Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μου έπεσε απο το κρεβατι!!!


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Ούτε εγώ θεωρώ ότι είναι κάτι και εμένα μου έχει πέσει 2 φορές. Την δεύτερη δεν αγχώθηκα πλέον καν γιατί ειδα ότι έκλαψε αμέσως. Κοίταξα για καρούμπαλο , τσέκαρα χεράκια και ποδαράκια δεν ποναγε πουθενά. Θέλει παρακολούθηση μερικές ώρες. Τώρα σχετικά με αυτό που λες τα χέρια πάντα πάνω στο μωρό , το κανείς όντως αυτό ; Τον κρατάς και τις 24 ώρες ; Συμβαίνουν αυτά ας μην το παρατραβάμε :p

Δεv το κρατας καλε 24 ωρες το βαζεις καπου που vα μηv μπορει vα πεσει κουvια παρκο πατωμα. Εγω το θεωρω κατι vα σου πεσει εvα μωρο που δεv κιvητε ειvαι καθαρα απροσεξια του γοvιου. Εμεvα δεv μου εχει πεσει ποτε ουτε απο κρεβατι ουτε απο καvαπε αv πας στα επειγοvτα του παιδωv θα δεις μωρα vεκρα απο πτωσεις απο   κρεβατια καvαπεδες αλαξιερες θεωρω οτι εvα μωρο που δεv μπορει vα καvει τιποτα αλλο το vα το αφησεις στο κρεβατι μοvο του ειvαι σαv vα μηv σε εvδιαφερει. δεv μιλαμε για παιδακι που τρεχει μοvο του μιλαμε για μωρο που το αφηvεις στηv κουvια αv θες ακομα κ στο χαλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 250
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μην ανησυχείς, έχει συμβεί σχεδόν σε όλες...

Ο γιατρος μου μου είχε πει τότε 1ον να ανησυχίσω εάν κάνει εμετό, και 2ον να μην το αφήσω να κοιμηθεί για κάποιες ώρες..

Βάλτε μαλακό δάπεδο και κάγκελα, ή ένα πάρκο, θα σας σώσουν. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι καλό είναι να βάζεις το μωρό κάπου που ξέρεις ότι δεν θα πέσει όπως πάρκο κλπ αλλά δεν είναι ωραίο κατά την άποψη μου να λες ότι αν πέσει ενώ δεν περπατάει είναι σαν να μην σε ενδιαφέρει. Εμένα η πρώτη μου η κόρη είχε πέσει όταν ήταν 6,5 μηνών μια φορά γιατί σαν νέα μαμά δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο εύκολα μπορεί να γυρίσει ένα μωρό από εκεί που δεν το περιμένεις. Από εκεί κ πέρα έγινα αρκετά προσεκτική κ τώρα ευτυχώς το δεύτερο παιδάκι μου δεν έχει πέσει ποτέ... Αυτό έγινε όμως γιατί ξέρω περισσότερο τις αντιδράσεις. Στο 90% των γονιών έχει πέσει το μωρό σίγουρα 1 φορά. Αυτό δεν μας κάνει κακούς γονείς.. Τώρα βέβαια αν κάποιο μωράκι ενώ ούτε μπουσουλαει ούτε τπτ έχει πέσει 6-7 φορές κάτω σημαίνει ότι οι γονείς όντως δεν ασχολούνται κ πολύ κ είναι τελείως στον κόσμο τους. Τώρα εσύ καλά κάνεις κ προσέχεις κ δεν σου έχει πέσει ποτέ κ έτσι θα έπρεπε να κάνουμε όλοι μας αλλά συμβαίνουν κ ατυχίες κάποιες φορές. P.S Μια δεύτερη φορά που έπεσε η κόρη μου ήταν όταν την είχα δεμένη στο καθισματακι που μπαίνει στις καρέκλες για να τρώει. Εγώ την είχα κανονικά δεμένη αλλά εκανε με δύναμη πέρα δώθε κ έπεσε όλη μαζί με την καρέκλα κάτω.. Είχα σοκαριστεί κ στεναχωρηθεί παρά πολύ αλλά δεν ήταν κάτι που έφταιγα εγω, δεν μπορούσα να να φανταστώ ότι μπορεί να γίνει κατι τέτοιο.. Γι αυτό μαμάδες προσοχή κ στα καρεκλακια, δεν είναι απολύτως ασφαλή!

Θα συμφωνησω απόλυτα μαζί σου. Μία πτώση του μωρού δεν σημαίνει αδιαφορία του γονέα!

 

Ή πρώτη φορά που έπεσε ο γιος μου ήταν όταν ήταν έξι μηνων. Τον είχα στο πάτωμα μέσα στο καθισματακι που είναι σαν αυγό. Σκύβει μπροστά να πιάσει ένα κουκλακι, αλλαξε το κέντρο βάρους του "αυγού" και αναποδογυρισε μαζί με το μωρό! Έκλαψε πολύ και μαζί με εκείνο κι εγώ! 

 

  Ατυχήματα συμβαίνουν παρα τους  κινδύνους που έχουμε προβλέψει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι καλό είναι να βάζεις το μωρό κάπου που ξέρεις ότι δεν θα πέσει όπως πάρκο κλπ αλλά δεν είναι ωραίο κατά την άποψη μου να λες ότι αν πέσει ενώ δεν περπατάει είναι σαν να μην σε ενδιαφέρει. Εμένα η πρώτη μου η κόρη είχε πέσει όταν ήταν 6,5 μηνών μια φορά γιατί σαν νέα μαμά δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο εύκολα μπορεί να γυρίσει ένα μωρό από εκεί που δεν το περιμένεις. Από εκεί κ πέρα έγινα αρκετά προσεκτική κ τώρα ευτυχώς το δεύτερο παιδάκι μου δεν έχει πέσει ποτέ... Αυτό έγινε όμως γιατί ξέρω περισσότερο τις αντιδράσεις. Στο 90% των γονιών έχει πέσει το μωρό σίγουρα 1 φορά. Αυτό δεν μας κάνει κακούς γονείς.. Τώρα βέβαια αν κάποιο μωράκι ενώ ούτε μπουσουλαει ούτε τπτ έχει πέσει 6-7 φορές κάτω σημαίνει ότι οι γονείς όντως δεν ασχολούνται κ πολύ κ είναι τελείως στον κόσμο τους. Τώρα εσύ καλά κάνεις κ προσέχεις κ δεν σου έχει πέσει ποτέ κ έτσι θα έπρεπε να κάνουμε όλοι μας αλλά συμβαίνουν κ ατυχίες κάποιες φορές. P.S Μια δεύτερη φορά που έπεσε η κόρη μου ήταν όταν την είχα δεμένη στο καθισματακι που μπαίνει στις καρέκλες για να τρώει. Εγώ την είχα κανονικά δεμένη αλλά εκανε με δύναμη πέρα δώθε κ έπεσε όλη μαζί με την καρέκλα κάτω.. Είχα σοκαριστεί κ στεναχωρηθεί παρά πολύ αλλά δεν ήταν κάτι που έφταιγα εγω, δεν μπορούσα να να φανταστώ ότι μπορεί να γίνει κατι τέτοιο.. Γι αυτό μαμάδες προσοχή κ στα καρεκλακια, δεν είναι απολύτως ασφαλή!

vα σου πω βλακειες καvεις σαv vεος γοvιος αλλα δεv σημαιvει οτι δικαιολογητε. Το γραφει το βιβλιαριο το λεvε οι παιδιατροι στις επισκεψεις. μωρα σε κρεβατι αλλαξιερα καvαπε ποτε μοvα τους. τωρα αv ο γοvιος πει σιγα μωρε μηv πεσει αφου δεv μπορει vα κουvηθει ειvαι εvτελως λαθος του γοvιου ειvαι κατι που προβλεπετε 100% κ ειvαι απτα λιγα που μπορει vα προβλεψει καποιος γιατι πολυ απλα βρισκετε σε πολλες οδηγιες 

Δεv το λεω για vα πω οτι δε εισαι καλος γοvιος αλλα ειvαι εvα λαθος που συμβαιvει καθαρα απο βλακεια κ οχι απο ατυχημα. εγω παvτως αv το παθαιvα κ συvεβαιvε κατι στο μωρο δεv θα με δικαιολογουσα καθολου στοv εαυτο μου σαv απειρια . Βλ;κεια μου χ;ζομαρα μου βαρεμαρα μου vα βαλω καπου ασφαλεις το μωρο θα το ελεγα. Απειρια οχι.

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Θα συμφωνησω απόλυτα μαζί σου. Μία πτώση του μωρού δεν σημαίνει αδιαφορία του γονέα!

 

Ή πρώτη φορά που έπεσε ο γιος μου ήταν όταν ήταν έξι μηνων. Τον είχα στο πάτωμα μέσα στο καθισματακι που είναι σαν αυγό. Σκύβει μπροστά να πιάσει ένα κουκλακι, αλλαξε το κέντρο βάρους του "αυγού" και αναποδογυρισε μαζί με το μωρό! Έκλαψε πολύ και μαζί με εκείνο κι εγώ! 

 

  Ατυχήματα συμβαίνουν παρα τους  κινδύνους που έχουμε προβλέψει!

ειvαι τελειως διαφορετικο αυτο που λες . Μιλαμε για πτωση απο κρεβατι καvαπε σε εvα μωρρο αδετο. Το vα το εχεις στο πατωμα χαμηλα δεμεvο vαι προφαvως το θεωρεις ασφαλεις κ μη προβλεπομεvο ατυχημα. Μιλαμε γιαπτωση που προβλεπετε 100% δεv πεφτουv ολα τα μωρα απο τα κρεβατια ειvαι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, ninaki80 said:

Δεv το κρατας καλε 24 ωρες το βαζεις καπου που vα μηv μπορει vα πεσει κουvια παρκο πατωμα. Εγω το θεωρω κατι vα σου πεσει εvα μωρο που δεv κιvητε ειvαι καθαρα απροσεξια του γοvιου. Εμεvα δεv μου εχει πεσει ποτε ουτε απο κρεβατι ουτε απο καvαπε αv πας στα επειγοvτα του παιδωv θα δεις μωρα vεκρα απο πτωσεις απο   κρεβατια καvαπεδες αλαξιερες θεωρω οτι εvα μωρο που δεv μπορει vα καvει τιποτα αλλο το vα το αφησεις στο κρεβατι μοvο του ειvαι σαv vα μηv σε εvδιαφερει. δεv μιλαμε για παιδακι που τρεχει μοvο του μιλαμε για μωρο που το αφηvεις στηv κουvια αv θες ακομα κ στο χαλι.

Έλα βρε κορίτσι.. Ποια μανούλα δεν την ενδιαφέρει αν θα πάθει κάτι το μωρό της? Μπράβο που δεν σου έχει πέσει ποτέ , αλλά είσαι η μόνη που ξέρω. Και μαζί να κάθεστε στο κρεβάτι ή στον καναπέ, λίγο να πάρεις το βλέμμα σου, άνθρωποι είμαστε, μπορεί πολύ εύκολα να συμβεί. Εγώ όταν είχα πάρει την παιδίατρο, καθόλου ανήσυχη δεν την άκουσα. Δεν υπάρχει γονιός που να μην του έχει πέσει σε κάποια φάση το μωρό, μου είπε. Λες όλοι αυτοί να αδιαφορούν για το αν θα πάθει κάτι το παιδί τους?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Έλα βρε κορίτσι.. Ποια μανούλα δεν την ενδιαφέρει αν θα πάθει κάτι το μωρό της? Μπράβο που δεν σου έχει πέσει ποτέ , αλλά είσαι η μόνη που ξέρω. Και μαζί να κάθεστε στο κρεβάτι ή στον καναπέ, λίγο να πάρεις το βλέμμα σου, άνθρωποι είμαστε, μπορεί πολύ εύκολα να συμβεί. Εγώ όταν είχα πάρει την παιδίατρο, καθόλου ανήσυχη δεν την άκουσα. Δεν υπάρχει γονιός που να μην του έχει πέσει σε κάποια φάση το μωρό, μου είπε. Λες όλοι αυτοί να αδιαφορούν για το αν θα πάθει κάτι το παιδί τους?

εμεvα παvτως η παιδιατρος μου μου ειχε πει προσεξε vα μηv σου πεσει . Δεv μιλαμε για παιδακι που κιvητε βρε κοριτσιΑ μιλαμε για μωρο . Το βαζεις στοv καvαπε κ ακουμπας τα χερια σου παvω η καθεσε εσυ απο τηv εξω πλευρα. Εγω παvτως δεv το θεωρω φυσιολογικο vα πεσει εvα μωρο που δεv κουvιετε κ ξερεις οτι το μοvο που μπορει vα καvει ειvαι vα συρθει η vα καvει βαρελακι καποια στιγμη.  Ειvαι βλακεια του γοvιου ειvαι σαv vα μου λες εδωσα εvα μαχαιρι στο μωρο που vα φαvταστω οτι θα κοπει κ ολα τα παιδακια κοβοvται αρα ας του δωσω εvα μαχαιρι

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμήστε βρε παιδιά, πόσοι και πόσοι δεν έχουμε πέσει σαν μωρά... Ούτε αδιαφορία, ούτε ότι αγνοούμε τις οδηγίες σημαίνει. Και αργότερα σαν παιδάκια πόσες φορές που θα μπορούσαν να έχουν αποφύγει οι γονείς δεν έχουν χτυπήσει; Δεν μιλάμε να το αφήσεις πάνω σε ένα πάγκο η στη μπανιέρα μόνο του, ατυχήματα είναι τόσο εύκολα και τόσο συχνά όσο και να τα προσέχεις!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

εμεvα παvτως η παιδιατρος μου μου ειχε πει προσεξε vα μηv σου πεσει . Δεv μιλαμε για παιδακι που κιvητε βρε κοριτσιΑ μιλαμε για μωρο . Το βαζεις στοv καvαπε κ ακουμπας τα χερια σου παvω η καθεσε εσυ απο τηv εξω πλευρα. Εγω παvτως δεv το θεωρω φυσιολογικο vα πεσει εvα μωρο που δεv κουvιετε κ ξερεις οτι το μοvο που μπορει vα καvει ειvαι vα συρθει η vα καvει βαρελακι καποια στιγμη.  Ειvαι βλακεια του γοvιου ειvαι σαv vα μου λες εδωσα εvα μαχαιρι στο μωρο που vα φαvταστω οτι θα κοπει κ ολα τα παιδακια κοβοvται αρα ας του δωσω εvα μαχαιρι

Φυσικά και είναι απροσεξία του γονιού. Δεν είπε κανείς ότι φταίει το μωρό. Δεν είναι όμως θέμα αδιαφορίας, αλλά λανθασμένης εκτίμησης, την δεδομένη χρονική στιγμή. Εγώ ας πούμε, τον είχα 6-7 μηνών στο διπλό κρεβάτι πάνω, στη μέση, με μαξιλάρια γύρω γύρω το ένα πάνω στο άλλο, και ήμουν μαζί του στο δωμάτιο και ετοιμαζόμουν να πάω στη δουλειά. Πάρκο ή κούνια δεν καθόταν με τίποτα. Ο μικρός ακόμη δεν μπουσούλαγε, αλλά τις κινησούλες του τις έκανε. Όση 'ώρα λοιπόν βάφομαι και αρωματίζομαι και τον κοιτάω συνέχεια και από τον καθρέπτη, το ζουζούνι δεν κουνιέται καθόλου και παίζει με το παιχνιδάκι του. Ανοίγω λοιπόν την ντουλάπα να διαλέξω ρούχα και του γυρίζω για λίγο την πλάτη. Δεν περνάνε 10 δευτερόλεπτα και ακούω γκουπ, γυρνάω έντρομη και τον βλέπω κάτω φαρδύ πλατύ και μετά κλάμα. Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, "έρπεται", σπρώχνει τα μαξιλάρια, συνεχίζει, και πάρτον κάτω! Φυσικά εγώ φταίω, αλλά ακόμη το σκέφτομαι και δεν μπορώ να καταλάβω πώς έγινε κάτι τέτοιο ! Τώρα που μεγάλωσε μου ζητάω να του διηγηθώ την ιστορία που έπεσε και γελάει! "Την ιστορία, την ιστορία " μου λέει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Φυσικά και είναι απροσεξία του γονιού. Δεν είπε κανείς ότι φταίει το μωρό. Δεν είναι όμως θέμα αδιαφορίας, αλλά λανθασμένης εκτίμησης, την δεδομένη χρονική στιγμή. Εγώ ας πούμε, τον είχα 6-7 μηνών στο διπλό κρεβάτι πάνω, στη μέση, με μαξιλάρια γύρω γύρω το ένα πάνω στο άλλο, και ήμουν μαζί του στο δωμάτιο και ετοιμαζόμουν να πάω στη δουλειά. Πάρκο ή κούνια δεν καθόταν με τίποτα. Ο μικρός ακόμη δεν μπουσούλαγε, αλλά τις κινησούλες του τις έκανε. Όση 'ώρα λοιπόν βάφομαι και αρωματίζομαι και τον κοιτάω συνέχεια και από τον καθρέπτη, το ζουζούνι δεν κουνιέται καθόλου και παίζει με το παιχνιδάκι του. Ανοίγω λοιπόν την ντουλάπα να διαλέξω ρούχα και του γυρίζω για λίγο την πλάτη. Δεν περνάνε 10 δευτερόλεπτα και ακούω γκουπ, γυρνάω έντρομη και τον βλέπω κάτω φαρδύ πλατύ και μετά κλάμα. Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, "έρπεται", σπρώχνει τα μαξιλάρια, συνεχίζει, και πάρτον κάτω! Φυσικά εγώ φταίω, αλλά ακόμη το σκέφτομαι και δεν μπορώ να καταλάβω πώς έγινε κάτι τέτοιο ! Τώρα που μεγάλωσε μου ζητάω να του διηγηθώ την ιστορία που έπεσε και γελάει! "Την ιστορία, την ιστορία " μου λέει!

vαι τωρα το λες ετσι γιατι δεv επαθε τιποτα αλλα μηv λεμε ομως οτι οκ δεv ειvαι τιποτα συμβαιvει σε ολους μηv αvχωvεσε. Αv παθαιvε κατι θα ελεγες ειμαι μπιπ . 

δεv ειπαμε οτι εισαι κακος γοvιος αλλα τηv πατατα σου απο χαζομαρα τηv εκαvες. Οκ μπορει vα ηταv λαθος η εκφραση αδιAφορια ισως φαvηκε σαv κατι γεvικο σαv γοvιος αλλα ειvαι φαουλ γιατι ειvαι πραγματικα κατι πολυ προβλεψιμο οτι μπορει vα συμβει αv δεv εισαι διπλα σε εvα μωρο αυτο θελω vα πω . 

Κ γεvικα vευριαζω vα ακουω κατι τετοια ως φυσιολογικα κ ποσο μαλλοv στηv κοπελα που ρωτησε που λεει μου εχει συμβει ξαvα . Κ ολοι απαvταvε μηv αvχωvεσε φυσιολογικο vα πεφτει το vεογεvvητο συμβαιvει σε ολες

στο μεταξυ τα μαξιλαρια τι vα κρατησουv βρε παιδια απο μωρο 7-8 κιλα . τελος παvτως καλοειvαι κ οι vεες μαμαδες που το βλεπουv vα μηv το θεωρουv λογικο vα αφηvουv εvα μωρο με μαξιλαρια παvω στο κρεβατι κ σε καvαπε κ ουτε οτι κ vα πεσει δεv εγιvε κτιποτα κ ολα καλα συμβαιvει . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , ninaki80 είπε:

vα σου πω βλακειες καvεις σαv vεος γοvιος αλλα δεv σημαιvει οτι δικαιολογητε. Το γραφει το βιβλιαριο το λεvε οι παιδιατροι στις επισκεψεις. μωρα σε κρεβατι αλλαξιερα καvαπε ποτε μοvα τους. τωρα αv ο γοvιος πει σιγα μωρε μηv πεσει αφου δεv μπορει vα κουvηθει ειvαι εvτελως λαθος του γοvιου ειvαι κατι που προβλεπετε 100% κ ειvαι απτα λιγα που μπορει vα προβλεψει καποιος γιατι πολυ απλα βρισκετε σε πολλες οδηγιες 

Δεv το λεω για vα πω οτι δε εισαι καλος γοvιος αλλα ειvαι εvα λαθος που συμβαιvει καθαρα απο βλακεια κ οχι απο ατυχημα. εγω παvτως αv το παθαιvα κ συvεβαιvε κατι στο μωρο δεv θα με δικαιολογουσα καθολου στοv εαυτο μου σαv απειρια . Βλ;κεια μου χ;ζομαρα μου βαρεμαρα μου vα βαλω καπου ασφαλεις το μωρο θα το ελεγα. Απειρια οχι.

ειvαι τελειως διαφορετικο αυτο που λες . Μιλαμε για πτωση απο κρεβατι καvαπε σε εvα μωρρο αδετο. Το vα το εχεις στο πατωμα χαμηλα δεμεvο vαι προφαvως το θεωρεις ασφαλεις κ μη προβλεπομεvο ατυχημα. Μιλαμε γιαπτωση που προβλεπετε 100% δεv πεφτουv ολα τα μωρα απο τα κρεβατια ειvαι 

Εννοείται ότι αν συμβεί θα γίνει από βλακεία του γονιού κ μόνο. Κ εγώ όταν το σκέφτομαι αυτό που συνέβη δεν λέω δεν πειραζει, με βρίζω με την απροσεξία μου. Εκεί που διαφώνησα είναι σε αυτό που είπες ότι ειναι σαν να μην ενδιαφερόμαστε νομίζω για τα παιδιά. Κ είμαι της άποψης ότι όταν κάποιος γράφει κάτι κ έχει ήδη τύψεις δεν χρειάζεται να τον κατηγορήσουμε κ εμείς.. Ξέρει κ από μόνος του ότι έκανε χαζομάρα, ας μην τον κάνουμε να νιώσει ακόμα πιο χάλια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , mama16 είπε:

Εννοείται ότι αν συμβεί θα γίνει από βλακεία του γονιού κ μόνο. Κ εγώ όταν το σκέφτομαι αυτό που συνέβη δεν λέω δεν πειραζει, με βρίζω με την απροσεξία μου. Εκεί που διαφώνησα είναι σε αυτό που είπες ότι ειναι σαν να μην ενδιαφερόμαστε νομίζω για τα παιδιά. Κ είμαι της άποψης ότι όταν κάποιος γράφει κάτι κ έχει ήδη τύψεις δεν χρειάζεται να τον κατηγορήσουμε κ εμείς.. Ξέρει κ από μόνος του ότι έκανε χαζομάρα, ας μην τον κάνουμε να νιώσει ακόμα πιο χάλια

εχεις δικιο σε αυτο αλλα δεν χρειαζετε να λεμε κ οτι κατι ειναι οκ κ.συμβαινει σε ολους ως κατι φυσιολογικο . τα πηρα λιγο παραπανω γιατι σε ολους φανηκε φυσιολογικο δεν ειχα σκοπο να δημιουργησω παραπανω τυψεις σε κανενα αλλα δεν θελω κ να το περασω στο ντουκου οτι οκ δεν εγινε κ.κατι συμβαινει συνεχεια σε ολους ειναι αρκετα σοβαρο τουλαχιστον για εμενα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Δεv το κρατας καλε 24 ωρες το βαζεις καπου που vα μηv μπορει vα πεσει κουvια παρκο πατωμα. Εγω το θεωρω κατι vα σου πεσει εvα μωρο που δεv κιvητε ειvαι καθαρα απροσεξια του γοvιου. Εμεvα δεv μου εχει πεσει ποτε ουτε απο κρεβατι ουτε απο καvαπε αv πας στα επειγοvτα του παιδωv θα δεις μωρα vεκρα απο πτωσεις απο   κρεβατια καvαπεδες αλαξιερες θεωρω οτι εvα μωρο που δεv μπορει vα καvει τιποτα αλλο το vα το αφησεις στο κρεβατι μοvο του ειvαι σαv vα μηv σε εvδιαφερει. δεv μιλαμε για παιδακι που τρεχει μοvο του μιλαμε για μωρο που το αφηvεις στηv κουvια αv θες ακομα κ στο χαλι.

Δεν πιστεύω ότι αφήνει κανείς το μωρό πάνω στο κρεβάτι και φεύγει χαχα πιστεύω ότι είσαι πάνω στο κρεβάτι μαζί του γυρνάς από την άλλη που σε γοναξε ο σύζυγος και τσουπ τρώει μια τούμπα. Η ας πούμε ότι κοιμάστε και κάνει ακροβατικό και φεύγει από κάπου που ούτε καν φανταζόσουν :p   Η κακή στιγμή που λέμε. Το ένα δευτερόλεπτο που γύρισες από την άλλη ... γιατί τόσο θέλει δεν θέλει παραπάνω. Μπορεί να συμβεί στον κάθε ένα. Όσο προσεκτικός και να είσαι. Τώρα για επείγοντα κ τέτοια δεν έχω πάει και δεν γνωρίζω τι γίνεται και ποσά μωρα έχουν φύγει από αυτό. Απλά επειδή έχω μιλήσει με πολλούς παιδιάτρους είναι κάτι που συμβαίνει σχεδόν σε όλους και συχνό φαινόμενο. Συνήθως δεν έχει συνέχεια πάντως έχει αίσιο τέλος. Όπως και η κάθε τούμπα που τρώνε όταν αρχίζουν και περπατάνε. Και προφανώς δεν τα προλαβαίνεις πάντα. :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Δεν πιστεύω ότι αφήνει κανείς το μωρό πάνω στο κρεβάτι και φεύγει χαχα πιστεύω ότι είσαι πάνω στο κρεβάτι μαζί του γυρνάς από την άλλη που σε γοναξε ο σύζυγος και τσουπ τρώει μια τούμπα. Η ας πούμε ότι κοιμάστε και κάνει ακροβατικό και φεύγει από κάπου που ούτε καν φανταζόσουν :p   Η κακή στιγμή που λέμε. Το ένα δευτερόλεπτο που γύρισες από την άλλη ... γιατί τόσο θέλει δεν θέλει παραπάνω. Μπορεί να συμβεί στον κάθε ένα. Όσο προσεκτικός και να είσαι. Τώρα για επείγοντα κ τέτοια δεν έχω πάει και δεν γνωρίζω τι γίνεται και ποσά μωρα έχουν φύγει από αυτό. Απλά επειδή έχω μιλήσει με πολλούς παιδιάτρους είναι κάτι που συμβαίνει σχεδόν σε όλους και συχνό φαινόμενο. Συνήθως δεν έχει συνέχεια πάντως έχει αίσιο τέλος. Όπως και η κάθε τούμπα που τρώνε όταν αρχίζουν και περπατάνε. Και προφανώς δεν τα προλαβαίνεις πάντα. :) 

εvταξει αμα εφευγε τοσο απλα θα πεφταvε καθε μερα απο 10 φορες .Ειvαι κατι που συμβαιvει αλλα δεv ειvαι καθολου οκ ειvαι σοβαρη απροσεξια  βλακεια του γοvιου κ ας συμβαιvει. οταv εχεις το μωρο καπου η το κρατας η το εχεις ασφαλη vα μηv μπορει vα πεσει σε εvα δευτερολεπτο αμα πεσει σε εvα δευτερολεπτο σημαιvει οτι το αφησες στηv ακρη του κρεβατιου κ μιλαγες με τοv αvτρα σου. Δεv ειvαι η κακια στιγμη ειvαι εvτελως προβλεψιμο. 

Η συγκιμηση επισης εχει καvοvες ασφαλειας που δεv υπαρχει τροπος vα πεσει το μωρο σε καμια περιπτωση εκτος αv κοιμηθεις κ σηκωθει ορθιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

εvταξει αμα εφευγε τοσο απλα θα πεφταvε καθε μερα απο 10 φορες .Ειvαι κατι που συμβαιvει αλλα δεv ειvαι καθολου οκ ειvαι σοβαρη απροσεξια  βλακεια του γοvιου κ ας συμβαιvει. οταv εχεις το μωρο καπου η το κρατας η το εχεις ασφαλη vα μηv μπορει vα πεσει σε εvα δευτερολεπτο αμα πεσει σε εvα δευτερολεπτο σημαιvει οτι το αφησες στηv ακρη του κρεβατιου κ μιλαγες με τοv αvτρα σου. Δεv ειvαι η κακια στιγμη ειvαι εvτελως προβλεψιμο. 

Η συγκιμηση επισης εχει καvοvες ασφαλειας που δεv υπαρχει τροπος vα πεσει το μωρο σε καμια περιπτωση εκτος αv κοιμηθεις κ σηκωθει ορθιο.

Πάλι τα ίδια :p Καλά δεν συνεχίζω άλλο τον διάλογο δεν έχει νόημα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 said:

εvταξει αμα εφευγε τοσο απλα θα πεφταvε καθε μερα απο 10 φορες .Ειvαι κατι που συμβαιvει αλλα δεv ειvαι καθολου οκ ειvαι σοβαρη απροσεξια  βλακεια του γοvιου κ ας συμβαιvει. οταv εχεις το μωρο καπου η το κρατας η το εχεις ασφαλη vα μηv μπορει vα πεσει σε εvα δευτερολεπτο αμα πεσει σε εvα δευτερολεπτο σημαιvει οτι το αφησες στηv ακρη του κρεβατιου κ μιλαγες με τοv αvτρα σου. Δεv ειvαι η κακια στιγμη ειvαι εvτελως προβλεψιμο. 

Η συγκιμηση επισης εχει καvοvες ασφαλειας που δεv υπαρχει τροπος vα πεσει το μωρο σε καμια περιπτωση εκτος αv κοιμηθεις κ σηκωθει ορθιο.

Εντάξει θέλει προσοχή δεν το συζητάμε. Σε μια γνωστή μου που τη θεωρώ πολύ καλή μητέρα της έτυχε όταν πήρε το παιδί για ύπνο στο δικό της κρεβάτι επειδή ήταν άρρωστο..όταν αποκοιμήθηκε και αυτή αυτό κάποια στιγμή ξύπνησε σύρθηκε και έπεσε. Βεβαια το παιδάκι ήταν λίγο μεγαλύτερο ενάμισυ με δύο χρ κάπου. Δε θέλει και πολύ, είναι η κακια στιγμή που λένε. Ούτε ξέρουμε τις συνθήκες που μπορεί να συμβεί. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2020 at 3:54 ΜΜ, Efst είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! Έχω ένα αγοράκι 6 μισή μηνων... Πριν λίγες ώρες έπεσε από το κρεβάτι και φυσικά έχω χάσει τ γη κάτω απτα πόδια μου... Πήρα την παιδίατρο τηλέφωνο μ είπε τα κλασσικά παρακολούθηση κλπ γ 48 ώρες.. Έχει ξαναπέσει όταν ήταν 5 μηνων και ξαφνικά γύρισε γ πρώτη φορά, τότε είχε πέσει απτν καναπέ και φυσικά από μικρότερο ύψος απ ότι τώρα. Το ύψος απ όπου έπεσε είναι περίπου 60 πόντοι.. Κορίτσια έχω πανικοβληθει...μεχρι στιγμής είναι το μωρό π ξέρω αλλά δεν μπορεί ν ηρεμήσει η ψυχή μου... 

Καλησπέρα, αρχικά εύχομαι να είναι καλά το παιδάκι σου. Προσπάθησε να ηρεμήσεις γιατί δεν χρειάζεται πανικός, να είσαι ψύχραιμη. Καμία από όσες γράφουμε, δεν είναι εδώ για να κρίνει αν είσαι καλή μητέρα. Είσαι η καλύτερη μητέρα για το παιδί σου. Ατυχήματα συμβαίνουν σε όλους και όταν έχουν αίσιο τέλος πρέπει να μας βάζουν σε σκέψη. Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού, φρόντισε το μωράκι σου και από εδώ και πέρα να σκέφτεσαι ότι τα παιδιά ξέρουν πως να αντιδράσουν σε αυτά που γνωρίζουν. Σε οτιδήποτε καινούργιο πρέπει να είσαι εσύ ένα βήμα μπροστά, κοινώς να το προβλέψεις για να περιορίσεις τις πιθανότητες ατυχήματος. 

Επίσης για να χαλαρώσεις λίγο η παιδίατρος μου είχε πει ότι η φύση έχει προνοήσει και έχει κάνει τα μωρά πιο ανθεκτικά από όσο φαίνονται. Και πάλι χωρίς να σημαίνει ότι παύουμε να είμαστε πλήρως υπεύθυνοι της ακεραιότητάς τους.

Και μακρυά το μωρό από το κρεβάτι σου, εκτός αν είναι σε λίκνο ή κούνια. Με όλο το θάρρος και την ειλικρινή συμπάθειά μου το γράφω αυτό. Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2020 at 6:40 ΠΜ, Efst είπε:

Φυσικά και θα τα αφήσουμε να κάνουμε τις δουλειές μας τις δουλειές τους κλπ δεν γίνεται να είσαι συνέχεια πάνω απτ μωρό εκτός κ αν έχεις άνθρωπο να σ κάνει τα υπόλοιπα... Όσο να πεις ένα χτύπημα είναι ένα χτύπημα και σας ξαναλέω ότι έχω Ρ φόβο των αιματωματων κυρίως.. Που εμφανίζονται αργότερα αλλά δεν μπορούμε να τ ξέρουμε.. Όπως και να χει Ο Θεός και η Παναγιά να τα φυλάνε γτ τουλάχιστον εγώ είμαι ανάξια να προσέχω το μωρό μου 100%..παντα κάτι θα μ ξεφύγει και να τα τώρα... 

Έτσι είναι .. δεν μπορείς να τα προβλέπεις όλα :) Εσυ κανείς ότι καλύτερο μπορείς. Κάποιος που δεν το έχει πάθει μπράβο του συγχαρητήρια. Όχι όμως εμείς που το παθαίνουμε δεν είμαστε καλοί γονείς 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω πανω κατω τι θελει να πει η @ninaki80..ισωσ δεν μπορει να το εκφρασει σωσταα..κ επειδη δεν μπορουμε να κανουμε διαλογο λιγο μπερδευμαστε..

Εχω να σασ πω πωσ κ εγω..ειμαι απο αυτεσ τισ μαμαδεσ που μασ εχει πεσει το μωρακι..κ ασ ειχα οδηγιεσ απο τον παιδιατρο να προσεχω τα ατυχηματα..( γραπτεσ κιολασ..) κ οχι για να δικαιολογηθω..αλλα ηταν λιγοτερο απο 6 μηνων..γυρω στουσ 4 αν θυμαμαι καλα..την ειχα στη μεση του κρεβατιου κ πηγα για λιγο στην κουζινα ( ενω κοιμοταν ολα αυτα).κ ακουω κλαμα..1η φορα γυριζε..αλλη φορα δεν ειχε ξανακουνηθει..κ ομωσ εγινε..κ φυσικα εγω εφταιγα.ευτυχωσ ολα ηταν καλα κ απο τον φοβο τησ εκλαιγε..δεν ειχε ζτυπησει καπου...ακομη με κατηγορω..αλλα αυτο σςν σημαινει πωσ εγινε απο αδιαφορια..αυτην ηταν η 1η κ η τςλευταια φορα που εγινε κατι τετοιο..κ τωρα με το 2ο προσεχω διπλα..

Αλλα.παλι βρε κοριτσια..παλι εχω το φοβο μην συμβει κατι..1 ζευγαρι ματια δεν φτανει για να τα βλεπει ολα..εχω κ την μεγαλη που φοβαμαι να τισ αφησω μονεσ..φοβαμαι μην τησ κανει κατι αθελα τησ..να παιξει θελει αλλα ποτε δεν ξερεισ..κ τουλατετα που παω..τρεχοντασ βγαινω..κ αυτα τα δευτερολεπτα που γυρνασ την πλατη ενασ αιωνασ ειναι για τα παιδια..στο δευτερολεπτο μπορει να συμβει το οτιδηποτε...

Ουφ..

Τεσπα.. @Efst πωσ ειναο το μωτακι σου?? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έχω έναν μπεμπούλη 2 μηνών κ κάτι. Τον είχα καθιστό στην ποδιά μου και με το αριστερό χέρι στήριζα το κεφαλάκι του. Πήγα να αλλάξω σταση και όπως ψιλοσηκωθηκα βρέθηκε το κεφαλάκι του πιο πάνω από το χέρι μου κ έτσι έπεσε ο αυχένας του προς τα πίσω με δυναμη σχετικα.εχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία?

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Foteini Kon. είπε:

Έχω έναν μπεμπούλη 2 μηνών κ κάτι. Τον είχα καθιστό στην ποδιά μου και με το αριστερό χέρι στήριζα το κεφαλάκι του. Πήγα να αλλάξω σταση και όπως ψιλοσηκωθηκα βρέθηκε το κεφαλάκι του πιο πάνω από το χέρι μου κ έτσι έπεσε ο αυχένας του προς τα πίσω με δυναμη σχετικα.εχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία?

 

 

Σε τέτοια ηλικία όχι. Αν θυμάμαι καλά ο δικός μου έπεσε από το κρεβάτι (το δικό μας )στους 8 μήνες μια φορά. Και σήμερα έπεσε από την κούνια του το πρωί όταν ξύπνησε και εξερευνούσε... δεν έχω καταλάβει ακόμα πως το κατάφερε και σκαρφάλωσε τα κάγκελα. Πάντως από ότι κατάλαβα εσένα δεν σου έπεσε στο πάτωμα ... απλά ο αυχένας του πήγε προς τα πίσω με δύναμη. Έκλαψε ; Η όχι ; Εσυ πως τον βλέπεις είναι καλά τώρα ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Σε τέτοια ηλικία όχι. Αν θυμάμαι καλά ο δικός μου έπεσε από το κρεβάτι (το δικό μας )στους 8 μήνες μια φορά. Και σήμερα έπεσε από την κούνια του το πρωί όταν ξύπνησε και εξερευνούσε... δεν έχω καταλάβει ακόμα πως το κατάφερε και σκαρφάλωσε τα κάγκελα. Πάντως από ότι κατάλαβα εσένα δεν σου έπεσε στο πάτωμα ... απλά ο αυχένας του πήγε προς τα πίσω με δύναμη. Έκλαψε ; Η όχι ; Εσυ πως τον βλέπεις είναι καλά τώρα ; 

Σ'ευχαριστώ Irina095 για την ανταπόκριση. Όχι όχι δεν μου έπεσε απ'τα χέρια κ δεν έκλαψε καθόλου. Γενικά νορμάλ μου φαίνεται έφαγε κανονικά και γελάει . Απλώς έχουμε κ τους κολικούς κ επειδή κάποιες στιγμές το απόγευμα ήταν ανήσυχος δεν ξέρω αν ήταν μήπως απ'τους κολικούς. Πήρα και την παιδίατρο κ Μ είπε πως δεν νομίζει να χτύπησε. Απλώς εγώ φοβήθηκα πολύ γιατί πάντα ως τώρα κρατούσα με πολύ προσοχή το κεφαλάκι του κ σήμερα δεν κατάλαβα πως μου ξέφυγε

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Foteini Kon. είπε:

Σ'ευχαριστώ Irina095 για την ανταπόκριση. Όχι όχι δεν μου έπεσε απ'τα χέρια κ δεν έκλαψε καθόλου. Γενικά νορμάλ μου φαίνεται έφαγε κανονικά και γελάει . Απλώς έχουμε κ τους κολικούς κ επειδή κάποιες στιγμές το απόγευμα ήταν ανήσυχος δεν ξέρω αν ήταν μήπως απ'τους κολικούς. Πήρα και την παιδίατρο κ Μ είπε πως δεν νομίζει να χτύπησε. Απλώς εγώ φοβήθηκα πολύ γιατί πάντα ως τώρα κρατούσα με πολύ προσοχή το κεφαλάκι του κ σήμερα δεν κατάλαβα πως μου ξέφυγε

 

Πάντως από αυτά που περιγράφεις κιόλας δεν φαίνεται να έχει κάτι. Εμένα η παιδίατρος γενικά μου είχε πει παρακολούθηση για ένα 24 ωρο για υπνηλία , εμετό η κλάμα. Αλλά εφόσον φέρεται όπως συνήθως δεν νομίζω ότι τον ενοχλεί κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 19/10/2008 at 9:19 ΠΜ, iro είπε:

Κοιμόταν ήρεμη, πετάγομαι για ένα λεπτό στο μπάνιο, ακούω γδούπο και κλάμα. Τρέχω - το μωρό μπρούμητα στο ξύλινο πάτωμα, δίπλα από το κρεβάτι μου.

 

Κλαίει αλλά εξακολουθεί να κοιμάται (έκλαιγε με τα ματάκια κλειστά), για 1 λεπτό μόνο έντονο κλάμα. Τη θηλάζω και πίνει γάλα για 3 λεπτά (κανονικές θηλαστικές κινήσεις, αυτές που κάνει πάντα). Κοιμάται αμέσως και τώρα ακόμη κοιμάται, αναπνέοντας κανονικά. Δεν δείχνει να πονάει, έπεσε πριν από 20 λεπτά.

 

Τη βρήκα με τα χεράκια στο στέρνο, μπορεί αυτό να μείωσε την ένταση του πεσίματος.

 

Ξέρω οτι θα πρέπει να την παρακολουθώ για 3 24ωρα - εκείνο που δεν ξέρω είναι πως να χτυπήσω τον εαυτό μου για αυτό που έγινε. Μ' αρέσει που θεωρούμαι και υπεύθυνη μάνα. Ντρέπομαι για τον εαυτό μου - τι να κάνω για βοηθήσω το μωρό; Φοβάμαι, φοβάμαι, τρελλαίνομαι για αυτό που έκανα στο παιδί.

 

Δεν είμαι καλά.

Καλημέρα,δεν έχω ιδέα πως χειριζόμαστε τη συγκεκριμένη σελίδα!Είμαι πολύ ταραγμένη.Μπήκα στο google και πάτησα πτώση παιδιού.Βρήκα τις δικές σας απαντήσεις και εμπειρίες και σκέφτηκα να καταθέσω και εγώ τη δική μου,μήπως και νιώσω ελάχιστα καλύτερα.Η διαφορά είναι ό,τι εγώ ΕΡΙΞΑ τη μικρούλα μου (4 μηνών στο πάτωμα).Κοιμόμουν ,είχα μόλις θηλάσει και την είχα ακόμα πάνω μ.Αποκοιμήθηκα .Στον ύπνο μου είδα φίδι και κουνήθηκα και την έριξα.Ξύπνησα στο δευτερόλεπτο.Νιώθω απαίσια.Θήλασε τραγούδησε (με τον τρόπο της)και πάλι κοιμήθηκε.Δεν το χωράει ο νούς μου τι της έκανα ,τοσο μικρό και αξιαγάπητο πλασματάκι.Δεν μπορώ και να κλάψω που πολύ θα το ήθελα....

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, elsawhy είπε:

Καλημέρα,δεν έχω ιδέα πως χειριζόμαστε τη συγκεκριμένη σελίδα!Είμαι πολύ ταραγμένη.Μπήκα στο google και πάτησα πτώση παιδιού.Βρήκα τις δικές σας απαντήσεις και εμπειρίες και σκέφτηκα να καταθέσω και εγώ τη δική μου,μήπως και νιώσω ελάχιστα καλύτερα.Η διαφορά είναι ό,τι εγώ ΕΡΙΞΑ τη μικρούλα μου (4 μηνών στο πάτωμα).Κοιμόμουν ,είχα μόλις θηλάσει και την είχα ακόμα πάνω μ.Αποκοιμήθηκα .Στον ύπνο μου είδα φίδι και κουνήθηκα και την έριξα.Ξύπνησα στο δευτερόλεπτο.Νιώθω απαίσια.Θήλασε τραγούδησε (με τον τρόπο της)και πάλι κοιμήθηκε.Δεν το χωράει ο νούς μου τι της έκανα ,τοσο μικρό και αξιαγάπητο πλασματάκι.Δεν μπορώ και να κλάψω που πολύ θα το ήθελα....

Δεν ξερω τι να σου πω για να πάρωαπο πανω σου τισ τυψεισ ...αν ψαξεισ για το συγκεκριμενο θεμα σιγουρα θα βρεισ κ αλλεσ τετοιεσ περιπτωσεισ...που καμμια μα καμμια απο μασ δεν ηθελε να συμβει..

Η κουραση κ η αυπνια δυστυχωσ εχουν κ τετοια αποτςλεσματα..αυτο δεν σε κανει κακια μανα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...