Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερες!!!!

εχω νεα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τελικα χτες "πηρε μπρος" στο θεμα τσισα, και τα καναμε 4 φορες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! βοηθησε πολυ ο πινακας επιβραβευσης που της εφτιαξα και της ελεγα οτι τα αστερακια που κερδιζει για καθε επιτυχημενη προσπαθεια τα δινει η ντορα (η εξερευνητρια...). μου φαινεται οτι πηρε το κολαι. για να δουμε τι μερα μας ξημερωσε σημερα. αφηστε δεν αντεχα αλλο αυτη τη μυρωδια απο τα τσισα παντου, σαν υπογεια διαβαση της Αθηνας :lol::lol::lol: οσο και νασφουγγαριζω (χλωρινη + απορρυπαντικο πατωματος) νομιζω οτι παλι μυριζει :oops:

thanks a lot miriki, kinkajoujou και xrysaki για τις συμβουλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο γιος μου ειναι ειναι 26 μηνων . Ξεκινησαμε πριν ενα μηνα . Τον αφηνω τσιτσιδο ολη μερα και τωρα πια ζηταει από μονος του , φωναζει μαμα "ελα, ελα, τσισα". εχει πολυ γελιο η υποθεση. καθε φορα που καθεται στην λεκάνη του τραγουδαω ερχονται τα τσισα , ερχονται τα τσισα και γελαει!!!!!!!καναμε ενα μικρο πισωγυρισμα τις ημερες που πηγαμε στο χωριο και δεν ηθελε να κατσει στη λεκανη αλλα μετα συνιθισε και εκει. δεν θελει καθόλου το γιογίο ή το προσθετο λεκανάκι που μπαινει στο καπακι.τα μεσημερια δεν του φοραω πανα που κοιμαται μονο το βραδυ.

 

οταν ειναι ετοιμα τα παιδιά χωρίς πιεση τα καταφερνουν μια χαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερες!!!!

εχω νεα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τελικα χτες "πηρε μπρος" στο θεμα τσισα, και τα καναμε 4 φορες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! βοηθησε πολυ ο πινακας επιβραβευσης που της εφτιαξα και της ελεγα οτι τα αστερακια που κερδιζει για καθε επιτυχημενη προσπαθεια τα δινει η ντορα (η εξερευνητρια...). μου φαινεται οτι πηρε το κολαι. για να δουμε τι μερα μας ξημερωσε σημερα. αφηστε δεν αντεχα αλλο αυτη τη μυρωδια απο τα τσισα παντου, σαν υπογεια διαβαση της Αθηνας :lol::lol::lol: οσο και νασφουγγαριζω (χλωρινη + απορρυπαντικο πατωματος) νομιζω οτι παλι μυριζει :oops:

thanks a lot miriki, kinkajoujou και xrysaki για τις συμβουλες!

 

 

 

Μπράβο!!!Πολύ ωραιά νέα!!Έτσι να συνεχισετε!!!Την Ντόρα να ευχαριστείς!!!

BmA2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς προσπαθούμε να κάνουμε αλλά τίποτα. Είναι σχεδόν 34 μηνών, της φοράμε βρακάκι στο εξοχικό (το πρωι είναι με την μητέρα μου, το απόγευμα πάω εγώ και το Σκ που είμαι εκεί). Κάθεται στο γιογιο για 2-3 δευτερόλεπτα, πετάγεται επάνω και φεύγει. Τις ημέρες που το έχουμε κάνει κάθεται ακατούρητη από το πρωι μέχρι το μεσημεριανό φαγητό που της βάζουμε πάνα για τον ύπνο μετά. Χθες της ξέφυγαν λίγα πάνω της αλλά δεν νοιάστηκε καθόλου. Το είπε αφού το έκανε. Έχω άγχος γιατί τον Σεπτέβριο που θα παει στον παιδικό πρέπει να είναι χωρίς πάνα. Στον βρεφονηπιακό φέτος χάσαμε την εκπαίδευση γιατί φύγαμε πριν το Πάσχα λόγω μετακομισης. Τι μπορώ να κάνω ?

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στις κόρες μου, 3 χρονών δίδυμες, πήγε ως εξής: στην αρχή επί δύο μέρες κάνανε τα πάντα πάνω τους!!!! Την τρίτη μέρα δε θέλανε καν να βαλουνε βρακάκι, θέλανε πάνα.

 

Τότε θυμήθηκα ότι πριν από μερικές μέρες με είχανε δει να βάφω τα νύχια των ποδιών μου και θέλανε και εκείνες, αλλά είχα πει ότί πρέπει να μεγαλώσουν λίγο.... Λοιπόν είχα έμπνευση και είπα: όποιο κοριτσάκι θέλει να του βάψει η μαμά τα νύχια του θα πρέπει να έχει το βρακάκι του στεγνό στο τέλος της μέρας!!

 

Τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά. Έβγαλαν επιτόπου τις πάνες και φόρεσαν βρακάκια ΜΟΝΕΣ τους και σε 2 μέρες ήταν στεγνές και βάψαμε το 1ο νύχι. Σε 4-5 μέρες σταματήσαμε την πάνα και την νύχτα και δε την ξαναβάλαμε ποτέ.

 

Και τώρα όποτε θέλουν έρχονται και μου λένε: μαμά, έχω στεγνό βρακάκι και θέλω να βάψω τα νύχια μου:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχαχα..πολυ καλες..εμενα εδω και 2 μηνες ειχε σταματησει να φοραει πανα την μερα..με λιγα ατυχηματα..ξαφνικα αρχισε πολυ συχνα να τα κανει πανω της ..και καλα οτι δεν προλαβε..την 1η δεν της ειπα τιποτα..την 2η,τιποτα την 3η τιποτα...μετα την μαλωσα..αλλα τιποτα παλι εκανε πανω της..σκεφτηκα λοιπον και της εταξα ενα παιχνιδι αν για πολλες μερες δεν κανει πανω της..και ως δια μαγειας σταματησε να κανει πανω της...τελικα πρεπει να βρισκουμε διαφορους τροπους..αναλογα το παιδι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Η κόρη μου είναι 39 μηνών και ακόμα έχουμε νυχτερινα ατυχηματα. Ενώ έκοψε τη πρωινή πανα πολύ εύκολα από 26 μηνών. Περίμενα πότε θα ξεκινήσει να ξυπνάει στεγνή , αλλά δεν είδα αποτελέσματα, έτσι εδώ και ένα μήνα της έβαλα βρακακι και τη νύχτα και βάζω ξυπνητηρι 2 φορές για να τη παω στη τουαλέτα. Κρατάμε και πίνακα επιβραβευσης, αλλά έχουμε 50% επιτυχία (τα μισα βράδια δεν την προλαβαίνω) Τι άλλο να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εμείς κόψαμε την πάνα μόλις ο γιος μου έγινε 2,5 δηλαδή φέτος το καλοκαίρι. Αφορμή στάθηκε ο παιδικός που ξεκινάει τον Σεπτέμβρη κ δεν δέχεται μωράκια με πάνες.

 

Στην αρχή μου φάνηκε βουνό, γρήγορα έφτιαξε.

 

Τις πρώτες μέρες τον πήγαινα συνέχεια κ έκανε συνέχεια. Ενδιάμεσα του έφευγαν κιόλας. Έλεγα τι θα γίνει, ακόμα κ αν μάθει να τα ζητάει θα είναι μονίμως στην τουαλέτα. Ευτυχώς με τις μέρες αραίωσε κ τώρα θέλει τσίσα κάθε 2-3 ώρες περίπου. Το βράδυ δεν βρέχεται κ όταν θέλει τσίσα ξυπνάει, αλλά επειδή αρνείται να σηκωθεί κ ούτε εγώ θέλω να τον ταλαιπωρώ την κρατάμε ακόμα τη βραδινή πάνα. Ένα ακόμα λάθος ήταν ότι από το άγχος μου να μάθει, είχα στο "φτύσιμο" λίγο την μικρή αδερφή του, με αποτέλεσμα να του δώσω το μήνυμα ότι το καινούριο αυτό σπορ ήταν ένας τρόπος να με έχει αποκλειστικά κοντά του. Αυτό το διόρθωσα μόλις το κατάλαβα. Έπαιζα μαζί του μόνη μου όταν κοιμόταν η μικρή περισσότερο (κι ας παιρναμε ντελίβερι για λίγες μέρες) και όταν ξυπνούσε με το ένα χέρι αγκαλιά την μικρή με το άλλο κατεβάζαμε παντελονάκι για πιπί.

 

Τα λάθη που έκανα: Τις πρώτες μέρες έχασα την ψυχραιμία μου. Δεν του φώναξα, αλλά του έδειξα την κατουρημένη πολυθρόνα κ του γκρίνιαξα. Προσβλήθηκε κ για την υπόλοιπη μέρα κατουριόταν επίτηδες παντού. Επίσης στην αρχή για να το κάνω παιχνίδι του είπα ότι κάνουμε πιπί κ στα σιφώνια στο μπαλκόνι. Ακόμα το πιστεύει.

 

Τα σωστά: Του μίλησα πολύ. Του είπα πολλά μπράβο. Το έλεγα σε όλο τον κόσμο μπροστά του κ καμάρωνα, ακόμα κ όταν δεν τα είχαμε καταφέρει εντελώς. Έκανε υπομονή. οι 2 πρώτες βδομάδες ήταν γεμάτες τόσα ατυχήματα, που έλεγα να του ξαναβάλω την πάνα. Με κράτησε ο άντρας μου. όχι μου είπε θα νιώσει ότι απέτυχε κ είναι χειρότερο. νομίζω είχε δίκιο.

 

Ατυχήματα εννοείται υπάρχουν ακόμα. Και δυσκολία με τα κακά. Τα κρατάει κ μετά δυσκολεύεται. Αλλά γενικά τα πράγματα βελτιώνονται.

 

Τι δεν έχουμε λύσει ακόμα: Δεν τα ζητάει ευθέως. Για τα τσίσα πάει μόνος χωρίς να μας ενημερώνει. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν βρίσκει πάντα το στόχο μέσα στη λεκάνη. Για τα κακά λέει ότι θέλει το γιογιό του. Δεν λέει ότι θέλει κακά. Ανησυχώ στο παιδικό μήπως δεν τον καταλάβουν, ντροπιαστεί κ το πάρει στραβά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι καλό είναι σιγά-σιγά να μάθουν να χρησιμοποιούν τη λεκάνη αντί για το γκιο-γκιό.

Πόσο απαραίτητο είναι το στεφανάκι που μπαίνει στη λεκάνη για να μη πέσουν μέσα και μέχρι ποιά ηλικία λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.. εύχομαι να είστε όλες καλά, έχω να μπω πάρα πολύ καιρό..

 

Η μικρή είναι 2,5 και κάτι.. τον Οκτώβρη γίνετε 3.

Λοιπόν, προσπαθούμε από αρχές καλοκαιριού να βγάλουμε την πάνα και τίποτα.

Μιλάει πεντακάθαρα και μου λέει ενώ δε φοράει την πάνα, ότι θέλει να κατουρήσει ή να κάνει κακά αλλά να της φορέσω πάνα πρώτα. Αν δεν το κάνω κρατιέται μέχρι και 5 ώρες -αν την αφήσω- που δεν το κάνω γιατί φοβάμαι. Αν πάλι έχει πιει πολλά υγρά και δεν μπορεί να κρατηθεί πάει και κατουράει δίπλα στο γιογιο επίτηδες:!: Τα κακά μόνο στην πάνα, αλλιώς είναι ικανή να μη κάνει τίποτα!

Να σημειώσω ότι πολλές φορές λέει πάμε στην τουαλέτα ή στο γιογιο αλλά ποτέ δεν κάνει κάτι, σπάνια έχει κατουρήσει μόνο στο γιογιο. Επομένως, ούτε οι δωροδοκίες πιάνουν.. τα έχω δοκιμάσει όλα!

 

Και κάπως έτσι δεν θα πάει φέτος παιδικό...:(

 

 

ΥΓ. Ενδεχομένως να περιμένουμε και το 2ο μωράκι μας, άρα σίγουρα θα ζηλεύει και πάλι δε θα θέλει να βγάλει την πάνα της. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι πολύ:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια.. εύχομαι να είστε όλες καλά, έχω να μπω πάρα πολύ καιρό..

 

Η μικρή είναι 2,5 και κάτι.. τον Οκτώβρη γίνετε 3.

Λοιπόν, προσπαθούμε από αρχές καλοκαιριού να βγάλουμε την πάνα και τίποτα.

Μιλάει πεντακάθαρα και μου λέει ενώ δε φοράει την πάνα, ότι θέλει να κατουρήσει ή να κάνει κακά αλλά να της φορέσω πάνα πρώτα. Αν δεν το κάνω κρατιέται μέχρι και 5 ώρες -αν την αφήσω- που δεν το κάνω γιατί φοβάμαι. Αν πάλι έχει πιει πολλά υγρά και δεν μπορεί να κρατηθεί πάει και κατουράει δίπλα στο γιογιο επίτηδες:!: Τα κακά μόνο στην πάνα, αλλιώς είναι ικανή να μη κάνει τίποτα!

Να σημειώσω ότι πολλές φορές λέει πάμε στην τουαλέτα ή στο γιογιο αλλά ποτέ δεν κάνει κάτι, σπάνια έχει κατουρήσει μόνο στο γιογιο. Επομένως, ούτε οι δωροδοκίες πιάνουν.. τα έχω δοκιμάσει όλα!

 

Και κάπως έτσι δεν θα πάει φέτος παιδικό...:(

 

 

ΥΓ. Ενδεχομένως να περιμένουμε και το 2ο μωράκι μας, άρα σίγουρα θα ζηλεύει και πάλι δε θα θέλει να βγάλει την πάνα της. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι πολύ:(

 

Ψηφίζω να πας με τα νερά της, μέχρι να περάσει η φάση του πείσματος...Μόλις δει ότι δεν πολυενδιαφέρεσαι θα πάρει μόνη της μπρος. Παλιό και καλό κόλπο, που ακόμα πιάνει συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω να πας με τα νερά της, μέχρι να περάσει η φάση του πείσματος...Μόλις δει ότι δεν πολυενδιαφέρεσαι θα πάρει μόνη της μπρος. Παλιό και καλό κόλπο, που ακόμα πιάνει συνήθως.

 

Το δοκιμασαμε τον προηγουμενο μηνα, τωρα μονη της το ζητησε αλλα παλι τα ιδια κανει..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.. εύχομαι να είστε όλες καλά, έχω να μπω πάρα πολύ καιρό..

 

Η μικρή είναι 2,5 και κάτι.. τον Οκτώβρη γίνετε 3.

Λοιπόν, προσπαθούμε από αρχές καλοκαιριού να βγάλουμε την πάνα και τίποτα.

Μιλάει πεντακάθαρα και μου λέει ενώ δε φοράει την πάνα, ότι θέλει να κατουρήσει ή να κάνει κακά αλλά να της φορέσω πάνα πρώτα. Αν δεν το κάνω κρατιέται μέχρι και 5 ώρες -αν την αφήσω- που δεν το κάνω γιατί φοβάμαι. Αν πάλι έχει πιει πολλά υγρά και δεν μπορεί να κρατηθεί πάει και κατουράει δίπλα στο γιογιο επίτηδες:!: Τα κακά μόνο στην πάνα, αλλιώς είναι ικανή να μη κάνει τίποτα!

Να σημειώσω ότι πολλές φορές λέει πάμε στην τουαλέτα ή στο γιογιο αλλά ποτέ δεν κάνει κάτι, σπάνια έχει κατουρήσει μόνο στο γιογιο. Επομένως, ούτε οι δωροδοκίες πιάνουν.. τα έχω δοκιμάσει όλα!

 

Και κάπως έτσι δεν θα πάει φέτος παιδικό...:(

 

 

ΥΓ. Ενδεχομένως να περιμένουμε και το 2ο μωράκι μας, άρα σίγουρα θα ζηλεύει και πάλι δε θα θέλει να βγάλει την πάνα της. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι πολύ:(

 

 

ΡίαΑ καλημέρα κι απο μένα...κι εμένα η μικρή μου στην ίδια ηλικία ακριβώς ηλικία είναι...εμένα δε τα λέει μόνο κακά και αφού τα κάνει..όλη τη μέρα είναι χωρίς ρούχα και βρακάκι μπας και της είνια πιο εύκολο για να πάει τουαλέττα ή γκιογκιό αλλά μάταια..σκέφτομαι μήπως δεν είναι έτοιμα αλλά μάλλον κάνει πείσματα. Δε μπορεί να κρατάει τα τσισάκια όπως και σένα μέχρι 5 ώρες και να της εξηγώ ότι δε κάνει να τα κάνει πάνω στο κρεββάτι, κατεβαίνει και τα κάνει στο πάτωμα κι όχι στην λεκάνη. Τα κακά μόνο στη λεκάνη και το βράδυ χωρίς πάνα και παραμένει στεγνή.Την πάνα δε τη θέλει πλέον με τίποτα ίσως γιατί ζεσταίνεται, οπότε παίρνω αρκετές αλλαξιές μαζί μου για κάθε ενδεχόμενο. Εμένα θα πάει σε ιδιωτικο σταθμό και μου είπαν ότι θα με βοηθήσουν αλλά...κι εγώ σκέφτομαι για δεύτερο και φοβάμαι το πισωγύρισμα. Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι πλέον δε θέλει ούτε ρούχα να φοράει και παπούτσια...μέχρι να ντυθεί μελανιάζει στο κλάμα, κάτι που με βρίσκει ευάλωτη γιατί φοβάμαι οπότε συνεχίζει να το κάνει. Δε ξέρω μάχη θα γίνεται μέχρι να ετοιμαστεί για τον παιδικό..οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή. Όσο για την τουαλέττα όλοι μου λένε ότι όπως έμαθε να τα ελέγχει αρκετές ώρες τα τσισάκια της , έτσι θα μάθει να πηγαίνει απο μόνη της τουαλέττα. Καλή επιτυχία σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!κ εμεις τελος με τις πανες!μπορω να πω ευκολα χωρις πολλα ατυχηματα.πλεον στη λεκανη κανουμε κ τα πιπι κ τα κακα μας τα οποια αρχικα δεν ελεγε αλλα τωρα λεει.εχει κ αρκετο καιρο που ξυπνα κ τη νυχτα στεγνος κ σκεφτομαι να του φορεσω κ το βραδυ βρακακι.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!κ εμεις τελος με τις πανες!μπορω να πω ευκολα χωρις πολλα ατυχηματα.πλεον στη λεκανη κανουμε κ τα πιπι κ τα κακα μας τα οποια αρχικα δεν ελεγε αλλα τωρα λεει.εχει κ αρκετο καιρο που ξυπνα κ τη νυχτα στεγνος κ σκεφτομαι να του φορεσω κ το βραδυ βρακακι.

 

:D Aγαπημένο μου Ντερμπάκι δε φαντάζεσαι τη χαρά και την ηθική ικανοποίηση που παίρνω από το συγκεκριμένο μνμ σου και ξέρεις πολύ καλά γιατί! ;)

Χίλια μπράβο και σε εσένα και στο αστεράκι σου!!!! Αφού ξυπνάει κοπέλα μου στεγνός, είναι ώρα να του βάλεις βρακάκι και τη νύχτα! Πάντα τέτοια κορίτσι μου και με το καλό και στο δεύτερο μωράκι σου!!! Πολλά φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

:D Aγαπημένο μου Ντερμπάκι δε φαντάζεσαι τη χαρά και την ηθική ικανοποίηση που παίρνω από το συγκεκριμένο μνμ σου και ξέρεις πολύ καλά γιατί! ;)

Χίλια μπράβο και σε εσένα και στο αστεράκι σου!!!! Αφού ξυπνάει κοπέλα μου στεγνός, είναι ώρα να του βάλεις βρακάκι και τη νύχτα! Πάντα τέτοια κορίτσι μου και με το καλό και στο δεύτερο μωράκι σου!!! Πολλά φιλιά!

 

σε ευχαριστω πολυ!ο μικρουλης μ αν κ δεν μιλουσε καθολου οταν ξεκινησαμε, περα απο μαμα, μπαμπα κλπ ειχα γραψει σε αλλο ποστ, κ δεν καθοταν το κ@λαρακι του κατω λεπτο, αποφασισε να μας εκπληξει ολους!!!ακομα κ στις διακοπες 17 μερες στη βολτα βγαιναμε με βρακακι κ το μεσημερι κοιμοταν χωρις πανα!!δεν ζοριστηκε ουτε αυτος ουτε εγω καθολου!τι να πω, αν δεν δοκιμασεις δεν ξερεις!:eek:

φιλια κ στα δικα σου ζουζουνια!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!ο μικρουλης μ αν κ δεν μιλουσε καθολου οταν ξεκινησαμε, περα απο μαμα, μπαμπα κλπ ειχα γραψει σε αλλο ποστ, κ δεν καθοταν το κ@λαρακι του κατω λεπτο, αποφασισε να μας εκπληξει ολους!!!ακομα κ στις διακοπες 17 μερες στη βολτα βγαιναμε με βρακακι κ το μεσημερι κοιμοταν χωρις πανα!!δεν ζοριστηκε ουτε αυτος ουτε εγω καθολου!τι να πω, αν δεν δοκιμασεις δεν ξερεις! :eek:

φιλια κ στα δικα σου ζουζουνια!

 

Πες το και πουθενά αλλού αυτό... που έπεσαν να με φάνε... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς με τη πρωινή πάνα τέλος (και στο μεσημεριανό ύπνο). Στις βόλτες του φοράω ένα βαμβακερό training βρακάκι (όχι πάνα-βρακάκι) που ποτέ δεν έχει βρέξει. Κουβαλώ και το φορητό γιο-γιο (αν και όταν χρειαστεί του κατεβάζω το παντελονάκι και τα κάνει στα χορταράκια). Όταν θέλει τσίσα ή κακά τρέχει (στη κυριολεξία) μόνος του ΑΛΛΑ και εγώ φροντίζω να του το υπενθυμίζω.

Πράγματι, αν δεν δοκιμάσεις δεν ξέρεις.

 

Θέλω να του μάθω να κατεβάζει το βρακάκι μόνος του. Νομίζετε είναι εφικτό;;;

 

Και σε εμάς ξυπνά στεγνός και το πρωί ζητά γιο-γιο. Βέβαια το βραδινό γάλα το δίνω τουλάχιστον 1/2 ώρα πριν κοιμηθεί (το κάνω πάντα και όχι λόγω πάνας), οπότε πριν κοιμηθεί έχει κάνει πιπί.

Όμως, επειδή πολλές φορές έρχεται στο κρεβάτι μας, το σκέφτομαι ακόμα να κόψω τη βραδινή....

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

ααα το λεω οπου σταθω κ οπου βρεθω!!

garouf κ εμεις στις διακοπες αρχικα ειχαμε το γιογιο παρεακι στο καπο, αλλα στη συνεχεια με το σταφανακι κ με πολλα μαντηλακια χλωρινης πηγαιναμε στις τουαλετες.δε χωραγε το κ@λαρακι μας στο γιογιο καλα..οσο για το βρακακι δε ξερω, κ εμενα παλευει να το κατεβσει καμια φορα αλλα δυσκολευεται.κ εγω αν ειμαστε καπου κ παιζει κ ξεχνιεται του το υπενθυμιζω, αλλα πλεον το λεει, κ μαλιστα λεει "μπλι-μπλι".(πραγμα που με κανει να γελαω κ τωρα που το γραφω!)

αυτο για την βραδυνη κ εγω θελω να αποπειραθω να το κανω αλλα φοβαμαι με τη γεννα μην εχουμε κανενα πισωγυρισμα.ή εχουμε αρκετο χρονο μεχρι να γεννησουμε???

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Derbybaby, άσχετη ερώτηση: είσαι απο Ρόδο; Έχεις καμιά βοήθεια όταν θα έρθει και το 2 παιδάκι;

Αν μπορείς απάντησε με Pm γιατί η ερώτησή μου είναι άσχετη του θέματος :)

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Η μικρή μου έχει περάσει τα 2,5 κι όσες προσπάθειες έχω κάνει για να κόψει την πάνα πήγαν χαμένες.Δέχεται ευχαρίστως να βάλει βρακάκι αλλά ακόμα και όταν την ρωτάς αν θέλει να την πάς στη λεκάνη ή το γιογιο σου λέει όχι και σε 1 λεπτό τα κάνει επάνω της.Αν την πάω χωρίς να την ρωτήσω κλαίει και δεν κάθεται.Ξέρω οτι μπορεί να τα ελέγξει έως ένα βαθμό πχ τις περισσότερες φορές ξυπνάει στεγνή,όταν πάμε στη θάλασσα περιμένει να τις βάλεις πάνα ή πηγαίνει μόνη της κάπου πιο μακρια και τα κάνει.Εχω δοκιμάσει να της βάλω το γιογιο στο δωμάτιο που βρίσκεται για να το βλέπει και να το θυμάται αλλά τίποτα..Τι άλλο μπορώ να κάνω?Οταν την αφήνω και τα κάνει πάνω της ,την πιάνει πανικός και σιχαίνεται.Την τελευταία φορά έβγαλε το βρακάκι της και το έβαλε στο πλυντήριο κρυφά.

Τι μου προτείνετε να δοκιμάσω?

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς με τη πρωινή πάνα τέλος (και στο μεσημεριανό ύπνο). Στις βόλτες του φοράω ένα βαμβακερό training βρακάκι (όχι πάνα-βρακάκι) που ποτέ δεν έχει βρέξει. Κουβαλώ και το φορητό γιο-γιο (αν και όταν χρειαστεί του κατεβάζω το παντελονάκι και τα κάνει στα χορταράκια). Όταν θέλει τσίσα ή κακά τρέχει (στη κυριολεξία) μόνος του ΑΛΛΑ και εγώ φροντίζω να του το υπενθυμίζω.

Πράγματι, αν δεν δοκιμάσεις δεν ξέρεις.

 

Θέλω να του μάθω να κατεβάζει το βρακάκι μόνος του. Νομίζετε είναι εφικτό;;;

 

Και σε εμάς ξυπνά στεγνός και το πρωί ζητά γιο-γιο. Βέβαια το βραδινό γάλα το δίνω τουλάχιστον 1/2 ώρα πριν κοιμηθεί (το κάνω πάντα και όχι λόγω πάνας), οπότε πριν κοιμηθεί έχει κάνει πιπί.

Όμως, επειδή πολλές φορές έρχεται στο κρεβάτι μας, το σκέφτομαι ακόμα να κόψω τη βραδινή....

 

πες μου σε παρακαλω, αυτα τα βαμβακερα βρακακια training που αναφερεις που τα βρισκεις??? θελω να του παρω.

 

το προβλημα που εχουμε εμεις ειναι με τα κακακια μας κανει καθε 3-4 μερες απο τοτε που αρχισαμε το βρακακι δηλαδη σχεδον 1 μηνα. με τα τσισα ολα καλα μονο στον βραδυνο υπνο φοραμε πανα κ σε καποια μεγαλη εξοδο.

αλλα τα κακα απο 2-3 φορες την ημερα που εκανε τωρα τα κραταει:rolleyes:

πως να τον βοηθησω? :confused:καμμια ιδεα????

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Η μικρή μου έχει περάσει τα 2,5 κι όσες προσπάθειες έχω κάνει για να κόψει την πάνα πήγαν χαμένες.Δέχεται ευχαρίστως να βάλει βρακάκι αλλά ακόμα και όταν την ρωτάς αν θέλει να την πάς στη λεκάνη ή το γιογιο σου λέει όχι και σε 1 λεπτό τα κάνει επάνω της. Αν την πάω χωρίς να την ρωτήσω κλαίει και δεν κάθεται.Ξέρω οτι μπορεί να τα ελέγξει έως ένα βαθμό πχ τις περισσότερες φορές ξυπνάει στεγνή,όταν πάμε στη θάλασσα περιμένει να τις βάλεις πάνα ή πηγαίνει μόνη της κάπου πιο μακρια και τα κάνει.Εχω δοκιμάσει να της βάλω το γιογιο στο δωμάτιο που βρίσκεται για να το βλέπει και να το θυμάται αλλά τίποτα..Τι άλλο μπορώ να κάνω?Οταν την αφήνω και τα κάνει πάνω της ,την πιάνει πανικός και σιχαίνεται.Την τελευταία φορά έβγαλε το βρακάκι της και το έβαλε στο πλυντήριο κρυφά.

Τι μου προτείνετε να δοκιμάσω?

 

Καλημέρα συνομοματη Εύη,

 

Θα σου το έλεγα με μια λέξη: slow down! και η δικιά μου κόρη στα 2,5 είχε την ίδια συμπεριφορά και από ένα σημείο και έπειτα κορυφώθηκε το πρόβλημα με την άρνησή της να κάνει ακόμα και τσίσα, τα οποία κρατούσε μέχρι σκασμού, με πολύ κλάμα και κρίσεις υστερίας. Το αφήσαμε και τα καταφέραμε αργότερα.

 

Γενικά θα σου έλεγα να παρακολουθείς το παιδί και να μην ακούς πολλές γενικευμένες συμβουλές, όπως έπαθα εγώ. Το ότι μπορεί να ελέγχει τους σφιγκτήρες της και της αρέσουν τα βρακάκια, δεν σημαίναι απαραίτητα ότι είναι έτοιμη να πάει στην τουαλέτα. Μπορεί να αισθάνεται φόβο για το τί συμβαίνει όταν καθεται στο γιογιό ή στη λεκάνη και να νοιώθει εγκλωβισμένη ανάμεσα στην επιθυμία της να γίνει "μεγάλη" και στο φόβο να προχωρήσει. Παρακολούθησε γενικά τη συμπεριφορά της, ίσως κάνε ένα διάλειμμα από την προσπάθεια για να μη νοιώσει πιεσμένη.

 

Εμείς, αφού πέρυσι τέτοιο καιρό το θέμα πήρε διαστάσεις (ήταν 2 και 8 μηνών), και μετά από συζητήσεις με φίλη νηπιαγωγό και με την παιδοψυχολόγο του σταθμού, διακόψαμε τις προσπάθειες για 3 και πραπάνω μήνες. Παράλληλα, επειδή η απευθείας συζήτηση δεν λειτουργούσε, χρησιμοποίησα μια κούκλα για να μιλήσω μαζί της: η κούκλα "μιλούσε" και έλεγε ότι δεν θέλει να πάει στην τουαλέτα και τότε η κόρη μου ανοίχτηκε στην κούκλα (!) και της είπε ακριβώς τί φοβάται στην τουαλέτα: ότι φοβάται τα κακά που βγαίνουν αππο μέσα της, και ότι φοβάται πως θα την τραβήξουν μεσα στην τουαλέτα. Το δε γιογιό το μισούσε.

 

Μετά από ένα διάστημα, και όταν η ίδια το ανέφερε από μόνη της μια μέρα, ξαναρχισα προσπάθεια πολύ χαλαρά και κάποια στιγμή, στο πλαίσιο ενός παιχνιδιού, έβαλα μια κούκλα πάλι -την αγαπημένη της- στην τουαλέτα. Αυτό ήταν!:cool::)

 

Έκοψε την πάνα μια και καλή 3 και 2 μηνών και δεν ξαναείχαμε θέμα ποτέ. Το θεατρικο παιχνίδι είναι τελικά κάτι που λειτουργεί μαγικά, όταν τουλάχιστον το παιδί είναι έτοιμο.

 

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή αν ταιριάζει κάτι τέτοιο στην κόρη σου, απλά χαλάρωσε και μη βιάζεσαι, αν σου είναι εύκολο.

 

Καλή επιτυχία:-)

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...