Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύ χαμηλή χοριακή- μία γνώμη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι καινούρια στο forum:rolleyes:.

Χωρίς να σας κουράσω θα ήθελα τη γνώμη σας στη σκέψη που θα διαβάσετε παρακάτω διότι το έχω πάρει απόφαση ότι δεν θα προχωρήσει κι απλά περιμένω να δω το αίμα (είμαι πολύ ψύχραιμη οκ αυτά συμβαίνουν πολύ συχνά πάμε για τον επόμενο μήνα). Απλά να μου πείτε αν είναι λογικό αυτό που σκέφτομαι:

 

Χθες (δύο μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο) έκανα χοριακή λόγω πολλών συμπτωμάτων και βγήκε θετική μεν, πολύ χαμηλή δε (7,3). Ο γιατρός μου, πολύ λογικά, μου είπε είναι οριακά θετική δεν είμαστε ακόμα σίγουροι για τίποτα, ξαναπήγαινε σε 4 μέρες - και αυτό θα κάνω. Εγώ το πάω λοιπόν ένα βήμα παραπέρα και ρωταώ:

 

Δεδομένου ότι :!:

(1) Η χοριακή εντοπίζεται στο αίμα μόλις γίνει η σύλληψη

(2) Η χοριακή είναι υπεύθυνη για τα συμπτώματα που έχουμε (αυτή δλδ τα "ενεργοποιεί" μόλις γίνει η σύληψη)

(3) κατά κανόνα η χοριακή πρέπει ανά 2 μέρες να διπλασιάζεται

 

Ερώτημα:?:

Εφόσον λοιπόν εγώ πριν ακριβώς 6 μέρες παρατήρησα τα πρώτα συμπτώαματα, πράγμα που σημαίνει ότι τότε (αν όχι νωρίτερα) έγινε η σύληψη....τότε χθες που έγινε η χοριακή δεν θα έπρεπε να ήταν πολύ παραπάνω (δλδ να διπλασιάζεται εδώ και μία εβδομάδα)?

 

Ευχαριστώ! :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας, είμαι καινούρια στο forum:rolleyes:.

Χωρίς να σας κουράσω θα ήθελα τη γνώμη σας στη σκέψη που θα διαβάσετε παρακάτω διότι το έχω πάρει απόφαση ότι δεν θα προχωρήσει κι απλά περιμένω να δω το αίμα (είμαι πολύ ψύχραιμη οκ αυτά συμβαίνουν πολύ συχνά πάμε για τον επόμενο μήνα). Απλά να μου πείτε αν είναι λογικό αυτό που σκέφτομαι:

 

Χθες (δύο μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο) έκανα χοριακή λόγω πολλών συμπτωμάτων και βγήκε θετική μεν, πολύ χαμηλή δε (7,3). Ο γιατρός μου, πολύ λογικά, μου είπε είναι οριακά θετική δεν είμαστε ακόμα σίγουροι για τίποτα, ξαναπήγαινε σε 4 μέρες - και αυτό θα κάνω. Εγώ το πάω λοιπόν ένα βήμα παραπέρα και ρωταώ:

 

Δεδομένου ότι :!:

(1) Η χοριακή εντοπίζεται στο αίμα μόλις γίνει η σύλληψη

(2) Η χοριακή είναι υπεύθυνη για τα συμπτώματα που έχουμε (αυτή δλδ τα "ενεργοποιεί" μόλις γίνει η σύληψη)

(3) κατά κανόνα η χοριακή πρέπει ανά 2 μέρες να διπλασιάζεται

 

Ερώτημα:?:

Εφόσον λοιπόν εγώ πριν ακριβώς 6 μέρες παρατήρησα τα πρώτα συμπτώαματα, πράγμα που σημαίνει ότι τότε (αν όχι νωρίτερα) έγινε η σύληψη....τότε χθες που έγινε η χοριακή δεν θα έπρεπε να ήταν πολύ παραπάνω (δλδ να διπλασιάζεται εδώ και μία εβδομάδα)?

 

Ευχαριστώ! :-D

 

σίγουρα κάτι πήγε να γίνει και ΜΑΚΑΡΙ να προχωρήσει, ξέρω περιπτώσεις που ξεκίνησαν με χαμηλή χοριακή και προέκυψε εγκυμοσύνη, δυστυχώς στην δική μου περίπτωση αυτό δεν συνέβη, και εγώ ξεκίνησα με 7 και μετα από 2 μέρες ήταν 1,2!! από 5-25 δεν θεωρείται θετικό, το χαρακτηρίζουν γκρίζα ζώνη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαι καινούρια στο forum:rolleyes:.

Χωρίς να σας κουράσω θα ήθελα τη γνώμη σας στη σκέψη που θα διαβάσετε παρακάτω διότι το έχω πάρει απόφαση ότι δεν θα προχωρήσει κι απλά περιμένω να δω το αίμα (είμαι πολύ ψύχραιμη οκ αυτά συμβαίνουν πολύ συχνά πάμε για τον επόμενο μήνα). Απλά να μου πείτε αν είναι λογικό αυτό που σκέφτομαι:

 

Χθες (δύο μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο) έκανα χοριακή λόγω πολλών συμπτωμάτων και βγήκε θετική μεν, πολύ χαμηλή δε (7,3). Ο γιατρός μου, πολύ λογικά, μου είπε είναι οριακά θετική δεν είμαστε ακόμα σίγουροι για τίποτα, ξαναπήγαινε σε 4 μέρες - και αυτό θα κάνω. Εγώ το πάω λοιπόν ένα βήμα παραπέρα και ρωταώ:

 

Δεδομένου ότι :!:

(1) Η χοριακή εντοπίζεται στο αίμα μόλις γίνει η σύλληψη

(2) Η χοριακή είναι υπεύθυνη για τα συμπτώματα που έχουμε (αυτή δλδ τα "ενεργοποιεί" μόλις γίνει η σύληψη)

(3) κατά κανόνα η χοριακή πρέπει ανά 2 μέρες να διπλασιάζεται

 

Ερώτημα:?:

Εφόσον λοιπόν εγώ πριν ακριβώς 6 μέρες παρατήρησα τα πρώτα συμπτώαματα, πράγμα που σημαίνει ότι τότε (αν όχι νωρίτερα) έγινε η σύληψη....τότε χθες που έγινε η χοριακή δεν θα έπρεπε να ήταν πολύ παραπάνω (δλδ να διπλασιάζεται εδώ και μία εβδομάδα)?

 

Ευχαριστώ! :-D

 

Δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα.

Καταρχην η χοριακη αυξανεται απο την στιγμη της εμφυτευσης και οχι απο την συλληψη. Το 1 ειναι λαθος.

Η συλληψη γινεται την ημερα της ωορρηξιας αντε μια ημερα αργοτερα γιατι το ωαριο ζει το πολυ 24 ωρες.

Η εμφυτευση γινεται απο 6-12 ημερες μετα την συλληψη. Απο την στιγμη της εμφυτευσης τοτε αρχιζει και ανεβαινει η χοριακη.

 

Καταρχην εχεις θετικη χοριακη και εισαι εγκυος.

 

Και δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν εδω.

 

Η ειναι βιοχημικη και τωρα ειναι καπως σε καθοδικη πορεια η χοριακη

η εγινε λιγο πιο καθυστερημενα η εμφυτευση που μπορει να συμβει οπως σου εγραψα πιο πανω.

Εξαλλου εισαι 2 ημερες πριν την καθυστερηση και μπορει να δικαιολογηθει αυτη η τιμη. Αν ελεγες 2 ημερες μετα και εφοσον εχεις σταθερο παντα κυκλο, τοτε θα ηταν βιοχημικη

 

Τα συμπτωματα μην τα λαμβανεις υποψη.

Ειχα και εγω μια τετοια χοριακη πριν 2 χρονια και ο γιατρος μου μιλησε για σιγουρη εγκυμοσυνη αλλα βιοχημικη εφοσον δεν προχωρησε.

Ο γιατρος σου σωστα σου ειπε να πας μετα απο 4 ημερες. Συλληψη εγινε απλα θελει να δειτε την πορεια τωρα. Αλλα δεν καθεται να σου εξηγησει λεπτομερειες. Ακομα και 100 να ειχες δεν ειχες εξασφαλισει την καλη εκβαση της εγκυμοσυνης. Ο διπλασιασμος ανα δυο ημερες εχει σημασια στην αρχη.

 

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

Ναι έχετε δίκιο σε όλα όσα λέτε και κυρίως στι θέμα της εμφύτευσης έκανα λάθος αντί για σύλληψη έπρεπε να είχα γράψει εμφύτευση.

Σίγουρα κάτι έχει γινει αλλά όπως ήμουν σίγουρη ότι ήμουν έγκυος τόσο σίγουρη είμαι (νιώθω) πως δεν προχωράει..άσε που έφυγε κάθε σύμπτωμα τώρα πια. Αν έχω νεότερα μέσα στο σκ θα σας ενημερώσω αλλιώς τη Δευτέρα με την χοριακή πια:confused:

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και πάλι,

σήμερα η χοριακή ήταν 25 ακριβώς (την Τετάρτη που πέρασε ήταν 7.3).

Ο γιατρός μου είπε να κάνω άλλη μία την Παρασκευή. Του είπα για ποιο λόγο τι νόημα έχει αφού δεν έχει καλή έκβαση, δεν αυξάνεται όπως πρέπει. Μου είπε ναι σωστά, αλλά περίμενα να είχε μηδενιστεί και εκείνη αυξήθηκε. Ας κάνουμε άλλη μία γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Στο μεταξύ ενώ μου είχαν σταματήσει τα συμπτώματα Παρασκευή και Σάββατο, χθες και σήμερα έχω πάλι τα ίδια πονόκοιλο και αναγούλες αλλά ξέρω..δεν πρέπει να δίνω σημασία σε αυτά..

Το καλό που μου είπε όταν τον ρώτησα είναι πως με τόσο χαμηλή χοριακή δεν θα χρειαστεί ούτε απόξεση ούτε τπτ, απλά θα αδιαθετήσω.

αυτά :S :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο να διπλασιαζεται ακριβως καθε 2 ημερες. Νομιζω κατα 80% μια αυξηση ειναι φυσιολογικη.

 

Και εχει σημασια το εργαστηριο να ειναι το ιδιο, ειδικα στις τοσο μικρες τιμες.

 

Ευχομαι να εξελιχθει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται στο ίδιο εργαστήριο πάω κάθε φορά.

τι να πω μακάρι να γίνει η ανατροπή αν και είμαι προετοιμασμένη για το χειρότερο. Θα σας ενημερώσω την Πέμπτη που θα πάω πάλι για χοριακή.

ευχαριστώ!:?;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εγω γενικα ειχα πολυ χαμηλες χοριακες. η πρωτη εγκυμοσυνη 2.99 !!!!!!!!!!!!

2.99

25.6 μετα απο 48

104 μετα απο 48 ωρες

ειχα μια τελειομηνη κυηση και ολα πηγαν καλα.

 

στην δευτερη (ειμαι 10 εβδομαδων)

με δυο μερες καθυστερηση 0

με 4 μερες καθυστερηση 7.70

με 8 μερες καθυστερηση 56

(μεγαλωσε ο κυκλος μου)

γ αυτο ολα ειναι σχετικα. ελπιζω ολα να σου πανε καλα!

τα νουμερα ειναι νουμερα τα σεβομαστε αλλα την εκβαση δεν μπορουμε να την ξερουμε!

Link to comment
Share on other sites

2.99

25.6 μετα απο 48

104 μετα απο 48 ωρες

ειχα μια τελειομηνη κυηση και ολα πηγαν καλα.

 

στην δευτερη (ειμαι 10 εβδομαδων)

με δυο μερες καθυστερηση 0

με 4 μερες καθυστερηση 7.70

με 8 μερες καθυστερηση 56

 

Απίστευτο! Δεν έχω ξανακούσει τέτοια νούμερα!:P

Συγχαρητήρια και εύχομαι μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Για να δούμε λοιπόν τι θα γίνει...μου δίνεις θάρρος η αλήθεια είναι..:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απίστευτο! Δεν έχω ξανακούσει τέτοια νούμερα!:P

Συγχαρητήρια και εύχομαι μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Για να δούμε λοιπόν τι θα γίνει...μου δίνεις θάρρος η αλήθεια είναι..:shock:

 

δες γιατρος δεν ειμαι. ουτε θα γινω. ψαχνω ομως ασχολουμαι... στην ιατρικη 1+1 δεν κανει παντα 2. οπως και στη ζωη υπαρχουν ανατροπες. σε εμενα οποιος γιατρος ακουγε τι χοριακες ειχα απορουσε.. υπαρχουν γυναικες φιλες μου γνωστες μου με πρωτη χοριακη 2.453 που δεν προχωρησε με 4.000 μοναδες που ηταν εξωμητριο και μετα δεν ανεβαινε αλλο. και υπαρχω και εγω με χοριακη 2.99 που γεννησα ενα υγιεστατο τελειομηνο παιδι. τωρα τι να σου πω γιατι συμβαινει δε ξερω... ενας γιατρος μου ειπε εισαι ψηλη και ευσωμη και ισως αργει να ανιχνευτει η ορμονη αλλα αφου μετα εκτοξευεται και προχωρα η εγκυμοσυνη κανενα προβλημα απολυτως (κανεις δε ξερει)... ευχομαι ολα να σου πανε καλα κοριτσι μου !

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά σε ευχαριστώ πολύ!

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο..η ζωή είναι γεμάτη ανατροπές!

Εύχομαι και αυτή τη φορά να κρατήσεις αγκαλίτσα σε 39 βδομάδες το μωράκι σου! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!

Έκανα σήμερα χοριακή κι από 25 την Δευτέρα πήγε μόλις 27:evil:!

Από το πρωί έχω και καφέ υγρά οπότε υποθέτω ήρθε η αρχή του τέλους, ευτυχώς. Μη με παρεξηγείσετε:oops:, το ευτυχώς το λέω γιατί δεν φαινόταν εξαρχής καλά η όλη κατάσταση και δεν είμαι σίγουρη αν θα προχωρούσε πολύ...σε αυτή την περίπτωση λοιπόν όσο γρηγορότερα τελειώσει τόσο πιο ανώδυνο (όχι αποξέσεις κλπ).

Αυτά από μένα!:mrgreen:

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον να μου απαντήσετε αυτές τις μέρες..Εύχομαι ότι καλύτερο για όλες σας κι ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα σε άλλο - πιο ευχάριστο - θέμα! :eek:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!

Έκανα σήμερα χοριακή κι από 25 την Δευτέρα πήγε μόλις 27:evil:!

Από το πρωί έχω και καφέ υγρά οπότε υποθέτω ήρθε η αρχή του τέλους, ευτυχώς. Μη με παρεξηγείσετε:oops:, το ευτυχώς το λέω γιατί δεν φαινόταν εξαρχής καλά η όλη κατάσταση και δεν είμαι σίγουρη αν θα προχωρούσε πολύ...σε αυτή την περίπτωση λοιπόν όσο γρηγορότερα τελειώσει τόσο πιο ανώδυνο (όχι αποξέσεις κλπ).

Αυτά από μένα!:mrgreen:

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον να μου απαντήσετε αυτές τις μέρες..Εύχομαι ότι καλύτερο για όλες σας κι ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα σε άλλο - πιο ευχάριστο - θέμα! :eek:

 

Ετςι ακριβώς οπως τα γράφεις ειναι...η φύςη πολλές φορές προνοεί...να εισαι καλα κορίτσι μου κ περιμένουμε σύντομα νέα σου...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ πέρασα μια βιοχημικη και μπορω να σε καταλαβω. αμέσως όμως τον επομενο μηνα επιασα την μικρή μου και ειχα μια τελειομηνη εγκυμοσυνη, σου ευχομαι να πετυχεις το σπορακι σου συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να σας πω κι εγώ τη δική μού ιστορία πέρυσι το φεβρουαριο είχα μία εξωμήτρια κύηση τώρα είμαι πάλι έγκυος στις23/05 έκανα χοριακη και ήταν 65 είπα να μην αγχωθω αλλά σήμερα είδα λίγο αίμα πιο πολύ είχα καφέ υγρά και πήγα πάλι για χοριακη ή οποία έδειξε 430 και ή προγεστερόνη ήταν οριακή στο 9.5 ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον δεν θα εξελιχθεί , φοβάμαι μην είναι πάλι εξωμήτριο αν και είχα κάνει σαλπιγγογραφια πριν 4 μήνες και έδειξε ότι ή εναπομείναντα σάλπιγγα είχε καλή διαβατοτητα .Έστω και για ηθική συμπαράσταση θα ήθελα να μου απαντήσει κάποια μέλλουσα μανούλα αν έχει σχετική εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να σας πω κι εγώ τη δική μού ιστορία πέρυσι το φεβρουαριο είχα μία εξωμήτρια κύηση τώρα είμαι πάλι έγκυος στις23/05 έκανα χοριακη και ήταν 65 είπα να μην αγχωθω αλλά σήμερα είδα λίγο αίμα πιο πολύ είχα καφέ υγρά και πήγα πάλι για χοριακη ή οποία έδειξε 430 και ή προγεστερόνη ήταν οριακή στο 9.5 ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον δεν θα εξελιχθεί , φοβάμαι μην είναι πάλι εξωμήτριο αν και είχα κάνει σαλπιγγογραφια πριν 4 μήνες και έδειξε ότι ή εναπομείναντα σάλπιγγα είχε καλή διαβατοτητα .Έστω και για ηθική συμπαράσταση θα ήθελα να μου απαντήσει κάποια μέλλουσα μανούλα αν έχει σχετική εμπειρία

Δεν καταλαβαίνω, γιατι σου ειπε οτι δεν θα προχωρήσει μαλλον;ποτε είχες τελευταία περιοδο; Σου εδωςε προγεστερονη για το αιμα;

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπερα , 

ειμαι καινουργια στην παρεα σας.. λοιπον τελευταια περιοδο ειχα στς 26/11 εκανα ενα τεστ την 6 (31/12) μερα καθυστερησης κ βγηκε αρνητικο.. δν απογοητευτηκα κ εκανα κ αλλο ενα στς 10 (3/1)μερες κ βγηκε θετικο.. το θεμα ειναι οτ πηγα σμρ στς 4/1 και εκανα χοριακη και βγηκε 127.. η μικροβιολογος μ απογοητευσε λιγο λεγοντας μ οτ ειμαι κ ισως εχει προελθει αποβολη.. μιλησα βεβαια με τν γυναικολογο μου κ μ ειπε ν παω ν κανω τν παρασκευη παλι... τι γνωμη εχετε εσεις;;; 
να σημειωθει πρωτη φορα μανουλα!!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Baby! είπε:

Καλησπερα , 

ειμαι καινουργια στην παρεα σας.. λοιπον τελευταια περιοδο ειχα στς 26/11 εκανα ενα τεστ την 6 (31/12) μερα καθυστερησης κ βγηκε αρνητικο.. δν απογοητευτηκα κ εκανα κ αλλο ενα στς 10 (3/1)μερες κ βγηκε θετικο.. το θεμα ειναι οτ πηγα σμρ στς 4/1 και εκανα χοριακη και βγηκε 127.. η μικροβιολογος μ απογοητευσε λιγο λεγοντας μ οτ ειμαι κ ισως εχει προελθει αποβολη.. μιλησα βεβαια με τν γυναικολογο μου κ μ ειπε ν παω ν κανω τν παρασκευη παλι... τι γνωμη εχετε εσεις;;; 
να σημειωθει πρωτη φορα μανουλα!!

Γνώμη μου είναι ότι θα πας ούτως ή άλλως στη γυναικολόγο, οποιαδήποτε περίπτωση κ να είναι. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου που προήλθε μετά από αποβολή ούτε καν μπήκαμε στη διαδικασία να μετρήσουμε τη χοριακη απλά διαπιστώθηκε η εγκυμοσύνη με υπέρηχο. Στην πρώτη μετρήθηκε η χοριακη δύο φορές επειδή διαπιστώθηκε απουσία καρδιακού παλμού , δηλαδή επιβεβαιωτικα.  Όπως κ να έχει θα χρειαστεί υπέρηχος να δεί τι γίνεται. Εγώ θα ευχηθώ να είναι εγκυμοσύνη!!!!  Πολλές φορές η χοριακη είναι μικρή στην αρχή λόγω καθυστερημένης σύλληψης

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Baby! είπε:

Καλησπερα , 

ειμαι καινουργια στην παρεα σας.. λοιπον τελευταια περιοδο ειχα στς 26/11 εκανα ενα τεστ την 6 (31/12) μερα καθυστερησης κ βγηκε αρνητικο.. δν απογοητευτηκα κ εκανα κ αλλο ενα στς 10 (3/1)μερες κ βγηκε θετικο.. το θεμα ειναι οτ πηγα σμρ στς 4/1 και εκανα χοριακη και βγηκε 127.. η μικροβιολογος μ απογοητευσε λιγο λεγοντας μ οτ ειμαι κ ισως εχει προελθει αποβολη.. μιλησα βεβαια με τν γυναικολογο μου κ μ ειπε ν παω ν κανω τν παρασκευη παλι... τι γνωμη εχετε εσεις;;; 
να σημειωθει πρωτη φορα μανουλα!!

Μην προδικαζεις τπτ, μια χοριακη δεν λέει τπτ από μόνη της όσο χαμηλή κ να είναι. Για να είναι πιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα μετά από 2 μέρες πρέπει να την επαναλάβεις. Ο μικροβιολόγος πιστεύω δεν έπρεπε να εκφράσει καν άποψη σε ένα τόσο λεπτό ζήτημα. Μπορεί να είναι κ καθυστερημένη σύλληψη πχ. Άκου τον γιατρό σου, επανέλαβε την κ όπως κ να δει θα ξέρεις σύντομα... Σ εύχομαι πάντως να κυλήσει ομαλά η κύηση σου!

 

Κ κάτι ακόμα, απ' τη στιγμή που 31/12 βγήκε αρνητική κ μετά από 3 μέρες ανέβηκε στο 127 για καθυστερημένη σύλληψη μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα, δεν ξερω αν παρακολουθει κάποια αυτο το θεμα αλλα ας γράψω τον προβληματισμό μου γιατί ταιριάζει με το θεμα. Ειμαι στην 5η μέρα καθυστέρησης χωρις ιδιαίτερα σταθερό κυκλο. 27 εως 32 μερες ας πούμε. 29-30 Απρ ηταν η μοναδική επαφη ελεύθερα. Την Δευτέρα (με 2 μερες καθυστέρηση περίπου αν πουμε ότι ο κύκλος ειναι 30 ημερών) αρνητικό τεστ, χοριακη 8,7. Περίοδος ακόμη δεν ηρθε. Λογικα μιλαμε για βιοχημικη, (εχω μια στο ιστορικό και μια τελειομηνη εγκυμοσύνη αμέσως μετά). Στο τηλέφωνο ειπε η γιατρός να περιμένω καμια βδομάδα. Αν ειναι κανενα εξωμητριο θα φανει; να ξανα κανω λετε καμια χοριακη; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Κατερινα22 είπε:

Καλησπέρα, δεν ξερω αν παρακολουθει κάποια αυτο το θεμα αλλα ας γράψω τον προβληματισμό μου γιατί ταιριάζει με το θεμα. Ειμαι στην 5η μέρα καθυστέρησης χωρις ιδιαίτερα σταθερό κυκλο. 27 εως 32 μερες ας πούμε. 29-30 Απρ ηταν η μοναδική επαφη ελεύθερα. Την Δευτέρα (με 2 μερες καθυστέρηση περίπου αν πουμε ότι ο κύκλος ειναι 30 ημερών) αρνητικό τεστ, χοριακη 8,7. Περίοδος ακόμη δεν ηρθε. Λογικα μιλαμε για βιοχημικη, (εχω μια στο ιστορικό και μια τελειομηνη εγκυμοσύνη αμέσως μετά). Στο τηλέφωνο ειπε η γιατρός να περιμένω καμια βδομάδα. Αν ειναι κανενα εξωμητριο θα φανει; να ξανα κανω λετε καμια χοριακη; 

η χοριακη ισως ηταν πολυ χαμηλη κ επειδη ηταν νωρις

σιγουρα πρεπει να περιμενεις

αν θελεις να κανεις κ αλλη χοριακη,εξαρταται απο το πως νιωθεις.αν σε αγχωσει περισσοτερο,ασ'το

κ εξωμητριο να ειναι που το απευχομαι,δεν ξερω αν μπορει να δει κτ ο γιατρος σε αυτη τη φαση

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vicky86 said:

η χοριακη ισως ηταν πολυ χαμηλη κ επειδη ηταν νωρις

σιγουρα πρεπει να περιμενεις

αν θελεις να κανεις κ αλλη χοριακη,εξαρταται απο το πως νιωθεις.αν σε αγχωσει περισσοτερο,ασ'το

κ εξωμητριο να ειναι που το απευχομαι,δεν ξερω αν μπορει να δει κτ ο γιατρος σε αυτη τη φαση

Πως θα φανει σε περίπτωση εξωμητριου;  Περιμένω, αλλα τι περιμένω να γίνει;  Αν δεν έρθει περίοδος τι θα αλλαξει σε 5 μερες που θα βοηθήσει να μαθω τι εχω; Αυτα με προβλήματιζουν. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Κατερινα22 είπε:

Πως θα φανει σε περίπτωση εξωμητριου;  Περιμένω, αλλα τι περιμένω να γίνει;  Αν δεν έρθει περίοδος τι θα αλλαξει σε 5 μερες που θα βοηθήσει να μαθω τι εχω; Αυτα με προβλήματιζουν. 

 

Η εξωμήτριος κύηση γίνεται αντιληπτή αρκετά αργότερα (πρέπει να υπάρχει κύηση). Με χοριακή 8, δεν υπάρχει τίποτα ανιχνεύσιμο. Επαναλαμβάνοντας τη χοριακή ανά τρεις μέρες, βλέπεις αν ανεβαίνει η τιμή της όπως προβλέπεται, και όταν φτάσει σε τιμή που να μπορεί να ανιχνευτεί σάκος, τότε πας για υπερηχογραφικό έλεγχο. Αιματολογικά και μόνο δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι εξωμήτρια η κύηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...