Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

culte επειδη τα πατε καλα και το εχει πιασει το νοημα απο οτι καταλαβαινω κρατα τις πανες που λες για λιγο καιρο..απλα σαν μεταβατικα σταδιο γιατι μετα θα αρχισει να τις συνηθιζει και αυτες και θα επαναπαυτει.

Προσεξε.. το θεμα δεν ειναι αν λερωνει ή οχι καναπεδες και πατωματα αλλα το να μην τα κανει πανω της ειτε φοραει πανα ειτε βρακακι.

Οποτε εσυ θα υπενθυμιζεις σταθερα οτι δε λερωνουμε το βρακακι μας(οτι και αν φοραει).Μολις ανοιξει ο καιρος βγαλε τελειως και αυτα τα βρακακια και βαλε βαμβακερα.

Good luck!

 

Loukomamy διαβασε λιγο τις παραπισω σελιδες κα θα δεις πως θα τον κανεις σιγα σιγα να το ενταξει στην καθημερινοτητα του.Μια χαρα ειναι η ηλικια του.Ολα τα καταλαβαινει.

 

ναι το ξέρω αυτό...θα τις βγάλω όταν βγάλω χαλιά μετά το πάσχα.....

 

απλά πριν επαναπαυόταν με την κλασιικη πάνα ενώ τώρα την ενοχλεί το βρέξιμο....

 

από την άλλη αν δεν βγάλω χαλιά δεν γίνεται να είναι γυμνή και να ποτίσει όλο το σπίτι...με πιάνεις?

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε θα χρειαστει...αν τοσο καιρο μεχρι να ξεστρωσεις της υπενθυμιζεις σταθερα οτι τσισα και κακα κανουμε μονο στην τουαλετα ,την επιβραβευεις καθεεε φορα που το κανει και την βαζεις κι εσυ που και που οταν την προλαβαινεις ωστε να καταλαβει εντελως οτι πρεπει να παραμενει στεγνη η πανα(ή το βρακακι της) θα δεις οτι οταν θα της βαλεις κανονικο βρακακι θα εχει απο ελαχιστα εως καθολου ατυχηματα(εμας ετσι εγινε)φτανει να της υπενθιμιζεις σταθερα αυτα που σου λεω και να μην την αφησεις να επαναπαυεται του στυλ ''ενταξει μαμα μας τα ειπες και τα καταλαβα ας τα κανω πανω μου τωρα δεν τρεχει τιποτα αφου δεν λερωσα πχ.το πατωμα...''

Με πιανεις?χαχα!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε θα χρειαστει...αν τοσο καιρο μεχρι να ξεστρωσεις της υπενθυμιζεις σταθερα οτι τσισα και κακα κανουμε μονο στην τουαλετα ,την επιβραβευεις καθεεε φορα που το κανει και την βαζεις κι εσυ που και που οταν την προλαβαινεις ωστε να καταλαβει εντελως οτι πρεπει να παραμενει στεγνη η πανα(ή το βρακακι της) θα δεις οτι οταν θα της βαλεις κανονικο βρακακι θα εχει απο ελαχιστα εως καθολου ατυχηματα(εμας ετσι εγινε)φτανει να της υπενθιμιζεις σταθερα αυτα που σου λεω και να μην την αφησεις να επαναπαυεται του στυλ ''ενταξει μαμα μας τα ειπες και τα καταλαβα ας τα κανω πανω μου τωρα δεν τρεχει τιποτα αφου δεν λερωσα πχ.το πατωμα...''

Με πιανεις?χαχα!

 

εδώ είναι το θέμα.....ότι η μικρή πάει σε σταθμό και η εκμάθηση πάνας γίνεται μόνο ένα 4ωρο την ημέρα!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Δε θα χρειαστει...αν τοσο καιρο μεχρι να ξεστρωσεις της υπενθυμιζεις σταθερα οτι τσισα και κακα κανουμε μονο στην τουαλετα ,την επιβραβευεις καθεεε φορα που το κανει και την βαζεις κι εσυ που και που οταν την προλαβαινεις ωστε να καταλαβει εντελως οτι πρεπει να παραμενει στεγνη η πανα(ή το βρακακι της) θα δεις οτι οταν θα της βαλεις κανονικο βρακακι θα εχει απο ελαχιστα εως καθολου ατυχηματα(εμας ετσι εγινε)φτανει να της υπενθιμιζεις σταθερα αυτα που σου λεω και να μην την αφησεις να επαναπαυεται του στυλ ''ενταξει μαμα μας τα ειπες και τα καταλαβα ας τα κανω πανω μου τωρα δεν τρεχει τιποτα αφου δεν λερωσα πχ.το πατωμα...''

Με πιανεις?χαχα!

 

Και σε μας ετσι δουλεψε με βαση αυτα που μας ειπες. Βασικα η μικρη δεν εμαθε ωχ τι αηδια ειναι το βρεγμενο αλλαξε με. Εμαθε ωωωω τι ωραιο που ειναι το στεγνο.....κατσε να το κρατησω ετσι (ή τουλαχιστον να προσπαθησω).......χεχε:P

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

εδώ είναι το θέμα.....ότι η μικρή πάει σε σταθμό και η εκμάθηση πάνας γίνεται μόνο ένα 4ωρο την ημέρα!

 

Εκει δεν μπορουν να βοηθησουν οι τσουπρες?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκει δεν μπορουν να βοηθησουν οι τσουπρες?

 

το μόνο που κάνουν είναι την πηγαίνουν κάθε μια ωρα στη λεκάνη....αλλά δεν μπορούν να την ελέγχουν συνεχώς αν είναι στεγνή ή βρεγμένη....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια κορη 3 χρονων. απο 2,5χρονων κοψαμε την πανα την ημερα και παει τουαλετα κανονικα.το βραδυ ομως εχουμε προβλημα.της δινω το γαλα της 1 ωρα πριν κοιμηθει,την παω τουαλετα και υπνο. μεσα σε 3 τεταρτα περιπου εχει κατουρησει πανω της.σηκωνομαι συνεχεια το βραδυ (ανα 3 ωρες πριπου)για να την προλαβω,να την παω τουαλετα.καποιες φορες την προλαβαινω καποιες οχι.τι να κανω? και το παιδι το εχω κουρασει ξυπνωντας το,για να το παω τουαλετα, και εγω ειμαι κομματια ολη την ημερα καθως δεν κοιμαμαι το βραδυο(ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΡΗ 7ΜΗΝΩΝ ΠΟΛΥ ΓΚΡΙΝΙΑΡΑ).σας παρακαλω ας μου απαντησει καποιος ειδικος

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

αντε να δουμε και εμεις ποτε θα την κοψουμε.

 

Δεν κανει κουβεντα για τσισα ή κακα αλλα την τραβολογαει...

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα εχω μια κορη 3 χρονων. απο 2,5χρονων κοψαμε την πανα την ημερα και παει τουαλετα κανονικα.το βραδυ ομως εχουμε προβλημα.της δινω το γαλα της 1 ωρα πριν κοιμηθει,την παω τουαλετα και υπνο. μεσα σε 3 τεταρτα περιπου εχει κατουρησει πανω της.σηκωνομαι συνεχεια το βραδυ (ανα 3 ωρες πριπου)για να την προλαβω,να την παω τουαλετα.καποιες φορες την προλαβαινω καποιες οχι.τι να κανω? και το παιδι το εχω κουρασει ξυπνωντας το,για να το παω τουαλετα, και εγω ειμαι κομματια ολη την ημερα καθως δεν κοιμαμαι το βραδυο(ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΡΗ 7ΜΗΝΩΝ ΠΟΛΥ ΓΚΡΙΝΙΑΡΑ).σας παρακαλω ας μου απαντησει καποιος ειδικος

Κατερίνα ό,τι και να κάνεις, μην της φορέσεις πάνα... Έτσι έκανε και ο δικός μου, έβαζα και ξυπνητήρι για να τον κατουρήσω. Στις 22/3 έκλεισε τα 3 και τον τελευταίο καιρό τα κρατάει όλη νύχτα. Έχω δει μεγάλη διαφορά. Επίσης, μερικές φορές ενώ είναι ξύπνιος του φεύγουν και βλέπω ότι ζητάει αμέσως να του αλλάξω ρούχα, αλλιώς μένει ακίνητος, σιχαίνεται, ενώ δεν το είχε πρώτα αυτό. Άσε είχα δεινοπαθήσει...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

είμαι πολύ χαρούμενη..όλο το ΣΚ σπίτι φοράγαμε βρακάκι..πάνα έξω μόνο και εκεί μου ζήταγε να πάμε τουαλέτα! νομίζω μετά το πάσχα θα της την βγάλω τελειως

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ειρήνη! Καλά λένε ότι τα κοριτσάκια μαθαίνουν πιο εύκολα...

 

ευχαριστώ αρετή μου! έχετε γενέθλια σήμερα ή το τικεράκι έχει μείνει πίσω?

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κοριτσια και εμεις στις 23/3 εγινε 3. Αλλα εμας το θεμα ειναι οτι παντα μου λεει οταν θελει τσισα-κακα κ μπορει κ κρατιεται κ του φοραω βρακακι κατα τη διαρκεια της μερας αλλα δεν θελει με τιποτα το γιογιο. Δηλ φοραει βρακακι κ οταν ειναι να τα κανει, του φοραω τη πανα κ μετα την βγαζουμε κ παλι βρακακι μεχρι την επομενη φορα. :confused: Εχω αλλαξει 3 γιογιο. Το τελευταιο που ειναι σαν πολυθρονακι ειναι το μονο που εχει παρει με καλο ματι και καθεται εκει αλλα μονο με ρουχα κ μονο για να ξεκουραστει. :? Γυμνος ουτε λογος!!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Pasoumi να σας ζήσει (είναι και συνονόματα τα καμάρια μας!). Βάλτον κατευθείαν τουαλέτα... ούτε εκεί κάθεται; Εμένα τι κουφό μου είπε ο Χρηστάκος μου χθες. Ήταν να βγει έξω για παιχνίδι στο χωριό (δηλ. ασυγκράτητος) και του λέω "Έλα Χρηστάκο να πάμε να κάνουμε τσίσα" και τι μου απαντά; "Δεν πειράζει θα κάνω πάνω μου":shock::lol:

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

culte οχι πηρα κ ενα δαχτυλιδι για τη λεκανη αλλα ειναι ψηλα λεει κ φοβαται μην πεσει...Δεν θελει πουθενα. Και ορθιο εχω επιχειρησει να τον αφησω να τα κανει χωρις πανα χωρις τιποτα, ουτε ετσι...ουφ!Θελει απλα να νιωθει τη πανα.Κρατιεται αρκετα κ μου το λεει παντα κ τα...ψιλα κ τα χοντρα αλλα χωρις πανα δεν γινεται :?

 

ΑRNIKOL ευχαριστουμε!Επισης και σε σας, τα καλυτερα!!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα λεβένταρο 3.5 ετών και΄κάτι .Τον περασμένο ιουλιο μαζί με την μαμά μου ξεκινήσαμε την διαδικασία !! Κλασικά γιο- γιο, όλη μερα με το boxerάκι παρακαλώ:wink: !!!!!! Βασικά το κάναμε σαν παιγνίδι ,πρώτα το γιο-γιο είχε και μουσικούλα στην τουαλέτα με το κάθησματακι κτλ.Επιδη δεν μίλησε του εξηγούσαμε αλλα τίποτα!Ετσι και πηγαινε το θέμα με ατυχήματα

"έλα αγαπη μου να κάνουμε πιπί μπλουμ μπλουμ " η κακα μπλουμ μπλουμ και του εμεινε το μπλουμ και γελούσε και έτσι πηγαίναμε στην τουαλετα .Αλλά εχώ καταλαβει κατι με την τουαλέτα τότε... φοβότανε που δεν μπορούσε να πατήσει τα ποδαράκια του στο έδαφος και πήραμε σκαλάκι και είχε τα ποδαράκια του επάνω και μια χαρα καθοτανε νομιζε το καημένο πως θα το φάει ??? Δεν τον πίεσα καθόλου τις νύχτες βαζαμε πανα αλλα το πρωί την βρήσκαμε στεγνή από τις 10 Αυγούστου δεν ξαναβάλαμε πανα την νύχτα και Σεμπτεβρη ηταν το τελευταιο μας ατύχημα στον παιδικο και απο τοτε τρεχει μαμάααααααααααααα πιπιιιιιι η κακακια ερχοντεεεεεεεεε παμε μανούλα!!!!!!:-P:-P:-P ούτε που κατάλαβα πώς και πότε τα κόψαμε:D

Link to comment
Share on other sites

κατερινα1 ειδικος δεν ειμαι αλλα απο την εμπειρια μου μεχρι τωρα, πανα εγω δε θα ξαναεβαζα.Θα δοκιμαζα να δινω το γαλα κανα μισαωρο ακομα νωριτερα και μετα απλα θα εκανα υπομονη.Μη σου πω αφου βλεπεις οτι και που την σηκωνεις ακομα δεν το εχει σταματησει δεν θα την σηκωνα καν.Ισως επαναπαυεται με το να ξερει οτι θα τη σηκωσεις.Εντωμεταξυ γιατι τη σηκωνεις τοσες φορες?Σκοπος ειναι να κανει τσισα ολη νυχτα ή να μαθει να τα κραταει?Εμεις ποσες φορες σηκωνομαστε σε μια νυχτα?Για σκεψου το και ετσι..Μηπως υπερβαλεις και εχει μπερδεψει το νοημα?Το νοημα ειναι να μαθει να κρατιεται για καποιες ωρες.Οπότε,εγω θα την αφηνα ,θα βρεχοταν λιγο καιρο και μετα θα το σταματουσε οπως ολα τα παιδακια ή θα σηκωνονταν απο μονη της.Άλλα θελουν περισσοτερο και αλλα λιγοτερο.Κανε υπομονη και θα δεις συντομα διαφορα.

 

Pasoumi ειναι μεγαλο το παιδακι για γιο-γιο κ ενδεχομενως δεν βολευεται.Γιατι να του το μαθεις?Ζητα βοηθεια απο τον μπαμπα στο να του δειξει το ορθιο για τα τσισα(ελα να ποτισουμε τα λουλουδακια,το δεντρακι ,να κανουμε ποταμακι κτλ ή να γεμισουμε τη λεκανη κτλ)και για τα κακα παρε ενα σκαλακι (εχει στο τζαμπο παμφθηνο)να παταει και να ακουμπανε τα ποδια οταν καθεται.Και αφου εχει τοοοοσο καλο ελεγχο εξαφανισε τις πανες.Πες το,υ πανες τελος.Δεν εχουν τα σ/μ ,δεν εχουν στο νουμερο σου,πηγαινετε μαζι να αγορασετε ωραια βρακακια με σχεδια και εξηγεισαι με ωραια λογια οτι οι πανες για εσας τελειωσαν, οτι τις χρειαζονται πιο μικρα παιδακια κτλ κτλ

 

Culte τελεια!!!!Ολα καλα πανε.Ηθελα να σου πω και τις προαλλες..και μονο που την πανε που και που στον παιδικο και ασχολεισαι εσυ τα απογευματα δε χρειαζεται κατι αλλο.Μια χαρα θα τα παει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα θελα τη βοηθεια σας σε κατι παιδια ... εντ3ει ο μεγαλος εβγαλε την πανα 3 ετων ακριβως και με απολυτη επυτιχια . Η μικρη μας ειναι τωρα 2 ετων και 5 μηνων , δεν ειναι οτι βιαζομαι να της βγαλω την πανα μιας και ειμαι της αποψης οτι ιδανικη ηλικια ειναι γυρω στα 3 , πρωτα απο ολα βεβαια θα παει τον Σεπτεμβριο μικρα προνηπια και εκει απαιτει να μην φοραει πανες , αλλα το μεγαλο θεμα που με ανυσηχει ειναι εχει μια αλλεργια στις πανες , δηλαδη πισω της προκαλει φοβερη φαγουρα λιγο πιο κατω απο τη μεσουλα , ξηνεται σαν μακιακια και ματωνει , οχι συνεχεια , αλλα ανα περιοδους το παθαινει . Και γενικως οταν ειναι σε ε3αρση γεμιζει και σπυρακια κτλ κτλ , ειμαι σιγουρη οτι της το προκαλει η πανα .Σκεφγτικαμε να της την κοψουμε , αλλα γενικως δειχνει ανετιμη εντελως , δηλαδη στην 1η αποπειρα κατουρισαμε με τη δικη προσπαθεια 1 φορα στο γιογιο και 3 στα βρακακια της , χωρις να καταλαβει τι κανει και μετα μεσα στην εκπληξη φωναζε "νερο νερο " . Να κανουμε λιγη υπομονη με καμια αλοιφουλα ή να το επιχειρησουμε δυναμικα ????? και αμα ναι πως ?? ειναι μικρακι ακομα , καλα καλα δεν καταλαβαινεις τι λεει οταν μιλαει .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Pasoumi ειναι μεγαλο το παιδακι για γιο-γιο κ ενδεχομενως δεν βολευεται.Γιατι να του το μαθεις?Ζητα βοηθεια απο τον μπαμπα στο να του δειξει το ορθιο για τα τσισα(ελα να ποτισουμε τα λουλουδακια,το δεντρακι ,να κανουμε ποταμακι κτλ ή να γεμισουμε τη λεκανη κτλ)και για τα κακα παρε ενα σκαλακι (εχει στο τζαμπο παμφθηνο)να παταει και να ακουμπανε τα ποδια οταν καθεται.Και αφου εχει τοοοοσο καλο ελεγχο εξαφανισε τις πανες.Πες το,υ πανες τελος.Δεν εχουν τα σ/μ ,δεν εχουν στο νουμερο σου,πηγαινετε μαζι να αγορασετε ωραια βρακακια με σχεδια και εξηγεισαι με ωραια λογια οτι οι πανες για εσας τελειωσαν, οτι τις χρειαζονται πιο μικρα παιδακια κτλ κτλQUOTE]

 

Ριτα σωστες οι συμβουλες σου. Θα κοιταξω να τις εφαρμοσω και ελπιζω να αποδωσουν!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...