παπί

Πότε φαίνεται σάκος; Θα σκάσω από την αγωνία..!!!

Recommended Posts

Έχω ανάγκη να το μοιραστώ μαζί σας γιατί κ άλλες φορές στο παρελθόν αυτο το φόρουμ με βοήθησε πραγματικά.είμαι στην 32η μέρα του κύκλου με σταθερό κύκλο στις 27-28 μέρες.στις 29 μέρες δεύτερη μέρα καθυστέρησης ουσιαστικά έκανα τεστ εγκυμοσύνης το οποίο βγήκε αρνητικό.την επομένη πήγα στο γιατρο για εξέταση για το ενδεχόμενο κάποιας κύστης κλπ.ο υπέρηχος λοιπόν δεν έδειξε τίποτα.ωοθήκες καθαρές.μου είπε ο γιατρός ωστόοσο ότι το ενδομητριο είναι πολυ παχυ κ θα έπρεπε να είχε έρθει περίοδος.αυτά στις 4εβδομάδες κ 1ημέρα.παρόλα αυτά να κάνω μια χοριακη μήπως έχουμε πρόβλημα με

εξωμήτριο.η χοριακη η πρώτη που έκανα σήμερα έδειξε 65,8.μου ζήτησε ο γιατρός να την επαναλάβω σε 2 μέρες άρα αναγκαστικά τη Δευτέρα.όμως μου είπε ότι δεν ξέρει αν πρόκειται για φυσιολογική εγκυμοσύνη γιατί η χοριακη είναι χαμηλή κ δεν είδαμε κ σάκο προχθές.αποκλείεται δηλαδή να μην φαινόταν ο σάκος στις 4+1μερα;πότε είδατε κάτι;ή η χοριακη πόσο θα έπρεπε να είναι ;κάτι διάβασα για 500 κ έχω φρικάρει!!!υπάρχουν Λέτε ελπίδες;ξέρετε κάτι;είχατε κάτι ανάλογο;σας Ευχαριστώ κ περιμένω με αγωνία απόψεις

Διαφημίσεις

Για χοριακή δεν ξέρω να σου πω. Στη μία μου εγκυμοσύνη όμως, πήγα χαρωπή μετά το θετικό τεστ εγκυμοσύνης στον γυναικολόγο (με πολύ σύγχρονα μηχανήματα), έχοντας κλεισμένη την 5η εβδομάδα και δε φαινόταν ούτε σάκος ούτε τίποτα! Ο γιατρός με καθησύχασε και μου είπε ότι πιθανότατα έγινε καθυστερημένα η σύλληψη - και είχε απόλυτο δίκιο. 2 εβδομάδες μετά, φαινόταν καθαρότατα και ακούσαμε και καρδούλα!

Καθ' όλη τη διάρκεια της κύησης, το μωρό φαινόταν μικρότερο κατα 2 εβδομάδες και τελικά γεννήθηκε υγιέστατο στις 39+, 3.450 γρ. και 51 πόντους.

Στην επόμενη εγκυμοσύνη είχα βάλει μυαλό και πήγα κατευθείαν για υπέρηχο 7 εβδομάδων. ;)

Μήπως το κάθε εργαστήριο έχει διαφορετικές τιμές για τη χοριακή? :confused:

sK6ep3.pngEnQrp3.png

Αγγελίνα δεν ξέρω για τις τιμες πιθανόν όμως να ισχύει αυτο,μακάρι δηλαδή.στην πρώτη εγκυμοσύνη κ εμείς είχαμε δει σάκο στις 6εβδομάδες αλλα τον ακούω περίεργο τώρα το γιατρο κ δεν λέει κ τίποτα να με καθησυχάσει.το αντίθετο.αυτο για την καθυστερημένη σύλληψη λες να ισχύει κ σε μένα;κ Γι αυτο να μην είχε δείξει το τεστ στις 2μέερες;αχχχχχ δεν ξέρω μακάρι να πάνε όλα καλα

Δεν είμαι γιατρός αλλά δε μου φαίνονται και τόσο ανησυχητικά τα δεδομένα που μας δίνεις. Στις 28μέρες μετά την τελευταία περίοδο (4εβδομάδες) οι φυσιολογικές τιμές β-χοριακής είναι 50-100. Δεν είναι και τόσο άσχημη η χοριακή σου δηλαδή! Εγώ έκανα τον πρώτο υπέρηχο στις 4 εβδομάδες και κάτι μέρες νομίζω. Ο γιατρός μου είχε πει να πιω πρώτα πολύ νερό γιατί αλλιώς δε θα φαινόταν. Είχες πιει νεράκι εσύ;

Διαφημίσεις

Ναι, αυτό με το αρνητικό τεστ, ενώ ήσουν έγκυος, είναι οπωσδήποτε μια ένδειξη, νομίζω. Φαντάσου ότι εμένα το τεστ είχε βγει θετικό στη 2η ημέρα καθυστέρησης και στις 5+ εβδομάδες, ούτε σάκο δεν είδαμε.

Αν ο γιατρός σου σε παρακολουθεί χρόνια και ξέρει ότι έχεις σταθερό κύκλο, ενδεχομένως γι' αυτό να προβληματίζεται. Καλά κάνει και ανησυχεί και σε στέλνει για εξετάσεις.

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!

sK6ep3.pngEnQrp3.png

Όχι τίποτα! Γι αυτο έψαξα εδώ στο σάιτ να δω τι γράφουν κ η αλήθεια είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις κ τα τεστ βγήκαν θετικά απο την πρώτη μέρα καθυστέρησης κ η χοριακη πολυ πολυ πολυ ανεβασμένη καμία σχέση με τη δική μου..αλλα πάλι δεν ξέρω αν τυχόν υπάρχει κ άλλη κλίμακα μέτρησης

Διαφημίσεις

μην αγχωνεσε κοπελια εγω 5 εβδομαδων ακριβως ειδαμε ενα πολυ μικρο σακουλακι ο γιατρος ειπε οτι ηταν οριακο

αυριο θα ειμαι 6 εβδομαδων ακριβως κ εχω παλι υπερηχο κ ειμαι μεσα στην αγωνια!

fSOwp2.png

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Εγω πηγα και εκανα χοριακη 2 ημερες πριν την αναμενομενη περιοδο και ειχα 303 μοναδες και μετα απο 2 ημερες πηγε στις 546 μοναδες απο οτι θυμαμαι.Σακο ειδαμε οταν ημουν 4 εβδομαδων και 6 ημερων και καρδουλα ακουσαμε μια εβδομαδα αργοτερα. Σου ευχομαι τα καλυτερα!!!!

υπερυχο κανεις μετα την 6 εβδομαδα για ν αφανει κατι και ν ακουστει κ η καρδια!πιο νωρις σιγουρα καρδια δεν ακους!νομιζω ουτε σακο βλεπεις!ειναι πολυ νωρις!η χοριακη πανω απο 40 ειναι θετικη και απλα πρεπει να διπαλσιαστει την μεθεπομενη μερα!δεν εχει σημασια που ειναι χαμηλη!αλλα να ειναι φυσιολογικη!αν ηταν εξωμητριο παλι θα το εβλεπε γιατι εγω εχω ενα ινωμυωμα εξω απο τη μητρα και το βλεπει αμεσως!μην αγχωνεσαι!ευχομαι ν απανε ολα καλα!

Στην δικη μου περιπτωση δεν εγινε κατι τετοιο 4+6 ειδαμε σακο και 5+6 ακουσαμε καρδουλα!!!!Ουτε ο γιατρος δεν το περιμενε να ακουσουμε την καρδουλα τοσο νωρις!!!Και εννοειται οτι εγινε κολπικος υπερηχος!!!Δεν συμβαινει ομως σε ολες!!!

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μου δίνουν κουράγιο. Μακάρι να πρόκειται πράγματι για καθυστερημένη σύλληψη και γι αυτό να μην έδειξε κάτι ο υπέρηχος. Perlina μακάρι να είναι όπως το λες και να αυξηθεί κατα πολύ με το καλό. adnihor σου ευχομαι καλή επιτυχία για τον υπέρηχο και για όλη την εγκυμοσύνη, να σου πάνε όλα καλά και να έρθει με το καλό υγιές μωράκι.. απο ότι βλέπω οι κόρες μας έχουν το ίδιο όνομα! και εμένα ΕιρήνηΜαρία!! σας ευχαριστώ και πάλι.... περιμένω πως και πως!!!!!

Διαφημίσεις

Πριν τις 5 εβδομαδες δεν φαινεται κατι στον υπερηχο , εδω καλα καλα δεν φαινεται και στις 5 αμα ειναι αργοπωρημενη συληψη .

Αυτο με το νερο πρωτη φορα το ακουω .

QRyOp2.png

Τελικά βρε παπί, τι έγινε;

τίποτα ακόμη.. χθες έκανα ξανά χοριακή, τρίτη φορά, ανέβηκε μεν, στο 631 όμως δεν είναι όσο θα έπρεπε..ακόμη αγωνία αγωνία. Την Τρίτη θα πάω ξανά για χοριακή, οιστραδιόλη και προγεστερόνη και θα έχουμε λέει ο γιατρός μια σαφή εικόνα..τι να πώ, μακάρι να μεγαλώνει το σποράκι μου και να είναι απλώς μια καθυστερημένη σύλληψη, δεν ξέρω, εχω πέσει πάρα πολύ

τίποτα ακόμη.. χθες έκανα ξανά χοριακή, τρίτη φορά, ανέβηκε μεν, στο 631 όμως δεν είναι όσο θα έπρεπε..ακόμη αγωνία αγωνία. Την Τρίτη θα πάω ξανά για χοριακή, οιστραδιόλη και προγεστερόνη και θα έχουμε λέει ο γιατρός μια σαφή εικόνα..τι να πώ, μακάρι να μεγαλώνει το σποράκι μου και να είναι απλώς μια καθυστερημένη σύλληψη, δεν ξέρω, εχω πέσει πάρα πολύ

papi σου ευχομαι να πανε ολα καλα...κ να κρατησεις ενα μπεμπακι στηυν αγκαλια σου γρηγορα!!

pX0wp2.png

97l0p3.png

papi σου ευχομαι να πανε ολα καλα...κ να κρατησεις ενα μπεμπακι στηυν αγκαλια σου γρηγορα!!

σ ευχαριστώ πολύ! απο ότι βλέπω είσαι έγκυος.. με το καλό γερό μωράκι εύχομαι!

παπι ολα θα πανε καλα .μην ανησυχεις για τιποτα .Εχει συμβει σε πολλες κοπελες και τα μπεμπακια ηταν μια χαρα!!!

Όλα είναι μια ιδέα...

παπι ολα θα πανε καλα .μην ανησυχεις για τιποτα .Εχει συμβει σε πολλες κοπελες και τα μπεμπακια ηταν μια χαρα!!!

λες;; μακάρι να είναι έτσι.. ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση ειλικρινά!! με το καλό το μωράκι σας!!!!!!!!!

λες;; μακάρι να είναι έτσι.. ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση ειλικρινά!! με το καλό το μωράκι σας!!!!!!!!!

διαβασα και το αλλο μηνυμα σου σε άλλο θεμα για το παιδακι σου και την ταλαιπωρια που περασατε με τα χειρουργια κλπ και μονο απο αυτο που περασες καταλαβαίνω οτι θελει πολυ δυναμη και κουραγιο . Ειπες οτι εισαι 26 χρονων νομιζω! Σε θαυμαζω για τη δυναμη σου.

Ξαναλεω ολα καλα θα πανε! Α και αφου ακουσατε και καρδουλα αυτο ειναι πολυ καλο απο οσο ξερω...

Όλα είναι μια ιδέα...

παπί συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου... Οι τιμές που αναφέρεις είναι απόσο γνωρίζω φυσιολογικότατες για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Απ'όσο γνωρίζω στην αρχή της εγκυμοσύνης η χοριακή πρέπει να διπλασιάζεται κάθε δύο μέρες. Αν στις 16/2 ήταν στο 65 στις 22/2 θα έπρεπε να ήταν κάπου στο 500... Εσένα ήταν στο 630 στις 23/2, γιατί δεν είναι όσο θα έπρεπε; Πόσο θα έπρεπε να είναι;

Όσον αφορά το πότε φαίνεται ο σάκος, μήπως είναι πολύ νωρίς ακόμα; Νομίζω πως πρέπει να κλείσεις τις 6 εβδομάδες αν θέλεις να είσαι σίγουρη ότι θα δεις κάτι (άρα στα τέλη της επόμενης εβδομάδας...)

Από άλλα συμπτώματα πώς τα πάς; Αναγούλες έχεις; Υπνηλία;

Πιστεύω πραγματικά ότι τζάμπα ανυσηχείς.. Όλα θα πάνε καλά...

σ ευχαριστώ πολύ! απο ότι βλέπω είσαι έγκυος.. με το καλό γερό μωράκι εύχομαι!

σ'ευχαριστω παπι! κ σε σενα ευχομαι οτι καλυτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pX0wp2.png

97l0p3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Toksp,
        Καλησπερα σας!
        Σε 10 μερες σαραντιζω.ειχα σκοπο να βγαλω εξω τη μπεμπα να ξεσκασω και εγω αφου μου ειπαν οτι βοηθαει αν και λιγο ο αντρας μου που δυσανασχετει λιγο αυτα που ακουω για το ποσο ευκολα αρρωσταινει εναι μωρακι εχω κανει πισω...οταν λεω να βγουμε μιλαω για το να τη βαλω στο αμαξι και να παμε στις γιαγιαδες η στην κολλητη μου φιλη που εχει και εκεινη 3 μηνων μωρακι...ουτε κατα διανοια βεβαια να παμε με το καροτσι εξω μιας που ημαστε και μεσα στο χειμωνα...τι κανατε εσεις με αυτο;ποτε βγαλατε τα μωρακια σας εξω;
      • Από Elma09,
        Αν ο γιατρός σας βρήκε τον αμνιακό σάκο σας μεγαλύτερο από όσο θα έπρεπε να είναι για την ηλικία της κύησης, ρίξτε μια ματιά στην ιστορία μου παρακάτω, πριν απογοητευτείτε!!
        Το ξέρω ότι είναι βαρετά μεγάλη η ιστορία μου:D, αλλά λίγες μέρες πριν, που είχα το ζόρι μου, έψαχνα απεγνωσμένα στο internet μια βαρετά μεγάλη ιστορία, που θα μου έδινε απαντήσεις και ελπίδες! Την καταθέτω, λοιπόν, για να υπάρχει στη διάθεση κάθε υποψήφιας μανούλας:

Τελευταία περίοδος στις 20 Ιανουαρίου.
        19-2-13 η πρώτη χοριακή με 537,8 μονάδες
        25-2-13 η δεύτερη χοριακή με 7.538 μονάδες
        1-3-13 η τρίτη χοριακή με 20.713 μονάδες

Στις 29-2 πήγαμε πρώτη φορά στον γυναικολόγο(θεωρητικά τελείωνε η 6η βδομάδα) και μου έκανε υπέρηχο. Κοιτούσε, ξανακοιτούσε...και μου είπε "αυτός ο αμνιακός σάκος που βλέπω δεν αντιστοιχεί στην περίοδο του Ιανουαρίου, αλλά στην περίοδο του Δεκεμβρίου".
        Τουτέστιν, κατά τα λεγόμενα του γιατρού (99,9% σίγουρος):
        μετά την περίοδο της 25ης Δεκεμβρίου, έμεινα έγκυος.
        Στις 20 Ιανουαρίου είχα περίοδο, αλλά αυτό δεν ήταν περίοδος, ήταν επαπειλούμενη. Προφανώς δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη και φτάσαμε στο σήμερα. Μου είπε να κάνω ξανά χοριακή (όπως και έκανα, το αποτέλεσμα της οποίας ήταν οι 20.713 μονάδες).
        "Αν η χοριακή είναι πιο πεσμένη (φυσικά θα σου ξανακάνω υπέρηχο), τότε μιλάμε για παλλίνδρομη κύηση και μπαίνεις για απόξεση.Αν η χοριακή ανέβει πάλι πολύ, τότε θα γίνει απόξεση και θα σταλεί το εύρημα για βιοψία, για να εξετάσουν αν πρόκειται για μύλη κύηση.Σε μια τέτοια περίπτωση, θα πρέπει να ακολουθήσεις και φαρμακευτική αγωγή ή ό,τι άλλο χρειαστεί", τάδε έφη ο γιατρός...

4-3-2013

Ξαναπηγαίνουμε στον γιατρό.Συνεχίζει να μετράει τον αμνιακό σάκο πολύ μεγαλύτερο (ενώ βασει τελευταίας περιόδου θα έπρεπε να είμαι 6 εβδομάδων και 1 μέρας).Τον ρωτάω τί ηλικία έχει το έμβρυο, που είναι μέσα. Δεν μου απαντάει σε αυτό, αλλά μου λέει ότι αυτή η χοριακή σε συνδυασμό με αυτόν τον σάκο και την μη ύπαρξη καρδιακού παλμού σημαίνουν παλλίνδρομη κύηση.Ετσι μου είπε να προχωρήσουμε άμεσα σε απόξεση.Του είπα πως θα τον πάρω τηλέφωνο (γιατί ήδη είχα κανονίσει άλλο ραντεβού σε άλλον γιατρό).
        Στο καπάκι πηγαίνουμε στον άλλον γιατρό. Πριν ξεκινήσουμε τον υπέρηχο (πάντα με δεδομένο ότι είμαι βάσει περιόδου στην 6η βδομάδα +1 μέρα) μου είπε: "φυσικά μην περιμένεις να ακούσουμε καρδιακό παλμό σ΄αυτήν την εβδομάδα!Κάποιες φορές ακούμε στο τέλος της,αλλά σπάνια". Και ξεκινάει τον υπέρηχο και μου λέει:
        " Οντως ο αμνιακός σάκος είναι πιο μεγάλος, όμως το έμβρυο μέσα έχει τη σωστή ηλικία: 6 βδομάδων. Υπάρχει ενδεχόμενο να είναι η εξής περίπτωση (μου έχουν τύχει άλλες 3 τέτοιες περιπτώσεις, που γλίτωσαν στο τσαφ την απόξεση και προχώρησε κανονικά η εγκυμοσύνη τους): η κύηση να ξεκίνησε δίδυμη.Σ΄αυτήν την περίπτωση οι 2 σάκοι είναι τόσο κοντά που φαίνονται σαν ένας μεγάλος. Εν συνεχεία το ένα έμβρυο παλινδρομεί, φεύγει ο σάκος του, μικραίνει η εικόνα πια του αμνιακού σάκου και συνεχίζει η κύηση με το άλλο έμβρυο. Μύλη κύηση δεν παίζει να υπάρχει, γιατί θα υπήρχε συγκεκριμένη εικόνα στον υπέρηχο. Αρα, προσωπική μου γνώμη είναι ότι αξίζει με 1000 να περιμένουμε να το ξαναδούμε σε μια βδομάδα και να μην κάνετε ακόμα απόξεση!" .
        Κάποια στιγμή σε μια λήψη του υπέρηχου ο μεγάλος αμνιακός σάκος διαχωρίστηκε στα 2 και εκεί μας είπε: " αν είμαστε σ΄αυτήν την περίπτωση, όπως βλέπετε υπάρχει ένας μικρός σάκος που προφανώς συρρικνώνεται και ένας 2ος μεγέθους 6 βδομάδων με έμβρυο 6 βδομάδων! Δεν θέλω να σας δώσω ελπίδες, αλλά θέλω να σας δω την άλλη Δευτέρα"

11-3-2013 (η άλλη Δευτέρα)
        πήγαμε ξανά στον γιατρό.
        Ο σάκος είναι πια στο σωστό μέγεθος.
        Το έμβρυο επίσης στο σωστό μέγεθος
        Ο καρδιακός παλμός στο φουλ...

Συμπέρασμα: οπωσδήποτε 2η γνώμη γιατρού!!
        Θα οδηγούνταν σε απόξεση τόσο άδικα ένα έμβρυο, που τουλάχιστον μέχρι τώρα (γιατί φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε τη συνέχεια της εγκυμοσύνης) τα πάει μια χαρά!!!
      • Από real thing,
        τελευταια περιοδος 19 μαιου.πιθανη συλληψη απο 29 μεχρι 2 ιουνιου.χοριακη την προηγουμενη δευτερα 188.το πρωι πηγα σε ενα γιατρο και μου ειπε οτ ειναι πολυ μικρος ο σακος με τις ημερομηνιες συλληψης που του δωσα.και οτι αν η χοριακη δεν ανεβει τουλαχιστον 1200 δεν παμε καλα.παμε για παλλινδρομη.εκανα χοριακη 3900.παω σε αλλο γιατρο μετα,τα βισκει ολα φυσιολογικα.επισης ο πρωτος μου εκανε κοιλιακο υπερηχο.τι λετε?θα παω την τεταρτη στον δευτερο.τι λετε>εχω τρελαθει..ευχαριστω
      • Από anemoni1989,
        Καλησπέρα!! Εχω μια μικρη 7 μηνων, η οποια ακομα δεν μιλαει ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Ουτε μα, ουτε μπα, ουτε τιποτα!! Αντιλαμβανεται τα παντα, οταν της λες κατι εχει αρχισει και καταλαβαινει, οταν της τραγουδαω κουπεπε ή της λεμς "ελα, ελα"  κανει τις αντίστοιχες κινησεις με το χέρι, αλλα δεν λεει τιποτα!!! Και με εχουν ολοι (συγγενεις) αγχωσει οτι θα αργησει να μιλησει και πως κακως δεν της μιλαω μπεμπεκιστικα αλλα της τα λεω ολοκληρα και φταιω εγω που δεν λεει κατι ακομα, ενω αλλα μωρα μιλανε... Βεβαια στην πορεια αποδεικνυεται πως δεν μιλανε, αλλα μπαμπαλιζουν, αλλα ξερετε πως ειναι οι γονεις και συγγενεις... Ακομα και το μπρμπρμπρ το θεωρουν ομιλια... 
        Εγω πιστευω ειναι πολυ μικρη ακομα και πως δεν ειναι κακο να της μιλαω σωστα (πχ φαγητό αντί για μαμ, βολτα αντι για ατα κοκ) αλλα εχω αγχωθει δεν σας κρυβω.. Η παιδιατρος συμμεριζεται την δικη μ γνωμη και μαλιστα μ τονισε πως επειδη εχει δωσει βαση στην κινηση (βηματιζει μονη της με υποστήριξη εδω και 15 μερες ηδη) μπορεί σε αυτό τον τομεα να καθυστερησει... 
        Εσας ποτε μιλησαν τα παιδάκια σας?? Συνειδητα εννοω... Οχι τς ηχους που παραγουν ασυναισθητα... 
        Ευχαριστώ!!!
        Εν τ μεταξυ ξεχασα να αναφέρω πως οτι βλακεια ακουσει (μπρρρρ, πρρρρρ, γκγκγκ και ηχους με τη γλωσα) τα αντιγραφει αμεσως και τα επαναλαμβανει!!! Αρα δεν τίθεται θεμα ακοης... Απλα αρνείται να μιλησει!!! 
      • Από anna1703,
        Καλησπέρα! Έχω ένα αγοράκι 9 μηνών που μέσα στη μέρα παράλληλα με το θηλασμό τρώει 3 ή 4 γεύματα στερεές τροφές πια. Θηλάζει όποτε και όσο θέλει και αυτό ποικίλλει από μέρα σε μέρα. Δηλαδή μπορεί μια μέρα να θηλάσει 2 φορές και μια άλλη 8. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Η περίοδός μου δεν έχει επανέλθει ακόμη και αναρωτιέμαι πρέπει να σταματήσω εντελώς να θηλάζω για να μου έρθει; Απ'ότι φαίνεται η μετάβαση στις στερεές από τον αποκλειστικό δεν ήταν αρκετή για να επανέλθει.Ρωτάω γιατί μετά το χρόνο θα θέλαμε να προσπαθήσουμε για δεύτερο παιδάκι και δεν θέλω να σταματήσω ακόμη να θηλάζω. Εσείς τι εμπειρίες έχετε;
      • Από tozdel,
        γειά σας και πάλι!!

μήπως μπορείτε να μου πείτε τι καινούριο κάνει ένα μωρό και πότε??

πχ χαμογελάει περίπου στον μήνα.

μιλάει - την δική του γλώσσα - πότε???

όταν μπρούμητα μπορεί να γυρίσει ανάσκελα πότε???

όταν μπρούμητα ανασηκώνει και τον θώρακα πότε???

μήπως σας ζητάω πολλά??? συγχωρέστε με!!! αλλά όπου διαβάζω τα γράφουν κάπως γενικά, ανά τρίμηνο κλπ.

επίσης πότε βλέπουν καθαρά, σε τί απόσταση?? χρώματα???

• Από spitogata,
        Καλημέρα σας, ποιος μπορεί να μου απαντήσει από ποια εβδομάδα και μετά ακούς την καρδιά του μωρού να χτυπάει?? Είμαι 6 εμδομάδων + αλλά ο γιατρός μου δεν άκουσε τον χτύπο της καρδιάς του. Μου είπε να κάνω μία β χοριακή και να ξαναπάω την άλλη εβδομάδα να ξανακάνουμε υπέρηχο αλλά με έχει φάει η αγωνία....
      • Από renik,
        ο μικρός μου είναι 18 μηνών, ενώ τα καταλαβαίνει όλα δεν πολυμιλάει, λέει κάποια πράγματα αλλά όχι κακά ή τσίσα αλλά αν του πω όταν κάνει κακά "τι κάνεις κυριάκο στο βρακάκι σου" μου λέει "κακά" τα τσίσα ακόμα όμως ούτε που τα έχουμε συλλαβήσει το πρόβλημα μου είναι αν είναι ώρα να του ξεκινήσω την διαδικασία να τα κόψουμε γιατί είναι 18 μηνών και βολεύει μιας και είναι καλοκαίρι ή είναι πολύ μικρός ακόμα.εσείς σε ποια ηλικία ξεκινήσατε την διαδικασία και πως?δεν έχω ιδέα πως να το ξεκινήσω!!του έβαλα χθες το γιογιό να κάτσει αλλά ούτε να κάτσει δεν ήθελε..δεν τον πίεσα καθόλου μην το πάρει στραβά!καμιά ιδέα?