Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

16 μηνών κάπως πίσω στην ανάπτυξη


Recommended Posts

Ούτε εμένα μου ακούγεται κάτι ανησυχητικό, εκτός από το ότι δεν δείχνει. Η δικιά μου θα γίνει 18 σε δύο βδομάδες οπότε είναι στην ίδια ηλικία και μόνο στο δειξιμο διαφέρει, που το έκανε από πολύ μικρή, στο έτος σίγουρα.

Στο περπάτημα είναι πιο πίσω από τον δικό σου. Μπουσουλησε 15μισι μηνων, σηκώθηκε όρθια από το τραπεζάκι κ τα κάγκελα της κούνιας λίγο πιο μετά και στο περπάτημα θέλει και από τα δύο χέρια, αν την κρατήσεις με το ένα πιάνεται με το άλλο από τα ρούχα μας. Και δεν περπατάει "κανονικά", σηκώνει πολύ τα πόδια σαν εύζωνας. Τις τελευταίες μέρες ανεβάζει το ένα πόδι πάνω στο τραπεζάκι. Η παιδίατρος την είδε τελευταία φορά αρχες-μέσα Σεπτέμβρη, μας λέει από καιρό ότι είναι λίγο πιο πίσω κινητικά αλλά όχι σε ανησυχητικό βαθμό και ότι θέλει να βλέπει διαφορά μήνα με μήνα, που όντως υπάρχει διαφορά. 

Στην ομιλία είμαστε στα ίδια. Από ζώα μέχρι πριν λίγο έκανε μόνο τον σκύλο, επειδή έχουμε και τον ακούει, ενώ τα άλλα ζώα που της τα λεγαμε εμείς δεν τα μάθαινε με τίποτα, εκτός από την αγελάδα. Έκανε και την καμπάνα και την πόρτα που κλεινει (νταν). Τις τελευταίες μέρες έμαθε κάνα δυο ακόμα και άρχισε να λέει σαν λέξεις "λια" το νερό, "ντέντε" την μπαλα, "νάτανάτανάτα" επειδή της λέγαμε "να τα τα σκυλάκια" και "μπαμπά" (πιο πριν είχαμε την υποψία ότι τον έλεγε "ντάντα" αλλά δεν είμαστε σίγουροι αν αναφερόταν σε αυτόν). Δεν λέει όμως ξεκάθαρα μπαμπά, μπορεί να πει μπαμπαμπα ή μπαμπαμ. Και το νταν το έχει κάνει μπαμ, οπότε μάλλον έμαθε γενικά το μπ. Από άλλες λέξεις το μόνο που έλεγε πριν, από το έτος περίπου ήταν το "μαμ" και τα γυαλιά, επειδή φοράμε όλοι στην οικογένεια, το οποίο μετά χρησιμοποίησε και ως "γιαγιά".

Για τα ζώα δεν καταλαβαίνω αν καταλαβαίνουν ότι είναι ο ήχος του ζώου ή νομίζουν ότι είναι ονομασία, γιατί η δικιά μας όταν άρχισε να λέει βαβα για τον σκύλο άρχισε να το λέει γενικά μόλις έβλεπε κάποιο ζώο και τώρα τελευταία μόλις δει γάτα λέει ένα ιγκιγκιγκιγκι που δεν ειναι μίμηση ήχου. Και σήμερα ξαφνικά είπε "πουπουβα" δείχνοντας μια κουκουβάγια.

Όπως βλέπεις γενικά δεν λέει λέξεις ακόμα, απλά όλη μέρα λέει ενωμένες συλλαβές. Ή αν μετρήσουμε και το λια= νερό και το ντέντε= μπάλα, λέει 6-7 λέξεις, καμία σχέση με τα ορόσημα που διαβάζω. Αλλά δεν ανησυχώ γιατί ποτέ στη ζωή μου δεν έχω δει παιδί που να λέει αυτά που γράφουν τα ορόσημα.

Επίσης, θ σ'το έχουν ξαναπεί αυτό βέβαια, ένας άλλος λογος που δεν χρειάζεται να ανησυχείς, εφ'οσον μάλιστα το λέει και ο παιδιατρος, είναι ότι κάθε παιδί κάνει άλλα, ανάλογα και τι του δείχνουμε. Η δικιά μας πχ δεν στέλνει φιλάκια ούτε κάνει κόλλα το, ούτε γράφει, επειδή απλά δεν της τα δείξαμε ποτέ. Αλλά ας πούμε κάνει παλαμάκια φουλ, χορεύει με όλο της το σώμα με το που ακούσει μερικά δευτερόλεπτα μουσικής και χαιρετάει πολύ συνειδητά μόλις κάποιος πει ότι φεύγει ή ακούσει κάτι σαν "θα τα πούμε", "φιλιά" κλπ όταν μιλάμε στο τηλ. Και μιμείται γενικά τα πάντα, κάποιες φορές και σαν συμβολικό παιχνίδι. Αλλά όλα αυτά με τα φιλάκια και τα κόλλα το και το χαιρετισμα δεν είναι σαν λίστες που πρέπει να μάθει να τα κάνει όλα μα όλα, είναι σαν παραδείγματα για να δεις γενικά αν αλληλεπιδρά, μιμείται κλπ.

Με τις εντολές δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί η αλήθεια είναι γιατί όποτε της λέω πχ "δώσε μου το τάδε" δεν ξέρω αν το δίνει επειδή το είπα ή θα το έκανε έτσι κι αλλιώς.

Ούτε με την αλληλεπίδραση με παιδάκια ξέρω πού είμαστε γιατί δεν συναντάμε συχνά στις κούνιες, ούτε έχουμε φίλους με μωρά. Και αν συναντήσουμε στις κούνιες επειδή ακόμα δεν περπατάει την πάμε εμείς στην κούνια, στην τσουλήθρα κλπ ή κοντά σε παιδάκια και απλά τα κοιτάει και τους απλώνει τα χέρια να τα πιάσει δείχνοντας ενθουσιασμένη. Δεν κινείται αυτόνομα όμως ώστε να δούμε πώς θα έπαιζε. Μια φορά μόνο κάθισε κάτω στο χώμα με ένα δυομισαχρονο που της έβαζε χώμα πάνω της κ άρχισε να του κάνει κι αυτή το ίδιο.

Από άλλες δεξιότητες πώς είναι ο γιος σου; Πχ τουβλάκια φτιάχνει; Βιβλία με κινούμενα μέρη παίζει; Τα μέρη του σώματος τα δείχνει; Βάζει πράγματα το ένα μέσα στο άλλο ή πάνω στο άλλο; Νομίζω αυτά είναι τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, little lamb είπε:

Ούτε εμένα μου ακούγεται κάτι ανησυχητικό, εκτός από το ότι δεν δείχνει. Η δικιά μου θα γίνει 18 σε δύο βδομάδες οπότε είναι στην ίδια ηλικία και μόνο στο δειξιμο διαφέρει, που το έκανε από πολύ μικρή, στο έτος σίγουρα.

Στο περπάτημα είναι πιο πίσω από τον δικό σου. Μπουσουλησε 15μισι μηνων, σηκώθηκε όρθια από το τραπεζάκι κ τα κάγκελα της κούνιας λίγο πιο μετά και στο περπάτημα θέλει και από τα δύο χέρια, αν την κρατήσεις με το ένα πιάνεται με το άλλο από τα ρούχα μας. Και δεν περπατάει "κανονικά", σηκώνει πολύ τα πόδια σαν εύζωνας. Τις τελευταίες μέρες ανεβάζει το ένα πόδι πάνω στο τραπεζάκι. Η παιδίατρος την είδε τελευταία φορά αρχες-μέσα Σεπτέμβρη, μας λέει από καιρό ότι είναι λίγο πιο πίσω κινητικά αλλά όχι σε ανησυχητικό βαθμό και ότι θέλει να βλέπει διαφορά μήνα με μήνα, που όντως υπάρχει διαφορά. 

Στην ομιλία είμαστε στα ίδια. Από ζώα μέχρι πριν λίγο έκανε μόνο τον σκύλο, επειδή έχουμε και τον ακούει, ενώ τα άλλα ζώα που της τα λεγαμε εμείς δεν τα μάθαινε με τίποτα, εκτός από την αγελάδα. Έκανε και την καμπάνα και την πόρτα που κλεινει (νταν). Τις τελευταίες μέρες έμαθε κάνα δυο ακόμα και άρχισε να λέει σαν λέξεις "λια" το νερό, "ντέντε" την μπαλα, "νάτανάτανάτα" επειδή της λέγαμε "να τα τα σκυλάκια" και "μπαμπά" (πιο πριν είχαμε την υποψία ότι τον έλεγε "ντάντα" αλλά δεν είμαστε σίγουροι αν αναφερόταν σε αυτόν). Δεν λέει όμως ξεκάθαρα μπαμπά, μπορεί να πει μπαμπαμπα ή μπαμπαμ. Και το νταν το έχει κάνει μπαμ, οπότε μάλλον έμαθε γενικά το μπ. Από άλλες λέξεις το μόνο που έλεγε πριν, από το έτος περίπου ήταν το "μαμ" και τα γυαλιά, επειδή φοράμε όλοι στην οικογένεια, το οποίο μετά χρησιμοποίησε και ως "γιαγιά".

Για τα ζώα δεν καταλαβαίνω αν καταλαβαίνουν ότι είναι ο ήχος του ζώου ή νομίζουν ότι είναι ονομασία, γιατί η δικιά μας όταν άρχισε να λέει βαβα για τον σκύλο άρχισε να το λέει γενικά μόλις έβλεπε κάποιο ζώο και τώρα τελευταία μόλις δει γάτα λέει ένα ιγκιγκιγκιγκι που δεν ειναι μίμηση ήχου. Και σήμερα ξαφνικά είπε "πουπουβα" δείχνοντας μια κουκουβάγια.

Όπως βλέπεις γενικά δεν λέει λέξεις ακόμα, απλά όλη μέρα λέει ενωμένες συλλαβές. Ή αν μετρήσουμε και το λια= νερό και το ντέντε= μπάλα, λέει 6-7 λέξεις, καμία σχέση με τα ορόσημα που διαβάζω. Αλλά δεν ανησυχώ γιατί ποτέ στη ζωή μου δεν έχω δει παιδί που να λέει αυτά που γράφουν τα ορόσημα.

Επίσης, θ σ'το έχουν ξαναπεί αυτό βέβαια, ένας άλλος λογος που δεν χρειάζεται να ανησυχείς, εφ'οσον μάλιστα το λέει και ο παιδιατρος, είναι ότι κάθε παιδί κάνει άλλα, ανάλογα και τι του δείχνουμε. Η δικιά μας πχ δεν στέλνει φιλάκια ούτε κάνει κόλλα το, ούτε γράφει, επειδή απλά δεν της τα δείξαμε ποτέ. Αλλά ας πούμε κάνει παλαμάκια φουλ, χορεύει με όλο της το σώμα με το που ακούσει μερικά δευτερόλεπτα μουσικής και χαιρετάει πολύ συνειδητά μόλις κάποιος πει ότι φεύγει ή ακούσει κάτι σαν "θα τα πούμε", "φιλιά" κλπ όταν μιλάμε στο τηλ. Και μιμείται γενικά τα πάντα, κάποιες φορές και σαν συμβολικό παιχνίδι. Αλλά όλα αυτά με τα φιλάκια και τα κόλλα το και το χαιρετισμα δεν είναι σαν λίστες που πρέπει να μάθει να τα κάνει όλα μα όλα, είναι σαν παραδείγματα για να δεις γενικά αν αλληλεπιδρά, μιμείται κλπ.

Με τις εντολές δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί η αλήθεια είναι γιατί όποτε της λέω πχ "δώσε μου το τάδε" δεν ξέρω αν το δίνει επειδή το είπα ή θα το έκανε έτσι κι αλλιώς.

Ούτε με την αλληλεπίδραση με παιδάκια ξέρω πού είμαστε γιατί δεν συναντάμε συχνά στις κούνιες, ούτε έχουμε φίλους με μωρά. Και αν συναντήσουμε στις κούνιες επειδή ακόμα δεν περπατάει την πάμε εμείς στην κούνια, στην τσουλήθρα κλπ ή κοντά σε παιδάκια και απλά τα κοιτάει και τους απλώνει τα χέρια να τα πιάσει δείχνοντας ενθουσιασμένη. Δεν κινείται αυτόνομα όμως ώστε να δούμε πώς θα έπαιζε. Μια φορά μόνο κάθισε κάτω στο χώμα με ένα δυομισαχρονο που της έβαζε χώμα πάνω της κ άρχισε να του κάνει κι αυτή το ίδιο.

Από άλλες δεξιότητες πώς είναι ο γιος σου; Πχ τουβλάκια φτιάχνει; Βιβλία με κινούμενα μέρη παίζει; Τα μέρη του σώματος τα δείχνει; Βάζει πράγματα το ένα μέσα στο άλλο ή πάνω στο άλλο; Νομίζω αυτά είναι τα βασικά.

@little lamb σε ευχαριστώ για την απαντηση σου και να χαιρεσαι την κορουλα σου!Λοιπον αρχικα να πω οτι εχω στον πολυ στενό μου κύκλο αλλα τρία μωρά. Ένα 14 ενα 19 και ενα 18 μηνών.Βλέπωντας λοιπόν να κανουν πράγματα που ο δικός μου απείχε πολύ και διαβάζοντας όλα τα ορόσημα θορυβήθηκα.

Φυσικά και το παιδί δεν θα εκανε πραγματα χωρις να τα εχει δει ποτε.Χαιρετάει και στέλνει φιλιά εδώ και πολύ καιρο.Δεν έδειξε ποτέ.Όσα παλαμακια και τραγουδάκια να του κάναμε απλα μας κοίταζε και μετα μας έσπρωχνε τα χέρια να το ξανακάνουμε.Οσα ζωάκια και να μιμούμαστε εκανε μονο 2 απο 9 μηνων.Αγελαδα και αλογο.Εδω και ενα μηνα έχει αρχίσει να κάνει καμια φορά παλαμάκια και τραγουδάκια και εχει μαθει 2-3 ζωάκια ακομα.Τωρα επιασε μονος το μπουκάλι του με το νερό ή το γαλα.Δεν μιμείται.Γελάει και χαιρεται οταν μας βλεπει να προσπαθουμε να του δείξουμε πχ να μιλησει στο τηλ. Αλλα μεχρι εκει.Σαν να μην τον ενδιαφερει.Δεν μου δίνει πραγματα πχ.το τουβλακι του,την πιπιλα του αλλα ταιζει τον σκυλο.Εδω και μια εβδομαδα ταιζει και εμενα.Τα παρατηρω καιρό αυτά τα έχω συζητήσει με την παιδίατρο.Μπορει να ακουστεί υπερβολικό αλλα αφορμή να γραψω εδώ ηταν οταν προχθες "επαιζε" με ενα φιλικό μας παιδακι 14 μηνων και εκείνο του εδωσε ενα τουβλακι.Ο δικος μου δεν εκανε τιποτα.Απλα τον κοιταγε.Αλλα αυτο συμβαινει γενικα.Παιζει μονος του με τουβλακια και με βιβλια με κινουμενα μέρη.Δεν δειχνει μέρη του σώματος του.Έχει μαθει να δειχνει την μύτη,το στομα και τα ματια στο δικό μας προσωπο..Η αλήθεια ειναι βεβαια οτι τις τελευταιες μερες δειχνει μεγαλυτερη αλληλεπιδραση.Σαν να μας προσεχει  περισσοτερο και να προσπαθει να μιμηθει.

Θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ούτε εμένα μου ακούγεται κάτι ανησυχητικό, εκτός από το ότι δεν δείχνει. Η δικιά μου θα γίνει 18 σε δύο βδομάδες οπότε είναι στην ίδια ηλικία και μόνο στο δειξιμο διαφέρει, που το έκανε από πολύ μικρή, στο έτος σίγουρα.

Στο περπάτημα είναι πιο πίσω από τον δικό σου. Μπουσουλησε 15μισι μηνων, σηκώθηκε όρθια από το τραπεζάκι κ τα κάγκελα της κούνιας λίγο πιο μετά και στο περπάτημα θέλει και από τα δύο χέρια, αν την κρατήσεις με το ένα πιάνεται με το άλλο από τα ρούχα μας. Και δεν περπατάει "κανονικά", σηκώνει πολύ τα πόδια σαν εύζωνας. Τις τελευταίες μέρες ανεβάζει το ένα πόδι πάνω στο τραπεζάκι. Η παιδίατρος την είδε τελευταία φορά αρχες-μέσα Σεπτέμβρη, μας λέει από καιρό ότι είναι λίγο πιο πίσω κινητικά αλλά όχι σε ανησυχητικό βαθμό και ότι θέλει να βλέπει διαφορά μήνα με μήνα, που όντως υπάρχει διαφορά. 

Στην ομιλία είμαστε στα ίδια. Από ζώα μέχρι πριν λίγο έκανε μόνο τον σκύλο, επειδή έχουμε και τον ακούει, ενώ τα άλλα ζώα που της τα λεγαμε εμείς δεν τα μάθαινε με τίποτα, εκτός από την αγελάδα. Έκανε και την καμπάνα και την πόρτα που κλεινει (νταν). Τις τελευταίες μέρες έμαθε κάνα δυο ακόμα και άρχισε να λέει σαν λέξεις "λια" το νερό, "ντέντε" την μπαλα, "νάτανάτανάτα" επειδή της λέγαμε "να τα τα σκυλάκια" και "μπαμπά" (πιο πριν είχαμε την υποψία ότι τον έλεγε "ντάντα" αλλά δεν είμαστε σίγουροι αν αναφερόταν σε αυτόν). Δεν λέει όμως ξεκάθαρα μπαμπά, μπορεί να πει μπαμπαμπα ή μπαμπαμ. Και το νταν το έχει κάνει μπαμ, οπότε μάλλον έμαθε γενικά το μπ. Από άλλες λέξεις το μόνο που έλεγε πριν, από το έτος περίπου ήταν το "μαμ" και τα γυαλιά, επειδή φοράμε όλοι στην οικογένεια, το οποίο μετά χρησιμοποίησε και ως "γιαγιά".

Για τα ζώα δεν καταλαβαίνω αν καταλαβαίνουν ότι είναι ο ήχος του ζώου ή νομίζουν ότι είναι ονομασία, γιατί η δικιά μας όταν άρχισε να λέει βαβα για τον σκύλο άρχισε να το λέει γενικά μόλις έβλεπε κάποιο ζώο και τώρα τελευταία μόλις δει γάτα λέει ένα ιγκιγκιγκιγκι που δεν ειναι μίμηση ήχου. Και σήμερα ξαφνικά είπε "πουπουβα" δείχνοντας μια κουκουβάγια.

Όπως βλέπεις γενικά δεν λέει λέξεις ακόμα, απλά όλη μέρα λέει ενωμένες συλλαβές. Ή αν μετρήσουμε και το λια= νερό και το ντέντε= μπάλα, λέει 6-7 λέξεις, καμία σχέση με τα ορόσημα που διαβάζω. Αλλά δεν ανησυχώ γιατί ποτέ στη ζωή μου δεν έχω δει παιδί που να λέει αυτά που γράφουν τα ορόσημα.

Επίσης, θ σ'το έχουν ξαναπεί αυτό βέβαια, ένας άλλος λογος που δεν χρειάζεται να ανησυχείς, εφ'οσον μάλιστα το λέει και ο παιδιατρος, είναι ότι κάθε παιδί κάνει άλλα, ανάλογα και τι του δείχνουμε. Η δικιά μας πχ δεν στέλνει φιλάκια ούτε κάνει κόλλα το, ούτε γράφει, επειδή απλά δεν της τα δείξαμε ποτέ. Αλλά ας πούμε κάνει παλαμάκια φουλ, χορεύει με όλο της το σώμα με το που ακούσει μερικά δευτερόλεπτα μουσικής και χαιρετάει πολύ συνειδητά μόλις κάποιος πει ότι φεύγει ή ακούσει κάτι σαν "θα τα πούμε", "φιλιά" κλπ όταν μιλάμε στο τηλ. Και μιμείται γενικά τα πάντα, κάποιες φορές και σαν συμβολικό παιχνίδι. Αλλά όλα αυτά με τα φιλάκια και τα κόλλα το και το χαιρετισμα δεν είναι σαν λίστες που πρέπει να μάθει να τα κάνει όλα μα όλα, είναι σαν παραδείγματα για να δεις γενικά αν αλληλεπιδρά, μιμείται κλπ.

Με τις εντολές δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί η αλήθεια είναι γιατί όποτε της λέω πχ "δώσε μου το τάδε" δεν ξέρω αν το δίνει επειδή το είπα ή θα το έκανε έτσι κι αλλιώς.

Ούτε με την αλληλεπίδραση με παιδάκια ξέρω πού είμαστε γιατί δεν συναντάμε συχνά στις κούνιες, ούτε έχουμε φίλους με μωρά. Και αν συναντήσουμε στις κούνιες επειδή ακόμα δεν περπατάει την πάμε εμείς στην κούνια, στην τσουλήθρα κλπ ή κοντά σε παιδάκια και απλά τα κοιτάει και τους απλώνει τα χέρια να τα πιάσει δείχνοντας ενθουσιασμένη. Δεν κινείται αυτόνομα όμως ώστε να δούμε πώς θα έπαιζε. Μια φορά μόνο κάθισε κάτω στο χώμα με ένα δυομισαχρονο που της έβαζε χώμα πάνω της κ άρχισε να του κάνει κι αυτή το ίδιο.

Από άλλες δεξιότητες πώς είναι ο γιος σου; Πχ τουβλάκια φτιάχνει; Βιβλία με κινούμενα μέρη παίζει; Τα μέρη του σώματος τα δείχνει; Βάζει πράγματα το ένα μέσα στο άλλο ή πάνω στο άλλο; Νομίζω αυτά είναι τα βασικά.

ε αυτο ειναι η αλληπιδραση βρε με τα παιδακια να χαιρετε οταν τα βλεπει τι περιμενες 18 μηνων να κανει να τους πει ελατε να παιξουμε?. επισης ολα αυτα που λεει ειναι λεξεις δεν εννοουμε λεξη στα μωρα να πει κατι καθαρα .λεξη εννοουμε να λεει κατι με νοημα οπως κ να το λεει ακομα κ μονο συμφωνα να ειναι αρκει να το εχει κανει εικονα κ να το λεει συγκεκριμενα για ενα αντικειμενο η ανθρωπο. στο περπατημα ισως μενει πισω γιατι φοβατε. κ μενα 17 μιση μηνων περιπου περπατησε . το να σου δινει πραγματα δεν το κανει απο μονη της αφου της το λες σημαινει οτι το καταλαβαινει αρα εκτελει εντολες. γενικα δεν το κανουν παντα οταν τους το πουμε επιλεγουν ποτε να ακολουθησουν μια εντολη πρεπει να τους αρεσει. το πιο ευκολο ειναι να τους λες να κανουν κατι που τους αρεσει πχ βαλε αυτο μεσα . 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

το να σου δινει πραγματα δεν το κανει απο μονη της αφου της το λες σημαινει οτι το καταλαβαινει αρα εκτελει εντολες. γενικα δεν το κανουν παντα οταν τους το πουμε επιλεγουν ποτε να ακολουθησουν μια εντολη πρεπει να τους αρεσει. το πιο ευκολο ειναι να τους λες να κανουν κατι που τους αρεσει πχ βαλε αυτο μεσα

 

Ναι αλλά η δικιά μας έχει από μόνη της μια τάση να δίνει πράγματα, να της το ξαναδινεις, σ'το ξαναδινει κλπ. Το έχει για παιχνιδι αυτό το αλισβερίσι, χαχα! Γενικά δεν μπορώ να σκεφτώ τι εντολή να πω ώστε να ελέγξω αν θα το κάνει. Εννοώ κάποια εντολή που δεν είναι στα πράγματα που κάνει ούτως ή άλλως όλη μέρα. Το έλα εδω-πηγαινε εκεί πάλι δεν βοηθάει για να το ελέγξεις γιατί άλλες φορές θα πάει, άλλες όχι κι άλλες θα πάει χωρίς να το ζητήσεις. Γενικά δεν το καταλαβαίνω πώς το ελέγχουμε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά η περιγραφή του αρχικού ερωτηματος δ θα με έκανε να ανησυχήσω για αναπτυξιολογο στους 16μ

Λιγο δουλειά στις εντολές αρκει

Όλα αυτά τα μπαμπαλισματα που χρησιμοποιούν την ίδια λέξη γιαια έννοια συνέχεια είναι λέξεις στην ηλικια τους

Κ φυσικα εκτός από το να δει ένα παιδάκι κ να χαρεί, δ περιμενεις κτ αλλο σε αλληλεπιδραση

Για εντολές χρησιμοποιείστε παιχνίδια. Φέρε μου ένα βιβλίο να διαβάσουμε. Πάμε να βάλουμε παπούτσια να παμε βολτα. Φέρε την ζακετα σου. Πιες λιγο νερό. Παμε να βάλουμε πλυντηριο. Έλα να μου δίνεις τα μανταλάκια.πεταξε αυτό το σκουπίδι. Έλα να μαζέψουμε τα παιχνίδια. Τάισε την κούκλα σου. Φτιάξε έναν πύργο με τα τουβλακια. Δώσε μου την γατα(λουτρινο). Φέρε το μπλε αυτοκινητάκι. Κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι αλλά η δικιά μας έχει από μόνη της μια τάση να δίνει πράγματα, να της το ξαναδινεις, σ'το ξαναδινεις κλπ. Το έχει για παιχνιδι αυτό το αλισβερίσι, χαχα! Γενικά δεν μπορώ να σκεφτώ τι εντολή να πω ώστε να ελέγξω αν θα το κάνει. Εννοώ κάποια εντολή που δεν είναι στα πράγματα που κάνει ούτως ή άλλως όλη μέρα. Το έλα εδω-πηγαινε εκεί πάλι δεν βοηθάει για να το ελέγξεις γιατί άλλες φορές θα πάει, άλλες όχι κι άλλες θα πάει χωρίς να το ζητήσεις. Γενικά δεν το καταλαβαίνω πώς το ελέγχουμε αυτό.

μα αν δεν ειναι μεσα στα πραγματα που κανει πως θα καταλαβει βρε τι της λες.? το πιο απλο που κανουν ειναι αυτο οταν βαζουν κατι μεσα σε ενα κουβα κουτι κ τετοια τους δινεις κατι στο χερι κ τους λες βαλτο μεσα . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

 

Για εντολές χρησιμοποιείστε παιχνίδια. Φέρε μου ένα βιβλίο να διαβάσουμε. Πάμε να βάλουμε παπούτσια να παμε βολτα. Φέρε την ζακετα σου. Πιες λιγο νερό. Παμε να βάλουμε πλυντηριο. Έλα να μου δίνεις τα μανταλάκια.πεταξε αυτό το σκουπίδι. Έλα να μαζέψουμε τα παιχνίδια. Τάισε την κούκλα σου. Φτιάξε έναν πύργο με τα τουβλακια. Δώσε μου την γατα(λουτρινο). Φέρε το μπλε αυτοκινητάκι. Κλπ

 

Αν δεν περπατάει όμως τα περισσότερα από αυτά δεν γίνονται εύκολα...

 

Just now, ninaki80 είπε:

μα αν δεν ειναι μεσα στα πραγματα που κανει πως θα καταλαβει βρε τι της λες.? το πιο απλο που κανουν ειναι αυτο οταν βαζουν κατι μεσα σε ενα κουβα κουτι κ τετοια τους δινεις κατι στο χερι κ τους λες βαλτο μεσα . 

 

Έτσι κι αλλιώς όμως θα το έβαζε μέσα, οπότε πώς θα ξέρω ότι το κάνει επειδή το είπα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι αλλά η δικιά μας έχει από μόνη της μια τάση να δίνει πράγματα, να της το ξαναδινεις, σ'το ξαναδινεις κλπ. Το έχει για παιχνιδι αυτό το αλισβερίσι, χαχα! Γενικά δεν μπορώ να σκεφτώ τι εντολή να πω ώστε να ελέγξω αν θα το κάνει. Εννοώ κάποια εντολή που δεν είναι στα πράγματα που κάνει ούτως ή άλλως όλη μέρα. Το έλα εδω-πηγαινε εκεί πάλι δεν βοηθάει για να το ελέγξεις γιατί άλλες φορές θα πάει, άλλες όχι κι άλλες θα πάει χωρίς να το ζητήσεις. Γενικά δεν το καταλαβαίνω πώς το ελέγχουμε αυτό.

"Εντολή" είναι και το που είναι ο μπαμπάς; πχ. Πρέπει να κοιτάξει τον μπαμπά της. Η μπορείς να πεις τρία τέσσερα βραδιά συνεχόμενα έλα να μαζέψουμε τα παιχνίδια σου και να αρχισεις να τα βάζεις σε ένα κουτί πχ η σε μία γωνία. Λογικά θα σε ακολουθήσει θα κάνει ότι κάνεις. Ε λίγες μέρες μετά λες ας μαζέψουμε τα παιχνίδια μας και περιμένεις να ξεκινήσει πρώτη. Η λες δώσε μου αυτό που κρατάς χωρίς να απλώσεις χέρια. Αν το δώσει καταλαβαίνει και εκτελεί. Η ξέρει πχ που αφήνετε τα παπούτσια. Πες πάμε στα παπούτσια μας. Η στο ντύσιμο. Δώσε χεράκι να βάλουμε μπουφάν. Εγώ από όσα διαβάζω όλα λογικά είναι. Σε ένα δύο μήνες θα δεις τρομερή εξέλιξη. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Αν δεν περπατάει όμως τα περισσότερα από αυτά δεν γίνονται εύκολα...

 

 

Έτσι κι αλλιώς όμως θα το έβαζε μέσα, οπότε πώς θα ξέρω ότι το κάνει επειδή το είπα;

θα καταλαβεις βρε οταν κατι το κανει συνηδειτα. θα σε κοιταξει καταρχας οταν της το λες κ θα δεις οτι δεν ειναι απλα συνεχεια αυτου που κανει θα διακοψει την κινηση της θα σε κοιταξει θα παρει αυτο που της δινεις κ θα το βαλει μεσα . καταλαβαινεις οτι εκεινη την ωρα σε ακουσε . η πχ αν κραταει κατι στο.χερακι της κ ειναι μπροστα ενας κουβας της λες βαλτο μεσα κ της δειχνεις που. 

αμα κανει κατι ασχετο κ της πεις ξαφνικα κανε κατι αλλο εντελως διαφορετικο  ειναι πολυπλοκη εντολη δεν θα το κανει 18 μηνων ειναι δυσκολο να καταλαβει μια τετοια αλλαγη. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως ηρεμησα αρκετά με αυτα που διαβαζω.Τι να πω; Μαλλον εχουν μαζευτεί γύρω μας τα πιο αναπτυγμένα παιδια.Περπατάνε απο 12-13 μηνών και τωρα τρεζουν γυρω γυρω μιμουνται συμπεριφορες και λεξεις,τραγουδάνε κλπ.χαχα!Εδώ διάβασα για μωρά που είναι στην ίδια περίπου φάση με τον δικό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Εγώ από όσα διαβάζω όλα λογικά είναι. Σε ένα δύο μήνες θα δεις τρομερή εξέλιξη. 

 

Βασικά δεν ανησυχώ για κάτι. Ίσα ίσα, έγραψα για να καθησυχάσω την θεματοθετρια ότι ούτε η δικιά μας κάνει κάποια πράγματα. Απλά με την ευκαιρία είπα να ρωτήσω για τις εντολές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Βασικά δεν ανησυχώ για κάτι. Ίσα ίσα, έγραψα για να καθησυχάσω την θεματοθετρια ότι ούτε η δικιά μας κάνει κάποια πράγματα. Απλά με την ευκαιρία είπα να ρωτήσω για τις εντολές.

Ωχ τώρα το είδα! Νόμιζα και το αρχικό και το δικό σου ήταν το ίδιο! :lol:

Στην θεματοθέτρια πάει η τελευταία πρόταση και στα δικά της γραφόμενα. Τα υπόλοιπα στις εντολές! Σχωρατε με! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ωχ τώρα το είδα! Νόμιζα και το αρχικό και το δικό σου ήταν το ίδιο! :lol:

Στην θεματοθέτρια πάει η τελευταία πρόταση και στα δικά της γραφόμενα. Τα υπόλοιπα στις εντολές! Σχωρατε με! 

Θεματοθέτρια νομίζω εννοεί εμένα...Η αρχική θεματοθέτρια (η πρώτη δημοσιευση του θέματος) είναι πολυ παλιά.Απλά εγω το ξαναανοιξα (η μαλλον μςταφέρθηκε αυτόματα εδω η δημοσιευση μου) @vicky86

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Εγώ για εντολές κάνω τα εξής πχ φέρε τη μπάλα να παίξουμε,πάρε το πιάτο και τάισε το αρκουδάκι,μάζεψε τα τουβλάκια,φόρεσε τα παπούτσια κτλ

 

Αν δει παπούτσια θα δοκιμάσει να τα φορέσει ούτως ή άλλως, όπως επίσης αν δει τον κουβά για τα τουβλάκια θα τα βάλει μέσα ούτως ή άλλως γιατί έτσι τα παίζει, μέσα έξω στον κουβά. Γι'αυτο δεν ξέρω τι να λέω. Το "φέρε το τάδε" δεν ξέρω αν καταλαβαίνει το"φέρε" ή μόνο το "μπάλα" και γι'αυτο το φέρνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Αν δει παπούτσια θα δοκιμάσει να τα φορέσει ούτως ή άλλως, όπως επίσης αν δει τον κουβά για τα τουβλάκια θα τα βάλει μέσα ούτως ή άλλως γιατί έτσι τα παίζει, μέσα έξω στον κουβά. Γι'αυτο δεν ξέρω τι να λέω. Το "φέρε το τάδε" δεν ξέρω αν καταλαβαίνει το"φέρε" ή μόνο το "μπάλα" και γι'αυτο το φέρνει.

Νομίζω πως το καταλαβαίνει (αν κρίνω από τον δικό μου  )αν έπιανε  μόνο τη λέξη μπάλα μπορεί να πήγαινέ να την κλωτσαγε η να την πέταγε με τα χέρια και να μην σου την έφερνε καν

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Νομίζω πως το καταλαβαίνει (αν κρίνω από τον δικό μου  )αν έπιανε  μόνο τη λέξη μπάλα μπορεί να πήγαινέ να την κλωτσαγε η να την πέταγε με τα χέρια και να μην σου την έφερνε καν

@little lambΑκριβώς αυτο

Δ χρειαζεται να περπατάει. Κάθεστε κάτω με τα τουβλακια. Της λες, δωσε μου ένα κόκκινο τουβλακι

Η οτιδήποτε γίνεται ενώ μπουσουλαει η είστε στο πατωμα

Πχ ένα συγκεκριμένο λουτρινο ανάμεσα σε αυτά που έχει εκει γυρω

Στην στοίβα βιβλίων παραδίπλα. Να πιει νερό. Να σου δώσει ένα αντικείμενο κοντά σας οχι τοσο αναμενόμενο, αλλα να το ξέρει. Πχ την κρέμα σώματος την δικιά της. Ακομη κ αν την έχεις αγκαλια κ ειναι πάνω στην συρταριερα τα πράγματα. Αρκεί να απλώνει το χέρι να το παρει

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

@little lambΑκριβώς αυτο

Δ χρειαζεται να περπατάει. Κάθεστε κάτω με τα τουβλακια. Της λες, δωσε μου ένα κόκκινο τουβλακι

Η οτιδήποτε γίνεται ενώ μπουσουλαει η είστε στο πατωμα

Πχ ένα συγκεκριμένο λουτρινο ανάμεσα σε αυτά που έχει εκει γυρω

Στην στοίβα βιβλίων παραδίπλα. Να πιει νερό. Να σου δώσει ένα αντικείμενο κοντά σας οχι τοσο αναμενόμενο, αλλα να το ξέρει. Πχ την κρέμα σώματος την δικιά της. Ακομη κ αν την έχεις αγκαλια κ ειναι πάνω στην συρταριερα τα πράγματα. Αρκεί να απλώνει το χέρι να το παρει

 

Οπότε κυρίως παίζουμε με το "δώσε μου";

Γέλασα με το κόκκινο τουβλάκι! Μόνο ενάμισι είναι καλέ! Να υποθέσω πως μπερδεύτηκες ή να αγχωθω πως πρέπει να αρχίσουμε να λέμε τα χρώματα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Οπότε κυρίως παίζουμε με το "δώσε μου";

Γέλασα με το κόκκινο τουβλάκι! Μόνο ενάμισι είναι καλέ! Να υποθέσω πως μπερδεύτηκες ή να αγχωθω πως πρέπει να αρχίσουμε να λέμε τα χρώματα;

χα χα χα τωρα θα ανχωθω εγω εμενα ειναι δυο τα χρωματα δεν τα ξερει ακομα ! νομιζω πως η μικρη σου μια χαρα εκτελει εντολες! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Οπότε κυρίως παίζουμε με το "δώσε μου";

Γέλασα με το κόκκινο τουβλάκι! Μόνο ενάμισι είναι καλέ! Να υποθέσω πως μπερδεύτηκες ή να αγχωθω πως πρέπει να αρχίσουμε να λέμε τα χρώματα;

Αν δεν τα λέτε λογικό να μην τα ξέρει,εμείς χάρη στα τουβλάκια μάθαμε 3 χρώματα πράσινο κόκκινο κίτρινο,τώρα ειναι 16,5 μηνών από δεκατεσσάρων μηνών ξεκινήσαμε να τα λέμε 

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα ότι μπορεί να μην ξέρετε χρώματα. Δ θυμαμαι αν ο μικρος ήξερε χρώματα στα 1,5.η μεγάλη ήξερε το μπλε

Αλλα βαλ'τε κτ αλλο στην περιγραφή που το ξερει

Αρχιστε τα μέρη του σώματος πχ

Link to comment
Share on other sites

Τα μέρη του σώματος τα ξέρει και τα δείχνει. Αλλά δεν το λέμε σαν εντολή, "δείξε μου" ή ", πού είναι", απλά μόλις ακούσει τη λεξη μαλλιά θα πιάσει τα μαλλιά της, μόλις ακούσει τη λέξη χέρια θα κάνει ότι τα πλένει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμένα η μικρή μου κόρη είναι 14 μηνών, πιο μικρή από τον γιο σου, αλλά από όσα περιγράφεις εκτός από το περπάτημα δεν κάνει πολλά άλλα. Περπάτησε 13 μηνών, και άρχισε να μπαμπαλιζει επίσης 13 μηνών. Δεν λέει καμία λέξη, δεν μιμείται ιδιαίτερα, αλλά κάνει παλαμάκια που και που και της αρέσει να κάνει τον "ινδιανο" (βάζει το χέρι στο στόμα και φωνάζει) όταν βλέπει την αδερφή της να τα κάνει. Δεν έχει αναπτύξει ακόμα την λεπτή κινητική δεξιότητα, όταν τρώει αρακά τα βάζει στην χούφτα για να τα βάλει στο στόμα και δεν μπορεί να τα πιάσει με τα δάχτυλα, όταν κρατάει λεγκο δεν μπορεί να τα αφαιρέσει κλπ. Δεν καταλαβαίνει εντολές, αλλά γυρνάει στο όνομα της και έρχεται προς το μέρος μου μάλλον επειδή με βλέπει που της ανοίγω τα χέρια. Δεν δείχνει, όταν θέλει κάτι πάει και το παίρνει. Αλλά είναι ένα πολύ χαρούμενο και χαμογελαστό παιδί, τρελενεται να παίζει μαζί μας και γενικά δεν ανησυχώ που δεν έχει καταφέρει πράγματα που αλλα παιδάκια στην ηλικία της έχουν καταφέρει. Αυτό με την γλώσσα δε με παραξενεύει, εκτίθεται σε 2 γλώσσες οπότε το αποδίδω εν μέρει εκεί. Η μεγάλη της αδερφή δεν είχε καμία σχέση στην ηλικία της, περπατησε 10 μηνών, χαιρετούσε, έτρωγε με τα δάχτυλα και όχι με την χούφτα από 11 μηνών, και γενικά καμία σχέση, κι όμως παρόλα αυτά δεν με ανησυχεί. Θεωρώ ότι όταν είναι τόσο μικρά, κάτω από τα 2 δηλαδή διαφέρουν πολύ τα παιδάκια ως προς το τι μπορούν να καταφέρουν. Προσωπικά θα αρχίσω να προβληματιζομαι απο τα 2 και μετά. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Τα μέρη του σώματος τα ξέρει και τα δείχνει. Αλλά δεν το λέμε σαν εντολή, "δείξε μου" ή ", πού είναι", απλά μόλις ακούσει τη λεξη μαλλιά θα πιάσει τα μαλλιά της, μόλις ακούσει τη λέξη χέρια θα κάνει ότι τα πλένει κλπ.

Ε κάντε το σε μορφή "εντολής" για να το ελέγξετε. Που είναι η κοιλιτσα σου; έλα να χτενισεις τα μαλλιά μου

Παρόλα αυτά, νομιζω εκτελεί εντολές, απλα δ καταλαβαίνεις ότι πολλά από αυτά είναι πράγματι εντολες

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κάτι να γελάσετε και να δείτε τι κακό κάνει ο κοινωνικός περίγυρος. Γέννησα ταυτόχρονα με συγγενικό πρόσωπο του άντρα μου. Ε λοιπόν οι συγκρίσεις πάνε σύννεφο. Πότε χαμογέλασε η μία, πότε η άλλη, πότε έκανε τούμπα, πότε άρχισε να κάθεται. Με ρωτούν: η κόρη σας έκανε το τάδε, έκανε το δείνα, η άλλη τα έκανε. Τις προάλλες η πεθερά μου με ρωτούσε αγχωμενη δε λέει μπαμπά μαμά ακόμα; Ένα σας λέω η μικρή είναι 9 μηνών :-D ε ημαρτον πια ( μπαμπαλιζει, αλλά τι περιμένουν να πει ποίημα; ) Έχω κλείσει τα αυτιά μου και ότι με απασχολεί σε σχέση με το παιδί το συζητάω με τον παιδίατρο και μόνο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...