Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για ξεκίνημα Α δημοτικού


Recommended Posts

εμενα η λιστα δ μου φανηκε υπερβολικη ποτε

κ θελανε αλλα πραγματα τα δυο παιδια

πχ βολευε που στην κορη ζητησαν κουτια κ αφηναν καποια στο σχολειο

ειναι πολυ βολικο που το ξερετε απο τωρα

θα βαλετε πρωτα ετικετες κ μετα ντυσιμο

αλλα μου εκανε εντυπωση το ονομα/αρχικα μεχρι κ στα μολυβια.γενικα παντου βαλαμε,αλλα οχι σε αυτα

παγουρινα πλεον μονο alpin tec

εμεις εχουμε πολλα σκαλια,οποτε οχι ροδακια.

τα χρωματιστα τετραδια οκ για πρωτη δημοτικου,μετα λιγο περιττο.ξερουν να διαβαζουν,μισο λεπτο ειναι να δεις τι γραφει πανω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 minutes ago, vicky86 said:

τα χρωματιστα τετραδια οκ για πρωτη δημοτικου,μετα λιγο περιττο.ξερουν να διαβαζουν,μισο λεπτο ειναι να δεις τι γραφει πανω

Σε εσάς δεν ζήτησαν χρωματιστά τετράδια? Εμάς είχαν στην πρώτη και τη δευτέρα δημοτικού, τώρα τρίτη δεν ξέρω τι θα θέλουν, θα το δω τον Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , vicky86 είπε:

εμενα η λιστα δ μου φανηκε υπερβολικη ποτε

κ θελανε αλλα πραγματα τα δυο παιδια

πχ βολευε που στην κορη ζητησαν κουτια κ αφηναν καποια στο σχολειο

ειναι πολυ βολικο που το ξερετε απο τωρα

θα βαλετε πρωτα ετικετες κ μετα ντυσιμο

αλλα μου εκανε εντυπωση το ονομα/αρχικα μεχρι κ στα μολυβια.γενικα παντου βαλαμε,αλλα οχι σε αυτα

παγουρινα πλεον μονο alpin tec

εμεις εχουμε πολλα σκαλια,οποτε οχι ροδακια.

τα χρωματιστα τετραδια οκ για πρωτη δημοτικου,μετα λιγο περιττο.ξερουν να διαβαζουν,μισο λεπτο ειναι να δεις τι γραφει πανω

Ναι αλλά αν τα αφήσεις στο μαγαζί για ντύσιμο δεν θα μπορείς να τις βαλεις

πρίν από 2 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι αλλά αν τα αφήσεις στο μαγαζί για ντύσιμο δεν θα μπορείς να τις βαλεις

Τέτοιο παγούρι έχουμε κ έχει διαρροές.Στο νήπιο είχε μεταλλικό γιατί είναι υγειον αλλά βαρύ.Τσαντα χωρίς ροδάκινα αμφιβάλλω ότι θα μπορεί να τν δηλώσει.πρεπει να κάνει εξασκηση

Link to comment
Share on other sites

@μαγιοπουλας αγχώνεσαι χωρίς λόγο.

 

Θα πάρεις πλαστικές θήκες για τα βιβλία (όχι αυτοκόλλητα), μπαίνουν και βγαίνουν, τί σημασία έχει πότε θα μπει η ετικέτα? Και τί πειράζει αν κολληθεί στην θήκη και όχι στο βιβλίο?

 

Σχολικά είδη όλη την χρονιά πωλούνται, μπες skroutz και παράγγειλέ τα όλα ηλεκτρονικά.

 

Τα δικά μου έχουν παγούρια chilly's, δεν είναι πια και τόσο βαριά. Για τσάντα ρώτα στο σχολείο, τα 4 σκαλιά δεν είναι και πολλά, θα μπορεί να την ανεβάζει ακόμα και με τα ροδακια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Deena είπε:

@μαγιοπουλας αγχώνεσαι χωρίς λόγο.

 

Θα πάρεις πλαστικές θήκες για τα βιβλία (όχι αυτοκόλλητα), μπαίνουν και βγαίνουν, τί σημασία έχει πότε θα μπει η ετικέτα? Και τί πειράζει αν κολληθεί στην θήκη και όχι στο βιβλίο?

 

Σχολικά είδη όλη την χρονιά πωλούνται, μπες skroutz και παράγγειλέ τα όλα ηλεκτρονικά.

 

Τα δικά μου έχουν παγούρια chilly's, δεν είναι πια και τόσο βαριά. Για τσάντα ρώτα στο σχολείο, τα 4 σκαλιά δεν είναι και πολλά, θα μπορεί να την ανεβάζει ακόμα και με τα ροδακια.

Chilly s έχουμε.απλα μαζί με την τσάντα θα αυξάνουν το βάρος σκέφτηκα.Ροδακια μου είπαν να πάρω.

Οι θήκες που μπαινονγαινουν δεν σχολιάζοντας εύκολα?θυμάμαι τις δικές μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Σε εσάς δεν ζήτησαν χρωματιστά τετράδια? Εμάς είχαν στην πρώτη και τη δευτέρα δημοτικού, τώρα τρίτη δεν ξέρω τι θα θέλουν, θα το δω τον Σεπτέμβριο.

ναι αυτο εννοω.καθε χρονο χρωματιστα.προσωπικα το βρισκω περιττο

δ ξερω στην τεταρτη

βολευουν το προχειρο κ του φροντιστηριου,σπιραλ.παντα τα προτιμουσα

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ναι αλλά αν τα αφήσεις στο μαγαζί για ντύσιμο δεν θα μπορείς να τις βαλεις

Τέτοιο παγούρι έχουμε κ έχει διαρροές.Στο νήπιο είχε μεταλλικό γιατί είναι υγειον αλλά βαρύ.Τσαντα χωρίς ροδάκινα αμφιβάλλω ότι θα μπορεί να τν δηλώσει.πρεπει να κάνει εξασκηση

η αληθεια ειναι τα ντυνουμε μονοι,αλλα κολλανε κ στη διαφανεια

εμεις τα εχουμε πανω απο 3ετια κ με πολλες τουμπες,ιδιαιτερες διαρροες δ εχουμε

εφοσον την σηκωνει ο γιος μου αμφιβαλλω να υπαρχει παιδακι που δυσκολευεται περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2023 at 10:46 ΠΜ, μαγιοπουλας είπε:

Μαμάδες τα φώτα σας .

Ο καιρός περνάει γρήγορα.Ο Σεπτέμβρης θα έρθει γρήγορα.Μουωεστειλαν ένα κατεβατό από το σχολείο για τα υλικά.Θελουν ετικέτες παντού. Πως θα αναζητήσω μικρές ετικέτες για τα μολυβια?

Κι εμας μας εστειλαν το κατεβατο και θελουν και ετικετακι και στα μολυβια…(μηπως μιλαμε για το ιδιο σχολειο;; )  φετος δεν κοιταξα αναλυτικα αλλα οταν ηταν α’ το πρωτο μου παιδι ελεγαν ετικετακι στο σωμα του μαρκαδορου ΚΑΙ στο καπακι του!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin είπε:

Κι εμας μας εστειλαν το κατεβατο και θελουν και ετικετακι και στα μολυβια…(μηπως μιλαμε για το ιδιο σχολειο;; )  φετος δεν κοιταξα αναλυτικα αλλα οταν ηταν α’ το πρωτο μου παιδι ελεγαν ετικετακι στο σωμα του μαρκαδορου ΚΑΙ στο καπακι του!!

Λες?αν θες στείλε μου pm να μου πεις πιο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Λες?αν θες στείλε μου pm να μου πεις πιο

*ποιο.

Έρχονται κάθε μέρα mail.Δινοθν γιορτές πανηγύρια συναντήσεις για όλη τη χρονιά.Μέχρι pyjama party.

Ζητάνε κ 6 λογοτεχνικά βιβλία για την γλώσσα κ επεξεργασια καθώς κ μια σειρά βιβλία αγγλικών που δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Το καλό είναι ότι αυτά θα μας τα φέρει το σχολείο.

Ζητάνε τα βιβλία του υπουργείου εκτός της μελέτης περιβάλλοντος μουσικής γυμναστικής.Α ημοτικου υπάρχουν βίλα για τα δύο τελευταία?δεν το ήξερα.Προφανως θα α αντιταστησουν με βιβλία του σχολείου ε?

Τώρα κάνω εκκαθάριση στο δωμάτιο.αλλαζρι κ κρεβάτι κ πηραμε κ γραφείο αλλά είναι πακετατισμενο.δουλειες με φούντες.

Αν μου λέγαν οι θα αρχίσουν τον Οκτώβρη πολύ θα χαιρομουν

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

*ποιο.

Έρχονται κάθε μέρα mail.Δινοθν γιορτές πανηγύρια συναντήσεις για όλη τη χρονιά.Μέχρι pyjama party.

Ζητάνε κ 6 λογοτεχνικά βιβλία για την γλώσσα κ επεξεργασια καθώς κ μια σειρά βιβλία αγγλικών που δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Το καλό είναι ότι αυτά θα μας τα φέρει το σχολείο.

Ζητάνε τα βιβλία του υπουργείου εκτός της μελέτης περιβάλλοντος μουσικής γυμναστικής.Α ημοτικου υπάρχουν βίλα για τα δύο τελευταία?δεν το ήξερα.Προφανως θα α αντιταστησουν με βιβλία του σχολείου ε?

Τώρα κάνω εκκαθάριση στο δωμάτιο.αλλαζρι κ κρεβάτι κ πηραμε κ γραφείο αλλά είναι πακετατισμενο.δουλειες με φούντες.

Αν μου λέγαν οι θα αρχίσουν τον Οκτώβρη πολύ θα χαιρομουν

 

Α οχι! Εε εμες δεν εστειλαν για γιορτες και συναντησεις ακομα. 
 

Εμεις εχουμε καποια βιβλιοπωλεια που ειναι κοντα στο σχολειο, τα οποια παιρνουν τις λιστες και αν θελεις τους λες για ποια ταξη ενδιαφερεσαι και σου δινουν ετοιμο ολο το πακετο. Με τα βιβλια ακριβως που θελει το σχολειο, τα τετραδια,μολυβακια-γομες-ειδη χειροτεχνιας κλπ.Στα στελνουν και στο σπιτι.  Το εκανα δυο χρονιες γιατι πραγματικα ηταν χαος ολο αυτο. Φετος ειπα να ψαξω λιγο μονη μου,πηρα χθες καποια πραγματα αλλα τα υπολοιπα θα τα παραγγειλω απο εκει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, irin said:

Εμεις εχουμε καποια βιβλιοπωλεια που ειναι κοντα στο σχολειο, τα οποια παιρνουν τις λιστες και αν θελεις τους λες για ποια ταξη ενδιαφερεσαι και σου δινουν ετοιμο ολο το πακετο. Με τα βιβλια ακριβως που θελει το σχολειο, τα τετραδια,μολυβακια-γομες-ειδη χειροτεχνιας κλπ.Στα στελνουν και στο σπιτι. 

Ωραίο σύστημα αυτό!!!

Δεν έχω χειρότερο από το να βγαίνω για σχολικά την πρώτη εβδομάδα που είναι ανοίγουν τα σχολεία!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

*ποιο.

Έρχονται κάθε μέρα mail.Δινοθν γιορτές πανηγύρια συναντήσεις για όλη τη χρονιά.Μέχρι pyjama party.

Ζητάνε κ 6 λογοτεχνικά βιβλία για την γλώσσα κ επεξεργασια καθώς κ μια σειρά βιβλία αγγλικών που δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Το καλό είναι ότι αυτά θα μας τα φέρει το σχολείο.

Ζητάνε τα βιβλία του υπουργείου εκτός της μελέτης περιβάλλοντος μουσικής γυμναστικής.Α ημοτικου υπάρχουν βίλα για τα δύο τελευταία?δεν το ήξερα.Προφανως θα α αντιταστησουν με βιβλία του σχολείου ε?

Τώρα κάνω εκκαθάριση στο δωμάτιο.αλλαζρι κ κρεβάτι κ πηραμε κ γραφείο αλλά είναι πακετατισμενο.δουλειες με φούντες.

Αν μου λέγαν οι θα αρχίσουν τον Οκτώβρη πολύ θα χαιρομουν

 

Ναι υπάρχουν αλλά οι δάσκαλοι δεν τα χρησιμοποιούν συνήθως.  Ειδικά της μουσικής, έχοντας γνώση του αντικειμένου, δεν τον βρίσκω καθόλου βοηθητικό σαν βιβλίο. Της μελέτης όμως το χρησιμοποίησαν αρκετά, μήπως είναι δίγλωσσο το σχολείο σας; Γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις, όντως μπορούν να αλλάξουν αντικείμενο.

 

18 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Chilly s έχουμε.απλα μαζί με την τσάντα θα αυξάνουν το βάρος σκέφτηκα.Ροδακια μου είπαν να πάρω.

Οι θήκες που μπαινονγαινουν δεν σχολιάζοντας εύκολα?θυμάμαι τις δικές μας

 

 

19 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ναι αλλά αν τα αφήσεις στο μαγαζί για ντύσιμο δεν θα μπορείς να τις βαλεις

Τέτοιο παγούρι έχουμε κ έχει διαρροές.Στο νήπιο είχε μεταλλικό γιατί είναι υγειον αλλά βαρύ.Τσαντα χωρίς ροδάκινα αμφιβάλλω ότι θα μπορεί να τν δηλώσει.πρεπει να κάνει εξασκηση

 

Και εμείς chillys έχουμε από άνοιξη μέχρι να πιάσει η δροσιά. Προσθέτουν βάρος αλλά όχι και κάτι ιδιαίτερο. Το υπόλοιπο διάστημα και εμείς τα πλαστικά της alpintec έχουμε, προσωπικά τα βρίσκω τα καλύτερα ποιοτικά. Ποτέ δεν είχαμε διαρροές με κανένα από τα δύο.

Σχετικά με τις θήκες, δεν βάζουν αυτοκόλλητο, αλλά θήκη. Οπότε αφαιρείται για να βάλεις ετικέτες. Αλλιώς παίρνεις ετικέτες, τις βάζεις στα βιβλία και μετά τα δίνεις για ντύσιμο. Και είναι εξαιρετικά ανθεκτικές και λεπτές, καμία σχέση με αυτές που είχαμε εμείς σαν παιδιά. Επιπλέον, τα βιβλία έχουν μικροδιαφορές στο μέγεθος και οι έτοιμες θήκες δεν εφαρμόζουν σωστά. Ενώ αυτές του max τουλάχιστον, φτιάχνονται πάνω στο κάθε βιβλίο.

 

Για τέσσερα σκαλοπάτια εγώ θα έπαιρνα με ροδάκια. Εμένα ανεβαίνει 2 σκάλες με τη τσάντα σηκωτή, αλλά προτιμάει να μπορεί να την τσουλάει στο πήγαινε έλα σχολείο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, irin είπε:

Α οχι! Εε εμες δεν εστειλαν για γιορτες και συναντησεις ακομα. 
 

Εμεις εχουμε καποια βιβλιοπωλεια που ειναι κοντα στο σχολειο, τα οποια παιρνουν τις λιστες και αν θελεις τους λες για ποια ταξη ενδιαφερεσαι και σου δινουν ετοιμο ολο το πακετο. Με τα βιβλια ακριβως που θελει το σχολειο, τα τετραδια,μολυβακια-γομες-ειδη χειροτεχνιας κλπ.Στα στελνουν και στο σπιτι.  Το εκανα δυο χρονιες γιατι πραγματικα ηταν χαος ολο αυτο. Φετος ειπα να ψαξω λιγο μονη μου,πηρα χθες καποια πραγματα αλλα τα υπολοιπα θα τα παραγγειλω απο εκει. 

 

Το έκανα κι εγώ παλιά, τώρα πια παραγγέλνω τα πάντα από το skroutz. Η παγίδα με την προετοιμασία της λίστας από τα βιβλιοπωλεία είναι ότι πχ λέει η λίστα "3 μολύβια" και σου βάζουν μόνο 3, τα οποία συνήθως χάνονται το πρώτο 10ήμερο.

 

Εγώ πλέον παίρνω πακέτα μολύβια, γόμες, ξύστρες, κόλλες, υπογραμμιστές κλπ και τα έχω στα ντουλάπια για ανανέωση των κασετίνων. Επίσης, πλέον δεν κρατάω τίποτα από την προηγούμενη σχολική χρονιά, παλιά κρατούσα πχ τα ντοσιέ με τα φυλλάδια (δεν ξέρω γιατί), τώρα πια βγάζω τα φυλλάδια από τις ζελατίνες, τα πάω ανακύκλωση και ξαναχρησιμοποιώ τα ίδια ντοσιέ. Ούτε παλιά τετράδια κρατάω, μόνο τις εκθέσεις τους έχω σκανάρει για ενθύμιο.

 

Πακέτα βιβλίων άντυτα, 5-10 πλαστικές θήκες καλής ποιότητας, τις οποίες εναλλάσσω.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Ναι υπάρχουν αλλά οι δάσκαλοι δεν τα χρησιμοποιούν συνήθως.  Ειδικά της μουσικής, έχοντας γνώση του αντικειμένου, δεν τον βρίσκω καθόλου βοηθητικό σαν βιβλίο. Της μελέτης όμως το χρησιμοποίησαν αρκετά, μήπως είναι δίγλωσσο το σχολείο σας; Γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις, όντως μπορούν να αλλάξουν αντικείμενο.

 

 

 

 

Και εμείς chillys έχουμε από άνοιξη μέχρι να πιάσει η δροσιά. Προσθέτουν βάρος αλλά όχι και κάτι ιδιαίτερο. Το υπόλοιπο διάστημα και εμείς τα πλαστικά της alpintec έχουμε, προσωπικά τα βρίσκω τα καλύτερα ποιοτικά. Ποτέ δεν είχαμε διαρροές με κανένα από τα δύο.

Σχετικά με τις θήκες, δεν βάζουν αυτοκόλλητο, αλλά θήκη. Οπότε αφαιρείται για να βάλεις ετικέτες. Αλλιώς παίρνεις ετικέτες, τις βάζεις στα βιβλία και μετά τα δίνεις για ντύσιμο. Και είναι εξαιρετικά ανθεκτικές και λεπτές, καμία σχέση με αυτές που είχαμε εμείς σαν παιδιά. Επιπλέον, τα βιβλία έχουν μικροδιαφορές στο μέγεθος και οι έτοιμες θήκες δεν εφαρμόζουν σωστά. Ενώ αυτές του max τουλάχιστον, φτιάχνονται πάνω στο κάθε βιβλίο.

 

Για τέσσερα σκαλοπάτια εγώ θα έπαιρνα με ροδάκια. Εμένα ανεβαίνει 2 σκάλες με τη τσάντα σηκωτή, αλλά προτιμάει να μπορεί να την τσουλάει στο πήγαινε έλα σχολείο.

 

 

Ναι.ειναι δίγλωσσο.θα κάνει ib πρόγραμμα.

Επίσης έχουν κάνει συμφωνία με το public κ μας δίνουν κουπόνι 25%έκπτωση.εγω όμως προτιμώ τα max.

Επίσης τα λογοτεχνικά βιβλία μας τα δίνουν από το σχολείο με έκπτωση.κ όντως το τσέκαρα μετην πρωτοπορία.εινσι πιο φθηνά από ρο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Συρτάρι με επιπλέον μολύβια, γόμες, ξύστρες, ξυλομπογιες  κτλ το βρίσκω κι εγώ πολύ βοηθητικό σε περίπτωση που κάτι χαθεί. Επίσης η αντικατασταση της γραφικής ύλης στην κασετίνα κατά καιρούς(πχ μετά από τις διακοπές) είναι ενδιαφέρουσα και ανανεωτική για τα παιδιά! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας κ καλή σεζόν θα πω.

Όπως καταλαβαίνετε δεν θέλω ούτε το καλοκαίρι να τελειώσει ούτε τα σχολεία να αρχίσουν.

Είμαι αγχωμένη.Αλλαγη σελίδας.

Ήθελα να σας ρωτήσω πόση ώρα περίπου χρειάζεται διάβασμα στο σπίτι για τα παιδιά που δεν μένουν μελέτη.Ξερω ότι εξαρτάται από τη δασκάλα αλλά έτσι για να δω περίπου τι να περιμένω ρωταω

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Γεια σας κ καλή σεζόν θα πω.

Όπως καταλαβαίνετε δεν θέλω ούτε το καλοκαίρι να τελειώσει ούτε τα σχολεία να αρχίσουν.

Είμαι αγχωμένη.Αλλαγη σελίδας.

Ήθελα να σας ρωτήσω πόση ώρα περίπου χρειάζεται διάβασμα στο σπίτι για τα παιδιά που δεν μένουν μελέτη.Ξερω ότι εξαρτάται από τη δασκάλα αλλά έτσι για να δω περίπου τι να περιμένω ρωταω

Αχ ούτε εγώ θέλω να ξεκινήσουν τα σχολεία, ούτε η κόρη μου, λέει ότι είναι βαρετό γιατί γράφουν όλη την ώρα.

 

Στην αρχή της χρονιάς μπορεί να κάναμε κ 2 ώρες διάβασμα την ημέρα, μετά τα Χριστούγεννα πέσαμε στην 1 ώρα περίπου με 1,5. Το συνηθισμένο πρόγραμμα ήταν 1 φυλλάδιο γλώσσας μπρος πίσω, 1 φυλλάδιο μαθηματικών μπρος πίσω και μια σελίδα αντιγραφή. (Στις αρχές είχε κ μια σελίδα αντιγραφή στο τετράδιό μαθηματικών.) Τέλος ανάγνωση του μαθήματος. 

 

Μπαίνει σιγά σιγά ο Σεπτέμβριος, καλή σχολική χρονιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

η μεγαλη ειχε συνηθως ενα φυλλαδιο μαθηματικων-ενα γλωσσα,αναγνωση κ αντιγραφη.σπανια καμια εξτρα ασκηση.1ωρα,εκτος οταν θα τυχαινε καμια φορα να εχει περισσοτερο γραψιμο,μετα τον δεκεμβρη που μπορει να εκανε 1,5 σπανια

ο μικρος ηταν εναλλαξ.μια αναγνωση-αντιγραφη-φυλλαδιο μαθηματικων.μια δυο φυλλαδια,ενα γλωσσα κ ενα μαθηματικα.πολλες φορες μιση ωριτσα.αν ειχε γραψιμο αρκετο,μια

λεω αρκετο γραψιμο γτ αφου προχωρησουν αρκετα γραφανε μεγαλες προτασεις,κ μικρες παραγραφους,σαν αναπτυξη

Link to comment
Share on other sites

Κ να φανταστείτε ότι το αναλυτικό πρόγραμμα,μιλάει για μισάωρο διάβασμα σε αυτή την ηλικία.

Τρώνε ξεκουραζονται λίγο κβμετα ξεκινάνε?πως το κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κ να φανταστείτε ότι το αναλυτικό πρόγραμμα,μιλάει για μισάωρο διάβασμα σε αυτή την ηλικία.

Τρώνε ξεκουραζονται λίγο κβμετα ξεκινάνε?πως το κάνετε?

ναι εννοειται οτι ιδανικα ειναι κοντα στο μισαωρο.ο,τιδηποτε πανω απο ωρα για μενα ειναι υπερβολη.ουτε η κορη μου στην τριτη δ εκανε πανω απο 1,5

εμεις ετσι το κανουμε,μετα το φαγητο.σκεψου 1:15 σχολανε,το σχολειο ειναι πολυ κοντα στο σπιτι με τα ποδια,γυριζουμε,τρωμε κ διαβαζουμε.πολλες φορες 3:15 ηταν τελειωμενα κ τα δυο παιδια.φευγαμε μετα για αγγλικα κ το θυμαμαι

ενταξει καποιες φορες αφηναμε εκθεσεις για μετα,η να γραψουμε την ορθογραφια

κ παλι ομως,εξαρταται τι βαζει η δασκαλ,τα δικα μου ζωγραφιζανε κ ολα τα σχεδιακια πχ στα φυλλαδια.κ φυσικα το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη με must.στα 3χρ αψογη ακομη.τωρα θα δοκιμασουμε κ polo.αν κρινω απο την no fear του ανηψιου,θα ελεγα καλυτερα οχι

καλη σχολικη χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι σε mood "Δεν θέλω να πάω σχολείο!", χειρότερα και από τα παιδιά μου νομίζω (Δ' Δημ και Στ Δημ προσεχώς 😬).

 

Ενώ έχω ξεφύγει από την φάση εμπλοκής μου στην μελέτη, με κουράζει η απαιτητική καθημερινότητα της σχολικής χρονιάς, με το κυνήγι του ρολογιού να προλάβουν το διαβασμα, τις δραστηριότητες, να δουν και κανένα φίλο του, τον ύπνο νωρίς κλπ. 

 

On 29/8/2023 at 11:42 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

 

Ήθελα να σας ρωτήσω πόση ώρα περίπου χρειάζεται διάβασμα στο σπίτι για τα παιδιά που δεν μένουν μελέτη.Ξερω ότι εξαρτάται από τη δασκάλα αλλά έτσι για να δω περίπου τι να περιμένω ρωταω

 

Σε ένα ιδιωτικό σχολείο, δεν είναι θέμα δασκάλας. Δεν κάνει η δασκάλα το δικό της, υπάρχει συγκεκριμένη κατεύθυνση από το σχολείο, οπότε εκεί θα βρεις την απάντηση.

 

Και φυσικά, η βασικότερη παράμετρος είναι το ίδιο το παιδί, η οδηγία "μισή ώρα μελέτη" μπορεί και να σημαίνει 1-2 ώρες στο γραφείο σε αυτές τις ηλικίες, κανένα σχεδόν πρωτάκι δεν θα καταφέρει να μείνει απολύτως συνεπές και συγκεντρωμένο επί 30', χωρίς διάλειμα, γκρίνια, αφηρημάδα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...