτό είναι. Υγιής ανταλλαγή απόψεων. Αλλά όταν υπάρχουν συνεχόμενες προσβολές προς συγκεκριμένα μέλη, δε γίνεται να μην απαντάμε. Ε δεν είμαστε και κορόιδα. 

Σε αυτό δ ειναι κτ που συμφωνώ μαζί σου:mellow:

Δ ξερω ποιος το ξεκίνησε κ δ με ενδιαφέρει κιολας

Δ μου αρεσουν κάποιοι χαρακτηρισμοι που έκανες, όπως δ συμφωνώ κ με πολλούς που χαρακτήρισαν την συμπεριφορά σου

Εγω προτιμω αν προσβληθώ απλα να κάνω αναφορα

Προτιμω να μην απαντήσω, γτ δ μου αρεσει η προσωπική αντιπαράθεση μέσα σε ένα φόρουμ. Στο κάτω κάτω δ γνωριζόμαστε προσωπικα(γενικα, οχι εγω με σένα). Οποτε πως να σε κρίνω; δ σε ξέρω. Κ δ με νοιάζει, σε βαθμό να έρθω σε αντιπαράθεση με κάποια, η άποψη που έχει για μενα, γτ πολύ απλά δ με ξέρει στην ουσια

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Πήρε καμία πίσω κάποιο χαρακτηρισμό για εμένα??? Εγώ γτ να το κάνω??? Μου έγινε επίθεση πολλάκις και απάντησα. Δηλαδή, τι?? Και θα τα ακούμε και δεν θα μιλάμε??? 

Εγώ πάντως δεν είδα καμία επίθεση ή χαρακτηρισμό εκτός αν θεωρείς επίθεση κ χαρακτηρισμό το να σ πούμε ότι δεν συμφωνούμε με κάτι που κανεις. Οποτε δεν θεωρω οτι πρέει να παρει κανείς πισω κατι. Εγω ειπα μαλιστα πολλες φορες οτι σε πολλα πραγματα συμφωνω απολυτα μαζι σου. Αλλα σου ειπα κ ολας ότι δεν συμφωνώ ούτε με την απαξίωση σου προς την ανθρώπινη ζωή, ούτε με το ότι πχ συναντιέσαι με ατομα που δεν μενετε στο ιδιο σπίτι. Δεν ειναι χαρακτηρισμός αυτο ομως νομιΩ, ειναι αυτο που θεωρω οτι ακολουθει τις οδηγιες που εχουν δοθει. κι αλλοι που ξερω κ εκτιμώ το κανουν, δεν σημαινει οτι τους κοβω την καλημερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Κοίτα. Ή κάποιος κάνει χαρακτηρισμούς ή δεν κάνει. Δεν υπάρχει το εγώ είπα μια φορά αυτό, για αυτό και γι αυτό το λόγο και μετά αυτό δεν μετράει. Και το επισημαίνω απλά γιατί νωρίτερα έγραψες πως δεν έχεις χαρακτηρίσει ποτέ κανέναν (ενώ στην ίδια παράγραφο χαρακτήριζες κάποιους φανατικούς.) 

 

Νομίζω πως δεν έχεις αυτή τη διάθεση, πιστεύω πως όντως θες να κάνεις πολιτισμένη συζήτηση, όμως  είτε σου ξεφεύγουν χαρακτηρισμοί όταν δεν υπάρχει συμφωνία είτε νομίζεις πως όταν το κάνεις είσαι δικαιολογημένη. 

 

Δεν ξέρω πως θα το πάρεις, πάντως δεν σου επιτίθεμαι τώρα!

 

 

Όταν δέχομαι συνεχόμενα επιθέσεις με χαρακτηρισμούς κλπ επειδή απλά εκφράζω μια διαφορετική άποψη, συγγνώμη κιόλας, αλλά θα απαντησω ανάλογα. Δεν θα απαντήσω μια, δεν θα απαντήσω 2, την 3η θα απαντήσω καταλλήλως και με το ανάλογο ύφος. Όπως είπα και πριν, κορόιδο δεν είμαι... Προσπαθώ να κρατήσω ένα "Α" επίπεδο, αλλά όταν ο συνομιλητής μου δεν το κάνει, θα το ρίξω και εγώ. Δεν νομίζω ότι έχω δείξει ότι είμαι παραλογη ή από αυτές που ξεκατινιαζονται. Πάντα ήμουν και είμαι υπέρ της πολιτισμένης συζήτησης και μου αρέσει να συνομιλώ με άτομα με διαφορετικες απόψεις. Όσο όμως και αυτά δέχονται την δική μου διαφορετικη άποψη. Δεν με ενδιαφέρει να ενστερνιστεί κάποιος άλλος τις απόψεις μου. Μου είναι παντελώς αδιάφορο. Αλλά δεν θα κάτσω να ακούω χαρακτηρισμούς σαν αυτούς που έχουν προηγηθεί και να μένω αμέτοχη. Λυπάμαι. Και εγώ το παραδέχομαι. Δεν είπα ότι δεν χαρακτήρισα. Αλλά δεν το έκανα πρώτη και σε καμία περίπτωση στο βαθμό που έγινε από άλλες εδώ μέσα.

Just now, vicky86 είπε:

Σε αυτό δ ειναι κτ που συμφωνώ μαζί σου:mellow:

Δ ξερω ποιος το ξεκίνησε κ δ με ενδιαφέρει κιολας

Δ μου αρεσουν κάποιοι χαρακτηρισμοι που έκανες, όπως δ συμφωνώ κ με πολλούς που χαρακτήρισαν την συμπεριφορά σου

Εγω προτιμω αν προσβληθώ απλα να κάνω αναφορα

Προτιμω να μην απαντήσω, γτ δ μου αρεσει η προσωπική αντιπαράθεση μέσα σε ένα φόρουμ. Στο κάτω κάτω δ γνωριζόμαστε προσωπικα(γενικα, οχι εγω με σένα). Οποτε πως να σε κρίνω; δ σε ξέρω. Κ δ με νοιάζει, σε βαθμό να έρθω σε αντιπαράθεση με κάποια, η άποψη που έχει για μενα, γτ πολύ απλά δ με ξέρει στην ουσια

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη σου, αλλά δυστυχώς εγώ προφανώς είμαι πιο οξύθυμη και όταν με θίξουν, ανταπαντω αναλόγως.

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ πάντως δεν είδα καμία επίθεση ή χαρακτηρισμό εκτός αν θεωρείς επίθεση κ χαρακτηρισμό το να σ πούμε ότι δεν συμφωνούμε με κάτι που κανεις. Οποτε δεν θεωρω οτι πρέει να παρει κανείς πισω κατι. Εγω ειπα μαλιστα πολλες φορες οτι σε πολλα πραγματα συμφωνω απολυτα μαζι σου. Αλλα σου ειπα κ ολας ότι δεν συμφωνώ ούτε με την απαξίωση σου προς την ανθρώπινη ζωή, ούτε με το ότι πχ συναντιέσαι με ατομα που δεν μενετε στο ιδιο σπίτι. Δεν ειναι χαρακτηρισμός αυτο ομως νομιΩ, ειναι αυτο που θεωρω οτι ακολουθει τις οδηγιες που εχουν δοθει. κι αλλοι που ξερω κ εκτιμώ το κανουν, δεν σημαινει οτι τους κοβω την καλημερα. 

Πλάκα μου κάνεις? Θα τα επαναλάβω. Ειπώθηκε πως θα έχουμε μαύρο φθινόπωρο, μαύρο καλοκαίρι, θα μας μαντρωσουν για πολύ καιρό, θα πέσει πολύ θανατικό και άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι, επειδή κυκλοφορούν πολλοί ανεύθυνοι εκεί έξω με απόψεις σαν τις δικές μου και των αλλων κοριτσιων.

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι απλά η μπάλα παίρνει και άλλους που δεν προσέβαλαν ποτέ. Όχι από εσένα ειδικά, γενικά. Συμβαίνουν αυτά στα φόρουμ δυστυχώς κ πιστεύω φταίει και ο γραπτός λόγος εν μέρει.

Κοίτα αυτό είναι σχετικό.  Και η Λένα, ενώ είχε πολύ επιθετικό ύφος (στα γραφόμενα της τουλάχιστον) επέμεινε σε διάφορες φάσεις (τελευταία η σημερινή) ότι γράφει πολύ ήρεμα και δεν έθιξε κανέναν κλπ κλπ... Ο καθένας μπορεί να θεωρεί ότι δεν πρόσβαλλε κάποιον, αλλά άθελά του να το έχει κάνει. Παρόλα αυτά το θέμα έχει γίνει για καραμπινατες εκφράσεις που ειπώθηκαν.

Τεσπά, εγώ το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ. Εδώ συζήτηση κάνουμε. Το να προσπαθεί η μία να αλλάξει τη γνώμη της άλλης είναι ανώφελο και ανούσιο και δεν είναι αυτή και η λογική ενός φόρουμ. Όταν συμμετέχεις σε κάτι τέτοιο λοιπόν θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος να ακούσεις/διαβάσεις και τη μια άποψη αλλά και πολλές άλλες με τις οποίες θα διαφωνείς. Είμαστε υποχρεωμένοι να σεβαστούμε αυτόν που τις εκφράζει, αλλά όχι να τις ακολουθήσουμε. Όσο όμως έχουμε εμείς δικαίωμα έκφρασης, άλλο τόσο έχει και ο άλλος. Άσχετα αν μας βρίσκουν σύμφωνους ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αχ, μία μέρα έχει που έληξε η καραντίνα, και ήδη προσπαθούμε να το μειώσουμε στο μυαλό μας; Όταν έχουμε τα νούμερα που έχουμε παγκοσμίως; Μαύρο φθινόπωρο μην κάνουμε μόνο :(

@anemoni1989 δεν βρίσκω σε αυτό κάποιον χαρακτηρισμό. και σίγουρα τίποτα βαρύτερο απο ρουφιάνους, καταδότες, φανατικους, αδιάφορους για την οικονομική  κ ψυχολογική κατεςταςη της κοινωνίας  κ αρνητές της αντιθετης άποψης. 

17 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αχ, μία μέρα έχει που έληξε η καραντίνα, και ήδη προσπαθούμε να το μειώσουμε στο μυαλό μας; Όταν έχουμε τα νούμερα που έχουμε παγκοσμίως; Μαύρο φθινόπωρο μην κάνουμε μόνο :(

@anemoni1989 δεν βρίσκω σε αυτό κάποιον χαρακτηρισμό. και σίγουρα τίποτα βαρύτερο απο ρουφιάνους, καταδότες, φανατικους, αδιάφορους για την οικονομική  κ ψυχολογική κατεςταςη της κοινωνίας  κ αρνητές της αντιθετης άποψης. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...