Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικρότερος αμνιακός σάκος - δεν συμβαδιζει το μεγεθος σακου με συλληψη


Recommended Posts

τελευταια περιοδος 19 μαιου.πιθανη συλληψη απο 29 μεχρι 2 ιουνιου.χοριακη την προηγουμενη δευτερα 188.το πρωι πηγα σε ενα γιατρο και μου ειπε οτ ειναι πολυ μικρος ο σακος με τις ημερομηνιες συλληψης που του δωσα.και οτι αν η χοριακη δεν ανεβει τουλαχιστον 1200 δεν παμε καλα.παμε για παλλινδρομη.εκανα χοριακη 3900.παω σε αλλο γιατρο μετα,τα βισκει ολα φυσιολογικα.επισης ο πρωτος μου εκανε κοιλιακο υπερηχο.τι λετε?θα παω την τεταρτη στον δευτερο.τι λετε>εχω τρελαθει..ευχαριστω

w7ENp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγχαρητηρια!!!!!!! Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!!! Να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!! Καταρχην πρωτος υπερηχος απο κοιλια δε γινεται...καταδευτερον οι μοναδες μου φαινονται πολυ καλες και μπορει οντως να εγινε καθυστερημενα η συλληψη. Αμαν αυτοι οι γιατροι...ολο μας αγχωνουν... δυστυχως εγω θα πηγαινα και σε τριτο γιατρο...ειμαι λιγο αγχωτικη σαν ανθρωπος...αλλα με τιποτα δε θα ξαναπηγαινα στον πρωτο! Φιλακια και μην αγχωνεσαι και στεναχωριεσαι γιατι το μωρο νιωθει!!!!! Θα ειναι ολα καλα!!!!!! Θετικη σκεψη!!!!!!!

Υ.Γ. Η δικια μου χοριακη οταν εμεινα εγκυος ηταν 38,3 και δεν εκανα αλλη!

Link to comment
Share on other sites

γίνεται πρώτος υπέρηχος κοιλιακός και εγώ κοιλιακό έκανα από την αρχή. και εμένα ήταν πιο μικρός ο σάκος απ' ότι έπρεπε και τώρα είμαι στην 14η εβδομάδα και όλα είναι μια χαρά. Μην αγχώνεσαι λοιπόν αφού η χοροιακή σου ανεβαίνει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχει μια τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η χοριακη μου στο 3ο μου παιδί ηταν 188 ποτε ο γιατρος δεν μου ζητησε να την επαναλαβω ουτε καν μου την ζητησε, το πρωτο υπερηχο το κανουν απο την κοιλια αλλα για καλυτερα αποτελεσματα θελει κολπικο. Στην περιπτωση μου ουτε εμενα συμβαδιζε η Τελευταια μου περιοδος, ηταν 29/5 και η συλληψη ειχε γινει 19/6 οποτε μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα, τωρα εχω την κορουλα ειναι 3,5 μηνων και ειναι ολα καλα

Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012 Παναγιώτης 02.02.2015

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω ρε κοριτσια απλα εγω ειμαι σιγουρη οτι οι επαφες μου γινανε το πολυ μεχρι 2 του μηνα.και ογιατρος ηταν κατηγορηματικος οτι εαν ειναι σιγουρο αυτο που του ειπα εχουμε θεμα.βεβαια ο δευτερος με καθησυχασε.αυρια θα ξερω.δεν ειναι απαραδεκτο να ειναι τοσο απολυτος?ετρεμα!πρωτη φορα πηγαινα..

w7ENp3.png
Link to comment
Share on other sites

Real Thing μου και εμένα ο γιατρός μου δεν είχε τρελαθεί με την άνοδο των χοριακών όλο μου έλεγε είμαστε οριακά καλά αλλά εγώ το ένιωθα ότι είμαι έγκυος...και να που πήγα στον υπέρηχο και το είδαμε το σποράκι μου....μην τους ακούς και μην αγχωνεσαι! Αυτοί τον κ@λ@ τους θέλουν να έχουν καλυμμένο και πάνε στο χειρότερο σενάριο!!!

Περίμενε να δεις και εσύ τί θα σου πουν αύριο αλλά δεν πιστεύω ότι είναι κάτι ανησυχητικό...όχι ότι ξέρω πολλά αλλά δεν μου φαίνεται πολύ φυσιολογική η αντίδραση του γιατρού.

Στο κάτω κάτω...με υπέρηχο κοιλιάς τα αποτελέσματα δεν είναι τόσο αξιοπιστα...ίσως δηλαδή απλά αυτός να μέτρησε λάθος...με τον κολπικό θα ήσουν σίγουρη για τις διαστάσεις του!!!Οπότε μην σκας...κάνε μια μέρα υπομονή και όλα πάνε τέλεια!!!

 

 

Το μικρό μου αγγελάκι με εγκατέλειψε.....

Link to comment
Share on other sites

real thing μου ακόμα και μέχρι τις 2 του μήνα να είχατε επαφές δεν σημαίνει ότι έγινε η σύλληψη αυτές τις μέρες τα σπερματοζωάρια αντέχουν και παραπάνω μέρες οπότε πάλι μπορεί να έγινε πιο μετά η σύλληψη. Μην στεναχωριέσαι και εγώ την ίδια απογοήτευση είχα και μέχρι στιγμής πάνε όλα μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

σωστα φαινεται να μετρησε.ο δευτερος γιατρος δεν θελε να με εξετασει γιατι μου ειπε οτι θα εβλεπε τα ιδια αλλα δεν καταλαβαινε γιατι ανησυχουσα τοσο.οταν ειπα σε αυτον τις πιθανες ημερες συλληψης,απαντησε<ε ναι σωστα ηταν και γονιμες>απλα με προβληματιζει οτι ο υπερηχος γραφει απο κατω 4weeks3days.τοσο αντιστοιχει το μεγεθος του σακου μου δηλαδη.εγω κανονικα με βαση την περιοδο μου δε θα επρεπε να ημουν παραπανω???ουφ!!εχω τρελαθει.

w7ENp3.png
Link to comment
Share on other sites

real thing μου ακόμα και μέχρι τις 2 του μήνα να είχατε επαφές δεν σημαίνει ότι έγινε η σύλληψη αυτές τις μέρες τα σπερματοζωάρια αντέχουν και παραπάνω μέρες οπότε πάλι μπορεί να έγινε πιο μετά η σύλληψη. Μην στεναχωριέσαι και εγώ την ίδια απογοήτευση είχα και μέχρι στιγμής πάνε όλα μια χαρά

 

το σκεφτηκα αυτο.

w7ENp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ούτε εμένα είναι όσο θα έπρεπε να είναι με την περίοδο και ο γιατρός μου δεν ανησύχησε κάναμε και αυχενική και όλα καλά. Δεν σημαίνει ότι πάντα πρέπει να συμβαδίζει με την περίοδο

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάνει ποτέ χοριακή! μόνο ένα τεστ εγκυμοσύνης και μετά πήγα στο γιατρό. Και εγώ θυμάμαι ότι απογοητεύτηκα γιατί και εμένα μου είπε ότι είναι πιο μικρό και αλλά ήταν αισιόδοξος και μέχρι να ξανά πάω να ακούσω την καρδούλα του είχα τρελαθεί. Τελικά όμως όλα μια χαρά :) Μην ανησυχείς κάνεις και κακό στο μωράκι θετική σκέψη θέλει...

Link to comment
Share on other sites

εμεις στον 1ο μας υπερηχο, ημασταν περιπου 8 με 10 μερες καθυστερημενα... ομως εκει κοντα στην 12-13 εβδομαδα καλυψαμε τη διαφορα και τωρα (αισιως στην 19η) παιζουμε και στο +2 με 3... θελω να πω οτι το αν η συλληψη φαινεται μικροτερη δεν σημαινει κατι κακο για το μωρο σου... απλα αργησε η ωορρηξια σου, αργησε και η συλληψη! Το μωρακι σου θα μεγαλώνει κανονικα και που ξερεις μπορει να διαψευσει και τις μετρησεις και να καλυψει το κενο! ολα καλα θα πανε!!! ανθρωπακια ειναι κι αυτα και θελουνε το χρονο τους! λιγη υπομονη, πιστη και πολυ καλη διαθεση! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς οτι οι μετρήσεις βασίζονται στο μέσο όρο και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Όπως προείπαν και οι υπόλοιπες κυρίες, η σύλληψη μπορεί να έγινε μέχρι και 5 ημέρες αργότερα (τόσο μπορούν να επιβιώσουν τα σπερματοζωάρια μέσα στο γεννητικό σύστημα της γυναίκας). Αφού η χοριακή σου αυξήθηκε με εξαιρετικά καλό ρυθμό γιατί να μην εμπιστευθείς το γιατρό πού σου είπε να μην ανησυχείς και τρομοκρατείσαι από τον πρώτο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις στον 1ο μας υπερηχο, ημασταν περιπου 8 με 10 μερες καθυστερημενα... ομως εκει κοντα στην 12-13 εβδομαδα καλυψαμε τη διαφορα και τωρα (αισιως στην 19η) παιζουμε και στο +2 με 3... θελω να πω οτι το αν η συλληψη φαινεται μικροτερη δεν σημαινει κατι κακο για το μωρο σου... απλα αργησε η ωορρηξια σου, αργησε και η συλληψη! Το μωρακι σου θα μεγαλώνει κανονικα και που ξερεις μπορει να διαψευσει και τις μετρησεις και να καλυψει το κενο! ολα καλα θα πανε!!! ανθρωπακια ειναι κι αυτα και θελουνε το χρονο τους! λιγη υπομονη, πιστη και πολυ καλη διαθεση! :wink:

τι εννοεις καλυψε το κενο??με το καλο το μωρακι σου!!!απλα εγω ειμαι σιγουρη για τις επαφες.αχ σας ζαλισα!!συγνωμη κοριτσια.

w7ENp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις καλυψε το κενο??με το καλο το μωρακι σου!!!απλα εγω ειμαι σιγουρη για τις επαφες.αχ σας ζαλισα!!συγνωμη κοριτσια.

 

Οταν λεω "καλυψε το κενο" εννοω οτι εκει που για παραδειγμα στον 1ο υπερηχο στις μετρησεις σακου μου ειπε οτι ειμαστε πισω 8-10 μερες, στον επομενο με μετρηση κεφαλοουριαιας μου ειπε οτι υπολοιπομαστε 5-6 μερες, μετα στην αυχενικη με ολες τις μετρησεις ειμασταν 2-3 μερες μικροτεροι και στον τελευταιο (17η +2) ειχαμε κεφαλακι για μωρο 17+6, κοιλιτσα για 17+1, μηριαιο για 18, βαρος για 17+5 και μηκος για 18+2, που κατα μεσο ορο μας εδινε +2 με 3 μερες απο την ημερολογιακη μας ηλικια... ολα αυτα ακουγονται καπως, αλλα στα γραφω γιατι δειχνουν οτι αυτη η διαφορα που μας λενε στην αρχη ειναι κατι που τελικα δεν εχει σημασια! Αυτο που εχει σημασια ειναι να μαστε μεσα στα ορια της φυσιολογικης αναπτυξης ανα ελεγχο! αυτο λοιπον σου ευχομαι και μια ομορφη εγκυμοσυνη που θα γεμισει την αγκαλια σου με ενα υγιες μπεμπακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κοριτσια βρισκομαι και εγω κάπου στις 10 μέρες πίσω σε αναπτυξη.Βρίσκομαι στην 9η εβδομαδα κυησης και η ηλικια του σακου και του εμβρυου φαινεται για 7 βδομαδες και 4 μέρες.Ο γιατρος με πανικοβαλε απο το 2ο κιολας ραντεβου.Οταν ήμουν 7 εβδομαδων και το εμβρυο φαινοταν για 6.Συμβουλευτηκα και 2ο γιατρο και με βαση τους υπολογισμους του μου ειπε να μην ανησυχω και οτι απλα επειδη εχω 32 μερες κυκλο ,έγινε η συλληψη αργοτερα και το εμβρυο αναπτυσσεται πιο αργα!Και παλι ομως δεν καθησυχαστηκα γτ ο 1ος γιατρος επεμενε οτι κατι σοβαρο συμβαινει και μενει πισω σε αναπτυξη και ο σακος και το εμβρυο!Δεν ξερω ρε κοριτσια.Διερωτουμαι ποιον απο τους 2 να πιστεψω; Απο την αλλη βλεπω και εγω με τα ματια μου οτι απο φορα σε φορα δεν εχουμε και ιδιαιτερη αναπτυξη οσον αφορα τουλαχιστον το σακκο που σε αλλους υπερηχους που εχω δει και συγκρινει με τους δικους μου ο σακκος φαινεται αισθητα πιο μεγαλος απο το εμβρυο!Εμενα φαινεται ελαχιστα πιο μεγαλος.Τι να πω ..Ο χρονος θα δειξει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια κι εγώ είχα τον ίδιο προβληματισμό στην αρχή, το μωράκι ήταν μια εβδομάδα πίσω στην ανάπτυξη στην αρχή της εγκυμοσύνης, ΟΜΩΣ μετά από λίγο καιρό (2-3 εβδομάδες) πήρε της μερούλες που του'λείπαν! Ίσως επειδή χαλάρωσα & ηρέμησα & σκεφτόμουν πια όχι μόνο τον εαυτό μου, αλλά εκείνο :D

Link to comment
Share on other sites

Kαι μενα το μωρακι μου ειναι 8 μερες πισω με βαση την ΤΕΠ αλλα η γιατρος μου ειπε οτι προκειται για καθυστερημενη συλληψη και να μην ανησυχω..βεβαια απο υπερηχο σε υπερηχο υπαρχει αναπτυξη και του εμβρυου και του σακου απλα ειμαστε λιγες μερες πισω.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Καλημέρα 

Χθες πήγα στον γιατρό κ με στεναχώρησε. 

Σύμφωνα με την τελευταία περίοδο είμαι 6 εβδομαδων κ 2 ημερών. Ο γιατρός μου είπε πως ο σακος είναι πολύ μικρός για την εβδομάδα του (4.5mm).Δεν είδε κάτι άλλο. 

Η χοριακη μου πολύ κακή μόλις 300.50

Μου είπε πως θα με ξαναδεί σε 1 βδομαδα που θα γυρίσουμε από τις διακοπές. Μαύρες διακοπές θα περάσω. 

Θα παλινδρομησει;;; Έχει κάποια εμπειρία τουλάχιστον να ξέρω που πάω;;; 

Έχω αγχωθεί πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοπέλες! 

Σήμερα είχα μια δύσκολη εμπειρία που θα είναι καθοριστική τις επόμενες μέρες.

Μετά από θετικό τεστ εγκυμοσύνης πήγα για κολπικό υπερηχογράφημα στο γυναικολόγο όπου διαπίστωσε μικρή αποκόλληση και μικρό μέγεθος σάκου κύησης βάσει τελευταίας ημερομηνίας περιόδου, 29/06/2022

έκανα ανάλυση προγεστερόνης και Β-χοριακής και θα επαναλάβω σε 48 ώρες για να δούμε αν η κύηση είναι βιώσιμη και αν το έμβρυο αναπτύσσεται.

Η τιμή της προγεστερόνης βγήκε 23,54 και η τιμή της χοριακής 2280.

Ο σάκος μου φάνηκε άδειος εμένα (βάσει εμπειρίας, έχω ήδη ένα παιδάκι) και ήθελα να μου πείτε και εσείς αν είχατε παρόμοια εμπειρία και πως εξελίχθηκε. 

Να σημειώσω ότι έχω πονάκια χαμηλά από την αρχή της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

για Τιμές Χοριακής δείτε και εδώ http://www.parentscafe.gr/forum/topic/18550-times-choriakis/ 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2022 at 1:14 ΜΜ, ritaki90 είπε:

Γεια σας κοπέλες! 

Σήμερα είχα μια δύσκολη εμπειρία που θα είναι καθοριστική τις επόμενες μέρες.

Μετά από θετικό τεστ εγκυμοσύνης πήγα για κολπικό υπερηχογράφημα στο γυναικολόγο όπου διαπίστωσε μικρή αποκόλληση και μικρό μέγεθος σάκου κύησης βάσει τελευταίας ημερομηνίας περιόδου, 29/06/2022

έκανα ανάλυση προγεστερόνης και Β-χοριακής και θα επαναλάβω σε 48 ώρες για να δούμε αν η κύηση είναι βιώσιμη και αν το έμβρυο αναπτύσσεται.

Η τιμή της προγεστερόνης βγήκε 23,54 και η τιμή της χοριακής 2280.

Ο σάκος μου φάνηκε άδειος εμένα (βάσει εμπειρίας, έχω ήδη ένα παιδάκι) και ήθελα να μου πείτε και εσείς αν είχατε παρόμοια εμπειρία και πως εξελίχθηκε. 

Να σημειώσω ότι έχω πονάκια χαμηλά από την αρχή της εγκυμοσύνης.

ποσο εβδ πηγες γιατρο;5εβδ με 2000-2500χοριακη,που ειναι οκ για τοσο αρχη,μονο σακο θα δεις.νομιζω στις 5000φαινονται περισσοτερα.μπορει να εμεινες λιγο πιο αργα απο οσο υπολογιζες,σημασια εχει κ η επομενη χοριακη.αν κ απο την στιγμη που φανηκε μονο αγχος θα σου δημιουργησουν.το χω περασει.νομιζω κ η προγεστερονη ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...