Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμνιακός σάκος μεγαλύτερος από την ηλικία της κύησης. Τί μπορεί να σημαίνει?


Recommended Posts

Αν ο γιατρός σας βρήκε τον αμνιακό σάκο σας μεγαλύτερο από όσο θα έπρεπε να είναι για την ηλικία της κύησης, ρίξτε μια ματιά στην ιστορία μου παρακάτω, πριν απογοητευτείτε!!

Το ξέρω ότι είναι βαρετά μεγάλη η ιστορία μου:D:D, αλλά λίγες μέρες πριν, που είχα το ζόρι μου, έψαχνα απεγνωσμένα στο internet μια βαρετά μεγάλη ιστορία, που θα μου έδινε απαντήσεις και ελπίδες! Την καταθέτω, λοιπόν, για να υπάρχει στη διάθεση κάθε υποψήφιας μανούλας:

 

Τελευταία περίοδος στις 20 Ιανουαρίου.

19-2-13 η πρώτη χοριακή με 537,8 μονάδες

25-2-13 η δεύτερη χοριακή με 7.538 μονάδες

1-3-13 η τρίτη χοριακή με 20.713 μονάδες

 

Στις 29-2 πήγαμε πρώτη φορά στον γυναικολόγο(θεωρητικά τελείωνε η 6η βδομάδα) και μου έκανε υπέρηχο. Κοιτούσε, ξανακοιτούσε...και μου είπε "αυτός ο αμνιακός σάκος που βλέπω δεν αντιστοιχεί στην περίοδο του Ιανουαρίου, αλλά στην περίοδο του Δεκεμβρίου".:shock:

Τουτέστιν, κατά τα λεγόμενα του γιατρού (99,9% σίγουρος):

μετά την περίοδο της 25ης Δεκεμβρίου, έμεινα έγκυος.

Στις 20 Ιανουαρίου είχα περίοδο, αλλά αυτό δεν ήταν περίοδος, ήταν επαπειλούμενη. Προφανώς δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη και φτάσαμε στο σήμερα. Μου είπε να κάνω ξανά χοριακή (όπως και έκανα, το αποτέλεσμα της οποίας ήταν οι 20.713 μονάδες).

"Αν η χοριακή είναι πιο πεσμένη (φυσικά θα σου ξανακάνω υπέρηχο), τότε μιλάμε για παλλίνδρομη κύηση και μπαίνεις για απόξεση.Αν η χοριακή ανέβει πάλι πολύ, τότε θα γίνει απόξεση και θα σταλεί το εύρημα για βιοψία, για να εξετάσουν αν πρόκειται για μύλη κύηση.Σε μια τέτοια περίπτωση, θα πρέπει να ακολουθήσεις και φαρμακευτική αγωγή ή ό,τι άλλο χρειαστεί", τάδε έφη ο γιατρός...

 

4-3-2013

 

Ξαναπηγαίνουμε στον γιατρό.Συνεχίζει να μετράει τον αμνιακό σάκο πολύ μεγαλύτερο (ενώ βασει τελευταίας περιόδου θα έπρεπε να είμαι 6 εβδομάδων και 1 μέρας).Τον ρωτάω τί ηλικία έχει το έμβρυο, που είναι μέσα. Δεν μου απαντάει σε αυτό, αλλά μου λέει ότι αυτή η χοριακή σε συνδυασμό με αυτόν τον σάκο και την μη ύπαρξη καρδιακού παλμού σημαίνουν παλλίνδρομη κύηση.Ετσι μου είπε να προχωρήσουμε άμεσα σε απόξεση.Του είπα πως θα τον πάρω τηλέφωνο (γιατί ήδη είχα κανονίσει άλλο ραντεβού σε άλλον γιατρό).

Στο καπάκι πηγαίνουμε στον άλλον γιατρό. Πριν ξεκινήσουμε τον υπέρηχο (πάντα με δεδομένο ότι είμαι βάσει περιόδου στην 6η βδομάδα +1 μέρα) μου είπε: "φυσικά μην περιμένεις να ακούσουμε καρδιακό παλμό σ΄αυτήν την εβδομάδα!Κάποιες φορές ακούμε στο τέλος της,αλλά σπάνια". Και ξεκινάει τον υπέρηχο και μου λέει:

" Οντως ο αμνιακός σάκος είναι πιο μεγάλος, όμως το έμβρυο μέσα έχει τη σωστή ηλικία: 6 βδομάδων. Υπάρχει ενδεχόμενο να είναι η εξής περίπτωση (μου έχουν τύχει άλλες 3 τέτοιες περιπτώσεις, που γλίτωσαν στο τσαφ την απόξεση και προχώρησε κανονικά η εγκυμοσύνη τους): η κύηση να ξεκίνησε δίδυμη.Σ΄αυτήν την περίπτωση οι 2 σάκοι είναι τόσο κοντά που φαίνονται σαν ένας μεγάλος. Εν συνεχεία το ένα έμβρυο παλινδρομεί, φεύγει ο σάκος του, μικραίνει η εικόνα πια του αμνιακού σάκου και συνεχίζει η κύηση με το άλλο έμβρυο. Μύλη κύηση δεν παίζει να υπάρχει, γιατί θα υπήρχε συγκεκριμένη εικόνα στον υπέρηχο. Αρα, προσωπική μου γνώμη είναι ότι αξίζει με 1000 να περιμένουμε να το ξαναδούμε σε μια βδομάδα και να μην κάνετε ακόμα απόξεση!" .

Κάποια στιγμή σε μια λήψη του υπέρηχου ο μεγάλος αμνιακός σάκος διαχωρίστηκε στα 2 και εκεί μας είπε: " αν είμαστε σ΄αυτήν την περίπτωση, όπως βλέπετε υπάρχει ένας μικρός σάκος που προφανώς συρρικνώνεται και ένας 2ος μεγέθους 6 βδομάδων με έμβρυο 6 βδομάδων! Δεν θέλω να σας δώσω ελπίδες, αλλά θέλω να σας δω την άλλη Δευτέρα"

 

11-3-2013 (η άλλη Δευτέρα)

πήγαμε ξανά στον γιατρό.

Ο σάκος είναι πια στο σωστό μέγεθος.

Το έμβρυο επίσης στο σωστό μέγεθος

Ο καρδιακός παλμός στο φουλ...

 

Συμπέρασμα: οπωσδήποτε 2η γνώμη γιατρού!!

Θα οδηγούνταν σε απόξεση τόσο άδικα ένα έμβρυο, που τουλάχιστον μέχρι τώρα (γιατί φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε τη συνέχεια της εγκυμοσύνης) τα πάει μια χαρά!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμπέρασμα: οπωσδήποτε 2η γνώμη γιατρού!!

Θα οδηγούνταν σε απόξεση τόσο άδικα ένα έμβρυο, που τουλάχιστον μέχρι τώρα (γιατί φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε τη συνέχεια της εγκυμοσύνης) τα πάει μια χαρά!!!:rolleyes:

 

πω πω ανατρίχιασα!!!!!!!!!!!!

φαντάζεσαι να σε έπειθε να κάνεις απόξεση??? ο θεός που σας φώτισε και πήγατε και σε 2ο γιατρό!!!!!

από δω και πέρα όλα καλά θα σας πάνε!!!!!!!!!

να έχεις μια υπέροχη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη και φυσικά να χάιρεσαι και το μεγάλο σου γιο!!!!!!!!!!!!:-):smile::-)

LzEcp2.png
Link to comment
Share on other sites

πω πω ανατρίχιασα!!!!!!!!!!!!

φαντάζεσαι να σε έπειθε να κάνεις απόξεση??? ο θεός που σας φώτισε και πήγατε και σε 2ο γιατρό!!!!!

από δω και πέρα όλα καλά θα σας πάνε!!!!!!!!!

να έχεις μια υπέροχη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη και φυσικά να χάιρεσαι και το μεγάλο σου γιο!!!!!!!!!!!!:-):smile::-)

Σ΄ευχαριστώ πολύ, αστεράκι, για τα καλά σου λόγια και τις ευχές σου !!Κι εσύ να χαίρεσαι το σχεδόν συνομήλικο...κροκοδειλάκι σου...:D:D

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα βρε Elma?:shock:

Είχα διαβάσει την ιστορία σου σε άλλο τόπικ, στην αρχή με χαρά όταν είδα ότι είχε έρθει τελικά φυσικά η εγκυμοσύνη σου και μετά με λύπη όταν ο πρώτος γιατρός σου είπε ό,τι σου είπε...Και τώρα αυτό!

Θα βάλω πάνω απ' όλα τη χαρά μου και θα σου ευχηθώ ό,τι καλύτερο κοπέλα μου!

(Τίποτ' άλλο, τι λόγια να πει κανείς για αυτό που παραλίγο να σου τύχει!)

Καλά έκανες και έγραψες την ιστορία σου. Πολλές φορές παρασυρόμαστε από τη σκέψη "καλά, είναι δυνατόν να κάνει ο γιατρός λάθος σε κάτι τέτοιο?" και δεν θεωρούμε αυτονόητη τη δεύτερη γνώμη...

Να'σαι καλά και ΌΛΑ με το καλό να έρθουν!

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ, αστεράκι, για τα καλά σου λόγια και τις ευχές σου !!Κι εσύ να χαίρεσαι το σχεδόν συνομήλικο...κροκοδειλάκι σου...:D:D

 

να είσαι καλά ελμα μου!!!!!!!!!

ευτυχώς που το έγραψες πάντως!!!!!! γιατί και οι γιατρόι κάνουν λάθοι.....πολλά......

LzEcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...