Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

125785xkp5sqhu7n.gif

 

 

Μπραβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ειναι και σχεδον συνομηλικα τα κοριτσακια μας .Και εσεις φετος την κοψατε ε;;;

ευχαριστω:-Dναι τωρα την κοψαμε τον προηγουμενο μηνα

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

RENAH αυτό με τη βραδυνή πάνα ότι την βγάζει κατά επιλογή το ίδιο το παιδί....είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο ή απλά κάπου το άκουσες.....ο γιος μου 5,5 ακόμη τη φορά τη νύχτα....ενώ την πάνα όλη την μέρα και στο μεσημεριανό ύπνο την έβγαλε από 3,5 μόνος του....πήγαινε προνήπιο και από τότε δεν είχαμε κανένα ατύχημα όλη μέρα στο σχολείο εκτός αν έβλεπε κανένα έργο στην τηλεόραση και μέχρι να σηκωθεί έκανε τσίσα στο διάδρομο προς την τουαλέτα.....κι αυτό πρόπερσι κανα δυο φορές...

Πέρσι το καλοκαίρι που θα πήγαινε νήπιο του έβγαλα την πάνα και το βράδυ ....όλο το καλοκαίρι εντάξει με το που χειμώνιασε είχαμε τα πρώτα ατυχήματα τη νύχτα.....έχω περάσει βράδια .....να βάζω το ξυπνητήρι κάθε 4 ώρες και να τον πηγαίνω σηκωτό στην τουαλέτα......έχω και μικρότερο παιδί και την τρίτη εβδομάδα εξουθενώθηκα......του έβαλα πάνα τη νύχτα....άλλά και ο ίδιος έχει επαναπαφτεί....λέει τη δικαιολογία ότι κοιμάται βαριά....(δεν ξυπνάει όλο το βράδυ) πίνει πολύ νερό (ως παιδί και ιδρώνει πολύ)......του χρόνου θα πάει πρώτη δημοτικού.....και τη νύχτα του βάζω ακόμη πάνα.....δεν θέλω να παραδεχτώ ότι το παιδί μου έχει πρόβλημα.....και να τον τρέχω στους γιατρούς.......πρόσφατα αλλάξαμε και σπίτι...όλα καινούργια....και δεν τον πίεσα....αλλά είναι πια μεγάλος.....να του βγάλω την πάνα με το ζόρι???????

Η μικρή μου 2,5 χρ. και ξεκινάμε με πάνα αλλά να μας λέει τουλάχιστον τα κακά....προσπαθούμε.....

 

Σημειωτέον....τα παιδιά μου είναι γεννημένα και τα δύο τέλος του χρόνου με αποτέλεσμα στο σχολείο θα είναι από τα μικρότερα....κι ενώ στις υπόλοιπες εκδηλώσεις είναι φυσιολογικότατα και πολυ κοινωνικά δεν τα πιέζω με το θέμα της πάνας πιστεύοντας ότι είναι πιο μικρά σε σχέση με άλλα που πάνε στην ίδια τάξη.....αυτό μου το είπε και γιατρός....ότι και οι ΄λίγοι μήνες που είναι πιο μικρό στις μικρές ηλικίες παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και παιζουν ρολο οι μηνες στις μικρες ηλικιες...μεγαλη διαφορα

Δεν το ακουσα καπου ..το διαβασα ..σε ολα τα βιβλια που διαβασα σχετικα με το κοψιμο πανας αυτο λενε οτι οταν ειναι ετοιμο το παιδι το κοβει την νυχτα.Τωρα αν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο δεν ξερω..

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς ο μεγάλος έκοψε την πάνα στα 3,5...Είχα δοκιμάσει όταν ήταν 2,5 να του την κόψω αλλά δεν ήταν έτοιμος.Όταν την έκοψε τα έκοψε όλα κατευθείαν χωρίς να έχουμε κανένα ατύχημα από την πρώτη μέρα. Τώρα μάλλον και ο μικρός την ίδια τακτική ακολουθεί. Είναι 2,5 και δεν ενδιαφέρεται καθόλου για το αν θα είναι λερωμένος ή όχι... Είχα διαβάσει ότι όταν τα μικρά κρύβονται για να κάνουν τα κακά τους είναι σημάδι ότι μπορείς να ξεκινήσεις την εκπαίδευση.Στο δικό μου δεν του καίγεται καρφί όμως...Όσο για το γιογιό και την τουαλέτα δεν τον ενδιαφέρει , τα περνάει απαρατήρητα....Μάλλον έχουμε δρόμο ακόμη, από ότι καταλαβαίνω

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

 

αλλα τελικα νομιζω αυτο που επιασε ειναι οτι της ειπα μια μερα''αγαπη μου πρεπει τα κακα να πηγαινουν στην τουαλετα γιατι εκει ειναι το σπιτι τους και τα περιμενει η μαμα τους ...΄΄τωρα ειμαστε στη φαση πριν τραβηξουμε καζανακι να τα χαιρεταμε ....''γεια σας κακακια..να πατε στη μαμα σας τωρα''!!!:D:D:D

 

:lol::lol::lol:

 

Καλοοοοοοοοοό! Λες να το δοκιμάσω μήπως πιάσει?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 2 χρονών και 2 μηνών. Όταν ήταν 23 μηνών κάναμε μια προσπάθεια να βγάλουμε την πάνα και τα κατάφερε. Για πέντε μέρες είχαμε ατυχήματα (τις τρεις πρώτες μέρες αμείωτα) και μετά ξαφνικά από την έκτη μέρα και έπειτα μου ζήταγε αγχωτικά την τουαλέτα όταν ήθελε τσίσα και έτρεχε. Το πρόβλημα ήταν τα κακά. Δεν ήθελε να τα κάνει στην τουαλέτα και έτσι περίμενε μέχρι το μεσημέρι για να τα κάνει στη πάνα της. Δεν ήθελε άλλη ώρα στην πάνα μόνο το μεσημέρι μετά το φαγητό ενώ το ωράριό της ήταν το πρωί. Το αποτέλεσμα ήταν να μην τα κάνει για τρεις μέρες. Βάλαμε υπόθετα, παιδικό κλίσμα, ακτινίδιο, λαχανικά...τίποτα. Καταλήξαμε στο νοσοκομείο για κλίσμα. Αποτέλεσμα? Εβλεπε την τουαλέτα και τσίριζε με πανικό και έτρεχε. Ούτε τσίσα! Έκρυψα λοιπόν το στεφάνι της τουαλέτας όπως επίσης και το γιογιό, της έβαλα πάλι πάνες και μετά τις διακοπές που γυρίσαμε στο σπίτι (3 εβδομάδες αργότερα) έβγαλε την πάνα μόνη της και μπήκαμε στον παλιό ρυθμό: τσίσα στην τουαλέτα ή εξω τελος πάντων όπου βρεθούμε, και κακά το μεσημέρι στην πάνα. Δεν έχω ιδέα πως να την προσεγγίσω και να τολμήσω να της μιλήσω για τα κακά στην τουάλέτα.

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites

τελικα νομιζω αυτο που επιασε ειναι οτι της ειπα μια μερα''αγαπη μου πρεπει τα κακα να πηγαινουν στην τουαλετα γιατι εκει ειναι το σπιτι τους και τα περιμενει η μαμα τους ...΄΄τωρα ειμαστε στη φαση πριν τραβηξουμε καζανακι να τα χαιρεταμε ....''γεια σας κακακια..να πατε στη μαμα σας τωρα''!!!:D:D:D

 

Λες? :D

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 25 ΜΗΝΩΝ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΤΟΝ ΕΧΩ ΧΩΡΙΣ ΠΑΝΑ ΛΕΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΨΩ ΚΑΙ ΝΑΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΓΙΑ 1-2 ΩΡΕΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΠΑΝΑ Η ΟΧΙ ΑΝ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙ ΗΑ ΓΙΑΓΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΕΙ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΕΔΩ ΠΑΝΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕ ΜΩΡΟ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΘΗΛΑΣΜΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην του ξαναβάλεις καθόλου πάνα -εκτός από το βράδυ.

Έτσι κόντεψα να τον τρελάνω τον δικό μου και να τρελαθώ κι εγώ. Βάλε-βγάλε την πάνα δεν ήξερε τι του γίνεται ο φουκαράς.

Απλά πάρε αποφαση ότι τα ατυχήματα, για αρκετό καιρό είναι μέσα στο πρόγραμμα

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια!!! Η κορη μου ειναι 2,5 χρονων. Ειχα (εχω ακομη) σκοπο να της κοψω τη πανα αυτο το καλοκαιρι. Συνεβησαν ομως τα εξης= Το Μαιο ξεκινησε παιδικο οποτε μεχρι και τις αρχες Ιουλιου δεν ηθελα να τη ζορισω γιατι δεν ειχε προσαρμοστει ακομη. Απο τις αρχες Ιουλιου επαθε ουρολοιμωξη και απο τις πολλες καλλιεργιες (σακουλακια και τα σχετικα) επαθε μια αρνηση γενικως με τα τσισα κι αρχισε οταν προσπαθουσα να της τα παρω να μην κανει. Οταν υποτοπιασε η ουρολοιμωξη ετσουζε κιολας οποτε αρνιοταν τελειως να κατουρησει και τα εκανε κλαιγοντας.

Αποτελεσμα= τωρα που ειναι μια χαρα δεν θελει να κανει στο γιογιο, θελει μονο πανα και φυσικαι τα κραταει οσο μπορει. Φοβαμαι να την αφησω να τα κραταει μηπως ξαναπαθει ουρολοιμωξη και δεν τη ζοριζω. Τι να κανω?

line_test_beg_39_time_1166504400_text_d4ef20c5f5effdebe920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια!!! Η κορη μου ειναι 2,5 χρονων. Ειχα (εχω ακομη) σκοπο να της κοψω τη πανα αυτο το καλοκαιρι. Συνεβησαν ομως τα εξης= Το Μαιο ξεκινησε παιδικο οποτε μεχρι και τις αρχες Ιουλιου δεν ηθελα να τη ζορισω γιατι δεν ειχε προσαρμοστει ακομη. Απο τις αρχες Ιουλιου επαθε ουρολοιμωξη και απο τις πολλες καλλιεργιες (σακουλακια και τα σχετικα) επαθε μια αρνηση γενικως με τα τσισα κι αρχισε οταν προσπαθουσα να της τα παρω να μην κανει. Οταν υποτοπιασε η ουρολοιμωξη ετσουζε κιολας οποτε αρνιοταν τελειως να κατουρησει και τα εκανε κλαιγοντας.

Αποτελεσμα= τωρα που ειναι μια χαρα δεν θελει να κανει στο γιογιο, θελει μονο πανα και φυσικαι τα κραταει οσο μπορει. Φοβαμαι να την αφησω να τα κραταει μηπως ξαναπαθει ουρολοιμωξη και δεν τη ζοριζω. Τι να κανω?

 

Ρώτησες τον παιδίατρο? Κατά τη γνώμη μου, εφόσον υπάρχει τέτοιο θέμα, μην τη ζορίσεις τώρα. Παθαίνω συχνά ουρολοιμώξεις, 20 χρόνια τώρα. Το Α και το Ω είναι να μην κρατάς ούρα. Μόλις τα νιώσεις, πρέπει να ουρήσεις οπωσδήποτε. Επίσης πρέπει να πίνεις πολύ νερό. Αν το κοριτσάκι κρατιέται για να μην τα κάνει στο γιογιό, δεν είναι η κατάλληλη εποχή να το δοκιμάσεις. Παρεμπιπτόντως, ο γιος μου σήμερα κρατούσε το πουλάκι του μέχρι να του βάλω πάνα κλαίγοντας, γιατί δεν ήθελε να τα κάνει στο γιογιό...:shock:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με στενοχωρει πιο πολυ ειναι οτι ενω ξερω πως πρεπει να σταματησω την προσπαθεια τωρα για να ξεχαστει το θεμα και να ξαναπροσπαθησω αργοτερα, νιωθω πιεση απο το γεγονος οτι σε λιγες μερες ξεκιναει ο παιδικος, αρα παλι θα ειναι πιεσμενη και σιγουρα για τον Σεπτεμβριο δεν μπορω να τη ζορισω. Επειτα ειναι και καλοκαιρι, γινονται αυτες οι δουλειες τον χειμωνα με τα καλσον και τα χαλια?

Επισης νευριαζω γιατι αφηνω να με επηρεαζουν ολοι οι υπολοιποι με παιδια και μη που θα αρχισουν "Δεν τα κοψατε ακομη? "

 

Εσενα ο γιος σου εχει καθαρισει και απλα χθες ηθελε πανα?

line_test_beg_39_time_1166504400_text_d4ef20c5f5effdebe920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό και ως ένα μεγάλο βαθμό εξαρτάται από τον οργανισμό του. όπως άλλα περπατούν στους 8 μήνες και άλλα στους 18. το σίγουρο είναι πως δε θέλει καθόλου άγχος εξάλλου όλα τα παιδια χρησιμοποιούν την τουαλέτα τελικά σε όποια ηλικία και αν το κατορθώσουν. πάντως όταν είναι ακόμα ανώριμα για κάτι τέτοιο φαίνεται από τη συχνότητα των ουρήσεων (είναι τακτική με λίγα τσίσα) όταν μάθει να τα μαζεύει τότε θα μπορεί να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα. η κόρη μου τα έκοψε στα 2,5 πρωι βραδυ και ο γιος μου τα έκοψε στα δύο αλλά έχει κλεισει τα 3 και το βράδυ φοραει πάνα χωρίς όμως να προσπαθήσω να του την κόψω.

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτη η πανα...

Τα τσισακια τα καταφερνουμε.Τα κακα ειναι προβλημα."Θελω την πανα μου" δηλωνει οταν θελει να κανει κακα του...

"Δεν ειμαι μεγαλος,ειμαι μωρο!"δηλωνει επισης οταν προσπαθουμε να εξηγησουμε τι πρεπει να γινει.

Ειναι και η μπεμπα στην μεση η οποια φοραει πανες!!Κοιταει ολο περιεργεια ο γιος μου...

Γιατι η μπεμπα φορει πανα ενω αυτος βρακακι κι επιμενουν κι ολοι να πηγαινει στο καρεκλακι;Λενε οτι τωρα γινεται μεγαλος..."Δεν θελω να ειμαι μεγαλος"...

Εχει και τα δικια του το παιδι αν το δουμε απο τη δικη του μερια... αλλα ελα που δεν γινεται κι αλλιως.

έχετε δοκιμάσει τη δωροδοκία? ή να του παραχωρήσετε προνόμια επειδή είναι "μεγάλος"?

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια!!! Η κορη μου ειναι 2,5 χρονων. Ειχα (εχω ακομη) σκοπο να της κοψω τη πανα αυτο το καλοκαιρι. Συνεβησαν ομως τα εξης= Το Μαιο ξεκινησε παιδικο οποτε μεχρι και τις αρχες Ιουλιου δεν ηθελα να τη ζορισω γιατι δεν ειχε προσαρμοστει ακομη. Απο τις αρχες Ιουλιου επαθε ουρολοιμωξη και απο τις πολλες καλλιεργιες (σακουλακια και τα σχετικα) επαθε μια αρνηση γενικως με τα τσισα κι αρχισε οταν προσπαθουσα να της τα παρω να μην κανει. Οταν υποτοπιασε η ουρολοιμωξη ετσουζε κιολας οποτε αρνιοταν τελειως να κατουρησει και τα εκανε κλαιγοντας.

Αποτελεσμα= τωρα που ειναι μια χαρα δεν θελει να κανει στο γιογιο, θελει μονο πανα και φυσικαι τα κραταει οσο μπορει. Φοβαμαι να την αφησω να τα κραταει μηπως ξαναπαθει ουρολοιμωξη και δεν τη ζοριζω. Τι να κανω?

 

Εγώ σε αυτή την περίπτωση θα έφτιαχνα ένα παιχνίδι του στυλ "Ποιος κάνει πιο πολλά τσίσα". ΘΑ έκανα ένα πίνακα στην τουαλέτα και θα βάζαμε τα αγαπημένα της αυτοκόλλητα κάθε φορά που θα έκανε τσίσα (θα υπήρχε και στήλη με τα δικά μου ... τσίσα, έτσι ώστε να λειοτυργεί και λίγο ανταγωνιστικά). Χωρίς πίεση και άγχος. Χαλαρά και σαν παιχνίδι. Κάθε φορά που θα κάναμε τσίσα θα βάζαμε αυτοκολλητάκι και όταν θα γέμιζε ο πίνακας θα είχε μια έκπληξη (δεν είναι ανάγκη να είναι δώρο, μπορεί να είναι το να δει την αγαπημένη της ταινία, το να πάτε μια βόλτα που της αρέσει ιδιαίτερα, το να κάνετε κάτι μαζί που την ευχαριστεί). Νομίζω πως τα παιδιά σε αυτή την ηλικία με το παιχνίδι μπορούν να αντιμετωπίσουν πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με στενοχωρει πιο πολυ ειναι οτι ενω ξερω πως πρεπει να σταματησω την προσπαθεια τωρα για να ξεχαστει το θεμα και να ξαναπροσπαθησω αργοτερα, νιωθω πιεση απο το γεγονος οτι σε λιγες μερες ξεκιναει ο παιδικος, αρα παλι θα ειναι πιεσμενη και σιγουρα για τον Σεπτεμβριο δεν μπορω να τη ζορισω. Επειτα ειναι και καλοκαιρι, γινονται αυτες οι δουλειες τον χειμωνα με τα καλσον και τα χαλια?

Επισης νευριαζω γιατι αφηνω να με επηρεαζουν ολοι οι υπολοιποι με παιδια και μη που θα αρχισουν "Δεν τα κοψατε ακομη? "

 

Εσενα ο γιος σου εχει καθαρισει και απλα χθες ηθελε πανα?

 

Τώρα ξεκινάμε, αλλά δεν θέλω να τον ζορίσω πολύ, γιατί ήδη περνάμε δύσκολη φάση από τότε που γεννήθηκε η αδερφή του... Δε με νοιάζει τι λέει ο κόσμος, είτε τώρα, είτε του χρόνου, θα την κόψει την πάνα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Anemoni, προσπαθησα και με την ανταμοιβη. Εχει μια βδομαδα περιπου που περιμενουμε την "γιογιονεραιδα" να φερει ενα ωραιο δωρο σ αυτον που θα κανει τσισα στο γιογιο. Εγω κανω καθε πρωι τσισα μου εκει (γιατι εχουμε δυο γιογιο) και τα βαζουμε διπλα διπλα και η Ευα μου λεει μπραβο!! Η ιδια καθεται γυμνη εκει και μολις αρχισει να κατουριεται αρχιζει να κλαιει και να ζηταει το pampers. Mολις το βαλουμε κατουραει εκει και λεει "εκανα κι εγω, θα μου φερει το δωρο η νεραιδα" Αντε συννενοησου!!!

 

Θα συνεχισω μαλλον ετσι χαλαρα την προσπαθεια και ισως βοηθηθει απο τον παιδικο???

line_test_beg_39_time_1166504400_text_d4ef20c5f5effdebe920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να συνεννοηθείς και με τις κοπέλες στον παιδικό να κάνετε την προσπάθεια μαζί .Μία γνωστή μου επειδή ο γιός της ήταν αρκετά μεγάλος (είχε κλείσει τα 3) και μάλλον βαριόταν από ότι φαίνεται να μπει στη διαδικασία της τουαλέτας , συννενοήθηκε με τον παιδικό και τον άφηναν όλη την ημέρα χωρίς πάνα τόσο στον παιδικό όσο και στο σπίτι. Ατυχήματα βέβαια στην αρχή υπήρξαν πάρα πολλά (είχε τύχει κάποιες φορές να του βάλει 3 αλλαξιές ρούχα στο σακίδιό του και να βρέξει και τα 3) όμως ύστερα από περίπου 10 ημέρες που κατάλαβε ότι το σύστημα δεν πρόκειται να αλλάξει το πήρε απόφαση και προσαρμόστηκε αμέσως:P

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα διαβασα εδω τα μυνηματα αλλα το θεμα ειναι οτι ο γιος μου ειναι 30 μηνων προσπαθησαμε τωρα στις διακοπες και δεν μπορουσε καθολου συνεχεια κραταγε το πουλι με το σλιπ που φοραγε και μετα τα αφηνε κανονικα και οσο για κακα το λεγε θελω το μπεμπιλινο για να κανω και ετσι τα παρατησαμε για οταν το αποφασισει αυτος γιατ ειναι πολυ πεισματαρης , καλα εκανα η πρεπει να συνεχισω να επιμενω?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω κι εγω..... Κι εγω πιστευα και [ιστευω οτι το παιδι εχει το ρυθμο του, και οταν κατι γινεται τοσο δυσκολο τοτε προφανως δεν ειναι ετοιμο το παιδι να το κανει??!! Σιγουρα ομως με επηρεαζουν οι αλλοι που θεωρουν δεδομενο οτι πριν τα 3 και μαλιστα καλοκαιρι πρεπει να κοπει το ρημαδι το pampers!!!

Aν το παιδι ζοριζεται τοτε τι να κανεις? Δεν πρεπει να το αφησεις για αργοτερα??

line_test_beg_39_time_1166504400_text_d4ef20c5f5effdebe920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα διαβασα εδω τα μυνηματα αλλα το θεμα ειναι οτι ο γιος μου ειναι 30 μηνων προσπαθησαμε τωρα στις διακοπες και δεν μπορουσε καθολου συνεχεια κραταγε το πουλι με το σλιπ που φοραγε και μετα τα αφηνε κανονικα και οσο για κακα το λεγε θελω το μπεμπιλινο για να κανω και ετσι τα παρατησαμε για οταν το αποφασισει αυτος γιατ ειναι πολυ πεισματαρης , καλα εκανα η πρεπει να συνεχισω να επιμενω?

Οι διακοπές, που το παιδί συνήθως βρίσκεται μακρυά από το οικείο περιβάλλον του σπιτιού του, μάλλον αυξάνουν το βαθμό δυσκολίας:?

Μπορείτε να ξαναδοκιμάσετε σε λίγο καιρό πάλι -μην περιμενετε να το ζητήσει-και ίσως εκπλαγείτε ευχάριστα. Αλλωστε, οι ζέστες κρατάνε ακομα:wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

emena i kori mou einai 22 minwn kai enw 3erei na zitaei kai ta kaka kai ta tsisa tis ta kanei sto giogio mono otan ekeini 8elei. skeftika na min tis 3anavalw pana alla to dermataki tis ere8izetai polu eukola kai den 3erw ti na kanw. pisteuw pws to ka8e paidi 8elei to xrono tou kai apo mono tou 8a apofasisei pote einai i katallili stigmi...kali epituxia!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...