Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πως να πετύχεις αυτό το άτιμο το συστηματικό αφού τα πρωινά μέχρι τωρα τρέχαμε για τα χαρτιά του παιδικού γυρνούσαμε μεσημέρι ώρα για φαϊ και ύπνο και το απόγευμα παιδική χαρά????

Σκούρα τα πράγματα ,και πρέπει μέχρι τον Σεπτέμβριο να είναι καθαρός :(:(:(.Την τουαλέτα την χρησιμοποιεί μόνο για να κάνει "πιπιτι" δλδ πρρρρτς.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μανούλες του φόρουμ έχω πραγματικά απελπιστεί με το θέμα "πώς να κόψουμε την πάνα". Η μεγάλη μου κόρη είναι 2 χρονών και είπα να αρχίσω την εκπαίδευση για την τουαλέτα. Περιττό να σας πω πως έχω διαβάσει ότι άρθρο κυκλοφορεί σε περιοδικά, βιβλία και internet. Ξεκινήσαμε πριν λίγο καιρό μια και η μικρή μόλις έκανε τσίσα ή κακά στην πάνα της, μου το έλεγε. Φαντάστηκα λοιπόν ότι θα είναι έτοιμη. Κάναμε την σχετική συζήτηση, πήραμε και γιο γιο, έκατσε 2-3 φορές και μετά δεν ήθελε με τίποτα. Στην τουάλετα το ίδιο, έκατσε μόνη της καναδυό φορές και μετά αρνιόταν πεισματικά να ξαναπάει. Είπα να το αφήσω λίγο καιρό και να ξαναπροσπαθήσω. Τις τελευταίες μέρες, μόλις λερώσει την πάνα της, την βγάζει μόνη της (προφανώς την ενοχλεί) και έρχεται και μου λέει να την πλύνω. Μόλις όμως της προτείνω να την βάλω στο γιο γιο ή στην τουαλέτα κλαίει! Προχθές το βράδυ, είχε βγάλει την πάνα της και είχε κατουρήσει στο κρεβάτι της. Το αποκορύφωμα όμως ήταν σήμερα το πρωί, με το που ξύπνησε, έβγαλε την πάνα της και έκανε τα κακάκια της στο κρεβάτι της. Προφανώς είναι έτοιμη για την αλλαγή αλλά πώς να την πείσω να τα κάνει στο γιο γιο και όχι στην πάνα ή στο κρεβάτι; Ειδικά σήμερα που είχε γεμίσει όλο το κρεβάτι με ακαθαρσίες και έπρεπε να το πλύνω ολόκληρο (σεντόνια, υποσέντονα, στρώμα, κάγκελα) έκλαιγα από τα νεύρα μου. Εσείς που έχετε σχετικές εμπειρίες τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μανούλες του φόρουμ έχω πραγματικά απελπιστεί με το θέμα "πώς να κόψουμε την πάνα". Η μεγάλη μου κόρη είναι 2 χρονών και είπα να αρχίσω την εκπαίδευση για την τουαλέτα. Περιττό να σας πω πως έχω διαβάσει ότι άρθρο κυκλοφορεί σε περιοδικά, βιβλία και internet. Ξεκινήσαμε πριν λίγο καιρό μια και η μικρή μόλις έκανε τσίσα ή κακά στην πάνα της, μου το έλεγε. Φαντάστηκα λοιπόν ότι θα είναι έτοιμη. Κάναμε την σχετική συζήτηση, πήραμε και γιο γιο, έκατσε 2-3 φορές και μετά δεν ήθελε με τίποτα. Στην τουάλετα το ίδιο, έκατσε μόνη της καναδυό φορές και μετά αρνιόταν πεισματικά να ξαναπάει. Είπα να το αφήσω λίγο καιρό και να ξαναπροσπαθήσω. Τις τελευταίες μέρες, μόλις λερώσει την πάνα της, την βγάζει μόνη της (προφανώς την ενοχλεί) και έρχεται και μου λέει να την πλύνω. Μόλις όμως της προτείνω να την βάλω στο γιο γιο ή στην τουαλέτα κλαίει! Προχθές το βράδυ, είχε βγάλει την πάνα της και είχε κατουρήσει στο κρεβάτι της. Το αποκορύφωμα όμως ήταν σήμερα το πρωί, με το που ξύπνησε, έβγαλε την πάνα της και έκανε τα κακάκια της στο κρεβάτι της. Προφανώς είναι έτοιμη για την αλλαγή αλλά πώς να την πείσω να τα κάνει στο γιο γιο και όχι στην πάνα ή στο κρεβάτι; Ειδικά σήμερα που είχε γεμίσει όλο το κρεβάτι με ακαθαρσίες και έπρεπε να το πλύνω ολόκληρο (σεντόνια, υποσέντονα, στρώμα, κάγκελα) έκλαιγα από τα νεύρα μου. Εσείς που έχετε σχετικές εμπειρίες τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Η δικιά μου είναι 20 μηνών (και μισό) και τα κόψαμε εδώ και 2 εβδομάδες (όχι τα βραδυνά).

Δοκίμασε αυτό το βιβλίο

http://www.books2u.gr/Product/181314/Instance/181314/Page/2506/

 

(υπάρχει αντίστοιχο και για κορίτσια σε ροζ!)

και επίσης πήγαινέ την για ψώνια να διαλέξει μόνη της βρακάκια με τους αγαπημένους της ήρωες!;)

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα βρακάκια το έκανα αλλά δεν βοήθησε μέχρι τώρα. :(:(

Εσείς πώς την κόψατε την πάνα, σας βοήθησε το συγκεκριμένο βιβλίο που προτείνεις; Θα το ψάξω σίγουρα από Δευτέρα σε βιβλιοπωλείο και ελπίζω να με βοηθήσει. Σ΄ευχαριστώ πολύ

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πωπώ sissie πολύ δύσκολο αυτό!

 

Κι εγώ είχα προσπαθήσει αρχικά με το μεγάλο την εκπαίδευση στα δύο του, αλλά δεν τα καταφέραμε και τώρα στα δυόμισι είχαμε επιτυχία, παρόλο που κι εμείς έχουμε καινούριο μωράκι και λένε πως δεν είναι η κατάλληλη περίοδος για το παιδί.

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι, αν έχεις την υπομονή και την αυτοσυγκράτηση, να μην καθαρίσεις αμέσως αυτά που κάνει και να τα αφήσεις να τα βλέπει. Να πεις με λυπητερό τρόπο και χωρίς να τη μαλώσεις "κρίμα που τώρα είναι όλα λερωμένα και χάλια και βρωμάνε πιφ πιφ" κλπ και "θα τα καθαρίσω σε λίγο τώρα δεν μπορώ έχω άλλη δουλειά".

 

Στο λέω αυτό επειδή νομίζω πως το κάνει για να σου τραβήξει την προσοχή γιατί κατάλαβε ότι όταν γίνεται κάτι τέτοιο τρέχεις αμέσως να ασχοληθείς με αυτό που προκάλεσε. Δεν έχει σημασία αν ήταν καλό ή κακό, αλλά απλά ότι το προκάλεσε εκείνη.

 

Βέβαια, όπως προείπα, θέλει πολλή υπομονή. Αν παράλληλα καταφέρει να τα κάνει στο γιογιό, τότε να γίνει μεγάλο θέμα και να το πείτε αμέσως στον μπαμπά, στη γιαγιά κλπ.

 

Καλή επιτυχία!

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια !! θα ήθελα τις συμβουλές σας! Εχουμε αρχίσει την προσπάθεια εδώ και 2-3 ημέρες, δυστυχώς δεν είναι συστηματική γιατί όλο κατι τυχαίνει το πρωί και πρεπει να βγω εξω οπότε την παίρνω μαζί και της βάζω πάνα. Αργά το απόγευμα παμε παιδική χαρά μεχρι το βραδάκι οπότε πάλι πάνα. Τέλωσπάντων, μην τα πολυλογώ, τις λίγες έστω ώρες που είμαστε σπίτι της φοράω βρακάκι και της εξηγώ ότι τα κάνουμε στη λεκάνη με το ειδικό καθισματάκι. Το θέμα έιναι ότι μου λέει παμε στη λεκάνη αμέσως μόλις τα έχει κάνει στο βρακί. Να υποθέσω ότι έιμαστε σε καλό δρόμο ή κάπου έχει μπερδευτεί;; Ή απλά είναι πολύ νωρίς ακόμα;; Τι λέτε;; Ειναι 28 μηνών η μικρούλα.

 

μια από τα ιδια....

ακριβως όμως η ιδια κατασταση.....

εχω την εντυπωση πως αυτη τη φαση κι εγω δεν το 'χω πολυ για να κοψουμε τη πανα....

κι οταν βγαινουμε εξω παντα βαζουμε πανα.... μια στην αυλη, μια στη βολτα, μια για ψωνια κτλ κτλ....

νευριαζω κιολας κι οτι χτιζουμε μετα το γκρεμιζουμε....

στην αρχη εκανε πανω του κακα κ τσισα και μου το ελεγε μετα... τωρα τελευταια τα λεει την ωρα που τα κάνει.... αλλα στο γιογιο και στη λεκανη τιποτα.... καλει κ δε θελέι να κατσει, εστω να κατουρησει ορθιος....

τα καραταει και τιπ[οτα....

αρα δε θα ναι ετοιμος.... περναμε κ φαση ζηλειας με το μπεμπη....

λεω να πανω κανα δυο βιβλια.... το ενα ηδη το εχω παραγγειλει... να αφησω κανα δυο εβδομαδες να περασουν κ να ξεκινησουμε πάλι πιο οπργανωμένοι και πιο ηρεμοι....

αντε να δουμε....

26 μηνων ειμαστε.... κατα τ αλλα πολυ συνεργασιμο παιδι....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα προσπαθήσει αρχικά με το μεγάλο την εκπαίδευση στα δύο του, αλλά δεν τα καταφέραμε και τώρα στα δυόμισι είχαμε επιτυχία, παρόλο που κι εμείς έχουμε καινούριο μωράκι και λένε πως δεν είναι η κατάλληλη περίοδος για το παιδί.

 

Το διάβασα κι εγώ σε ένα βιβλίο, ότι δεν είναι κατάλληλη περίοδος να γίνει η εκπαίδευση για την τουαλέτα όταν υπάρχει καινούριο μωράκι στην οικογένεια. Οπότε υποψιάζομαι ότι της έχουν έρθει πολλά, μια με το μωρό μια με μένα να θέλω να βγάλει την πάνα. Θα προσπαθήσω με το γιο γιο ξανά και αν δεν τα καταφέρω θα το αφήσω λίγο καιρό.

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι, αν έχεις την υπομονή και την αυτοσυγκράτηση, να μην καθαρίσεις αμέσως αυτά που κάνει και να τα αφήσεις να τα βλέπει. Να πεις με λυπητερό τρόπο και χωρίς να τη μαλώσεις "κρίμα που τώρα είναι όλα λερωμένα και χάλια και βρωμάνε πιφ πιφ" κλπ και "θα τα καθαρίσω σε λίγο τώρα δεν μπορώ έχω άλλη δουλειά".

 

Αχ tanya77, υπομονή έχω πάρα πολύ!!! Εννοείται ότι δεν την μάλωσα, αυτό άλλωστε προσπαθώ να κάνω γενικότερα, ειδικά τώρα που βλέπω ότι ζορίζεται με τη γέννηση της μπέμπας. Της μιλάω για το τι αισθάνομαι όταν κάνει κάτι άσχημο. Προχθές με τα κακάκια στο κρεβάτι, μια ώρα της έλεγα πόσο στεναχωρέθηκα που λέρωσε το κρεβατάκι της, το οποίο ήταν καθαρό με τα καινούρια σεντόνια που είχα βάλει, επίσης πόσο θύμωσα γιατί τώρα έπρεπε να τα καθαρίσω και αυτό θα με κούραζε πολύ, ότι το κρεβατάκι της μυρίζει άσχημα και άλλα τέτοια. Ευτυχώς δεν το ξαναέκανε σήμερα και μάλιστα μου ζήτησε και συγγνώμη!!!

Τι να πω, θέλει υπομονή και ίσως τελικά να μην είναι όσο έτοιμη πιστεύω ότι είναι.

Bounitsa, σε ποια βιβλία αναφέρεσαι; Και πως τα έχεις παραγγείλει; Για δώσε μου τα φώτα σου....

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι;;;γιατι προσπαθειτε να τα καθαρισετε και την ωρα του υπνου παραλληλα; αυτο ειναι το επομενο σταδιο....εγω θυμαμαι με τον μεγαλο καθαρισε την μερα και 1 χρονο αργοτερα καθαρισε το βραδυ...μην πιεζετε τα παιδια σας να κανουν κατι που δεν ειναι ετοιμα ακομα.και τωρα με τον μικρο μονο την ωρα που ειμαστε ξυπνιοι θα καθαρισουμε για τωρα και αργοτερα οταν ειναι ετοιμος θα παμε και στο βραδυνο.....να μην τον τρομαξω κιολας...μεχρι στιγμης τα παμε πολυ καλα.... αργα, σταθερα αλλα επιτυχως..παιρνουμε καθε μερα τη φορα

Link to comment
Share on other sites

Bounitsa, σε ποια βιβλία αναφέρεσαι; Και πως τα έχεις παραγγείλει; Για δώσε μου τα φώτα σου....

 

http://www.perizitito.gr/search.php?mode=search&page=1&cat=3

 

http://www.books2u.gr/Product/181314/Instance/181314/Page/2506/

 

πήγα σε ένα βιβλιοπωλείο κ ζήτησα να μου φέρουν το πρώτο... μια κοπελα πιο πανω σημερα εγραψε το δεύτερο κ λεω να παραγγειλω κι αυτο....

 

ο γιος μου καθεται και κοιτάζει τις εικονες απο τα παραμυθια και του αρεσει πολυ! απο κει μαθαινει κ πολλα πραγματα!!!

αρα πίστεύω (ελπίζω δηλαδη) πως θα εχει αποτελέσματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα βρακάκια το έκανα αλλά δεν βοήθησε μέχρι τώρα. :(:(

Εσείς πώς την κόψατε την πάνα, σας βοήθησε το συγκεκριμένο βιβλίο που προτείνεις; Θα το ψάξω σίγουρα από Δευτέρα σε βιβλιοπωλείο και ελπίζω να με βοηθήσει. Σ΄ευχαριστώ πολύ

Πως την κόψαμε?

Επικεντρώνομαι σε δύο στάδια: το πρώτο είναι ότι της μιλούσα ΣΥΝΕΧΕΙΑ για αυτό από τον Φεβρουάριο και μετά, είχαμε αγοράσει και το γιο-γιο μας τότε. Της έλεγα ότι κι εσύ όταν θα μεγαλώσεις σε λίγο καιρό θα κάθεσαι εκεί για να κάνεις τσίσα κλπ Βάζαμε και τις κούκλες να κάθονται, αυτό πήρε όμως 4 μήνες, νομίζω ότι το εμπέδωσε για τα καλά. Επιπλέον με έβλεπε κι εμένα στην τουαλέτα και αντιλήφθηκε την διαδικασία.

Το δεύτερο και ΠΙΟ βασικό είναι ότι κατάλαβα πότε είναι έτοιμο το παιδί. Δηλ. κάποια στιγμή που την είχα χωρίς βρακάκι για άσχετο λόγο της έφυγαν λίγα τσίσα τα οποία "κράτησε" τελικά πίσω και μου τα έδειξε με αρνητικό συναίσθημα.

Ε! τότε κατάλαβα ότι άρχισε να λειτουργεί ο σφιγκτηρας

Πιστεύω ότι αυτό είναι το πιο βασικό κομμάτι ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ σωματικά και από εκεί και πέρα με απλές αλλά επίμονες εντολές θα καταλάβει την διαδικασία. (Εδώ έρχεται και το βιβλίο για να οπτικοποιησει την διαδικασία).

Τέλος δεν απογοητεύτηκα ποτέ για τα μικροατυχήματα της έλεγα πάντοτε δεν πειράζει την επόμενη φορά θα προσπαθήσουμε στο γιο-γιο"!

 

Αυτά ελπίζω να μην σας κούρασα!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σας! Εγω δυστυχως εχω χρονο μονο τα σαββατοκυριακα που ειμαι σπιτι για εκμαθηση...Τις καθημερινες ειναι η μητερα μου σπιτι μας και κραταει τη μικρη. Της λεω βεβαια να τη βαζει καθε μιση αντε μια ωρα στο γιογιο εστω μπροστα στην τηλεοραση με ενα παραμυθι να διαβαζει...και οτι κανει! Αλλα η γιαγια ξεχνιεται,κανει δουλειες...Πανα δε βγαλαμε γιατι μια μερα το εκανα και κατουρησε 2 φορες πανω της και απλα κοιτουσε το ρυακι...και δε βλεπω τη γιαγια διαθεσιμη να σφουγγαριζει συνεχεια! Ο μπαμπας φωναζε βαλτης πανα και επισης η μητερα μου δεν τη βαζει στι γιογιο οποτε η θα πρεπει να παρω αδεια η θα αρχισω συστηματικα την εκμαθηση τον Αυγουστο που θα εχω αδεια στις διακοπες και εκεινη θα εχει κλεισει και τα 2.

Παντως την περασμενη βδομαδα καναμε μια φορα τσισα και μια κακα στο γιογιο και χθες το πρωι εκανε μονο μια φορα τσισα στην πανα της. Εχω και το αλλο προβλημα που καθε απογευμα ειμαστε βολτα οπως ειπε και μια αλλη κοπελα οποτε αναγκαστικα φοραμε πανα..

Link to comment
Share on other sites

μια από τα ιδια....

 

στην αρχη εκανε πανω του κακα κ τσισα και μου το ελεγε μετα... τωρα τελευταια τα λεει την ωρα που τα κάνει.... αλλα στο γιογιο και στη λεκανη τιποτα.... καλει κ δε θελέι να κατσει, εστω να κατουρησει ορθιος....

26 μηνων ειμαστε.... κατα τ αλλα πολυ συνεργασιμο παιδι....

 

Bounitsa κι εμένα συνεργάσιμη είναι και αλλά μου το λέει κατόπιν εορτής :( αυτες τις λίγες μέρες που ξεκινήσαμε. Αμέσως μόλις τα κάνει μου λέει πάμε στη λεκάνη....τα κακά δεν έχει τύχει να τα κάνει στο βρακί γιατί δεν κανει και καθε μέρα...

Όποτε την ρωτάω αν θέλει να παμε στη λεκάνη, η απάντηση ειναι αρνητική και αφού δεν χωράει πίεση στο θέμα τι άλλο να κανεις για να το πείσεις να πάει;;;

καλή ιδέα τα βιβλία, γράψε μας τον τίτλο του 2ου γιατι το link δεν μου βγάζει τίποτα εμένα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λετε για τα βρακακια και εξω και οτι αν βαλεις πανα θα χαλασει, να σας πω οτι αν το παιδι καταλαβει ΤΙ του ζητατε και ειναι ετοιμο να ΣΑΣ το δωσει, γιατι χαρη μας κανει οταν το δινει να το ξερετε, ΔΕΝ θα το νοιαξει η πανα. Εμεις φορουσαμε στο σπιτι βρακι εξω πανα και καποια στιγμη απλα δεν εκανε στην πανα. Την κραταγε μονη της στεγνη. Και μια μερα μου την κρατησε 3.5 ωρες στεγνη και τις λεω θες πιπι σου, μου λεει ναι, κανε πανα της λεω. Δεν εκανε, της λεω θες τουαλετα μου λεει ναι. Πηγαμε τουαλετα εξω. Την κρατησα στα χερια ψηλα. Απο εκει και περα τελειωσε. Δεν ξαναβαλαμε πανα. Μην θεωρειτε λοιπον οτι επειδη μπορει να βαλετε πανα εξω θα χαλασει κατι.....αν το παιδι ειναι αποφασισμενο και πανω απο ολα ΕΤΟΙΜΟ να σας κανει την χαρη ;) τοτε θα σας την κανει και με πανα........

 

ΥΓ: Επειδη ακουσα διαφορους τροπους, να πω επισης πως οταν εμεις την κοψαμε δεν την εκανα ποτε να ντραπει που βραχηκε, να αισθανθει τυψεις που λερωσε ή οποιοδηποτε αρνητικο συναισθημα, γιατι δεν ηθελα να συνδιασει το κοψιμο της πανας με αρνητικα συναισθηματα. Προσπαθουσα ολα να ειναι θετικα. Δλδ τι ομορφα που ειναι στεγνα, ελα να αλλαξουμε και την επομενη θα προσπαθησουμε να ΜΗΝ λερωθουμε, γιατι ειναι ΠΙΟ ομορφο το στεγνο. Και οσες φορες μου λερωσε τα μαζεψα αμεσως και απλα της ειπα με σοβαρο τονο 'δεν ειναι σωστο καρδια μου να λερωνεις, βλεπεις την μαμα να λερωνει. προσπαθησε την επομενη να τα κανεις στο γιογιο?΄........τπτ παραπανω. Χωρις πιεση και ζορια....2 χρονων και 1 μηνων ειμασταν χωρις πανες...και μεχρι τωρα ειναι απολυτα συνεργασιμη.....μην συνδιαζετε το κοψιμο της πανας με αρνητικα συναισθηματα. Υπαρχει μεγαλη περιπτωση να σας το 'ξεπληρωσουν' αλλιως οταν θα εχουν τον ελεγχο. Συχνο φαινομενο ειναι 'τα κραταω και δεν στα 'δινω', δεν σου κανω το χατηρι, ΔΕΝ παω'. Προσοχη σε αυτα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λετε για τα βρακακια και εξω και οτι αν βαλεις πανα θα χαλασει, να σας πω οτι αν το παιδι καταλαβει ΤΙ του ζητατε και ειναι ετοιμο να ΣΑΣ το δωσει, γιατι χαρη μας κανει οταν το δινει να το ξερετε, ΔΕΝ θα το νοιαξει η πανα. Εμεις φορουσαμε στο σπιτι βρακι εξω πανα και καποια στιγμη απλα δεν εκανε στην πανα. Την κραταγε μονη της στεγνη. Και μια μερα μου την κρατησε 3.5 ωρες στεγνη και τις λεω θες πιπι σου, μου λεει ναι, κανε πανα της λεω. Δεν εκανε, της λεω θες τουαλετα μου λεει ναι. Πηγαμε τουαλετα εξω. Την κρατησα στα χερια ψηλα. Απο εκει και περα τελειωσε. Δεν ξαναβαλαμε πανα. Μην θεωρειτε λοιπον οτι επειδη μπορει να βαλετε πανα εξω θα χαλασει κατι.....αν το παιδι ειναι αποφασισμενο και πανω απο ολα ΕΤΟΙΜΟ να σας κανει την χαρη ;) τοτε θα σας την κανει και με πανα........

 

ΥΓ: Επειδη ακουσα διαφορους τροπους, να πω επισης πως οταν εμεις την κοψαμε δεν την εκανα ποτε να ντραπει που βραχηκε, να αισθανθει τυψεις που λερωσε ή οποιοδηποτε αρνητικο συναισθημα, γιατι δεν ηθελα να συνδιασει το κοψιμο της πανας με αρνητικα συναισθηματα. Προσπαθουσα ολα να ειναι θετικα. Δλδ τι ομορφα που ειναι στεγνα, ελα να αλλαξουμε και την επομενη θα προσπαθησουμε να ΜΗΝ λερωθουμε, γιατι ειναι ΠΙΟ ομορφο το στεγνο. Και οσες φορες μου λερωσε τα μαζεψα αμεσως και απλα της ειπα με σοβαρο τονο 'δεν ειναι σωστο καρδια μου να λερωνεις, βλεπεις την μαμα να λερωνει. προσπαθησε την επομενη να τα κανεις στο γιογιο?΄........τπτ παραπανω. Χωρις πιεση και ζορια....2 χρονων και 1 μηνων ειμασταν χωρις πανες...και μεχρι τωρα ειναι απολυτα συνεργασιμη.....μην συνδιαζετε το κοψιμο της πανας με αρνητικα συναισθηματα. Υπαρχει μεγαλη περιπτωση να σας το 'ξεπληρωσουν' αλλιως οταν θα εχουν τον ελεγχο. Συχνο φαινομενο ειναι 'τα κραταω και δεν στα 'δινω', δεν σου κανω το χατηρι, ΔΕΝ παω'. Προσοχη σε αυτα.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες και ξέχασα να αναφέρω κι εγώ πως επειδή εμένα είναι 20 μηνών δεν έχω κόψει ακόμη την βραδινή πάνα. Όμως το πρωί όταν σηκώνεται μου λέει πάλι ¨μαμά τσίσα" ενώ φοράει πάνα.....οπότε μην φοβάστε να βάλετε πάνα στις εξόδους!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω αν και δεν εχω πειρα αλλα ξερω πολλα παιδακια που προσπαθουν χωρις πανα στο σπιτι και εξω ειναι με πανα και μαλιστα χθες μου ελεγε η πεθερα μου οτι ειχε παει σε ενα μαγαζι με ρουχα και ηταν μια γιαγια με το εγγονι της.Η γιαγια δοκιμαζε ρουχα οποτε η μικρη εξω απο το δοκιμαστηριο μετα απο λιγο αρχισε να τα αμολαει...εγω αν ημουν στη θεση του παιδιου δε θα ηθελα να νιωσω τετοια ντροπη!Εσεις?Καλυτερα πανα λοιπον εξω μεχρι να ειμαστε σιγουρη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που λετε για τα βρακακια και εξω και οτι αν βαλεις πανα θα χαλασει, να σας πω οτι αν το παιδι καταλαβει ΤΙ του ζητατε και ειναι ετοιμο να ΣΑΣ το δωσει, γιατι χαρη μας κανει οταν το δινει να το ξερετε, ΔΕΝ θα το νοιαξει η πανα. Εμεις φορουσαμε στο σπιτι βρακι εξω πανα και καποια στιγμη απλα δεν εκανε στην πανα. Την κραταγε μονη της στεγνη. Και μια μερα μου την κρατησε 3.5 ωρες στεγνη και τις λεω θες πιπι σου, μου λεει ναι, κανε πανα της λεω. Δεν εκανε, της λεω θες τουαλετα μου λεει ναι. Πηγαμε τουαλετα εξω. Την κρατησα στα χερια ψηλα. Απο εκει και περα τελειωσε. Δεν ξαναβαλαμε πανα. Μην θεωρειτε λοιπον οτι επειδη μπορει να βαλετε πανα εξω θα χαλασει κατι.....αν το παιδι ειναι αποφασισμενο και πανω απο ολα ΕΤΟΙΜΟ να σας κανει την χαρη ;) τοτε θα σας την κανει και με πανα........

 

ΥΓ: Επειδη ακουσα διαφορους τροπους, να πω επισης πως οταν εμεις την κοψαμε δεν την εκανα ποτε να ντραπει που βραχηκε, να αισθανθει τυψεις που λερωσε ή οποιοδηποτε αρνητικο συναισθημα, γιατι δεν ηθελα να συνδιασει το κοψιμο της πανας με αρνητικα συναισθηματα. Προσπαθουσα ολα να ειναι θετικα. Δλδ τι ομορφα που ειναι στεγνα, ελα να αλλαξουμε και την επομενη θα προσπαθησουμε να ΜΗΝ λερωθουμε, γιατι ειναι ΠΙΟ ομορφο το στεγνο. Και οσες φορες μου λερωσε τα μαζεψα αμεσως και απλα της ειπα με σοβαρο τονο 'δεν ειναι σωστο καρδια μου να λερωνεις, βλεπεις την μαμα να λερωνει. προσπαθησε την επομενη να τα κανεις στο γιογιο?΄........τπτ παραπανω. Χωρις πιεση και ζορια....2 χρονων και 1 μηνων ειμασταν χωρις πανες...και μεχρι τωρα ειναι απολυτα συνεργασιμη.....μην συνδιαζετε το κοψιμο της πανας με αρνητικα συναισθηματα. Υπαρχει μεγαλη περιπτωση να σας το 'ξεπληρωσουν' αλλιως οταν θα εχουν τον ελεγχο. Συχνο φαινομενο ειναι 'τα κραταω και δεν στα 'δινω', δεν σου κανω το χατηρι, ΔΕΝ παω'. Προσοχη σε αυτα.

 

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!

Συμφωνω 100%

Συγχωρεστε με τα εχω πει πολλες φορες και εγω στις προηγουμενες σελιδες και δεν εχω χρονο να τα ξαναγραψω.

Το θεμα μας δεν ειναι η πανα ή το βρακι ,το θεμα ειναι η εξασκηση και η εξοικιωση με το θεμα και ο ελεγχος που αποκτιεται σιγα- σιγα.

Απλα να θυμαστε ενα παιδι που εμαθε να εχει τον ελεγχο και γνωριζει τη διαδικασια δε θα βρεξει οτι και να του φορεσετε.:wink:

Ο δικος μου 2 ετων περσυ μεχρι και απο τη θαλασσα εβγαινε για να ζητησει τσισα και δεν εβρεχε ουτε και το μαγιω του.

Μια φορα μου ζητησε κακα κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης σε μερος που δεν εβλεπα τουαλετα και του ειπα ''καντα στην πανα σου'' και με κοιταξε με τετοια απορια....φυσικα δεν τα εκανε πανω του και εγω δεν του ξαναειπα ετσι ποτε....

Απο τοτε ,φροντιζα μεχρι να εδραιωθει ολο αυτο να τον πηγαινω σε μερη με προσβαση σετουαλετα και να ξεκιναμε απο το σπιτι αφου ειχε επισκεφτει το γιο γιο του.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για αλλη μια φορα τα φωτα σας παρακαλω!! Να δουμε εαν ειμαστε σε καλο δρομο ή τζαμπα προσπαθεια.

Πριν λιγο καιρο ειχε βαλει βρακακι αλλα τα εκανε συνεχεια πανω του και δεν τον ενοχλοθσε. Ουτε που μου το ελεγε. Οποτε γυρισα στην πανα και ειπα να ξαναπροσπαθησω αργοτερα.

 

Τρεις ημερες τωρα φοραει μονο βρακακι. Του ειπαμε οτι δεν ειχε το σουπερ μαρκετ πανες και οτι μαλλον ηρθε η ωρα να κανει οπως τα μεγαλα παιδια. Εδειξε οτι το ηθελε. Απο τοτε εχει 1-2 ατυχηματα με τσισα την ημερα αλλα παντα μου το λεει και κανει μπλιαχ και θελει να αλλαξει.

 

Στην τουαλετα τον παμε ανα ωρα και κανει τσισα. Τα κακα τα κανει πανω του αλλα πρωτη φορα μολις τα κανει μου το λεει ενω παλια καθοταν με τα κακα του και μου το εκρυβε.

 

Πως το βλεπετε? Ειναι καλα σημαδια ή παλι δεν ειναι ετοιμος?

 

Εαν παμε εξω θα πρεπει μαλλον να του φορεσω πανα γιατι δεν θα ειναι ετοιμος για πολλες ωρες εξω χωρις πανα ?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να'μαι παλι με απορίες και προβληματισμό. Εχουμε ξεκινήσει εκπαίδευση εδώ και 2 εβδομάδες αλλά δεν το βλέπω να προχωράει. Από την πρώτη μέρα της φορούσα βρακακι μέσα στο σπίτι και έξω πανα. Τις πρώτες μέρες δεχόταν και την έβαζα στο ειδικό καθισμα της λεκάνης ποτέ όμως δεν τυχαινε να κάνει τσίσα. Μερικές φορές τα έκανε στο βρακί και αμέσως μετά μου ζητούσε να παμε στη λεκάνη. Τις τελευταίες μέρες όμως αρνείται πεισματικά να κατσει στην λεκάνη και όλο το πρωί μεχρι το μεσημέρι το βρακί έιναι στεγνό. Ειναι δυνατόν 4 ώρες να μην κάνει τσίσα;; Μήπως τα κρατάει;; Τι να κάνω;;

Σήμερα μου ζήτησε να της βάλω πανα και μετά από λίγο μου φαίνεται έκανε τσίσα και λίγο αργότερα έκανε κακά. Γενικά είναι λίγο αρνητική στο βρακάκι και όλο λεει ότι "δεν τα κάνουμε στο βρακί" και ζητάει την πανα. Καταλαβαίνω ότι έχει συνηθίσει την πανα αλλά δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό, να επιμένω στο βρακάκι ή να της βάζω πανα όταν μου το ζητάει;;

Τι λετε εσεις οι πιο έμπειρες;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελικά το αποφάσισα...κι εμάς μας τελείωσαν οι πάνες και δεν μας πουλάει πιά το super market γιατί είναι μεγάλο κορίτσι πια. Την επόμενη φορά που θα της έρθουν κακά θα πάει τουαλέτα!!!! Και είδωμεν τι θα γίνει!!!

 

Ερώτηση: επειδή γενικά πάντα είχαμε ένα θέμα με τα κακά μας και τώρα με αυτή την προσπάθεια φοβάμαι ότι θα επιδεινωθεί, να της αρχίσω προληπτικά duphalac μήπως και τη βοηθήσει;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να'μαι παλι με απορίες και προβληματισμό. Εχουμε ξεκινήσει εκπαίδευση εδώ και 2 εβδομάδες αλλά δεν το βλέπω να προχωράει. Από την πρώτη μέρα της φορούσα βρακακι μέσα στο σπίτι και έξω πανα. Τις πρώτες μέρες δεχόταν και την έβαζα στο ειδικό καθισμα της λεκάνης ποτέ όμως δεν τυχαινε να κάνει τσίσα. Μερικές φορές τα έκανε στο βρακί και αμέσως μετά μου ζητούσε να παμε στη λεκάνη. Τις τελευταίες μέρες όμως αρνείται πεισματικά να κατσει στην λεκάνη και όλο το πρωί μεχρι το μεσημέρι το βρακί έιναι στεγνό. Ειναι δυνατόν 4 ώρες να μην κάνει τσίσα;; Μήπως τα κρατάει;; Τι να κάνω;;

Σήμερα μου ζήτησε να της βάλω πανα και μετά από λίγο μου φαίνεται έκανε τσίσα και λίγο αργότερα έκανε κακά. Γενικά είναι λίγο αρνητική στο βρακάκι και όλο λεει ότι "δεν τα κάνουμε στο βρακί" και ζητάει την πανα. Καταλαβαίνω ότι έχει συνηθίσει την πανα αλλά δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό, να επιμένω στο βρακάκι ή να της βάζω πανα όταν μου το ζητάει;;

Τι λετε εσεις οι πιο έμπειρες;;

 

Μήπως δεν της αρέσει το κάθισμα της λεκάνης γιατί δεν έχει ελευθερία να σηκώνεται μόνη της; Γιογιο δοκίμασες;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν της αρέσει το κάθισμα της λεκάνης γιατί δεν έχει ελευθερία να σηκώνεται μόνη της; Γιογιο δοκίμασες;

 

Coraline μια χαρά μπορεί και κατεβαίνει μόνη της από το καθισματάκι της λεκάνης, απλώς για καποιον λόγο δεν της αρέσει πια να καθεται. Γιογιο πήρα στην αρχή, μετά τον πρώτο ενθουσιασμό του καινούριου το παράτησε. Σήμερα όμως την έβαλα 2 φορες και έκατσε στο γιογιο με προθυμία αλλά δεν έκανε τίποτα. Στην λεκάνη όποτε την ρωτούσα όλο όχι έλεγε. Δεν θα μπερδευτεί τώρα με το γιογιο παλι; Για πείτε καμιά ιδέα ρε κορίτσια, γιατι τόση άρνηση; Μήπως νιώθει πίεση και αντιδρά; Σήμερα 4,5 ώρες με το βρακί και σταλιά δεν έκανε...παίζει αν τα κρατάει επίτηδες; Δεν ξέρω τι να πω....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να'μαι παλι με απορίες και προβληματισμό. Εχουμε ξεκινήσει εκπαίδευση εδώ και 2 εβδομάδες αλλά δεν το βλέπω να προχωράει. Από την πρώτη μέρα της φορούσα βρακακι μέσα στο σπίτι και έξω πανα. Τις πρώτες μέρες δεχόταν και την έβαζα στο ειδικό καθισμα της λεκάνης ποτέ όμως δεν τυχαινε να κάνει τσίσα. Μερικές φορές τα έκανε στο βρακί και αμέσως μετά μου ζητούσε να παμε στη λεκάνη. Τις τελευταίες μέρες όμως αρνείται πεισματικά να κατσει στην λεκάνη και όλο το πρωί μεχρι το μεσημέρι το βρακί έιναι στεγνό. Ειναι δυνατόν 4 ώρες να μην κάνει τσίσα;; Μήπως τα κρατάει;; Τι να κάνω;;

Σήμερα μου ζήτησε να της βάλω πανα και μετά από λίγο μου φαίνεται έκανε τσίσα και λίγο αργότερα έκανε κακά. Γενικά είναι λίγο αρνητική στο βρακάκι και όλο λεει ότι "δεν τα κάνουμε στο βρακί" και ζητάει την πανα. Καταλαβαίνω ότι έχει συνηθίσει την πανα αλλά δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό, να επιμένω στο βρακάκι ή να της βάζω πανα όταν μου το ζητάει;;

Τι λετε εσεις οι πιο έμπειρες;;

 

Ουφ...νιωθω ασχημα συνεχεια να κανω την κακια της παρεας αλλα δε μπορω κιολας να μην πω τη σκεψη μου.

Βρε Marigoula... πριν απο αυτες τις 2 βδομαδες το παιδι ειχε ξανακατσει σε τουαλετα;Ειχε επαφη νωριτερα με το γιο γιο;ειχε νωριτερα καμμια επιτυχημενη προσπαθεια φορωντας πανα ωστε να εξοικιωθει να μαθει τη διαδικασια και να νιωσει ασφαλεια;

Απο τα λεγομενα σου πριν 2 βδομαδες εβγαλες την πανα απο το παιδι και του φορεσες βρακακι.Το πηγαινες και καθοταν στη λεκανη(και τυχερη εισαι που καθησε τοσο ευκολα)και δεν εκανε τπτ και μετα βρεχοταν.Τωρα δεν θελει να βρεχεται και δεν θελει να τα κανει στο βρακακι της και στα κραταει....

Που το παραξενο;;;;;;

Πολυ καλα κανει το παιδι!Μπραβο εχεις ενα πολυ ωριμο παιδι που καταλαβαινει οτι δε θελει να τα κανει πανω του απλα την ετρεξες χωρις λογο και τωρα στα κραταει.

Θα ηταν προτιμοτερο σταδιακα να την πηγαινες εσυ στη λεκανη ή στο γιο γιο ή και στα δυο (λιγη διαφορα κανει σε αυτη τη φαση) και καποια στιγμη ενω την απασχολουσες θα τα εκανε και θα ενιωθε πολυ καλα με τους πανηγυρισμους κτλ.

Οταν σταδιακα θα αρχιζε να μπαινει στο νοημα και θα προσεγγιζε η ιδια την τουαλετα και θα ενιωθε ασφαλεια και θα πηγαινοερχοταν πολλες φορες μεχρι να συνηθισει και θα ευχαριστιοταν τους πανηγυρισμους θα ζητουσε ή θα της εβαζες εσυ και το βρακακι .

Αυτη τη στιγμη το παιδι βαρεθηκε τη διαδικασια γιατι απλα ενιωσε ανεπαρκεια σε σχεση με αυτο που της ζητας να κανει που δεν το εχει ξανακανει και δεν το ξερει και το παρατησε.Προκειμενου να μη βραχει στα κραταει.Αρα εχει ελεγχο αλλα οχι σωστο ελεγχο.

Παρτο αλλιως...

Ξαναπαρτο απο την αρχη το θεμα.Αστην λιγο να χαλαρωσει.

Ας φοραει και πανα αλλα σταδιακα πηγαινε την στην τουαλετα,πανηγυριστε οταν θα εχει επιτυχια,επιβραβευσε την και σιγα σιγα ολα θα παρουν το δρομο τους.

Διαβασε και τις προηγουμενες σελιδες.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ουφ...νιωθω ασχημα συνεχεια να κανω την κακια της παρεας αλλα δε μπορω κιολας να μην πω τη σκεψη μου.

 

Καλέ καθόλου κακιά δεν είσαι, ίσα ίσα εγώ θέλω τις απόψεις των άλλων, που έχουν την εμπειρία εννοείται...

Απλώς δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς την "έτρεξα χωρίς λόγο" 'οπως λες...γιατί ούτε ποτέ τη μαλωσα όταν τα έκανε πανω της, ούτε την πίεσα σώνει και ντε να κάτσει στη λεκάνη, γιογιο κλπ. Και το βρακί δεν της το φόρεσα από την αρχή αρχή αλλα πιο μετά. Επίσης παντα την ρωτάω θέλεις βρακί ή θελεις πανα;

Και τη 1 φορά συνολικά που έκανε τσισάκια (κατι σταγόνες) στο γιογιο καναμε hip hip hurray :) :) κι εγω και ο μπαμπας της και της έδωσα και αυτοκόλλητο για δωράκι. Από κει και πέρα -παρόλη την επιβραβευση- μετά σταματησε να θέλει να κάθεται στο γιογιο για τσισα, βαρέθηκε και περισσότερο το έβλεπε σαν παιχνίδι, καπέλο, κολυμπήθρα και αλλα τετοια όμορφα...Τότε μου ειπαν και καποιες γνωστές μου μανούλες να την βάλω στη λεκάνη γιατί μετά θα θέλει μετάβαση από το γιογιό και πήρα το κάθισμα.

Τελωσπάντων, θα διαβάσω και τα προηγούμενα posts και θα δούμε πώς θα πάει ;) ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απλώς δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς την "έτρεξα χωρίς λόγο" 'οπως λες
Σήμερα μου ζήτησε να της βάλω πανα και μετά από λίγο μου φαίνεται έκανε τσίσα και λίγο αργότερα έκανε κακά. Γενικά είναι λίγο αρνητική στο βρακάκι και όλο λεει ότι "δεν τα κάνουμε στο βρακί" και ζητάει την πανα.

 

Λοιπον να σου απαντησω(προσωπικη εκτιμηση παντα) και στεκομαι παλι στα παραπανω.

Το θεμα δεν ειναι ''δεν τα κανουμε στο βρακι'' το θεμα ειναι ''δεν τα κανουμε πανω μας'' το παιδι τα κραταει οσο φοραει το βρακι και νιωθει ασφαλεια με την πανα γιατι εκει θεωρει και λογικα το θεωρει οτι μπορει να τα κανει.Αν ειχε περασει ενα ευλογο διαστημα φορωντας την πανα οπου ομως θα πηγαινοερχοταν στο γιο γιο ή στην τουαλετα συστηματικα και θα μαθαινε να διαχειριζεται την αναγκη της χωρις το αγχος ''αχ θα βραχω'' σιγα σιγα θα εμπαινε στο νοημα που ειναι η σωστη διαχειρηση της αναγκης.Δηλαδη το θεμα μας δεν ειναι ο ελεγχος(με την εννοια να μην τους φευγουν)που ετσι και αλλιως επιτυγχανεται οταν το παιδι ειναι σωματικα ετοιμο αλλα ειναι και το πως θα διαχεριστουν τα κακα τους ή τα τσισα τους οταν τους ερθουν.Αν μαθουν σταδιακα οτι ,οτι και να φοραμε πηγαινουμε για την αναγκη μας στην τουαλετα ή τελοσπαντων σε αλλο χωρο αλλα δεν τα κανουμε πια πανω μας -γιατι τι ωραιο ειναι να ειμαστε καθαροι και στεγνοι!- τοτε αποκτουν ουσιαστικο ελεγχο και νιωθουν ασφαλεια χωρις να αποζητουν την πανα τους.

 

Καλη επιτυχια!Μια χαρα θα τα παει!Αλλα αν θελει την πανα της μπορεις να της την βαλεις λεγωντας της συστηματικα οτι ''τσισα και κακα κανουμε στην τουαλετα''.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...