Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε φαίνεται σάκος; Θα σκάσω από την αγωνία..!!!


Recommended Posts

παπί συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου... Οι τιμές που αναφέρεις είναι απόσο γνωρίζω φυσιολογικότατες για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Απ'όσο γνωρίζω στην αρχή της εγκυμοσύνης η χοριακή πρέπει να διπλασιάζεται κάθε δύο μέρες. Αν στις 16/2 ήταν στο 65 στις 22/2 θα έπρεπε να ήταν κάπου στο 500... Εσένα ήταν στο 630 στις 23/2, γιατί δεν είναι όσο θα έπρεπε; Πόσο θα έπρεπε να είναι;

 

Όσον αφορά το πότε φαίνεται ο σάκος, μήπως είναι πολύ νωρίς ακόμα; Νομίζω πως πρέπει να κλείσεις τις 6 εβδομάδες αν θέλεις να είσαι σίγουρη ότι θα δεις κάτι (άρα στα τέλη της επόμενης εβδομάδας...)

 

Από άλλα συμπτώματα πώς τα πάς; Αναγούλες έχεις; Υπνηλία;

 

Πιστεύω πραγματικά ότι τζάμπα ανυσηχείς.. Όλα θα πάνε καλά...

 

Απο την αρχη ο γιατρός με το αρνητικό τεστ που είχα κάνει κ μην βλέποντας σάκο μου είχε κάνει λόγο για κίνδυνο εξωμήτριου,άρα καταλαβαίνεις πόση αγωνία απο την πρώτη στιγμή.βέβαια τρεις μέρες μετα το τεστ η χοριακη έδειξε 65,στη δεύτερη μέτρηση ανέβηκε ικανοποιητικά στην τριτη όμως δεν διπλασιάστηκε απλώς αυξήθηκε απο 455 σε 631. Δεν είναι χαμηλή;την Τριτη θα ξανακανω κ θα πάω κ στο γιατρό.αν όλα πάνε καλα δεν θα πρέπει να το δούμε;θα είναι ακριβώς 6 εβδομάδες. Ευχαριστώ πολυ για την υποστηριξη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α! Αναγούλες δεν έχω καθόλου ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν χάλια.υπνηλία έχω αλλα μήπως είναι απο την κούραση;πέρασα κ μια ίωση που με ταλαιπώρησε.κατα τα άλλα πονάει η κοιλιά όπως περιμένω περίοδο κ λίγο το στηθος

Link to comment
Share on other sites

διαβασα και το αλλο μηνυμα σου σε άλλο θεμα για το παιδακι σου και την ταλαιπωρια που περασατε με τα χειρουργια κλπ και μονο απο αυτο που περασες καταλαβαίνω οτι θελει πολυ δυναμη και κουραγιο . Ειπες οτι εισαι 26 χρονων νομιζω! Σε θαυμαζω για τη δυναμη σου.

Ξαναλεω ολα καλα θα πανε! Α και αφου ακουσατε και καρδουλα αυτο ειναι πολυ καλο απο οσο ξερω...

 

Ευχαριστώ πάσα πολυ για το κουράγιο..με τη μικρή πράγματι περάσαμε πολυ δύσκολα..Δόξα το Θεό όμως! Όσο για την ηλικία χαίρομαι που με μικραινεις!!χι χι,όχι είμαι 30 μάλλον μπερδεύεσαι..το βασικότερο όμως δυστυχώς είναι ότι όχι μόνο δεν ακούσαμε καρδούλα αλλα δεν έχουμε δει ούτε σάκο!εξ ού κ η αγωνια

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..Έκανα τεστ και βγήκε θετικό.την επόμενη ημέρα έκανα χοριακή και βγήκε 71.5. Πήγα για υπέρηχο και μου είπε ο γιατρός δεν υπάρχει σάκος.μπορεί να παίζει εξωμήτριο είπε.ξανακάνω χοριακή και βγαίνει 581..τελευταία περίοδος μου ήρθε 26/06/2017.λογικά είμαι στην έκτη εβδομάδα..βοηθήστε με σας παρακαλώ....έχω αγχωθεί πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τι σου είπε ο γιατρός; Επειδή είχα πολλά προβλήματα με αποβολές και εγκυμοσύνες υψηλου κινδύνου, θυμάμαι μέχρι τα 1000 παρακολυθήσαμε χωριακή κάθε 2 μέρες, μετά από τα 1000-1500 έκανα υπέρηχο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Panagiota29 είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..Έκανα τεστ και βγήκε θετικό.την επόμενη ημέρα έκανα χοριακή και βγήκε 71.5. Πήγα για υπέρηχο και μου είπε ο γιατρός δεν υπάρχει σάκος.μπορεί να παίζει εξωμήτριο είπε.ξανακάνω χοριακή και βγαίνει 581..τελευταία περίοδος μου ήρθε 26/06/2017.λογικά είμαι στην έκτη εβδομάδα..βοηθήστε με σας παρακαλώ....έχω αγχωθεί πολύ

Γλυκιά μου ο σάκος στον υπέρηχο φαίνεται μετά τις 1500 μονάδες χοριακής.Απορώ πως δεν στο είπε ο γιατρός σου .Το εξωμήτριο δεν μπορείς πάντα να το καταλάβεις.Μόνο με τον υπέρηχο.Πότε είχες 581?Διπλασιάστηκε μετά από 2 μέρες?Εχεις σταθερό κύκλο?Επίσης μπορεί να είχες καθυστερημένη σύλληψη γι αυτό η χοριακή να μην είναι για την αναμενόμενη βδομάδα.Διπλασιασμό θέλεις.Επανέλαβε την χοριακή σου και μόλις ξεπεράσει τις 1500 ξαναπάς.Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...πρώτα πήγα για υπέρηχο δεν είδαμε κάτι και μετά μου είπε να κάνω χοριακή.581 είχα στις 4/08/17.αύριο θα κάνω ξανά εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Μαλλον πρεπει να αλλαξεις γιατρο.λογικο να μη βλεπει σακο.σακο θα δειτε μετα το 1000-1500χοριακη

Συνηθως το εξωμητριο εχει πολυ υψηλες τιμες κ πονο

Εγω που ειχα εξωμητριο οι τιμεσ τησ χοριακησ ξεκινησαν απο πολυ χαμηλα...γυρω στισ 80 μοναδεσ...και μεχρι να ανεβει πανω απο τισ 1200 μοναδεσ για να μπορεσουμε να δουμε πωσ προκειται ψια εξωμητριο περασαν αρκετεσ μερεσ...επισησ δεν ειχα καθολου πονο...

Οποτε καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη...γι αυτο θελει μεγαλη προσοχη κ παρακιλουθηση τησ χοριακησ..

Panagiota μην το βαζεισ κατω ακομη...μπορει να εξελιχτουν ολα κατ ευχην...

Και εγω στη 2η εγκυμοσυνη με τιμη χοριακησ 60 ξεκινησα..παρακολουθουσαμε την αυξηση τησ χοριακησ..και στην 8 εβδομαδα ακουσαμε κ  καρδουλα....

Ολα να πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Panagiota29 είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...πρώτα πήγα για υπέρηχο δεν είδαμε κάτι και μετά μου είπε να κάνω χοριακή.581 είχα στις 4/08/17.αύριο θα κάνω ξανά εξέταση.

Κορίτσι μου έκανες την χοριακή?Λογικά η χοριακή σου πρέπει να είναι περίπου 2000 και θα μπορείς να πας για υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Εγω που ειχα εξωμητριο οι τιμεσ τησ χοριακησ ξεκινησαν απο πολυ χαμηλα...γυρω στισ 80 μοναδεσ...και μεχρι να ανεβει πανω απο τισ 1200 μοναδεσ για να μπορεσουμε να δουμε πωσ προκειται ψια εξωμητριο περασαν αρκετεσ μερεσ...επισησ δεν ειχα καθολου πονο...

Οποτε καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη...γι αυτο θελει μεγαλη προσοχη κ παρακιλουθηση τησ χοριακησ..

Panagiota μην το βαζεισ κατω ακομη...μπορει να εξελιχτουν ολα κατ ευχην...

Και εγω στη 2η εγκυμοσυνη με τιμη χοριακησ 60 ξεκινησα..παρακολουθουσαμε την αυξηση τησ χοριακησ..και στην 8 εβδομαδα ακουσαμε κ  καρδουλα....

Ολα να πανε καλα...

Γι αυτο κ εγραψα συνηθως.υπαρχουν κ οι περιπτωσεις που δ εχεις συμπτωματα κ χαμηλη χοριακη

Αλλα οχι να μιλαει ο γιατρος στις 5εβδ με 500χοριακη για εξωμητριο,αφου ετσι κ αλλιως δ φαινεται σακος τοτε

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Panagiota29 είπε:

κορίτσια έκανα σήμερα χοριακή και βγήκε 1179..απο 581 στις 04/08

Παναγιωτα μου ο γιατροσ σου τι σου ειπε? Για αυτη την τιμη τησ χοριακησ?? Στο ιδιο μικροβιολογικο την εκανεσ?? Η χοριακη πρεπει να εχει μια αυξηση τουλαχιστον 80 τοισ εκατο ανα 24 ωρο.ποτε θα πασ για υπερηχο??

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Panagiota29 είπε:

κορίτσια έκανα σήμερα χοριακή και βγήκε 1179..απο 581 στις 04/08

Εγώ θα έλεγα ότι δε μου φαίνεται καλή. Όμως εγώ είμαι μια απλή φοιτήτρια, δεν είμαι και ειδικός. Ο γιατρός σου τι γνώμη έχει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Panagiota29 είπε:

κορίτσια έκανα σήμερα χοριακή και βγήκε 1179..απο 581 στις 04/08

H χοριακή κανονικά διπλασιάζεται ανά 2, το πολύ 3 μέρες. Πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κι απο μένα,ο διπλασιασμός της χοριακης πρέπει να συμβεί απο 48-72 ωρες.Ο σάκος φυσικά κ δεν φαίνεται πριν τις 1500 μονάδες.Πληροφοριακα κ μονο γιατι βλέπω οτι το ποστ είναι παλιο!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σε όλες. Μόλις γύρισα από το γιατρό κι εχω πεθάνει στο κλάμα!

30/11 εμβρυομεταφορα 2 εμβρύων 3 ημερών

12/12 χοριακή 147

14/12 χοριακή 312

17/12 χοριακή 725

20/12 (σήμερα) χοριακη 2135

Πήγαμε για τον πρώτο υπέρηχο και δεν είδαμε απολύτως τίποτα. Μας καθησύχασε, είπε ότι καμιά φορά συμβαίνει να μη φαίνεται ακόμα κ είπε να κάνω χοριακή στις 27 και ξαναπάμε τοτε για υπέρηχο.

Έχει συμβεί σε καμία; Έχω τρελαθεί εντελώς!

Link to comment
Share on other sites

@noelie δε σου είπαν ότι σάκο έτσι και αλλιώς δεν βλέπεις αν δε πιάσει τουλάχιστον 5000 μονάδες η χοριάκη;

Εγώ βλέπω μια χοριακή που ανεβαίνει όπως πρέπει, απλά οι μετρήσεις σου είναι πολύ νωρίς.

Σάκο βλέπεις περίπου 24 μέρες μετά την σύλληψη. Αν πούμε ότι έγινε στις 30/11, σάκο θα έβλεπες τα Χριστούγεννα! Μη κλαις τζάμπα! Ολα καλά θα πάνε!!!

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, noelie είπε:

Καλησπέρα σε όλες. Μόλις γύρισα από το γιατρό κι εχω πεθάνει στο κλάμα!

30/11 εμβρυομεταφορα 2 εμβρύων 3 ημερών

12/12 χοριακή 147

14/12 χοριακή 312

17/12 χοριακή 725

20/12 (σήμερα) χοριακη 2135

Πήγαμε για τον πρώτο υπέρηχο και δεν είδαμε απολύτως τίποτα. Μας καθησύχασε, είπε ότι καμιά φορά συμβαίνει να μη φαίνεται ακόμα κ είπε να κάνω χοριακή στις 27 και ξαναπάμε τοτε για υπέρηχο.

Έχει συμβεί σε καμία; Έχω τρελαθεί εντελώς!

Mα αφού σου είπε και ο γιατρός ότι είναι νωρίς, γιατί να ανησυχείς; Κράτησε το θετικό ότι η χωριακή ανεβαίνει υποδειγματικά.

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ  @vtgian

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Παντού διαβάζω ότι πάνω από 1500 φαίνεται σάκος. Γι αυτό τρελάθηκα! Χάρηκα που μου λέτε για 5000!

Δεν ξέρω τι να κάνω με το άγχος μου πια... Τίποτα δεν μπορώ να ευχαριστηθώ, συνέχεια φοβάμαι! Ας ελπίσουμε ότι την Παρασκευή θα δούμε κάτι καλό!!

 

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ  @vtgian

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Παντού διαβάζω ότι πάνω από 1500 φαίνεται σάκος. Γι αυτό τρελάθηκα! Χάρηκα που μου λέτε για 5000!

Δεν ξέρω τι να κάνω με το άγχος μου πια... Τίποτα δεν μπορώ να ευχαριστηθώ, συνέχεια φοβάμαι! Ας ελπίσουμε ότι την Παρασκευή θα δούμε κάτι καλό!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Πρώτη φορά που γράφω συγγνώμη αν σας κουρασω Είμαι πολύ αγχωμένη.. Είχα μια παλινδρόμηση το 2015 και από τότε ξεκίνησε Ο δύσκολος δρόμος των ψυχοφαρμάκων και των ηρεμιστικων. Πλέον είμαι καλύτερα γι αυτό αποφασίσαμε να βάλουμε μπρος ξανά. Είμαι έγκυος στην 7η βδομάδα αλλά η καρδιά Δεν ακούστηκε αν και την είδαμε που πεταριζε.. και Ο σάκος Σύμφωνα με το μηχάνημα είναι περίπου μια εβδομάδα μικρότερος. Δεν θα αντέξω να χάσω κι άλλο μωρό. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε καμία; Πιο πολύ με ανησυχεί Ο σάκος. Σε 2 βδομάδες που θα πάμε πάλι πιστεύω ότι θα ακούσουμε καθαρά την καρδιά.

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2018 at 11:45 ΠΜ, Ελεανα2222 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πρώτη φορά που γράφω συγγνώμη αν σας κουρασω Είμαι πολύ αγχωμένη.. Είχα μια παλινδρόμηση το 2015 και από τότε ξεκίνησε Ο δύσκολος δρόμος των ψυχοφαρμάκων και των ηρεμιστικων. Πλέον είμαι καλύτερα γι αυτό αποφασίσαμε να βάλουμε μπρος ξανά. Είμαι έγκυος στην 7η βδομάδα αλλά η καρδιά Δεν ακούστηκε αν και την είδαμε που πεταριζε.. και Ο σάκος Σύμφωνα με το μηχάνημα είναι περίπου μια εβδομάδα μικρότερος. Δεν θα αντέξω να χάσω κι άλλο μωρό. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε καμία; Πιο πολύ με ανησυχεί Ο σάκος. Σε 2 βδομάδες που θα πάμε πάλι πιστεύω ότι θα ακούσουμε καθαρά την καρδιά.

 

Το να ακούσεις την καρδιά δε σημαίνει κάτι αφού την έχεις δει. Μία βδομάδα μικρότερος σάκος απλά μπορεί να σημαίνει ότι έμεινες έγκυος λίγες μέρες αργότερα από όσο πιστεύεις, δηλαδή είσαι 6 εβδομάδες και κάτι αντί για 7. Το πιο απλό αν ανησυχεί ο γιατρός σου είναι να κάνεις δύο μετρήσεις χοριακής. Αν δε σου το ζήτησε, λογικά δε βλέπει τίποτα το περίεργο. Προσπάθησε να είσαι αισιόδοξη, μία παλίνδρομη είναι κάτι που συμβαίνει στο 30% περίπου των γυναικών, είναι μέσα στη ζωή, δε σημαίνει ότι θα επαναληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας , είμαι νέο μέλος στην ομάδα.

Είμαι έγκυος περίπου 8 βδομάδων ... χθες επισκέφτηκα το γιατρό μου ελπίζοντας ότι θα ακούσουμε τη καρδούλα του μωρού.

όμως δεν την ακούσαμε , με αποτέλεσμα να στενοχωρηθώ.

Ο γιατρός δε μου ανέφερε κάτι παρά μόνο ότι ακόμα δεν ανησυχεί κι αν υπήρχε έστω και κάποιος ενδοιασμός θα μου το έλεγε για να το ξέρω.

Ακόμα, μου είπε ότι υπάρχει απόκλιση 4-5 μερών σε σχέση με την ημερομηνία που είχα δώσει ως πρώτη ημέρα της τελευταίας περιόδου.

Η β-χοριακή μου είναι αρκετά καλή όπως μου το ανάφερε.

Μου είπε να ξαναπάω σε 3 μέρες να κάνουμε υπερηχογράφημα.

Φοβάμαι πολύ. Σκέφτομαι ότι δε θα το ακούσουμε πάλι κι ότι τα πράγματα δε θα πάνε καλά.

Εσείς πότε ακούσατε τη καρδούλα του;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...