Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περινεοτομή & ραμματα που χάλασαν - νέο χειρουργείο & αποκλειστικός θηλασμός 3 μηνών


Mariandi

Recommended Posts

Καλημερα!! Εχω γεννησει ενα υγιεστατο αγορακι εδω και 3 μηνες με φυσιολογικο τοκετο. Βγηκε μεγαλος 4060 και χρειαστηκε να γινει τομη στο περινεο. Το θεμα ειναι οτι οταν πηγα στις 40 μερες να με τσεκαρει η γιατρος μου μου ειπε οτι ο οργανισμος μου απεβαλε τα ραμματα με αποτελεσμα να εχω πλεον μια τεραστια τρυπα αντι για κολπο..ηταν σαν μην με ειχε ραψει ποτε κανεις. Επισης να σημειωσω οτι εχω ακομα πολλα κολπικα υγρα και ειναι αδυνατο να κυκλοφορησω χωρις σερβιετα.εχει καμια καποια αντιστοιχη εμπειρια?εγω τωρα θα πρεπει να κανω χειρουργειο για να φτιαχτει αυτο.η γιατρος με αναβαλει συνεχεια,πηγαινω καθε 3 εβδομαδες και μου λεει να ξαναπαω. δεν ξερω ποτε πρεπει να το κανω..τι θα γινει με το γαλα του παιδιου γιατι θηλαζω αποκλειστικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!Και εγω όταν γέννησα έκανα περινεοτομη αλλά στις 40 μερες είχε επουλωθεί πλήρως.Αφου ο γιατρός σου αναβάλει συνέχεια μήπως να σκεφτείς να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ninika84 είπε:

Καλημέρα!Και εγω όταν γέννησα έκανα περινεοτομη αλλά στις 40 μερες είχε επουλωθεί πλήρως.Αφου ο γιατρός σου αναβάλει συνέχεια μήπως να σκεφτείς να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη;

Εννοειται οτι θα παρω δευτερη γνωμη εχω ηδη κλεισει ραντεβου..θελω απλα να δω αν υπαρχει καποια μητερα που να μην επουλωθηκαν τα ραμματα και να χρειαστηκε χειρουργειο μετεπειτα. 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η γυναικολόγος σου δε σε πρόσεξε αρκετά; Πρώτη φορά ακούω να αποβάλλει ο οργανισμός ράμματα πριν την ώρα τους. Σκέψου ότι τα χρησιμοποιούν κ εσωτερικά, δλδ εκεί τι θα γινόταν; Νομίζω ότι πρέπει να αλλάξεις γιατρό για το χειρουργείο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lenia16 είπε:

Μήπως η γυναικολόγος σου δε σε πρόσεξε αρκετά; Πρώτη φορά ακούω να αποβάλλει ο οργανισμός ράμματα πριν την ώρα τους. Σκέψου ότι τα χρησιμοποιούν κ εσωτερικά, δλδ εκεί τι θα γινόταν; Νομίζω ότι πρέπει να αλλάξεις γιατρό για το χειρουργείο.

Κι εγω κατι τετοια σκεφτομαι και με ζωνουν τα φιδια..δεν εχω βρει πουθενα παρομοια περιπτωση..εκεινη μου πε οτι μαλλον δεν τα δεχτηκε ο οργανισμος μου..βλακειες..εγω πιστευω οτι ισως να ηταν και τα ιδια τα ραμματα κακης ποιοτητας η παλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Mariandi είπε:

Κι εγω κατι τετοια σκεφτομαι και με ζωνουν τα φιδια..δεν εχω βρει πουθενα παρομοια περιπτωση..εκεινη μου πε οτι μαλλον δεν τα δεχτηκε ο οργανισμος μου..βλακειες..εγω πιστευω οτι ισως να ηταν και τα ιδια τα ραμματα κακης ποιοτητας η παλια

@Mariandi δεν θέλω να σε πανικοβάλλω, αλλά άλλαξε γιατρό ΧΘΕΣ ! Δεν ξέρω αν μένεις σε μεγάλο αστικό κέντρο. Αν ναι, πήγαινε σε κλινική και ζητά αξιολόγηση τόσο από γυναικολόγο όσο και από πλαστικό . Όσο περνάει ο καιρός χειρότερα θα είναι για αποκατάσταση. Μην φοβάσαι με το μητρικό θηλασμό. Ξεκινά να αντλείς και με θηλαστρο ώστε να αυξήσεις την παραγωγή σου, δημιούργησε τράπεζα γάλακτος στο ψυγείο σου και όλα θα πάνε μια χαρά ! Γιατρός που σε αποφεύγει σημαίνει γιατρός ακατάλληλος. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mariandi είπε:

Κι εγω κατι τετοια σκεφτομαι και με ζωνουν τα φιδια..δεν εχω βρει πουθενα παρομοια περιπτωση..εκεινη μου πε οτι μαλλον δεν τα δεχτηκε ο οργανισμος μου..βλακειες..εγω πιστευω οτι ισως να ηταν και τα ιδια τα ραμματα κακης ποιοτητας η παλια

Καλησπερα. Εγω δεν καταλαβα γιατι πηγαινει πισω την επεμβαση? Τι σου λεει γι αυτο? 

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει απέβαλε τα ράμματα??? Τα σημερινά ράμματα είναι απορροφησιμα ,πέφτουν μόνα τους αφού έχουν κλείσει μια πληγή. Κατά την διάρκεια των πλυσεων δεν τα έπιανες; Αν πάλι έσπαγαν δεν θα αιμορραγούσε το σημείο?  Στην αφή θα ένιωθες σχισμένο περίνεο .Το ενδεχόμενο να μην έκανε σωστό ράψιμο και να άφησε μεγάλο άνοιγμα κόλπου? Σε μένα συνέβη  το αντίθετο έπειτα από αιμορραγία στην γέννα υπερβολικό ράψιμο στον κόλπο, το οποίο κάπως διορθώθηκε μετά από επέμβαση. Καταρχας, αν είσαι με πληγή πρέπει να πάρεις αντιβίωση για μόλυνση. Πήγαινε και ένα νοσοκομείο στα έκτακτα στην ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλεις γάλα με το θήλαστρο όσο μπορείς 1-2 μέρες και μετά θα θηλάσεις κανονικά, μην πανικοβάλλεσαι. Ούτε το γάλα θα κοπεί για τόσο λίγο, ούτε το μωρό θα πάθει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...