Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αυτή την στιγμή κι εγώ δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω με ακρίβεια. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Αλλά βλέπω κι εγώ ότι το θέμα άρθρωση δεν είναι κάτι που "φτιάχνεται" τόσο εύκολα. Π.χ. ο δικός μου κάνει έναν χρόνο και πάνω που έλεγα κάτι πάει να γίνει, να σου το πισωγύρισμα. Αλήθεια, έχει κάποια διάγνωση η μικρή; Από αναπτυξιολόγο ας πούμε; Γιατί οι λογοθεραπευτές δεν μπορούν να βγάζουν διαγνώσεις, φαντάζομαι. Άλλο πράγμα οι επιθυμίες μας και άλλο η πραγματικότητα. Αν διαβάσεις εδώ στο φόρουμ, θα δεις ότι κάθε φθόγγο (δεν ξέρω αν το λέω σωστά) θέλει δουλειά κάποιων μηνών. Άρα, δεν είναι κάτι εύκολο. Η δική σου σχέση με την πρώτη λογοθεραπεύτρια είναι καλή; Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι είναι απόμακρη ως άνθρωπος, ότι δεν θέλει πολλά-πολλά. Τι να πω, αυτή την στιγμή κι εγώ ως μπλοκαρισμένη δεν μπορώ να δώσω μια συμβουλή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Τι να κάνω για να αρέσει στη μικρή? 

Μήπως εκεί είναι το κλειδί? Μηοως αυτό να προσπαθήσω να κάνω?? Λέω εγώ τώρα... Μου ρθε σα σκέψη... Οπότε, λέω, αν αρέσει στη μικρή κι εγώ ευχαριστημενη θα είμαι και η μικρή. Άρα? Πως πείθουμε ένα παιδί? Και εντάξει πες πως πείθουμε ένα παιδί να κάνει κάτι συγκεκριμένο, αλλά πείθεται αυτό το θέμα? Ήδη σήμερα της είπα πως με πήρε η τάδε και της έχεις λείψει. Θέλεις να την ξαναδείς στο νέο της χώρο που θα χει πολλά παιχνίδια? Ναι, μου είπε! Ενώ προηγουμένως μου έλεγε θέλω αυτήν κι όχι την άλλη(την παλιά) 

Το θέμα είναι πως θα το χειριστεί η παλιά, γιαυτό θέλω πρώτα να μιλήσω μαζί της. :/:/:/'/

Είμαι κι άνθρωπος των σχέσεων, δεν αλλάζω εύκολα τους ανθρώπους όταν έχω χτίσει σχέση. Και με αυτήν καλώς κακώς έχουμε όλοι μας εδώ μέσα χτίσει μια σχέση. Με καλά κι ανάποδα δεν παύει να είναι σχέση. Και δεν είναι ότι δε μας έχει βοηθήσει. 

Απλώς εγώ δεν είχα μέτρο σύγκρισης και ήθελα να δω αν ένα νέο κεντρο μου δώσει πιο γρήγορο χρόνο. Μηοως τελικά μας τράβαγε πολυ. Αλλά κι αυτοί θα ιδια μου είπαν. Καλά, κι όποιος μου λεγε 6 μηνες δε θα τον πίστευα. Απλά είχα μια ελπιδα στο νήπιο να έχουμε λύσει όλα αυτά. Αλλά φρου δες ελπίδες. Πρέπει να το πάρω απόφαση. Αντί να κάνει μια επιπλέον δραστηριότητα όπως τα περισσότερα παιδάκια της ηλικίας της, θα πρέπει να πηγαίνει σε θεραπευτή. Κρίμα αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε ότι υπάρχουν ποκυ χειρότερα. 

Εκφράζομαι ελεύθερα και είμαι πολύ μπλοκντ σηνερα. Ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε. Αλλά κάπου θέλω να τα πω.... :/

Προφανώς και δεν πείθεται ένα παιδί να του αρέσει κάποιος, και μωρό να είναι. Άμα δεν αρέσει, δεν μπορείς εσύ να το αλλάξεις αυτό. Χωρίς να είναι πάντα λόγος να αλλάξεις. Ξέρεις πόσες δασκάλες και προπονητές κλπ θα έχει που δε θα ταιριάζουν; Τι θα κάνεις, θα αλλάζεις σχολείο, φροντιστήριο, άθλημα κλπ κάθε χρόνο; Απλά επειδή εδώ τώρα είναι βασικό να θέλει το παιδί να συνεργαστεί, αλλιώς λογοθεραπεία δε γίνεται, αν πραγματικά δεν την αντέχει την πρώτη, είναι ένα θέμα. Είναι και μέρος της δουλειάς να ξέρει πώς να προσεγγίσει το παιδί.

 

Link to comment
Share on other sites

@Nefeli2014 Αν σου πω να κοιτάξεις κι αλλού, θα με βρίσεις ;;; ( εγώ θα με χαστούκιζα για να είμαι ειλικρινής χαχα). 

Ναι, η χημεία είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΑΣΙΚΗ, και κανένας δεν έμαθε τίποτα από Δάσκαλο που δεν συμπάθησε, αλλά:

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΘΙΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ! 

Η μικρή πρέπει να έχει θετικό κίνητρο και ΧΩΡΙΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ! Ανώριμη ! 

Η ίδια δηλαδή είναι ώριμη; Αμφιβάλλω, αλλιώς δεν θα χρησιμοποιούσε τόσο αρνητικό χαρακτηρισμό. 

Η άρθρωση θέλει χρόνο, όλα θέλουν χρόνο, αλλά αυτά τα παιδιά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ! 

Εάν ο λογοθεραπευτής τους τα βλέπει έτσι, πώς ακριβώς θα φέρει καλό αποτέλεσμα; 

Θα το διαλύσει ψυχολογικά το παιδί και τότε, βράστα! 

Στενοχωριέμαι που τα διαβάζω αυτά. Είναι σαν να μην καταλαβαίνουν ότι κάνουν με ανθρώπους :( :( 

Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα κι άλλο! Ταλαιπωρία μεν, αλλά ένας σωστός άνθρωπος θα υπάρχει εκεί έξω!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

@Nefeli2014 Αν σου πω να κοιτάξεις κι αλλού, θα με βρίσεις ;;; ( εγώ θα με χαστούκιζα για να είμαι ειλικρινής χαχα). 

Ναι, η χημεία είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΑΣΙΚΗ, και κανένας δεν έμαθε τίποτα από Δάσκαλο που δεν συμπάθησε, αλλά:

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΘΙΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ! 

Η μικρή πρέπει να έχει θετικό κίνητρο και ΧΩΡΙΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ! Ανώριμη ! 

Η ίδια δηλαδή είναι ώριμη; Αμφιβάλλω, αλλιώς δεν θα χρησιμοποιούσε τόσο αρνητικό χαρακτηρισμό. 

Η άρθρωση θέλει χρόνο, όλα θέλουν χρόνο, αλλά αυτά τα παιδιά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ! 

Εάν ο λογοθεραπευτής τους τα βλέπει έτσι, πώς ακριβώς θα φέρει καλό αποτέλεσμα; 

Θα το διαλύσει ψυχολογικά το παιδί και τότε, βράστα! 

Στενοχωριέμαι που τα διαβάζω αυτά. Είναι σαν να μην καταλαβαίνουν ότι κάνουν με ανθρώπους :( :( 

Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα κι άλλο! Ταλαιπωρία μεν, αλλά ένας σωστός άνθρωπος θα υπάρχει εκεί έξω!

Με τη διαφορά ότι σε παιδιά και σε επαφή με νευρολόγους, αναπτυξιολόγους, λογοθεραπευτές κλπ, η λέξη ανωριμότητα είναι όρος διάγνωσης και όχι προσβολή.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση της Nefeli, δυσκολεύομαι να εκφέρω άποψη γιατί: όταν ο θεραπευτής μου αρέσει εμένα, συνήθως αρέσει και στο παιδί. Εκτός αν βλέπω το παιδί ευχαριστημένο και ευχαριστιέμαι κι εγώ χωρίς να το καταλαβαίνω. Αν δεν μου αρέσει, βλέπω ότι δεν κάτι δεν αρέσει και στο παιδί. Μήπως αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, popi76 είπε:

Στην περίπτωση της Nefeli, δυσκολεύομαι να εκφέρω άποψη γιατί: όταν ο θεραπευτής μου αρέσει εμένα, συνήθως αρέσει και στο παιδί. Εκτός αν βλέπω το παιδί ευχαριστημένο και ευχαριστιέμαι κι εγώ χωρίς να το καταλαβαίνω. Αν δεν μου αρέσει, βλέπω ότι δεν κάτι δεν αρέσει και στο παιδί. Μήπως αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα; 

 

Γενικά μιλώντας, ίσως και ναι. Αν δεν κολλάνε με το παιδί, και έχεις μία συνεχή γκρίνια, πώς να μην επηρεαστείς; 

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω κι αύριο στο κέντρο το καινούριο και πιστεύω θα πάρω κι άλλη εικόνα. Δεν θέλω με μια φορά να αποφασίσω αν και η πρώτη εντύπωση μετράει. Η μικρή οκ ναι έπαιξε αλλά δεν αρκεί πιστεύω. 

Μίλησα και με την παλαιά, περίπου δηλαδή πολύ γρήγορα, θα τα πούμε αναλυτικά από βδομάδα. Θα της πω την αλήθεια, ότι η μικρή δε θέλει να πάει. Μπορεί να σκεφτεί κάτι ή ίδια! 

 

Macgyver.. Οι γονείς μου μου είπαν πως αφού με τη μία μου έβγαλαν τόσα αρνητικά, θα μου βγάλουν κι άλλα στην πορεία. Έτσι πιστεύουν. Γενικά μου άφησαν μια αίσθηση πως έχω ένα παιδί με.. Πολλά θέματα. Δηλαδή έφυγα στενάχωρημενη. Προβληματισμενη. Τουλάχιστον από την πρώην έφευγα όλο όρεξη και κέφι για δουλειά, για παιχνίδι για στόχους.. Μου έμαθε να βάζω όρια, να ενθάρρυνω να επάινω τη μικρή και το κυριότερο να παίζω ουσιαστικά μαζί της. Συγκέντρωμενα. Να χτίζω σχέση. Το σύστημα της είναι βασισμένο στη διαπροσωπικη σχέση γονέα παιδιού. Πως από κει ξεκινούν όλα και όλα τα άλλα έρχονται. Εκεί δώσαμε βαρύτητα όλο αυτό το χρόνο. Και προς το τέλος μπήκαμε στα πιο βαθιά της λογοθεραπειας. Φυσικά όχι σε φωνηματα. Μου το είπαν και τα δύο κέντρα. Είναι πολύ νωρίς και μικρή για να κάτσουν στο τραπεζάκι και να κάνουν κάρτες φέρει ειπείν. Αν και με την πρώτη κάποιες φορές είχαν κάνει. Αλλά για λίγο. Κυρίως έπαιζαν και προς το τέλος οι ασκήσεις. Η συγκεκριμένη ήταν logotherapy tutor σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Θέλω να πω, έχει εμπειρία. Ίσως όμως έχει εμπειρια να διδάσκει πιο μεγάλες ηλικίες. Επίσης δεν έχει παιδιά. Ούτε κι αυτές που πήγα έχουν. Κι αυτό νομίζω είναι σημαντικό. Αλλά να αρχίσω να ρωτάω κι άλλους αν έχουν παιδιά? Αχ θε μου. 

 

Και το ανωριμη είναι σχετικό. Δηλαδή μπορεί να είναι ανωριμη στο λόγο, μυϊκά όχι γενικά όπως μου είπαν, αλλά πόσα 4χρονα ξέρουν να δένουν παπούτσια, να ντύνονται να γδύνονται μόνα τους, να κάνουν μπάνιο μόνα τους και πολλα ακόμα που δε μου έρχονται. Θέλω να πω, ανωριμη σε κάποια είναι, σε άλλα είναι πολύ ώριμη. Δε θα ήθελα αυτή τη γενίκευση γιαυτό θέλω να πάω να ξαναδώ και να τους πιάσω την κουβέντα. Ξανά. Επιτηδευμένα. 

 

Να πάω σε τρίτο.. Μου το πε και ο άντρας μου. Κοίτα να δεις τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Μέχρι στιγμής τις λογοθεραοειες τις είχα αναλάβει εγώ. Δηλαδή εδώ την πήγαινα την έφερνα είχα προσωπική και συχνή επαφη με τη κυρία. Από τούδε κι έπειτα θα αναλάβει ο σύζυγος, διότι η μικρή θα πάει σχολείο κι έτσι τα πρωινά μας... Γιοκ. Οπότε όπως καταλαβαίνεις εκείνος δεν έχει μέτρο σύγκρισης, δε θα μπορςσει να εντοπίσει τις διαφορές που ενδεχομένως θα δω εγώ και γενικώς δε θα είναι το ίδιο. Οπότε αυτό είναι ένα επιπλέον πρόβλημα. 

 

Ενώ μέχρι χθες σκεφτόμουν τη νέα, τώρα τείνω προς την προηγούμενη. Πραγματικά δεν ξέρω. Για τρίτο επίσης δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα με την έννοια ότι και οι δύο τα ίδια πάνω κάτω μου λένε αλλά με διαφορετική προσέγγιση. Αν τελικά πάμε σε τρίτο θα πρέπει να το αφήσω όλο πάνω στον άντρα μου. Καμμια φορά σκέφτομαι μήπως δεν είναι αυτό και τόσο κακή ιδέα, γιατί εγώ είμαι τόσο επηρεασμένη γενικά και μπερδεμένη που αυτός ίσως δει τα πράγματα πιο καθαρά. Δεν ξέρω.. Ειλικρινά. Δίνω λίγο χρόνο. Λέω να πάω και στην παλιά για μια δυο συνεδρίες να δω αντιδράσεις της μικρής στους νέους χώρους. Μπορεί να το δει αλλιώς. Θα έχω μιλήσει και μαζί της να την προσεγγίσει διαφορετικά, δεν ξέρω κάπως.. Αν γινεται.. Πάντως μέχρι τέλος του μήνα πρέπει να έχει κλείσει αυτό το θέμα.

 

Υσ. Έπρεπε να το είχα κάνει αυτό το ρημάδι το μεταπτυχιακό στη λογοθεραπεια, το ήθελα πολύ αλλά.. Παντρεύτηκα. Άμα ήξερα πόσο χρήσιμο θα μου ήταν σημερα... Για να δείτε τα περίεργα της ζωής... 

 

 

Popi, δε νομίζω να είναι πάντα έτσι η τουλαζιστον με όλα τα παιδιά και τις μαμάδες. Δηλαδή να μας αρέσει το ίδιο. Της κόρης μου δεν της αρέσουν τα ίδια πράγματα με εμένα, από το φαι το ρούχο το γιατρό τον θεραπευτή μέχρι δνε ξέρω κι εγώ τι άλλο. Πάμε Θέατρο σε εκείνη αρέσει σε εμένα όχι, πάμε σινεμά σε εκείνη μπορεί να μην αρέσει εγώ το βρίσκω εκπληκτικό. Μπορεί στη δική σας περίπτωση να τυχαινει και να μοιάζουν οι ιδιοσυγκρασιες σας. Εγώ με την κόρη μου είμαστε πολύ διαφορετικές στο χαρακτήρα. Και στα γούστα. Το έχω δει από πολύ μικρούλα που ήταν και το σεβάστηκα σε πολλές περιπτώσεις. Ξέρω πως αυτό θα μας φέρει σε αντιθέσεις - όπως τώρα καλή ώρα - κι αργότερα μπορει σε σοβαρότερα. Και είναι το φοβερό αυτό που ενώ είναι ακαταληπτος ο λόγος της, έχει τέτοια ισχυρή άποψη για όλα που ώρες ώρες με εκπλήσσει. Όταν μιλάει χρησιμοποιει λόγο που με εκπλήσσει όπως "μάλλον... Για να σκεφτώ.. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να.. Αυτό είναι αδύνατον.." με το χερι στο κεφάλι σκεπτόμενη. Και όντως σκέπτεται. Μου είπε κατά λεξη"ναι μου έλειψε η.. Αλλά θα ήθελα και θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα να πάμε σε άλλη δασκάλα" Δεν ειναι το παιδί που θα κανει αυτό που θα του πεις. Όχι όμως αντιδραστικα. Εννοώ με άποψη, ήσυχα. Επιλέγει ακόμα και τις παρέες της. Δεν ξέρω αν αυτό θα αλλάξει εν καιρώ. Πιστεύω πάντως και εδώ θα είμαστε να τα λέμε, όχι επειδη ειναι παιδί μου, αλλά πιστεύω πως θα δω πολλά από κείνη πράγματα. Νομίζω έχει πολλές ικανότητες. Και το θέμα λόγου την τραβάει. Επανέρχοντας, Γιαυτό αναρωτιέμαι τι τελικά είναι προτιμότερο. Τα παιδιά να επιλέγουν η εμείς για αυτά. Έχοντας εμείς αλλες εμπειρίες φυσικά. Όμως αν αυτό τα βοηθήσει? Στο να επιλέγουν αυτά? Η μήπως πρέπει να τα σπρώχνουμε προς αυτά που θέλουμε εμείς και θεωρούμε σωστά. Είναι πολλοι προβληματισμόι που μου έχει βγάλει αυτή η ιστορία. Πιστεύω παίρνω πολλά μαθήματα. Αλλά μέχρι να κλείσει το κεφάλαιο θα περάσω από στάδια. Για να καταλήξω... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Τα παιδιά να επιλέγουν η εμείς για αυτά. Έχοντας εμείς αλλες εμπειρίες φυσικά. Όμως αν αυτό τα βοηθήσει? Στο να επιλέγουν αυτά? Η μήπως πρέπει να τα σπρώχνουμε προς αυτά που θέλουμε εμείς και θεωρούμε σωστά. Είναι πολλοι προβληματισμόι που μου έχει βγάλει αυτή η ιστορία. Πιστεύω παίρνω πολλά μαθήματα. Αλλά μέχρι να κλείσει το κεφάλαιο θα περάσω από στάδια. Για να καταλήξω... 

 

Kαλησπέρα, διάβασα με πολυ προσοχή και ενδιαφέρον αυτα που γραφεις και κατανοώ την αγωνία σου . Θα ήθελα να σου πω πολλα αλλα ειμαι σε φαση που δεν έχω πολυ χρόνο. Στο συγκεκριμένο που αναφέρεις σχετικά με τις αποφάσεις, να ξέρεις ότι τόσο μικρά παιδιά στρεσάρονται όταν αντιληφθούν ότι έχουν το βάρος μιας επιλογής της οποίας δεν τους αναλογεί η ευθύνη. Οπως καλή ώρα της λογοθεραπέυτριας. Φυσικά θα προσπαθησεις να καταλάβεις τι προτιμαει, αλλά εσύ θα είσαι τελικά που θα διαλέξεις. Νιώθουν πιο ασφαλή έτσι. Εντάξει δεν εννοώ για θέματα αν θα βαλει ροζ ή κόκκινη μπλούζα, εννοώ για τα σοβαρά.

 

Σχετικά με το θέμα της ωριμότητας, σε τι υπάρχει πρόβλημα εκτός από τον λόγο? Εμένα πχ η μικρη μου ειναι 4 και ντυνεται μονη της απο περσυ. Επειδη όμως έχει κάποιες άλλες δυσκολίες, έχω κάνει αίτηση για αξιολόγηση. Εσύ εχεις αξιολόγηση απο αναπτυξιολόγο ή απο κάποιον φορέα? Ισως θα χρειαζοταν, για να εκτιμήσεις τον χρόνο και τις δυνάμεις της. Αν το παιδί θέλει τον χρόνο του, θα του τον δώσεις και ας πάρει 2 χρόνια αν χρειάζεται.

Εγω θα την πήγαινα στην πρώτη να έβλεπα πως θα ξεκινούσε. έχεις σκεφτεί οτι ολο αυτο την πιέζει και για αυτο δεν θέλει να παει? εννοώ οτι ποιος σου εγγυάται οτι και στο δεύτερο κέντρο αν ζοριστεί με την πάροδο των θεραπειών δεν θα αντιδράσει στο να παει? Ετσι οπως το βλέπω εγω,  το δεύτερο κεντρο προσφέρει μονο την αλλαγη του περιβάλλοντος. Καταλαβα οτι δεν ενθουσιάστηκες και πολυ απο τις δασκάλες.

Δεν ξερω αν σε βοήθησα. Καποιες σκεψεις μου έγραψα. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Θα πάω κι αύριο στο κέντρο το καινούριο και πιστεύω θα πάρω κι άλλη εικόνα. Δεν θέλω με μια φορά να αποφασίσω αν και η πρώτη εντύπωση μετράει. Η μικρή οκ ναι έπαιξε αλλά δεν αρκεί πιστεύω. 

Μίλησα και με την παλαιά, περίπου δηλαδή πολύ γρήγορα, θα τα πούμε αναλυτικά από βδομάδα. Θα της πω την αλήθεια, ότι η μικρή δε θέλει να πάει. Μπορεί να σκεφτεί κάτι ή ίδια! 

 

Macgyver.. Οι γονείς μου μου είπαν πως αφού με τη μία μου έβγαλαν τόσα αρνητικά, θα μου βγάλουν κι άλλα στην πορεία. Έτσι πιστεύουν. Γενικά μου άφησαν μια αίσθηση πως έχω ένα παιδί με.. Πολλά θέματα. Δηλαδή έφυγα στενάχωρημενη. Προβληματισμενη. Τουλάχιστον από την πρώην έφευγα όλο όρεξη και κέφι για δουλειά, για παιχνίδι για στόχους.. Μου έμαθε να βάζω όρια, να ενθάρρυνω να επάινω τη μικρή και το κυριότερο να παίζω ουσιαστικά μαζί της. Συγκέντρωμενα. Να χτίζω σχέση. Το σύστημα της είναι βασισμένο στη διαπροσωπικη σχέση γονέα παιδιού. Πως από κει ξεκινούν όλα και όλα τα άλλα έρχονται. Εκεί δώσαμε βαρύτητα όλο αυτό το χρόνο. Και προς το τέλος μπήκαμε στα πιο βαθιά της λογοθεραπειας. Φυσικά όχι σε φωνηματα. Μου το είπαν και τα δύο κέντρα. Είναι πολύ νωρίς και μικρή για να κάτσουν στο τραπεζάκι και να κάνουν κάρτες φέρει ειπείν. Αν και με την πρώτη κάποιες φορές είχαν κάνει. Αλλά για λίγο. Κυρίως έπαιζαν και προς το τέλος οι ασκήσεις. Η συγκεκριμένη ήταν logotherapy tutor σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Θέλω να πω, έχει εμπειρία. Ίσως όμως έχει εμπειρια να διδάσκει πιο μεγάλες ηλικίες. Επίσης δεν έχει παιδιά. Ούτε κι αυτές που πήγα έχουν. Κι αυτό νομίζω είναι σημαντικό. Αλλά να αρχίσω να ρωτάω κι άλλους αν έχουν παιδιά? Αχ θε μου. 

 

Και το ανωριμη είναι σχετικό. Δηλαδή μπορεί να είναι ανωριμη στο λόγο, μυϊκά όχι γενικά όπως μου είπαν, αλλά πόσα 4χρονα ξέρουν να δένουν παπούτσια, να ντύνονται να γδύνονται μόνα τους, να κάνουν μπάνιο μόνα τους και πολλα ακόμα που δε μου έρχονται. Θέλω να πω, ανωριμη σε κάποια είναι, σε άλλα είναι πολύ ώριμη. Δε θα ήθελα αυτή τη γενίκευση γιαυτό θέλω να πάω να ξαναδώ και να τους πιάσω την κουβέντα. Ξανά. Επιτηδευμένα. 

 

Να πάω σε τρίτο.. Μου το πε και ο άντρας μου. Κοίτα να δεις τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Μέχρι στιγμής τις λογοθεραοειες τις είχα αναλάβει εγώ. Δηλαδή εδώ την πήγαινα την έφερνα είχα προσωπική και συχνή επαφη με τη κυρία. Από τούδε κι έπειτα θα αναλάβει ο σύζυγος, διότι η μικρή θα πάει σχολείο κι έτσι τα πρωινά μας... Γιοκ. Οπότε όπως καταλαβαίνεις εκείνος δεν έχει μέτρο σύγκρισης, δε θα μπορςσει να εντοπίσει τις διαφορές που ενδεχομένως θα δω εγώ και γενικώς δε θα είναι το ίδιο. Οπότε αυτό είναι ένα επιπλέον πρόβλημα. 

 

Ενώ μέχρι χθες σκεφτόμουν τη νέα, τώρα τείνω προς την προηγούμενη. Πραγματικά δεν ξέρω. Για τρίτο επίσης δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα με την έννοια ότι και οι δύο τα ίδια πάνω κάτω μου λένε αλλά με διαφορετική προσέγγιση. Αν τελικά πάμε σε τρίτο θα πρέπει να το αφήσω όλο πάνω στον άντρα μου. Καμμια φορά σκέφτομαι μήπως δεν είναι αυτό και τόσο κακή ιδέα, γιατί εγώ είμαι τόσο επηρεασμένη γενικά και μπερδεμένη που αυτός ίσως δει τα πράγματα πιο καθαρά. Δεν ξέρω.. Ειλικρινά. Δίνω λίγο χρόνο. Λέω να πάω και στην παλιά για μια δυο συνεδρίες να δω αντιδράσεις της μικρής στους νέους χώρους. Μπορεί να το δει αλλιώς. Θα έχω μιλήσει και μαζί της να την προσεγγίσει διαφορετικά, δεν ξέρω κάπως.. Αν γινεται.. Πάντως μέχρι τέλος του μήνα πρέπει να έχει κλείσει αυτό το θέμα.

 

Υσ. Έπρεπε να το είχα κάνει αυτό το ρημάδι το μεταπτυχιακό στη λογοθεραπεια, το ήθελα πολύ αλλά.. Παντρεύτηκα. Άμα ήξερα πόσο χρήσιμο θα μου ήταν σημερα... Για να δείτε τα περίεργα της ζωής... 

 

 

Popi, δε νομίζω να είναι πάντα έτσι η τουλαζιστον με όλα τα παιδιά και τις μαμάδες. Δηλαδή να μας αρέσει το ίδιο. Της κόρης μου δεν της αρέσουν τα ίδια πράγματα με εμένα, από το φαι το ρούχο το γιατρό τον θεραπευτή μέχρι δνε ξέρω κι εγώ τι άλλο. Πάμε Θέατρο σε εκείνη αρέσει σε εμένα όχι, πάμε σινεμά σε εκείνη μπορεί να μην αρέσει εγώ το βρίσκω εκπληκτικό. Μπορεί στη δική σας περίπτωση να τυχαινει και να μοιάζουν οι ιδιοσυγκρασιες σας. Εγώ με την κόρη μου είμαστε πολύ διαφορετικές στο χαρακτήρα. Και στα γούστα. Το έχω δει από πολύ μικρούλα που ήταν και το σεβάστηκα σε πολλές περιπτώσεις. Ξέρω πως αυτό θα μας φέρει σε αντιθέσεις - όπως τώρα καλή ώρα - κι αργότερα μπορει σε σοβαρότερα. Και είναι το φοβερό αυτό που ενώ είναι ακαταληπτος ο λόγος της, έχει τέτοια ισχυρή άποψη για όλα που ώρες ώρες με εκπλήσσει. Όταν μιλάει χρησιμοποιει λόγο που με εκπλήσσει όπως "μάλλον... Για να σκεφτώ.. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να.. Αυτό είναι αδύνατον.." με το χερι στο κεφάλι σκεπτόμενη. Και όντως σκέπτεται. Μου είπε κατά λεξη"ναι μου έλειψε η.. Αλλά θα ήθελα και θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα να πάμε σε άλλη δασκάλα" Δεν ειναι το παιδί που θα κανει αυτό που θα του πεις. Όχι όμως αντιδραστικα. Εννοώ με άποψη, ήσυχα. Επιλέγει ακόμα και τις παρέες της. Δεν ξέρω αν αυτό θα αλλάξει εν καιρώ. Πιστεύω πάντως και εδώ θα είμαστε να τα λέμε, όχι επειδη ειναι παιδί μου, αλλά πιστεύω πως θα δω πολλά από κείνη πράγματα. Νομίζω έχει πολλές ικανότητες. Και το θέμα λόγου την τραβάει. Επανέρχοντας, Γιαυτό αναρωτιέμαι τι τελικά είναι προτιμότερο. Τα παιδιά να επιλέγουν η εμείς για αυτά. Έχοντας εμείς αλλες εμπειρίες φυσικά. Όμως αν αυτό τα βοηθήσει? Στο να επιλέγουν αυτά? Η μήπως πρέπει να τα σπρώχνουμε προς αυτά που θέλουμε εμείς και θεωρούμε σωστά. Είναι πολλοι προβληματισμόι που μου έχει βγάλει αυτή η ιστορία. Πιστεύω παίρνω πολλά μαθήματα. Αλλά μέχρι να κλείσει το κεφάλαιο θα περάσω από στάδια. Για να καταλήξω... 

Δεν είναι μικρή για κάρτες . Από τριών χρόνων ξεκινάνε τις κάρτες . Από τριών χρόνων ξεκινάνε να κάθονται στο τραπεζάκι . Απλά κάνουν ομαλή μετάβαση από το κινητικό παιχνίδι στο τραπεζάκι. 

Αν βρει κάποιος παιδί που κάνει ότι του πεις , να μου το στείλει ταχυδρομικώς :) εκτός αν αυτό που θα του πεις είναι αυτό που θέλει και το ίδιο να κάνει. 

Με συγχωρείς αλλά σας εκμεταλλεύονται και τα δυο κέντρα ! Μπορώ να σου περισσότερα αν θες είτε με πμ είτε και τηλεφωνικώς ακόμα ! Μπορώ να ψάξω τη βιβλιογραφία και να σου τη στείλω. Αλλά δεν μπορώ να διαβάζω τέτοια πράγματα ! 

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα κέντρο αρχίζει και απαριθμεί τα αρνητικά ενός παιδιού, καταρρακώνει τον γονιό. Αυτό μου το έχουν κάνει και μένα, μια ανίδεη που το έπαιζε σπουδαία, τεσπα...λάθος, και σε ένα άλλο κέντρο που πήγαμε και φύγαμε τρέχοντας. Ενώ ο έμπειρος εργοθεραπευτής δεν θα το κάνει αυτό. Και συμφωνώ απολύτως. Και η αναπτυξιολόγος που βλέπει το παιδί μου, εντοπίζει τις δυσκολίες μεν, είναι όμως πολύ θετική δε. Αφού στο τελευταίο ραντεβού της είπα "είστε μια ένεση αισιοδοξίας"...

Από την άλλη, υπάρχει κάποια διάγνωση; Αλλιώς πώς βγάζουν μόνες τους συμπεράσματα για εργοθεραπεία και λογοθεραπεία; Ας μην ξεχνάμε και την αποζημίωση από τον ΕΟΠΠΥ...

 

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι, όπως έχω προαναφέρει, στο κέντρο που πάμε δεν είμαι ικανοποιημένη και ψάχνομαι. Ο σύζυγος από την άλλη δηλώνει ικανοποιημένος και όλο αυτό αποτελεί μια ακόμη αιτία τσακωμού μεταξύ μας. Δηλαδή του λέω: δεν βλέπεις που το παιδί αρχίζει να μην λέει καθαρά το σ πάλι; Α, επίτηδες το κάνει, μου το είπε και η λογοθεραπεύτρια...

Δεν βλέπεις που η εργοθεραπεύτρια δεν μας λέει τίποτα όταν το παιδί βγαίνει έξω; Μπα, να πας να της το πεις, εγώ είμαι ικανοποιημένος. Μπορεί να μου πει κάποιος τι κάνω σε αυτή την περίπτωση που έχω να αντιμετωπίσω τόση αντίδραση; 

Να σημειώσω και το περίφημο που έγινε πριν λίγους μήνες. Εϊχαμε ένα πρόβλημα με τον παιδικό. Με κάποια αφορμή η δασκάλα αποφάσισε τον Ιούνιο να μου πει ότι το παιδί δεν συμμετέχει σε ομαδικές δραστηριότητες και ότι αποσύρεται. Από το κέντρο δήλωσαν άγνοια και ότι έπρεπε να μας ενημερώσουν από τον παιδικό. Από τον παιδικό δήλωσαν ότι φταίει το κέντρο. Ο σύζυγος δηλώνει ότι το κέντρο καλώς δεν ζήτησε καμιά ενημέρωση από τον παιδικό... Εγώ είμαι έξαλλη μαζί τους, όμως....και γι΄ αυτό. Αλλά μάλλον αυτό θα το γράψω σε άλλο thread.

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει διάγνωση, το έχω ήδη γράψει. Διαταραχή του λόγου. Αρθρωτικη.. Έχω πάρει γνωμάτευση από αναπτυξιολογο του αττικού. Το θέμα είναι πως μου δίνει γιαυτό πολύ λίγα ο εοππυ. Η δεύτερη μου πρότεινε μια δικιά της που θα μου γράφει περισσότερα. Αυτό μου το χε πει στην αρχή της κουβέντας μας. Με γλύκανε λίγο κ με αυτό γιατί τα 250αρια κάθε μήνα είναι τρελά πόσα. Αλλά το αφήνω τελευταίο. 

Σήμερα που πήγαμε η μικρή ήταν κατενθουσιαμενη. Η λογοθεραπευτρια μου είπε πως πρέπει να κάθεται στο καρεκλάκι έστω και για λίγο. 

 

Η πρώτη γιατί με κοροϊδεύει Macgyver? Έχω δειεγαλη βελτίωση σε έναν χρόνο. Απλώς η μικρή πιέστηκε λόγω της καρέκλας λόγω του χώρου λόγω που γέννησα δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Χημεία λέω γω. Μήπως δεν ήταν αυτό αλλά οι όλες δυσκολίες μας οι περσινές? Πήγε πρώτη φορά παιδικό, γέννησα όλα αυτά σκέφτομαι. Ήταν δύσκολη χρονιά για όλους μας ή περσινή. Φυσικά θα την πάω στη πρώτη να δω πως θα αντιδράσει αυτή τη φορά. Αλλά δεν πιστεύω η πρώτη με κοροϊδεύει. Θα ήθελα να μου πεις από που έβγαλες αυτό το συμπερασμα. Εννοώ που βρίσκεις στην πρώτη λάθος? Μήπως κάτι δεν έχω σκεφτεί. Γιατί εκτός από τις αντιδράσεις της μικρής δεν έχω δει κάτι άλλο αρνητικό. 

 

Τη δεύτερη δεν τη ξέρω ακομα. Αλλά μου χει κανει εντύπωση που δε μου χει κρατησει ιστορικό. Δεν έπρεπε από την αρχή κάποιο ερωτηματολόγιο? Στην πρώτη κάθε λίγο καιό λιγάκι χαρτιά με ερωτήσεις συμπληρωνα. Κι εγώ κ ο άντρας μου. 

 

Σήμερα έκαναν παιχνίδι με πηδηματα, καρτες στο πατωμα κ τουβλάκια. Τη ρώτησα ποτέ θα μπούνε στο θέμα, αλλά μου πε πως θέλει λίγο χρόνο προσαρμογής. Απλώς η δεύτερη μου φαίνεται ότι είναι λίγο χύμα εκεί. Δεν ξέρω, μήπως είναι νωρίς. Ενώ η πρώτη όχι απλά αναλυτική αλλά υπεραναλυτικη. 

 

Δεν ξέρω ρε κορίτσια. Θέλω κι εγώ χρονο να δω να αποφασίσω. 

Just now, popi76 είπε:

Εγώ πάλι, όπως έχω προαναφέρει, στο κέντρο που πάμε δεν είμαι ικανοποιημένη και ψάχνομαι. Ο σύζυγος από την άλλη δηλώνει ικανοποιημένος και όλο αυτό αποτελεί μια ακόμη αιτία τσακωμού μεταξύ μας. Δηλαδή του λέω: δεν βλέπεις που το παιδί αρχίζει να μην λέει καθαρά το σ πάλι; Α, επίτηδες το κάνει, μου το είπε και η λογοθεραπεύτρια...

Δεν βλέπεις που η εργοθεραπεύτρια δεν μας λέει τίποτα όταν το παιδί βγαίνει έξω; Μπα, να πας να της το πεις, εγώ είμαι ικανοποιημένος. Μπορεί να μου πει κάποιος τι κάνω σε αυτή την περίπτωση που έχω να αντιμετωπίσω τόση αντίδραση; 

Να σημειώσω και το περίφημο που έγινε πριν λίγους μήνες. Εϊχαμε ένα πρόβλημα με τον παιδικό. Με κάποια αφορμή η δασκάλα αποφάσισε τον Ιούνιο να μου πει ότι το παιδί δεν συμμετέχει σε ομαδικές δραστηριότητες και ότι αποσύρεται. Από το κέντρο δήλωσαν άγνοια και ότι έπρεπε να μας ενημερώσουν από τον παιδικό. Από τον παιδικό δήλωσαν ότι φταίει το κέντρο. Ο σύζυγος δηλώνει ότι το κέντρο κακώς δεν ζήτησε καμιά ενημέρωση από τον παιδικό... Εγώ είμαι έξαλλη μαζί τους, όμως....και γι΄ αυτό. Αλλά μάλλον αυτό θα το γράψω σε άλλο thread.

Το κέντρο γιατί φταίει που αποσύρεται το παιδί? Ο ένας τα ρίχνει στον άλλο κλασικά... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Nefeli, δεν είχα διαβάσει για την διάγνωση. Αφού είναι μόνο διαταραχή του λόγου, πού κολλάει η εργοθεραπεία; Ο αναπτυξιολόγος την πρότεινε; Αυτό που σου προτείνουν δικιά τους αναπτυξιολόγο, δεν μου αρέσει. Κάποια κέντρα συνεργάζονται με δικές τους αναπτυξιολόγους, τέτοια περίπτωση βλέπω.

 

Σχετικά με το κέντρο, εννοώ ότι από τον παιδικό δεν μας ενημέρωσαν για το παιδί. Όταν απευθύνθηκα στους πάντες, προϊσταμένους, διευθυντές, κλπ. ιεραρχικά πάντα, αρνήθηκαν όποια ευθύνη και μας είπαν απλώς: το κέντρο που πάτε όφειλε να ενδιαφερθεί για το παιδί. Το κέντρο με την σειρά του είπε, πώς να επικοινωνήσω αν δεν ξέρω ότι υπάρχει θέμα. Και εκεί έληξε το θέμα, δυστυχώς. Τελικά βρεθήκαμε να φταίμε εμείς....που δεν ζητήσαμε από το κέντρο να πάρει στον παιδικό να μάθει για το παιδί....

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Δεν είναι μικρή για κάρτες . Από τριών χρόνων ξεκινάνε τις κάρτες . Από τριών χρόνων ξεκινάνε να κάθονται στο τραπεζάκι . Απλά κάνουν ομαλή μετάβαση από το κινητικό παιχνίδι στο τραπεζάκι. 

Αν βρει κάποιος παιδί που κάνει ότι του πεις , να μου το στείλει ταχυδρομικώς :) εκτός αν αυτό που θα του πεις είναι αυτό που θέλει και το ίδιο να κάνει. 

Με συγχωρείς αλλά σας εκμεταλλεύονται και τα δυο κέντρα ! Μπορώ να σου περισσότερα αν θες είτε με πμ είτε και τηλεφωνικώς ακόμα ! Μπορώ να ψάξω τη βιβλιογραφία και να σου τη στείλω. Αλλά δεν μπορώ να διαβάζω τέτοια πράγματα ! 

Όταν την έβαλε στο τραπέζι η μικρή άρχισε να τσιναει. Όταν της άνοιξε το στόμα τότε άρχισε να τσιναει. Τσινουσε για 10 λεπτά μετά συνεργαζόταν. Τρώγαμε 10 λεπτά έτσι όμως. Κλαψουριζε εγώ έφευγα βέβαια. Μετά την άκουγα απέξω συνεργαζόταν. Μετά από 10 με 15 λεπτά. Όταν το χα συζητήσει με την πρώτη μου χε πει πως δεν της αρέσει αυτό το στάδιο αλλά πρέπει να γίνει. Και πως ειναι κάτι που δε διαπραγματευομαστε. Εγώ γιαυτο σκέφτηκα την ιδέα ενός άλλου κέντρου, όπως επίσης έβλεπα πως μας πάει μακριά η βαλίτσα. Αλλά αν συγκρίνεις με το νέο κεντρο, μακριά θα μας πάει κι αυτό. Είχα δλδ μια ελπιδα να μου πουν λιγότερο χρόνο.. Αλλά τελικά τα ίδια. Από άποψη χρόνου. Οκ το αποδέχομαι. 2 χρόνια, 2 χρόνια. Θα πάει και Σχολείο θα στρώσει που θα πάει..

Οσο περνάνε οι Μερες τόσο πελαγωνω. Έρχεται ο καιρός που θα με πάρει τηλ η πρώτη δεν ξέρω τι να κάνω. 

 

Σήμερα πήγα κι από το νηπιαγωγείο και τους μίλησα. Έχω βαρεθεί να λέω τα ίδια και τα ίδια όλη την ώρα... Δεν είμαστε μοναδικές περιπτώσεις μου είπαν. Εγώ πιο πολύ ήθελα να τιςυ εφιστησω την προσοχή στο κοινωνικό κομμάτι και όσο μπορούν, αν θέλουν βέβαια, να τη βοηθήσουν. Και να είναι ευαίσθητοποιηνενες γιατί είναι ένα ευαίσθητο παιδί. Βασικά είναι μωρό ακόμα. 

 

Ποτε να βάλω τα κλάματα? Τώρα η αφού τελειώσει αυτή η ιστορία? Κρατιεμαι αλλά έχω πολύ πράμα να ρίξω από την πίεση. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω να περάσω από το νηπιαγωγείο. Δηλαδή να τους πω για το θέμα μας. Άρα δεν είμαστε και μόνοι, αδίκως αγχώνεσαι....Υπάρχουν πολλά χειρότερα θέματα, και πλέον τα αντιμετωπίζω αρκετά ψύχραιμα, σε σημείο αναισθησίας. Θα ήταν καλή ιδέα να πάμε τον μικρό στο νηπιαγωγείο πριν τον αγιασμό; 

Από όσο κατάλαβα, η πρώτη κυρία έκανε ασκήσεις για ενδυνάμωση του στόματος; Με κάποια εργαλεία, έτσι δεν είναι; Βουρτσάκια; Μήπως είναι απαραίτητα; Στο λέω, γιατί εκεί που πάμε δεν έκανε κάτι τέτοιο, εγώ όμως περίμενα ότι θα έκανε. Και μάλλον γι' αυτό τώρα δεν υπάρχει αποτέλεσμα....

 

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, popi76 είπε:

Nefeli, δεν είχα διαβάσει για την διάγνωση. Αφού είναι μόνο διαταραχή του λόγου, πού κολλάει η εργοθεραπεία; Ο αναπτυξιολόγος την πρότεινε; Αυτό που σου προτείνουν δικιά τους αναπτυξιολόγο, δεν μου αρέσει. Κάποια κέντρα συνεργάζονται με δικές τους αναπτυξιολόγους, τέτοια περίπτωση βλέπω.

Ούτε εμένα μου άρεσε μου άρεσε αλλά είναι πολλά τα λεφτά Άρη... Το αφήνω για το τέλος αυτό. Τα άλλα με νοιαζουν. Εργοθεραπεια.. Λοιπόν η εργοθεραοεια ήταν υπό σκέψην μεταξύ εμου της αναπτυξιολογου και της πρώτης λόγοθ. Κι αυτό γιατί η μικρή θεωρείται παιδί ήπιων δραστηριοτήτων. Άργησε να μπει σε παιδότοπους (από φόβο) άργησε να κάνει πηδηματάκια και γενικά είχε έναν φόβο ως προς την κίνηση. Θεωρώντας λοιπόν πως η κίνηση βοηθάει στην ανάπτυξη του λόγου, σκεφτήκαμε πως ίσως τη βοηθήσουν. Ήδη η πρώτη μας λογοθεραπευτρια μας εφερε μια κυρία (και από τότε είδα μεγάλη διαφορά και βελτίωση προς αρχές καλοκαιριού) που ήταν λογοθεραπευτρια και η ίδια αλλά ειδικευμένη σε μια εργοθεραοευτικη μέθοδο που χρησιμοποιουν και οι λογοθεραπευτες. Κούνια, κίνηση πηδηματα. Πιστεύω μας βοήθησε γιαυτό αποφασίσαμε να κάνουμε πιο ενεργά εργοθεραπειες. Πρέπει να μου τις γράψει όμως, δεν έχω γνωμάτευση γιαυτό ακόμα. 

Just now, popi76 είπε:

Κι εγώ θέλω να περάσω από το νηπιαγωγείο. Δηλαδή να τους πω για το θέμα μας. Άρα δεν είμαστε και μόνοι, αδίκως αγχώνεσαι....Υπάρχουν πολλά χειρότερα θέματα, και πλέον τα αντιμετωπίζω αρκετά ψύχραιμα, σε σημείο αναισθησίας. Θα ήταν καλή ιδέα να πάμε τον μικρό στο νηπιαγωγείο πριν τον αγιασμό; 

Από όσο κατάλαβα, η πρώτη κυρία έκανε ασκήσεις για ενδυνάμωση του στόματος; Με κάποια εργαλεία, έτσι δεν είναι; Βουρτσάκια; Μήπως είναι απαραίτητα; Στο λέω, γιατί εκεί που πάμε δεν έκανε κάτι τέτοιο, εγώ όμως περίμενα ότι θα έκανε. Και μάλλον γι' αυτό τώρα δεν υπάρχει αποτέλεσμα....

 

Ναι ακριβώς. Κι εκεί τσινισε η μικρή... Κι εγώ από τότε προβληματιστηκα. Λόγω της μικρής τίποτε άλλο. Εγώ την πήγα από το καλοκαίρι να δει το νέο της σχολείο. Περιμένει πως και πως. Εγώ λέω ναι να πάτε. Και να τα πείτε νωριευα γιατί εκείνη τη μέρα του αγιασμού θα γιβεται πανικός και δε θα χουν χρόνο να ασχοληθούν με καθέναν ξεχωριστα..

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Ούτε εμένα μου άρεσε μου άρεσε αλλά είναι πολλά τα λεφτά Άρη... Το αφήνω για το τέλος αυτό. Τα άλλα με νοιαζουν. Εργοθεραπεια.. Λοιπόν η εργοθεραοεια ήταν υπό σκέψην μεταξύ εμου της αναπτυξιολογου και της πρώτης λόγοθ. Κι αυτό γιατί η μικρή θεωρείται παιδί ήπιων δραστηριοτήτων. Άργησε να μπει σε παιδότοπους (από φόβο) άργησε να κάνει πηδηματάκια και γενικά είχε έναν φόβο ως προς την κίνηση. Θεωρώντας λοιπόν πως η κίνηση βοηθάει στην ανάπτυξη του λόγου, σκεφτήκαμε πως ίσως τη βοηθήσουν. Ήδη η πρώτη μας λογοθεραπευτρια μας εφερε μια κυρία (και από τότε είδα μεγάλη διαφορά και βελτίωση προς αρχές καλοκαιριού) που ήταν λογοθεραπευτρια και η ίδια αλλά ειδικευμένη σε μια εργοθεραοευτικη μέθοδο που χρησιμοποιουν και οι λογοθεραπευτες. Κούνια, κίνηση πηδηματα. Πιστεύω μας βοήθησε γιαυτό αποφασίσαμε να κάνουμε πιο ενεργά εργοθεραπειες. Πρέπει να μου τις γράψει όμως, δεν έχω γνωμάτευση γιαυτό ακόμα. 

Ο αναπτυξιολόγος που πήγατε έπρεπε να τις έχει δικαιολογήσει. 

Αν επιτρέπεται, ποια εργοθεραπευτική μέθοδο χρησιμοποιούν οι λογοθεραπευτές; Πρώτη φορά το ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, popi76 είπε:

Ο αναπτυξιολόγος που πήγατε έπρεπε να τις έχει δικαιολογήσει. 

Αν επιτρέπεται, ποια εργοθεραπευτική μέθοδο χρησιμοποιούν οι λογοθεραπευτές; Πρώτη φορά το ακούω.

Δεν ήμασταν βέβαιοι ακόμα αν χρειάζεται, της δίναμε χρόνο.. Τώρα όμως χρειαζεται και στην επόμενη γνωμάτευση θα μας τις βάλει μέσα. Στο άλλο που με ρωτάς θα σου απαντήσω με πμ διότι παρέχω ανοιχτεί και δε θέλω και κάνα ευτράπελο δε μου φτάνουν όλα τα άλλα. Καταλαβαινεις..

Link to comment
Share on other sites

Εργοθεραπεία και λογοθεραπεια πολλές φορές πάνε μαζί. 

Στα 3 του χρόνια ειδικά ένα παιδί ήπιων δραστηριοτήτων είναι σε θέση να κάτσει σε ένα τραπεζι για πέντε λεπτά. Και σιγά σιγά αυτός ο χρόνος να αυξάνεται. Στο εξάμηνο θα συνεργάζεται το 70% του χρόνου στο τραπεζι και το υπόλοιπο κομμάτι θα είναι κινητικό παιχνίδι . 

Στο τραπεζι κανεις κάρτες και δομημένο παιχνίδι. Το δομημένο παιχνίδι βοηθάει το παιδί να μαθαίνει συνεργασία και κανόνες με πιο ευχάριστο τρόπο. 

Ο λογοθεραπευτης θα χρειαστεί να κάνει ακόμα και τον καραγκιόζη τους πρώτους δυο μήνες μέχρι να συνεργάζεται το παιδί . 

Οι αγκαλιές και η ένδειξη αγάπης είναι βασικοί παράγοντες επιτυχίας. 

Η πειθαρχία πάντα γίνεται με θετικό τρόπο και ποτέ με φωνές. 

Ο στόχος είναι να καταλάβει το παιδί ότι κάνει πρόοδο και έτσι να αρχίζει να δέχεται σιγά σιγά αυξανόμενη πίεση από τον εκπαιδευτή του. 

Το παιδί πρέπει να ενθαρρύνεται να εκφράζει τα συναισθήματα του και να μην ντρέπεται και ο ειδικός αντίστοιχα προσαρμόζει τις μεθόδους και πάντα δίνει και κάποια ανταμοιβή. 

Όταν ακούς κάποιον να

1) χαρακτηρίζει αρνητικά το παιδί σου

2) βαριέται να σου κάνει ενημέρωση 

3) δεν είναι τρυφερός απέναντι στο παιδί σου 

4) σου λέει «αυτη τη μέθοδο εφαρμόζουμε εδω»

5) δεν σου δίνει οδηγίες για το σπίτι 

6) δεν σου ζητάει να ενημερώσει τον παιδίατρο 

ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ !!! 

Αυτά από μένα και για ότι άλλο θες ευχαρίστως να μιλήσουμε και με πμ.

 

Just now, popi76 είπε:

Κι εγώ θέλω να περάσω από το νηπιαγωγείο. Δηλαδή να τους πω για το θέμα μας. Άρα δεν είμαστε και μόνοι, αδίκως αγχώνεσαι....Υπάρχουν πολλά χειρότερα θέματα, και πλέον τα αντιμετωπίζω αρκετά ψύχραιμα, σε σημείο αναισθησίας. Θα ήταν καλή ιδέα να πάμε τον μικρό στο νηπιαγωγείο πριν τον αγιασμό; 

Από όσο κατάλαβα, η πρώτη κυρία έκανε ασκήσεις για ενδυνάμωση του στόματος; Με κάποια εργαλεία, έτσι δεν είναι; Βουρτσάκια; Μήπως είναι απαραίτητα; Στο λέω, γιατί εκεί που πάμε δεν έκανε κάτι τέτοιο, εγώ όμως περίμενα ότι θα έκανε. Και μάλλον γι' αυτό τώρα δεν υπάρχει αποτέλεσμα....

 

Σε συνάρτηση με αυτά που εχουμε πει , ναι έπρεπε να γίνουν ασκήσεις ενδυνάμωσης με εργαλεία .

Link to comment
Share on other sites

Mcgyver, με εκφράζεις απόλυτα!!! Αυτά που λες ζητάω κι εγώ και δεν τα έχω...Με την συζήτησή μας με έχει πιάσει απελπισία. Κάτι πρέπει να κάνω άμεσα κι εγώ. Ήδη έχω έρθει σε επικοινωνία με άλλη λογοθεραπεύτρια.

 

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites

Just now, popi76 είπε:

Mcgyver, με εκφράζεις απόλυτα!!!

Αν ξέρετε καλά αγγλικά , κάντε αναζητηση σε βιβλιογραφία και θα δείτε ότι αυτά που λέω είναι οι οδηγίες που πρέπει να εφαρμόζονται . Θα ψάξω μέσα στο ΣΚ να παραθέσω κι εδώ συνδέσμους . 

 

Link to comment
Share on other sites

Mac gyver όλα αυτά που έγραψες τα κάνει η πρώτη. Εννοώ τα καλά. Γιαυτό εμένα μου αρέσει. Η αυξανόμενη πίεση είναι αυτό που τσινισε τη μικρή. Μάλλον στην πρώτη θα συνεχίσω.. Δουλειά για το καλοκαίρι δε μου έδωσε συγκεκριμένη, πιο γενικά πράγματα. Να παίζω δηλαδή όπως έχουμε πει και να κάνω κάποια πραγματάκια όπως φύσηματα φούσκες κλπ. Ασκήσεις παραπέρα δε μου έχει δώσει το καλοκαίρι αλλά και πιο πριν γιατί θεωρεί πως δε θέλει αν πρώτα δεν τα χτίσει με τη μικρή μήπως γίνει λάθος στο σπίτι και μετά η μικρή δε συνεργαστεί μαζί της. Και πως όταν έρθει η ώρα θα μου πει. Μου δώσε ιδέες για παιχνίδι μέσα στο καλοκαίρι. Για τραγούδια. Στιχάκια. Τέτοια. Εγώ θέλω να της κάνω ας πούμε ασκήσεις στο στόμα αλλά μου λέει όχι ακόμα. Ασκήσεις με λέξεις. Κάτι τέτοιο. Γιαυτό θέλω να μιλήσω μαζί της γιατί είναι στους στοχους της φετινής χρονιάς αυτό. Εσύ τι λες? Και γενικά μου ζητάει να χαλαρώσω. Γιατί το άγχος μου μπορεί να το μεταδώσω. Σίγουρα το χω μεταδοσει δηλαδή. 

Μετά από αυτή την ιστορία, μόλις η μικρή καθαρίσει τελείως και ησυχάσουμε θα πάω σε ψυχολόγο εγώ. Έχω πάθει τέτοιο στρες 1,5 χρόνο που νομίζω μου χρειάζεται κι εμένα. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Mac gyver όλα αυτά που έγραψες τα κάνει η πρώτη. Εννοώ τα καλά. Γιαυτό εμένα μου αρέσει. Η αυξανόμενη πίεση είναι αυτό που τσινισε τη μικρή. Μάλλον στην πρώτη θα συνεχίσω.. Δουλειά για το καλοκαίρι δε μου έδωσε συγκεκριμένη, πιο γενικά πράγματα. Να παίζω δηλαδή όπως έχουμε πει και να κάνω κάποια πραγματάκια όπως φύσηματα φούσκες κλπ. Ασκήσεις παραπέρα δε μου έχει δώσει το καλοκαίρι αλλά και πιο πριν γιατί θεωρεί πως δε θέλει αν πρώτα δεν τα χτίσει με τη μικρή μήπως γίνει λάθος στο σπίτι και μετά η μικρή δε συνεργαστεί μαζί της. Και πως όταν έρθει η ώρα θα μου πει. Μου δώσε ιδέες για παιχνίδι μέσα στο καλοκαίρι. Για τραγούδια. Στιχάκια. Τέτοια. Εγώ θέλω να της κάνω ας πούμε ασκήσεις στο στόμα αλλά μου λέει όχι ακόμα. Ασκήσεις με λέξεις. Κάτι τέτοιο. Γιαυτό θέλω να μιλήσω μαζί της γιατί είναι στους στοχους της φετινής χρονιάς αυτό. Εσύ τι λες? Και γενικά μου ζητάει να χαλαρώσω. Γιατί το άγχος μου μπορεί να το μεταδώσω. Σίγουρα το χω μεταδοσει δηλαδή. 

Μετά από αυτή την ιστορία, μόλις η μικρή καθαρίσει τελείως και ησυχάσουμε θα πάω σε ψυχολόγο εγώ. Έχω πάθει τέτοιο στρες 1,5 χρόνο που νομίζω μου χρειάζεται κι εμένα. 

Εγώ λέω να κανεις ένα ραντεβού με την πρώτη και να ρωτήσεις ότι σε απασχολεί. Τοσα έχεις πληρώσει, μπορείς να πληρώσεις κι ένα ραντεβού πλήρους ενημέρωσης αν δεν την παρέχει χωρίς χρέωση. Εννοείται χωρίς τη μικρή. 

Κανε κι ένα ραντεβού με τον παιδίατρο - χωρίς τη μικρή. 

Τραβα τη μικρή βίντεο κάθε μέρα , τραγουδάκια , χαζομαρούλες κλπ να έχεις απτά την πρόοδο στα χέρια σου και να μπορείς να τη δείχνεις και στον κάθε ειδικό που βλέπεις . 

Άλλο «τσιναω» στην πίεση , άλλο δεν συνεργάζομαι . Προφανώς θα δυσανασχετεί στην αρχή, αλλά όταν φεύγει πως είναι ; Την χαιρετάει ; Την αγκαλιάζει ; Στο σπίτι την αναφέρει ; Είναι ένα σημαντικό πρόσωπο για εκείνη ; 

Γραψτα όλα κάτω σε ένα χαρτί , τα θετικά , τα αρνητικά , τους προβληματισμούς και πήγαινε συζήτησε τα μαζί της . 

Συζήτησε τα με έναν ψυχολόγο ενηλίκων αν νιώθεις ότι χρειάζεται . Και με έναν ψυχολόγο παιδων (χωρίς τη μικρή ). 

Το «κακό» της υπόθεσης είναι ότι επειδή είσαι η μαμά της και «καίγεσαι» για να προσφέρεις ότι καλύτερο από επίπεδο στήριξης στο παιδάκι σου και να το δεις να συμβαδίζει με τα συνομήλικα , είναι αδύνατον να μείνεις πραγματικά αποστασιοποιημένη και αντικειμενική στην κρίση σου. Ούτε να αποφεύγεις το άγχος και τη μόνιμη σκέψη ακόμα και στο υποσυνείδητο σου «τι θα μπορούσα να κάνω για αυτό το ζήτημα ; Τι θα ήταν καλύτερο για το παιδί μου;». 

Το άγχος ναι , της το μεταδιδεις , αλλά λογικό δεν είναι ; Εδώ τα αγχωνουμε για την πάνα πχ, η ομιλία θα γλιτώσει ;! 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου, όχι όλα αυτά, αλλά να της μιλήσω μόνες μας. Κάνουμε συνεδρίες και μόνες μας, έχουμε καιρό βεβαια, και τότε στόχο θέτουμε. Όταν φεύγει η μικρή είναι μια χαρα, δεν τη φιλάει δεν την αγκαλιαζει - δεν έχουν τόση οικειότητα - αλλά τη χαιρετάει  και φεύγει μια χαρά. Στην αρχή είναι το δύσκολο μέρος. Σας Μπερδεψα.. Εγώ να δεις πως έχω μπερδευτεί. Θέλησα να απευθυνθώ σε δεύτερο γιατί πάει αργά, αλλά μάλλον κατάλαβα τόσο θέλει. Αφού συμπίπτουν σε αυτό. Και ο άλλος λόγος να πηγαίνει ευχάριστα. Να έχει χημεία. Αλλά ποιος μου λέει ότι και στο νέο κεντρο μόλις αρχίσουν οι απαιτήσεις δε θα αντιδράσει κι εκεί?... ιρι

Στο σπίτι δεν τη αναφέρει αλλά σπάνια αναφέρει πρόσωπα εδώ που τα λέμε, μόνο όσους βλέπει συχνά. Τώρα εχουμε καιρό να τη δούμε. Τη ρώτησα να θέλει να πάμε και τη μία μου λέει σύκα την άλλη κρεμμύδια. Δεν μπορώ να βασιστώ... 

Ο παιδίατρος μου χε πει αν δε δω βελτίωση ως το καλοκαίρι να την πάω αλλού. Εγώ είδα όμως.. Γενικά αυτός δεν ασχολείται ως ένα σημείο. Αυτός με παρέπεμψε σε αναπτυξιολογο

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

@Nefeli2014 όταν σε αρκετά μεγαλύτερη ηλικία από εσάς ξεκινήσαμε λογοθεραπεία, ο γιόκας μου αποφάσισε να δείξει το χειρότερο εαυτό του στη λογοθεραπεύτρια, μιλάμε για τσίρκο. Να γλυτώσει τις λογοθεραπείες ήθελε, ήταν κουρασμένος, ήθελε να την εντυπωσιάσει, δεν ξέρω μέχρι σήμερα, αλλά πραγματικά μη συνεργάσιμος. Έχουμε γενικά κάποια θέματα υπερικινητικότητας, αλλά χωρίς τη διάσπαση προσοχής, και παρόλο που η γυναίκα μας ήξερε σε επίπεδο κοινωνικής συναναστροφής, μας έδωσε μία έκθεση πρώτης αξιολόγησης και παραπομπή σε νευρολόγο για την επίσημη διάγνωση. Το χαρτί πέραν των προβλημάτων άρθρωσης, ζητούσε αξιολόγηση για ανωριμότητα. Είναι μέρος της διάγνωσης και αυτό, σε εμάς απορρίφθηκε στα 5 λεπτά συζήτησης του παιδιού με τον νευρολόγο (είναι μεγάλο παιδί βέβαια, δεν ξέρω πώς γίνεται η διάγνωση σε μικρά παιδάκια), αλλά δεν κάνει ποτέ και κακό όταν μπαίνει η υποψία για κάτι να το κάνεις. Οπότε το να θέλει ο λογοθεραπευτής ή ο εργοθεραπευτής μία συνολική εκτίμηση του παιδιού και να προσπαθεί και ο ίδιος να βγάλει μία γενική εικόνα και να τη συζητήσει μαζί σας, δεν θα το έβρισκα προσωπικά προσβλητικό, εφόσον προφανώς περιορίζεται σε επιστημονική ορολογία (ανωριμότητα π.χ. ) και όχι σε άσχετους χαρακτηρισμούς .

Από εκεί και πέρα, το να τρώτε ώρα σε κάθε ραντεβού γιατί το παιδί κλαίει ή θέλει να φύγει, δεν είναι νορμάλ. Καλά σε 1-2 συνεδρίες στην αρχή ή μια μέρα που είναι κουρασμένη. Αλλά αν αυτό γινόταν συστηματικά, για εμένα θα έπρεπε να είχατε αλλάξει από πέρσι. Ή δηλαδή κάτι έχει το παιδί, οπότε θα έκανε τα ίδια σε όλους τους ξένους, από τον παιδίατρο ως το σχολείο, ή δεν ξέρει η λογοθεραπεύτρια να προσεγγίσει το παιδί καθόλου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...