Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Τι εννοείς φούσκα? Να μην είναι τόσο θανατηφόρος ο ιός? Εγώ πιστεύω ότι δεν μπορούμε να έχουμε σαφή εικόνα γιατί οι καταγραφές κρουσμάτων και νεκρών, προφανώς είναι λίγο ότι να ναι. Και συνεχώς αποδεικνύεται ότι τεστ ως τώρα δεν είναι καθόλου αξιόπιστα. Εγώ θα ήθελα κάποια στιγμή να κάνω τεστ αντισωμάτων..

Και εγώ θα κάνω κάποια στιγμή... Ακόμα κι αν χρειαστεί να εκμεταλλευτώ την ιδιότητα μου ως υγειονομικός.. βέβαια μάλλον θα προηγηθεί η μάνα μου λόγω δουλειάς, οπότε θα έχω ένα δείγμα από εκεί...

Ναι φυσικά, αυτό εννοώ... Η θνητότητα ενός ιού πάει συγκριτικά με τη μεταδοτικότητα του... Αν έχεις πολλά κρούσματα και λίγους νεκρούς (πραγματικά λόγω του ιού νεκρούς και όχι όχι ένα θύμα τροχαίου που βρέθηκε θετικό στον ιό) τότε η θνησιμότητα του είναι μικρή. Αν στα 10 κρούσματα έχεις 9 νεκρούς, προφανώς είναι μεγάλη... (Λίγο μπακαλιστικος ο τρόπος μου, αλλά νομίζω το περιέγραψε)... Αρκετοί επιστήμονες πάντως και εντός και εκτός Ελλάδας έχουν εκφράσει τη δυσπιστία τους, ενώ σήμερα από το πρωί διάβασα ήδη έναν λοιμωξιολογο Έλληνα, ο οποίος εξέφρασε τον προβληματισμό του σχετικά με το τι σημαίνει η ανεύρεση αυτού του στοιχείου στη Γαλλία 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, anemoni1989 said:

Και εγώ θα κάνω κάποια στιγμή... Ακόμα κι αν χρειαστεί να εκμεταλλευτώ την ιδιότητα μου ως υγειονομικός.. βέβαια μάλλον θα προηγηθεί η μάνα μου λόγω δουλειάς, οπότε θα έχω ένα δείγμα από εκεί...

Ναι φυσικά, αυτό εννοώ... Η θνητότητα ενός ιού πάει συγκριτικά με τη μεταδοτικότητα του... Αν έχεις πολλά κρούσματα και λίγους νεκρούς (πραγματικά λόγω του ιού νεκρούς και όχι όχι ένα θύμα τροχαίου που βρέθηκε θετικό στον ιό) τότε η θνησιμότητα του είναι μικρή. Αν στα 10 κρούσματα έχεις 9 νεκρούς, προφανώς είναι μεγάλη... (Λίγο μπακαλιστικος ο τρόπος μου, αλλά νομίζω το περιέγραψε)... Αρκετοί επιστήμονες πάντως και εντός και εκτός Ελλάδας έχουν εκφράσει τη δυσπιστία τους, ενώ σήμερα από το πρωί διάβασα ήδη έναν λοιμωξιολογο Έλληνα, ο οποίος εξέφρασε τον προβληματισμό του σχετικά με το τι σημαίνει η ανεύρεση αυτού του στοιχείου στη Γαλλία 

Μάλιστα.. μακάρι πάντως να έχει υπάρξει υπερβολή και να μην κινδυνεύουμε! Δεν τους έχω και εμπιστοσύνη εδώ.. φοβάμαι ότι έχουν αρχίσει και το μαζεύουν πολύ εν όψει τουριστικής περιόδου. Άσχετο, αλλά εγώ που δεν είμαι αρρωστοφοβική, έναν ιό έτρεμα και είχα χάσει τον ύπνο μου μην έρθει εδώ : τον Έμπολα!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο κρούσμα από επίσημες ανακοινώσεις στην Ευρώπη ήταν σε αυτοκινητοβιομηχανία στη Γερμανία τον Ιανουάριο που είχαν επισκεφθεί Κινέζοι συνεργάτες . Και το πρώτο στην Κίνα Δεκεμβριο του 19. Από ότι λέτε και στις δύο περιπτώσεις υπήρξαν πολύ νωρίτερα... δεν νομίζω να μάθουμε την αλήθεια ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ ο. Τι καταλαβαίνω οι Κινέζικη κυβέρνηση φέρει τεράστια ευθύνη με την απόκρυψη του γεγονότος. 

Εντωμεταξύ ξεκαθάρισε μου κάτι. Επιτρέπεται η λει τουρ για των πισινων των δήμων? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ακούσατε που είπε ο Τσιόδρας ότι όσοι θανόντες  βρέθηκαν θετικοί στον κορονοιό , από όποιο αίτιο και αν κατέληξαν , καταγράφονται ως θύματα κορονοιού.. Είτε δηλαδή έφυγαν από γρίπη (έπαιζε λέει πολύ να τα έχεις ταυτόχρονα), είτε από καρδιά, είτε από καρκίνο κτλ, καταμετρούνται στα θύματα από κορονοιό. Όχι μόνο εδώ, παγκοσμίως. Αυτό βέβαια φαντάζομαι αλλάζει αρκετά τα πραγματικά νούμερα.

 

Εγώ το άκουσα χθες την ώρα που το έλεγε. Όμως είπε ότι άλλες χωρες, όπως η Γερμανία, δεν το κάνανε. Η Ελλάδα το έκανε και, κατά τη γνώμη του, ήταν το σωστό.

Κατά τη δική μου ταπεινή άποψη, είναι λάθος. Ουσιαστικά είναι παραποίηση στοιχείων. Δε μπορεί ο άλλος να έχει εγκεφαλική αιμορραγία (από τροχαίο, αν καταλαβα καλά) κι επειδή είναι θετικός στον κορονοιό, να καταγράφεται ο θάνατός του ως εκ του ιού! (Ο ίδιος ο Τσιόδρας ανέφερε το περιστατικό χθες) Αν ζούσε, μπορεί να ανάρρωνε! Ειδικά αν ήταν νέος και υγιής!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lisbet είπε:

 

Εγώ το άκουσα χθες την ώρα που το έλεγε. Όμως είπε ότι άλλες χωρες, όπως η Γερμανία, δεν το κάνανε. Η Ελλάδα το έκανε και, κατά τη γνώμη του, ήταν το σωστό.

Κατά τη δική μου ταπεινή άποψη, είναι λάθος. Ουσιαστικά είναι παραποίηση στοιχείων. Δε μπορεί ο άλλος να έχει εγκεφαλική αιμορραγία (από τροχαίο, αν καταλαβα καλά) κι επειδή είναι θετικός στον κορονοιό, να καταγράφεται ο θάνατός του ως εκ του ιού! (Ο ίδιος ο Τσιόδρας ανέφερε το περιστατικό χθες) Αν ζούσε, μπορεί να ανάρρωνε! Ειδικά αν ήταν νέος και υγιής!

Ιατρό δικαστικά όμως ποια ήταν η αιτία θανάτου? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μάλιστα.. μακάρι πάντως να έχει υπάρξει υπερβολή και να μην κινδυνεύουμε! Δεν τους έχω και εμπιστοσύνη εδώ.. φοβάμαι ότι έχουν αρχίσει και το μαζεύουν πολύ εν όψει τουριστικής περιόδου. Άσχετο, αλλά εγώ που δεν είμαι αρρωστοφοβική, έναν ιό έτρεμα και είχα χάσει τον ύπνο μου μην έρθει εδώ : τον Έμπολα!

 

Τότε είναι που θα έχουμε φάει ΤΗΝ ήττα οικονονικά άνευ λόγου και αιτίας...από ποιον να ζητήσουμε ευθύνες όλοι μας;

 

Ακούσατε τίποτα για το άτοκο δάνειο που ενδέχεται να παραχωρήσει η κυβέρνηση σε πληγέντες από την καραντίνα αυτοαπασχολούμενους; Μέχρι 2.000 ευρώ όταν δεν απασχολείς εργαζόμενους, μου είπανε.

 

Επίσης, διαβάζω ότι υπάρχει μεγάλη αντίδραση από τους εκπαιδευτικούς, που αρνούνται να επιστρέψουν σε γυμνάσια και λύκεια. Ισχύει άραγε ή είναι μόνο προτροπή των συνδικαλιστών τους;

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ιατρό δικαστικά όμως ποια ήταν η αιτία;

 

Μίλησε για θάνατο από εγκεφαλική αιμορραγία, οπότε αυτή ήταν, υποθέτω.

Θα αναζητήσω τη χθεσινή ενημέρωση να το ξανακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

Τότε είναι που θα έχουμε φάει ΤΗΝ ήττα οικονονικά άνευ λόγου και αιτίας...από ποιον να ζητήσουμε ευθύνες όλοι μας;

 

Ακούσατε τίποτα για το άτοκο δάνειο που ενδέχεται να παραχωρήσει η κυβέρνηση σε πληγέντες από την καραντίνα αυτοαπασχολούμενους; Μέχρι 2.000 ευρώ όταν δεν απασχολείς εργαζόμενους, μου είπανε.

 

Επίσης, διαβάζω ότι υπάρχει μεγάλη αντίδραση από τους εκπαιδευτικούς, που αρνούνται να επιστρέψουν σε γυμνάσια και λύκεια. Ισχύει άραγε ή είναι μόνο προτροπή των συνδικαλιστών τους;

 

Μίλησε για θάνατο από εγκεφαλική αιμορραγία, οπότε αυτή ήταν, υποθέτω.

Θα αναζητήσω τη χθεσινή ενημέρωση να το ξανακούσω.

Σε αυτή την περίπτωση λογικά θα πρέπει να προσμετράται σαν κρούσμα κ όχι να μπει στον αριθμό θανοντων από κορόναιο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει όλα τα μηνύματα, διαβάζω αποσπασματικά πλέον γιατί η συζήτηση κάνει κύκλους. Το ποιοι πρέπει να καταγράφονται ειχε συζητηθεί πολλές σελίδες πίσω. Λέμε συνέχεια τα ίδια κι έτσι έφτασε 100 σελίδες! Πάνω σε αυτό εγώ πιστεύω ότι καλώς καταγράφονται όλοι. Πώς θα μπορούσε κάποιος που είχε κορωνοϊό να μην μετράται; Εφ'οσον είχε, γράφεται. Αλλιώς θα λέγαμε "δεν λένε στην πραγματικότητα πόσοι είχαν κορωνοϊό, μερικούς τους κρύβουν επειδή πέθαναν συνδυαστικά και με κάτι άλλο". Και όσοι λένε "τους μετράνε για να φαίνονται τραγικά και να μας φοβίσουν" θα έλεγαν "δεν τους μετράνε για να το δούμε ελαφρά, να κολλήσουμε κ να μας εξαφανίσουν". Το ξέρετε ότι κυκλοφορεί fake εικονα από ένα δήθεν "ινστιτούτο μείωσης ανθρώπινου πληθυσμού"; Είναι πολλοί που τα πιστεύουν αυτα! Η γνώμη μου είναι ότι δεν κρύβεται κάτι από πίσω, απλώς δεν μπορείς να μην τους μετρήσεις γιατί δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς ποιο από τα δύο ήταν η τελευταία σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Όλα παίζουν ρόλο, γι'αυτό λένε "υποκείμενα νοσήματα". Εκείνος με το τροχαίο (δεν το άκουσα το περιστατικό) είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση, οκ. Υποθέτω πως αν είχε πεθάνει επί τόπου δεν θα τον μετρούσαν, απλώς τώρα νοσηλεύτηκε. Και μπορει στο κάτω κάτω να συνερχόταν κι απ' την εγκεφαλική αιμορραγία. Ή αν βρίσκονταν θετικοί οι νεκροί στα Ανώγεια προφανώς δεν θα χρεώνονται στον κορωνοϊό! Αλλά αυτά είναι μεμονωμένες περιπτώσεις. Ο ηλικιωμένος πχ που είχε σπάσει και το γοφό του κ νοσηλευοταν κατάκοιτος, ή ο καρκινοπαθης δεν μπορούμε να λέμε γιατί μετράται γιατί κι απ'τα δύο μπορεί να συνέρχονταν, οπότε μετρούνται και τα δύο. Και η πλειοψηφία όσων υπάρχει αμφιβολία αν θα μετρούνται τέτοιοι είναι, όχι τροχαία κ πυροβολισμοί! Προφανώς και ο νεκρός με την εγκεφαλική αιμορραγία μετράται και στα τροχαία, όχι μονο στον κορωνοϊό. Δεν θα πουν "δεν πέθανε από τροχαίο". Αλλά αφού δεν πέθανε επί τόπου κ διαπιστώθηκε και ο κορωνοϊός πώς να αφαιρεθεί κι από τους νεκρούς κορωνοϊού; Είναι και στα δύο. Αλλά το τι μετράται κ τι γράφεται είναι απλώς μια στατιστική. Οι άνθρωποι δεν είναι στατιστικές ώστε να κολλάμε τόσο σε αυτό, λες κι έχει τόση σημασία ως τι καταγράφηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν έχω δει όλα τα μηνύματα, διαβάζω αποσπασματικά πλέον γιατί η συζήτηση κάνει κύκλους. Το ποιοι πρέπει να καταγράφονται ειχε συζητηθεί πολλές σελίδες πίσω. Λέμε συνέχεια τα ίδια κι έτσι έφτασε 100 σελίδες! Πάνω σε αυτό εγώ πιστεύω ότι καλώς καταγράφονται όλοι. Πώς θα μπορούσε κάποιος που είχε κορωνοϊό να μην μετράται; Εφ'οσον είχε, γράφεται. Αλλιώς θα λέγαμε "δεν λένε στην πραγματικότητα πόσοι είχαν κορωνοϊό, μερικούς τους κρύβουν επειδή πέθαναν συνδυαστικά και με κάτι άλλο". Και όσοι λένε "τους μετράνε για να φαίνονται τραγικά και να μας φοβίσουν" θα έλεγαν "δεν τους μετράνε για να το δούμε ελαφρά, να κολλήσουμε κ να μας εξαφανίσουν". Το ξέρετε ότι κυκλοφορεί fake εικονα από ένα δήθεν "ινστιτούτο μείωσης ανθρώπινου πληθυσμού"; Είναι πολλοί που τα πιστεύουν αυτα! Η γνώμη μου είναι ότι δεν κρύβεται κάτι από πίσω, απλώς δεν μπορείς να μην τους μετρήσεις γιατί δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς ποιο από τα δύο ήταν η τελευταία σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Όλα παίζουν ρόλο, γι'αυτό λένε "υποκείμενα νοσήματα". Εκείνος με το τροχαίο (δεν το άκουσα το περιστατικό) είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση, οκ. Υποθέτω πως αν είχε πεθάνει επί τόπου δεν θα τον μετρούσαν, απλώς τώρα νοσηλεύτηκε. Και μπορει στο κάτω κάτω να συνερχόταν κι απ' την εγκεφαλική αιμορραγία. Ή αν βρίσκονταν θετικοί οι νεκροί στα Ανώγεια προφανώς δεν θα χρεώνονται στον κορωνοϊό! Αλλά αυτά είναι μεμονωμένες περιπτώσεις. Ο ηλικιωμένος πχ που είχε σπάσει και το γοφό του κ νοσηλευοταν κατάκοιτος, ή ο καρκινοπαθης δεν μπορούμε να λέμε γιατί μετράται γιατί κι απ'τα δύο μπορεί να συνέρχονταν, οπότε μετρούνται και τα δύο. Και η πλειοψηφία όσων υπάρχει αμφιβολία αν θα μετρούνται τέτοιοι είναι, όχι τροχαία κ πυροβολισμοί! Προφανώς και ο νεκρός με την εγκεφαλική αιμορραγία μετράται και στα τροχαία, όχι μονο στον κορωνοϊό. Δεν θα πουν "δεν πέθανε από τροχαίο". Αλλά αφού δεν πέθανε επί τόπου κ διαπιστώθηκε και ο κορωνοϊός πώς να αφαιρεθεί κι από τους νεκρούς κορωνοϊού; Είναι και στα δύο. Αλλά το τι μετράται κ τι γράφεται είναι απλώς μια στατιστική. Οι άνθρωποι δεν είναι στατιστικές ώστε να κολλάμε τόσο σε αυτό, λες κι έχει τόση σημασία ως τι καταγράφηκαν.

Σωστά τα λες. Συμφωνώ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@little lamb μιλάμε για κρούσματα που καταγράφονται σαν θάνατοι! Εγώ προσωπικά διαφωνώ με αυτην την τακτική. Αποπροσανατολίζει και τρομοκρατεί τον κόσμο.

Συν τοις άλλοις, δίνει πάτημα για συνωμοσιολογίες. 

Κι όλα αυτά ξανααναφέρονται, γιατί πρώτη φορά ο ίδιος ο Τσιόδρας βγήκε και είπε αυτό που τόσο καιρό φώναζε πάρα πολύς κόσμος.

Πχ ένας άνθρωπος που νοσηλευόταν με έμφραγμα, μολύνθηκε μέσα στο νοδοκομείο με κορωνοιό, ξαναπαθαίνει έμφραγμα και πεθαίνει. Έχει λογική να καταγραφεί ως θύμα του ιού;

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Ούτε το να μην καταγραφεί όμως έχει λογική. Και τότε θα έλεγαν κάποιοι ότι αποπροσανατολίζουν, δεν τα λένε όλα, κρύβουν κλπ, οπότε πάλι θα υπήρχαν συνωμοσίες για το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Δε λέμε να μην καταγραφεί σαν κρούσμα. Λέμε να μην καταγραφεί σαν θάνατος, τη στιγμή που δεν πέθανε από επιπλοκή του ιού, αλλά από εγκεφαλική αιμορραγία πχ στην περίπτωση που ανέφερε ο Τσιόδρας. Η αιτία θανάτου είναι αυτή που είναι, δεν την αλλάζεις επειδή είχε και τον ιό. Με την ίδια λογική που δεν θα κατέγραφες ως θάνατο από aids πχ τον ίδιο ασθενή με την εγκεφαλική αιμορραγία, αν ήταν συμπτωματικά και φορέας του aids.

 

Άλλωστε το είπε πως σε άλλες χώρες δε γίνεται, οπότε δεν είναι παράλογο αυτό που λέω. Πχ η Γερμανία δεν το κάνει, το ανέφερα και παραπάνω.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, σε συζήτηση στην προσωπική ιστοσελίδα καθηγητή (δεν αναφέρω ποιου γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται. Το όνομα του πάντως ακούγεται πολύ τώρα με τον ιό και στα σοσιαλ και στην Τιβι) έγινε λόγος για το ενδεχόμενο να ζήσαμε το 2ο κύμα ουσιαστικά του ιού, αν όντως ισχύουν τα περί κρουσμάτων πριν τα Χριστούγεννα και το 1ο  κύμα να μην το πήραμε καν χαμπάρι!!!!

Παρεπιπτόντως, δεν ξέρω αν ήταν τροχαίο... Το ανέφερα σαν παράδειγμα, αφού είναι από τις πρώτες αιτίες πρόκλησης εγκεφαλικής αιμορραγίας.. ο καθηγητής μίλησε για εγκεφαλικη αιμορραγία, η οποία ήταν η ΑΙΤΙΑ ΘΑΝΑΤΟΥ του ασθενούς ο οποίος έτυχε να κολλήσει και ιό μετά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

@little lamb μιλάμε για κρούσματα που καταγράφονται σαν θάνατοι! Εγώ προσωπικά διαφωνώ με αυτην την τακτική. Αποπροσανατολίζει και τρομοκρατεί τον κόσμο.

Συν τοις άλλοις, δίνει πάτημα για συνωμοσιολογίες. 

Κι όλα αυτά ξανααναφέρονται, γιατί πρώτη φορά ο ίδιος ο Τσιόδρας βγήκε και είπε αυτό που τόσο καιρό φώναζε πάρα πολύς κόσμος.

Πχ ένας άνθρωπος που νοσηλευόταν με έμφραγμα, μολύνθηκε μέσα στο νοδοκομείο με κορωνοιό, ξαναπαθαίνει έμφραγμα και πεθαίνει. Έχει λογική να καταγραφεί ως θύμα του ιού;

Ναι γιατί από το πρώτο έμφραγμα πιθανώς είχε αναρρώσει, κόλλησε κ ο ιός λόγω καρδιοτοξικοτητας -πιθανως συνεργικα με τα φάρμακα που δίνονται από τα θεραπευτικά πρωτόκολλα- και με την προϋπάρχουσα επιβαρυντική καρδιοπαθεια, τον σκότωσε, ενώ θα μπορούσε να είχε πάρει εξιτηριο. Δεν είμαστε γιατροί. Ο ιός επιδρά σε πολλά συστήματα και γι αυτό υπάρχουν τόσοι ευπαθείς.

 

Θα σου πω το άλλο παράδειγμα. Ασθενής νοσηλεύεται με κορονοιο κ λόγω της αγωγής παθαίνει μεγάλου βαθμού αφυδατωση με διάρροιες και εμετους. Παρόλο που τον ενυδατωνουν συνεχεια αυτός καταλήγει. Φταίει η αφυδάτωση ή ο κορονοϊος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Ούτε το να μην καταγραφεί όμως έχει λογική. Και τότε θα έλεγαν κάποιοι ότι αποπροσανατολίζουν, δεν τα λένε όλα, κρύβουν κλπ, οπότε πάλι θα υπήρχαν συνωμοσίες για το αντίθετο.

Άλλο να το προσμετρησεις ως κρούσμα και άλλο ως αιτία θανάτου. Είναι καθαρή παραπλάνηση. Υπό άλλες συνθήκες, θα σήκωνε ακόμα και νομικές συνέπειες

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Πάντως, σε συζήτηση στην προσωπική ιστοσελίδα καθηγητή (δεν αναφέρω ποιου γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται. Το όνομα του πάντως ακούγεται πολύ τώρα με τον ιό και στα σοσιαλ και στην Τόνι) έγινε λόγος για το ενδεχόμενο να ζήσαμε το 2ο κύμα ουσιαστικά του ιού, αν όντως ισχύουν τα περί κρουσμάτων πριν τα Χριστούγεννα και το 1ο  κύμα να μην το πήραμε καν χαμπάρι!!!!

Παρεπιπτόντως, δεν ξέρω αν ήταν τροχαίο... Το ανέφερα σαν παράδειγμα, αφού είναι από τις πρώτες αιτίες πρόκλησης εγκεφαλικής αιμορραγίας.. ο καθηγητής μίλησε για εγκεφαλικη αιμορραγία, η οποία ήταν η ΑΙΤΙΑ ΘΑΝΑΤΟΥ του ασθενούς ο οποίος έτυχε να κολλήσει και ιό μετά.

 

Ναι κι εγώ δε θυμάμαι ακριβώς. Πάντως ήταν ξεκάθαρο ότι ο συγκεκριμένος ασθενης είχε υποστεί εγκεφαλική αιμορραγία ΠΡΙΝ κολλήσει τον ιό. Όμως ο θάνατός του αποδόθηκε στον ιό.

Just now, anemoni1989 είπε:

Άλλο να το προσμετρησεις ως κρούσμα και άλλο ως αιτία θανάτου. Είναι καθαρή παραπλάνηση. Υπό άλλες συνθήκες, θα σήκωνε ακόμα και νομικές συνέπειες

 

Συμφωνώ απόλυτα! Το λέω και πιο πάνω. Θα μπορούσε να είναι και φορέας του aids, της ηπατίτιδας. Θα αποδιδόταν ο θάνατός του σε αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κάτι καινούριο ο Τσιόδρας πάντως...εδώ και αρκετό καιρό είναι γνωστό ότι καταγράφονται παγκοσμίως οι θάνατοι ανθρώπων με κορονοϊό και όχι από κορονοϊό.

 

Υπάρχουν όμως πολλά στατιστικά στοιχεία πόσο έχει αυξηθεί ο συνολικός αριθμός θανάτων σε όλες τις χώρες τους μήνες αυτούς σε σχέση με τη συνήθη εικόνα θανάτων, δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρχει αμφιβολία για την θνησιμότητα του ιού.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μπορεί να ξέρει κανείς ποιο ακριβώς νόσημα συνετέλεσε στο θάνατο. Και ξαναλέω ότι δεν αναφέρομαι ειδικά στο συγκεκριμένο γιατί δεν το άκουσα, αναφέρομαι σε καρκινοπαθείς κλπ που όντως δεν ξέρεις αν ήταν το ένα ή το άλλο ή όλα μαζί. Δεν ξέρω γιατί νιώθουμε ανασφάλεια ότι κάποιος μας κοροϊδεύει, μας παραπλανά, ότι κάτι κρύβεται. (Και να σκεφτειτε, κάθε άλλο παρά της νέας δημοκρατίας είμαι, αλλά δεν νιώθω ότι μας δουλεύουν κάπου)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Δεν είπε κάτι καινούριο ο Τσιόδρας πάντως...εδώ και αρκετό καιρό είναι γνωστό ότι καταγράφονται παγκοσμίως οι θάνατοι ανθρώπων με κορονοϊό και όχι από κορονοϊό.

 

Υπάρχουν όμως πολλά στατιστικά στοιχεία πόσο έχει αυξηθεί ο συνολικός αριθμός θανάτων σε όλες τις χώρες τους μήνες αυτούς σε σχέση με τη συνήθη εικόνα θανάτων, δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρχει αμφιβολία για την θνησιμότητα του ιού.

Ακριβώς. Ψάξτε αν σας ενδιαφέρει να δειτε διαγράμματα που καταγράφουν τους θανάτους ανά ημέρα σε ετήσια βάση στην Ισπανία από το 1940 περίπου. Δεν υπάρχει συγκριση με φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Δεν είπε κάτι καινούριο ο Τσιόδρας πάντως...εδώ και αρκετό καιρό είναι γνωστό ότι καταγράφονται παγκοσμίως οι θάνατοι ανθρώπων με κορονοϊό και όχι από κορονοϊό.

 

Υπάρχουν όμως πολλά στατιστικά στοιχεία πόσο έχει αυξηθεί ο συνολικός αριθμός θανάτων σε όλες τις χώρες τους μήνες αυτούς σε σχέση με τη συνήθη εικόνα θανάτων, δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρχει αμφιβολία για την θνησιμότητα του ιού.

 

Σε ποιον ήταν γνωστό; Εγώ έβλεπα να αντιμετωπίζονται με χλευασμό όσοι υπαινίσσονταν το γεγονός. Χθες ξεκαθαρίστηκε, πιθανόν ακριβώς λόγω των φωνών που πλήθαιναν και της οργής που προκαλούσε η αμφισβήτησή τους.

Όχι, προσωπικά πιστεύω ότι ο ιός είναι πολύ επικίνδυνος, δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Αλλά ένας λόγος παραπάνω να μη διογκώνουμε τα γεγονότα. Είναι κάτι που δεν κάνει καλό σε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Κ στην Ισπανίακ στο Βέλγιο πέθαναν πάρα μα πάρα πολλοί άνθρωποι. Ο θάνατος τους αποδόθηκε σε κορονοιο. 

Οι νεκροί δεν κρύβονται. Ξεκάθαρα έπεσε θανατικό από τον ιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ακούσατε που είπε ο Τσιόδρας ότι όσοι θανόντες  βρέθηκαν θετικοί στον κορονοιό , από όποιο αίτιο και αν κατέληξαν , καταγράφονται ως θύματα κορονοιού.. Είτε δηλαδή έφυγαν από γρίπη (έπαιζε λέει πολύ να τα έχεις ταυτόχρονα), είτε από καρδιά, είτε από καρκίνο κτλ, καταμετρούνται στα θύματα από κορονοιό. Όχι μόνο εδώ, παγκοσμίως. Αυτό βέβαια φαντάζομαι αλλάζει αρκετά τα πραγματικά νούμερα.

Σε κάποιες χώρες γίνεται διαφορετικά η καταμετρηση

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

Επίσης, διαβάζω ότι υπάρχει μεγάλη αντίδραση από τους εκπαιδευτικούς, που αρνούνται να επιστρέψουν σε γυμνάσια και λύκεια. Ισχύει άραγε ή είναι μόνο προτροπή των συνδικαλιστών τους;

Απλώς εξηγούμε  ότι δεν υπάρχει λόγος από αύριο να είμαστε στα αδεια σχολεια ανευ αντικειμένου εργασιας κ χωρις εξοπλισμο για να κανουμε τηλεκπαίδευση. δεν χρειαζονται 8 μερες για να τακτοποιήσουμε τα θρανία ουτε 20 ατομα για να παραλάβουν τα αντισηπτικά απο τον Δημο. Εμεις παντως αποφασισαμε να συνεχισουμε την τηλεκπαίδευση συμφωνα με το προγραμμα κ να κανουμε τηλεδιασκέψεις κ οποτε χρειαστει θα παμε εκ περιτροπής κ με ολα τα μετρα  που προβλέπουν οι ΚΥΑ για τη λειτουργια του δημοσιου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κ στην Ισπανίακ στο Βέλγιο πέθαναν πάρα μα πάρα πολλοί άνθρωποι. Ο θάνατος τους αποδόθηκε σε κορονοιο. 

Οι νεκροί δεν κρύβονται. Ξεκάθαρα έπεσε θανατικό από τον ιο. 

 

Και στην Ιταλία ακόμη περισσότεροι. Δεν αμφιβάλλει κανείς γι' αυτό, ούτε για την επικινδυνότητα του ιού. 

Έχω την αίσθηση ότι δε γίνομαι αντιληπτή...

Just now, Έσπερος είπε:

Απλώς εξηγούμε  ότι δεν υπάρχει λόγος από αύριο να είμαστε στα αδεια σχολεια ανευ αντικειμένου εργασιας κ χωρις εξοπλισμο για να κανουμε τηλεκπαίδευση. δεν χρειαζονται 8 μερες για να τακτοποιήσουμε τα θρανία ουτε 20 ατομα για να παραλάβουν τα αντισηπτικά απο τον Δημο. Εμεις παντως αποφασισαμε να συνεχισουμε την τηλεκπαίδευση συμφωνα με το προγραμμα κ να κανουμε τηλεδιασκέψεις κ οποτε χρειαστει θα παμε εκ περιτροπής κ με ολα τα μετρα  που προβλέπουν οι ΚΥΑ για τη λειτουργια του δημοσιου. 

 

Είχα την εντύπωση ότι η αντίδραση αποσκοπεί στο να μην ανοίξουν καθόλου τα σχολεία.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...