Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για ξεκίνημα Α δημοτικού


Recommended Posts

μαλλον οχι.εννοειται θα εχουν μαζι τους,θα δω τι θα γινει κ στον αγιασμο κ βλεπουμε

πχ πηγαμε το καλοκαιρι σε ενα πανηγυρι,ελαχιστα.αναψαμε κερι,καναμε μια βολτα κ φυγαμε.φορουσαμε ολοι μασκα εμεις οι 4.πολυ μικρο ποσοστο φορουσε απο τους υπολοιπους

στο θερινο οταν πηγαμε,κ πριν λιγες μερες που ειχε κτ εκδηλωσεις για τα παιδια,δ βαλαμε

γενικοτερα ειναι υγιη,δ αρρωσταινουν συχνα,κ δ ανησυχω ιδιαιτερα

εκτος αν παρουμε αλλες οδηγιες απο γιατρο

γενικοτερα εχουν κολλησει σχεδον ολοι οι δικοι μας.ευτυχως μεχρι κ οι παππουδες μου το περασαν ελαφρια

απο μας μονο η κορη

αλλα ειμαστε κ οι περισσοτεροι εμβολιασμενοι.εκτος απο τον αδερφο μου που δ εχει κολλησει ενω εχει ερθει σε επαφη αρκετες φορες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 276
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Να κάνω μία ερώτηση βρε κορίτσια?? Εσείς θα στείλετε τα παιδιά με μάσκα σχολείο??

Εγώ λέω να φοράει γιατί ούτε τεστ θα γίνονται και λίγο τρέμει το φυλλοκάρδι μου.

Εγώ αν δεν είναι υποχρεωτική θα την στείλω χωρίς μάσκα, βέβαια θα έχω μαζί μου αν χρειαστεί. Αλλά θεωρώ ότι αφού με τα παιδάκια θα βρίσκεται πολλές ώρες είτε φοράει είτε όχι αν έχει κάποιος κάτι θα κολλήσει

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2022 at 9:45 ΠΜ, mama16 είπε:

Εγώ αν δεν είναι υποχρεωτική θα την στείλω χωρίς μάσκα, βέβαια θα έχω μαζί μου αν χρειαστεί. Αλλά θεωρώ ότι αφού με τα παιδάκια θα βρίσκεται πολλές ώρες είτε φοράει είτε όχι αν έχει κάποιος κάτι θα κολλήσει

Καλημέρα! Τελικά τι τσάντα πήρατε? Βρήκες μικρή σε διαστάσεις?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Καλημέρα! Τελικά τι τσάντα πήρατε? Βρήκες μικρή σε διαστάσεις?

Δεν πήρα ακόμα, την Δευτέρα μετά τον αγιασμό έχω κανονίσει να βγούμε οικογενειακως για να πάρουμε διαφορά που θέλουμε όλα μαζί..

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mama16 said:

Δεν πήρα ακόμα, την Δευτέρα μετά τον αγιασμό έχω κανονίσει να βγούμε οικογενειακως για να πάρουμε διαφορά που θέλουμε όλα μαζί..

Απλά να έχεις στο νου σου πως τη Δευτέρα θα γίνεται χαμός! Εγώ πέρυσι δε το είχα σκεφτεί αυτό και πήγα να πάρω σχολικά κτλ και έπαθα σοκ, ήταν δύσκολο με τόσο κόσμο να ψωνίσω, χώρια που έφαγα τη μισή μου μέρα για αυτά  γιατί είχε πολύ κόσμο σε όλα αυτά τα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Απλά να έχεις στο νου σου πως τη Δευτέρα θα γίνεται χαμός! Εγώ πέρυσι δε το είχα σκεφτεί αυτό και πήγα να πάρω σχολικά κτλ και έπαθα σοκ, ήταν δύσκολο με τόσο κόσμο να ψωνίσω, χώρια που έφαγα τη μισή μου μέρα για αυτά  γιατί είχε πολύ κόσμο σε όλα αυτά τα καταστήματα.

Καλά φαντάζομαι σίγουρα θα έχει πολύ κόσμο αλλά δεν μπορώ άλλη μέρα γιατί τότε πήρα άδεια απ' τη δουλειά. Τις άλλες μέρες θα είμαι με την ψυχή στο στόμα. Δουλεύω 6ημερο δυστυχώς κ δεν μπορώ ούτε Σάββατο να πάω στα μαγαζιά

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη: 

Τα παιδιά σημειώνουν τι θα έχουν για την επόμενη μέρα ή τους δίνεται κάποιο φυλλάδιο? Τα μαθήματα όταν δεν πάνε σχολείο πως τα μαθαίνετε? Υπάρχουν ομάδες από μαμάδες διαδικτυακά, οργανώνει κάτι αντίστοιχο ο εκπαιδευτικός ή τηλεφωνικά? 

 

Ειδα και την ανακοίνωση του αγιασμού για το σχολείο μας, χωρίς τσάντες οι μαθητές. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη: 

Τα παιδιά σημειώνουν τι θα έχουν για την επόμενη μέρα ή τους δίνεται κάποιο φυλλάδιο? Τα μαθήματα όταν δεν πάνε σχολείο πως τα μαθαίνετε? Υπάρχουν ομάδες από μαμάδες διαδικτυακά, οργανώνει κάτι αντίστοιχο ο εκπαιδευτικός ή τηλεφωνικά? 

 

Ειδα και την ανακοίνωση του αγιασμού για το σχολείο μας, χωρίς τσάντες οι μαθητές. 

αυτα που εχουν απο το βιβλιο θα ειναι σημειωμενα.πχ ποια λεξη ορθογραφια-αντιγραφη.ποια ασκηση

αλλα συνηθως εχουν κ φυλλαδιο

τα μαθηματα τα επαιρνα απο την δασκαλα στην πρωτη.μιλησαμε στο τηλ του σχολειου κ με μεηλ

στη δευτερα ειχαμε ομαδα καποιες μαμαδες,αλλα κ μας εκανε κ η δασκαλα

δλδ ειναι στην διαθεση του δασκαλου αν θελει να κανει ομαδα.κ μετα οι γονεις οταν γνωριστουν μετα την πρωτη συναντηση

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

αυτα που εχουν απο το βιβλιο θα ειναι σημειωμενα.πχ ποια λεξη ορθογραφια-αντιγραφη.ποια ασκηση

αλλα συνηθως εχουν κ φυλλαδιο

τα μαθηματα τα επαιρνα απο την δασκαλα στην πρωτη.μιλησαμε στο τηλ του σχολειου κ με μεηλ

στη δευτερα ειχαμε ομαδα καποιες μαμαδες,αλλα κ μας εκανε κ η δασκαλα

δλδ ειναι στην διαθεση του δασκαλου αν θελει να κανει ομαδα.κ μετα οι γονεις οταν γνωριστουν μετα την πρωτη συναντηση

Με τι αρχίζουν?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Με τι αρχίζουν?

αν καταλαβα σωστα τι ρωτας

στην αρχη η κορη μου εφερε φυλλαδια που εκανε προγραφη,τους αριθμους,τα γραμματα

κ μετα συνδυασμους,τα-το-τι,πα-πο-πι

στο βιβλιο της γλωσσας ξεκινανε με το παπι αν θυμαμαι καλα

στα μαθηματικα νομιζω προσθεσεις ως το 10

εκτος απο τα βιβλια του σχολειου συνηθιζεται να ζητανε κ ενα βιβλιο-τετραδιο πρωτης γραφης που αγοραζουμε βοηθαει στις πρωτες ορθογραφιες κ αντιγραφες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

αν καταλαβα σωστα τι ρωτας

στην αρχη η κορη μου εφερε φυλλαδια που εκανε προγραφη,τους αριθμους,τα γραμματα

κ μετα συνδυασμους,τα-το-τι,πα-πο-πι

στο βιβλιο της γλωσσας ξεκινανε με το παπι αν θυμαμαι καλα

στα μαθηματικα νομιζω προσθεσεις ως το 10

εκτος απο τα βιβλια του σχολειου συνηθιζεται να ζητανε κ ενα βιβλιο-τετραδιο πρωτης γραφης που αγοραζουμε βοηθαει στις πρωτες ορθογραφιες κ αντιγραφες

Σωστά κατάλαβες.Δηλ ξεκίνησαν με πρόσθεση?? 

Στο γνωστικό συμηθως τι ξέρουν με το που αρχίζει η α δημοτικού?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σωστά κατάλαβες.Δηλ ξεκίνησαν με πρόσθεση?? 

Στο γνωστικό συμηθως τι ξέρουν με το που αρχίζει η α δημοτικού?

να σου πω την αληθεια δ θυμαμαι κ σιγουροτατα,γτ περασαν κ δυο χρ.θα τα ξαναδω τριτη κ θα σου πω

αλλα η προσθεση ειναι το πιο λογικο.αφου εχουν κανει αλλη μια φορα τους αριθμους.απλα δ θυμαμαι να το ειχε στο βιβλιο,θυμαμαι σε φυλλαδιο

παντα στο νηπιαγωγειο μας λεγανε οτι δ ειναι απαραιτητο το παιδι να ξερει να γραφει κ να διαβαζει γτ τα κανουν ολα στην α απο την αρχη

ομως κ τα δυο μου παιδια,κ αρκετα αλλα που ξερω,ειναι αρκετα προετοιμασμενα.τα περισσοτερα πχ γραφουν το ονομα της.η κορη μου μπορουσε να διαβασει λεξεις δισυλλαβες οπως μαμα κλπ,ο μικρος ειναι ακομη πιο προχωρημενος.γραφανε κ οι δυο τα παντα σχεδον,λεγοντας ενα ενα τα γραμματα,χωρις σωστη ορθογραφια φυσικα

κ στα μαθηματικα προσθεση κ λιγο αφαιρεση ως το 10.στο νηπιαγωγειο ο μικρος κανανε κ πολυ λιγο πολλαπλασιασμο κ διαιρεση,στην κορη μου δ ειχα καταλαβει κτ τετοιο

ομως ο γιος μου τα ακουει ηδη 2χρ απο την αδερφη του,οποτε λογικο να ειναι πιο προχωρημενος.κ γενικα βλεπω μια κλιση στα μαθηματικα.εχουμε πει ηδη για προσθεσεις πανω απο 10 με πατημα στη δεκαδα,κ δ εχουμε γραψει καθετες πραξεις,προς το παρον με τα δαχτυλα κ το μυαλο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κι εμείς α δημοτικού φέτος και έχω μια συγκίνηση, μια ταραχή, μια αγωνία να το πω; Ξεκινάμε σε νέο χώρο δημοτικό όπως κ προνήπιο ο μικρός.


Τσάντες αγοράσαμε τεράστιες γιατί αυτές ήθελαν, polo είναι, περιποιημένες και ανθεκτικές, με 3 μεγάλες θέσεις κεντρικές κ μια μικρή. Χωρίς ροδάκια για να ναι ελαφριές.


Ήθελα να ρωτήσω για το ντύσιμο των βιβλίων ποιες κόλλες προτιμάτε; Έχω χρόνια να το κάνω. Επίσης είδα και κολλες slip on Α4, λέτε να ενδείκνυνται; Τίποτα άλλο δεν έχω αγοράσει, περιμένω οδηγίες της δασκάλας. 

Αγωνία έχω και για τον μικρό στο προνήπιο, πρώτη φορά γιατί μέχρι πέρυσι πήγαινε σε ιδιωτικό με τα μισά παιδιά στην τάξη. Θα μένουν μέχρι τη 1 κι οι δυο!

Τι άλλες συμβουλές έχετε πέρα από το ντύσιμο των βιβλίων; Η τάξη τους είδα θα είναι σε κυκλική διάταξη και θα έχει 17 παιδάκια. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

κ γενικα βλεπω μια κλιση στα μαθηματικα.εχουμε πει ηδη για προσθεσεις πανω απο 10 με πατημα στη δεκαδα,κ δ εχουμε γραψει καθετες πραξεις,προς το παρον με τα δαχτυλα κ το μυαλο

Κλίση στα μαθηματικά έχει και ο δικός μου, κάνει πράξεις και πάνω από το εκατό! Προσθέσεις, αφαιρέσεις, διαιρέσεις και πολλαπλασιασμό! Με ρωτάει και απαντά κάτι απίστευτα πράγματα για την ηλικία του! Πχ οχτώ φορές το οχτώ εξήντα τέσσερα! Ογδόντα ένα δια εννιά εννιά! Το εικοσιεπτα έχει τρεις εννιαδες, το μισό του δεκατρία είναι εξιμιση! Και άλλα πολλά που με αφήνουν άφωνη! Βλέπει αριθμοκυβακια στην τηλεόραση δεν εξηγείται αλλιώς αφού δεν ασχολουμαστε καθόλου με αυτά στο σπίτι. 

 

Αφού σκέφτομαι πως θα βαριέται απίστευτα στα μαθηματικά στην πρώτη. Με την ανάγνωση δεν το έχει ακόμα και βαριέται να γράφει οπότε θα δώσουμε περισσότερη βάση εκεί φέτος. 

 

πρίν από 52 λεπτά , chv είπε:

Τσάντες αγοράσαμε τεράστιες γιατί αυτές ήθελαν, polo είναι, περιποιημένες και ανθεκτικές, με 3 μεγάλες θέσεις κεντρικές κ μια μικρή. Χωρίς ροδάκια για να ναι ελαφριές

Με το καλό! Οι τσάντες του δημοτικού πράγματι είναι τεράστιες, και μου είπαν πως οι διαστάσεις είναι κατάλληλες για τα βιβλία και τα μπλοκ ζωγραφικής. 

 

Εμείς πήραμε και μια κασετίνα, ένα παγουρινο και ένα μπολακι φαγητού. Περιμένουμε οδηγίες κι εμείς! 

 

πρίν από 52 λεπτά , chv είπε:

ας, κι εμείς α δημοτικού φέτος και έχω μια συγκίνηση, μια ταραχή, μια αγωνία να το π

Είναι ένα παράξενο συναίσθημα, μια γλυκιά αγωνία! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Είναι ένα παράξενο συναίσθημα, μια γλυκιά αγωνία! 

Πραγματικά! Και σίγουρα δεν το είχα εγώ όταν ήταν να πάω α΄ και δεν το έχει κι ο μικρός! Μόνο η μαμά του :-D

Από μαθήματα τι έχουν; Γλώσσα, μαθηματικά, αγγλικά, μελέτη, εικαστικά; Μου διαφεύγει κάτι; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , chv είπε:

Πραγματικά! Και σίγουρα δεν το είχα εγώ όταν ήταν να πάω α΄ και δεν το έχει κι ο μικρός! Μόνο η μαμά του :-D

Από μαθήματα τι έχουν; Γλώσσα, μαθηματικά, αγγλικά, μελέτη, εικαστικά; Μου διαφεύγει κάτι; 

Γυμναστική και δεξιότητες νομίζω! Δεν τα θυμάμαι κι εγώ καλά! 

Το ωράριο νομίζω είναι 8.15 με 1.15 δεν είμαι και σίγουρη. Θα τα δούμε στην πορεία.

 

Όσο αφορά το ντύσιμο των βιβλίων σκέφτομαι να πάρω ρολο μεγάλο. Θα δούμε και τι θα ζητήσουν. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Γυμναστική και δεξιότητες νομίζω! Δεν τα θυμάμαι κι εγώ καλά! 

Το ωράριο νομίζω είναι 8.15 με 1.15 δεν είμαι και σίγουρη. Θα τα δούμε στην πορεία.

 

Όσο αφορά το ντύσιμο των βιβλίων σκέφτομαι να πάρω ρολο μεγάλο. Θα δούμε και τι θα ζητήσουν. 

 

ετσι.κ μουσικη,θεατρικη αγωγη κ υπολογιστες

μπραβο στον μικρο σου!ειναι πολυ προχωρημενος

εμεις σιγουρα οχι τοσο.απλα βλεπω οτι ειναι περισσοτερο απο την αδερφη του

εκεινη ειναι καλυτερη στην αναγνωση.ορθογραφια οταν εχει κεφια.κ αν δ βιαζεται κανει ωραια γραμματα

ο μικρος ειναι σχετικα αργος στο γραψιμο.δυσκολευεται με τα γραμματα με καμπυλες

να δω ποτε θα προλαβαινουμε τις δραστηριοτητες

Link to comment
Share on other sites

 

Άντε να δούμε πως θα καταφέρουμε σημερα να βάλουμε τα παιδιά νωρίς για ύπνο! :lol:

 

Καλή σχολική χρονιά σε όλους με υγεία! 

 

πρίν από 8 λεπτά , vicky86 είπε:

ετσι.κ μουσικη,θεατρικη αγωγη κ υπολογιστες

μπραβο στον μικρο σου!ειναι πολυ προχωρημενος

εμεις σιγουρα οχι τοσο.απλα βλεπω οτι ειναι περισσοτερο απο την αδερφη του

εκεινη ειναι καλυτερη στην αναγνωση.ορθογραφια οταν εχει κεφια.κ αν δ βιαζεται κανει ωραια γραμματα

ο μικρος ειναι σχετικα αργος στο γραψιμο.δυσκολευεται με τα γραμματα με καμπυλες

να δω ποτε θα προλαβαινουμε τις δραστηριοτητες

Του αρέσουν πολύ τα μαθηματικά! 

 

Η μεγάλη Τρίτη δεν θα πάει φέτος? Θα έχει και ιστορία νομίζω που θέλει κάποιο χρόνο. 

 

Τι δραστηριότητες πάτε? 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πηγαίνουμε κολύμβηση 3 φορές την εβδομάδα, σκάκι 1-2, το παιδί ζητάει και ζωγραφική, αλλά θα αφαιρέσω μια μέρα από τα άλλα για να γίνει αυτό, γιατί θέλω να 'χει και κάποια μέρα χαλάρωσης. Γενικώς του αρέσουν οι δραστηριότητες και προσπαθώ να βρω τη χρυσή τομή. 

Link to comment
Share on other sites

αν περνουσε απο το χερι μου μονο θα ηθελα πιο χαλαρες να ηταν οι μερες μας.προτιμω να εχουν χρονο για χαλαρωση κ ελευθερο παιχνιδι.κοιμουνται κ πολυ νωρις τα παιδια μου για χειμωνα

τριτη-πεμπτη ειναι λιγο πιο χαλαρες μερες,γτ εχει μονο η μεγαλη αγγλικα.εχει νωρις στις 3:30.θελω να κανει τουλ τα μισα πριν.φετος θα ναι τριτη κ θα εχει κ ιστορια-θρησκευτικα.δ ξερω αν κ σε αλλα μαθηματα θα φερνει τπτ για το σπιτι.πχ δυο χρονιες τωρα δ εφερνε για μελετη κ αγγλικα

δευτερα-τεταρτη-παρασκευη ειναι το δυσκολο.γτ εχουν μπαλα κ μπαλετο.η μπαλα ειναι νωρις κ ο μικρος θα εχει λιγοτερο απο 3ωρες,δευτερα κ τεταρτη το μπαλετο ειναι αργα,παρασκευη ειναι νωριτερα

απλα οταν δουλευει ο αντρας μου εχω συνεχεια κ τα δυο μαζι

περιπου ως τις 2-2:30 εχουν φαει,συνηθως ζητουσε χρονο να χαλαρωσει η κορη μου,αλλα η αληθεια ειναι οτι αν αργησει δ μας παιρνει.μια ωριτσα το πολυ διαβασμα

τις δραστηριοτητες δ τις αλλαζουν.πανε αρκετα χρονια κ τους αρεσουν.κ εφοσον κανουν κτ προτιμω να ειναι κτ με κινηση

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κλίση στα μαθηματικά έχει και ο δικός μου, κάνει πράξεις και πάνω από το εκατό! Προσθέσεις, αφαιρέσεις, διαιρέσεις και πολλαπλασιασμό! Με ρωτάει και απαντά κάτι απίστευτα πράγματα για την ηλικία του! Πχ οχτώ φορές το οχτώ εξήντα τέσσερα! Ογδόντα ένα δια εννιά εννιά! Το εικοσιεπτα έχει τρεις εννιαδες, το μισό του δεκατρία είναι εξιμιση! Και άλλα πολλά που με αφήνουν άφωνη! Βλέπει αριθμοκυβακια στην τηλεόραση δεν εξηγείται αλλιώς αφού δεν ασχολουμαστε καθόλου με αυτά στο σπίτι. 

 

Αφού σκέφτομαι πως θα βαριέται απίστευτα στα μαθηματικά στην πρώτη. Με την ανάγνωση δεν το έχει ακόμα και βαριέται να γράφει οπότε θα δώσουμε περισσότερη βάση εκεί φέτος. 

 

Με το καλό! Οι τσάντες του δημοτικού πράγματι είναι τεράστιες, και μου είπαν πως οι διαστάσεις είναι κατάλληλες για τα βιβλία και τα μπλοκ ζωγραφικής. 

 

Εμείς πήραμε και μια κασετίνα, ένα παγουρινο και ένα μπολακι φαγητού. Περιμένουμε οδηγίες κι εμείς! 

 

Είναι ένα παράξενο συναίσθημα, μια γλυκιά αγωνία! 

Μπράβο στον γιο σου, πανέξυπνος!!! :) η δικιά μου ίσα ίσα να μετράει ξέρει!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλή σχολική χρονιά σε όλα τα παιδιά, ένα τσακ παραπάνω ευχές για τα πρωτάκια :-D

 

Όσον αφορά στο ντύσιμο των βιβλίων, προσωπικά θεωρώ πολύ πιο βολικές τις διάφανες θήκες και όχι το αυτοκόλλητο. Αν είναι καλής ποιότητας, μπορεί μια θήκη να χρησιμοποιηθεί σε περισσότερα του ενός τεύχη. Σώζουμε και λίγο το περιβάλλον από την αλόγιση χρήση πλαστικού ενώ μετά μπορούν τα βιβλία να μπουν στην ανακύκλωση χαρτιού.

 

Επίσης, δεν είναι καθόλου μα καθόλου απαραίτητο να ντύσετε όλα τα βιβλία. Πολλά από τα βιβλία που θα πάρετε δεν θα χρησιμοποιηθούν καθόλου ή θα χρησιμοποιηθούν ελάχιστα, πχ μουσική, εικαστικά, φυσική αγωγή (ω ναι, υπάρχει βιβλίο φυσικής αγωγής!!!!). Εγώ είχα αγοράσει την πρώτη χρονιά πακέτο ντυμένων βιβλίων (αγορά λόγω ιδιωτικού σχολείου), έφριξα με το πόσο πλαστικό χρησιμοποιήθηκε και πετάχτηκε χωρίς λόγο και από τότε και στο εξής παίρνω γύρω στις 10 θήκες και κατά κανόνα με βγάζουν όλη τη χρονιά.

 

Αν θέλετε αυτοκόλλητο παρ' όλα αυτά, πιο βολικά νομίζω είναι τα μεμονωμένα φύλλα παρά το ρολό.

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2022 at 5:00 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη: 

Τα παιδιά σημειώνουν τι θα έχουν για την επόμενη μέρα ή τους δίνεται κάποιο φυλλάδιο? Τα μαθήματα όταν δεν πάνε σχολείο πως τα μαθαίνετε? Υπάρχουν ομάδες από μαμάδες διαδικτυακά, οργανώνει κάτι αντίστοιχο ο εκπαιδευτικός ή τηλεφωνικά? 

 

Ειδα και την ανακοίνωση του αγιασμού για το σχολείο μας, χωρίς τσάντες οι μαθητές. 

 

Θα σου πω τι κάνανε πέρυσι στο τμήμα μας, αν και κάθε εκπαιδευτικός και κάθε τμήμα έχει το δικό του/της τρόπο.

Στην αρχή, η δασκάλα έδινε σε κάθε παιδί ένα σημείωμα με το τι θα έχουν την επόμενη ημέρα (το βρίσκαμε μέσα στο φάκελο επικοινωνίας του παιδιού) μαζί με ότι άλλη εργασία έπρεπε να κάνει. Μετά από κάποιο διάστημα, τα παιδιά σημείωναν μόνα τους στο βιβλίο τι θα είχαν για την επόμενη μέρα (ένα Ο δίπλα στη πρόταση για ορθογραφία, ένα Α για την ανάγνωση), τσάκιζαν σελίδα του βιβλίου και εννοείται ότι άλλο φυλλάδιο ήταν στο φάκελο.

Για τα παιδιά που έλειπαν, η δασκάλα έστελνε ενημέρωση μέσω του e-class.

Συμπληρωματικά εμείς έχουμε μια ομάδα στην οποία είμαστε μέλη όλοι οι γονείς του τμήματος (θέλει λίγο προσοχή αυτό, ώστε να διατηρηθεί το επίπεδο και να μην γίνει σημείο αντιπαράθεσης, κουτσομπολιού κλπ). Τη χρησιμοποιούμε κυρίως για να τσεκάρουμε αν μας έχει ξεφύγει κάτι, να ενημερωνόμαστε για γενέθλια ή άλλες μαζώξεις, εξόδους κλπ.

 

Για το ντύσιμο, φέτος δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ και τα έδωσα σε αλυσίδα όπου φτιάχνουν θήκες ακριβώς στο μέγεθος του βιβλίου και θα συμφωνήσω με τη Deena ότι το βρήκα βολικότερο από όλα και επαναχρησιμοποιήσιμο για του χρόνου. 

Από δραστηριότητες θα συνεχίσει τα περυσινά, 2 φορές την εβδομάδα άθληση και μία ωδείο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...