Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Συνήθως παίρνω στις δασκάλες ένα μικρό δωράκι τα χριστούγεννα, και ένα στο τέλος της χρονιάς. Το χριστουγεννιάτικο σε καμία περίπτωση δεν είναι "γλείψιμο", είναι γιορτές, κάνουμε δώρα γενικώς, πόσο μάλλον στους ανθρώπους που φροντίζουν και διαπαιδαγωγούν το παιδί μας όλη μέρα (ασχέτως αν μπορεί να έχουμε τις επιμέρους διαφωνίες μας ή να μας "ταιριάζουν" περισσότερο ή λιγότερο). Στο τέλος της χρονιάς, είναι όμορφο να ευχαριστήσεις τον άλλον για την προσπάθειά του με μια ωραία χειρονομία...

 

Συνήθως παίρνω κάτι συμβολικό: ένα μικρό διακοσμητικό (γούρι, στολίδι κλπ.) τα Χριστούγεννα, και ένα δωράκι το καλοκαίρι (ένα όμορφο κουτάκι, ένα "καλοκαιρινό" βραχιολάκι πχ. από χάντρες). Συνήθως διαθέτω 7-10 ευρώ ανά δασκάλα.

 

Για φέτος σκέφτομαι να τους πάρω ή από 1 βιβλίο, ή κάποιο καλλυντικό πχ. κρέμα σώματος after sun, αφρόλουτρο κλπ. Τί λέτε;

 

Ο μικρός θα γράψει "Ευχαριστώ" και το όνομά του σε μια καρτούλα (5 χρονών γαρ...)

 

(Πρέπει να αποφασίσω μέχρι....σήμερα πριν κλείσουν τα μαγαζιά :-) )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα είναι ακόμη 3,5 και δεν μπορεί να γράψει. Οι ζωγραφιές είναι... μουτζουρίτσες - άρα θα βάλω κανονικά το χεράκι μου. Τα δίνω λέτε στη γιορτούλα; ή στο τέλος της σαιζόν;

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι το καλοκαίρι πήρα στις δασκάλες μας ένα σετ του ΚΟΡΡΕ άκρως καλοκαιρινό. Ήταν αφρόλουτρο και λοσιόν νομίζω. Αν θυμάμαι καλά κόστισε 10 ευρώ το κάθε σετ και άρεσε πολύ!

 

Εγώ πάντα στη γιορτή τα δίνω. Γίνεται πανικός αλλά απ τη στιγμή που έχω και κάρτα δεν "χάνονται" στον σωρό.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν συνηθίζω να δίνω δώρα σε δασκάλες, αν και έχω συμμετάσχει σε "ομαδική" κίνηση όλης της τάξης (του νηπιαγωγείου). Αν δοθεί ποτέ κάποιο δώρο, αυτό θα είναι του παιδιού και όχι δικό μου. Μια κάρτα, μια ζωγραφιά, οτιδήποτε, αλλά με πρωτοβουλία του παιδιού και δικής του επιλογής. Το βρίσκω λίγο άτοπο (χωρίς παρεξήγηση από όσους το συνηθίζουν) να δώσω προσωπικό δώρο στη δασκάλα εγώ σαν μαμά.

Πιστεύω ότι αυτή θα πρέπει να είναι κίνηση του παιδιού και μόνο και εφόσον θέλει το ίδιο ή νιώθει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μα η κίνηση γίνεται από εμένα. :cool:

Εγώ νιώθω και θέλω να κάνω αυτή την κίνηση. Τα γράφω όλα παραπάνω. Και θα ήθελα πολύ η μικρή να βάλει την πινελιά της, μιας και είναι το βασικό μας θέμα.

Η μικρή μπορεί να κάνει ό,τι νιώθει στο εξής κι είμαι εδώ να την υποστηρίξω εάν χρειαστεί, αλλωστε πολλές φορές ξεκινώντας απ' το σπίτι το πρωϊ για τον σταθμό έχει τσουρομαδήσει τα γαρυφαλάκια μου ονομάζοντας κάθε φορά το ΠΟΥ θα το προσφέρει (σε ποια δασκάλα).

Δικό της θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xena δεν απαντούσα σε εσένα. Γενικά μίλησα για το θέμα του δώρου δασκάλας και για το τι κάνω εγώ. :-)

 

Σε εσένα και εφόσον νιώθεις έτσι θα πρότεινα κάτι συμβολικό που όπως λες να έχει και την πινελιά του παιδιού. Δυστυχώς δεν έχω κάποια συγκεκριμένη ιδέα να προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνηθίζω να δίνω δώρα σε δασκάλες, αν και έχω συμμετάσχει σε "ομαδική" κίνηση όλης της τάξης (του νηπιαγωγείου). Αν δοθεί ποτέ κάποιο δώρο, αυτό θα είναι του παιδιού και όχι δικό μου. Μια κάρτα, μια ζωγραφιά, οτιδήποτε, αλλά με πρωτοβουλία του παιδιού και δικής του επιλογής. Το βρίσκω λίγο άτοπο (χωρίς παρεξήγηση από όσους το συνηθίζουν) να δώσω προσωπικό δώρο στη δασκάλα εγώ σαν μαμά.

Πιστεύω ότι αυτή θα πρέπει να είναι κίνηση του παιδιού και μόνο και εφόσον θέλει το ίδιο ή νιώθει έτσι.

 

Σεβαστή η άποψή σου, απλά να θέσω μια άλλη παράμετρο: περιμένουμε από ένα παιδάκι 4, 5, 6, χρονών να πάρει μόνο του πρωτοβουλία να προσφέρει κάτι στη δασκάλα;;; Νομίζω λίγο δύσκολο να το σκεφτεί από μόνο του, ακόμα κι αν θα του άρεσε να το κάνει...Όπως δεν θα περιμέναμε να σκεφτεί από μόνο του να πάρει ένα δώρο στη γιαγιά για τα γενέθλιά της. Με το να πάρει η μαμά την πρωτοβουλία, μαθαίνει και το παιδί ότι όταν αγαπάμε κάποιον και μας φρόντισε όλη τη χρονιά, μπορούμε να κάνουμε μια ωραία χειρονομία να τον ευχαριστήσουμε...

 

Εγώ προσωπικά πάντα του λέω "σκέφτομαι να πάρω ένα δωράκι στη δασκάλα σου, τί λές;"...Φυσικά δεν μου έχει πει ποτέ όχι.

 

Καταλαβαίνω βέβαια ότι κάποιον μπορεί να μην τον αντιπροσωπεύει αυτός ο τρόπος σκέψης.

Link to comment
Share on other sites

Novak, πιθανόν κάποιο παιδάκι από μόνο του να θελήσει να δώσει στη δασκάλα του κάποια ζωγραφιά, καρτούλα ή οτιδήποτε. Όχι μόνο στο τέλος της χρονιάς ή τα Χριστούγεννα, αλλά οποιαδήποτε στιγμή.

Δεν έχω αντίρρηση να του γίνει και κάποια νύξη (πχ θα ήθελες να δώσεις κάποιο δωρακι στη δασκάλα σου για τα Χριστούγεννα; ). Αλλά αν αρνηθεί το παιδί (έχει τύχει να μου πει όχι :-) ) να μην επιμείνουμε ότι "πρέπει".

Επίσης δεν έχω αντίρρηση κάποια στιγμή που το νιώθει η μαμά να κάνει από μόνη της κάποιο δωράκι στη δασκάλα του παιδιού της να την ευχαριστήσει για κάτι. (αν και εγώ μάλλον δεν θα το έκανα. Θα έμενα σε προφορικές ευχαριστίες.. )

Αντίρρηση έχω στο εθιμοτυπικό, ότι "πρέπει" να κάνουμε δώρο στη δασκάλα Χριστούγεννα, Πάσχα, τέλος της χρονιάς κτλ.

Παρόλαυτά έχω συμμετάσχει σε ομαδική κίνηση που περιελάμβανε ένα λεύκωμα με ζωγραφιές των παιδιών (πολύ καλή ιδέα), αλλά και ένα προσωπικό δώρο εντελώς άσχετο και για το οποίο συνεδρίαζαν οι μαμάδες κανα μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο "πρέπει" σε αυτή την σχέση "εκπαιδευτικού-γονέα-παιδιού" είναι να προσφέρεις ευγνωμοσύνη και σεβασμό (εφόσον το αξίζει εννοείται) στον άνθρωπο που περνά ώρες καθημερινά με το παιδί σου και εργάζεται για να το μορφώσει. Αν τώρα αυτό συνοδεύεται με συμβολικό δώρο, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τεθεί θέμα "σωστού και λάθους"

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρέπει για μένα περιλαμβάνει τη διδασκαλία από το γονέα προς το παιδί ότι οφείλουμε να εκτιμούμε αυτά που μας προσφέρουν οι άλλοι.

 

Αυτό δεν είναι απαραίτητο να περιλαμβάνει πολλά ευρώ, αλλά η κίνηση είναι σημαντική.

Δυο δώρα έχω "κρατήσει" στη μέχρι τώρα πορεία μου. Τη ζωγραφιά ενός παιδιού που είχε πολύ δύσκολη προσαρμογή και στο τέλος της χρονιάς μας ζωγράφισε αγκαλιά κι έγραψε πάνω "ευχαριστώ" (με την προφορική διευκρίνιση που με βοηθήσατε να μη φοβάμαι και να θέλω τη μαμά, αχ κλαίω και που το γράφω) και η οποία κρέμεται σε δική μου ασημένια κορνίζα στον τοίχο του γραφείου του σπιτιού μου και η κούπα που έκανε δώρο μια μαμά η οποία μου είχε κάνει άδικη καταγγελία. Την κράτησα όχι γιατί το μετάνιωσε, αλλά για να θυμάμαι ότι όσο και ν' αγαπάς και να παλεύεις για τα παιδιά, πάντα κάποιος θα έχει άλλη άποψη. Σε αυτήν πίνω κάθε μέρα τον καφέ μου στο σχολείο.

 

Χωρίς να σημαίνει ότι δε με χαροποιεί το να εκτιμούν τη δουλειά μου και να το εκφράζουν με δώρο (π.χ. μια μαμά μου αγόρασε ρούχο εντελώς του γούστου μου, ξόδεψε πέρα από χρήματα και φαιά ουσία για να με ... μελετήσει), δεν το θεωρώ προαπαιτούμενο.

 

Για την ιστορία, φέτος για τις δασκάλες του πιτσιρικιού μου φτιάξαμε μαζί μπρελόκ και αυτοσχέδια κάρτα δικής του έμπνευσης (στραβοκομμένη, τσαπατσούλικη), με μπόλικη αγάπη.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μόνο "πρέπει" σε αυτή την σχέση "εκπαιδευτικού-γονέα-παιδιού" είναι να προσφέρεις ευγνωμοσύνη και σεβασμό (εφόσον το αξίζει εννοείται) στον άνθρωπο που περνά ώρες καθημερινά με το παιδί σου και εργάζεται για να το μορφώσει. Αν τώρα αυτό συνοδεύεται με συμβολικό δώρο, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τεθεί θέμα "σωστού και λάθους"

 

Δεν νομίζω ότι έθεσε κανείς θέμα σωστού/λάθους. Εγώ τουλάχιστον, έγραψα τη δική μου οπτική γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία ξαναπήγα μετά από χρόνια φέτος στο σχολείο "της κούπας'" και την ξαναβρήκα. Πάλι εκεί είχαμε προβλήματα με γονείς (αυτή τη φορά όχι εγώ). Οπότε δικαιωματικά έγινε η στάνταρ κούπα μου πια...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία ξαναπήγα μετά από χρόνια φέτος στο σχολείο "της κούπας'" και την ξαναβρήκα. Πάλι εκεί είχαμε προβλήματα με γονείς (αυτή τη φορά όχι εγώ). Οπότε δικαιωματικά έγινε η στάνταρ κούπα μου πια...

 

Νομιζω οτι εχει ξανασυζητηθει και σε αλλο thread αλλα την στιγμη που εχουμε πλεον ολοι αποψη για ολα αναμενωμενο ειναι να υπαρχουν τετοια προβληματα. (φτανοντας στο αλλο ακρο υπαρχει και η αποψη οτι αν δεν ανακατευεσαι δεν ενδιαφερεσαι).

 

Εμεις απο την προηγουμενη φορα που ειχα γραψει αλλαξαμε δασκαλες και τελικα τις γνωρισα καλυτερα (την νηπιαγωγο την ειχαμε 3 χρονια -1 και 2 και του δημοτικου την ειχαμε 2 και θα την εχουμε αλλα 2). Προσπαθω να τους περνω κατι που θα επερνα και για τον εαυτο μου (μπορει να μην ειναι και πολυ σωστο γιατι ειναι 10-15 χρονια νεωτερες) μονο που περνω και στις δυο το ιδιο ειδος γιατι τα δειχνουν η μια στην αλλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Θα ήθελα να κάνω κάποιο Χριστουγεννιάτικο δώρο στις 2 δασκάλες μας (μία είναι η βασική, η άλλη βοηθός περισσότερο) καθώς και στη διευθύντρια. Σας φαίνεται κάπως? Εσείς κάνετε? Τι πιστεύετε θα ήταν καλύτερο? Κάτι σε γιορτινό ύφος ή κάτι άσχετο στυλ κόσμημα-τσαντάκι- άρωμα κτλ?

Επίσης θα ήταν καλύτερα να τα δώσω στην ενημέρωση του μήνα (9 Δεκέμβρη) ή μετά τη γιορτή (17 Δεκέμβρη)? Το πρώτο βολεύει περισσότερο, ο δεύτερο θα μου άρεσε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Yovanna είπε:

Θα ήθελα να κάνω κάποιο Χριστουγεννιάτικο δώρο στις 2 δασκάλες μας (μία είναι η βασική, η άλλη βοηθός περισσότερο) καθώς και στη διευθύντρια. Σας φαίνεται κάπως? Εσείς κάνετε? Τι πιστεύετε θα ήταν καλύτερο? Κάτι σε γιορτινό ύφος ή κάτι άσχετο στυλ κόσμημα-τσαντάκι- άρωμα κτλ?

Επίσης θα ήταν καλύτερα να τα δώσω στην ενημέρωση του μήνα (9 Δεκέμβρη) ή μετά τη γιορτή (17 Δεκέμβρη)? Το πρώτο βολεύει περισσότερο, ο δεύτερο θα μου άρεσε περισσότερο.

Έβλεπα χθες έχει ο Αυγερινός μισή τιμή κρέμες χεριών σώματος αφρόλουτρα μυρίζουν υπέροχα και θα τα χρησιμοποιήσουν σίγουρα εκτός αν είναι πολύ μεγάλες ηλικιακά (;) , και κασκόλ επίσης έβλεπα στο Ζάρα μαντήλια κλπ, αρωματικά κεριά χριστουγεννιάτικα η κάποιο ωραίο διακοσμητικό πάλι χριστουγεννιάτικο ή ημερολόγια για το 2022 από αυτά τα ωραία που γράφεις κιόλας; Ανάλογα και με το στυλ τους μπορείς να παίξεις σε πολλά. Εγώ θα τα έδινα στο τέλος τύπου χριστουγεννιάτικα! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

28 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Έβλεπα χθες έχει ο Αυγερινός μισή τιμή κρέμες χεριών σώματος αφρόλουτρα μυρίζουν υπέροχα και θα τα χρησιμοποιήσουν σίγουρα εκτός αν είναι πολύ μεγάλες ηλικιακά (;) , και κασκόλ επίσης έβλεπα στο Ζάρα μαντήλια κλπ, αρωματικά κεριά χριστουγεννιάτικα η κάποιο ωραίο διακοσμητικό πάλι χριστουγεννιάτικο ή ημερολόγια για το 2022 από αυτά τα ωραία που γράφεις κιόλας; Ανάλογα και με το στυλ τους μπορείς να παίξεις σε πολλά. Εγώ θα τα έδινα στο τέλος τύπου χριστουγεννιάτικα! 

Ποιος είναι ο Αυγερινός καλέ? Μαντήλια δεν δωρίζω ποτέ γιατί εγώ δεν φοράω ποτέ και μου φαίνεται το πιο άχρηστο δώρο. Τα αρωματικά κεριά μου αρέσουν για δώρο.

Οι δασκάλες είναι νέες κοπέλες, η διευθύντρια όχι. Σκεφτόμουν ή κάποια συλλογή από μίνι αρώματα , ή κόσμημα ή κάποιο χριστουγεννιάτικο, στυλ καρουσελ, μπαλαρίνα που χορεύει, χριστουγεννιάτικο διακοσμητικό κτλ. Μαζί φυσικά με κάρτα που θα έχει γράψει ο μικρός. Και κάποια ζωγραφιά.

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίες ιδέες! Έχετε υπόψη κάποια καταστήματα για κοσμήματα; Το ψάχνω και εγώ, έχω ένα πολύ αγαπημένο κατάστημα προσωπικά, αλλά υπερβολικά ακριβό για δώρο σε δασκάλα. Το κόσμηαμ είναι κάτι διαχρονικό, που θα μείνει. 

Τα αρώματα λίγο τα φοβάμαι, αν δεν αρέσουν θα πάνε για πέταμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Yovanna είπε:

Ποιος είναι ο Αυγερινός καλέ? Μαντήλια δεν δωρίζω ποτέ γιατί εγώ δεν φοράω ποτέ και μου φαίνεται το πιο άχρηστο δώρο. Τα αρωματικά κεριά μου αρέσουν για δώρο.

Οι δασκάλες είναι νέες κοπέλες, η διευθύντρια όχι. Σκεφτόμουν ή κάποια συλλογή από μίνι αρώματα , ή κόσμημα ή κάποιο χριστουγεννιάτικο, στυλ καρουσελ, μπαλαρίνα που χορεύει, χριστουγεννιάτικο διακοσμητικό κτλ. Μαζί φυσικά με κάρτα που θα έχει γράψει ο μικρός. Και κάποια ζωγραφιά.

Avgerinos δες google ειδικά οι κρέμες χεριών ααα καταπληκτικές 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Yovanna είπε:

Ποιος είναι ο Αυγερινός καλέ? Μαντήλια δεν δωρίζω ποτέ γιατί εγώ δεν φοράω ποτέ και μου φαίνεται το πιο άχρηστο δώρο. Τα αρωματικά κεριά μου αρέσουν για δώρο.

Οι δασκάλες είναι νέες κοπέλες, η διευθύντρια όχι. Σκεφτόμουν ή κάποια συλλογή από μίνι αρώματα , ή κόσμημα ή κάποιο χριστουγεννιάτικο, στυλ καρουσελ, μπαλαρίνα που χορεύει, χριστουγεννιάτικο διακοσμητικό κτλ. Μαζί φυσικά με κάρτα που θα έχει γράψει ο μικρός. Και κάποια ζωγραφιά.

Εμεις φτιαξαμε αστερακι.εχω παραγγείλει σαπονακια χριστουγεμνιατικα.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Εμεις φτιαξαμε αστερακι.εχω παραγγείλει σαπονακια χριστουγεμνιατικα.

Τι αστεράκι? Θα φτιάξεις δηλαδή σαν καλαθάκι με σαπουνάκια κτλ?

Εγώ με τα δώρα που κάνω είμαι περίεργη. Πρέπει να είναι κάτι που θα χαιρόμουν να μου προσφέρουν. Σίγουρα όχι μαντήλια -κασκόλ- αφρόλουτρα-κρέμες σωματος αρωματικές-faux bijoux -γούρια.

Τα αρώματα είναι όντως παρακινδυνευμένα, γι' αυτό μόνο συλλογή θα έδινα. Σκέφτομαι καλύτερα κάτι Χριστουγεννιάτικο και να δώσω κάτι προσωπικό στο τέλος της χρονιάς. Εγώ τρλαίνομαι για μπαλαρίνες, μουσικά κουτιά, καρουζελ κτλ. Και τα μεγάλα αρωματικά κεριά. Έχει και το Ζαρα ωραία κεριά.

Και κασετίνα με σοκολατάκια leonidas θα μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Yovanna είπε:

Τι αστεράκι? Θα φτιάξεις δηλαδή σαν καλαθάκι με σαπουνάκια κτλ?

Εγώ με τα δώρα που κάνω είμαι περίεργη. Πρέπει να είναι κάτι που θα χαιρόμουν να μου προσφέρουν. Σίγουρα όχι μαντήλια -κασκόλ- αφρόλουτρα-κρέμες σωματος αρωματικές-faux bijoux -γούρια.

Τα αρώματα είναι όντως παρακινδυνευμένα, γι' αυτό μόνο συλλογή θα έδινα. Σκέφτομαι καλύτερα κάτι Χριστουγεννιάτικο και να δώσω κάτι προσωπικό στο τέλος της χρονιάς. Εγώ τρλαίνομαι για μπαλαρίνες, μουσικά κουτιά, καρουζελ κτλ. Και τα μεγάλα αρωματικά κεριά. Έχει και το Ζαρα ωραία κεριά.

Και κασετίνα με σοκολατάκια leonidas θα μου άρεσε.

Αστεράκια φελιζολ.τα έβαζε με πινέλο κ τέμπερα.μεταχτα βούτηξε στη χρυσόσκονη.για τ ααλλα εχεις μην

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Yovanna είπε:

Τι αστεράκι? Θα φτιάξεις δηλαδή σαν καλαθάκι με σαπουνάκια κτλ?

Εγώ με τα δώρα που κάνω είμαι περίεργη. Πρέπει να είναι κάτι που θα χαιρόμουν να μου προσφέρουν. Σίγουρα όχι μαντήλια -κασκόλ- αφρόλουτρα-κρέμες σωματος αρωματικές-faux bijoux -γούρια.

Τα αρώματα είναι όντως παρακινδυνευμένα, γι' αυτό μόνο συλλογή θα έδινα. Σκέφτομαι καλύτερα κάτι Χριστουγεννιάτικο και να δώσω κάτι προσωπικό στο τέλος της χρονιάς. Εγώ τρλαίνομαι για μπαλαρίνες, μουσικά κουτιά, καρουζελ κτλ. Και τα μεγάλα αρωματικά κεριά. Έχει και το Ζαρα ωραία κεριά.

Και κασετίνα με σοκολατάκια leonidas θα μου άρεσε.

Εμένα αν μου έδινες μπαλαρίνα πχ θα κοιτούσα έτσι :huh:  θα προτιμούσα μια καλή κρέμα! Σοκολατάκια ναι να μου δώσεις! Συμφωνώ! :lol:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Εμένα αν μου έδινες μπαλαρίνα πχ θα κοιτούσα έτσι :huh:  θα προτιμούσα μια καλή κρέμα! Σοκολατάκια ναι να μου δώσεις! Συμφωνώ! :lol:

Αρωματικές κρέμες σώματος δεν φοράω γιατί δε θέλω να μπερδεύονται με το άρωμα μου. Από μικρή με σαγήνευαν οι μουσικές μπαλαρίνες , τα καρουζελ κτλ. Επίσης ψοφάω για καλόγουστα χριστουγεννιάτικα διακοσμητικά! Τα σοκολατάκια είναι σταθερή αξία!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσαν σαν ιδεες τα σαπουνακια, τα κερια, τα σοκολατακια εννοειται, κ καποιο χριστουγεννιατικο διακοσμητικο

Δ νομιζω οτι θα κανω καποιο δωρο φετος προς το παρον στις δασκαλες

Link to comment
Share on other sites

Τελικά  σταμάτησα επιστρέφοντας σε ένα κατάστημα στη γειτονιά μου με πολύ ωραία εποχιακά (το είχα αποφύγει όταν ψώνιζα για το σπίτι!), και πήρα για τη δασκάλα μας ένα πολύ ωραίο καρουζέλ ροζ-χρυσό και για τη διευθύντρια ένα πολύ ωραίο διακοσμητικό χωριό με έλατο που γυρίζει, φωτάκια και μουσική. Δεν είδα κάτι να με ενθουσιάσει για την άλλη δασκάλα και δεν ήθελα απλά να βγάλω την υποχρέωση, οπότε την έχω εκκρεμότητα. Το καρουζέλ το ζήλεψα.. 

Αγόρασα παιδιά χθες για μας από το Σκλαβενίτη που είχα πάει για ψώνια, ένα απίστευτο διακοσμητικό, μια κοπέλα που κάνει ice skating αγκαλιά με μια χιονάνθρωπο με τουτου. Κάνουν και οι 2 πατιναζ. Από τα ωραιότερα που έχω δει. Και έκανε μόνο 17 ευρώ! Το βλέπεις και νομίζεις οτι έχει τουλάχιστον 60. Θα έπαιρνα αν έβρισκα για την άλλη δασκάλα αλλά δεν γίνεται να της πάρω δώρο απο το Σκλαβενίτη..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...