Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύ υψηλή χοριακή


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια, είναι πολύ βοηθητικά όσα διαβάζω εδώ χρόνια τώρα. Ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει κάτι σχετικό: στα μέσα της 9ης βδομάδας μετράω χοριακη και βγαίνει ασύλληπτα μεγάλη. Δηλαδή διπλάσια από την ανώτατη τιμή αναφοράς του εργαστηρίου. Ακόμα δεν έχω μιλήσει με τη γιατρό, φαντάζομαι θα με ξαναβάλει να τη μετρήσω κλπ κλπ. Στο μεταξύ στα μέσα της 8ης βδομάδας είχα κάνει υπέρηχο (όχι κολπικό) και ακούσαμε καρδιά και επιβεβαιώσαμε ηλικία κύησης. Χοριακη δεν είχα ξαναμετρησει παρά λίγο μετά την καθυστέρηση . Καμιά ιδέα; Δεν ξέρω τι να υποθέσω πραγματικά!! Σας ευχαριστώ και να είστε καλά!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 9/11/2021 at 4:11 PM, Kor80 said:

Γεια σας κορίτσια, είναι πολύ βοηθητικά όσα διαβάζω εδώ χρόνια τώρα. Ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει κάτι σχετικό: στα μέσα της 9ης βδομάδας μετράω χοριακη και βγαίνει ασύλληπτα μεγάλη. Δηλαδή διπλάσια από την ανώτατη τιμή αναφοράς του εργαστηρίου. Ακόμα δεν έχω μιλήσει με τη γιατρό, φαντάζομαι θα με ξαναβάλει να τη μετρήσω κλπ κλπ. Στο μεταξύ στα μέσα της 8ης βδομάδας είχα κάνει υπέρηχο (όχι κολπικό) και ακούσαμε καρδιά και επιβεβαιώσαμε ηλικία κύησης. Χοριακη δεν είχα ξαναμετρησει παρά λίγο μετά την καθυστέρηση . Καμιά ιδέα; Δεν ξέρω τι να υποθέσω πραγματικά!! Σας ευχαριστώ και να είστε καλά!!!

 

Πόσο είναι η χοριακη σου? Γιατί έκανες χοριακή στην ένατη εβδομάδα στο ζήτησε ο γιατρός σου?

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, maripoz said:

Πόσο είναι η χοριακη σου? Γιατί έκανες χοριακή στην ένατη εβδομάδα στο ζήτησε ο γιατρός σου?

288000 με ανωτατη τιμή εργαστηρίου 190000. Ναι το ζήτησε η γιατρός, ξέρω ότι δεν συνηθίζεται...

Link to comment
Share on other sites

On 9/13/2021 at 10:00 PM, Kor80 said:

288000 με ανωτατη τιμή εργαστηρίου 190000. Ναι το ζήτησε η γιατρός, ξέρω ότι δεν συνηθίζεται...

φυσιολογικη ειναι η τιμη σου. υψηλη αλλα φυσιολογικη. δεν εχει νοημα πλέον αυτη η εξεταση στην εβδομαδα που είσαι ομως, δεν καταλαβαινω γιατι σου την ζητησε ο γιατρος σου. δες και εδώ τις τιμες ανα εβδομαδα: https://americanpregnancy.org/getting-pregnant/hcg-levels/ 

με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Update: τι να πω, την υψηλή χοριακη δεν την εξήγησα, μάλλον μετά τα σαράντα είναι λιγο τρελαμενος ο οργανισμός ... Δεν θα κρύψω ότι τη συνέδεσα κατά βάθος με πιθανότητα χρωμοσωμικων ανωμαλιών, αλλά τα πρώτα αποτελέσματα τροφοβλάστης βγήκαν προς το παρόν καλά. Θα δούμε και ελπίζουμε πάντα στο καλύτερο! Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!

Στις 25/9 είχα χοριακη 183.. την Παρασκευή 1/10 έκανα επαναληπτική χοριακη Κ βγήκε 1893 και προγεστερόνη που βγήκε 7,37. Ο γιατρός μου είπε όλα καλά με τη χοριακη αλλά η προγεστερόνη ότι είναι χαμηλή.! Δύο μέρες μετά ξεκίνησα να έχω αίμα κόκκινο.. ο γιατρός μου έδωσε δύο χάπια utrogestan Κ τήν Πέμπτη 7/10 έκανα πάλι χοριακη Κ βγήκε 2153. Δηλαδή αυξήθηκε αλλά πολύ λίγο... Λέτε να το έχασα? Σε τρεις μέρες θα πάω στο γιατρό για να διαπιστώσουμε αν υπάρχει σάκος.. τι λέτε? Είμαι πολύ αγχωμενη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Στις 25/9 είχα χοριακη 183.. την Παρασκευή 1/10 έκανα επαναληπτική χοριακη Κ βγήκε 1893 και προγεστερόνη που βγήκε 7,37. Ο γιατρός μου είπε όλα καλά με τη χοριακη αλλά η προγεστερόνη ότι είναι χαμηλή.! Δύο μέρες μετά ξεκίνησα να έχω αίμα κόκκινο.. ο γιατρός μου έδωσε δύο χάπια utrogestan Κ τήν Πέμπτη 7/10 έκανα πάλι χοριακη Κ βγήκε 2153. Δηλαδή αυξήθηκε αλλά πολύ λίγο... Λέτε να το έχασα? Σε τρεις μέρες θα πάω στο γιατρό για να διαπιστώσουμε αν υπάρχει σάκος.. τι λέτε?Να αναφέρω ότι έχω κάνει εξωσωματική.  Σας παρακαλώ πείτε τη γνώμη σας.  Είμαι πολύ αγχωμενη...

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2021 at 2:42 PM, renia85 said:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Στις 25/9 είχα χοριακη 183.. την Παρασκευή 1/10 έκανα επαναληπτική χοριακη Κ βγήκε 1893 και προγεστερόνη που βγήκε 7,37. Ο γιατρός μου είπε όλα καλά με τη χοριακη αλλά η προγεστερόνη ότι είναι χαμηλή.! Δύο μέρες μετά ξεκίνησα να έχω αίμα κόκκινο.. ο γιατρός μου έδωσε δύο χάπια utrogestan Κ τήν Πέμπτη 7/10 έκανα πάλι χοριακη Κ βγήκε 2153. Δηλαδή αυξήθηκε αλλά πολύ λίγο... Λέτε να το έχασα? Σε τρεις μέρες θα πάω στο γιατρό για να διαπιστώσουμε αν υπάρχει σάκος.. τι λέτε? Είμαι πολύ αγχωμενη...

Renia85 ίσως ήδη έχεις εικόνα τι συμβαίνει με την κύηση... Ελπίζω όλα να πάνε καλά, ειναι και πως διαχειρίζεσαι το άγχος. Σε μια παλινδρομη που είχα παλιά, πέρασα δύο μέρες αβεβαιότητας ξάπλα με utrogestan κλπ που δεν άντεχα καθόλου, ανυπομονούσα να απελευθερωθώ απ' αυτό. Άλλα κορίτσια έχουν τη δύναμη να το παλεύουν και σε κάποιες να έχει και ευτυχή εξέλιξη... Σε κάθε περίπτωση καλά να είμαστε να αγχωνόμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

@Kor80 ευχαριστώ πολύ που απάντησες.. δυστυχώς το έχασα... Είδαμε σάκο αλλά ειχε σταματήσει η ανάπτυξη του εμβρύου.. οπότε μιλάμε για παλίνδρομη κύηση.. έκανα απόξεση και στείλαμε για καρυωτυπο..

Στενοχωρήθηκα παρά πολύ.. να σημειώσω ότι είχα κάνει εξωσωματική.. τώρα ανησυχώ.. θα μπορέσω να κάνω παιδάκι? Είναι κάτι που θέλω τόσο πολύ αλλά δυστυχώς δεν έρχεται..:-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...