Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση "Πρώτη φορά χωρίς τη μαμά στο νηπιαγωγείο"


Recommended Posts

On 22/10/2020 at 12:48 ΜΜ, Chrysoum είπε:

Εμένα μυξες έχουν κυριολεκτικά κάθε δεύτερη εβδομάδα. Αυτή την εβδομάδα έχει μόνο η μικρή, την επόμενη για να δούμε ποιος θα είναι! Πηγαίνουν κανονικά όταν έχουν μόνο μυξες. Δεν φοράνε μάσκα όμως, οπότε δεν το σκέφτομαι έτσι :)

Και σε μένα κάθε εβδομάδα έχει μυξες.

Πρώτη φορά τον άφησα σπίτι για μια εβδομάδα και μετά προσαρμογή μας πήγε περίπατο..άντε πάλι κλάμα.

Δεύτερη φορά που είχε μυξες τον πήγα κανονικά...δεν μου είπε κανείς τέτοιο ( έτσι και αλλιώς ήταν σίγουρα κρυομα, πήγαμε θάλασσα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 399
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 10/23/2020 at 10:46 PM, Yovanna said:

Κορίτσια, σας έχει τύχει να σας δώσουν το παιδί τραυματισμένο από τον παιδικό? Τον παρέλαβε ο άντρας μου με ολόκληρη τη μια πλευρά του προσώπου του γρατζουνισμένη βαθειά. Γρατζουνιά τεράστια , η οποία ξεκινάει κάτω από το μάτι και φτάνει μέχρι το λαιμό. Έκαναν αθλήματα και είπαν του άντρα μου ότι 5 λεπτά πριν , πήγε να πιάσει μια μπάλα που ξέφυγε και γρατζουνίστηκε σε ένα κλαδί με αγκάθια πάνω. Θα μπορούσε να είχε πάθει ζημιά στο μάτι. Ζήτησε ο άντρας μου να του βάλουν αντισηπτικό, αλλιώς δεν θα το είχαν κάνει. Του τον έδιναν απλά να φύγουν. Τους πήρα εγώ τηλέφωνο να μάθω τι ακριβώς συνέβη και ούτε που ήξεραν. Πήραν τους προπονητές τηλ για να μάθουν. Είμαι παράλογη που τα έχω ψιλοπάρει? 

Στο σχολείο αυτά συμβαίνουν ωστόσο έπρεπε να σας είχαν ενημερώσει και κυρίως θα έπρεπε να είχαν περιποιηθεί το τραύμα του.

Εγώ τον έχω πάρει και με καρούμπαλο, και με γρατζουνιά και με μελανιές, όλες τις φορές με ενημερώνουν και έχουν περιποιηθεί το όποιο τραύμα.

Πως είναι σήμερα το παιδί??

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Στο σχολείο αυτά συμβαίνουν ωστόσο έπρεπε να σας είχαν ενημερώσει και κυρίως θα έπρεπε να είχαν περιποιηθεί το τραύμα του.

Εγώ τον έχω πάρει και με καρούμπαλο, και με γρατζουνιά και με μελανιές, όλες τις φορές με ενημερώνουν και έχουν περιποιηθεί το όποιο τραύμα.

Πως είναι σήμερα το παιδί??

Καλά είναι, έχουν γιορτούλα και παρέλαση σήμερα:). Δεν ενημέρωσαν γιατί συνέβη λίγο πριν πάμε. Έπρεπε όμως να περιποιηθούν το τραύμα. Η δασκάλα του μου είπε στο τηλ. ότι αφού ήταν από φυτό, θεώρησε ότι δεν χρειάζεται να το απολυμάνει :roll:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Καλά είναι, έχουν γιορτούλα και παρέλαση σήμερα:). Δεν ενημέρωσαν γιατί συνέβη λίγο πριν πάμε. Έπρεπε όμως να περιποιηθούν το τραύμα. Η δασκάλα του μου είπε στο τηλ. ότι αφού ήταν από φυτό, θεώρησε ότι δεν χρειάζεται να το απολυμάνει :roll:

Απλά αγχώθηκες γιατί ήταν η πρώτη φορά. Μην ανησυχείς, ζήτα απλά από το σχολείο να σε ενημερώνουν άμεσα και να περιποιούνται την πληγή, αυτά συμβαίνουν.

:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Απλά αγχώθηκες γιατί ήταν η πρώτη φορά. Μην ανησυχείς, ζήτα απλά από το σχολείο να σε ενημερώνουν άμεσα και να περιποιούνται την πληγή, αυτά συμβαίνουν.

:)

Κοίταξε να δεις, μελανιές, καρούμπαλα κτλ τα περιμένω. Να "σακατευτεί" όμως το πρόσωπο του παιδιού απο φυτά με αγκάθια , τα οποία καμία δουλειά δεν έχουν στον κήπο του σχολείου, μου φάνηκε αμέλεια από την μεριά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna said:

Κοίταξε να δεις, μελανιές, καρούμπαλα κτλ τα περιμένω. Να "σακατευτεί" όμως το πρόσωπο του παιδιού απο φυτά με αγκάθια , τα οποία καμία δουλειά δεν έχουν στον κήπο του σχολείου, μου φάνηκε αμέλεια από την μεριά τους.

Έχεις δίκιο σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Υοvanna πως πάει η γρατζουνιά?Δεν σε ξέχασα αλλά ακόμη δεν μπόρεσα να βρω το όνομα της αλοιφης.Εχει μικροσκοπικό σωληνάριο κ βγαίνει σε δυο μεγέθη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Υοvanna πως πάει η γρατζουνιά?Δεν σε ξέχασα αλλά ακόμη δεν μπόρεσα να βρω το όνομα της αλοιφης.Εχει μικροσκοπικό σωληνάριο κ βγαίνει σε δυο μεγέθη.

Έχει σχεδόν εξαφανίστεί! Απίστευτο πραγματικά γιατί όποιος είδε φωτογραφία σοκαρίστηκε! Εγώ νόμιζα θα έπαιρνε μήνες για να φύγει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Έχει σχεδόν εξαφανίστεί! Απίστευτο πραγματικά γιατί όποιος είδε φωτογραφία σοκαρίστηκε! Εγώ νόμιζα θα έπαιρνε μήνες για να φύγει!

Κανουν πολυ γρήγορη επούλωση τα παιδιά.εξαρταται ομως κ απο το δερμα

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Υοvanna πως πάει η γρατζουνιά?Δεν σε ξέχασα αλλά ακόμη δεν μπόρεσα να βρω το όνομα της αλοιφης.Εχει μικροσκοπικό σωληνάριο κ βγαίνει σε δυο μεγέθη.

Elicina?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για να πούμε και κάτι ευχάριστο.

Δεν ξερω που να το γράψω.

Θα το πω εδώ επειδη ξερω οτι ολες ασχολείστε.Ανοιγουν μαλλον τα βιβλιοπωλεία.Πολυ χαίρομαι. Στην Ευρωπη δεν έκλεισαν περυσι.Οποτε μπορούμε να προμηθευομαστε κ τα περι χειροτεχνίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μιας κ το έφερε η κουβέντα ας κάνω κάποιες ερωτήσεις που κ απασχολούν. Έχω απορία πώς εξηγούμε στα παιδθα τι είναι το νηπιαγωγειο χωρίς ναεξωραΐσουμε αλλά κ χωρίς να καλλιεργήσουμε αρνητικά συναισθήματα από πριν. Αναφέρομαι στο θέμα της ύπαρξης προγραμματος που δεν διαμορφώνεται σε συνεργασία με το παιδί όπως στο σπίτι, στους κανόνες, στο ότι πρέπει να ακολουθεί το πρόγραμμα της ομάδας κλπ. Γιατί μέχρι τψρα λέμε ότι θα πάει να μάθει πράγματα κ να γνωρίσει παιδάκια κ να παίζουν- αυτά τα λέει πολύ ασυλλόγιστα ο άντρας μου που δεν ψειρίζει τόσο κάποιες καταστάσεις. εγω θεωρώ ανακριβή την περιγραφή κ θέλω να προσγειώσω στην πραγματικότητα αλλά αυτά που μου έρχονται να πω είναι ένα σύνολο πραγμάτων που δεν θα επιτρέπεται  να κάνει κ δεν μ αρέσει κ αυτό σαν προσέγγιση. Εσείς πώς το εξηγήσατε αυτό; 

 

επίσης, όσοι δεν είχατε εμπειρία σταθμού, ρωτήσατε το σχολείο απο πριν τι επιτρέπει για την προσαρμογή ή περιμένατε να σας πουν; μιλήσατε προκαταβολικά με τη δασκάλα για όσα σας απασχολούσαν για το παιδί ή περιμένατε ενημέρωση; για το κολατσιό κ τα σχετικά; περιμένατε να σας που την πρ τη μέρα ή τα ρωτήσατε με την εγγραφή; 

Link to comment
Share on other sites

Bρε @Έσπερος τι σκέφτεσαι και σκας; Απλά λες στο παιδί ότι θα πάει στο σχολείο για να μάθει γράμματα και να βρει φίλους όπως όλα τα παιδιά και όπως πας εσύ στη δουλειά, τα παιδιά πάνε σχολείο. Αν είσαι τυχερή και του κάτσει το περιβάλλον, η δασκάλα και τα άλλα παιδιά, τέλεια. Αν δεν είσαι, μετά διαχειρίζεσαι το πρόβλημα, ΑΝ εμφανιστεί. Τι προσαρμογή να κάνει το παιδάκι; Θα είναι ένα μπουλούκι παιδιά από 3μιση ως 5μιση, μπορεί και 6μιση, φαντάζεσαι ότι θα ξεχωρίσει κάπως το δικό σου; Και το βρακάκι του νακατεβάσει να κατουρήσει μέσα στην τάξη και μετά να πέσει κάτω να κυλιέται, λες δεν το έχουν ξαναζήσει δεκάδες φορές οι δασκάλες; Ή νομίζεις θα εντυπωσιαστεί το άλλο τρίχρονο, ό,τι και να κάνει ή να μην κάνει το παιδί σου; Ψυχραιμία :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μιας κ το έφερε η κουβέντα ας κάνω κάποιες ερωτήσεις που κ απασχολούν. Έχω απορία πώς εξηγούμε στα παιδθα τι είναι το νηπιαγωγειο χωρίς ναεξωραΐσουμε αλλά κ χωρίς να καλλιεργήσουμε αρνητικά συναισθήματα από πριν. Αναφέρομαι στο θέμα της ύπαρξης προγραμματος που δεν διαμορφώνεται σε συνεργασία με το παιδί όπως στο σπίτι, στους κανόνες, στο ότι πρέπει να ακολουθεί το πρόγραμμα της ομάδας κλπ. Γιατί μέχρι τψρα λέμε ότι θα πάει να μάθει πράγματα κ να γνωρίσει παιδάκια κ να παίζουν- αυτά τα λέει πολύ ασυλλόγιστα ο άντρας μου που δεν ψειρίζει τόσο κάποιες καταστάσεις. εγω θεωρώ ανακριβή την περιγραφή κ θέλω να προσγειώσω στην πραγματικότητα αλλά αυτά που μου έρχονται να πω είναι ένα σύνολο πραγμάτων που δεν θα επιτρέπεται  να κάνει κ δεν μ αρέσει κ αυτό σαν προσέγγιση. Εσείς πώς το εξηγήσατε αυτό; 

 

επίσης, όσοι δεν είχατε εμπειρία σταθμού, ρωτήσατε το σχολείο απο πριν τι επιτρέπει για την προσαρμογή ή περιμένατε να σας πουν; μιλήσατε προκαταβολικά με τη δασκάλα για όσα σας απασχολούσαν για το παιδί ή περιμένατε ενημέρωση; για το κολατσιό κ τα σχετικά; περιμένατε να σας που την πρ τη μέρα ή τα ρωτήσατε με την εγγραφή; 

Νομίζω ότι ο άντρας σου το προσεγγίζει καλύτερα! Θα του πεις ότι θα πάει να μάθει πολλά πράγματα, να γνωρίσει παιδάκια με τα οποία θα μπορεί να κάνει παρέα, να παίζουν κλπ, θα τρώνε κολατσιό-φαγητό κ.ο.κ. Και ότι θα υπάρχει μια καλή δασκάλα, η οποία θα τους λέει τί πρέπει να κάνουν και πότε, θα τα βοηθάει να μάθουν, να ζωγραφίσουν, να παίξουν κλπ. 

Τα υπόλοιπα θα τα καταλάβει μόνος του και θα προσαρμοστεί μια χαρά! γιατί θα βλέπει τί κάνουν και τα υπόλοιπα! Όπως θα ξέρεις ήδη, τα παιδάκια φέρονται πολύ διαφορετικά στο σχολείο απ'ότι στο σπίτι, είναι πολύ πιο ανοιχτά στο να δεχτούν κανόνες, να συνεργαστούν..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , irin είπε:

Όπως θα ξέρεις ήδη, τα παιδάκια φέρονται πολύ διαφορετικά στο σχολείο απ'ότι στο σπίτι, είναι πολύ πιο ανοιχτά στο να δεχτούν κανόνες, να συνεργαστούν..

xaxa εγώ το αντίθετο βλέπω στο σχολείο!! παιδιά γυμνασίου που κάνουν σαν μα μην έχουν περάσει 6 χρόνια σχολείο- 8 αν βάλουμε κ το νηπιο που το εξαιρώ επειδή δεν είναι κλασική τάξη με θρανία κλπ, όχι ότι το υποτιμώ. 

 

αληθεια εγω φοβάμαι ότι θα πάει με χαρά κ θα δει εκεί ότι τρώνε ο,τι ώρα τους πουν κ ίσως χωρίς άνεση χρόνου (δεν τρώει αργά απλώς απολαμβάνει), ότι δεν θα είναι έξω όσο θα ήθελε, ότι γενικα θε κάνει ο,τι τιυ λέει κάποιος άλλος κ δεν θα του αρέσει κ θα νομίσει ότι τον κοροϊδεύαμε. δεν εννοώ ότι είναι κακομαθημένο που γκρεμίζει το σύμπαν, είναι ήσυχο παθδι αλλά ακολουθούμε τους ρυθμούς του (κ ενίοτε το τι κρίνω εγω ότι πρέπει να γίνει ανά ώρα), έχει μάθει πολύ διαφορετικά κ θα είναι σοκ κ δν θέλω να πάει κ να συμπεριφέρεται σαν να μην είχε όρια στο σπίτι, γιατί καμία σχέση…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

xaxa εγώ το αντίθετο βλέπω στο σχολείο!! παιδιά γυμνασίου που κάνουν σαν μα μην έχουν περάσει 6 χρόνια σχολείο- 8 αν βάλουμε κ το νηπιο που το εξαιρώ επειδή δεν είναι κλασική τάξη με θρανία κλπ, όχι ότι το υποτιμώ. 

 

αληθεια εγω φοβάμαι ότι θα πάει με χαρά κ θα δει εκεί ότι τρώνε ο,τι ώρα τους πουν κ ίσως χωρίς άνεση χρόνου (δεν τρώει αργά απλώς απολαμβάνει), ότι δεν θα είναι έξω όσο θα ήθελε, ότι γενικα θε κάνει ο,τι τιυ λέει κάποιος άλλος κ δεν θα του αρέσει κ θα νομίσει ότι τον κοροϊδεύαμε. δεν εννοώ ότι είναι κακομαθημένο που γκρεμίζει το σύμπαν, είναι ήσυχο παθδι αλλά ακολουθούμε τους ρυθμούς του (κ ενίοτε το τι κρίνω εγω ότι πρέπει να γίνει ανά ώρα), έχει μάθει πολύ διαφορετικά κ θα είναι σοκ κ δν θέλω να πάει κ να συμπεριφέρεται σαν να μην είχε όρια στο σπίτι, γιατί καμία σχέση…

Δεν πρόκειται να γίνει έτσι, μην ανησυχείς. Εμπιστεύσου μας, άλλωστε και για άλλα θέματα ανησυχούσες πολύ και όλοι σου έλεγαν πως όλα θα γίνουν στην ώρα τους κλπ και μετά διαπίστωσες ότι άδικα ανησυχούσες!

Ο δικός μου στο σπίτι λέει σε όλα όχι, αντιδρά στα πάντα κλπ και στο σχολείο μου λένε ότι είναι ο πιο συνεργάσιμος, ο πιο φιλότιμος, βοηθάει κλπ.. ιδια ηλικία με τον δικό σου. όλα καλά θα πάνε!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μιας κ το έφερε η κουβέντα ας κάνω κάποιες ερωτήσεις που κ απασχολούν. Έχω απορία πώς εξηγούμε στα παιδθα τι είναι το νηπιαγωγειο χωρίς ναεξωραΐσουμε αλλά κ χωρίς να καλλιεργήσουμε αρνητικά συναισθήματα από πριν. Αναφέρομαι στο θέμα της ύπαρξης προγραμματος που δεν διαμορφώνεται σε συνεργασία με το παιδί όπως στο σπίτι, στους κανόνες, στο ότι πρέπει να ακολουθεί το πρόγραμμα της ομάδας κλπ. Γιατί μέχρι τψρα λέμε ότι θα πάει να μάθει πράγματα κ να γνωρίσει παιδάκια κ να παίζουν- αυτά τα λέει πολύ ασυλλόγιστα ο άντρας μου που δεν ψειρίζει τόσο κάποιες καταστάσεις. εγω θεωρώ ανακριβή την περιγραφή κ θέλω να προσγειώσω στην πραγματικότητα αλλά αυτά που μου έρχονται να πω είναι ένα σύνολο πραγμάτων που δεν θα επιτρέπεται  να κάνει κ δεν μ αρέσει κ αυτό σαν προσέγγιση. Εσείς πώς το εξηγήσατε αυτό; 

 

επίσης, όσοι δεν είχατε εμπειρία σταθμού, ρωτήσατε το σχολείο απο πριν τι επιτρέπει για την προσαρμογή ή περιμένατε να σας πουν; μιλήσατε προκαταβολικά με τη δασκάλα για όσα σας απασχολούσαν για το παιδί ή περιμένατε ενημέρωση; για το κολατσιό κ τα σχετικά; περιμένατε να σας που την πρ τη μέρα ή τα ρωτήσατε με την εγγραφή; 

 

Θα του παρουσιάσεις την αλήθεια. Δηλαδή ότι θα γνωρίσει πολλά παιδιά, θα κάνει φίλους και θα παίζει όλη σχεδόν την ημέρα αλλά ότι θα πρέπει να ακούει τη δασκάλα του και να ακολουθεί τους κανόνες της τάξης. Μπορείς να του μιλήσεις με ενθουσιασμό για τα άλλα παιδιά, για τα νέα παιχνίδια που θα βρει στο σχολείο, για το ότι θα έχει δική του τσάντα, ταπεράκι και παγουρίνο που μπορεί να τα διαλέξει μόνος του. Τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται. Θα σας τα πει και η δασκάλα στην πρώτη ενημέρωση. Δηλαδή για τους κανόνες, τα φαγητά που τυχόν απαγορεύονται κτλ. Γενικά πάντως, προ κορονοιού τουλάχιστον, οι δασκάλες στο νήπιο είναι εύκολα προσβάσιμες. Εμείς μπορούσαμε να της μιλήσουμε όταν αφήναμε το παιδί ή όταν το παραλαμβάναμε, ή να την πάρουμε τηλέφωνο μέχρι κάποια ώρα μετά το μάθημα. 

Link to comment
Share on other sites

πολύ χαλαρές σας βρίσκω. έτσι ήσασταν κ πριν πάνε τα παιδιά σας ή τα λετε τώρα εκ των υστέρων από την πείρα σας; 

 

αληθεια στο νηπιο το βλέπουν σαν παιχνίδι; δλδ θεωρούν ότι παίζουν κ όχι ότι κάνουν μάθημα; δεν έχουν διαμαρτυρηθεί ότι θα ήθελαν να παίζουν με τα παιχνίδια ας πούμε αντί να κάνουν τη θεματική; 

 

για το τι κάνουν τις πρώτες μέρες με όσα δεν έχουν πάει σχολείο, να περιμενω να μας που κάτι ή η λογική είναι ότι απλώς αν κλαίει θα μας καλέσουν; γιατί στο σχολείο θα πρέπει να βγάλουμε πρόγραμμα για τις πρώτες μέρες, αν είναι να πρέπει να πάρω άδεια θα πρέπει να πω να μην με βάλουν καθολου, θα δημιουργήσω πρόβλημα αν έχω μπει στο πρόγραμμα κ ξαφνικά τους πω ότι θα πάρω άδεια κ θα λείψω. 

 

γενικα έχουν ψυγείο; δλδ αν δίνω φρούτο θα μπαίνει σε ψυγείο; ή πρέπει να πάρω τσαντάκι ψυγειάκι; αυτά τα λενε τελευταία στιγμή; 

 

τουαλετα πάνε όποτε ζητήσουν ή τους πάνε συγκεκριμένη ώρα όλους μαζί; 

 

στις γωνιές παίζουν όπου θέλουν ή τους αναθέτει η δασκάλα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Έσπερος είπε:

πολύ χαλαρές σας βρίσκω. έτσι ήσασταν κ πριν πάνε τα παιδιά σας ή τα λετε τώρα εκ των υστέρων από την πείρα σας; 

 

αληθεια στο νηπιο το βλέπουν σαν παιχνίδι; δλδ θεωρούν ότι παίζουν κ όχι ότι κάνουν μάθημα; δεν έχουν διαμαρτυρηθεί ότι θα ήθελαν να παίζουν με τα παιχνίδια ας πούμε αντί να κάνουν τη θεματική; 

 

για το τι κάνουν τις πρώτες μέρες με όσα δεν έχουν πάει σχολείο, να περιμενω να μας που κάτι ή η λογική είναι ότι απλώς αν κλαίει θα μας καλέσουν; γιατί στο σχολείο θα πρέπει να βγάλουμε πρόγραμμα για τις πρώτες μέρες, αν είναι να πρέπει να πάρω άδεια θα πρέπει να πω να μην με βάλουν καθολου, θα δημιουργήσω πρόβλημα αν έχω μπει στο πρόγραμμα κ ξαφνικά τους πω ότι θα πάρω άδεια κ θα λείψω. 

 

γενικα έχουν ψυγείο; δλδ αν δίνω φρούτο θα μπαίνει σε ψυγείο; ή πρέπει να πάρω τσαντάκι ψυγειάκι; αυτά τα λενε τελευταία στιγμή; 

 

τουαλετα πάνε όποτε ζητήσουν ή τους πάνε συγκεκριμένη ώρα όλους μαζί; 

 

στις γωνιές παίζουν όπου θέλουν ή τους αναθέτει η δασκάλα; 

 

Το τι κάνει κάθε σχολείο, εξαρτάται πολύ από το σχολείο και τη δασκάλα, σε επίπεδο λεπτομερειών.

Aς πούμε, τα φρούτα συνήθως στο σχολείο μπαίνουν σαν κολατσιό εκτός ψυγείου (ούτε με ψυγειάκι) αλλά μπορεί κάποιο σχολείο να έχει άλλες ανέσεις.

Ή μπορεί μια νηπιαγωγός να είναι πιο ανεκτική σε ελεύθερο παιχνίδι και να ενθαρρύνει και την αυτοοργάνωση, κάποια άλλη να επιμένει σε κανόνες.

Η κόρη μου το μίσησε το νήπιο/προνηπιο, ο μεγάλος το λάτρεψε, ο μικρός μάλλον τον μίσησαν. Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς δηλαδή, ότι πάντα όλα ωραία και καλά. Αλλά δεν μπορείς να ελέγξεις πολλά πράγματα, εφόσον μιλάμε στα πλαίσια του νορμάλ, δηλαδή όχι αδιαφορία ή καταπίεση.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Μιας κ το έφερε η κουβέντα ας κάνω κάποιες ερωτήσεις που κ απασχολούν. Έχω απορία πώς εξηγούμε στα παιδθα τι είναι το νηπιαγωγειο χωρίς ναεξωραΐσουμε αλλά κ χωρίς να καλλιεργήσουμε αρνητικά συναισθήματα από πριν. Αναφέρομαι στο θέμα της ύπαρξης προγραμματος που δεν διαμορφώνεται σε συνεργασία με το παιδί όπως στο σπίτι, στους κανόνες, στο ότι πρέπει να ακολουθεί το πρόγραμμα της ομάδας κλπ. Γιατί μέχρι τψρα λέμε ότι θα πάει να μάθει πράγματα κ να γνωρίσει παιδάκια κ να παίζουν- αυτά τα λέει πολύ ασυλλόγιστα ο άντρας μου που δεν ψειρίζει τόσο κάποιες καταστάσεις. εγω θεωρώ ανακριβή την περιγραφή κ θέλω να προσγειώσω στην πραγματικότητα αλλά αυτά που μου έρχονται να πω είναι ένα σύνολο πραγμάτων που δεν θα επιτρέπεται  να κάνει κ δεν μ αρέσει κ αυτό σαν προσέγγιση. Εσείς πώς το εξηγήσατε αυτό; 

 

επίσης, όσοι δεν είχατε εμπειρία σταθμού, ρωτήσατε το σχολείο απο πριν τι επιτρέπει για την προσαρμογή ή περιμένατε να σας πουν; μιλήσατε προκαταβολικά με τη δασκάλα για όσα σας απασχολούσαν για το παιδί ή περιμένατε ενημέρωση; για το κολατσιό κ τα σχετικά; περιμένατε να σας που την πρ τη μέρα ή τα ρωτήσατε με την εγγραφή; 

Ότι θα πάει σχολείο να μάθει και να κάνει πολλά πράγματα, να παίξει και  να κάνει φίλους θα του πείτε και δε χρειάζεται κάτι άλλο. Τα υπόλοιπα θα τα αντιληφθεί μόνος του και θα τα αναλάβει η δασκάλα. 

Όσο για τα πρακτικά θέματα, θα ενημερωθείτε όταν αρχίσει το σχολικό έτος. Έτσι γίνεται συνήθως στο δημόσιο σχολείο. Αλλά αν έχεις γνωστές μαμάδες που τα παιδιά τους φοιτούν στο νηπιαγωγείο και η δασκάλα είναι η ίδια κάθε χρόνο, θα ξέρουν να σου πουν. 

Γενικά σκέψου ότι θα πάει νηπιαγωγείο το παιδί, κάτι που κάνουν όλα τα παιδιά. Κι επειδή είσαι στο χώρο της εκπαίδευσης, για μένα ένας ακόμη λόγος να μην ανησυχείς και αγχώνεσαι τόσο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 πούμε, τα φρούτα συνήθως στο σχολείο μπαίνουν σαν κολατσιό εκτός ψυγείου (ούτε με ψυγειάκι) αλλά μπορεί κάποιο σχολείο να έχει άλλες ανέσεις.

δεν έχουν γενικα ψυγείο για τα φαγητά του ολοήμερου; άρα αν δίνω  φρουτα θα πρέπει να πάρουμε ισοθερμικο τσαντάκι. μ αρέσει που ο άντρας μου αναρωτιόταν αν θα του καθαρίζουν τα φρουτα… 

 

πρίν από 8 λεπτά , love kids είπε:

Ότι θα πάει σχολείο να μάθει και να κάνει πολλά πράγματα, να παίξει και  να κάνει φίλους θα του πείτε και δε χρειάζεται κάτι άλλο. Τα υπόλοιπα θα τα αντιληφθεί μόνος του και θα τα αναλάβει η δασκάλα. 

 Όσο για τα πρακτικά θέματα, θα ενημερωθείτε όταν αρχίσει το σχολικό έτος. Έτσι γίνεται συνήθως στο δημόσιο σχολείο. Αλλά αν έχεις γνωστές μαμάδες που τα παιδιά τους φοιτούν στο νηπιαγωγείο και η δασκάλα είναι η ίδια κάθε χρόνο, θα ξέρουν να σου πουν. 

Γενικά σκέψου ότι θα πάει νηπιαγωγείο το παιδί, κάτι που κάνουν όλα τα παιδιά. Κι επειδή είσαι στο χώρο της εκπαίδευσης, για μένα ένας ακόμη λόγος να μην ανησυχείς και αγχώνεσαι τόσο. 

Δεν ξέρω κανέναν γονιό εδώ για να ρωτήσω. Εμείς στο γυμνάσιο κάνουμε ξενάγηση στα παιδιά της έκτης δημοτικού. συνήθως την κάνω εγω μάλιστα γιατί μ αρέσει να τα λέω αναλυτικά κ να προετοιμαΖω. γενικα είμαι τύπος που θέλει να ξέρει τι του γίνεται κ τι θα περιμένει κ τι πρόγραμμα θα υπάρχει κ όλα, με έχει φάει ήδη η αγωνία για όλα αυτά που δεν ξέρω! έχω μάθει κ από την Αγγλία που είχαμε induction tour για το οτιδήποτε, ακόμα κ το πώς τραβάμε καζανάκι όπως λέγαμε για πλάκα. γενικα δεν μπορώ αν δρν ξέρω από πριν τι προβλέπεται να κάνουμε αε ένα μέρος κ δεν μπορώ γενθκα τις απρόβλεπτες καταστάσεις. γι αυτό θέλω να είναι προετοιμασμένος για όλα. δλδ ούτε για το θέμα των κανόνων κ τξς συμπεριφοράς είχατε κάνει κάποια προετοιμασια; μόνο ότι ακούμε την κυρία; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

πολύ χαλαρές σας βρίσκω. έτσι ήσασταν κ πριν πάνε τα παιδιά σας ή τα λετε τώρα εκ των υστέρων από την πείρα σας; 

 

αληθεια στο νηπιο το βλέπουν σαν παιχνίδι; δλδ θεωρούν ότι παίζουν κ όχι ότι κάνουν μάθημα; δεν έχουν διαμαρτυρηθεί ότι θα ήθελαν να παίζουν με τα παιχνίδια ας πούμε αντί να κάνουν τη θεματική; 

 

για το τι κάνουν τις πρώτες μέρες με όσα δεν έχουν πάει σχολείο, να περιμενω να μας που κάτι ή η λογική είναι ότι απλώς αν κλαίει θα μας καλέσουν; γιατί στο σχολείο θα πρέπει να βγάλουμε πρόγραμμα για τις πρώτες μέρες, αν είναι να πρέπει να πάρω άδεια θα πρέπει να πω να μην με βάλουν καθολου, θα δημιουργήσω πρόβλημα αν έχω μπει στο πρόγραμμα κ ξαφνικά τους πω ότι θα πάρω άδεια κ θα λείψω. 

 

γενικα έχουν ψυγείο; δλδ αν δίνω φρούτο θα μπαίνει σε ψυγείο; ή πρέπει να πάρω τσαντάκι ψυγειάκι; αυτά τα λενε τελευταία στιγμή; 

 

τουαλετα πάνε όποτε ζητήσουν ή τους πάνε συγκεκριμένη ώρα όλους μαζί; 

 

στις γωνιές παίζουν όπου θέλουν ή τους αναθέτει η δασκάλα; 

Εγώ δεν ήμουν καθόλου χαλαρή πέρυσι, ήταν και δύσκολη χρονιά λόγο κορονοιου, ήταν και πολύ μικρός ο γιος μου οπότε όλα με αγχωναν. 

 

Θα προσπαθήσω να απαντησω όσα περισσότερα μπορώ. Ψυγείο λογικά θα υπάρχει αν υπάρχει και τμήμα ολοήμερου, το ζήτημα είναι να θέλει το παιδί να βάζει το κολατσιό εκεί! Το λέω γιατί ο δικός μου αρνείται, γιατί δεν θέλει να διαφέρει από τα άλλα παιδιά που βγάζουν το φαγητό από την τσάντα. 

 

Για το πρόγραμμα δεν είχα αναφέρει κάτι στο παιδί γιατί δεν το ήξερα. 

 

Την πρώτη μέρα γίνεται ενημέρωση σχετικά με το ωρολόγιο πρόγραμμα, τα φαγητά που επιτρέπονται, την αυτοεξυπηρετηση κτλ. Το παιδί πχ πρέπει να μπορεί να αλλάξει μονο του αν βραχεί. 

 

Υπάρχουν δασκάλες που τηλεφωνούν με το παραμικρό και δασκάλες που τηλεφωνούν μόνο σε σοβαρή ανάγκη. Είναι ανάλογα το σκεπτικό λοιπόν. 

 

Για την προσαρμογή μπορεί να αναφέρει κάτι η νηπιαγωγός στην πρώτη συνάντηση μπορεί να τα πει ιδιαιτέρως και αργότερα αν κάποιο παιδί δυσκολεύεται. Θυμάμαι που είχες πει κάπου πως θα ήθελες να μιλήσεις εξαρχής με την νηπιαγωγό για την προσαρμογή. Η αληθεια είναι πως δεν έχω ξεκαθαρη άποψη. Κάποιες φορές μπορεί μια τέτοια κουβέντα να δημιουργήσει προκαταβολικα εντυπωσεις αλλά ίσως και να είναι η ορθότερη κίνηση, ανάλογα την περίπτωση και την οπτική της δασκάλας. 

Επεξεργάστηκαν by Mama_Anesti_
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

δεν έχουν γενικα ψυγείο για τα φαγητά του ολοήμερου; άρα αν δίνω  φρουτα θα πρέπει να πάρουμε ισοθερμικο τσαντάκι. μ αρέσει που ο άντρας μου αναρωτιόταν αν θα του καθαρίζουν τα φρουτα… 

 

Δεν ξέρω κανέναν γονιό εδώ για να ρωτήσω. Εμείς στο γυμνάσιο κάνουμε ξενάγηση στα παιδιά της έκτης δημοτικού. συνήθως την κάνω εγω μάλιστα γιατί μ αρέσει να τα λέω αναλυτικά κ να προετοιμαΖω. γενικα είμαι τύπος που θέλει να ξέρει τι του γίνεται κ τι θα περιμένει κ τι πρόγραμμα θα υπάρχει κ όλα, με έχει φάει ήδη η αγωνία για όλα αυτά που δεν ξέρω! έχω μάθει κ από την Αγγλία που είχαμε induction tour για το οτιδήποτε, ακόμα κ το πώς τραβάμε καζανάκι όπως λέγαμε για πλάκα. γενικα δεν μπορώ αν δρν ξέρω από πριν τι προβλέπεται να κάνουμε αε ένα μέρος κ δεν μπορώ γενθκα τις απρόβλεπτες καταστάσεις. γι αυτό θέλω να είναι προετοιμασμένος για όλα. δλδ ούτε για το θέμα των κανόνων κ τξς συμπεριφοράς είχατε κάνει κάποια προετοιμασια; μόνο ότι ακούμε την κυρία; 

Πηγαίνετε παιδικη χαρα?Εκεί σίγουρα θα συναντήσεις μελλο τόκους συμμαθητές.θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...