Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Όταν το μωρό θηλάζει νιώθεις έναν ανακουφιστικο πόνο? Δηλαδή παρότι πονάει με τις θηλαστικες κινήσεις γίνεται πιο υποφερτό? 

  Αν είναι φραγμενος πόρος, θα σε βοηθήσει το μασάζ κατά το θηλασμό ή και λίγο πριν, ζεστά μπάνια ή κομπρεσες στο σημειο κ όπως είπες να στρέφεις το πιγουνι του μωρου στο σημείο. Έχω διαβάσει κ για επιθέματα κρυου λάχανου αλλά δεν θυμάμαι περισσότερα. Ίσως κάποια μαμά να ξέρει λεπτομέρειες κ να με διορθώσει αν κάνω λάθος. 

Δεν μπορω να πω οτι ανακουφιζομαι απλα σημερα ποναω μονο οταν θηλαζω ενω χθες πονουσα συνεχεια.

@Έσπερος παιρνω 6 μαζεμενα μετα το φαγητο. Εχω της solgar.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια προσοχή με τα συμπληρώματα. Εμένα η τριγωνελλα είχε κακό αποτέλεσμα, (αγγειακό πρόβλημα κ υπόταση) κ βοήθησε πολύ όμως το blessed thistle & milk thistle.  Μαγιά μηδέν αποτέλεσμα.

Η σύμβουλος Ibclc μου είχε πει για την μαγιά ότι προκαλεί αλλά θέματα εντερικά κ δεν ενδείκνυται σε τόσο μεγάλη δόση.

 

Για το χάπι πας σε  ενδοκρινολόγο που συνεργάζεται με σύμβουλο θηλασμού. Μακάρι να είχαμε καμία μαμά που να έχει ζήσει την διαδικασία στην Αμερική που απευθείας δίνουν το χάπι αντί να σε βάζουν να κανείς επαναγαλακτισμο με θηλαστρο,

και το θηλαστρο έχουν μόνο για όταν εργάζεσαι, κ όταν θες να φτιάξεις μια τράπεζα γάλακτος...

Link to comment
Share on other sites

Για την μαγια κ εμενα η παιδιατρος ειπε οχι μεγαλη δοση, γι αυτο ρωτησα. η αλλη παιδιατρος-συμβουλος δεν ηταν φαν της μαγιας κ μου ειπε τριγωνελλα 6 τη μερα, αντε το πολυ 9. 12 διαβασα οτι μπορεις να παιρνεις κ το δοκιμασα αλλα δεν ενθουσιαστηκα. 

μα ποιο ειναι αυτο το χαπι; η δομπεριδονη δεν απαγορευεται στην αμερικη; ή ειναι αλλο;

 

Τωρα δν θυμαμαι αν για θηλασμο κ περιοδο λεγατε εδω ή σε αλλη συζητηςη αλλα επειδη οι ιδιες ειμαστε, το θεμα με τη ροη του γαλακτος το εχετε κ στην ωορρηξια; γιατι εγω τοτε πασχιζω σταλια σταλια, εκει γυρω στα μισα του κυκλου. οχι τοσο στην περιοδο.

Link to comment
Share on other sites

Η δομπεριδονη ειναι ενα φαρμακο για το στομαχι της ιδιας κατηγοριας με το primperan. Στην Ελλαδα κυκλοφορει κανονικα και δεν χρειαζεται καν συνταγη, ειναι μαλιστα και πολυ φτηνο, γυρω στα 3 ευρω το κουτι.

Παντως εγω τη μαγια την πηρα απο μονη μου, δεν ρωτησα κανεναν. Ομως ειδα πραγματικα διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πως το λενε τελικα το φαρμακο?να ρωτησω την τριτη κ να δουμε.Εγω αυτες τις μερες πηρα το Motherlove.δεν μπορω να πω οτι ειδα διαφορα.belleblue πως το καταλαβες το αγγειακο θεμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Μακάρι να είχαμε καμία μαμά που να έχει ζήσει την διαδικασία στην Αμερική που απευθείας δίνουν το χάπι αντί να σε βάζουν να κανείς επαναγαλακτισμο με θηλαστρο,

και το θηλαστρο έχουν μόνο για όταν εργάζεσαι, κ όταν θες να φτιάξεις μια τράπεζα γάλακτος...

Οχι ακριβως στο θεμα μας, αλλα ειχα διαβασει ενα ωραιο αρθρο για τον θηλασμο στην Αμερικη που ελεγε οτι, επειδη εκει οι αδειες μητροτητας ειναι ανυπαρκτες, οταν λενε οτι θηλαζουν ουςιαςτικα εννοουν οτι κανουν αντλησεις...

Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2018 at 8:48 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Δηλαδη πως το λενε τελικα το φαρμακο?να ρωτησω την τριτη κ να δουμε.Εγω αυτες τις μερες πηρα το Motherlove.δεν μπορω να πω οτι ειδα διαφορα.belleblue πως το καταλαβες το αγγειακο θεμα?

Δημιουργήθηκαν οιδήματα στους αστραγάλους -πετάχτηκαν φλέβες! Κ πρήξιμο!

Άρχισαν μετά από κάποιες μέρες που το που άρχισα,  σταμάτησαν αμέσως με το που το έκοψα, κ θυμάμαι ότι υπάρχουν ανεπιβεβαίωτες πηγές ότι χαμηλώνει την πίεση; Κάτι τέτοιο.  Εκείνη την εποχή κιόλας δεν έκανα απολύτως τίποτε άλλο σωματικά κ είχα πάρει κιλά, ήταν δηλαδή ήδη επιβεβαρυμένη η κατάσταση κ αυτό το χάπι δεν άρεσε καθόλου στο σώμα μου. 

Δοσολογία είχα πάρει μόνο αυτό που έγραφε ή συσκευασία.

στο Ίντερνετ έχει όλο έρευνες μόνο για διαβήτη κ τριγωνελλα.

Για την πίεση είναι όλο άρθρα χωρίς πηγές ή χωρίς βιβλιογραφία, αλλά καμία φορά όπου καπνός υπάρχει φωτιά.

Γιατρός μου μόλις το είπα, μου λέει το σταματάς .

Γενικά πρέπει να προσέχουμε τα σημάδια του σώματος μας πολύ, μιας και το κάθε σώμα είναι διαφορετικό. Μπορει σε μια από μας να συντελούν οι προϋποθέσεις που θα φέρουν θετικό αποτέλεσμα και σε κάποια αρνητικό.

https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-733-fenugreek.aspx?activeingredientid=733&activeingredientname=fenugreek

οπου ψάξεις θα βρεις να λέει it may lower high blood pressure, is used for artherosclerosis. 

=χαλαρώνει τα αγγεία, χαμηλώνει πίεση, βελτιώνει κυκλοφορία αίματος όπου είναι στενά τα αγγεία.

αν όμως εσένα το σώμα σου, έχει υπερβολικά χαλαρά αγγεία (ευρυαγγείες ) κ υπόταση,.... δεν θα είναι καλή ιδέα να το πάρεις. 

Μακάρι να κάνει ένας καλός άνθρωπος μια έρευνα να τελειώνουμε. 

 

 

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4591578/#!po=38.3333. Εδώ φαίνεται η τριγωνέλλα να είναι καλή για καθυστέρηση ανάπτυξης διαβήτη από το προδιαβητικο στάδιο στο διαβητικό, και στα πλαίσια αυτά μπορεί να φέρει υπογλυκαιμία

Σε κοπέλα πχ που τρώει λίγο, αυτό είναι κακό. ( ενδεχομένως κ επικίνδυνο ) Δεν θα στο πει κανένας όμως...

γενικά είναι ένα βότανο που δεν είναι χορταράκι- αλλάζει σαφέστατα κ αποδεδειγμένα κάποια πράγματα στο σώμα μας, αλλά δεν ξέρεις αν είναι αυτά που θέλεις  !

 

Συμπέρασμα.... πάντα προσοχή, κ ρωτήστε διαβασμένο σύμβουλο γαλουχίας πριν πάρετε το οτιδήποτε, εάν δεν θέλετε να κάνετε πειράματα στο σώματακι σας 

 

Η μαγιά Μπύρας, δεν βλέπω να υπάρχει έρευνα που να επιβεβαιώνει ότι είναι γαλακταγωγο συμπλήρωμα, ενώ ενδέχεται να αυξήσει πρόβλημα μυκητιάσεων (πχ.......καντιντίαση στήθους;;;;!)

. (https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-715-brewer's yeast.aspx?activeingredientid=715&activeingredientname=brewer's yeast.

Και η μαγιά χαμηλώνει ζάχαρο. 

{αν λοιπόν πάρεις μαγιά μαζί με τριγωνελλα.......κ δεν τρως καλά κ συστηματικά...,.....? }

 

Μπορεί απλώς να λείπει η έρευνα, για την μαγιά,.κ είναι τέλειο που βοηθά κάποιες μητέρες. Αλλά...

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23012383 εδώ που είναι του 2012, δεν είναι το αποτέλεσμα ξεκάθαρο για όλες τις γαλακταγωγες κ λέει θέλει περισσότερη έρευνα για τα πάντα.

 

αυτη όμως που είναι τελευταία, 2016, έχει αποτέλεσμα:

 

Sillymarin: γαϊδουράγκαθο, milk thistle 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27245206

Αποτέλεσμα έρευνας :αυξάνει το γάλα . 

 

Ψάξτε κ εσείς για νεότερες έρευνες για τα γαλακταγωγα ξεχωριστά....

οπως κ να έχει ο ενδοκρινολόγος που θα συνεργάζεται με σύμβουλο θηλασμού είναι αυτός που οφείλει να είναι σωστά ενημερωμένος για εμάς και να μας τα λέει αυτά κ να μας δώσει αυτό που ταιριάζει καλύτερα.  

Οσο κ να διαβάσουμε, δεν είμαστε γιατροί. Εγω τα γράφω αυτά για να δείξω ότι είναι μια επιστήμη το όλο θέμα. 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Δημιουργήθηκαν οιδήματα στους αστραγάλους -πετάχτηκαν φλέβες! Κ πρήξιμο!

Άρχισαν μετά από κάποιες μέρες που το που άρχισα,  σταμάτησαν αμέσως με το που το έκοψα, κ θυμάμαι ότι υπάρχουν ανεπιβεβαίωτες πηγές ότι χαμηλώνει την πίεση; Κάτι τέτοιο.  Εκείνη την εποχή κιόλας δεν έκανα απολύτως τίποτε άλλο σωματικά κ είχα πάρει κιλά, ήταν δηλαδή ήδη επιβεβαρυμένη η κατάσταση κ αυτό το χάπι δεν άρεσε καθόλου στο σώμα μου. 

Δοσολογία είχα πάρει μόνο αυτό που έγραφε ή συσκευασία.

στο Ίντερνετ έχει όλο έρευνες μόνο για διαβήτη κ τριγωνελλα.

Για την πίεση είναι όλο άρθρα χωρίς πηγές ή χωρίς βιβλιογραφία, αλλά καμία φορά όπου καπνός υπάρχει φωτιά.

Γιατρός μου μόλις το είπα, μου λέει το σταματάς .

Γενικά πρέπει να προσέχουμε τα σημάδια του σώματος μας πολύ, μιας και το κάθε σώμα είναι διαφορετικό. Μπορει σε μια από μας να συντελούν οι προϋποθέσεις που θα φέρουν θετικό αποτέλεσμα και σε κάποια αρνητικό.

https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-733-fenugreek.aspx?activeingredientid=733&activeingredientname=fenugreek

οπου ψάξεις θα βρεις να λέει it may lower high blood pressure, is used for artherosclerosis. 

=χαλαρώνει τα αγγεία, χαμηλώνει πίεση, βελτιώνει κυκλοφορία αίματος όπου είναι στενά τα αγγεία.

αν όμως εσένα το σώμα σου, έχει υπερβολικά χαλαρά αγγεία (ευρυαγγείες ) κ υπόταση,.... δεν θα είναι καλή ιδέα να το πάρεις. 

Μακάρι να κάνει ένας καλός άνθρωπος μια έρευνα να τελειώνουμε. 

 

 

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4591578/#!po=38.3333. Εδώ φαίνεται η τριγωνέλλα να είναι καλή για καθυστέρηση ανάπτυξης διαβήτη από το προδιαβητικο στάδιο στο διαβητικό, και στα πλαίσια αυτά μπορεί να φέρει υπογλυκαιμία

Σε κοπέλα πχ που τρώει λίγο, αυτό είναι κακό. ( ενδεχομένως κ επικίνδυνο ) Δεν θα στο πει κανένας όμως...

γενικά είναι ένα βότανο που δεν είναι χορταράκι- αλλάζει σαφέστατα κ αποδεδειγμένα κάποια πράγματα στο σώμα μας, αλλά δεν ξέρεις αν είναι αυτά που θέλεις  !

 

Συμπέρασμα.... πάντα προσοχή, κ ρωτήστε διαβασμένο σύμβουλο γαλουχίας πριν πάρετε το οτιδήποτε, εάν δεν θέλετε να κάνετε πειράματα στο σώματακι σας 

 

Η μαγιά Μπύρας, δεν βλέπω να υπάρχει έρευνα που να επιβεβαιώνει ότι είναι γαλακταγωγο συμπλήρωμα, ενώ ενδέχεται να αυξήσει πρόβλημα μυκητιάσεων (πχ.......καντιντίαση στήθους;;;;!)

. (https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-715-brewer's yeast.aspx?activeingredientid=715&activeingredientname=brewer's yeast.

Και η μαγιά χαμηλώνει ζάχαρο. 

{αν λοιπόν πάρεις μαγιά μαζί με τριγωνελλα.......κ δεν τρως καλά κ συστηματικά...,.....? }

 

Μπορεί απλώς να λείπει η έρευνα, για την μαγιά,.κ είναι τέλειο που βοηθά κάποιες μητέρες. Αλλά...

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23012383 εδώ που είναι του 2012, δεν είναι το αποτέλεσμα ξεκάθαρο για όλες τις γαλακταγωγες κ λέει θέλει περισσότερη έρευνα για τα πάντα.

 

αυτη όμως που είναι τελευταία, 2016, έχει αποτέλεσμα:

 

Sillymarin: γαϊδουράγκαθο, milk thistle 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27245206

Αποτέλεσμα έρευνας :αυξάνει το γάλα . 

 

Ψάξτε κ εσείς για νεότερες έρευνες για τα γαλακταγωγα ξεχωριστά....

οπως κ να έχει ο ενδοκρινολόγος που θα συνεργάζεται με σύμβουλο θηλασμού είναι αυτός που οφείλει να είναι σωστά ενημερωμένος για εμάς και να μας τα λέει αυτά κ να μας δώσει αυτό που ταιριάζει καλύτερα.  

Οσο κ να διαβάσουμε, δεν είμαστε γιατροί. Εγω τα γράφω αυτά για να δείξω ότι είναι μια επιστήμη το όλο θέμα. 

Μεγαλες πολυκεντρικες μελετες πανω σε συμπληρωματα διατροφης δεν γινονται γιατι δεν υπαρχει οικονομικο οφελος απο τις εταιριες. Οι μελετες αυτες κοστιζουν πολυ και απο τη στιγμη που δεν ειναι φαρμακευτικη ουσια ή εζει ληξει η πατεντα του (10 χρονια μετα την κυκλοφορια) οποιαδηποτε εταιρια θα μπορουσε να εκμεταλευτει τα αποτελεσματα της μελετης και να εχει οφελος. Οποτε μην περιμενετε ποτε να γινει καποια σοβαρη μελετη γθα αυτο το θεμα, εκτος και αν ανακαλυφθει καποιο καινουριο φαρμακο. Δεν ξερω ομως να τρεχει καποια ερευνα σε αυτο το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Παραδοσιακα πάντως οι μαμάδες που θήλαζαν έπιναν μπύρα, και νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που συνηθίζοταν σε πολλές χώρες, οπότε στατιστικά η μαγιά της μπύρας μάλλον πιάνει τις περισσότερες γυναίκες. Εγώ θυμάμαι ότι και μία μπύρα χωρίς αλκοόλ τη μέρα είχε εντυπωσιακά αποτελέσματα για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνει δουλειά η μαγιά από μπίρα θα πρέπει να καταναλωθεί κανα καφάσι στην καθισιά της θηλάζουσας, κάτι που εκ των πραγμάτων δεν γίνεται.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Για να κάνει δουλειά η μαγιά από μπίρα θα πρέπει να καταναλωθεί κανα καφάσι στην καθισιά της θηλάζουσας, κάτι που εκ των πραγμάτων δεν γίνεται.

 

Μα αυτο ακριβώς λέω, ότι μάλλον δε χρειάζεται σε τόσο μεγάλη ποσότητα. Δεν ξέρω αν έχει και κάτι άλλο η μπύρα πέραν της μαγιάς που είναι γαλακταγωγό, αλλά σίγουρα 2 ποτήρια έκαναν εμφανή διαφορά και το ίδιο έχω ακούσει από άλλες γυναίκες που θήλασαν. Ομολογώ ότι κι εγώ όταν το δοκίμασα περίμενα ότι ήταν απλά μύθος, αλλά τελικά ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites

@CMES πως τα πας τελικα με το symphony; ειδες καμια διαφορα με το αλλο; 

 

Θυμαται καποια απο τις πιο παλιες να εχει δοθει εδω συμβουλη απο την κ.Αγλαΐα νομιζω, αν δεν αποδιδει η διπλη αντληση να δοκιμασουμε το ενα στηθος μονο; κατι μου λεει οτι το εχω διαβασει εδω αλλα δεν ειμαι σιγουρη. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

@CMES πως τα πας τελικα με το symphony; ειδες καμια διαφορα με το αλλο; 

 

Θυμαται καποια απο τις πιο παλιες να εχει δοθει εδω συμβουλη απο την κ.Αγλαΐα νομιζω, αν δεν αποδιδει η διπλη αντληση να δοκιμασουμε το ενα στηθος μονο; κατι μου λεει οτι το εχω διαβασει εδω αλλα δεν ειμαι σιγουρη. 

Μπα καμια βελτιωση. Ομως το βαζω μια αντε δυο φορες την ημερα, δεν βγαινει πιο συχνα. Μεχρι 60ml και απο τα δυο ειναι το περισσοτεεο που εχω βγαλει. Το εχω νοικιασει για ενα μηνα αλλα θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω αν μπορω να το επιστρεψω σε 15 μερες.

Link to comment
Share on other sites

εγώ ποτέ δεν έβγαζα περισσότερο ανά μέρα :wink: και κ θηλάσαμε 26 μήνες.  δεν σημαίνει τίποτα απολύτως.  και εγώ μάζευα τα 10 + 10  + 10 + 10 μλ κ έδινα γεύμα 40μλ !  ή  έβγαζα 20+20 πχ. 

Αν βάζεις το παιδί στο στήθος,  αντί να αντλήσεις θα τα πιεί από εκεί.   αν αντλείς τις ώρες που κοιμάται, μια χαρά, αυξάνεις παραγωγή. 

 όπως και να έχει ήδη αυτά τα μλ που βγάζεις είναι γεύμα, δεν είναι κάτι λίγο ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!!!  το βάρος πως πάει, κάθε πότε έχετε πει με παιδιατρο να ζυγίζετε;   congrats for continuing!

Μια χαρά αποδίδεις αν βγάζεις 30 +30. ή και 10+10. δεν υπάρχει κριτήριο.... Το θέμα είναι ότι βοηθάς να αυξάνεται η παραγωγή με το ερεθισμα το θηλαστικό.  Όσο περνάει ο καιρός, ΄τοσο δίνεις το μήνημα στο στήθος  "μη τεμπελιάζεις! στην πίεση, προχώρα". Αυτός είναι ο σκοπός, όχι να δεις ότι θα γίνουν 100 τα μλ ίσως και ποτέ. εμένα ποτέ δεν αυξανόταν.

μην έχεις τέτοιο expectation. 

A !!! ξέχασα κάτι. 

και το κριθάρι είναι γαλακταγωγό, δηλαδή τα κριθαρένια παξιμάδια.

 Η μπύρα έχει κριθάρι. Δεν είναι μόνο η μαγιά, είναι και το κριθάρι που βοηθάει δηλαδή όταν πίνεις μπύρα εν αντιθέσει με 

την σκετη μαγιά μπύρας 

εμένα, πχ έπιανε το κριθάρι, είχα καλύτερη παραγωγή και έτσι έτρωγα συχνά κριθαρένια παξιμάδια.  και κριθαρένια, μαυρομάτικα & milk thistle από το φαρμακείο. 

 

στα αγγλικά λέγεται barley το κριθάρι.

 

έρευνες που έχουν γίνει σε ζώα δείχνουν ότι ένα πολυζαχαρίδιο (δε ξερω αν λεγεται ετσι) είναι υπευθυνο για αυξηση της προλακτίνης :

Effects on Lactation and Breastmilk

 

Studies in animals indicate that a polysaccharide found in barley is apparently responsible for an increase in prolactin after beer ingestion.[5][6][7] Refer to the LactMed record on Alcohol for details.

https://www.drugs.com/breastfeeding/barley.html

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα χοντραινουν τα κριθαρια .ποσα πρεπει να τρως.

Και τωρα ερωτηση SoS.ειναι κοινοτυπο ,το εχω ξαναδει γραμμενο αλλα δεν θυμαμαι την αντιμετωπιση.

σημερα ποναω στο θηλασμο στο δεξι στηθος.οχι πολυ ακομη.πριν απο λιγο ειδα οτι επανω ακριβως υπαρχει μια ασπρη φουσκαλιτσα σαν το κεφαλι της καρφιτσας.ισως κ να υπαρχει θερμοτητα.τι ειναι κ τι κανω?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, belleblue είπε:

εγώ ποτέ δεν έβγαζα περισσότερο ανά μέρα :wink: και κ θηλάσαμε 26 μήνες.  δεν σημαίνει τίποτα απολύτως.  και εγώ μάζευα τα 10 + 10  + 10 + 10 μλ κ έδινα γεύμα 40μλ !  ή  έβγαζα 20+20 πχ. 

Αν βάζεις το παιδί στο στήθος,  αντί να αντλήσεις θα τα πιεί από εκεί.   αν αντλείς τις ώρες που κοιμάται, μια χαρά, αυξάνεις παραγωγή. 

 όπως και να έχει ήδη αυτά τα μλ που βγάζεις είναι γεύμα, δεν είναι κάτι λίγο ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!!!  το βάρος πως πάει, κάθε πότε έχετε πει με παιδιατρο να ζυγίζετε;   congrats for continuing!

Μια χαρά αποδίδεις αν βγάζεις 30 +30. ή και 10+10. δεν υπάρχει κριτήριο.... Το θέμα είναι ότι βοηθάς να αυξάνεται η παραγωγή με το ερεθισμα το θηλαστικό.  Όσο περνάει ο καιρός, ΄τοσο δίνεις το μήνημα στο στήθος  "μη τεμπελιάζεις! στην πίεση, προχώρα". Αυτός είναι ο σκοπός, όχι να δεις ότι θα γίνουν 100 τα μλ ίσως και ποτέ. εμένα ποτέ δεν αυξανόταν.

μην έχεις τέτοιο expectation. 

A !!! ξέχασα κάτι. 

και το κριθάρι είναι γαλακταγωγό, δηλαδή τα κριθαρένια παξιμάδια.

 Η μπύρα έχει κριθάρι. Δεν είναι μόνο η μαγιά, είναι και το κριθάρι που βοηθάει δηλαδή όταν πίνεις μπύρα εν αντιθέσει με 

την σκετη μαγιά μπύρας 

εμένα, πχ έπιανε το κριθάρι, είχα καλύτερη παραγωγή και έτσι έτρωγα συχνά κριθαρένια παξιμάδια.  και κριθαρένια, μαυρομάτικα & milk thistle από το φαρμακείο. 

 

στα αγγλικά λέγεται barley το κριθάρι.

 

έρευνες που έχουν γίνει σε ζώα δείχνουν ότι ένα πολυζαχαρίδιο (δε ξερω αν λεγεται ετσι) είναι υπευθυνο για αυξηση της προλακτίνης :

Effects on Lactation and Breastmilk

 

Studies in animals indicate that a polysaccharide found in barley is apparently responsible for an increase in prolactin after beer ingestion.[5][6][7] Refer to the LactMed record on Alcohol for details.

https://www.drugs.com/breastfeeding/barley.html

Νοικιασα το θηλαστρο στη φαση που ο μικρος θηλαζε 6-7 γευματα την ημερα και επινε συμπληρωματικα ενα μπουκαλι το βραδυ. Αν αυτο το μπουκαλι ηταν μονο 40ml δεν θα του το εδινα καν! Το μπουκαλι ειναι 120ml γιαυτο χρειαζομαι 3 αντλησεις για να το συμπληρωσω. Επειδη την ημερα τρωει καθε 3 ωρες ειναι πολυ συγκεκριμενη η ωρα που μπορω να βαλω θηλαστρο για να μην ειναι πολυ κοντα στο θηλασμο. Επειδη ομως εχω και ενα δευτερο μικρο παιδακι και ενα σπιτι να φερω βολτα χωρις βοηθεια σπανια τα καταφερνω. Απο βαρος πηγαιναμε καλα, εχει φτασει 6800 στις 11 εβδομαδες περιπου. Ομως εδω και μια εβδομαδα αρχισε να εχει μια στασιμοτητα στο βαρος, σταματησε να κανει κακα και οι βρεγμενες πανες μειωθηκαν σε κατω απο 5 την ημερα. Αρα αναποφευκτα αρχισα να δινω παλι μπουκαλι. Αυτη τη στιγμη του δινω 4 φορες το 24ωρο και το κραταω με νυχια και με δοντια γιατι η γκρινια του ολη τη μερα ειναι απιστευτη και ηρεμει μονο αν πιει μπουκαλι. Δυστυχως λογω συνθηκων δεν μπορω να τον εχω ολη μερα στο στηθος, ακομα ομως και αν μπορουσα απο καποιο σημειο και μετα δεν το θελει καθολου. Αρα ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα πια, τον θηλαζω οσο πιο συχνα μπορω, του δινω και ξενο, χωνω και το θηλαστρο οποτε βρω ευκαιρια και οτι γινει. Εχω αντεξει 3 μηνες χωρις καμια πρακτικη βοηθεια και χωρις καμια ψυχολογικη στηριξη αφου ολοι ειναι εναντιον μου και προσπαθουν να με πεισουν να σταματησω το θηλασμο (εκτος απο την παιδιατρο). Οποτε παλι καλα....

Link to comment
Share on other sites

 

Μαγιοπουλας για δες εδω τις πρωτες 3αναρτησεις

Να το παρακολουθησεις μην παει για καμια μαστιτιδα

Τωρα ετσι απο εδω φυσικα δ κανουμε διαγνωση

Αν ποναει κ ενδιαμεσα σαν γυαλια μπορει να ειναι καντιντα

Μπορεις να βαζεις ζεστες κομπρεσες πριν,μαλαξεις κατα τη διαρκεια,κ αλλαγη στασεων

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, CMES είπε:

Νοικιασα το θηλαστρο στη φαση που ο μικρος θηλαζε 6-7 γευματα την ημερα και επινε συμπληρωματικα ενα μπουκαλι το βραδυ. Αν αυτο το μπουκαλι ηταν μονο 40ml δεν θα του το εδινα καν! Το μπουκαλι ειναι 120ml γιαυτο χρειαζομαι 3 αντλησεις για να το συμπληρωσω. Επειδη την ημερα τρωει καθε 3 ωρες ειναι πολυ συγκεκριμενη η ωρα που μπορω να βαλω θηλαστρο για να μην ειναι πολυ κοντα στο θηλασμο. Επειδη ομως εχω και ενα δευτερο μικρο παιδακι και ενα σπιτι να φερω βολτα χωρις βοηθεια σπανια τα καταφερνω. Απο βαρος πηγαιναμε καλα, εχει φτασει 6800 στις 11 εβδομαδες περιπου. Ομως εδω και μια εβδομαδα αρχισε να εχει μια στασιμοτητα στο βαρος, σταματησε να κανει κακα και οι βρεγμενες πανες μειωθηκαν σε κατω απο 5 την ημερα. Αρα αναποφευκτα αρχισα να δινω παλι μπουκαλι. Αυτη τη στιγμη του δινω 4 φορες το 24ωρο και το κραταω με νυχια και με δοντια γιατι η γκρινια του ολη τη μερα ειναι απιστευτη και ηρεμει μονο αν πιει μπουκαλι. Δυστυχως λογω συνθηκων δεν μπορω να τον εχω ολη μερα στο στηθος, ακομα ομως και αν μπορουσα απο καποιο σημειο και μετα δεν το θελει καθολου. Αρα ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα πια, τον θηλαζω οσο πιο συχνα μπορω, του δινω και ξενο, χωνω και το θηλαστρο οποτε βρω ευκαιρια και οτι γινει. Εχω αντεξει 3 μηνες χωρις καμια πρακτικη βοηθεια και χωρις καμια ψυχολογικη στηριξη αφου ολοι ειναι εναντιον μου και προσπαθουν να με πεισουν να σταματησω το θηλασμο (εκτος απο την παιδιατρο). Οποτε παλι καλα....

Αν το μωρό είναι περίπου τριών μηνών κ δείχνει έντονα σημάδια πείνας έχε κατά νου πως περνουν ένα άλμα τα παιδάκια τοτε. Ισως αυξήσει τους θηλασμους ή/και τα ml! 

  

Link to comment
Share on other sites

@CMES γιατι  αν εβγαζες 40 μλ δεν θα το δινες; 

 

Πάντως Βγάζεις μια χαρά ποσότητες. Μην αγχωνεσαι με το μπουκαλι απλως κρατα το εκει, κ μειωνε το πολυ πιο σταδιακα και αν. Θα δεις πως θα περασει ενα τριμηνο κ θα τρωτε στερεες πια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , belleblue είπε:

@CMES γιατι  αν εβγαζες 40 μλ δεν θα το δινες; 

 

Πάντως Βγάζεις μια χαρά ποσότητες. Μην αγχωνεσαι με το μπουκαλι απλως κρατα το εκει, κ μειωνε το πολυ πιο σταδιακα και αν. Θα δεις πως θα περασει ενα τριμηνο κ θα τρωτε στερεες πια.

Αν δωσω μονο 40 δεν θα του φτασει, θα πρεπει να δωσω και σκονη. Το μαζευω να δωσω 120 μια φορα. Ομως τωρα η κατασταση εγινε ακομα πιο δυσκολη. Ξαφνικα δεν θελει να θηλασει καθολου, ουτε ενα λεπτο. Παθαινει υστερια και ηρεμει μονο με το μπουκαλι. Προσπαθω να τον ξεγελασω, του δινω το μισο και μετα τον βαζω στο στηθος ομως δεν καθεται πολλη ωρα. Το καταλαβαινω πως ηταν αναμενομενο να δειχνει μεγαλυτερη προτιμιση στο μπουκαλι, ομως δεν μπορω να καταλαβω, μεχρι πριν 5 μερες θηλαζε σχεδον αποκλειστικα!! Γιατι τοσο ραγδαια εξελιξη;;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , CMES είπε:

Αν δωσω μονο 40 δεν θα του φτασει, θα πρεπει να δωσω και σκονη. Το μαζευω να δωσω 120 μια φορα. Ομως τωρα η κατασταση εγινε ακομα πιο δυσκολη. Ξαφνικα δεν θελει να θηλασει καθολου, ουτε ενα λεπτο. Παθαινει υστερια και ηρεμει μονο με το μπουκαλι. Προσπαθω να τον ξεγελασω, του δινω το μισο και μετα τον βαζω στο στηθος ομως δεν καθεται πολλη ωρα. Το καταλαβαινω πως ηταν αναμενομενο να δειχνει μεγαλυτερη προτιμιση στο μπουκαλι, ομως δεν μπορω να καταλαβω, μεχρι πριν 5 μερες θηλαζε σχεδον αποκλειστικα!! Γιατι τοσο ραγδαια εξελιξη;;;;

Γιατί κ εσύ αν ηξερες οτι μπορείς να πιεις νερό απτό μπουκάλι την ώρα που διψας θα το προτιμουσες απτό να ρουφας με τρύπιο καλαμάκι. Και είναι φυσιολογικό! Τα αποκλειστικά θηλάζοντα δεν έχουν άλλη επιλογή γιατί δεν ξέρουν κάτι άλλο. Όταν όμως λέμε ότι θηλασμός και μπιμπερο σπάνια συνδιάζονται για καιρό τα ακούμε κ από πάνω. Η @Mama_Anesti_ έχει δίκιο για το άλμα ανάπτυξης. Το παιδί αν περνάει άλμα θα ζητάει συνέχεια γάλα, κάτι που προφανώς δεν τον βολεύει να παίρνει απτό στήθος εφοσον το βρίσκει πανευκολα αλλού. 

Αν νιώθεις ότι έχεις το κουράγιο πρέπει να πιστέψεις στον εαυτό σου και να παρατήσεις το μπουκαλι, να τον βάζεις συνέχεια στο στήθος κ να κάνεις περισσότερες αντλησεις. Γάλα δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις απλά οσα γεύματα χάνεις με το μπουκάλι τόσο θα μειώνεται. Αν πάλι δε μπορείς και δεν προλαβαίνεις (απόλυτα κατανοητό και φυσιολογικό, εγώ ήδη απορώ πως προλαβαίνετε με δύο παιδιά να κάνετε τα βασικά) ξεπέρασε τις τύψεις και το άγχος σου και δώσε στο παιδί να πιει απτό μπιμπερο.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Γιατί κ εσύ αν ηξερες οτι μπορείς να πιεις νερό απτό μπουκάλι την ώρα που διψας θα το προτιμουσες απτό να ρουφας με τρύπιο καλαμάκι. Και είναι φυσιολογικό! Τα αποκλειστικά θηλάζοντα δεν έχουν άλλη επιλογή γιατί δεν ξέρουν κάτι άλλο. Όταν όμως λέμε ότι θηλασμός και μπιμπερο σπάνια συνδιάζονται για καιρό τα ακούμε κ από πάνω. Η @Mama_Anesti_ έχει δίκιο για το άλμα ανάπτυξης. Το παιδί αν περνάει άλμα θα ζητάει συνέχεια γάλα, κάτι που προφανώς δεν τον βολεύει να παίρνει απτό στήθος εφοσον το βρίσκει πανευκολα αλλού. 

Αυτο το εχω εμπεδωσει καλα. Απλα δεν φανταζομουν πως θα συνεβαινε τοσο αποτομα.

Τα αλματα αναπτυξης ποσο διαρκουν; γιατι αυτη η ιστορια εχει ξεκινησει μια βδομαδα και καλα κρατει!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, CMES είπε:

Αυτο το εχω εμπεδωσει καλα. Απλα δεν φανταζομουν πως θα συνεβαινε τοσο αποτομα.

Τα αλματα αναπτυξης ποσο διαρκουν; γιατι αυτη η ιστορια εχει ξεκινησει μια βδομαδα και καλα κρατει!

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html?m=1

Θέλει υπομονη! Κ που είσαι ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...