Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσια κ εμενα βουνο μου φαινεται.Ειναι 23 μηνων περιπου αλλα δεν μιλαει κιολας...5 λεξεις λεει.Αυτο ειναι σημαντικο ετσι δεν ειναι;απο την στιγμη που δεν μιλαει πως θα κοψει την πανα;ουφφφφφφ Για πειτε κ σε εμενα κατι...[/QUOTΕ]

Δεν ειναι απαραιτητο να μιλαει και εμενα η κορη μου οταν την εκοψε δεν μιλαγε ελεγε μονο τα βασικα.θα το ρωτας εσυ,χρησιμοποιοντας ευκολες λεξεις που φανταζομαι μπορει να τις πει..οχι τσισα αλλα πιπι που την λενε πιο ευκολα.και κακα.Αυτα τα δυο αν λεει..εμενα 1 και 8 μηνων την εκοψε και απο το πρωι αλλα και απο το βραδυ.Τα παιδια καταλαβαινουν,λιγη υπομονη θελει απο εμας τους μεγαλους.Μην ανησυχεις και εμενα μου φαινοταν βουνο στην αρχη..

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια κ εμενα βουνο μου φαινεται.Ειναι 23 μηνων περιπου αλλα δεν μιλαει κιολας...5 λεξεις λεει.Αυτο ειναι σημαντικο ετσι δεν ειναι;απο την στιγμη που δεν μιλαει πως θα κοψει την πανα;ουφφφφφφ Για πειτε κ σε εμενα κατι...

Δεν ειναι απαραιτητο να μιλαει και εμενα η κορη μου οταν την εκοψε δεν μιλαγε ελεγε μονο τα βασικα.θα το ρωτας εσυ,χρησιμοποιοντας ευκολες λεξεις που φανταζομαι μπορει να τις πει..οχι τσισα αλλα πιπι που την λενε πιο ευκολα.και κακα.Αυτα τα δυο αν λεει..εμενα 1 και 8 μηνων την εκοψε και απο το πρωι αλλα και απο το βραδυ.Τα παιδια καταλαβαινουν,λιγη υπομονη θελει απο εμας τους μεγαλους.Μην ανησυχεις και εμενα μου φαινοταν βουνο στην αρχη..

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω τι θα κάνω με τη δική μου βρε κορίτσια... Σχεδόν 33 μηνών και το μόνο που έχουμε καταφέρει είναι να πηγαίνουμε το πρωί μετά το γάλα για τα κακάκια μας στο γιογιο. Λοιπόν, θα περιμένω λίγο να ζεστάνει ο καιρός και θα την ξεβρακώσω για τα καλά.

Την άφησα μια φορά χωρίς πάνα πριν από 3 μήνες και ενώ μου υποσχέθηκε ότι θα μου πει για τα τσίσα, όταν την είδα μούσκεμα και τη ρώτησα γιατί δεν μου το είπε, με κοιτούσε γεμάτη απορία, μια εμένα και μια τα βρεγμένα ρούχα. Κατάλαβα ότι δεν συνειδητοποιεί πότε της έρχονται και είπα να την αφήσω λίγο ακόμα...

Αλλά τώρα... Ήρθε η ώρα της...:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

πασχαλιτσα ειναι φυσικο να μην τα συνειδητοποιει μιας και εμεις φροντιζουμε να τα αποκοπτουμε απο την τοσο φυσικη τους λειτουργια με τις πανες. αν δεν την αφησεις χωρις πανα δεν γινεται. επισης μην περιμενεις να στο πει εκεινη, μπορει να ξεχνιεται. πρεπει εσυ σε τακτα χρονικα διαστηματα να της το θυμιζεις και σιγα σιγα με υπομονη κ χωρις πιεση θα το μαθει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω κι εγώ με τη σειρά μου το ξεκίνημα της προσπάθειας. Πάμε για την τρίτη μέρα. Τα έχει "σερβίρει" παντού αλλά αρνείται πεισματικά στο γιογιο.

Το βράδυ σήμερα όμως τον έβαλα να κάτσει με το ζόρι αφού μέσα σε 10 λεπτά είχε κάνει απο λίγα 3 φορές. Μετά απο κανα εικοσάλεπτο και χωρίς να πει κάτι ανακάλυψα οτι είχε κάνει και τσίσα και κακά!!:-P

Το θέμα ήταν μετά το γάλα που για καμιά ώρα τρέχαμε απο κρεβάτι σε λεκάνη (με ειδικό κάθισμα) και ανάποδα. Τελικώς διαπίστωσα πως απλά δεν ήθελε να κοιμηθεί και βρήκε καλή λύση να φωνάζει τσίσα, ενώ τα είχε ήδη κάνει στην πάνα :(:(:evil:.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αφού έχουμε ξεκινήσει την προσπάθεια κι όλη μέρα είμαστε με βρακάκια τα οποία καταβρέχουμε συχνά - πυκνά στις εξόδους βάζοντας πάνα δεν πισωγυρίζουμε μόνες μας? Αλλά και πως να τον βγάλεις με το βρακάκι βόλτα?

Καμιά ιδέα???? (Η απάντηση να ρωτάμε μήπως θέλει δεν πιάνει αφού τα λέει αφού τα έχει ήδη κάνει

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Της μικρής μου εχτές το απόγευμα, της έβαλα βρακάκι υφασμάτινο (εκπαιδευτικό) και την πήγαινα κάθε μια ώρα περίπου στην τουαλέτα. Μέχρι την ώρα που θα την πήγαινα για μπάνιο, ήταν στεγνή… και μου την έκανε, λίγο πριν τη βάλω στη τουαλέτα για τελευταία φόρα(πριν το μπάνιο) επειδή χτύπησε η πόρτα και ήθελε να δει ποιος είναι… :shock::shock::shock:

 

Το Σ.Κ. θα την αναλάβω ολημερίς….

 

Άντε να δούμε και εμείς!!!!:-P:razz::-P

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω κι εγώ με τη σειρά μου το ξεκίνημα της προσπάθειας. Πάμε για την τρίτη μέρα. Τα έχει "σερβίρει" παντού αλλά αρνείται πεισματικά στο γιογιο.

Το βράδυ σήμερα όμως τον έβαλα να κάτσει με το ζόρι αφού μέσα σε 10 λεπτά είχε κάνει απο λίγα 3 φορές. Μετά απο κανα εικοσάλεπτο και χωρίς να πει κάτι ανακάλυψα οτι είχε κάνει και τσίσα και κακά!!:-P

Το θέμα ήταν μετά το γάλα που για καμιά ώρα τρέχαμε απο κρεβάτι σε λεκάνη (με ειδικό κάθισμα) και ανάποδα. Τελικώς διαπίστωσα πως απλά δεν ήθελε να κοιμηθεί και βρήκε καλή λύση να φωνάζει τσίσα, ενώ τα είχε ήδη κάνει στην πάνα :(:(:evil:.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αφού έχουμε ξεκινήσει την προσπάθεια κι όλη μέρα είμαστε με βρακάκια τα οποία καταβρέχουμε συχνά - πυκνά στις εξόδους βάζοντας πάνα δεν πισωγυρίζουμε μόνες μας? Αλλά και πως να τον βγάλεις με το βρακάκι βόλτα?

Καμιά ιδέα???? (Η απάντηση να ρωτάμε μήπως θέλει δεν πιάνει αφού τα λέει αφού τα έχει ήδη κάνει

 

Καλημέρα έχω ξαναγράψει γιαυτό που βοήθησε εμάς και τώρα να σου πω την αλήθεια αν πρόκειτε να κάνουμε καμία διαδρομή 2-3ώρες τα χρησιμοποιώ.¨Ειναι κάτι βρακάκια εκπαιδευτικά εγώ τα βρήκα στα mothercare είναι βρακάκι με ενίσχυση δηλ.είναι κανονικά βαμβακερά αλλά μέσα έχουν ενίσχυση όπως τα pumpers.Δεν κρατάνε την τρελλή ποσότητα αλλά τις 5-6σταγόνες θα τις κρατήσουν θα νιωσει το μικρό την υγρασία γιατι με αυτά την νοιώθει και θα σου πεί ότι έχει κάνει τσίσα για να το αλλάξεις ή στην καλύτερη περίπτωση με το που φύγει μια σταγόνα θα σου πεί τσίσα για να συνεχίσει όπότε το ξεβρακώνεις και το βάζεις σβέλτα για πίπι του.:-P:razz::-PΕλπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κάτι βρακάκια εκπαιδευτικά εγώ τα βρήκα στα mothercare είναι βρακάκι με ενίσχυση δηλ.είναι κανονικά βαμβακερά αλλά μέσα έχουν ενίσχυση όπως τα pumpers.Δεν κρατάνε την τρελλή ποσότητα αλλά τις 5-6σταγόνες θα τις κρατήσουν θα νιωσει το μικρό την υγρασία γιατι με αυτά την νοιώθει και θα σου πεί ότι έχει κάνει τσίσα για να το αλλάξεις ή στην καλύτερη περίπτωση με το που φύγει μια σταγόνα θα σου πεί τσίσα για να συνεχίσει όπότε το ξεβρακώνεις και το βάζεις σβέλτα για πίπι του.:-P:razz::-PΕλπίζω να σε βοήθησα.

 

Αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός τους!!!! Και εγώ τέτοια έχω αλλά τα πήρα από Αγγλία μέσω ιντερνετ…

 

http://www.fill-your-pants.com/training-pants/bright-bots-training-pants.html.

 

Είναι πολύ όμορφα και πολύ μαλακά. Έχουμε πάρει σε πολλά χρώματα. Η μικρή μου χαίρεται όταν της τα φοράω… και αυτός είναι και ένας ακόμα λόγος που δε παραπονιέται όταν τη πηγαίνω κάθε 3 και λίγο στην τουαλέτα… :wink::wink:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αφού έχουμε ξεκινήσει την προσπάθεια κι όλη μέρα είμαστε με βρακάκια τα οποία καταβρέχουμε συχνά - πυκνά στις εξόδους βάζοντας πάνα δεν πισωγυρίζουμε μόνες μας? Αλλά και πως να τον βγάλεις με το βρακάκι βόλτα?

Καμιά ιδέα???? (Η απάντηση να ρωτάμε μήπως θέλει δεν πιάνει αφού τα λέει αφού τα έχει ήδη κάνει

 

δεν πισωγυριζεις απο την στιγμη που φερεσαι σαν να μην φοραει πανα

δηλαδη θα τον πας σε τουαλετα (εννοειται οτι δεν θα ακουμπησει πουθενα, θα το κρατας) να κανει την αναγκη του στα διαστηματα που τον πας και στο σπιτι. αν δεν υπαρχει τουαλετα και τον παςβολτα στην εξοχη τοτε τα κανετε οπου μπορειτε.

μην περιμενεις να σου τα λεει, καθως δεν εχει εκπαιδευτει να νιωθει τα τσισα του και τα κακα του. ειναι κατι τελειως ξενο για τα μωρακια με συμβατικες πανες και θελει τον χρονο του. για να μην απογοητευεται ομως μ,ε τυχον ατυχηματα και για να μην καθετε πολλη ωρα στο γιογιο μεχρι να τα κανει, θα πρεπει στην αρχη τουλαχιστον να τον πηγαινεις εσυ συχνα στο γιογιο η γιατι οχι και στην τουαλετα! ετσι κι αλλιως μεγαλος ειναι, μπορει να θελει οπως κι εσεις!

Link to comment
Share on other sites

δεν πισωγυριζεις απο την στιγμη που φερεσαι σαν να μην φοραει πανα δηλαδη θα τον πας σε τουαλετα (εννοειται οτι δεν θα ακουμπησει πουθενα, θα το κρατας) να κανει την αναγκη του στα διαστηματα που τον πας και στο σπιτι. αν δεν υπαρχει τουαλετα και τον παςβολτα στην εξοχη τοτε τα κανετε οπου μπορειτε.

 

Ωχ… σε αυτό σίγουρα θα αντιμετωπίσω εγώ πρόβλημα. :?:-? Η κόρη μου είναι πολύ κοντέσα… Δε θέλει άλλη τουαλέτα πλην του σπιτιού μας και του σπιτιού της μαμάς μου… κλαίει και χτυπιέται… :shock::shock::shock:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά χθες γέλασα τόσο πολύ (κρυφά) Είμαστε κι εμείς στην προσπάθεια να κόψουμε την πάνα. Αν δεν την πάω εγώ, μόνη δύσκολα να πάει. Τέλος πάντων, έχουμε ένα θέμα με τα κακά. Τα έχει κάνει αρκετές φορές πάνω της παρόλο που την παρακαλάω να πάμε τουαλέτα. Ξέρω λοιπόν πως είναι η ώρα της και της το έχω ήδη πει 3-4 φορές να πάμε κι αρνείται. Σε κάποια φάση είναι ακριβώς μπροστά μου και την βλέπω να παίρνει φάτσα για κακά. Της κάνω νόημα με τα μάτια: γρήγορα στη τουαλέτα. Την βλέπω λοιπόν κάπως έτσι :shock: και να κάνει sprint στη τουαλέτα. Όλα αυτά έγιναν σε κλάσματα δευτερολέπτου. Καλά...πολύ γέλιο. :lol::lol:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

επισης να πω οτι τον αφηνα πολυ καιρο να μας βλεπει εμας στην τουαλετα. και μαλιστα μου εχουν πει οτι το σημαντικο ειναι να παρακολουθει την ολη διαδικασια με τον γονιο του ιδιου φυλου.

μετα εχουν την περιεργεια να δουν τι εκαναν στην τουαλετα ή στο γιογιο. μην αηδιαζετε.. δεν ειναι κατι αφυσικο για τα παιδια. οι διαφοροι ειδικοι λενε να τα αφηνουμε. ο δικος μου θελει να συμμετεχει και στο καθαρισμα της λεκανης.

με αυτα και με αλλα εχει καταφερει να βγαλει την πρωινη πανα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! Είμαστε και εμείς στην ίδια φάση. Ο γιος μου είναι 2 χρονών και 3 μηνών και προσπαθώ να του κόψω την πάνα αλλά δεν ξέρω τον τρόπο. Δεν θέλει να διακόψει το παιχνίδι και τα κάνει πάνω του. Υπάρχει κανένα τρικ που να μπορώ να τον δελεάσω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός τους!!!! Και εγώ τέτοια έχω αλλά τα πήρα από Αγγλία μέσω ιντερνετ…

 

http://www.fill-your-pants.com/training-pants/bright-bots-training-pants.html.

 

Είναι πολύ όμορφα και πολύ μαλακά. Έχουμε πάρει σε πολλά χρώματα. Η μικρή μου χαίρεται όταν της τα φοράω… και αυτός είναι και ένας ακόμα λόγος που δε παραπονιέται όταν τη πηγαίνω κάθε 3 και λίγο στην τουαλέτα… :wink::wink:

 

Ωχ εμας δεν είναι έτσι ζηλεύω τώρα.Εμάς είναι απλά άσπρα και μοιάζουν σαν να έχουν pumpers μέσα.:mad::mad:Γιατί δεν τα είχα δεί αυταά γιατί (emoticon που χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ εμας δεν είναι έτσι ζηλεύω τώρα.Εμάς είναι απλά άσπρα και μοιάζουν σαν να έχουν pumpers μέσα.:mad::mad:Γιατί δεν τα είχα δεί αυταά γιατί (emoticon που χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο)

 

Να ʽσαι καλά… με έκανες και γέλασα!!!!! :lol::lol::lol:

 

Βρε συ σιγά… όλα το ίδιο είναι!!! Και όλα την ίδια κατάληξη έχουν… :mad::mad::mad:(βρωμερά στο κάδο των απλύτων!!!)

;););)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι πολυ χαρουμενη!

Μολις 3 μερες που βγαλαμε την πανα επιτυχως χωρις ατυχημα και σημερα το πρωι ενω του την εβαλα στον υπνο ξυπνησε στις 4 για τσισα και το πρωι η πανα θεοστεγνη.

!!!!!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα ξυπνά εδώ και μήνες με στεγνή πάνα το πρωί αφού τον θηλάσω κατουράει και καπάκι κάνει κακά

 

Σήμερα μόλις σηκώθηκε τον θήλασα και τον έβαλα γιογιό έκατσε αρκετή ώρα και ξαφνικά μου μύρισε είχε κάνει κακά ΝΑΙ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ΑΛΑ ΤΣΙΣΑ ΛΙΓΑ

 

Τον άφησα από τις 10.30 έως πριν λίγο μονό με βρακάκι τον ρώτησα αρκετές φορές αν θέλει να κάνει στισα ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΝΕΥΜΑ ΝΑΙ κάθισε στο γιογιό αλλά χωρίς αποτέλεσμα τελικά πριν 10 λεπτά του έβαλα πάνα και πήγαν βόλτα με τον άντρα μου λογικά θα τα κάνει στην πάνα δεν πειράζει όμως δεν θέλω να τον πιέσω

.....

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σας ζηλεύω!! Εγώ γύρισα από τη δουλειά και τον βρήκα πάλι κατουρημενο.Τι να κάνω? Το κακό είναι πως καποιες ώρες το κρατάει η μάνα μου και άλλες η πεθερά μου και δεν ξέρω αν αυτές το προσπαθούν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια έχω ξαναρωτήσει, συγνώμη αν είναι χαζή ερώτηση..τα αγοράκια μπορούν να κάνουν τσίσα σε γιο-γιο ή λεκάνη? Και πως? Δεν κάνουν συντριβανάκι προς τα έξω?Πως πάνε μέσα τα τσίσα?

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

G.Geo, για το καθιστο ρωτας?

πρωτα απο ολα θα μαθει ορθιος. ο δικος μου ειχε μαθει απο καιρο οταν καθοταν στο γιογιο για κακα, να σπρωχνει κατω το πουλι για τσισα. πολλες λεπτομερειες εγραψα και δεν θελω. μην ανησυχεις γιαυτο. ας λερωσει.

Link to comment
Share on other sites

υπομονη... τον δικο μου παντως οι γιαγιαδες τον βοηθησαν. στις γιαγιαδες ειπε δεν θελω πια πανα. ειναι και μικρος ο δικος σου peny

Πρεπει να μάθει φέτος τα τσίσα του γιατί θέλω να τον στείλω παιδικό. Δεν το παίρνουν με την πάνα.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΓΥΡΙΣΑΝ ΜΕ ΣΤΕΓΝΗ ΠΑΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΥΡΝΟ

 

ΗΘΕΛΕ ΣΤΙΣΑ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΑΜΕΣΟΣ

ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΣΤΙΣΑ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ΤΑ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΧΧΧΧΧΧΧΧ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΘΕΙ ΧΘΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΙ ΧΑΡΑ

.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια έχω ξαναρωτήσει, συγνώμη αν είναι χαζή ερώτηση..τα αγοράκια μπορούν να κάνουν τσίσα σε γιο-γιο ή λεκάνη? Και πως? Δεν κάνουν συντριβανάκι προς τα έξω?Πως πάνε μέσα τα τσίσα?

υπαρχουν γιογιο που εχουν ειδικο εξαρτημα μπροστα για τα αγορακια ωστε να μην πιτσιλανε καθιστα. εμεις αυτο που εχουμε παρει στη μικρη μας ειναι της fischer price που ειναι σα λεκανη και το εχει αυτο το εξαρτημα για τα αγορακια.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...