Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

Συμφωνώ με την Αγγελίνα.

 

Summerwine τους οποιους προβληματισμούς σου να τους συζητήσεις ανοικτά με τον παιδίατρο. Κάποιον παιδίατρο της εμπιστοσύνης σου.

Η δική μας παιδίατρος μας καθυσήχασε γιατί και εγώ τις εξέφρασα όλους τους προβληματισμούς και όλα όσα ακούω για το συγκεκριμένο εμβόλιο. Η γυναίκα φάνηκε να ξέρει τι της γίνεται, είχε εμπεριστατωμένη απάντηση για όλα όσα ρώτησα και φάνηκε πολύ σίγουρη για το εμβόλιο και για την αναγκαιότητά του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μωρε πως να μην αγχωθει με οσα ακουγονται συνεχεια.

Summer συμφωνω με τις κοπελες, κι εγω αυτο εκανα, εχω παιδιατρο, ρωτησα, γι αυτο τον εχω οχι μονο για τις ιωσουλες του παιδιου. Εφοσον μου τα ειπε καλα θα το κανω.

Βρες ενα παιδιατρο εμπιστοσυνης και ακουσε αυτον, οχι εμας ή οποιονδηποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε μας εμφανίστηκαν οι ίδιου τύπου παρενέργειες το ίδιο περίπου χρονικό διάστημα μετά τη χορήγηση των 2 δόσεων του εμβολίου. Γιαυτό είμαι πεπεισμένος πως συνδέονται τα 2 (εμβόλιο και παρενέργειες). Τη δεύτερη φορά ήταν σημαντικά ηπιότερης μορφής και έντασης.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εννοειται οτι εχω παιδιατρο που τον εμπιστευομαι. Ομως κανενας παιδιατρος δεν ειναι απολυτος σε ενα εμβολιο που δεν περιεχεται μεσα στο εθνικο συστημα υγειας και που μολις εχει κυκλοφορησει. Και πολυ σωστα, κανενας σοβαρος γιατρος δε θα το κανει.

 

 

Απο το αρθρο με προβληματισε κυριως αυτο.

.....β ίσως με εμβολιασμό στην προεφηβική ηλικία κατά τη γνώμη μου αλλά όχι επί του παρόντος από την βρεφική. ........

Ουτε καν στην νηπιακη

 

 

Και αυτα, αν και γνωστα.

------- Ανάμεσα σε 31 ευρωπαικές χώρες, μόλις μία εφαρμόζει σήμερα γενική ανοσοποίηση στον παιδικό πληθυσμό ενάντια στην μηνιγγίτιδα Β.

Αυτό δεν εμποδίζει την εταιρία να έχει οργανώσει επιθετική άμεση επαφή με τις ελληνικές οικογένειες στα μέσα μαζικής ενημέρωσης με μηνύματα που καλούν σε εμβολιασμό των παιδιών. Δεν εμποδίζει επίσης την εταιρία να ενθαρρύνει ενεργά και πιεστικά τους παιδιάτρους της χώρας να εμβολιάσουν όλα τα παιδιά από την βρεφική ηλικία.

Δυστυχως εμμεσα καλουμαστε εμεις να αποφασισουμε γιαυτο, οι γονεις. Κατω απο την προπαγαναδα της τρομοκρατιας των μεσων μαζικης ενημερωσης. Και δεν ειναι η πρωτη φορα.

Και ακριβως αυτο γραφει το παραπανω αρθρο, η πολιτεια πρεπει να αποφασισει και οχι εμεις η οι γιατροι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν εχω ακουσει κατι για το συγκεκριμενο εμβολιο. Μην σας τρομαζω αδικα. Συζητηση κανουμε και υποστηριζοντας την αποψη μας πολλες φορες μπορει να αγχωσουμε τους αλλους.

 

Εγω οπως εχω πει ειχα αποφασισει να το κανουμε , γνωριζοντας οτι ειναι μια σπανια νοσος αλλα θανατηφορος, αλλα με προβληματισε πολυ το αρθρο του Παπαβέντση, επισης κορτισια διαβαστε εδω ειναι οι οδηγιες για το εμβολιο. http://www.ema.europa.eu/docs/el_EL/...C500137881.pdf

 

και με προβληματισε πολυ πρωτη πραγραφος.

 

Και επισης γραφει οτι δεν σε καλυπτει για ολα τα στελεχη του Β.

 

Ανοσια ικανοποιητικη δεν παρεχει, δεν καλυπτει για ολα τα στελεχη του Β, και τελεί και υπό συμπληρωματική παρακολούθηση?

Απο την αλλη και στο σοι μου ειχαμε μια γυναικα που ηταν αναπηρη απο μηνιγγιτιδα.

 

Δεν ξερω τι να κανω.

 

Πάντως καταλαβαινω το αγχος σου, γενικως εχω προβληματακι με τα εμβολια. Απλα να σου πω λόγο έρευνας που εχω κανει και πολλες συζητήσεις με ειδικούς επι των εμβολίων κλπ τα εμβολια που με τρομάζουν εμένα ειναι αυτά τα με τους ιούς (για πολλούς λόγους!)

Το συγκεκριμενο (εκτος και αν κανω λαθος) δεν εχει ιό εχει βακτηρια που ξυπνάνε το ανοσοποιητικό , λιγακι διαφορετικό εξου και προσωπικά δεν το σκέφτηκα πολυ ...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια είναι να μην αγχωνόμαστε.Εγώ απο συζήτηση-έρευνα που έχω κανει με φιλους ,οι περισσότεροι το έκαναν μετά απο προτροπή του γιατρού τους.Η δική μας δεν λεει όχι,λεει να περιμένουμε δεν επείγει το θέμα και ένας αλλος γιστρός επισης που ειπε στην ξαδερφη μου οτι θα το κανει στα παιδια του απο τη νεα χρονιά και βλέπουμε.Οι πιο παλιοι-καλοι γιατροι στην πόλη το συνιστουν ανεπιφύλακτα γιαυτο προβληματιζομαι,απ΄την αλλη η δικη μας λεει περιμενετε.Εκει που ειχα αποφασισει να τοδρομολογήσουμε απο τη νεα χρονια.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συνεχώς ακουω κι έχω διαβασει νομίζω κι εδώ μέσα ότι το συγκεκριμένο εμβόλιο είναι για 3 δόσεις.

 

Οι 3 δόσεις είναι για παιδιά κάτων των 5 μηνών,

το διάβασα και το φυλλάδιο της ίδιας της εταιρείας που μου το έδωσε ο παιδίατρός μου γιατί βαρέθηκα να ακουω το μακρύ και το κοντό του καθεμιανου.

Εκτός αν για κάποιο ιδιαίτερο λόγο ο γιατρός σας κρίνει ότι πρέπει να γίνουν 3 δόσεις, οι οδηγίες για το συγκεκριμενο εμβόλιο είναι οι εξής:

 

Πόσες δόσεις του εμβολίου χρειάζονται;

 

  • Βρέφη 2-5 μηνών: 3 δόσεις + 1 αναμνηστική δόση. Τα διαστήματα μεταξύ των δόσεων πρέπει να είναι τουλάχιστον 1 μήνας. Αναμνηστική δόση χορηγείται στην ηλικία 12-23 μηνών.
  • Παιδιά 6-11 μηνών: 2 δόσεις + 1 αναμνηστική δόση. Τα διαστήματα μεταξύ των δόσεων πρέπει να είναι τουλάχιστον 2 μήνες. Αναμνηστική δόση χορηγείται στην ηλικία 12-23 μηνών.
  • Παιδιά 12-23 μηνών: 2 δόσεις με μεσοδιάστημα δύο μηνών 1 αναμνηστική δόση. Αναμνηστική δόση χορηγείται μετά από 12-23 μήνες.
  • Παιδιά 2-10 ετών: 2 δόσεις με μεσοδιάστημα 2 μηνών.
  • Έφηβοι και ενήλικες από 11 χρονών και άνω: 2 δόσεις, με μεσοδιάστημα τουλάχιστον 1 μηνός

http://www.paidiatros.com/prolipsi/emvolia/emvolio-meningitidokokkos-b
[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα εγω μίλησα με ανοσολογο σχετικά με το εμβολιο επειδη ειχα τις επιφυλάξεις μου και με διαβεβαίωσε οτι ειναι απολύτως ασφαλές και απαραίτητο λόγω της σοβαρότητας του νοσήματος.Ο μικρός μου που εχει ενα αυτοανοσο που λεγεται ιδιοπαθης θρομβοπενικη πορφυρα δεν εχει κανει ολα τα εμβολια αλλα αυτο μου ειπε να το κανω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε σοβαρή κατάσταση συνεχίζει να νοσηλεύεται το 2 ετών αγοράκι από τα Γρεβενά με μηνιγγίτιδα, στο Γενικό Ιπποκράτειο Nοσοκομείο Θεσσαλονίκης.

Το αγοράκι νοσηλεύεται στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας από τις 5 Μαΐου και παραμένει έκτοτε σε κρίσιμη κατάσταση, έχοντας ταυτοποιηθεί ότι πρόκειται για μηνιγγίτιδα τύπου Β.

Αυτό είναι και το 9ο περιστατικό με κρούσμα μηνιγγίτιδας από τις αρχές του 2017 και όλοι οι αρμόδιοι καλούν τους γονείς να κάνουν έγκαιρα τους εμβολιασμούς στα παιδιά τους.

Πρόσφατα με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Μηνιγγίτιδας (24/04) ο Πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών Γιώργος Πατούλης, ο Πρόεδρος της Ένωσης. Ελευθεροεπαγγελματιών Παιδιάτρων Κ. Νταλούκας και πλήθος παιδιάτρων από όλη την Ελλάδα  έστειλαν το μήνυμά τους στους γονείς αναφέροντας ότι: «Η μηνιγγίτιδα προλαμβάνεται και θεραπεύεται μόνο μέσω του έγκαιρου εμβολιασμού. Γονείς και παιδίατροι πρέπει να λειτουργήσουν με κοινό στόχο την πρόληψη για την καταπολέμηση της ασθένειας».

Να σημειωθεί ότι το εμβόλιο για την Μηνιγγίτιδα Β δεν έχει ακόμη ενταχθεί στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών. Παρά τις συνεδριάσεις της Επιτροπής Εμβολιασμών, τόσο η Επιτροπή όσο και η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Υγείας δεν δίνει κάποια επίσημη απάντηση με το αν πρόκειται να ενταχθεί το εμβόλιο κατά της Μηνιγγίτιδας Β στο Εθνικό Πρόγραμμα εμβολιασμών.

«Είναι σε κρίσιμη κατάσταση-Οι γονείς πρέπει να κάνουν το εμβόλιο για τη μηνιγγίτιδα Β στα παιδιά τους»

 

Το iefimerida.gr επικοινώνησε και με τον Πρόεδρο της Ένωσης Ελευθεροεπαγγελματιών Παιδιάτρων Κωνσταντίνο Νταλούκα, ο οποίος ήταν κατηγορηματικός.

«Οι γονείς πρέπει να κάνουν το εμβόλιο για τη μηνιγγίτιδα Β στα παιδιά τους. Με αυτόν τον τρόπο θα έχουν το κεφάλι τους όσο το δυνατόν πιο ήσυχο», τόνισε αρχικά ο κ. Νταλούκας και συνέχισε:

Έχουμε στείλει τουλάχιστον τέσσερις επιστολές στον υπουργό Υγείας, με σκοπό να εντάξει το εμβόλιο για τη μηνιγγίτιδα Β στο Πρόγραμμα εμβολιασμού. Χώρες όπως η Αγγλία, η Ιταλία και η Ιρλανδία έχουν εντάξει το εμβόλιο στο Πρόγραμμα για βρέφη κάτω του ενός έτους και τα αποτελέσματα είναι άκρως θετικά, αφού στην Αγγλία για παράδειγμα υπάρχει υποδιπλασιασμός των κρουσμάτων της νόσου.

Ο κ. Νταλούκας επεσήμανε πως για ανεξήγητους λόγους το εμβόλιο παραμένει στο ράφι, την ίδια στιγμή που η παιδιατρική κοινότητα το εμπιστεύεται.

 

«Το εμβόλιο θα έπρεπε να μπει στο Πρόγραμμα εμβολιασμού, με σκοπό να το εμπιστευτεί και ο κόσμος», πρόσθεσε.

«Oι γονείς πρέπει να καταλάβουν ότι η καλύτερη πρόληψη για τις ασθένειες είναι ο εμβολιασμός»

Να σημειωθεί στο σημείο αυτό, ότι ήδη από την αρχή του έτους έχουν καταγραφεί συνολικά 8 κρούσματα της νόσου στην χώρα μας (Χίος, Βόλος, Σέρρες, Ιωάννινα, Χανιά, Ηράκλειο, Μυτιλήνη), ενώ εντός του 2016 δύο νήπια έχασαν τη ζωή τους και άλλα ακρωτηριάστηκαν, ενώ νέα κρούσματα συνεχίζουν να εμφανίζονται σε παιδιά ακόμα και τις μέρες που διανύουμε.

Πηγή: Σε σοβαρή κατάσταση παραμένει στο Ιπποκράτειο το 2 ετών αγοράκι -Κρούσμα μηνιγγίτιδας | iefimerida.gr 

 

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Με όλα αυτά που διάβασα διχάστηκα. Ο γιατρός μας λέει ναι στο εμβόλιο,  και μάλιστα μου είπε ότι ο μόνος λόγος που υπάρχει βαβούρα γύρω από το εμβόλιο είναι η τιμή του. Αν έκανε μου λέει 15€ όλοι θα το έκαναν χωρίς ερωτήσεις. 

Όμως εγώ τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. .. τα αγόρια μου είναι 4 ετών.  Είναι στη νηπιακή ηλικία.  Να το κάνω ή όχι...?

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος μας ήταν υπέρ θετικός και το κάναμε, τώρα μετά το χρόνο θα κάνουμε την αναμνηστική. Ψάχνομαι γενικά για πολλά πράγματα πχ διατροφή, ανατροφή κλπ, στο ιατρικό κομμάτι όμως ακούω και εμπιστεύομαι τον παιδίατρο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, manoulina είπε:

Με όλα αυτά που διάβασα διχάστηκα. Ο γιατρός μας λέει ναι στο εμβόλιο,  και μάλιστα μου είπε ότι ο μόνος λόγος που υπάρχει βαβούρα γύρω από το εμβόλιο είναι η τιμή του. Αν έκανε μου λέει 15€ όλοι θα το έκαναν χωρίς ερωτήσεις. 

Όμως εγώ τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. .. τα αγόρια μου είναι 4 ετών.  Είναι στη νηπιακή ηλικία.  Να το κάνω ή όχι...?

 

Το έχω κάνει και στα δύο παιδιά και μάλιστα στον γιο μου εντός του πρώτου τριμήνου της κυκλοφορίας του (η αλήθεια είναι ότι το περίμενα πώς και πώς)...έχω διαβάσει αρκετά και πραγματικά την βαβούρα δεν την έχω καταλάβει και θα συμφωνήσω με τον γιατρό σου. Αν γενικώς εμβολιάζεις τα παιδιά σου εμπιστευόμενη τις φαρμακευτικές εταιρείες που παράγουν τα εμβόλια και τους φορείς που τα εγκρίνουν, ποια η διαφορά του bexsero? Προφανώς η τιμή του!

 

 

πρίν από 34 λεπτά , marakiz είπε:

Ο παιδίατρος μας ήταν υπέρ θετικός και το κάναμε, τώρα μετά το χρόνο θα κάνουμε την αναμνηστική. Ψάχνομαι γενικά για πολλά πράγματα πχ διατροφή, ανατροφή κλπ, στο ιατρικό κομμάτι όμως ακούω και εμπιστεύομαι τον παιδίατρο.

Θα το ξέρεις φυσικά ότι λόγω μικρής ηλικίας στην 1η δόση, θα χρειαστεί και 3η δόση, περίπου έναν χρόνο μετά την δεύτερη. Στην κόρη μου έκανα την πρώτη δόση σε ηλικία 9 μηνών και την δεύτερη λίγο πριν γίνει 2 ετών, τώρα χρειάζεται να κάνω την 3η και τελευταία. Αντιθέτως, στον γιο μου που ήταν 2 ετών όταν πρωτοκυκλοφόρησε, αρκούσαν οι 2 δόσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ναι, έχουμε κάνει ήδη δύο δόσεις (6 κ 8 μηνών αν θυμάμαι καλά) και τώρα θα κάνουμε την αναμνηστική. Πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον δυο μήνες από τη μία δόση στην άλλη, δεν χρειάζεται να έχει περάσει ολόκληρος χρόνος για την αναμνηστική.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

Ναι ναι, έχουμε κάνει ήδη δύο δόσεις (6 κ 8 μηνών αν θυμάμαι καλά) και τώρα θα κάνουμε την αναμνηστική. Πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον δυο μήνες από τη μία δόση στην άλλη, δεν χρειάζεται να έχει περάσει ολόκληρος χρόνος για την αναμνηστική.

 Έχεις δίκιο, άλλα αντί άλλων θυμάμαι, τσέκαρα το βιβλιάριο της μικρής : 1η δόση έκανε 16 μηνών, 2η δόση 19 μηνών άρα επειδή έκανε την πρώτη μετά το έτος αλλά πριν γίνει 2 ετών, η τρίτη (αναμνηστική) γίνεται 12-23 μήνες μετά την δεύτερη.

 

Εσείς θα τελειώσετε πιο νωρίς, αφού έκανε τις 2 πρώτες πριν το έτος, οπότε η αναμνηστική γίνεται σε ηλικία 12-23 μηνών.

 

Για του λόγου του αληθές : http://www.paidiatros.com/prolipsi/emvolia/emvolio-meningitidokokkos-b

 

"Πόσες δόσεις του εμβολίου χρειάζονται;

  • Βρέφη 2-5 μηνών: 3 δόσεις + 1 αναμνηστική δόση. Τα διαστήματα μεταξύ των δόσεων πρέπει να είναι τουλάχιστον 1 μήνας.  Αναμνηστική δόση χορηγείται στην ηλικία 12-23 μηνών.
  • Παιδιά 6-11 μηνών: 2 δόσεις + 1 αναμνηστική δόση. Τα διαστήματα μεταξύ των δόσεων πρέπει να είναι τουλάχιστον 2 μήνες. Αναμνηστική δόση χορηγείται στην ηλικία 12-23 μηνών.
  • Παιδιά 12-23 μηνών: 2 δόσεις με μεσοδιάστημα δύο  μηνών 1 αναμνηστική δόση. Αναμνηστική δόση χορηγείται μετά από  12-23 μήνες.
  • Παιδιά 2-10 ετών: 2 δόσεις με μεσοδιάστημα 2  μηνών.
  • Έφηβοι και ενήλικες από 11 χρονών και άνω: 2 δόσεις, με μεσοδιάστημα τουλάχιστον 1 μηνός."
Link to comment
Share on other sites

Εμας η πρωτη παιδιατρος μεχρι τα 2δ ανεφερε τπτ.η δευτερη σε αλλη πολη εξακολουθει να μην το θεωρει απαραιτητο.για κανενα απο τα δυο,αλλα δ παμε σχολειο

Κ να προσθεσω οτι δ ειναι θεμα χρηματων,οχι επειδη ειμαστε πλουσιοι

Αλλα αν ειχε 10€κ εξακολουθουσε να ειναι εκτος προγραμματος εθνικου εμβολιασμου παλι δ θα το καναμε.αν εμπαινε στα υποχρεωτικα κ ας ειχε συμμετοχη 50€η δοση θα το καναμε.κ ας πληρωναμε για 5δοσεις δυο παιδια

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε το εμβολιο πριν 2 μηνες.Η γιατρος μας ηταν υπερ αλλα και εγω για να πω την αληθεια ηθελα να το κανουμε.Για δυο μερες πονουσε πολυ στο ποδι και του εδινα παυσιπονο και αυτο ηταν ολο.ειναι 3 ετων και πηγαινει παιδικο.Απο τα 20 παιδακια που εχει τα 18 το εχουν κανει.Ειναι πιο επικινδυνο κατα τη γνωμη μου παντα το να μην το εκανα.Βεβαια ξερω κ αλλες μαμαδες που εχουν διαφορετικη αποψη και δεν το εχουν κανει ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ανοίξει σχετικό θέμα στις αρχές του 2013 

[edit admin 18/9/17 συγχωνεύτηκαν οι σύνδεσμοι]

Εννοείται πως εμβολίασα και τα δύο παιδιά μου. Οι μόνες παρενέργειες ήταν το πρήξιμο-πόνος στην περιοχή του εμβολίου, αλλά έχουν εμφανίσει την ίδια αντίδραση και σε άλλα.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Εμας η πρωτη παιδιατρος μεχρι τα 2δ ανεφερε τπτ.η δευτερη σε αλλη πολη εξακολουθει να μην το θεωρει απαραιτητο.για κανενα απο τα δυο,αλλα δ παμε σχολειο

Κ να προσθεσω οτι δ ειναι θεμα χρηματων,οχι επειδη ειμαστε πλουσιοι

Αλλα αν ειχε 10€κ εξακολουθουσε να ειναι εκτος προγραμματος εθνικου εμβολιασμου παλι δ θα το καναμε.αν εμπαινε στα υποχρεωτικα κ ας ειχε συμμετοχη 50€η δοση θα το καναμε.κ ας πληρωναμε για 5δοσεις δυο παιδια

 

Η αλήθεια είναι παίζει και αυτό αρκετό ρόλο, και η δική μου παιδίατρος που ανέλαβε την μικρή ενός έτους περίπου, όταν συζητήσαμε για το αν θα περιμέναμε μετά τα 2 χρόνια για να το κάνει (για να γλυτώσουμε το κόστος μιας δόσης προφανώς), ήταν κατηγορηματική ότι πριν πάει σχολείο (πήγε 20 μηνών) θα έπρεπε να έχει ολοκληρώσει τις 2 πρώτες δόσεις και να της μένει μόνο η επαναληπτική.

 

Με την ίδια λογική και ο προηγούμενος παιδίατρος επέμενε ότι ο μεγάλος έπρεπε να προλάβει να κάνει τις 2 δόσεις πριν πάει και αυτός παιδικό στα 2,5 όπως είχαμε προγραμματίσει.

 

Για μένα ήταν ιδιαίτερα ενδεικτικό ότι η παιδίατρος το έκανε άμεσα και χωρίς δισταγμό και στον εαυτό της (εκτός από το ιατρείο της δουλεύει και σε μαιευτήριο σε νεογνά).

 

Πάντως, εάν το εμβόλιο έκανε 10-20-50 ευρώ, θα ήταν εντός προγράμματος του εθνικού εμβολιασμού όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε άλλες χώρες. Παντού, το πρόβλημα είναι το κόστος του.

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites

και εγω σκεφτομαι να το κανω στον γιο μου τωρα που θα κλεισει τα δυο..!!!! και η παιδιατρος μας ειναι υπερ του εμβολιου το εχει κανει και η ιδια και στο παιδι της!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κ από εμένα! Να πω την αλήθεια δεν το κάναμε το εμβόλιο καθώς σκεφτόμουν ότι ο παιδίατρος είπε αν δεν πάει παιδικό, να το κάνουμε του χρόνου! Αλλά τώρα με προβληματίζει το αν έρθει σε επαφή με παιδιά άσχετα από παιδικό, πόσο επικίνδυνο είναι... Οπότε σκέφτομαι στην επίσκεψη τον άλλο μήνα να το συζητήσω με τον γιατρό μας!

OFubp3.png

TyB7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το κάναμε κανονικά σε βρεφική ηλικία, περίπου 9 μηνών 1η δόση και 11-12 2η. Εννοείται θα κάνουμε και τις επαναληπτικές κανονικά.

 

Στην πρώτη δόση δεν είχε καμία αντίδραση, στη δεύτερη τον πόνεσε το ποδαράκι μετά από λίγες και έκλαιγε απαρηγόρητος καμιά ώρα, μέχρι που κατάφερα να τον κοιμίσω. Όταν ξύπνησε ήταν μια χαρά και δεν εμφάνισε τίποτε άλλο.

 

Σε μια δυνητικά θανατηφόρα ασθένεια δεν γίνεται να κλείνουμε τα μάτια, δυστυχώς!!! 

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...