Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα,

η μικρή μου είναι 19 μηνών και μόλις άρχισε να μου το λέει όταν κάνει τσία και κάκα. Έχω ήδη προετοιμαστεί με γιο-γιο και στο σπίτι και στη δουλειά το ίδιο, αλλά και με ένα φορητό. Ακόμα όμως δεν της τα έχω εμφανίσει. Είναι ή όχι καλή περίοδος να ξεκινησουμε το γιο-γιο; Τα φώτα σας... θα ήθελα!!! Λέω να ξεκινήσω με πάνα-βρακάκι την ημέρα και να τη πηγαίνω να κάθετε εκεί μόλις πάω και εγώ για αρχή. Σήμερα είμασταν στην τουαλέτα μαζί (όπως πάντα) και μου έλεγε τι έκανα.... :oops:

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

η μικρή μου είναι 19 μηνών και μόλις άρχισε να μου το λέει όταν κάνει τσία και κάκα. Έχω ήδη προετοιμαστεί με γιο-γιο και στο σπίτι και στη δουλειά το ίδιο, αλλά και με ένα φορητό. Ακόμα όμως δεν της τα έχω εμφανίσει. Είναι ή όχι καλή περίοδος να ξεκινησουμε το γιο-γιο; Τα φώτα σας... θα ήθελα!!! Λέω να ξεκινήσω με πάνα-βρακάκι την ημέρα και να τη πηγαίνω να κάθετε εκεί μόλις πάω και εγώ για αρχή. Σήμερα είμασταν στην τουαλέτα μαζί (όπως πάντα) και μου έλεγε τι έκανα.... :oops:

 

Καλησπέρα!!! Είμαι καινούργια οπότε δεν ξέρω καν αν θα εμφανιστεί η απάντησή μου!!! χααχαχαχ:lol:

είναι λογικό να λέει οτι βλέπει.. και η μικρή μου το ίδιο κάνει. Ξεκίνησα μεθοδικά, την πήγαινα στην τουαλέτα και ήθέλε να κάνει... ότι έβλεπε!!! χιχιχιχιχι Βέβαια με το γιο- γιο είχαμε ένα θέμα, διότι το απεχθανόταν. Έτσι δοκίμασα καθησματάκι λεκάνης και αποδείχθηκε σωτήριο. Πιστεύω ότι θα το πάρει σαν παιχνίδι στην αρχή, αλλα αργότερα θα συνηθίσει. Αν πάλι ενθουσιαστεί πολύ και μετά δεν δεις πρόοδο, τότε θα σου πρότεινα ένα "διασκεδαστικό προγραμματάκι " ...

Σε ένα φύλλο χαρτί θα γραψεις τις μέρες και θα κανεις τα χωρίσματα μέχρι κάτω. Εκεί, κάθε φορά που θα κάνει τσία θα κολλάς ενα μικρό αστεράκι... λουλουδάκι... κατι μικρό!!!! και όταν κανει κάκα, ένα πιο μεγάλο!!! Δεν φαντάζεσαι πόσο θα της αρέσει!!!!! επίσης,.... όταν θα μαζεύει 2 η 3 μεγάλα αυτοκόλλητα, να της δίνεις συμβολικά ένα μικρό ... βραβείο!!!!! (κοκαλάκι...βραχιολάκι...καραμελίτσα....) Θα της δώσεις το έναυσμα για πίο πολλές "περιπέτειες".....χιχχιχιι!!!!!!

Ποτέ μην αφήνεις την ευκαιρία να πεις μια ενθαρρυντική κουβέντα για κάποιον ή σε κάποιον….

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αυτό haraloutsia. Σίγουρα θα το δοκιμάσω. Ακούστε τις πρώτες μας εντυπώσεις...

Μόλις είδε το γιο-γιο έπαθε πλάκα! Πήγαμε στο μπάνιο και της έδειξα πως να κάθεται. Όλο σηκωνόταν και καθόταν, έπαιζε και το πήγαινε βόλτες όλο χαρά. Καταφέραμε να συννεονοηθούμε πως αυτό πρέπει να μένει στο μπάνιο! :-D

Έκατσα και εγώ απέναντι και προσπάθησα να της εξηγήσω πως μπορεί να κάνει ότι και εγώ.:oops:

Αλλά τίποτα! Τζίφος η υπόθεση... Την πήγα μια φορά το πρωί μετά το φρούτο και κάτσαμε περίπου μισή ώρα (έπαιζε...) Την ξαναπήγα μετά το μεσημεριανό πάλι για μισή ώρα... (ξανα-έπαιζε...). Κοιμήθηκε το μεσημέρι, την ξαναπήγα μόλις ξύπνησε... (πάλι τα ίδια...) και μετά απογοητεύτηκα! Μετά από κανά 2ωρο έκανε κακα στην πάνα και ούτε μου το είπε... :cry:

Το καλό είναι οτι έπαιζε γενικότερα στο μπάνιο και δεν τσαντίτηκε, δεν την πίεσα γενικώς... το είδε παιχνίδι όμως. Αυτό είναι καλό ή κακό; Πότε να την πετύχω να θέλει να τα κάνει σίγουρα;:?

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε τώρα που ο καιρός το επιτρέπει, να βγάλετε την πάνα για λίγο!!! "Κοριτσάκι μου.... κάνει πολύ ζέστη.....πρέπει να φοράμε βρακάκια όπως η μανούλα..... όταν θα πάμε σχολείο θα φοράμε ....είναι ώρα να γίνεις ένα πιο μεγάλο κοριτσάκι....

Ετσι να βγει η πάνα για λίγο καιρό.......οπότε αν βραχεί... θα αισθανθεί ,βάσεως λογικής πάντα, άσχημα. τότε μπορεί να το κάνει.. να πάει η να το πει!!!!!

τι ίδιο και η μαμά...."ωχ...ήρθε η ώρα να πάω για τσίσα" πρέπει να πάω στην τουαλέτα... στο γιογιό των μεγάλων"

Στην εκπαίδευση των παιδιών δεν πρέπει να έχουμε ντροπές!!!! πρέπει να αγγίζουμε την ηλικία τους!!!

Ποτέ μην αφήνεις την ευκαιρία να πεις μια ενθαρρυντική κουβέντα για κάποιον ή σε κάποιον….

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια....

 

Ο κανακάρης μου είναι 30 μηνών πλέον...ενώ τη θεωρία την έχουμε...ξέρει ότι τσίσα και κακά κάνουμε στην τουαλέτα...και αν τον ρωτήσεις αυτό θα σου απαντήσει...όταν έρθει η ώρα να βγάλουμε την πάνα...τον πιάνει υστερία...δεν θέλει με τίποτα...κλαίει και χτυπιέται...και εδώ έρχεται το ερώτημα...τον αφήνω ή τον πιέζω;

 

Κάποιες φορές...αφού βγάλουμε την λερωμένη πάνα....μου ζητάει να κάτσει στο γιογιό για να κάνει τσίσα όπως λέει...και φυσικά δεν κάνει τίποτα...απλά κάθεται 2-3 λεπτά και ζητάει πάλι την πάνα του...

 

Του είπα ότι είμαστε μεγάλα παιδάκια..να πάρουμε βρακάκια...να δίνω αυτοκόλλητα...

αλλά δεν δούλεψε τίποτα...να τον αφήσω λίγο και να προσπαθήσω πάλι από Σεπτέμβριο ή να τον στριμώξω;

 

Aυτό που με ανησυχεί στο στρίμωγμα είναι ότι υπάρχει και μία μικρή 10 μηνών....και μην ξεσπάσει πάνω της που αυτή ακόμα φοράει πάνες...τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aυτό που με ανησυχεί στο στρίμωγμα είναι ότι υπάρχει και μία μικρή 10 μηνών....και μην ξεσπάσει πάνω της που αυτή ακόμα φοράει πάνες...

 

Μου έχει τύχει να ακούσω μια περίπτωση που υπήρχε ένα μικρότερο παιδί και το μεγαλύτερο ενώ δεν φορούσε πανα ήθελε πάλι ... αλλά δυστηχως η μαμά τους, κατ'εμέ, δεν το χειρίστηκε σωστα!!!! έβαλε πάνα πάλι στο μεγαλύτερο παιδί!!! μέγα λαθος για εμένα!!!!

δεν θέλει πίεση!!!αλλά ούτε και πισωγυρίσματα!!!

Ποτέ μην αφήνεις την ευκαιρία να πεις μια ενθαρρυντική κουβέντα για κάποιον ή σε κάποιον….

Link to comment
Share on other sites

Τις δύο τελευταίες φορές που μου ζήτησε πάνα για τα κακά της, της εξήγησα ότι όπως συμφωνήσαμε δεν έχει άλλες πάνες και πρέπει να πάμε στην τουαλέτα για κακά όπως κάνουν όλα τα λεγάλα παιδάκια. Το αποτέλεσμα ήταν και τις 2 φορές να κάνει τα κακά στο βρακάκι της!!!.

Της εξήγησα ήρεμα ότι δεν πειράζει που της έφυγαν και την άλλη φορά να προσπαθήσουμε να πάμε στην τουαλέτα.

Μου είπε εντάξει... Για να δούμε!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε και εμείς στην διαδικασία να βγάλουμε την πάνα, εδώ και δύο εβδομάδες φοράει μόνο βρακάκι. Όταν βλέπει να αλλάζω πάνα στην μικρή ( είναι 4 μηνών) μου λέει 'μαμά και εγώ θέλω πάνα' μέχρι στιγμής αυτό που κάνω είναι ότι της λέω 'εντάξει θα σου φορέσω και εσένα πάνα μόλις τελειώσω με το μωρό' μετά στο μεταξύ την απασχολώ με κάτι άλλο και μέχρι να αλλάξω το μωρό το ξεχνάει. Τις τελευταίες νύχτες δεν θέλει την πάνα ούτε το βράδυ. Όμως διαπίστωσα ότι χθες και προχθες που κοιμήθηκε με το βρακάκι, έχει άγχος και ξυπνάει συνέχεια και το πρωί ήταν νυσταγμένη και κουρασμένη. Πιστεύω ότι μέσα στην μέρα αν συνεχίσουμε έτσι σε 2-3 εβδομάδες θα πω με σιγουριά ότι την βγάλαμε, αλλά με την νύχτα τι να κάνω;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς εδώ και 2 μήνες την έχει κόψει την πάνα του φοράω το βράδυ, μόνο για ασφάλεια

 

Σκέφτομαι όμως να την βγαλω μια και όταν κατουριεται το βραδυ σηκώνεται για να πάει στο γιογιο του

 

Για να δουμε....

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

. Τις τελευταίες νύχτες δεν θέλει την πάνα ούτε το βράδυ. Όμως διαπίστωσα ότι χθες και προχθες που κοιμήθηκε με το βρακάκι, έχει άγχος και ξυπνάει συνέχεια και το πρωί ήταν νυσταγμένη και κουρασμένη. Πιστεύω ότι μέσα στην μέρα αν συνεχίσουμε έτσι σε 2-3 εβδομάδες θα πω με σιγουριά ότι την βγάλαμε, αλλά με την νύχτα τι να κάνω;

 

σε αυτο θα πρεπει να προσεξεις να ξυπνας εσυ και να την σηκωνεις το βραδυ να κανει τσια για να μην αγχωνεται το παιδακι!!! φαινεται οτι το θελει και η ιδια να μην φοραει!!! οποτε? θα την ξυπνας συνηθω; κατα τις 12 με μια και κατα τις 3!!!! θα τη βοηθησει

Ποτέ μην αφήνεις την ευκαιρία να πεις μια ενθαρρυντική κουβέντα για κάποιον ή σε κάποιον….

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθές κοιμήθηκε όλο το βράδυ πάλι χωρίς πάνα, πήγα εγώ 1-2 φορές που την έβλεπα ψιλοξύπνια καιτην ρώτησα, αν είναι καλά και μήπως θέλει να πάμε στην τουαλέτα και μου είπε όχι. Τελικά πήγε στο γιογιό όταν σηκώθηκε το πρωί. Τώρα νομίζω ότι πρέπει να μάθει και να βγάζει μόνη της τα ρούχα της. Γιατί χθες σε κάποια φάση που μου ζήτησε να πάει τουαλέτα τάιζα το μωρό και μέχρι να το αφήσω της είχε ξεφύγει λίγο αλλά ένιωθε τόσο στεναχωρημένη που την λυπήθηκα και δεν έφταιγε και αυτή κιόλας. Από την άλλη έχω παρατηρήσει πως πάντα όταν ταίζω το μωρό ζητάει τουαλέτα και αναρωτιέμαι αν το χρησιμοποιεί και για να με κάνει να αφήσω το μικρό κάτω.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η μεγαλη μου κορη εκοψε την πανα οταν ηταν 2 ετων κ 1 μηνων κ την εκοψε πολυ γρηγορα μεσα σε 2 εβδομαδες χωρις καθολου κοπο... ο μικρος τωρα ειναι 18 μηνων κ εδω κ μια εβδομαδα δεν εχουμε καμια προκοπη του φοραω βρακακι ετσι οταν ουρισει πανω του να των ενοχλει κ να το καταλαβαινει οτι πρεπει να πηγαινει σε γιογιο ετσι εκανα κ στην μεγαλη. αλλα αυτος τιποτα κ κατουριεται κ χεζεται κ τιποτα δεν των νοιαζει συνεχιζει να παιζει... των βαζω στην λεκανη η το γιογιο οταν καταλαβω οτι θα κανειο κακα...αλλα δεν θελει να κανει εκει με τιποτα εχω απελπιστει.... ποτε θα μαθει πια...

Link to comment
Share on other sites

ισως δεν ξερω απλα δεν θελω αλλη μια χρονια να φοραμε πανα το χεομωνα δεν μπορεις ευκολα να κοψεις πανα λογο κρυου οποτε αν οχι αυτο το καλοκαιρι θα πρεπει να περιμενω μεχρι το επομενο, αλλα απο την αλλη της κουμπαρας μου η αδερφη εκοψε την πανα σε παιδακι της σε ηλικια 1 ετους,,, κ ο δικος μου ειναι ηδη 18 μηνων, παντως εγω ακομα το απλευω μεχρι σεπτεμβριο ελπιαω κατι να καταφερω...

μαλλον τα αγορια ειναι πιο τεμπελιδες απο τα κοριτσακια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την πανα τα παιδια την κοβουν οταν ειναι ετοιμα νευρολογικα και ψυχοκινητικα κι οχι οποτε βολευεται η μαμα,,,,

 

τα αγορια δεν αργουν επειδη ειναι τεμπεληδες αλλα λογω του ουροποιητικού τους συστηματος το οποιο ειναι διαφορετικο των κοριτσιων, ωριμαζει πιο αργα και αρα αργουν να ελεγξουν τους σφιγκτηρες τους σε σχεση με τα κοριτσια

 

τα περισσοτερα αγορακια κοβουν την πανα γυρω στα 2,5 χρονια,αλλα λιγο πιο νωρις αλλα λιγο πιο αργα,,,,,,,ξερω και αγορι που την εκοψε 20 μηνων αλλα δεν τον πιεσαν,,,,λενε απο 20 μηνων εως 3.5 ετων για τα αγορια ειναι στα φυσιολογικα, εννοειται με καποια πισογυρισματα στο ενδιάμεσο,,,ο μεσος ορος ειναι τα 2,5 χρονια

 

επειτα ειναι και το ψυχολογικο,,,ενα παιδι μπορει να ειναι ετοιμο νευρολογικα αλλα οχι ψυχολογικα γι αυτο χρειαζεται υπομονη

Link to comment
Share on other sites

ισως δεν ξερω απλα δεν θελω αλλη μια χρονια να φοραμε πανα το χεομωνα δεν μπορεις ευκολα να κοψεις πανα λογο κρυου οποτε αν οχι αυτο το καλοκαιρι θα πρεπει να περιμενω μεχρι το επομενο, αλλα απο την αλλη της κουμπαρας μου η αδερφη εκοψε την πανα σε παιδακι της σε ηλικια 1 ετους,,, κ ο δικος μου ειναι ηδη 18 μηνων, παντως εγω ακομα το απλευω μεχρι σεπτεμβριο ελπιαω κατι να καταφερω...

μαλλον τα αγορια ειναι πιο τεμπελιδες απο τα κοριτσακια...

 

Από τα παιδάκια που ξέρω, κανένα μα κανένα δεν το έκοψε πριν τα 2! Προσωπικά μου φαίνεται πολυ μικρό 18 μηνων για να κοψει την πανα και δεν βλέπω κανένα λόγο να αγχώνεσαι και να απογοητεύεσαι τόσο...το άγχος από ότι λενε φέρνει πάντα τα αντίθετα αποτελέσματα....(τα λεω να τα ακούω κι εγω). ;):)

Και συμφωνώ με τον/την γλυκός που λεει ότι είναι θέμα του οργανισμου και όχι τεμπελιάς του παιδιού.....

Για την ιστορία, εμείς καμία μα καμία πρόοδο με το "άθλημα"... τι να κάνουμε...υπομονήηηηηη ;);)

 

 

Link to comment
Share on other sites

αχ μαλλον κ εγω αυτο θα κανω υπομονη:-( κ σιγα σιγα θα προσπαθω μπας κ τα καταφερω, η αληθεια ειναι οτι κ εγω θεωρω λιγο μικρο ακομα το Νικολακη μου αλλα ειναι οτι αν δεν την κοψω τωραμεχρι το φθινοπωρο θα πρεπει μετα να περιμενω εως την ανοιξη εστω...ουφ...σνιφ σνιφ...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς εμπειρες - στο θεμα - μανουλες:

 

Ο μικρος μου (3 χρονων), τελευταια κανει τσισα στο γιογιο.

Για κακα ουτε λογος, καθως οταν του ερχονται κακα ζηταει απεγνωσμενα παμπερ.

Το αποδιδω στο οτι ειναι δυσκοιλιος και δεν τον πιεζω, αν και ψαχνω λυση στο πως θα τον κανω να το προσπαθησει. Γιατι ειμαι σιγουρη οτι, αν μια φορα κανει τα κακα του εκτος παμπερ, θα του φυγει η φοβια που εχει.

 

Στον υπνο, του φοραω παμπερ.

Πως θα καταλαβω ποτε θα ειναι ετοιμος να βγαλει το παμπερ και στον υπνο?

Προβληματιζομαι ως προς το αν ειναι ετοιμος γιατι, ενω ολη μερα δεν βρεχει το βρακακι καθολου, το βραδυ που του βαζω παμπερ, μια χαρα τα κανει και στο παμπερ. Δεν θα επρεπε να τον ενοχλει η αισθηση οτι ειναι βρεγμενος? Μηπως πρεπει να περιμενω να μην βρεχει το παμπερ στον υπνο του? Η να ξυπνει για να τα κανει στο γιογιο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, είναι η δεύτερη μέρα που κόψαμε την πάνα στον μικρό (είναι 2,5 ετών) και δεν βλέπω φως... Να, τώρα τον είχα στο μπάνιο για να κάνει πιπί, μια στο γιογιό το κανονικό, μια στο γιογιό με τα χερουλάκια που προσαρμόζεται στη λεκάνη. Όταν πια βαρέθηκε και ζήτησε να σηκωθεί (χωρίς να έχει κάνει τπτ φυσικά), πήγε να παίξει και μέσα σε 2 λεπτά τα είχε κάνει πάνω του & έκλαιγε το κακόμοιρο. Φαινεται σαν να μην έχει καμία συναίσθηση του πότε του έρχονται. Τον ρωτάω συνέχεια αν θέλει τουαλέτα, τον παίρνει ο αδελφός του μαζί να του δείξει "πως κάνουν πιπί οι μεγάλοι" κλπ, αλλά δεν... Παρεπιπτόντως, έχει ξετρελλαθεί με τα βρακάκια, ούτε να τη δει την πάνα αλλά δεν προλαβαίνω να τα πλένω!

Μήπως δεν είναι έτοιμο ακόμα το παιδί και το ταλαιπωρώ άδικα? Και κάτι ακόμα, όταν λέμε πισωγυρίσματα τι ακριβώς εννοούμε? να, π.χ. τώρα που πήγε σουπερμάρκετ με τον μπαμπά του, αναγκαστικά του έβαλα πάνα γιατί το πιο πιθανό είναι να λερωθεί. Είναι λάθος αυτό?

Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί με τον μεγάλο μου είχαν έρθει πολύ εύκολα τα της πάνας και τώρα δεν ξέρω πως να το χειριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς βέβαια να είμαι ειδήμων, καθώς έχω εμπειρία μόνο από ένα παιδί, μπορώ να σας πω αυτό που με είχε συμβουλέψει εμένα η παιδίατρος και είχε όντως αποδώσει:

Δοκιμάζουμε το πολύ για μία εβδομάδα ΧΩΡΙΣ καμία πίεση και κανένα καβγά. Δεν ρωτάμε όλη την ώρα το παιδί εάν θέλει τουαλέτα, δεν το μαλώνουμε αν λερωθεί απάνω του, γενικά το παίζουμε τελείως αδιάφορες. Και καλά δεν μας νοιάζει εάν θα παει στο γιογιό ή όχι. Εάν το παιδί δεν δείξει συνεργασία μέσα στη βδομάδα, τότε υποχωρούμε εμείς. Πολύ χαλαρά, χωρίς καβγάδες, χωρίς την έννοια της τιμωρίας. "ΟΚ μωρό μου. Δεν τρέχει τίποτα. Θα ξαναβάλουμε την πάνα μας και θα δοκιμάσουμε όποτε εσύ θέλεις." Αφού περάσουν αρκετές ημέρες (ίσως και πάνω από μήνας) αγοράζουμε ένα καινούργιο βρακάκι και ρωτάμε εάν θέλει να το βάλει. Εάν πει ναι δοκιμάζουμε. Εάν πει όχι υποχωρούμε πάλι, τελείως αδιάφορα. Δεν του δίνουμε όμως τα βρακάκια για παιχνίδι. Εϊναι σαφές ότι θα τα χρησιμοποιήσει μόνο εάν βγάλει την πάνα, αλλά δείχνουμε πλήρη αδιαφορία. Βασικά, αυτή ήταν η συμβουλή της παιδιάτρου. Μην δείξεις ότι σε ενδιαφέρει στο ελάχιστο, γιατί θα σε χορέψει.

Εμείς όταν δοκιμάσαμε πρώτη φορά στην μεγάλη μου κόρη ήταν ακριβώς 2 χρονών. Εκανε ακριβώς ό,τι πριγράφει η Novpal. Εριχνε ρολά και έδειχνε να μην καταλαβαίνει τι της ζητάμε. Σε 5 ημέρες φορέσαμε ξανά την πάνα. Από εκείνη τη στιγμή άρχισε σιγά σιγά να πηγαίνει τις κούκλες της στο γιογιό για να κάνουν τσίσα. Σε 2 μήνες ζήτησε μόνη της βρακάκι. Εγώ έκανα τη δύσκολη. "Σώπα βρε παιδί μου. Γιατί θέλεις να παιδεύεσαι? Καλά δεν είσαι με την πάνα? κ.λ.π.". Παρακάλεσε για να της βάλω βρακάκι. Εγώ βράχος. Ούτε μπράβο, ούτε μάλωμα, ούτε τίποτα. Για 10 ημέρες είχαμε κάποια μικρά ατυχήματα (3 μόνο) και τίποτε άλλο. Ηταν λες και πήγαινε στο γιογιό όλη της τη ζωή. Αφου σταθεροποιηθήκαμε, τότε της είπα όλα τα μπράβο μαζεμένα:-P:razz::-P.

Αρα, η παιδίατρος είχε μάλλον δίκιο. Η μέθοδος της αδιαφορίας μπορεί μεν να είναι πιο χρονοβόρα, αλλά ούτε το παιδί στρεσάρεται ούτε η μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς εμπειρες - στο θεμα - μανουλες:

 

Ο μικρος μου (3 χρονων), τελευταια κανει τσισα στο γιογιο.

Για κακα ουτε λογος, καθως οταν του ερχονται κακα ζηταει απεγνωσμενα παμπερ.

Το αποδιδω στο οτι ειναι δυσκοιλιος και δεν τον πιεζω, αν και ψαχνω λυση στο πως θα τον κανω να το προσπαθησει. Γιατι ειμαι σιγουρη οτι, αν μια φορα κανει τα κακα του εκτος παμπερ, θα του φυγει η φοβια που εχει.

 

Στον υπνο, του φοραω παμπερ.

Πως θα καταλαβω ποτε θα ειναι ετοιμος να βγαλει το παμπερ και στον υπνο?

Προβληματιζομαι ως προς το αν ειναι ετοιμος γιατι, ενω ολη μερα δεν βρεχει το βρακακι καθολου, το βραδυ που του βαζω παμπερ, μια χαρα τα κανει και στο παμπερ. Δεν θα επρεπε να τον ενοχλει η αισθηση οτι ειναι βρεγμενος? Μηπως πρεπει να περιμενω να μην βρεχει το παμπερ στον υπνο του? Η να ξυπνει για να τα κανει στο γιογιο?

τα ιδια ειχα και εγω αλλα επιτελους τελος!!! αρνουταν να κανει κακα στο γιογιο και ενω εκανε τσισα στην τουαλετα τα κακα τα εκανα ΜΟΝΟ πανω του! ακομη και ενα λεπτο πριν να τον ειχα βαλει στο γιογιο αυτος τα εκανε 2 λεπτα μετα που θα σηκωνοταν. οποτε μια μερα ουσα απογοητευμενη τον ειδα οτι θα εκανε κακα και τον πηρα αγκαλια και τον εβαλα στο γιογιο...του πηγα ενα παραμυθι και του ειπα να μεινει οσξ ωρα θελει και οτι πρεπει να προσπαθησει περισοοτερο, δεν ειναι οπως τα τσισα που βγαινουν ευκολα. μετα απο 3-5 λεπτα ακουω "μαμα εκανα" παω μεσα και τι να δω δεν πιστευα στα ματια μου....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αρχισα να χοροπηδαω και να φωναζω εκανες ενα φιδι, φωναξαμε την αδερφη τον μπαμπα ολους να πανηγυρισουμε. την επομενη μερα αγορασαμε μπλουζα μικυ σαν δωρο:-P

αυτο ηταν λοιπον πηρε λιγες μερες παλι επιμονης να καθετε στο γιο γιο για κακα αλλα καμμια σχεση με πριν...δεν ηταν πλεον αρνητικος γιατυι ηξερε τη διαδικασια. απο χθες λοιπον βγαλαμε και την βραδυνη και την μεσημεριανη πανα:wink: ειμαι ενθουσιασμενη:P

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

άσχετο: apricot το tickerάκι για τον γιο σου τον βγάζει 1 χρόνο μεγαλύτερο ή κάνω λάθος???

οχι ειναι σωστο εχουν 2 χρονια διαφορα με την κορη μου γιατι?

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

mariab, εμένα ο κανακάρης μου είναι λίγο ούφο χαχα! Σήμερα όλη μέρα 2 φορες τα κατάφερε να κάνει πιπί στο γιογιό, όοοοοολα τα υπόλοιπα στο βρακάκι (μεταξύ αυτών 2 φορές κακά, μεγάλη επιτυχία). Αν το δεις χαλαρά έχει γέλιο, μου λέει πως θέλει πιπί αφού τα εχει κάνει πάνω του ή μου λέει πως θέλει πιπί και έχει κάνει κακά (επίσης πάνω του) και άλλα τέτοια ωραία. Θα του δώσω μια εβδομάδα και βλέπουμε. Όμως δεν νομίζω οτι μπορώ να τον βγάλω έξω χωρίς πάνα, όχι οτι ντρέπομαι κλπ, καμία σχέση αλλά με φαντάζεστε στο φαρμακείο ή στο φούρνο να μαζεύω πιπί απο τα πατώματα, να αλλάζω παιδί κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...