Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Skek σ ευχαριστώ, έχω μόνο μια μικρούλα παρατήρηση, για να μην δίνουμε στοιχεία που δεν ισχύουν: ο παιδίατρος αν μήλισε για χρονοδιάγραμμα ημερών, δεν έχει δίκιο. Είναι μια διαδικασία που παίρνει μήνες & όχι λίγες μέρες. Υπάρχει στο ίντερνετ ένα βιβλίο (αγγλικό) που υποτίθεται πως σου δείχνει τη μέθοδο να κόψεις την πάνα σε 3 μέρες, αλλά το βρίσκω υπερβολικό, ακόμα και για μεγαλύτερα μωράκια, ίσως ο παιδίαρος να αναφερόταν σ αυτό. Πάντως μαγικά δεν υπάρχουν. Υπάρχει δουλειά & επικοινωνία σ όποια ηλικία κι αν αρχίσει κανείς, & η επικοινωνία θέλει χρόνο & διάθεση :wink:

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και πάλι μαντάρα, σόρυ κορίτσια αλλά μου κάνει νούμερα ο υπολογιστής ή το σύστημα σήμερα.

καλημερα!

καθολου μανταρα δεν τα εκανες .

μια χαρα τα καταλαβαμε κ ετσι οπως τα ποσταρες:)

το νοημα βγηκε οπως ειπε μια φιλεναδα κ χθες;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Skek σ ευχαριστώ, έχω μόνο μια μικρούλα παρατήρηση, για να μην δίνουμε στοιχεία που δεν ισχύουν: ο παιδίατρος αν μήλισε για χρονοδιάγραμμα ημερών, δεν έχει δίκιο. Είναι μια διαδικασία που παίρνει μήνες & όχι λίγες μέρες. Υπάρχει στο ίντερνετ ένα βιβλίο (αγγλικό) που υποτίθεται πως σου δείχνει τη μέθοδο να κόψεις την πάνα σε 3 μέρες, αλλά το βρίσκω υπερβολικό, ακόμα και για μεγαλύτερα μωράκια, ίσως ο παιδίαρος να αναφερόταν σ αυτό. Πάντως μαγικά δεν υπάρχουν. Υπάρχει δουλειά & επικοινωνία σ όποια ηλικία κι αν αρχίσει κανείς, & η επικοινωνία θέλει χρόνο & διάθεση :wink:

 

Iren μίλησε για όσο χρόνο χρειαστεί και γι'αυτό δεν θα πρέπει να είμαι με το άγχος ότι μου τελειώνει η άδεια και πρέπει να ξεμπερδεύω μ'αυτό. Ίσως να μην το διευκρίνησα. Ούτε και γω είμαι των χρονοδιαγραμμάτων και των προγραμματισμών ιδιαίτερα όσον αφορά τα παιδιά. Απλά σίγουρα με καθημερινή προσπάθεια θεωρώ ότι από 15 μέρες μέχρι και ένας μήνας είναι ένα λογικό πλαίσιο. Τι νομίζεις εσύ??

Link to comment
Share on other sites

sophie07 : Μια χαρά θα τα πάτε, αφού στα λέει. Και ναι, τα βρακάκια εκπαίδευσης βοηθάνε πολύ & συντομεύουν την όποια διαδικασία.

 

Αυτές οι πάνες "που πλένονται" που είπατε εσείς

που τις βρίσκουμε;

Εχουν και τα σούπερ μάρκετ δηλαδή;

Να υποθέσω οτι είναι υφασμάτινες σαν εσώρουχο;

 

Μήπως μετά τις πάνες "εκπαίδευσης" της pampers

να της έβαζα αυτές?

(αντί να λερώνει το εσώρουχό της ;))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ήθελα να προτείνω κάτι άλλο,

που ταιριάζει πιο πολύ στην ηλικία των δικών μας παιδιών:

(και για τα παιδιά που δεν είχαν "εκπαιδευτεί" ποτέ στο παρελθόν)

 

Υπάρχουν στο εμπόριο πάνες βρακάκια "EKΠΑΙΔΕΥΣΗΣ"

http://www.pampers.com/en_US/proddetail/id/900806

 

Λέω το καλοκαίρι (που η δική μου θα είναι 3ων χρονών)

να την ξεκινήσω στην αρχή με αυτές,

και σιγα-σιγά να την αφήσω με το εσώρουχό της μόνο.

 

Στο μεταξύ της έχω πάρει μια παιδική κουλούρα για την λεκάνη

(με ένα παπάκι ζωγραφισμένο πάνω :lol:)

και της λέω συνέχεια:

"τι κάνουμε στο παπάκι;"

"κακά-πιπί" μου απαντάει εκείνη...

 

Πιστεύω οτι με το μπούρού-μπούρου μέχρι το καλοκαίρι θα της έχω κάνει.......πλύση εγκεφάλου :lol:

 

Αρα και εσυ λοιπον εχεις ξεκινησει ηδη μια εκπαιδευση ετσι δεν ειναι?

Τι νομιζεις οτι καναμε παραπανω εμεις εγω τουλαχιστον οταν ξεκινησα να του μιλαω για το γιο γιο?Ακριβως το ιδιο...τι κανουμε αγαπη μου εκει?που κανουμε κακα ? κτλ κτλ

Απλα εγω το εκανα νωριτερα...thats all!

Μεχρι τη στιγμη που πηγε μονος του και καθησε εστω με τα ρουχα και σφιχτηκε απο εκει και περα ολα εγιναν πιο ευκολα.

Τα ιδια κανουμε ολοι λοιπον απλα καποιοι σε μικροτερη ηλικια.

 

Σε ευχαριστω για την πληροφορια για τα βρακακια εκπαιδευσης θα το ψαξω...αν και δε ξερω? ας μας πουν οι πιο εμπειρες ειναι χρησμα ή ειναι προτιμοτερο κατευθειαν να περασω σε βαμβακερο βρακακι?

Να σημειωσω οτι καποιες φορες του εχω βαλει βαμβακερο βρακακι μεσα στο σπιτι και εχει καταχαρει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο και περιμενω εναγωνιως τις απαντησεις σας..

Οταν με το καλο του βγαλω την πανα μεσα στο σπτι και ας υποθεσουμε οτι ολα πανε καλα οταν θα βγαινουμε εξω τι θα κανω?Θα του την φοραω?ή αν βγει η πανα τελος, καλο ειναι να μην την ξαναβαλω μεσα στη μερα?

Αυτο ειναι κατι που με προβληματιζει ιδαιτερα διοτι τωρα οταν ειμαστε εξω μου λεει ''μαμα κακα'' και δε ξερω τι να του πω εκεινη την ωρα ...φοραει την πανα του και οταν του πω να τα κανει..με κοιταει σαν εξωγηινη...δεν του αρεσει καθολου πλεον.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στο εμπόριο πάνες βρακάκια "EKΠΑΙΔΕΥΣΗΣ"

http://www.pampers.com/en_US/proddetail/id/900806

 

Εγώ αυτά τα pumpers (εκπαιδευτικές πάνες) τα έχω δοκιμάσει στην μικρή μου και δε φάνηκε να την ενοχλεί η υγρασία καθόλου(υποτίθεται πως αυτό είναι η δουλειά τους). Είναι βέβαια και μικρή για να το πει, φταίει και ότι (αυτό που είπαμε ποιο πάνω) συνηθίζουν τα παιδιά να ζουν με την υγρασία της πάνας μιας χρήσεως.

 

Τα έχω δοκιμάσει όμως και σε μεγαλύτερα παιδάκια (στον ανιψιό μου, όταν ήταν 2,5 και στον γιο του άντρα μου, όταν ήταν 4 και πρέπει να σου πω, ότι όχι μόνο δεν καταλάβαιναν καμία διαφορά (και πάλι γιατί είχαν συνηθίσει την υγρασία) αλλά, αντί για να τους ενοχλούν και να θέλουν να τα βγάλουν, τους άρεσαν λόγο σχεδίου και τα φορούσαν συνέχεια.

 

Εγώ σου προτείνω να πάρεις ύφασμα βαμβακερό (μου το πρότεινε η efitsa αυτό) και να το βάζεις μέσα από την πάνα, έτσι ώστε να καταλαβαίνει το μωρό την υγρασία και εσύ το κάθε πότε βρέχεται. Χώρια ότι είναι πολύ ποιο υγιεινό και οικονομικό από τις πάνες μιας χρήσεως. Εκτός αν βέβαια μπορείς να παραγγείλεις από το ιντερνετ, μερικά υφασμάτινα βρακάκια εκπαίδευσης που αυτό είναι ακόμα καλύτερο και μπορείς να τα κρατήσεις και για το επόμενο παιδάκι σου.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο και περιμενω εναγωνιως τις απαντησεις σας..

Οταν με το καλο του βγαλω την πανα μεσα στο σπτι και ας υποθεσουμε οτι ολα πανε καλα οταν θα βγαινουμε εξω τι θα κανω?Θα του την φοραω?ή αν βγει η πανα τελος, καλο ειναι να μην την ξαναβαλω μεσα στη μερα?

Αυτο ειναι κατι που με προβληματιζει ιδαιτερα διοτι τωρα οταν ειμαστε εξω μου λεει ''μαμα κακα'' και δε ξερω τι να του πω εκεινη την ωρα ...φοραει την πανα του και οταν του πω να τα κανει..με κοιταει σαν εξωγηινη...δεν του αρεσει καθολου πλεον.

εχει δικιο μωρε ο κακομοιρης που σε κοιταει ετσι :lol:

αφου καταλαβαινει κ σου τα λεει(αχ ποσο χαιρομαι κ παιρνω κουραγιο:D)

πιθανοτατα θα καταλαβει αν του πεις μισο λεπτο αγαπη μου να παμε τουαλετα.

παρολα αυτα την παν ανα του τη φορας λεω εγω για να μη γινει τπτ κ νιωσει ασχημα και κολλησει το μαναρακι:D

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αυτά τα pumpers (εκπαιδευτικές πάνες) τα έχω δοκιμάσει στην μικρή μου και δεν δε φάνηκε να την ενοχλεί η υγρασία καθόλου(υποτίθεται πως αυτό είναι η δουλειά τους). Είναι βέβαια και μικρή για να το πει, φταίει και ότι (αυτό που είπαμε ποιο πάνω) συνηθίζουν τα παιδιά να ζουν με την υγρασία της πάνας μιας χρήσεως.

 

Τα έχω δοκιμάσει όμως και σε μεγαλύτερα παιδάκια (στον ανιψιό μου, όταν ήταν 2,5 και στον γιο του άντρα μου, όταν ήταν 4 και πρέπει να σου πω, ότι όχι μόνο δεν καταλάβαιναν καμία διαφορά (και πάλι γιατί είχαν συνηθίσει την υγρασία) αλλά, αντί για να τους ενοχλούν και να θέλουν να τα βγάλουν, τους άρεσαν λόγο σχεδίου και τα φορούσαν συνέχεια.

 

Εγώ σου προτείνω να πάρεις ύφασμα βαμβακερό (μου το πρότεινε η efitsa αυτό) και να το βάζεις μέσα από την πάνα, έτσι ώστε να καταλαβαίνει το μωρό την υγρασία και εσύ το κάθε πότε βρέχεται. Χώρια ότι είναι πολύ ποιο υγιεινό και οικονομικό από τις πάνες μιας χρήσεως. Εκτός αν βέβαια μπορείς να παραγγείλεις από το ιντερνετ, μερικά υφασμάτινα βρακάκια εκπαίδευσης που αυτό είναι ακόμα καλύτερο και μπορείς να τα κρατήσεις και για το επόμενο παιδάκι σου.

Αααα μιλαμε για πανα βρακακι λοιπον?

Ε το εχω κανει και εγω και αντι να τις απορριπτει οπως τις κανονικες πανες του αρεσουν κιολας επειδη εχουν πανω τον Μπομπ Μαστορα...χαχα

Νομιω οτι δεν ειναι απαραιτητες...χιλες φορες κατευθειαν βρακακι και ας ριξουμε και κανα σφουγγαρισμα..ε?χαχα

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο μωρε ο κακομοιρης που σε κοιταει ετσι :lol:

αφου καταλαβαινει κ σου τα λεει(αχ ποσο χαιρομαι κ παιρνω κουραγιο:D)

πιθανοτατα θα καταλαβει αν του πεις μισο λεπτο αγαπη μου να παμε τουαλετα.

παρολα αυτα την παν ανα του τη φορας λεω εγω για να μη γινει τπτ κ νιωσει ασχημα και κολλησει το μαναρακι:D

 

Δε ξερω ειλικρινα...τι να σου πω?Ειμαστε πχ.σε μια καφετεριαή στο αυτοκινητο μπορω να τρεξω να παω το παιδι στην τουαλετα?Δε ξερω...

Για αυτο ρωταω αυτο ειναι το μονο κομματι που με προβληματιζει..το εξω..

Εσεις κοριτσια με τα μεγαλυτερα παιδακια τι κανατε?

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω σταματησει το αυτοκινητο και κατουρησε στο υπαιθρο:rolleyes:

αλλη αισθηση:mrgreen:

στην καφετερια δεν τα καταφεραμε εμεις αλλα ειναι μικρο ακομα .

ασε που χαζευε τις ξανθιες κ του φευγανε:cool:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο μωρε ο κακομοιρης που σε κοιταει ετσι :lol:

αφου καταλαβαινει κ σου τα λεει(αχ ποσο χαιρομαι κ παιρνω κουραγιο:D)

πιθανοτατα θα καταλαβει αν του πεις μισο λεπτο αγαπη μου να παμε τουαλετα.

παρολα αυτα την παν ανα του τη φορας λεω εγω για να μη γινει τπτ κ νιωσει ασχημα και κολλησει το μαναρακι:D

 

Έχω ακούσει από παιδοκόμο / βρεφοκόμο ότι όταν αποφασίσουμε να βγει η πάνα πρέπει να βγει τελειώς και να φοράει κανονικό υφασμάτινο βρακάκι και ότι εκείνες τις μέρες καλό είναι να περιοριστούν οι βόλτες στα πιο οικεία σπίτια ώστε αν γίνει αυτό που λένε και τα κορίτσια να ντραπεί μεν το μωρό αλλά να μη γίνει δημόσια παράσταση. Αυτό μου φαίνεται λίγο κάπως. Όντως έτσι είναι?:shock::shock: Να τα ρωτήσω όλα να ενημερωθώ πριν αρχίσουμε.:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή την τακτική ακολουθούν οι περισσότεροι παιδικοί σταθμοί στην Αγγλία, όταν έρχεται η ώρα του λεγόμενου potty training. Δηλαδή, κανονικό βρακάκι. Είναι αλήθεια ότι τον πρώτο καιρό έχει πολύ πλύσιμο (και τα παπούτσια, μεγάλο πρόβλημα…), σφουγγάρισμα και σχετικό περιορισμό στις εξόδους. Ακόμα και τώρα, που θεωρητικά έχουμε κόψει την πάνα πρωί βράδυ (3 ετών) πριν βγούμε έξω τον βάζω να κάνει τσίσα του και προσπαθώ να είμαι εκτός του πολύ 3-4 ώρες που ξέρω ότι θα θέλει πάλι να κάνει. Όσον αφορά τα κακά του, επειδή συνήθως πάει το πρωί ή το μεσημέρι μετά το φαγητό φροντίζω να είμαστε στο σπίτι. Τις λίγες φορές που λόγω ανάγκης πρέπει να είμαστε έξω, κουβαλάω και το γιογιό μαζί (μαζί με μια-δυο αλλαξιές ρούχα) για παν ενδεχόμενο, έχω την αίσθηση όμως ότι τουλάχιστον τα κακά του τα ‘κρατάει’ όταν βρίσκεται εκτός σπιτιού. Σημείωση: όταν μιλάω για παιδικό εννοώ το βρεφονηπιακό ή τέλος πάντων τα μέρη που παίρνουν τα μωρά από 3 μηνών και πάνω.

 

Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδάκια και καλό κουράγιο στις μανούλες!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Για κάποια παιδάκια είναι εύκολη φάση, κάποια άλλα χρειάζονται περισσότερο καιρό. Η επιβράβευση πάντως παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σε όποια τακτική και ακολουθήσετε. Και αν υπάρχουν 'ατυχήματα' με ηρεμία και υπομονή δίνετε τις απαραίτητες...εξηγήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αρα και εσυ λοιπον εχεις ξεκινησει ηδη μια εκπαιδευση ετσι δεν ειναι?

Τι νομιζεις οτι καναμε παραπανω εμεις εγω τουλαχιστον οταν ξεκινησα να του μιλαω για το γιο γιο?Ακριβως το ιδιο...τι κανουμε αγαπη μου εκει?που κανουμε κακα ? κτλ κτλ.

 

Δεν θα το έλεγα "εκπαίδευση".....

θα το έλεγα "προετοιμασία εκπαίδευσης"! :lol:

Tελοσπάντων, ας μην κολλήσουμε στις λέξεις.

Εγω λέγοντας εκπαίδευση εννοώ οτι

μετα απο αυτό θα πάει μόνο του στην τουαλέτα.

Δηλαδή το καλοκαίρι θα της κάνω "την εκπαίδευση"

(που ελπίζω μέχρι τότε να μου έχει δείξει τα σημάδια οτι είναι έτοιμη)

 

Εγώ αυτά τα pumpers (εκπαιδευτικές πάνες) τα έχω δοκιμάσει στην μικρή μου και δε φάνηκε να την ενοχλεί η υγρασία καθόλου(υποτίθεται πως αυτό είναι η δουλειά τους). Είναι βέβαια και μικρή για να το πει, φταίει και ότι (αυτό που είπαμε ποιο πάνω) συνηθίζουν τα παιδιά να ζουν με την υγρασία της πάνας μιας χρήσεως.

 

Τα έχω δοκιμάσει όμως και σε μεγαλύτερα παιδάκια (στον ανιψιό μου, όταν ήταν 2,5 και στον γιο του άντρα μου, όταν ήταν 4 και πρέπει να σου πω, ότι όχι μόνο δεν καταλάβαιναν καμία διαφορά (και πάλι γιατί είχαν συνηθίσει την υγρασία) αλλά, αντί για να τους ενοχλούν και να θέλουν να τα βγάλουν, τους άρεσαν λόγο σχεδίου και τα φορούσαν συνέχεια.

 

Εγώ σου προτείνω να πάρεις ύφασμα βαμβακερό (μου το πρότεινε η efitsa αυτό) και να το βάζεις μέσα από την πάνα, έτσι ώστε να καταλαβαίνει το μωρό την υγρασία και εσύ το κάθε πότε βρέχεται. Χώρια ότι είναι πολύ ποιο υγιεινό και οικονομικό από τις πάνες μιας χρήσεως. Εκτός αν βέβαια μπορείς να παραγγείλεις από το ιντερνετ, μερικά υφασμάτινα βρακάκια εκπαίδευσης που αυτό είναι ακόμα καλύτερο και μπορείς να τα κρατήσεις και για το επόμενο παιδάκι σου.

 

Δεν τα έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια και δεν ξέρω...

Το πολύ-πολύ να της βάλω αυτό που λες Anti1980

απο μέσα ένα υφασμάτινο για να νιώσει την υγρασία....

ή το πολύ-πολύ

να την αφήσω κατευθείαν με το εσώρουχο και να ξεμπερδεύουμε!

 

Θα δω πως θα είναι εκείνη την εποχή

και θα κρίνω εαν θα είναι σε θέση να συνεργαστεί....

Link to comment
Share on other sites

Απλά σίγουρα με καθημερινή προσπάθεια θεωρώ ότι από 15 μέρες μέχρι και ένας μήνας είναι ένα λογικό πλαίσιο. Τι νομίζεις εσύ??

Ναι ο μήνας για μεγαλύτερο παιδάκι (σορυ ξέχασα πόσο είναι το δικό σου) απο 18 μηνών δηλ και πάνω ακούγεται λογικό, απλά για τα μικρούλια κρατάει αρκετους μήνες, αυτό εννοούσα.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν βέβαια μπορείς να παραγγείλεις από το ιντερνετ, μερικά υφασμάτινα βρακάκια εκπαίδευσης που αυτό είναι ακόμα καλύτερο και μπορείς να τα κρατήσεις και για το επόμενο παιδάκι σου.

 

Σε ποιό site τα έχουν αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ-πολύ να της βάλω αυτό που λες Anti1980

απο μέσα ένα υφασμάτινο για να νιώσει την υγρασία....

ή το πολύ-πολύ

να την αφήσω κατευθείαν με το εσώρουχο και να ξεμπερδεύουμε!

Αφού της αρέσουν τα εσωρουχάκια, δοκίμασε (όταν το ξεκινήσεις) να της εξηγήσεις τι θα κάνετε από δω και πέρα, ότι δηλαδή έχει την επιλογή να τα κάνει στο γιο-γιο (ή τουαλέτα) και να μην φοράει πάνες , αλλά τα όμορφα βρακάκια της σα μεγάλη κοπέλα. Στα περισσότερα της ηλικίας σας αυτό πιάνει και νιώθουν πολύ περίφανα. Τώρα τα μικροατυχηματάκια, ε, είναι μέσα στο πρόγραμμα κι αυτά. Με κουβεντούλα & γλυκύτητα, αλλά & χιούμορ απ τη μαμά θα ξεπεραστούν εύκολα.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό site τα έχουν αυτά;

 

Είχα βρει κάποιες καλές πάνες και σε καλή τιμή και μόλις πήγα σήμερα να τις αγοράσω, είδα ότι δεν στέλνουν στην Ελλάδα.:shock::shock::roll::roll:

 

Συνεχίζω το ψάξιμο και αν βρω κάτι, θα ενημερώσω.:wink:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού της αρέσουν τα εσωρουχάκια, δοκίμασε (όταν το ξεκινήσεις) να της εξηγήσεις τι θα κάνετε από δω και πέρα, ότι δηλαδή έχει την επιλογή να τα κάνει στο γιο-γιο (ή τουαλέτα) και να μην φοράει πάνες , αλλά τα όμορφα βρακάκια της σα μεγάλη κοπέλα. Στα περισσότερα της ηλικίας σας αυτό πιάνει και νιώθουν πολύ περίφανα. Τώρα τα μικροατυχηματάκια, ε, είναι μέσα στο πρόγραμμα κι αυτά. Με κουβεντούλα & γλυκύτητα, αλλά & χιούμορ απ τη μαμά θα ξεπεραστούν εύκολα.

 

Όντως κάπως έτσι το φαντάζομαι το σκηνικό.....

Θα δείξει! Τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...