Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ (λιγες λεξεις)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτο που φοβάσαι εχει και αλλα συμπτώματα οχι μονο καθυστέρηση ομιλίας

Αν ο μικρος σου ειναι κοινωνικός και παίζει με αλλα παιδια της ηλικίας του και αν παίζει 'σωστα' με παιχνίδια , ταΐζει κούκλες, εχει φαντασία κλπ δεν εχεις να φοβάσαι τιποτα

 

Σ'ευχαριστω! Μου δίνεις κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Epairna T4 twn 75 se oli yin egkymosynh kai kanw kai sto padi eksetaseis taktika .

Ksereis ti lew?den mas dinete merikoys?eimaste 48.5!

Pernei misi ponto kathe 2-4 mines

Na ta xairesai ta paidia soy. Den yparxei wraiotero pragma ston kosmo.

 

Υποθέτω οτι δεν έχει βρεθεί κάτι εκτός απο μικροκεφαλεία; που δεν ξέρω κιόλας αν την έχετε. Ο θυροειδής είναι άτιμο πράγμα. Πρόσφατα βρέθηκε γνωστός με παιδάκι 2 ετών με θυεροειδή και ξεκίνησε τα Τ.... είχε 8TSH. Ο ενδοκρινολόγος τους είπε οτι είναι τυχεροί που τους έκανε ο παιδίατρος νωρίς εξετάσεις. Έχω ένα παιδί. Σου εύχομαι και σένα ότι καλύτερο.

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω οτι δεν έχει βρεθεί κάτι εκτός απο μικροκεφαλεία; που δεν ξέρω κιόλας αν την έχετε. Ο θυροειδής είναι άτιμο πράγμα. Πρόσφατα βρέθηκε γνωστός με παιδάκι 2 ετών με θυεροειδή και ξεκίνησε τα Τ.... είχε 8TSH. Ο ενδοκρινολόγος τους είπε οτι είναι τυχεροί που τους έκανε ο παιδίατρος νωρίς εξετάσεις. Έχω ένα παιδί. Σου εύχομαι και σένα ότι καλύτερο.

 

 

Exei kathysterisi myelinosis ston egefalo h opoia ginetai poly arga gia ayto kai h argh anaptyksi.den ofeiletai poythena einai laxeio. Aplws prin to 2o tha kanoyme moriako karyotypo.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Δέχομαι οτι κάθε παιδί έχει τον ρυθμό του στην ανάπτυξη αλλά ένα παιδί που έχει φτάσει στα 3 και δεν πολύμιλάει ενδέχεται να έχει πρόβλημα στην σχολική του ζωή και κοινωνικό αποκλεισμό από παιδιά της ηλικίας του οπότε καλό είναι να σπεύδουμε άμεσα να βοηθήσουμε. Εφόσον το παιδί ακούει σωστά τότε πρέπει να ελεγχθεί και σε άλλα επίπεδα. Έχω ένα γιό που μιλάει από 18 μηνών με προτάσεις από τους 19 μήνες και στα 2 έκανε προτάσεις με σωστή γραμματική και σύνταξη 7 και πλέον λέξεων. Βλέπω και κορίτσια στα 3 που είναι άγκα ούγκα, που συννενοούνται μόνο με την οικογένεια με σκόρπιες λέξεις από εδώ και από εκεί. Τα παιδιά αυτά έβλεπαν από μικρά πολύ τηλεόραση (όχι οτι ο δικος μου δεν βλέπει) και δεν τους διάβαζαν ούτε τους μιλούσαν ιδιαίτερα. Θέλω να πω οτι εφοσον έχουν αποκλειστεί οι παθολογικοί λόγοι καθυστέρησης τότε η ενασχόληση παίζει μεγάλο ρόλο. Προφανώς κάθε παιδάκι έχει τον ρυθμό του αλλά αυτό που προαναφέρω είναι μεγάλες αποκλίσεις... Οπότε να πηγαίνετε στον ειδικό αρκετά έγκαιρα ώστε το παιδί να λαμβάνει την βοήθεια που χρειάζεται.

Πολλά παιδια δεν μιλάνε λόγω του οτι ειναι στο φάσμα και οχι επειδή βλέπουν τηλεόραση μερικες μέρες! Ειναι αδύνατο ενα παιδι να φτάσει στα 3 και να μην μιλάει επειδή του βάζουν την τηλεόραση καθε μέρα ολη μέρα!! Κανενα παιδι δεν θα κατςει μονο του μπροστά στο χαζοκούτι χωρις να θελει το ίδιο να δει τι συμβαινει γύρω του εκτος και αν κατι άλλο παίζει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρω πως την καλυτερη γνωματευση για τετοιες καθυστερησεις λογου ,αναπτυξης,κτλ ειναι οχι απλοι παιδιατροι,αλλα ΠΑΙΔοΝεΥΡΟΛΟΓΟΣ!Στο αγια Σοφια υπαρχουν αξιολογοι.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά παιδια δεν μιλάνε λόγω του οτι ειναι στο φάσμα και οχι επειδή βλέπουν τηλεόραση μερικες μέρες! Ειναι αδύνατο ενα παιδι να φτάσει στα 3 και να μην μιλάει επειδή του βάζουν την τηλεόραση καθε μέρα ολη μέρα!! Κανενα παιδι δεν θα κατςει μονο του μπροστά στο χαζοκούτι χωρις να θελει το ίδιο να δει τι συμβαινει γύρω του εκτος και αν κατι άλλο παίζει...

 

Απλά να διευκρινήσω ότι είναι διαφορετικό το να μην επικοινωνεί ένα παιδί, από το να μη μιλάει κανονικα. Δηλαδή εμένα ο γιος μου είναι πολύ κοινωνικός, επικοινωνεί με όλους, σου ανοίγει συζητήσει και θέλει να παίζει διαφορά παιχνίδια, βρίσκει τρόπους να το καταλαβαίνεις και λέει και αρκετές λέξεις καθαρά. Όμως πάντα στις προτάσεις του λέει και μωρουδιστηκα (τα ταταλλλ...). -μαμά γάλα θέλω τατατιτι). Νομίζω ότι έχει διαφορά. Έτσι θέλω να πιστεύω... Αναπτυξιολογοι βλέπουν τα παιδιά μου είπαν. Για παιδονευρολογους δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Απλά να διευκρινήσω ότι είναι διαφορετικό το να μην επικοινωνεί ένα παιδί, από το να μη μιλάει κανονικα. Δηλαδή εμένα ο γιος μου είναι πολύ κοινωνικός, επικοινωνεί με όλους, σου ανοίγει συζητήσει και θέλει να παίζει διαφορά παιχνίδια, βρίσκει τρόπους να το καταλαβαίνεις και λέει και αρκετές λέξεις καθαρά. Όμως πάντα στις προτάσεις του λέει και μωρουδιστηκα (τα ταταλλλ...). -μαμά γάλα θέλω τατατιτι). Νομίζω ότι έχει διαφορά. Έτσι θέλω να πιστεύω... Αναπτυξιολογοι βλέπουν τα παιδιά μου είπαν. Για παιδονευρολογους δε ξέρω...

 

Ναι δεν μιλάω για το δικό σου :-)

Link to comment
Share on other sites

Απλά να διευκρινήσω ότι είναι διαφορετικό το να μην επικοινωνεί ένα παιδί, από το να μη μιλάει κανονικα. Δηλαδή εμένα ο γιος μου είναι πολύ κοινωνικός, επικοινωνεί με όλους, σου ανοίγει συζητήσει και θέλει να παίζει διαφορά παιχνίδια, βρίσκει τρόπους να το καταλαβαίνεις και λέει και αρκετές λέξεις καθαρά. Όμως πάντα στις προτάσεις του λέει και μωρουδιστηκα (τα ταταλλλ...). -μαμά γάλα θέλω τατατιτι). Νομίζω ότι έχει διαφορά. Έτσι θέλω να πιστεύω... Αναπτυξιολογοι βλέπουν τα παιδιά μου είπαν. Για παιδονευρολογους δε ξέρω...

 

ότι τα αγοράκια αργούν λίγο να μιλήσουν σε σχέση με τα κορίτσια είναι γεγονός... εφόσον έχεις κλείσει ραντεβού με τον ειδικό μην αγχώνεσαι.. όπως το περιγράφεις το παιδί σου είναι κοινωνικότατο και κάνει αυτά που πρέπει για την ηλικία του.... ένας λογοθεραπευτής την αξιολόγηση θα την κάνει μετά τα 3 γιατί πριν δεν έχει νόημα.... μία φίλη μου τον είχε πάει τον δικό της γύρω στα 3,5, του έκανε αξιολόγηση και μετά τον ξαναπήγε γύρω στα 4 όπου μετά του έκανε λογοθεραπείες γιατί δεν έλεγε καθόλου το ρο... οπότε είναι καλό να τον πας τώρα να έχεις ένα σημείο αναφοράς...

από την άλλη, γνώμη μου, είναι μετά τα 3 οπωσδήποτε παιδικό .. αλλάζουν πάρα πολύ και στον λόγο και στο πως φέρονται γενικότερα... συν του ότι μετά τα 3 και σε εμάς ο παιδίατρος μας έλεγε οπωσδήποτε παιδικό για να κοινωνικοποιούνται...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

ότι τα αγοράκια αργούν λίγο να μιλήσουν σε σχέση με τα κορίτσια είναι γεγονός... εφόσον έχεις κλείσει ραντεβού με τον ειδικό μην αγχώνεσαι.. όπως το περιγράφεις το παιδί σου είναι κοινωνικότατο και κάνει αυτά που πρέπει για την ηλικία του.... ένας λογοθεραπευτής την αξιολόγηση θα την κάνει μετά τα 3 γιατί πριν δεν έχει νόημα.... μία φίλη μου τον είχε πάει τον δικό της γύρω στα 3,5, του έκανε αξιολόγηση και μετά τον ξαναπήγε γύρω στα 4 όπου μετά του έκανε λογοθεραπείες γιατί δεν έλεγε καθόλου το ρο... οπότε είναι καλό να τον πας τώρα να έχεις ένα σημείο αναφοράς...

από την άλλη, γνώμη μου, είναι μετά τα 3 οπωσδήποτε παιδικό .. αλλάζουν πάρα πολύ και στον λόγο και στο πως φέρονται γενικότερα... συν του ότι μετά τα 3 και σε εμάς ο παιδίατρος μας έλεγε οπωσδήποτε παιδικό για να κοινωνικοποιούνται...

Ναι έχω σκοπό να τον πάω παιδικό. Ήδη είμαι στο ψάξιμο από τώρα για το Σεπτέμβρη.... Πιστεύω να τον βοηθήσει και γενικά να ξεδίνει λιγάκι το μικρούλη μου. Φέτος πάμε στη Καλλιτεχνούπολη 4 φορές την εβδομάδα για μουσικοκινητική και κουκλοθέατρο. Όποτε πιστεύω ότι θα ενταχθεί εύκολα στο παιδικό. Ελπίζω σε ένα μήνα που είναι το ραντεβού στον αναπτυξιολογο, να έχω να σας πω καλά λογια;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και απο μενα . Σεβμαμα θα θελα να σου πω τη δικη μου εμπειρια απο τα δικα μου παιδια και ιδιαιτερα απο τον μικρο μου . Ειχα θεμα και στα 3 μου παιδια . Βεβαια στον μικρο μας ηταν μεγαλυτερο . Ο Αποστολος μας παει παιδικο απο 18 μηνων . Σε εκεινη την ηλικια ελεγε 2-3 λεξεις και αυτες δυσκολα . Βεβαια καταλαβαινε τα παντα . Απο την αλλη καθως περνουσε ο καιρος και το παιδι εχοντας 2 μεγαλυτερα αδελφια και ολα τα παιδακια στο "σχολειο" του δεν ανεπτυσε το λογο του . Καθολου . Μαυρα μεσανυχτα . Οταν εκλεισε πλεον τα 2 και προχωρησε η χρονια σιγα σιγα το ψαξαμε περαιτερω . Επηρεασμενοι και απο τον μεγαλο μας που βρισκεται στο φασμα καθως και απο τον ιδιο που εχει γεννετικο συνδρομο φοβηθηκαμε μηπως τυχων και καλα δεν αναπτυχθει αυτο του το κομματι . Βλακειες λεγαμε σαφως . Ομως επισκεφτηκαμε καποιον ειδικο και αρχησαμε καποιες συνεδριες οταν το παιδι ηταν πανω απο 2μιση ετων . Του εκανε πολυ καλο . Σαν να του εδωσε απλα ενα μικρο σπρωξιμο . Ο μικρος ειναι 3μιση τωρα , ναι μεν δεν μιλαει καθαρα , αλλα καθε μερα προσθετει ολο και παραπανω λεξεις και εκφρασεις στο ... ρεπερτοριο του . Καθε μερα μας εκπλησει ολο και περισσοτερο . Τον λογοθεραπευτη τον σταματησαμε πριν απο 2 μηνες . Θεωρω οτι το παιδι θα βρει μονο του το δρομο του . Η κορη μου μιλησε 4 ετων καθαρα . Και εκει φοβηθηκαμε , τρε3αμε αλλα το παιδι μιλησε οταν ηταν ετοιμο . Παει β δημοτικου τωρα και την χαρακτηρισαν μαθηματικο μυαλλο . Ο μεγαλος μου ανοικει στο φασμα . Μιλησε μεν σε πιο μικρη ηλικια .

Να σου πω τελικα απο την εμπειρια μου , πιστευω οτι καθε παιδακι θελει το χρονο του . Κοιτα μερικες ηλικιες ειναι οροσιμα και σιγουρα αμα ενα παιδακι δεν λεει καμια λεξη και ειναι 3-3μιση ετων ειναι καλο να το ψαξουν οι γονεις , ομως παντα ενα παιδι θα βρει το δρομο του οταν θα παρει το χρονο του.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά παιδια δεν μιλάνε λόγω του οτι ειναι στο φάσμα και οχι επειδή βλέπουν τηλεόραση μερικες μέρες! Ειναι αδύνατο ενα παιδι να φτάσει στα 3 και να μην μιλάει επειδή του βάζουν την τηλεόραση καθε μέρα ολη μέρα!! Κανενα παιδι δεν θα κατςει μονο του μπροστά στο χαζοκούτι χωρις να θελει το ίδιο να δει τι συμβαινει γύρω του εκτος και αν κατι άλλο παίζει...

 

Εννοώ οτι το παιδί για να μιλήσει πρέπει να έχει και ερεθίσματα. Αν δεν μιλάνε πολύ σε ένα παιδί σίγουρα θα καθυστερήσει στην ανάπτυξη του. Αν του μιλάνε και ασχολούνται και παρόλα αυτά αργεί τότε σίγουρα θέλει πολύ ψάξιμο μηπως υποβόσκει κάτι...είτε ακοής θέμα είτε κάτι άλλο...Ξέρω και αγόρι βέβαια στα 2 με κωφάλλαλους γονείς που μιλάει....εκεί πραγματικά εντυπωσιάστηκα...δεν έλεγε κάτι φοβερό στα δυο...έλεγε λέξεις...αλλα με δυο γονείς άλλαλους σίγουρα θα περίμενα χειρότερα...Η συζήτηση γίνεται πάντως για παιδιά που δεν μιλάνε χωρίς να υπάρχει κάτι παθολογικό.

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Exei kathysterisi myelinosis ston egefalo h opoia ginetai poly arga gia ayto kai h argh anaptyksi.den ofeiletai poythena einai laxeio. Aplws prin to 2o tha kanoyme moriako karyotypo.

 

Αυτό δηλαδή είναι μόνιμη κατάσταση και τι εξέλιξη έχει;

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Δέχομαι οτι κάθε παιδί έχει τον ρυθμό του στην ανάπτυξη αλλά ένα παιδί που έχει φτάσει στα 3 και δεν πολύμιλάει ενδέχεται να έχει πρόβλημα στην σχολική του ζωή και κοινωνικό αποκλεισμό από παιδιά της ηλικίας του οπότε καλό είναι να σπεύδουμε άμεσα να βοηθήσουμε. Εφόσον το παιδί ακούει σωστά τότε πρέπει να ελεγχθεί και σε άλλα επίπεδα. Έχω ένα γιό που μιλάει από 18 μηνών με προτάσεις από τους 19 μήνες και στα 2 έκανε προτάσεις με σωστή γραμματική και σύνταξη 7 και πλέον λέξεων. Βλέπω και κορίτσια στα 3 που είναι άγκα ούγκα, που συννενοούνται μόνο με την οικογένεια με σκόρπιες λέξεις από εδώ και από εκεί. Τα παιδιά αυτά έβλεπαν από μικρά πολύ τηλεόραση (όχι οτι ο δικος μου δεν βλέπει) και δεν τους διάβαζαν ούτε τους μιλούσαν ιδιαίτερα. Θέλω να πω οτι εφοσον έχουν αποκλειστεί οι παθολογικοί λόγοι καθυστέρησης τότε η ενασχόληση παίζει μεγάλο ρόλο. Προφανώς κάθε παιδάκι έχει τον ρυθμό του αλλά αυτό που προαναφέρω είναι μεγάλες αποκλίσεις... Οπότε να πηγαίνετε στον ειδικό αρκετά έγκαιρα ώστε το παιδί να λαμβάνει την βοήθεια που χρειάζεται.

 

Ακριβώς έτσι!Οι ΕΛΕΠΑΠ γνωρίζω επίσης πως κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δηλαδή είναι μόνιμη κατάσταση και τι εξέλιξη έχει;

 

Kalispera!

Kanonika h myelinwsi twn nevrwn ginetai mexri ta 3 xronia. Se emas tha parei peripou to diplasio kai isws kai parapanw

H deuteri MRI, enan xrono meta tin prwti, den itan toso kali oso tha eprepe, kai pali omws ypirkse veltiwsi.

O mikros mou den leei leksi, mono mpampalizei kai i sumperifora tou twra arxizei na thumizei nipio kai oxi vrefos.

Perpataei olo kai kalutera, ta antanaklastika tou veltiwnontai kai eimaste perifanoi pou mporei na trwei monos tou mpoukitses (oxi oles mazi, mia-mia).

Isws na xreiastei na paei pio arga sxoleio h na epanalavei tin prwti dimotikou. Outws h allws tha paei 6,5 sxoleio (einai 12/12).

Panta tha usterei se sxesh me ta alla atoma tis hlikias tou.:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalispera!

Kanonika h myelinwsi twn nevrwn ginetai mexri ta 3 xronia. Se emas tha parei peripou to diplasio kai isws kai parapanw

H deuteri MRI, enan xrono meta tin prwti, den itan toso kali oso tha eprepe, kai pali omws ypirkse veltiwsi.

O mikros mou den leei leksi, mono mpampalizei kai i sumperifora tou twra arxizei na thumizei nipio kai oxi vrefos.

Perpataei olo kai kalutera, ta antanaklastika tou veltiwnontai kai eimaste perifanoi pou mporei na trwei monos tou mpoukitses (oxi oles mazi, mia-mia).

Isws na xreiastei na paei pio arga sxoleio h na epanalavei tin prwti dimotikou. Outws h allws tha paei 6,5 sxoleio (einai 12/12).

Panta tha usterei se sxesh me ta alla atoma tis hlikias tou.:|

Συνήθως οι διάφορες που έχουμε με συνομιλικους φαίνεται όσο είμαστε στο σχολείο. Μετά με τα χρόνια εξαλείφεται... Όποτε μη στεναχωριέσαι. Όλοι βρίσκουμε το δρόμο μας!
Link to comment
Share on other sites

To elpizw, an kai gia na eimai eilikrinis den me apasxolei ean tha einai kalos mathitis.

Me noiazei na mporei na autoeksupireteitai kai na exei mia fysiologiki zwi.

O nevrologos eipe oti logw tis kathisterisis kai tou mikrou egefalou tha ysterei se sxesh me tous allous.

Eyxaristw gia to endiaferon!

Link to comment
Share on other sites

Kalispera!

Kanonika h myelinwsi twn nevrwn ginetai mexri ta 3 xronia. Se emas tha parei peripou to diplasio kai isws kai parapanw

H deuteri MRI, enan xrono meta tin prwti, den itan toso kali oso tha eprepe, kai pali omws ypirkse veltiwsi.

O mikros mou den leei leksi, mono mpampalizei kai i sumperifora tou twra arxizei na thumizei nipio kai oxi vrefos.

Perpataei olo kai kalutera, ta antanaklastika tou veltiwnontai kai eimaste perifanoi pou mporei na trwei monos tou mpoukitses (oxi oles mazi, mia-mia).

Isws na xreiastei na paei pio arga sxoleio h na epanalavei tin prwti dimotikou. Outws h allws tha paei 6,5 sxoleio (einai 12/12).

Panta tha usterei se sxesh me ta alla atoma tis hlikias tou.:|

 

Εμάς ένας γνωστός που γεννήθηκε το παιδί Δεκέμβρη θα επαναλάβει το νήπειο για να πάει μεγαλύτερος σχολείο. Τελικά νομίζω το παλιά σύστημα ήταν καλύτερο παρά τώρα. Εγώ βέβαια πήγα 5,5 σχολείο και δεν είχα θέμα...αλλά ειδικά τα αγόρια δυσκολεύονται πολύ.

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλημέρα σας είμαι καινούρια στο φορουμ και μητέρα ενός παιδιού 3 ετών. Αυτό που με απασχολεί είναι οτι ο μικρός μου μπαμπαλίζει αλλά δεν μιλάει, έχει πει κάποιες κουβέντες αλλά δεν τις λέει συνέχεια, κάνουμε λογοθεραπεία εδώ και 10 μήνες αλλά η βελτίωση του στο λόγο είναι μικρή. Παρακαλώ αν κάποιος έχει ακούσει η αντιμετωπίσει ανάλογη περίπτωση θα εκτιμούσα να μου γράψει,σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις κανουμε λογοθεραπεία κι εργοθεραπεία από 3 ετών και η εξελιξη ειναι αργή (πλησιάζουμε τα 5). Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν ισχύει το ότι τα ειπε όλα μαζί, αλλά συγκρίνοντας με πέρυσι βλέπω τεραστια διαφορά (αρθρωνει σωστες προτασεις ενω πριν ελεγε μονο λεξεις). Μην συγκρινεις με παιδια της ηλικίας του γιατι θα απογοητευθεις, παρα να συγκρινεις με χρονικο διαστημα ενος χρονου πισω.

 

Δυστυχώς εμεις χασαμε ενα εξαμηνο οπου αντι για αμιγη λογοθεραπεια καναμε παιχνιδια με την λογοθεραπευτρια η οποία είχε τελειώσει ψυχολόγος. Αλλάξαμε κέντρο και κανουμε με αποφοιτη ΤΕΙ λογοθεραπειας, αλλά τουλάχιστον κανουμε σωστη δουλεια. Μην ξεχναμε όμως ότι και τα κεντρα ειναι επιχειρήσεις και σκοπο εχουν το κερδος.

 

Η διαγνωση που εχουμε ειναι απο μια γνωστη αναπτυξιολογο ΔΕΠΥ ενω απο αλλη παιδοψυχιατρο ΔΑΔ αλλα μαλλον κλεινει προς το ΔΕΠΥ. Γενικά ουτε και οι γιατροι συμφωνουν. Απο αυτα που διαβαζω ειναι ότι καποια στιγμη τα παιδια αυτα φτανουν στις γλωσσικες ικανοτητες των αλλων μεσα στο σχολειο, αλλά παρολα αυτα θελει υπομονη και να μην περιμενουμε αποτομη προοδο.

 

Για οτιδηποτε αλλο στην διαθεση σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, έχω ένα αγοράκι 4,5 ετών. Είναι ένα έξυπνο παιδάκι αλλά δεν μιλάει... Δλδ δεν λέει τα άρθρα, δεν αλλάζει χρόνο, για άρνηση χρησιμοποιεί λέξη ΟΧΙ (δλδ αντι "δεν είναι καλή" λέει "όχι καλή). Δλδ για να κάνει μικρές προτάσεις χρησιμοποιεί μόνο λέξεις. Τον πηγαίνουμε λογοθεραπεια από 3. Είδαμε βελτίωση αλλά δεν είναι αυτό που περίμενα, όλο νομίζω ότι κάποια μέρα θα αρχίσει να μιλάει κανονικά, αλλά εμείς κάνουμε απλά μικρά βηματάκια. Όταν κάνουμε ασκήσεις με λεξούλες επαναλαμβάνει ότι του λέω, αλλά δεν μπορεί Μέτα να το πει μόνος του, σαν να το ξεχνάει. Γενικά δεν θέλει να ασχολείσαι πολύ με δραστηριότητες όπου χρειάζεται να κάτσει σε μια θέση, θέλει να παίζει μπάλα, ρακέτες, αυτοκίνητα, μηχανάκια... Έχω αγχωθει πάρα πολύ, δεν ξέρω πως θα παει του χρόνου στο νήπιο, είναι σαν να έχω δεχτεί ότι έτσι θα μιλάει για πάντα... Πείτε μου αν είχατε περίπτωση που το παιδί σας μίλησε κανονικά μετά και δεν είχε πρόβλημα. Δεν θέλω το παιδί μου να είναι άριστος στα μαθήματα, αλλά να μπορεί να μιλάει σαν κανονικό παιδί, να μπορεί να διαβάζει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα αγοράκι 4,5 ετών. Είναι ένα έξυπνο παιδάκι αλλά δεν μιλάει... Δλδ δεν λέει τα άρθρα, δεν αλλάζει χρόνο, για άρνηση χρησιμοποιεί λέξη ΟΧΙ (δλδ αντι "δεν είναι καλή" λέει "όχι καλή). Δλδ για να κάνει μικρές προτάσεις χρησιμοποιεί μόνο λέξεις. Τον πηγαίνουμε λογοθεραπεια από 3. Είδαμε βελτίωση αλλά δεν είναι αυτό που περίμενα, όλο νομίζω ότι κάποια μέρα θα αρχίσει να μιλάει κανονικά, αλλά εμείς κάνουμε απλά μικρά βηματάκια. Όταν κάνουμε ασκήσεις με λεξούλες επαναλαμβάνει ότι του λέω, αλλά δεν μπορεί Μέτα να το πει μόνος του, σαν να το ξεχνάει. Γενικά δεν θέλει να ασχολείσαι πολύ με δραστηριότητες όπου χρειάζεται να κάτσει σε μια θέση, θέλει να παίζει μπάλα, ρακέτες, αυτοκίνητα, μηχανάκια... Έχω αγχωθει πάρα πολύ, δεν ξέρω πως θα παει του χρόνου στο νήπιο, είναι σαν να έχω δεχτεί ότι έτσι θα μιλάει για πάντα... Πείτε μου αν είχατε περίπτωση που το παιδί σας μίλησε κανονικά μετά και δεν είχε πρόβλημα. Δεν θέλω το παιδί μου να είναι άριστος στα μαθήματα, αλλά να μπορεί να μιλάει σαν κανονικό παιδί, να μπορεί να διαβάζει...

Δες την δίαιτα του- υπάρχουν πολλα άρθρα για το πως βοήθαει στην ομιλία οταν αποκλείσεις γλουτενη και γαλακτοκομικά ... Κανε και Google.

Ειδικα αν τρωει ζάχαρη δοκίμασε να την κοψεις εντελώς μαζι με τα αλλα δυο να δεις το διάφορες βλέπεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω το ότι τι τρώει το παιδί παίζει ρόλο για την ανάπτυξη της ομιλίας του. Σε κάθε περιπτώση δεν μπορώ να πω ότι τρώει πολύ γλυκά: άντε σοκολατένιο αυγό μια φορά την εβδομάδα, ή καμία καραμέλα αν Μα τον κεράσουν. Μέχρι τις 2 δεν ήξερε τι είναι ζάχαρη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω το ότι τι τρώει το παιδί παίζει ρόλο για την ανάπτυξη της ομιλίας του. Σε κάθε περιπτώση δεν μπορώ να πω ότι τρώει πολύ γλυκά: άντε σοκολατένιο αυγό μια φορά την εβδομάδα, ή καμία καραμέλα αν Μα τον κεράσουν. Μέχρι τις 2 δεν ήξερε τι είναι ζάχαρη.

 

Δυστυχώς για μας το τι πιστεύουμε εμεις η το τι θέλαμε να πιστεύουμε πολλες φορές δεν εχει σχέση με την πραγματικότητα

Το μονο που εχεις να κανεις ειναι ενα σχετικό γκουγκλ να δεις τις χιλιάδες έρευνες πανω στη γλουτενη και καζεινη και τις εμπειρίες γονέων, δημοσιεύσεις ειδικών κλπ

Ειναι κλινικά αποδεδειγμένα οτι σε ορισμένα παιδια για τον Α ηΒ λόγο για τους οποίους δεν θα επεκταθώ τωρα τα συγκεκριμένα τρόφιμα βλάπτουν το εντερο και δίνουν ευκαιρία σε βακτηρια και μύκητες να ευδοκιμήσουν με αποτελεσμα τα χαμηλά επίπεδα νευροδιαβιβαστων που κανονικά δημιουργούνται σε υγείες εντερο και ευθύνονται για ομιλία, ανάπτυξη, κατανόηση κλπ

Κανε ενα απο search για τα παραπάνω- ειναι κρίμα να χάσεις την ευκαιρία επειδη τρωει πίτσα κλπ

Απλα ψαξτο- προσωπικά θα κανονιζά για αξιολογηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...