Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνωμες για απασχοληση μωρου 9 μηνων!


Recommended Posts

Καλησπερα μαμαδες , εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων ζωρο και παμπονηρο. θελει συνεχως αγκαλια και γκρινιαζει αν της αφησεις μονη της για 1 λεπτο , δεν μπορω να την αφηνω να κλαιει και την λυπαμαι αλλα και δεν θελω να ακουνε απο την γειτονια οτι κλαιει ενα μωρο συνεχεια και νιωθω οτι ενοχλουμε (αληθεια το ειχατε και εσεις αυτο? ) , οποτε με κανει οτι θελει το σκατουλι  και καταληγουμε να ειμαστε μονιμα αγκαλια. τρωω με την μπεμπα αγκαλια, ετοιμαζομαι με ενα παιδι να στριφογυρναει στο κρεβατι και φοβαμαι μην πεσει απο κατω. οποτε ειμαι στην τσιτα 24ωρες το 2ωρο.   ψαχνω να βρω κατι να το απασχολω για λιγο οταν θελουμε να φαμε πχ η πριν βγουμε βολτα με το καροτσι οσο ετοιμαζομαστε η οσο περιμενει να της βαλω φαι. η αν θελω να κανω καμια δουλεια στο σπιτι.

στο παρκο θα κατσει λιγο αλλα θα γκρινιαξει μετα απο λιγο, πιστευω την εγκλωβιζει . στο καρεκλακι φαγητου επισης θα κατσει αλλα αν μας χασει απο το οπτικο πεδιο κλαιει , παιχνιδια αν της βαλεις πανω στο τραπεζακι  θα παιξει λιγι αλλα τα ριχνει κατω και γκρινιαζει. 

σκεφτηκα την στρατα να την εχω κοντα μου ,  να παιζει με τα παιχνιδακια που εχει πανω και να μην νιωθει και εγκλωβισμενη.  αν και η παιδιατρος μας ειχε πει δεν το πολυ θελει γιατι παταει στις μυτες.

Για πειτε καμια ιδεα και εσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γειά σου! 

έχεις δοκιμάσει το mei tai ? 

είναι μαρσιππος. 

Εμένα είναι το μόνο που με έσωζε, είχα παρόμοια κατάσταση. 

 

παράλληλα είχα φτιάξει μια κατασκευή απο κάποιο παιχνίδι, που το έβαζα από πάνω της όπως καθόταν ,   

παρε παραδειγμα το σκελετό μιας κούνιας indoor.

 

κρεμάς εκεί με κρίκους (όχι σχοινιά! προσοχή θεμα ασφάλειας!) που ανοίγουν,  (πως είναι οι κρίκοι της κουρτίνας του μπανιου υπάρχουν τετοιοι για μωρά είχα αγοράσει απο amazon νομίζω)

διαφορα αντικείμενα που μπορεί να κρατήσει ένας κρίκος, 

για παράδειγμα, κουδουνίστρες, ζωάκια,  παιχνίδια για μωρά, απλά κρεμαστά, οπότε έχει ενδιαφέρον να τα πιασει καθώς ειναι ξαπλωτή η καθιστή, 

να τα κουνήσει με χέρια ποδια κλπ. 

 

ειχα κρεμασει και ενα μαλακό βρεφικό βιβλιαράκι και το διάβαζε γυρνώντας τις σελίδες στον αέρα!  ή άλλες φορές είχε όρεξη να τα κλωτσάει!

 

Κάθε τόσο τα αλλαζεις αυτά. 

 

μου ακούγεται λίγο σαν παιδάκι υπερκινητικό (το μυαλό ζητάει αρκετά συχνά γρήγορα ερεθίσματα) οπότε θέλει λιγο να την ηρεμείς στα ενδιάμεσα στοχευμένα με 

σωματική κίνηση  ( μπάλα μεγαλη, κάθεσαι πάνω της μαζί με το μωρό και κάνεις bounce με νανουρισμα) 

κ τον μάρσιππο κάνοντας δουλειες σπιτιού.

 

εγώ είχα εξοικειωθεί και έκανα διάδρομο περπάτημα με τη μικρη στο μάρσιππο. 

 

έχει μεγάλη σημασία να εναλάσσεις, ηρεμία, με δράση, κάθε τόσο.   

Θα βοηθήσει να κατανοεί ότι υπαρχουν στιγμές που τα πράγματα είναι αργά και ήσυχα, και κάποιες που έχουν ερεθισματα κανουμε θορυβο, παίζουμε μουσική, κουνάμε μουσικά όργανα

 (ένα απλό-  καθαρό διαφανές μπουκάλι σαπουνιού πιάτων,  χωρίς αυτοκόλλητο,  με μέσα, ένα ξύλινο κομμάτι jenga πχ κάνει τον απίστευτο θόρυβο, το κουνάς το ζουλάς κλπ )  

θα της δώσει ένα ρυθμό,  τον οποίο και μετά θα ακολουθεί καθώς μεγαλώνει, και βοηθά στην αντίληψη του περιβάλλοντος, 

το να το κάνεις αυτό στοχευμένα, με βοηθήματα και την φωνή σου , συνειδητότητα για το πως μιλάς. 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, _angelina είπε:

Καλησπερα μαμαδες , εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων ζωρο και παμπονηρο. θελει συνεχως αγκαλια και γκρινιαζει αν της αφησεις μονη της για 1 λεπτο , δεν μπορω να την αφηνω να κλαιει και την λυπαμαι αλλα και δεν θελω να ακουνε απο την γειτονια οτι κλαιει ενα μωρο συνεχεια και νιωθω οτι ενοχλουμε (αληθεια το ειχατε και εσεις αυτο? ) , οποτε με κανει οτι θελει το σκατουλι  και καταληγουμε να ειμαστε μονιμα αγκαλια. τρωω με την μπεμπα αγκαλια, ετοιμαζομαι με ενα παιδι να στριφογυρναει στο κρεβατι και φοβαμαι μην πεσει απο κατω. οποτε ειμαι στην τσιτα 24ωρες το 2ωρο.   ψαχνω να βρω κατι να το απασχολω για λιγο οταν θελουμε να φαμε πχ η πριν βγουμε βολτα με το καροτσι οσο ετοιμαζομαστε η οσο περιμενει να της βαλω φαι. η αν θελω να κανω καμια δουλεια στο σπιτι.

στο παρκο θα κατσει λιγο αλλα θα γκρινιαξει μετα απο λιγο, πιστευω την εγκλωβιζει . στο καρεκλακι φαγητου επισης θα κατσει αλλα αν μας χασει απο το οπτικο πεδιο κλαιει , παιχνιδια αν της βαλεις πανω στο τραπεζακι  θα παιξει λιγι αλλα τα ριχνει κατω και γκρινιαζει. 

σκεφτηκα την στρατα να την εχω κοντα μου ,  να παιζει με τα παιχνιδακια που εχει πανω και να μην νιωθει και εγκλωβισμενη.  αν και η παιδιατρος μας ειχε πει δεν το πολυ θελει γιατι παταει στις μυτες.

Για πειτε καμια ιδεα και εσεις.

Να σου ζήσει! 

 

Για την ώρα του φαγητού, θα πρότεινα να τρωγατε μαζί ή να συμμετέχει κι εκείνη σε αυτή την στιγμή της οικογένειας. Μπορείς να  βάλεις το καρέκλακι της στο τραπέζι σας και να της δίνεις το φαγητό της, το γιαούρτι της, ψωμάκι, (δεν ξέρω σε τι φάση είσαστε, αν τρώει κομμάτια ή σούπες, ακόμα κι ένα κουτάλι με λίγο φαγητό σε ένα πιάτο μπροστά της ή στο δίσκο θα το χαρεί φαντάζομαι (προετοιμάσου βεβαια για λίγο καθάρισμα παραπάνω). 

 

Σε αντίστοιχη ηλικία είχα φτιάξει "γωνιες" μέσα στο σπίτι. Είχα στρώσει χαλακια σε μέρη του σπιτιού και είχα κουτια/πλαστικές γυαλες με κατάλληλα και διάφορα παιχνίδια για το παιδι, πάνινα βιβλία, μουσικά παιχνίδια κτλ και ασχολουμασταν  αρκετά. 

 

 

10 ώρες πρίν, _angelina είπε:

ετοιμαζομαι με ενα παιδι να στριφογυρναει στο κρεβατι και φοβαμαι μην πεσει απο κατω

 

 

Εναλλακτικές που μου έρχονται είναι η κούνια αν είναι στο ίδιο δωμάτιο, το πάρκο αν γίνεται να μεταφερθεί και το καρότσι αν είναι εντός σπιτιού. Διαφορετικά θα έβαζα ένα χαλακι με δύο παιχνιδάκια μπροστά μου ώστε να είμαι σίγουρη πως δεν θα πέσει, γιατί η αλήθεια είναι πως όλα τα μωρά πέφτουν κάποια στιγμή από το κρεβάτι όσο ήσυχα κι αν είναι. 

 

Μάρσιπο που αναφέρθηκε παραπάνω ίσως είναι μια λύση, εμένα δεν με βόλευε μέσα στο σπίτι αλλά για τις βόλτες το λάτρεψα! 

 

 

Περπατούρα είχαμε,  δεν την χρησιμοποιεις όμως πολύ. Είναι για λίγα λεπτά μέσα στην μέρα μία δύο φορές. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολη περίοδος. Θυμάμαι ότι και με τον γιο μου είχα ζοριστεί πολύ σ' εκείνη τη φάση, γιατί ήταν ακριβώς όπως τα περιγράφεις. Σε πάρκο δεν κάθισε ποτέ και στο καρέκλι γκρίνιαζε συνέχεια.

Έχει αρχίσει να μπουσουλάει η μικρή σου; Αν ναι, βάζε την στο πάτωμα. Φτιάξε έναν χώρο στο σαλόνι με μαλακό χαλάκι και κατέβασε μερικά παιχνίδια εκεί. Στην κουζίνα, δίνε της τάπερ να παίζει κάτω όσο μαγειρεύεις. 

Στον μάρσιπο τον έβαζα μέχρι μια ηλικία, αλλά κάπου στους 10 μήνες το έκοψα γιατί ήταν και βαρύς και μου πιανόταν η μέση. Περπατούρα δεν πήρα ποτέ γιατί ήξερα κι εγώ ότι δεν κάνει.

Υπομονή! Είναι στη φάση που ο εγκέφαλος είναι πιο ανεπτυγμένος από το σώμα. Θέλουν να κάνουν πράγματα και δεν μπορούν, κι αυτό όπως είναι φυσικό τα εκνευρίζει. Όσο περνάει ο καιρός θα είναι όλο και καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 13/8/2022 at 1:23 ΜΜ, _angelina είπε:

Καλησπερα μαμαδες , εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων ζωρο και παμπονηρο. θελει συνεχως αγκαλια και γκρινιαζει αν της αφησεις μονη της για 1 λεπτο , δεν μπορω να την αφηνω να κλαιει και την λυπαμαι αλλα και δεν θελω να ακουνε απο την γειτονια οτι κλαιει ενα μωρο συνεχεια και νιωθω οτι ενοχλουμε (αληθεια το ειχατε και εσεις αυτο? ) , οποτε με κανει οτι θελει το σκατουλι  και καταληγουμε να ειμαστε μονιμα αγκαλια. τρωω με την μπεμπα αγκαλια, ετοιμαζομαι με ενα παιδι να στριφογυρναει στο κρεβατι και φοβαμαι μην πεσει απο κατω. οποτε ειμαι στην τσιτα 24ωρες το 2ωρο.   ψαχνω να βρω κατι να το απασχολω για λιγο οταν θελουμε να φαμε πχ η πριν βγουμε βολτα με το καροτσι οσο ετοιμαζομαστε η οσο περιμενει να της βαλω φαι. η αν θελω να κανω καμια δουλεια στο σπιτι.

στο παρκο θα κατσει λιγο αλλα θα γκρινιαξει μετα απο λιγο, πιστευω την εγκλωβιζει . στο καρεκλακι φαγητου επισης θα κατσει αλλα αν μας χασει απο το οπτικο πεδιο κλαιει , παιχνιδια αν της βαλεις πανω στο τραπεζακι  θα παιξει λιγι αλλα τα ριχνει κατω και γκρινιαζει. 

σκεφτηκα την στρατα να την εχω κοντα μου ,  να παιζει με τα παιχνιδακια που εχει πανω και να μην νιωθει και εγκλωβισμενη.  αν και η παιδιατρος μας ειχε πει δεν το πολυ θελει γιατι παταει στις μυτες.

Για πειτε καμια ιδεα και εσεις.

Καλησπέρα εγώ θα σου πρότεινα να στρώνεις κάτω στο πάτωμα κουβέρτα και να την βάζεις εκεί με διάφορα παιχνίδια. Εγώ τα δικά μου τα έβαζα και σε στράτα στην ηλικία που είναι η δικιά σου. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και σε jumperoo που είναι κάποια με παιχνιδάκια και χοροπηδάει κιόλας. Μετά δεν ξέρω αν έχεις αγοράσει και γυμναστήριο η κανένα αρκουδάκι που θα τραγουδάει ασταμάτητα τραγουδάκια και θα αλλάζει χρώματα και θα κάτσει να το παρακολουθεί για λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...