Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Δεν θα παθει ουρολοιμωξη...Ο δικος μου, οπως και τοσα αλλα παιδακια που δε φορουν πανα, απο τα 2 του κρατιεται 12 ωρες τη νυχτα....

Δεν παθαινουν τοοσ ευκολα ουρολοιμωξη.Εξαλλου το παιδι εχει μεγαλωσει και μπορει να κρατιεται παραπανω.Οταν φτασει στο αμην θα τα κανει.Ισως δοκιμαζει και τα ορια του.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας καιρο εχω να μπω. DaF δεν με βολεψαν ποτε τα γιογιο για εξω με τπτ. Κουβαλαω βλεπεις ολοκληρο σακο μαζι μου, δεν μπορω και αυτο. Σε ολες τις εξοδους εμεις κανουμε πιπι στην φυση. Ποτε σχεδον σε τουαλετα εκτος και αν ειναι καθαρη, και παντα την κραταω στα χερια και πολυ ψηλα και κανει.

 

Ριτα εισαι καλα? Και παλι χιλια ευχαριστω κουκλα μου. Εμεις εχουμε τελειωσει εντελως. Βραδυ πρωι και ολα τα ενδιαμεσα. Ακομα και αρρωστη πλεον δεν τα χανει.....ε, και αν τα χασει μια φορα δεν χαθηκε ο κοσμος :P

 

Φιλακια

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ριτα εισαι καλα? Και παλι χιλια ευχαριστω κουκλα μου. Εμεις εχουμε τελειωσει εντελως. Βραδυ πρωι και ολα τα ενδιαμεσα. Ακομα και αρρωστη πλεον δεν τα χανει.....ε, και αν τα χασει μια φορα δεν χαθηκε ο κοσμος :P

 

Φιλακια

 

Ετσι!:cool:

 

Καλα ειμαστε!Χαιρομαι πολυ για εσας!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλα ριτα εχεις ντοκτορα, οχι αστεια!:cool:

η μικρη με εχει εντυπωσιασει, πραγματικα. σημερα εκανε κ κακα 2 φορες κ η πανα βραχηκε 1 φορα κ λιγο!κ ελειπα απο το πρωι, την κρατησε η κοπελα, η γιαγια κ ο μπαμπας της κ τα καταφερε ολη μερα!!:) το απογευμα βαλαμε βρακακι, αφου τη ρωτησα αν το θελει. για νυχτα της ειπα οτι αν θελει μπορει να εχει την πανα κ αφου μου ειπε οτι τη θελει της την αφησα.

βεβαια...το 'προβλημα' ειναι οτι θελει ολη μερα να πηγαινει στο γιογιο κ να κερδιζει αυτοκολλητα! πηγαινει παρα πολυ συχνα κ φανταζομαι οτι ειναι επειδη ανακαλυπτει κατι καινουριο...αυτο φυσικα εχει σαν αποτελεσμα να γυρναει τσιτσιδι την περισσοτερη ωρα:rolleyes: ...αλλα ειμαστε μαλλον σε καλο δρομο!

 

ellemphriem το οτι ειναι εξτρα κουβαλημα δεν το συζητω. αλλα δεν αντεχω καν στην ιδεα της τουαλετας εξω με το παιδι! εδω επιδιωκω εγω να μην πηγαινω, που να σκασω, δεν......!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:οποτε...

 

ευχαριστω πολυ ολες!θα επανερχομαι φυσικα με αποριες ως newbie στο θεμα!

konmar (αλλαξε το βρε κ εδω, με μπερδευεις!:P) αγωνιστικους χαιρετισμους δεν λες τιποτα!αντε οι τσουπρες να βρεθουν κ απο κοντα εκει να δεις συμπαρασταση!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 2 χρ, και εδω κ 2 μηνες της πηρα γιογιο, παμε μαζι, κατεβαζουμε την πανα, ναι ολα ωραια κ καλα, παμε μου λεει να κανω τσισα, κ με πολυ αποφασιστικο υφος, καθετε, καθομαι κ γω, εκανααααα μου λεει, που ειναι βρε της λεω? τιποτα...δεν την πιεζω φυσικα, αλλα της υπενθυμιζω αρκετες φορες μεσα στην ημερα οτι οταν θες να κανεις τσισα και κακα θα πηγαινουμε στο γιογιο, τι αλλο να κανω...ε καποια στιγμη θα γινει κ αυτο...παντως το πρωι οταν ξυπναει η πανα ειναι στουπι ακομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι απο μενα ξανά!!

 

Η μικρη στο σπίτι τα παει τέλεια κ φοραμε πάνα μόνο τη νύχτα πια. Στον σταθμο όμως ΄΄εχω πρόβλημα αφου δεν λεει να κάτσει στη λεκανη γιατί φοβαται μην πέσει μέσα .

 

Την πηγε ο συζυγος χθες κ μου λεει πως της εχουν βαλει γιογιο της μικρής αφου δεν καθεται στη λεκανη .Χαρηκα κι εγω γιατι το ειχα στο μυαλο μου κ ήθελα να τις ρωτησω αν επιτρέπεται να φέρω εγω ενα γιογιο . Παω χθες βρε κορίτσια και τι να δω .. Το γιογιο ήταν ενα προπολεμικό πολυ μικρό σαν κατσαρόλι με ενα χερούλι στο πλάι ... Δεν καθεται μου λένε ούτε σε αυτό ..Που να κατσει το παιδι στο κατσαρολι ?? Ειμαι υπερβολική άραγε ??

 

Πηγαμε κι εμεις χθες και διαλεξε μονη της ενα καινουργιο γιογιό για τον σταθμό. Αφου τα δοκιμασαμε όόόόλα οταν καθισε στο συγκεκριμενο μας έιπε καταλέξη Σε αυτο βολευομαι !!!!Κολλησαμε κ αυτοκολητα κ το πηγαμε σημερα στο σταθμό με δόξα και τιμή !!! Ψιλοξινησαν αυτές και ειπανε κατι του στυλ Τι φερατε καλέ εδω ???τι ειν αυτό ??? Με λίγα λόγια δεν νομίζω η μικρή να κανει και πολλά στο σταθμό ισως γιατι δεν θα την ενθαρρυνουν κ πολύ ή δεν θα της θυμίζουν αρκετα΄.. Αληθεια υπαρχει μανουλα που το παιδακι της να έμαθε απ το σταθμό ???

 

Τωρα θα μου πειτε και τι εγινε αν το καθυστερησουμε λιγάκι?? Η μικρή όμως εχει παλλινδροηση στα ούρα κ πρέπει να κανουμε μια εξεταση για 3η φορά οπου κ ελπιζαμε με τον παιδοουρολόγο να εχει μάθει να ουρεί μπας και γλιτωσει την ακτινοβολία και την ταλαιπωρία αυτη την φορά που ελπιζουμε να είναι και η τελευταια ...

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά απογοητευτηκα σήμερα απο το όλο σκηνικό στο σταθμό ..

Link to comment
Share on other sites

Εγω για να ειμαι απολυτως ειλικρινης δεν πιστευω οτι γινεται ιδιατερη δουλεια στους σταθμους ή και να γινετε δεν πιανει ευκολα οπως με το σπιτι γιατι απλα δεν εχουν το χρονο να ασχοληθουν με τα παιδια προσωπικα και ειναι κατι που θελει χρονο και κουβεντα.Γνωμη μου ειναι οτι η εκπαιδευση αυτη ειναι κατι που πρεπει να γινει ως επι το πλειστον σπιτι και μολις το κατακτησουν θα το ζητησουν στο σταθμο και θα κατσουν οπου να ειναι.

Παντως καλα εκανες και πηγες εσυ ενα γιο γιο στην τελικη και τιποτα να μην κανουν ας τη βαζουν εκει .Μολις συνηθισει θα ζητησει να πηγαινει και τουαλετα κανονικα με τα αλλα παιδια.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός θα κλείσει τα τρια στις 24 Ιουλίου.

Έχουμε αρχίσει στο σπίτι να του λέμε εδώ και καιρό, όταν θέλεις κακά ή τσίσα θα πηγαίνουμε στη λεκάνη. (έχουμε και την σχετική κουλουρίτσα της λεκάνης και σκαλοπατάκι για τα πόδια) Όποτε κάνεις κακά ή τσίσα στη λεκάνη θα παίρνεις ένα αυτοκόλλητο. (Πήραμε και διαβάσαμε μαζί και το βιβλίο"βγάλε την πάνα βάλε βρακάκι" με τα αυτοκόλλητα επιβράβευσης).

Οκ μια μέρα, ήταν στο σπίτι με το μπαμπά, και το κάνανε τέλεια όλο αυτό με τα κακά. Όταν γύρισα εγώ από τη δουλειά είχαμε φιλιά, γέλια, μπράβο, χαρές οικογενειακώς κτλ.

Την άλλη μέρα είμασταν οι δυό μας στο σπίτι και τον βλέπω έτοιμο να κάνει κακά.

Του λέω έλα να σε πάω στη λεκάνη να τα κάνεις και να πάρεις μετά αυτοκόλλητο. "Όχι" μου λέει φωνάζοντας. "θα τα κάνω στην πάνα μου" κι εξαφανίζεται στο δωμάτιό του, κλείνει την πόρτα για να έχει privacy και τα κάνει ως συνήθως και μ' αφήνει κάγκελο.

 

Μετά βγήκε και ζήταγε αυτοκόλλητο. Του έιπα ότι δεν μπορεί να πάρει τώρα που τα έκανε στην πάνα του. Αν κάνει τα τσίσα στη λεκάνη θα πάρει. Αλλά μετά το πήρε εγωιστικά και μου λεγε ότι δε θέλει αυτοκόλλητο(ενώ τρελλαίνεται για κάθε είδους αυτοκόλλητο).

 

Θα συνεχίσω εγώ το βιολί μου και βλέπουμε. Κι εμείς όλη μέρα είμαστε στον παιδικό. Οι κοπέλες σήμερα μου είπαν αν του βάζουμε εμείς βρακάκι στο σπίτι να τους πηγαίνω κι εκεί βρακάκια για να μην πισογυρίζει. Για να δούμε θα βγάλουμε αυτό το καλοκαίρι τις πάνες;

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιάτρός μας, μου είπε πως αν μετά τον μεσημεριανό ύπνο αρχίσω να βλέπω στεγνή την πάνα, είναι ένα σημάδι πως σιγά σιγά μπορώ να της ξεκινήσω το γιογιό!

Η μικρή μου δεν έχει κλείσει ακόμα τα 2 και το μεσημέρι σχεδόν πάντα τά κάνει πάνω της... Άρα δεν είναι ακόμα η ώρα... Ίσως προς το φθινόπωρο. Ποιος ξέρει...

Πάντως δεν πρέπει να αγχωνόμαστε. Το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Αλλά περπατάνε 10 μηνών, αλλά 13 μηνών σαν τη δική μου και άλλα πάνε 16 μηνών για να κάνουν τα πρώτα βηματάκια... Και τι μ'αυτό?

Το ίδιο ισχύει και για την πάνα. Αλλά την κόβουν στα 2, αλλά στα 2.5 και άλλα στα 3.

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

εμεισ διλα διλα ξεκινησαμε να καθομαστε στο γιογιο ακομη αποτελεσμα κανενα βεβαια ο μικρουλησ μου ειναι μονο 8 μηνων θα τον ξεκινησω σιγα σιγα κ εωσ του χρονου το πασχα αν εχουμε απαλαγη απο τισ πανεσ στον μεγαλο μου γιο την κοψαμε περσι τον απριλιο -μαιο πριν τα δευτερα γενεθλια μασ μερα νυχτα ο μεγαλο με την μια καθαρισε τωρα εχω δουλεια με τον μικρουλι καθετε αλαλ ακομη δεν ειδαμε τσισακια στο γιογιο περιμενουμε :lol::lol::lol::lol:

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αληθεια υπαρχει μανουλα που το παιδακι της να έμαθε απ το σταθμό ???

 

Δε μπορώ να πω πως η μικρή μου έμαθε μόνο από τον σταθμό, αλλά ο σταθμός μας βοήθησε πάρα πολύ. Έκανα εγώ την αρχή όταν η μικρή ήταν ακόμα 1,5 χρονών βάζοντας την, πρωί και βράδυ στη τουαλέτα για τα τσίσα και μετά από κάθε άλλαγμα. Αυτό το έκανα για να μάθει απλά τη διαδικασία. Ποτέ δε τη πίεσα. Δεν ήταν έτοιμη και φαινόταν. 2 χρονών πήγε σχολείο και η δασκάλα κατά διαστήματα της έβγαζε την πάνα για να δει κατά πόσο είναι έτοιμη.

 

Όταν έφτασε 2,5 χρονών αποφάσισα (ήταν ευκαιρία μιας και πλησίαζε καλοκαίρι) ότι δε πάει άλλο, αφού είχε μάθει να κάνει τα κακά στη λεκάνη (όχι πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές) πήραμε μαζί ένα γιο –γιο, της έβγαλα τη πάνα και της είπα ότι από εδώ και στο εξής, πάνα μόνο τη νύχτα θα φοράει. Το σχολείο μας στήριξε απίστευτα σε αυτήν την απόφαση. Της έβγαλα τη πάνα Παρασκευή απόγευμα και τη Δευτέρα (μετά από ένα Σ.Κ. με αρκετά ατυχήματα στο σπίτι) που πήγε στο σχολείο έλεγε στη δασκάλα τα πάντα!!! Μας πείρε 3 μέρες για να καθαρίσει. Αλήθεια σας λέω, ακόμα δε το πιστεύω!!! Και σε λίγες μέρες θα βγάλουμε και τη βραδινή. Μιας και από τη μέρα που καθάρισε ξυπνάει τη νύχτα και ζητάει να τα κάνει στη τουαλέτα.

 

Chrysaki τα αυτοκόλλητα βοήθησαν σε όλη αυτή τη φάση στο να ελαφρύνουν κάπως τη διάθεση. Ελάχιστες φορές όμως ήταν το κίνητρο για να πει τα κακά της και να τα κάνει στη τουαλέτα.

Sofia 1981 μπορείς να ξεκινήσεις βάζοντας την στη τουαλέτα μερικές φορές μόνο και μόνο για να μάθει τη διαδικασία. Αν δεις όμως ότι δε θελει, μη την πιέσεις.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

anti1980 πολυ ωραια τακτικη να συνηθηζουν την τουαλετα απο μικρακια αντε να δουμε εχω καμια για συμπαρασταση στο μικρουλι μου η η μονη ειμαι που ξεκιναω τοσο νωρισ ? βασικα πιστευω πωσ για να την βγαλη τελειωσ θα πρεπει να ειναι κ ετοιμο το παιδι

.....

Link to comment
Share on other sites

anti1980 πολυ ωραια τακτικη να συνηθηζουν την τουαλετα απο μικρακια αντε να δουμε εχω καμια για συμπαρασταση στο μικρουλι μου η η μονη ειμαι που ξεκιναω τοσο νωρισ ? βασικα πιστευω πωσ για να την βγαλη τελειωσ θα πρεπει να ειναι κ ετοιμο το παιδι

 

Αυτό εννοείται!!!! Το παιδί δε θεωρείται ότι έχει καθαρίσει από την πάνα όταν είναι στεγνό επειδή εμείς το πηγαίνουμε συνεχώς στη τουαλέτα και τα προλαβαίνουμε, αλλά όταν το ίδιο έχει αποφασίσει ότι θέλει να χρησιμοποιεί την τουαλέτα και λέει κάθε πότε θέλει να πάει.

 

Το θετικό με το να το πηγαίνουμε συχνά ακόμα και όταν δε μπορεί να πει ότι θέλει, είναι το ότι το μαθαίνουμε να συνηθίσει στη στεγνότητα της πάνας και να μη του αρέσει να είναι βρεγμένο. Έτσι το βοηθάμε να ενεργοποιήσει τις αισθήσεις που του μαθαίνουν ότι είναι καλύτερο να είναι στεγνό απʼ ότι βρεγμένο και να αρχίσει σιγά –σιγά να το ζητάει και από μόνο του αυτό.;)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μαμαλευτερακι που έχεις τόσο μικρό μωράκι, μπορείς να πάρεις μερικές ιδέες και από εδώ…

 

Και ότι χρειαστείς, οι φίλες στην ενότητα αυτή, θα σε βοηθήσουν.;)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μαμαλευτερακι που έχεις τόσο μικρό μωράκι, μπορείς να πάρεις μερικές ιδέες και από εδώ…

 

Και ότι χρειαστείς, οι φίλες στην ενότητα αυτή, θα σε βοηθήσουν.;)

το εχω διαβαση αυτο το τοπικ ευχαριστω αν και θα ακολουθησω μια τακτικη που εχω εγω στο μυαλο μου ενα μηξ απο ολλα ετσι εκανα κ στον μεγαλο και ειχαμε επυτυχια στην πανα πολυ γρυγορα στον μικρο θα ξεκινησω εντατικα μετα τα βαφτισια μετα την μετακομιση να τον βαζω στο γιογιο να εχει μεγαλωση κ λιγο ακομη ;););)

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και πολύ καλά θα κάνεις. Όπως έχω πει και άλλη φορά, κανένας δε ξέρει το παιδί μας καλύτερα από εμάς. Όποια έρευνα και αν έχει γίνει και ότι ποσοστά στο κάθε τι έχουν βγάλει, το κάθε παιδί έχει το χαρακτήρα του και την ανάλογη χημεία με τον άνθρωπο που τον μεγαλώνει!!!:wink:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Λοιπόν εδώ και τρείς μέρες ξεκίκνησα τα απογεύματα να αφήνω το γιό μου χωρίς πάνα και να κάνουμε κάθε τρεις και λίγο βόλτες στην τουαλέτα για τσίσα και κακά.Εχουμε πολλά ατυχήματα μέσα στο σπίτι και το μπαλκόνι,αλλά έχω υπομονή γιατί θα ήθελα πολύ να κόψουμε την πάνα μέχρι το Σεπτέμβρη όπου και θα γεννήσω το δεύτερο.Στην τουαλέτα έχουμε και το γιογιο,αλλά μία θέλει εκεί μία θέλει στη λεκάνη δεν ξέρει τι θέλει.Χθές για πρ'ωτη φορά έκανε τσίσα στο γιογιο αλλα καθιστός:(.όταν είναι όρθιος τα κρατάει και μάλλον φοβάται.Τι να κάνω;να τον αφήνω να κάθεται για να κάνει τσισά έστω τώρα στην αρχη;Εχω μπερδευτεί πολυ!!

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στον παιδικο μας ειπαν οτι για να πανε στο μεγαλυτερο τμημα τα βλασταρια μας , πρεπει να κοψουν την πανα.

Μας ειπαν οτι δεν θα το κανουμε με γιογιο αλλα στην λεκανη με καρεκλακι.

 

Δοκιμασα , απετυχα.

Το λεω στην παιδαγωγο. Να δοκιμασουμε με γιογιο? Οχι.

Αντε παλι , παλι δεν...

 

Μου λεει καλα στο 1ο πως την κοψατε.

ΝΑ σας πω της λεω .Εστησα το γιογιο στο σαλονι, εβγαλα την πανα και καθε φορα που τα εκανε του εδινα σοκολατακι.

Καγκελο λεμε η παιδαγωγος :lol::lol::lol:

Ε ρε παιδια αφου επιασε εγω φταιω?

 

Τωρα με την λεκανη... πως γινεται? ΚΑμια ιδεα?

Ολα τα αλλα πανε μια χαρα και φορανε και βρακακι. :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

οι πρώτες μας απόπειρες ξεκίνησαν...σε 2 ώρες 7 βρακάκια βγήκαν off!!!!

ούτε σκυλί τόσα τσίσα...στον μεσημεριανό ύπνο έχει ακόμα τσίσα αρκετά,στον βραδυνό η πάνα της το πρωί είναι με 2 κιλά τσίσα!!!!

βέβαια μια άρνηση,μια γκρίνια την έχει...

αν συνεχιστεί και τις επόμενες μέρες μετά θα της κάνω ένα διάλειμμα ,δεν είμαι σίγουρη ότι είναι έτοιμη.

για να δούμε...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

κανένας δε ξέρει το παιδί μας καλύτερα από εμάς. Όποια έρευνα και αν έχει γίνει και ότι ποσοστά στο κάθε τι έχουν βγάλει, το κάθε παιδί έχει το χαρακτήρα του

 

Με αφορμή αυτό το σχόλιο να περιγράψω τη δική μου αντιμετώπιση...

 

Περσι που ξεκίνησα μια προσπάθεια δεν κατάφερα τίποτα άλλο από το να πλένω συνέχεια βρακιά και να σφουγγαρίζω.

Επιπλέον αντιμετώπιζα την άρνησή τους να καθίσουν στο γιογιό ή στη λεκάνη.

 

Φέτος τους πήρα στεφανάκια για τη λεκάνη (και με τον κεραυνό μακουίν παρακαλώ:)) εφόσον θεώρησα πως στο γιογιό ούτε πρόκειται να καθίσουν ούτε μάλλον τους βολεύει πια.

 

Πάλι τίποτα.Τί καινούρια παιχνίδια τους έταξα,τί αυτοκόλλητα,τίποτα,ούρλιαζαν και τελικά τα έκαναν πάνω τους.

'Ωσπου κάποια στιγμή πήρα τη μεγάλη με το ζόρι και την κάθισα στη λεκάνη,παρά την άρνηση και τα ουρλιαχτά της.

Φυσικά κατούρησε.Ως δια μαγείας ξαφνικά το κλάμα έγινε γέλιο και επιφωνήματα ενθουσιασμού "ζήτω έκανα τσίσα...!"

 

Το ίδιο ακριβώς έγινε και την επομένη με τη μικρή.

Τώρα τρέχουν όλο χαρά στο μπάνιο για να κάνουν τσίσα και να πάρουν το αυτοκόλλητό τους:)

 

Είχα πάντα στο μυαλό μου το ότι δεν πρέπει επουδενί να τα πιέσουμε αλλά ενστικτωδώς και γνωρίζοντας τα παιδιά μου ένιωσα πως μόνο με αυτό τον τρόπο μπορούσαν να "πάρουν μπροστά"

Κάτι ανάλογο είχε γίνει και στη θάλασσα,έκλαιγαν,δεν ήθελαν να μπουν και όταν τις πήρα αγκαλιά και τις βούτηξα ξαφνικά ενθουσιάστηκαν και εννοείται πως από τότε δεν θέλουν να βγουν...

 

Κι εδώ έρχομαι να συμφωνήσω με το παραπάνω σχόλιο.

 

Πάντως γενικά καλά τα πάμε,τις πιο πολλές φορές τα κάνουν στο μπάνιο,καμια δυο φορές τη μέρα έχουμε και ατύχημα,αλλά με τα κακά δεν ξέρω τί συμβαίνει.Ξεκινήσαμε την Παρασκευή,η μεγάλη έκανε κακά το μεσημέρι του Σαββάτου μόλις ξύπνησε δηλαδή στην πάνα της,αλλά από τοτε δεν έχει κάνει τίποτα.Ούτε δείχνει σημάδια ότι θέλει να κάνει αλλά τα κρατάει.Τυχαίο(δηλαδή έτυχε να μην κάνει για μια μέρα) ή τα κρατάει;

Συνήθως κάνει 1 μπορεί και 2 φορές κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

αυτες τις μερες θα προσπαθησουμε και εμεις...

δεν εχω καταλαβει ομως το εξης

βαζουμε βρακακι με το που βγαζουμε την πανα η οχι?????

ισχυει οτι πρεπει να το πηγαινουμε ανα δυο ωρες στο μπανιο???

εχω αποριες και δεν εχω χρονο να διαβασω τοσες σελιδες!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι ενός έτους και σχεδόν 2 μήνων. Να τον ξεκινήσω κατά τον Ιούλιο δειλά-δειλά;

Ισχύει αυτό που λένε, πως η καλύτερη περίοδος να κόψουν τη πάνα είναι καλοκαίρι;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς ξεκιήσαμε το προηγούμενο ΣΚ την προσπαθεια. Παμε πάρα πολύ καλά!!! Σήμερα ήταν όλο το πρωί (από τις 9 μέχρι τις 2.30) και όλο το απόγευμα (6 με 9)με βρακάκι και του έφυγαν μόνο 2-3 φορές. Αλλα μου λέει μόνος του "τσίσα μαμά" κάτι που δεν περίμενα να γίνει τόσο γρήγορα!!! Βεβαια ενδιάμεσα για να μην ξεχαστεί τον ρωτάω κι εγώ καλού κακού! Πάνα φορέσαμε μόνο στον μεσημεριανό ύπνο και τωρα στον βραδυνό!! Είμαι πολύ ευχαριστημένη με την πρόοδο του, αν σκεφτείς ότι δεν πάει παιδικό σταθμό να παραδειγματιστεί από αλλα παιδάκια..

fridoula καλό είναι να του φοράς την πάνα και να τον πηγαίνεις εσύ και σιγά σιγά να την βγάλεις εκτός κι αν έτσι δεν δεις φως! Εμένα όσο φοραγε πάνα απλά αρνιόταν να πάει στο γιο γιο, προφανώς επαναπαβόταν και φώναζε, δεν ήθελε με τίποτα. Οποτε αναγκάστηκα και εβγαλα την πανα με την μία...Και προσθές ακόμη, μόλις είχαμε ξηπνησει και του λέω πάμε για τσίσα και μου λεει "αφού φοράω πάνα!"

Οπότε με εμένα δεν έπαιζε να το πάω λάου λάου. Επίσης στην αρχή κάθε μισή ωρα πρεπει να το πηγαίνεις, 2 ώρες είναι πάρα πολύ! Καλή επιτυχία

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς ξεκινήσαμε το προηγούμενο ΣΚ την προσπαθεια. Παμε πάρα πολύ καλά!!! Σήμερα ήταν όλο το πρωί (από τις 9 μέχρι τις 2.30) και όλο το απόγευμα (6 με 9)με βρακάκι και του έφυγαν μόνο 2-3 φορές, ενω πήγαμε επιτυχώς στο γιο γιο αλλες 7-8 φορές!. Επίσης, μου λέει μόνος του "τσίσα μαμά" κάτι που δεν περίμενα να γίνει τόσο γρήγορα!!! Βεβαια ενδιάμεσα για να μην ξεχαστεί τον ρωτάω κι εγώ καλού κακού! Πάνα φορέσαμε μόνο στον μεσημεριανό ύπνο και τωρα στον βραδυνό!! Είμαι πολύ ευχαριστημένη με την πρόοδο του, αν σκεφτείς ότι δεν πάει παιδικό σταθμό να παραδειγματιστεί από αλλα παιδάκια..

fridoula καλό είναι να του φοράς την πάνα και να τον πηγαίνεις εσύ και σιγά σιγά να την βγάλεις εκτός κι αν έτσι δεν δεις φως! Εμένα όσο φοραγε πάνα απλά αρνιόταν να πάει στο γιο γιο, προφανώς επαναπαβόταν και φώναζε, δεν ήθελε με τίποτα. Οποτε αναγκάστηκα και εβγαλα την πανα με την μία...Και προσθές ακόμη, μόλις είχαμε ξηπνησει και του λέω πάμε για τσίσα και μου λεει "αφού φοράω πάνα!"

Οπότε με εμένα δεν έπαιζε να το πάω λάου λάου. Επίσης στην αρχή κάθε μισή ωρα πρεπει να το πηγαίνεις, 2 ώρες είναι πάρα πολύ! Καλή επιτυχία

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Σκεφτομαι κι εγω να κοψω την πανα στη μικρη μου , ειναι 22 μηνων τωρα απλα σκεφτομαι οτι θα ειναι καλυτερα να ξεκινησω τωρα το καλοκαιρι αλλιως θα πρεπει να το παω για του χρονου και θα παει μακρια η βαλιτσα...

Πηρα λοιπον ενα γιογιο απλο σαν βατραχακι, χωρις ηχους κλπ γιατι απλα δε θελω να το δει παιχνιδι και μολις το ειδε ηρθε και πεταξε μεσα τα παιχνιδια της...το πηρα το εκρυψα και αργοτερα της κατεβασα το βρακακι και της ειπα κατσε να κανουμε τσισα...εκατσα κι εγω στη λεκανη...ε τι κλαμα και κακο αρχισε η μικρη...ουτε να το βλεπει δε θελει...Πειτε καμια γνωμη,τι να κανω????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...