Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γεια σας κι απο μενα

την αφησα το σαββατο ολη μερα με βρακακι. καθε 1,5 ώρα την καθιζα στο γκιογκιο αλλα τιποτα. 1 φορα τα εκανε στο καθιστικό και 1 στα πλακάκια του μπανιου. της έλεγα ομως συνέχεια μηπως θες τσισα; αν θελεις τσισα να κα΄τσεις στο γκιογκιο και τετοια. οπου πηγαιναμε, μαζι και το γκιογκιο.

την κυριακη λείπαμε ολη μερα και δεν συνεχίσαμε την "εκπάιδευση".

τωρα.... πάλι το αλλο σ/κ γιατι τα απογέυματα δεν είμαστε μαζι.

χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χρειάζονται κάποιες μέρες για να συνδιάσει τα τσίσα με το γκιογκιο και να μένει στεγνή. Κάνε υπομονή. Εμάς μας πήρε σχεδόν 20 μέρες. Βέβαια τώρα είμαι πολύ χαρούμενη γιατί εδώ και 2 εβδομάδες έβγαζε την πάνα της στεγνή από την προηγούμενη νύχτα και αυτό το Σαββατοκύριακό την κοίμασα χωρίς πάνα και δεν έβρεξε καθόλου το κρεββάτι της. Θα δεις μετά από λίγο καιρό που θα σταματήσει να βρέχεται την ημέρα θα κόψει και την βραδινή πάνα από μόνη της. Ο γιος μου 10 μέρες μετά το κόψιμο της πρωινής πάνας ένα βράδυ μου ζήτησε μόνος του βρακάκι και το έκοψε εντελώς χωρίς ατυχήματα ενώ η κόρη μου μετά από 4 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός τους!!!! Και εγώ τέτοια έχω αλλά τα πήρα από Αγγλία μέσω ιντερνετ…

 

http://www.fill-your-pants.com/training-pants/bright-bots-training-pants.html.

 

Είναι πολύ όμορφα και πολύ μαλακά. Έχουμε πάρει σε πολλά χρώματα. Η μικρή μου χαίρεται όταν της τα φοράω… και αυτός είναι και ένας ακόμα λόγος που δε παραπονιέται όταν τη πηγαίνω κάθε 3 και λίγο στην τουαλέτα… :wink::wink:

 

Είναι πράγματι πολύ όμορφα. Εμείς θα τα θέλουμε μόνο για βράδυ, νομίζεις θα βολέψουν τον μικρό? και κάτι άλλο, είναι βαμβακερά? Γιατί έχουμε & ευαίσθητο δερματάκι!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.

παιρνω και εγω μερος στο κλαμπ αυτο.Απλα δε ξερω τι να κανω και δε κανει τιποτα στο γιογιο.Σημερα ειναι η 4η μερα που εχουμε ξεκινησει εντατικα.την πρωτη μερα την εβαζα συνεχεια στο γιογιο αλλα τιποτα,μονο καθοταν,βρε τι τραγουδια ακουγαμε,τι χαζα την εφτιαχνα,τιποτα,να φανταστειτε την ειδα που ηθελε να κανει κακα και την λεω ελα στο γιογιο,βεβαια εκανε λιγα στην πανα αλλα στο γιογιο τιποτα και καθησαμε μια ωρα σχεδον.μετα τα εκανε στην πανα.ουτε τσισα ουτε τιποτα δε εχει κανει αυτες τις μερες,βρε τι το πρωι οταν σηκωνεται την βαζω ,τι πιο μετα,τιποτα βρε κοριτσια.τι να κανω.και εγω δε θελω να αρχισω να την βγαζω τα ρουχα και να γυρναει τσιτσιδι στο σπιτι και να τα κανει παντου.

δωστε καμια βοηθεια!!!!

προφανως δεν εχει καταλαβει ακομα οτι εκει πρεπει να κανει την αναγκη της και οχι στην πανα.

την παιρνεις μαζι σου στην τουαλετα? της εχεις εξηγησει τι κανεις?

δοκιμασε να την αφησεις χωρις πανα, αλλα με βρακακι καμια δυο φορες για να καταλαβει τι γινεται δεν λερωνει ολο το σπιτι, μην ανυσηχεις.

για τα κακα, επειδη ειναι μεγαλη εχει συνηθισει να τα κανει ορθια και θα δυσκολευτεις να την μαθεις να τα κανει καθιστη. κ με την δικια μου το ιδιο προβλημα εχω.

υπομονη μανουλα

πολλη πολλη θετικη ενεργεια σου στελνω

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη φορα ειναι δυσκολη απο εκει και περα ολα γινονται πιο ευκολα.

Εγω θα ξαναπω για αρχη ειναι πιο βολικο ο στοχος σας να ειναι τα κακα.Τα τσισα δυσκολα τα πετυχαινεις.

 

συμφωνω συμφωνω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α επισης εχω παρατηρησει στην δικια μου οτι αν καθετε στο γιογιο και παιζει με κατι, δεν χαλαρωνει για να κανει τσισα. επισης την εμπνεει μονο η τουαλετα, και το βραδυ πριν κοιμηθει με σβηστα φωτα το δωματιο της

Link to comment
Share on other sites

περασε μια επόδυνη διάροια και μόνη της ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΕΒΑΛΕ ποτέ πανα ! ΚΑΙ Δεν υφήστατε καν θεμα νυχτερινής ενούρησης γιατι ήταν ΕΠΙΛΟΓΛΗ ΤΗΣ !!!!

dont worry (γενικά μιλαώ) όταν θα έρθει η ωρα θα ερθει ...όλα τα αλλα ειναι ....αστυκοί μυθοί παπουδογιαγιαδων !!!!!

Link to comment
Share on other sites

o mikros mou ekopse thn pana 18 mhnwn alla twra pia pou einai 4,5 sta 5 kai kanw apologismo ton praksewn mou nomizw oti nai men kala ekana apo thn stigmh pou htan shnergasimos alla re koritsia pros theou mhn kanete viastikes koinhseis epeidh "etsi prepi" kai mhn ta vazete me to zori na kanoun kati pou isws kala kala akoma na mhnn to kseroy gia na mporoun na to katalavoun.2 prospatheies stous 2 mhnes einai arketoi pisteyw gia na katalabete an mporoun na kopsoun thn pana.

Link to comment
Share on other sites

περασε μια επόδυνη διάροια και μόνη της ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΕΒΑΛΕ ποτέ πανα ! ΚΑΙ Δεν υφήστατε καν θεμα νυχτερινής ενούρησης γιατι ήταν ΕΠΙΛΟΓΛΗ ΤΗΣ !!!!

dont worry (γενικά μιλαώ) όταν θα έρθει η ωρα θα ερθει ...όλα τα αλλα ειναι ....αστυκοί μυθοί παπουδογιαγιαδων !!!!!

Συμφωνώ μαζί σου

Με ρώτησε σήμερα μια στο πάρκο πως τον εκπαίδευσες να μην ουρεί την νύχτα ?

απλά την κοίταξα με ύφος και δεν απάντησα καθόλου

συγγνώμη γίνετε εκπαίδευσει στο να μην κατουράς και να τα κρατάς ?

έλεος δηλ ποιο χαζή ερώτηση δεν εχω ακούσει

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ μαζί σου

Με ρώτησε σήμερα μια στο πάρκο πως τον εκπαίδευσες να μην ουρεί την νύχτα ?

απλά την κοίταξα με ύφος και δεν απάντησα καθόλου

συγγνώμη γίνετε εκπαίδευσει στο να μην κατουράς και να τα κρατάς ?

έλεος δηλ ποιο χαζή ερώτηση δεν εχω ακούσει

ενταξει για ναΜΗ το παίζω και ψιλομύτα :):):) εγω ειχα τρελό θεμα γιατι επαιζαι το οικονοικό στη μεση ...δνε επαιζαν λεφτα για πανες

αλλα σε γενικές γραμμές ο καθνεας λεει το μακρι και το κοντο του εκει ετσιαζω....

εμενα (εχω ακούσει ) ο λακης μου με το που περαπτησε τα ειπε ...

και πόσο ηταν κυρα Λούλα ?

8 μηνών ...

α οκ ...! και το βραδυνο ?

ποιο βραδυνο ? (αλλαγλη κουβνετας ...

μην τρελενεσται ...και επίσης μια ακόμη συμβουλη για την νυχτερινη ενούρηση είναι να υπαρξει απομυθοποίηση της ...

δλδλ αστο να τα κανει στο κρεβατι ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΑ ΜΑΖΕΨΕΤΕ θα ενοχληθει μια δυο πεντε δεκα και μετα τελος !

Link to comment
Share on other sites

δλδλ αστο να τα κανει στο κρεβατι ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΑ ΜΑΖΕΨΕΤΕ θα ενοχληθει μια δυο πεντε δεκα και μετα τελος !

σε αυτο δεν συμφωνω

δεν μπορεις να αφησεις ενα μωρο σε αυτη την κατασταση! να κοιμαται πανω στα τσισα του!

το βραδυνο κοβεται μονο του και σε διαφορετικες ηλικιες στο καθε παιδι και με διαφορετικο τροπο. οχι ομως ετσι!

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω κι εγω με την σειρά μου !... :)

υπάρχουν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΈΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ που σε κάνουν να το κόψεις ετσι ...

διότι πχ δεν μπορέις να είσαι πάνω απο το παιδι ενω κοιμάται !

εκτως και αν κοιμάσαι μαζί με το παιδι !!!!!

εκει μιλάμε για αλλη φιλοσοφία και αλλη τακτική !

εγω παντως (συμφωνεις δε συμφωνεις - με την καλη και φιλική εννοια -) ετσι εκανα ...! και το παιδι δεν εχει θεμα με την νυχτερινή ...μεχρι τωρα !!! :):) :-))) φτού φτού σκόρδα!

Link to comment
Share on other sites

διαφων΄ω κι εγω με την σειρά μου ! :)

υπάρχουν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΈΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ που σε κάνουν να το κόψεις ετσι ...

διότι πχ δεν μπορέις να είσαι πάνω απο το παιδι ενω κοιμάται !

εκυως και αν κοιμάσαι μαζί με το παιδι !

εκει μιλάμε για αλλη φιλοσοφία και αλλη τακτική !

εγω παντως (συ,μφωνεις δε συμφωνεις - με την καλη και φιλική εννοια _ ετσι εκανα ...! ) και το παιδι δεν εχει θεμα με την νυχτερινή ...μεχρι τωρα !!! :):) :-)))

 

οντως υπαρχουν αντιθετες αποψεις

φυσικα κ δεν χρειαζεται να εισαι πανω απτο παιδι

αλλα παιδια με συμβατικες πανες, απλα καποια στιγμη ξυπνουν εμ στεγνη πανα

στην δικια μου που εβαλα υφασματινες εχει κοψει την νυχτερινη ενουρηση απο 1 ετους, μονη της

υπαρχουν κ τα εκπαιδευτικα βρακακια

υπαρχουν κ τα υποσεντονα (σαν αυτα που μας ειχαν στο μαιευτηριο)

και φυσικα πολλοι αλλοι τροποι

 

εχω την εντυπωση ομως οτι καπως αλλιως το εννουσες και το γραψες λιγο συντομα και ισως παρεξηγηθηκαν τα λογια σου

δεν ξερω, με διορθωνεις αν θες

Link to comment
Share on other sites

κατα βαση (συνοπτικά πάλι :) ) συμφωνούμε .....!!! :) το θέμα είναι οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ...

τον κανόνα τον ορίζει με οτι νομίζει και ότι μπορέι (σε λόγικά πλαίσια ) η καθε οικογενεια!!!!

η καθε μανα

το καθε οικογενειακό συστημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα μου (προσωπικά και συμβουλευτικά είναι ) αυτός ο κώδικας της καθε οικογενειας να μην δημιουργεί μεταγενέστερα καποιας μορφης πίεση στην λειτουργεια του παιδιόυ ...

διότι υπάρχει ολόκληρη παιδοψυχιατρική σχολή πόυ συνδεει (όρθώς κατεμε με βαση των γνώσεων μου ) την πίεση, απο γονεικής πλευράς ,

για την αποδέσμευση της πάνας με διάφορες σεξουαλικά αναπτυσσόμενες κατα τα άλλα , στην ενήλικη ζωή του τέκνου , διαταραχές!... (ψιλά γράμματα που λενε και μερικοί φίλοι εδώ στο φόρα )

Link to comment
Share on other sites

Ο πιτσιρικας την εκοψε 3 ετων και 1 ημερας , δεν εγινε κατι ιδιαιτερο απλως ειδα οτι ειναι ετοιμος και ενα πρωι του εβγαλα την πανα και του εξηγησα οτι θα κανει τσισα στο γιογιο , τον πηγαινα τις πρωτες μερες εγω , το μεσημερι δεν κατουριοτανε στον υπνο , 1 βδομαδα αργοτερα βγαλαμε την πανα και το βραδυ και στις 3 μερες πηγαιναμε τουαλετα κανονικα δεν ηθελε καν γιογιο . Στα κακα λιγο μας δυσκολεψε γιατι φοβοτανε να τα αφησει , μας εκανε μια μικρη δυσκοιλιοτητα 2 βδομαδες αλλα με τις συμβουλες τις παιδιατρου και τη δικια υποστιριξη και χωρις πισωγυρησματα σε πανες το ξεπερασαμε , καναμε 2 κλισματα και λιγο ντουφαλακ και αρκετα δημητριακα ,με το που τα καταφερε 1 φορα τελειωσε το ξεπειρε.

Την μικρη θα την αρχησω του χρονου τετοια εποχη που θα εχει κλεισει τα 2,5 .Πιο μικρα το θεωρω ανουσιο να τα ταλαιπωρουμε αφου ουτε καν να πουνε τη λεξη τσισα καλα καλα δεν μπορουνε.Βεβαια υπαρχουνε και παιδακια που τα εχουνε καταφερει μικρα .

Link to comment
Share on other sites

dont worry (γενικά μιλαώ) όταν θα έρθει η ωρα θα ερθει ...όλα τα αλλα ειναι ....αστυκοί μυθοί παπουδογιαγιαδων !!!!!

 

Συμφωνώ απόλυτα με την Άρια και εμείς από προχθές δεν φοράμε πάνα ούτε τη νύχτα. Μέσα σε 2 εβδομάδες τα κατάφερε μόνος του γιατί ήταν δική του ΕΠΙΛΟΓΗ!!! Πριν από κανένα μήνα που τον είχαν ''ζορίσει'' στο σχολείο λεγοντάς του και καλά ότι μόνο τα μωρά φοράνε πάνες κλπ είχε νευριάσει και μου είχε πει ''μια μέρα που ΕΓΩ θα αποφασίσω θα κάνω κακά στη λεκάνη'' και έτσι ακριβώς έγινε απλά επειδή είχε έρθει η ώρα χωρίς άγχος χωρίς πίεση. Για την ιστορία αναφέρω ότι έβαλα πάγο στις δασκάλες για τα περί μωρών και πάνες..καθώς θεωρώ ότι ένα παιδάκι σε αυτή τη φάση έχει από μόνο του άγχος για το ότι μεγαλώνει δεν νομίζω ότι προσφέρει τίποτα να του λες ότι μόνο τα μωρά φοράνε πάνες....

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως κορίτσια στον παιδικό σταθμό με βοήθησαν ,η δασκάλα της μου πρότεινε να στείλω την μικρή με βρακάκι αφού στο σπίτι προσπαθούσαμε και σηκωνόταν απο το μεσημεριανό ύπνο στεγνή .Τώρα έχει αρχίσει να έχει πλήρη έλεγχο σηκώνεται στεγνή και το πρωί και μου φωνάζει έλα μαμά κατουριέμαι.:lol:Βέβαια να πω την αμαρτία μου ακόμα με πάνα την έχω το βράδυ.Ισώς το ΣΚ που θα έιμαστε σπίτι και μόνες μας να την αφήσω με βρακάκι εκπαιδευτίκο και το πολύ πολύ να πλύνω κανά σεντονάκι.Σιγά δεν πειράζει.:wink:

Link to comment
Share on other sites

ενταξει για ναΜΗ το παίζω και ψιλομύτα :):):) εγω ειχα τρελό θεμα γιατι επαιζαι το οικονοικό στη μεση ...δνε επαιζαν λεφτα για πανες

αλλα σε γενικές γραμμές ο καθνεας λεει το μακρι και το κοντο του εκει ετσιαζω....

εμενα (εχω ακούσει ) ο λακης μου με το που περαπτησε τα ειπε ...

και πόσο ηταν κυρα Λούλα ?

8 μηνών ...

α οκ ...! και το βραδυνο ?

ποιο βραδυνο ? (αλλαγλη κουβνετας ...

μην τρελενεσται ...και επίσης μια ακόμη συμβουλη για την νυχτερινη ενούρηση είναι να υπαρξει απομυθοποίηση της ...

δλδλ αστο να τα κανει στο κρεβατι ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΑ ΜΑΖΕΨΕΤΕ θα ενοχληθει μια δυο πεντε δεκα και μετα τελος !

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΒΑΡΟ ….

 

. εμένα μόνος του εδώ και αρκετό καιρό δεν ξυπνούσε βρεγμένος δεν έκανα κάτι εγώ

ΑΥΤΟΣ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΩΡΕΣ ΣΤΕΓΝΟΣ

.....

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΒΑΡΟ ….

 

. εμένα μόνος του εδώ και αρκετό καιρό δεν ξυπνούσε βρεγμένος δεν έκανα κάτι εγώ

ΑΥΤΟΣ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΩΡΕΣ ΣΤΕΓΝΟΣ

:lol::lol::lol::lol:

μπράβο στο παιδι ...!!!

Link to comment
Share on other sites

εν απαιδι είναι σχεδόν αδύνατο να του κάνεις εκπαιδευση τουαλετας πριν τους 18 μήνες!

δεν υπάρχει η νευρολογική ικανότητα να κατανοήσει το πότε τα κανει πότε οχι ..(εκει πανε και οι αστυκοί μίθου περι ...εμενα το παιδι απο τους 9 μηνες τα λεγε)

Τα προβλήματα τωρα της νυχτερινής ενούρησης έχουν αυξηθεί τις σημερινές μερες λόγο υπερπροστασίας των γονέων !.

οι μαναδες δνε θελουν να καθαρίζουν και βαζουν πανα στο παιδι ακόμα και όταν είναι ετοιμο!

τα παιδια που έχουν εναν καλό βραδυνό υπνο δυο είναι τα τηνά (plus one):

η ξυπνανε (εχουν καλο αυτοελενχο των λειτουργιών τους ) και πανε τουαλετα ..

ή δεν ξυπνανε και δνε τα κανουν ...

ή δεν ξυπναναι αλλα τα κανουν !

εχω μαθητη που παει πεμτη δημοτικού η μαμα υποχωδρια και του φοράει νυχτερινή πανα ΓΙΑΤΙ ποτε δεν το αφησε να μαθει, δεν το αφησε να λερωθεί , δεν το εκπαιδευσε σωστα!

η νυχτερινή ειναι αλλου παα ευαγγελιο

συνεπως μη σοκαρεστε με δήθεν βαρβαροτητες !!!!.....

βαρβαρότητα είναι να μην βοηθήσεις το παιδι σου να αυτονομηθεί !

Link to comment
Share on other sites

...

βαρβαρότητα είναι να μην βοηθήσεις το παιδι σου να αυτονομηθεί !

 

Σοφή κουβέντα αυτή!!!!!

 

(και όχι μόνο στο θέμα της τουαλέτας)

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου εχει 2-3 εβδ που εχει κοψει την πρωινη πανα με δικη του κυριως πρωτοβουλια και ξυπναει και συνηθως στεγνος.

όμως χθες ειχε ενα ατυχημα και εβαλε γυψο στο ποδι μεχρι πανω. απαγορευεται να πατησει. αρα δεν μπορει να παει στην τουαλετα ουτε μονος του και πολυ δυσκολο ακομα και με εμας (αντε να σηκωσεις το παιδι με το γυψο, να μην το ζορισεις στο χτυπημενο ποδι, να μην σπασεις το γυψο κτλ).

η ερωτηση λοιπον ειναι να του βαλω πανα (δηλ πισωγυρισμα αναγκαστικο) ή να βρω οπωσδηποτε τροπο να πηγαινει τουαλετα ή γιογιο. για τα τσισα εκδηλωσε επιθυμια να του φερουμε γιογιο και το καναμε. με τα κακα τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι σε τόσο καλό δρόμο νομίζω καλύτερα να μην ξαναχρησιμοποιήσει την πάνα. Εν ανάγκη έχε το γκιογκιο δίπλα του και βοήθατον να το χρησιμοποιεί χωρίς να κάνετε απαραίτητα τη διαδρομή στην τουαλέτα. Στο λέω αυτό γιατί ενώ η κόρη είχε κόψει την πάνα της από το Σεπτέμβριο όταν έμπαινε στο σχολικό της φορούσαν πάνα για να αποφύγουν ατυχήματα με αποτέλεσμα το παιδί μπερδευόταν και την παρακολούθα κάθε φορά που ήθελε τσίσα ξέκαρε πρώτα τι φορά και αναλόγως έπραττε. Τελικά τώρα 2 μήνες αποδεσμευτήκαμε πλήρως από την πάνα κατόπιν παρότρυνσης δικής μου στον παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...