Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

On 19/12/2020 at 1:16 ΜΜ, Reo είπε:

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την περίοδο μετά τον θηλασμό. Γέννησα πριν 8,5 μήνες και θήλασα το μωρό μου έως τους 6 με 6,5 μήνες. Με το που έκοψα το θηλασμό μου ήρθε περίοδος. Μου έχει έρθει δύο με τρεις φορές έως τώρα. 

 

Ωστόσο δεν είναι η ίδια όπως πριν. Έχω λιγότερες κράμπες αλλά αυτό που με ανησυχεί κυρίως είναι ότι το στήθος μου δεν πρηζεται πλέον καθόλου ενώ πριν την εγκυμοσύνη πρηζοταν αν όχι βδομάδες, μέρες πριν και ήταν πολύ ευαίσθητο. Αναρωτιέμαι για το τι μπορεί να συμβαίνει. Έχει καμία σας παρομοια εμπειρία?

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι έχουμε ξεκινήσει προσπαθειες για το δεύτερο χωρίς επιτυχία και αναρωτιέμαι αν φταίει το ότι οι ορμόνες μου δεν έχουν γυρίσει στο φυσιολογικό. 

Κ εμένα τελείως διαφορετική η περίοδος μετά τη γέννα ( συμπτώματα, διάρκεια, ροή),μην ανησυχείς όλες τα ίδια βλέπω...

Το ότι πιάνεις εύκολα μετά από μια γέννα είναι σχετικό. Το εύκολα μπορεί να είναι κάποιοι μήνες, όχι απαραίτητα η πρώτη και η δεύτερη προσπάθεια. Εύχομαι γρήγορα εγκυουλα :)

4 ώρες πρίν, Alverou είπε:

 Μετα την γεννα η περιοδος αλλάζει αρκετα. Μετα την πρωτη μου γεννα δεν είχα πλέον πόνους περιόδου (ενώ σφάδαζα στους πόνους τις πρώτες 2 μέρες) και ενώ είχα μεγαλύτερη ροή από πριν η περίοδος κρατούσε 1 μέρα λιγότερο. Τώρα που αδιαθέτησα ξανά μετά την δεύτερη γέννα είναι ακόμα πιο τρελή η περίοδος μου, αδιαθετώ μέχρι στιγμής κάθε 19 μέρες με διάρκεια περιόδου 3 ημερών. 

Πόσο καιρό έχεις που γεννησες; Εμένα μου έρχεται κάθε 23 μέρες ενώ παλιότερα στις 28 . Μίλησες με γυναικολόγο; Μου φαίνεται πολύ λίγο 19 μέρες. Ίσως ακόμη θέλει προσαρμογή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας όλες! :) Απ' ότι φαίνεται δεν είμαι η μόνη τελικά... Alverou, αυτό που λες με τους πόνους, το έχω κι εγώ. Πριν γεννήσω ήθελα σχεδόν πάντα ένα παυσίπονο την πρώτη μέρα της περιόδου, ειδικά αν μ' έπιανε το βράδυ κι ήθελα να κοιμηθώ. Μετά τη γέννα, όσες φορές μου έχει έρθει, δεν την καταλαβαίνω :)

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Annitamik said:

Πόσο καιρό έχεις που γεννησες; Εμένα μου έρχεται κάθε 23 μέρες ενώ παλιότερα στις 28 . Μίλησες με γυναικολόγο; Μου φαίνεται πολύ λίγο 19 μέρες. Ίσως ακόμη θέλει προσαρμογή

Τον Αυγουστο γέννησα και μου εχει ερθει συνολικά 3 φορές περίοδος, δεδομένου οτι θηλάζω δεν εχει ομαλοποιηθεί πλήρως ακόμα. Εαν δω πως συνεχίζει στο ιδιο μοτιβο φυσικα και θα μιληαω με τον γυναικολογο μου. :)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Alverou είπε:

Τον Αυγουστο γέννησα και μου εχει ερθει συνολικά 3 φορές περίοδος, δεδομένου οτι θηλάζω δεν εχει ομαλοποιηθεί πλήρως ακόμα. Εαν δω πως συνεχίζει στο ιδιο μοτιβο φυσικα και θα μιληαω με τον γυναικολογο μου. :)

Α πρόσφατα γέννησες , μάλλον για αυτό ... Να χαίρεσαι το μωράκι σου , όπως και το μεγάλο παιδάκι!!! 

Και μένα μου μειώθηκε πολύ ο κύκλος και μου αυξήθηκε η διάρκεια των ημερών, νιώθω ότι έχω συνεχώς περίοδο...Μου λείπει η παλιά μου περίοδος , χωρίς τους πόνους βέβαια:-?

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2020 at 4:11 ΜΜ, Super.mum είπε:

Εγώ θα σου πω ότι θήλαζα τον πρώτο μου γιο όταν έμεινα έγκυος στον δεύτερο. Και ήταν ακόμα 7 μηνών τότε και φαντάσου ότι θηλάζαμε πολύ συχνά όχι λίγο όπως εσείς τώρα που είναι μεγαλύτερη η κορούλα σου. Όποτε για εμένα δεν έπαιξε ρόλο ότι θηλάζω .. από θέμα γονιμότητας. Το δύσκολο ήταν όταν ο γιατρός μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει να συνεχίσω κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και τον θηλασμό και εγώ αυτό δεν το ήξερα και μου ήρθε πολύ βαρύ. Όποτε αναγκάστηκα μέσα σε 2 μήνες το κόψαμε μέχρι τον ένατο. Απλά να το γνωρίζεις αυτό σε περίπτωση που δεν το ξέρεις ότι δεν αναλαμβάνουν όλοι οι γιατροί εγκυμοσύνη και θηλασμό μαζί.

Χαιρομαι πολύ που το ακουω!! Ελπιζω να ερθει κ σε μενα συντομα μια 2η εγκυμοσυνη, που να μην μπω στην διαδικασια να πιεσω την μικρη μου να αποθηλασει, αφου ακομα το θελει...αν φταει κ φυσικα αυτο!! 

Βασικα πρωτη φορα το ακουω αυτο οτι ισως να μην σε αναλαμβανει γιατρος!! Λογικα δεν θελουν να παρουν το ρισκο καποιας επιπλοκης...

 

On 19/12/2020 at 6:16 ΠΜ, Reo είπε:

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την περίοδο μετά τον θηλασμό. Γέννησα πριν 8,5 μήνες και θήλασα το μωρό μου έως τους 6 με 6,5 μήνες. Με το που έκοψα το θηλασμό μου ήρθε περίοδος. Μου έχει έρθει δύο με τρεις φορές έως τώρα. 

 

Ωστόσο δεν είναι η ίδια όπως πριν. Έχω λιγότερες κράμπες αλλά αυτό που με ανησυχεί κυρίως είναι ότι το στήθος μου δεν πρηζεται πλέον καθόλου ενώ πριν την εγκυμοσύνη πρηζοταν αν όχι βδομάδες, μέρες πριν και ήταν πολύ ευαίσθητο. Αναρωτιέμαι για το τι μπορεί να συμβαίνει. Έχει καμία σας παρομοια εμπειρία?

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι έχουμε ξεκινήσει προσπαθειες για το δεύτερο χωρίς επιτυχία και αναρωτιέμαι αν φταίει το ότι οι ορμόνες μου δεν έχουν γυρίσει στο φυσιολογικό. 

εμενα μου ειρθε στον 3 μηνα, αν θυμαμαι καλα ενω ακομα θηλασα. 

ενω παλιοτερα ποναγα πολυ, μετα την εγκυμοσυνη δεν καταλαβαινα ποτε ερχοταν και κρατουσε λιγοτερο, -1μερα.  και ουτε εμενα πρήζεται το στηθος μου, καθολου. Τι να πω... 

Τωρα ομως 15 μηνες μετα την εγκυμοσυνη, νομιζω ξεκιναει να ποναει λιγακι παλι η περιοδος μου, 1 εβδομδα πριν ερθει, οπως και παλιοτερα. οχι εντονοι πονοι ομως. και το στηθος μου ακομα δεν πρηζεται οπως παλια, βασικα καθολου. Δεν το εχω νιωσει ακομα οπως παλια. δεν ξερω αν φταιει που θηλασω ακομα.

 

και εμεις εχουμε ξεκινησει προσπαθειες 2 μηνες τωρα...Ηλπιζα για δωρο χριστουγεννιατικο, αλλα χλωμο, ηδη ποναω. θα ερθει η περιοδος μου τα χριστουγεννα....

εσυ ποσο καιρος προσπαθεις?

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Neraidoula88 said:

Χαιρομαι πολύ που το ακουω!! Ελπιζω να ερθει κ σε μενα συντομα μια 2η εγκυμοσυνη, που να μην μπω στην διαδικασια να πιεσω την μικρη μου να αποθηλασει, αφου ακομα το θελει...αν φταει κ φυσικα αυτο!! 

Βασικα πρωτη φορα το ακουω αυτο οτι ισως να μην σε αναλαμβανει γιατρος!! Λογικα δεν θελουν να παρουν το ρισκο καποιας επιπλοκης...

 

εμενα μου ειρθε στον 3 μηνα, αν θυμαμαι καλα ενω ακομα θηλασα. 

ενω παλιοτερα ποναγα πολυ, μετα την εγκυμοσυνη δεν καταλαβαινα ποτε ερχοταν και κρατουσε λιγοτερο, -1μερα.  και ουτε εμενα πρήζεται το στηθος μου, καθολου. Τι να πω... 

Τωρα ομως 15 μηνες μετα την εγκυμοσυνη, νομιζω ξεκιναει να ποναει λιγακι παλι η περιοδος μου, 1 εβδομδα πριν ερθει, οπως και παλιοτερα. οχι εντονοι πονοι ομως. και το στηθος μου ακομα δεν πρηζεται οπως παλια, βασικα καθολου. Δεν το εχω νιωσει ακομα οπως παλια. δεν ξερω αν φταιει που θηλασω ακομα.

 

και εμεις εχουμε ξεκινησει προσπαθειες 2 μηνες τωρα...Ηλπιζα για δωρο χριστουγεννιατικο, αλλα χλωμο, ηδη ποναω. θα ερθει η περιοδος μου τα χριστουγεννα....

εσυ ποσο καιρος προσπαθεις?

Γειά σου Νεραιδουλα! Κι εμείς δύο μήνες προσπαθούμε, αυτό το μήνα πιο εντατικά. Να δούμε... Το Σαββατοκύριακο την περιμένω.. Εσύ?? 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Reo είπε:

Γειά σου Νεραιδουλα! Κι εμείς δύο μήνες προσπαθούμε, αυτό το μήνα πιο εντατικά. Να δούμε... Το Σαββατοκύριακο την περιμένω.. Εσύ?? 

και εμεις ετσι....

εγω την μερα των χριστουγεννων περιμενω.....:-( :-( Τι δωρο εε?? χαχαχαχα

Για να δουμε! αν και πρωτη φορα δοκιμασα την θερμοκρασια που λενε εχεις δεκατα μετα την ωορηξια και αν ειναι να σου ερθει η περιοδος συνηθως η θερμοκρασια σου πεφτει τοτε. το δοκιμασα τωρα και οντως ειχα καθε πρωι 37,2 περιπου και σημερα επεσε στο 36.8 οποτε ...παμε στον επομενο κυκλο...

καλα αποτελεσμετα μας ευχομαι οπως κ να χει!!

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Neraidoula88 said:

και εμεις ετσι....

εγω την μερα των χριστουγεννων περιμενω.....:-( :-( Τι δωρο εε?? χαχαχαχα

Για να δουμε! αν και πρωτη φορα δοκιμασα την θερμοκρασια που λενε εχεις δεκατα μετα την ωορηξια και αν ειναι να σου ερθει η περιοδος συνηθως η θερμοκρασια σου πεφτει τοτε. το δοκιμασα τωρα και οντως ειχα καθε πρωι 37,2 περιπου και σημερα επεσε στο 36.8 οποτε ...παμε στον επομενο κυκλο...

καλα αποτελεσμετα μας ευχομαι οπως κ να χει!!

Α δεν το ήξερα αυτό το κόλπο! Εμενα δε θα πιάσει αυτό γιατί δύο μέρες ήμουν κρεβατωμενη με αμυγδαλιτιδα ξεγυρισμενη. Έχω αρρωστήσει 3-4 φορές από τότε που ξεκίνησε ο μικρός παιδικό. Πότε στη ζωή μου τόσο πολύ. Χάχα. Καλά αποτελέσματα μας εύχομαι όντως και καλές γιορτές! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα ! Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα φαίνεται οτι η περίπτωση μου μάλλον είναι εξαιρετικά σπάνια καθότι διανύω πλέον τον 25ο μήνα χωρίς περίοδο από τότε που γέννησα το παιδί μου.. Βέβαια θα πρέπει να αναφέρω οτι μέχρι και σήμερα (2+ χρόνια) ο θηλασμός συνεχίζεται με αμείωτη συχνότητα καθόλη τη διάρκεια της ημέρας (και της νύχτας). Η αλήθεια είναι οτι έχω μια μικρή ανησυχία λογω της τόσο μεγάλης καθυστέρησης, αλλά οι εξετάσεις μου (αιματολογικές,ορμονικές,τεστ ΠΑΠ κτλ) είναι μια χαρά. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη περίπτωση τόσο μεγάλης καθυστέρησης όπως η δική μου και θα ήθελα αν κάποια που έχει ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα της γαλακτικής αμηνόρροιας να μου πει αν συντρέχει λόγος ανησυχίας στην περίπτωση αυτή. Να σημειώσω οτι σε αυτή τη φάση η διακοπή του θηλασμού δεν είναι κάτι που επιθυμώ καθότι προτιμώ ο απογαλακτισμός να γίνει με φυσικό τρόπο όταν θα έρθει η ώρα του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Maonoki είπε:

Καλησπέρα και από μένα ! Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα φαίνεται οτι η περίπτωση μου μάλλον είναι εξαιρετικά σπάνια καθότι διανύω πλέον τον 25ο μήνα χωρίς περίοδο από τότε που γέννησα το παιδί μου.. Βέβαια θα πρέπει να αναφέρω οτι μέχρι και σήμερα (2+ χρόνια) ο θηλασμός συνεχίζεται με αμείωτη συχνότητα καθόλη τη διάρκεια της ημέρας (και της νύχτας). Η αλήθεια είναι οτι έχω μια μικρή ανησυχία λογω της τόσο μεγάλης καθυστέρησης, αλλά οι εξετάσεις μου (αιματολογικές,ορμονικές,τεστ ΠΑΠ κτλ) είναι μια χαρά. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη περίπτωση τόσο μεγάλης καθυστέρησης όπως η δική μου και θα ήθελα αν κάποια που έχει ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα της γαλακτικής αμηνόρροιας να μου πει αν συντρέχει λόγος ανησυχίας στην περίπτωση αυτή. Να σημειώσω οτι σε αυτή τη φάση η διακοπή του θηλασμού δεν είναι κάτι που επιθυμώ καθότι προτιμώ ο απογαλακτισμός να γίνει με φυσικό τρόπο όταν θα έρθει η ώρα του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κορίτσι μου καταλαβαίνω να αγχώνεσαι γιατί δεν είναι συνηθισμένο. Προς το παρόν έχω ακούσει περίπτωση με 22 μήνες χωρίς περίοδο. Τεστ παπ πως έκανες? Δεν υποτίθεται ότι πρέπει πρώτα να αδιαθετησεις για να κάνεις? Εγώ προς το παρόν έκλεισα τους 19 μήνες χωρίς περίοδο κ με αγχωνει λίγο κ προς το κομμάτι της εγκυμοσύνης, γιατί μπορεί να μείνω κ να μην το καταλάβω λόγω το ότι δεν έχω περίοδο! Με τον γυναικολόγο σου το έχεις συζητήσει? Απ' ότι διάβασα πάντως είναι καλό να περνάει καιρός χωρίς περίοδο γιατί προφυλασσομαστε κ από καρκίνο της μήτρας κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/12/2020 at 9:40 ΜΜ, Maonoki είπε:

Καλησπέρα και από μένα ! Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα φαίνεται οτι η περίπτωση μου μάλλον είναι εξαιρετικά σπάνια καθότι διανύω πλέον τον 25ο μήνα χωρίς περίοδο από τότε που γέννησα το παιδί μου.. Βέβαια θα πρέπει να αναφέρω οτι μέχρι και σήμερα (2+ χρόνια) ο θηλασμός συνεχίζεται με αμείωτη συχνότητα καθόλη τη διάρκεια της ημέρας (και της νύχτας). Η αλήθεια είναι οτι έχω μια μικρή ανησυχία λογω της τόσο μεγάλης καθυστέρησης, αλλά οι εξετάσεις μου (αιματολογικές,ορμονικές,τεστ ΠΑΠ κτλ) είναι μια χαρά. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη περίπτωση τόσο μεγάλης καθυστέρησης όπως η δική μου και θα ήθελα αν κάποια που έχει ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα της γαλακτικής αμηνόρροιας να μου πει αν συντρέχει λόγος ανησυχίας στην περίπτωση αυτή. Να σημειώσω οτι σε αυτή τη φάση η διακοπή του θηλασμού δεν είναι κάτι που επιθυμώ καθότι προτιμώ ο απογαλακτισμός να γίνει με φυσικό τρόπο όταν θα έρθει η ώρα του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Θα έλεγα ότι σε  θηλασμό χωρίς περιορισμούς, αυτό που σου συμβαίνει είναι το ΝΟΡΜΑΛ. Η περίοδος όταν θηλάζεις κατά βούληση και χωρίς περιορισμούς στο παιδί, συνήθως σταματά τελείως. Δεν σου συμβαίνει κάτι το περίεργο, ίσα ίσα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχει τύχει σε καμία να πονάει κάτω χαμηλά σαν περίοδο στο δεύτερο μισό του κύκλου για τρεις μέρες; Αρχικά νόμιζα για ωορρηξία , αλλά τρεις μέρες δε νομίζω. Έχω ακόμα μέρες για να μου έρθει η περίοδος. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό. Καλή χρονιά σε όλες με υγεία!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Annitamik είπε:

Κορίτσια έχει τύχει σε καμία να πονάει κάτω χαμηλά σαν περίοδο στο δεύτερο μισό του κύκλου για τρεις μέρες; Αρχικά νόμιζα για ωορρηξία , αλλά τρεις μέρες δε νομίζω. Έχω ακόμα μέρες για να μου έρθει η περίοδος. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό. Καλή χρονιά σε όλες με υγεία!!!

θηλαζεις? αμα θηλαζεις κανει συσπασεις η μητρα απο το θηλασμο συμβαινει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

θηλαζεις? αμα θηλαζεις κανει συσπασεις η μητρα απο το θηλασμο συμβαινει. 

Ευχαριστώ για την απάντηση, πρώτη φορά μου έτυχε, ναι θηλάζω ένα χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Σας γράφω και εγώ την δικιά μου περίπτωση τώρα στο δεύτερο μωράκι. Μου ήρθε περίοδος σήμερα ενώ θηλάζω , το μωράκι μου είναι 2 μισή μηνών. Στο πρώτο μου παιδάκι μου είχε έρθει μετά το εξαμινο. Νταξει όμως τόσο νωρίς δεν το περίμενα :/ έχει τύχει σε καμία ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Σας γράφω και εγώ την δικιά μου περίπτωση τώρα στο δεύτερο μωράκι. Μου ήρθε περίοδος σήμερα ενώ θηλάζω , το μωράκι μου είναι 2 μισή μηνών. Στο πρώτο μου παιδάκι μου είχε έρθει μετά το εξαμινο. Νταξει όμως τόσο νωρίς δεν το περίμενα :/ έχει τύχει σε καμία ; 

Σε πολλές κοπέλες έχω δει ότι τις εχει συμβεί οπότε μην σε αγχωνει..

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Σας γράφω και εγώ την δικιά μου περίπτωση τώρα στο δεύτερο μωράκι. Μου ήρθε περίοδος σήμερα ενώ θηλάζω , το μωράκι μου είναι 2 μισή μηνών. Στο πρώτο μου παιδάκι μου είχε έρθει μετά το εξαμινο. Νταξει όμως τόσο νωρίς δεν το περίμενα :/ έχει τύχει σε καμία ; 

στους 5,5 κ στους 4μ θηλασμου

τι να κανουμε,συμβαινει κ αυτο

συνεχιζεις κανονικα τον θηλασμο

On 1/1/2021 at 2:53 ΜΜ, Annitamik είπε:

Κορίτσια έχει τύχει σε καμία να πονάει κάτω χαμηλά σαν περίοδο στο δεύτερο μισό του κύκλου για τρεις μέρες; Αρχικά νόμιζα για ωορρηξία , αλλά τρεις μέρες δε νομίζω. Έχω ακόμα μέρες για να μου έρθει η περίοδος. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό. Καλή χρονιά σε όλες με υγεία!!!

εχεις κανονικα σταθερο κυκλο;παιζει περιπτωση εγκυμοσυνης;παντως δ ειναι αδυνατο να ειναι κ ωορρηξια

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

στους 5,5 κ στους 4μ θηλασμου

τι να κανουμε,συμβαινει κ αυτο

συνεχιζεις κανονικα τον θηλασμο

εχεις κανονικα σταθερο κυκλο;παιζει περιπτωση εγκυμοσυνης;παντως δ ειναι αδυνατο να ειναι κ ωορρηξια

Και εγώ αυτό θα έλεγα ! Μου είχε συμβεί όταν ήμουν έγκυος 

Just now, vicky86 είπε:

στους 5,5 κ στους 4μ θηλασμου

τι να κανουμε,συμβαινει κ αυτο

συνεχιζεις κανονικα τον θηλασμο

Ναι ναι συνεχίζω απλά ξέρεις μου έκανε εντύπωση 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

εχεις κανονικα σταθερο κυκλο;παιζει περιπτωση εγκυμοσυνης;παντως δ ειναι αδυνατο να ειναι κ ωορρηξια

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Έχει αλλάξει πολύ ο κύκλος μετά τον τοκετό, αλλά νομίζω ότι σταθεροποιείται στις 23 μέρες ( δυστυχώς πολύ μικρός κύκλος σε σχέση με πριν την εγκυμοσύνη). Εγκυμοσύνη όχι, έχω σπιράλ για να αποφύγω αυτό το ενδεχόμενο κ αν είναι κάτι τέτοιο θα είμαι από τις περιπτώσεις που ακούς στις ειδήσεις χαχα:-D Είναι δύσκολο ...Πιο πολύ με αγχωσε μην είναι κάτι ιατρικό σαν κύστη , γιατί δε μου έχει ξανασυμβει. Κ σκέφτηκα να σας ρωτήσω μήπως είχε καμία άλλη κανένα τέτοιο περίεργο στον κύκλο της μετά τον τοκετό όταν είχε ωορρηξία , γιατί έχει αλλάξει πολύ ο κύκλος μου μετά τον τοκετό κ δε θα μου έκανε εντύπωση κ αυτό είναι. Αλλά ευτυχώς δε συνέχισε ο πόνος κ δε το έψαξα κ παραπάνω, να ρωτήσω γυναικολόγο. Μπορεί να είναι κ από το θηλασμό όπως είπε η @ninaki80 .

13 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Σας γράφω και εγώ την δικιά μου περίπτωση τώρα στο δεύτερο μωράκι. Μου ήρθε περίοδος σήμερα ενώ θηλάζω , το μωράκι μου είναι 2 μισή μηνών. Στο πρώτο μου παιδάκι μου είχε έρθει μετά το εξαμινο. Νταξει όμως τόσο νωρίς δεν το περίμενα :/ έχει τύχει σε καμία ; 

Ένα από τα καλά του θηλασμού είναι η υποτιθέμενη αμηνορρια. Εμένα μου φάνηκε σύντομο το εξάμηνο, καταλαβαίνω ότι έχεις ξενερώσει απόλυτα... Τι να κάνεις, γίνονται κ αυτά να έρχεται πολύ νωρίς

Link to comment
Share on other sites

@Annitamikαλλαζει παρα πολυ ο κυκλος μετα τις γεννες.πριν την πρωτη μου,ειχα κυκλο 30-35μερες,τπτ απο συμπτωματα,ισως μονο ακριβως την ωρα που ερχοταν.αλλα δ κρατουσε.κ μεγαλη ροη

μετα την πρωτη γεννα,ακομη πιο ελαχιστα συμπτωματα.ελαχιστη ροη,3-5μερες(ενω πριν γεματες 7),κ κυκλο 24-27ημ

μετα την δευτερη γεννα κυκλο 26-30ημ,απο μερες κ ροη καπου ενδιαμεσα σε σχεση με τις αλλες φορες.νιωθω τρομερη εξαντληση τις πρωτες δυο μερες,συχνα πονοκεφαλο οπως κ στην ωορρηξια,που δ το ειχα ποτε.λιγο πονο στην περιοδο,ισα σαν ενοχληση.κ το πιο τρελο συμπτωμα φοβερους πονους στην ωορρηξια.κ με διαρκεια

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

κ το πιο τρελο συμπτωμα φοβερους πονους στην ωορρηξια.κ με διαρκεια

Αυτό νομίζω ότι είχα κ εγώ όσο το σκέφτομαι... Ένιωθα σαν να έχω περίοδο κ πήρα κ παυσίπονο... Τουλάχιστον αν μου ξανασυμβεί θα ξέρω ποιες είναι οι επικίνδυνες μέρες της ωορρηξίας ... Πόνο στην περίοδο σχεδόν καθόλου ευτυχώς,ίδια ροή δυστυχώς γιατί είχα αρκετές μέρες κ πριν. Ήλπιζα να μειωθεί σε μέρες όπως συνέβη με τη μητέρα μου μετά τους τοκετούς της, αλλά μπα.. Προς το παρόν μόνο η διάρκεια του κύκλου μειώθηκε, που με ξενερώνει γιατί είναι σαν να έχω συνεχώς περίοδο κ δε ξέρω πώς θα είμαι με το σίδηρο αν έχω αίμα 7 μέρες κ έχω διάρκεια κύκλου 23!:confused: 

@Super.mum βάλε με στο κλαμπ με αυτές που έχουν ξενερώσει με την περίοδο τους:grin:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Αυτό νομίζω ότι είχα κ εγώ όσο το σκέφτομαι... Ένιωθα σαν να έχω περίοδο κ πήρα κ παυσίπονο... Τουλάχιστον αν μου ξανασυμβεί θα ξέρω ποιες είναι οι επικίνδυνες μέρες της ωορρηξίας ... Πόνο στην περίοδο σχεδόν καθόλου ευτυχώς,ίδια ροή δυστυχώς γιατί είχα αρκετές μέρες κ πριν. Ήλπιζα να μειωθεί σε μέρες όπως συνέβη με τη μητέρα μου μετά τους τοκετούς της, αλλά μπα.. Προς το παρόν μόνο η διάρκεια του κύκλου μειώθηκε, που με ξενερώνει γιατί είναι σαν να έχω συνεχώς περίοδο κ δε ξέρω πώς θα είμαι με το σίδηρο αν έχω αίμα 7 μέρες κ έχω διάρκεια κύκλου 23!:confused: 

@Super.mum βάλε με στο κλαμπ με αυτές που έχουν ξενερώσει με την περίοδο τους:grin:

μπορει να μην κανεις ωορηξια γιαυτο κ να ειναι τοσο μικρος ο κυκλος. οταν σταματησεις να θηλαζεις θα αλλαξει σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Αυτό νομίζω ότι είχα κ εγώ όσο το σκέφτομαι... Ένιωθα σαν να έχω περίοδο κ πήρα κ παυσίπονο... Τουλάχιστον αν μου ξανασυμβεί θα ξέρω ποιες είναι οι επικίνδυνες μέρες της ωορρηξίας ... Πόνο στην περίοδο σχεδόν καθόλου ευτυχώς,ίδια ροή δυστυχώς γιατί είχα αρκετές μέρες κ πριν. Ήλπιζα να μειωθεί σε μέρες όπως συνέβη με τη μητέρα μου μετά τους τοκετούς της, αλλά μπα.. Προς το παρόν μόνο η διάρκεια του κύκλου μειώθηκε, που με ξενερώνει γιατί είναι σαν να έχω συνεχώς περίοδο κ δε ξέρω πώς θα είμαι με το σίδηρο αν έχω αίμα 7 μέρες κ έχω διάρκεια κύκλου 23!:confused: 

@Super.mum βάλε με στο κλαμπ με αυτές που έχουν ξενερώσει με την περίοδο τους:grin:

καταλαβαινω ,ειναι πολυ σπαστικο.κανε κ εξετασεις αιματος για τον σιδηρο

 

τι παυσιπονο,εγω κοντεψα να παω στο νοσοκομειο 1-2φορες.ανησυχησα.ειδικα οταν πρωτοσυνεβη

παντως εγω πιστευω οτι μια χαρα μπορει να ειναι ο κυκλος ορμονικα.με 12μερες ωχρινικη κ ωορρηξια 11η μερα,ειδικα αν τους πονους τους νιωθεις 8η-14η μερα.ετσι εμεινα εγκυος στον μικρο 9η μερα

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2021 at 4:53 ΜΜ, Annitamik είπε:

Αυτό νομίζω ότι είχα κ εγώ όσο το σκέφτομαι... Ένιωθα σαν να έχω περίοδο κ πήρα κ παυσίπονο... Τουλάχιστον αν μου ξανασυμβεί θα ξέρω ποιες είναι οι επικίνδυνες μέρες της ωορρηξίας ... Πόνο στην περίοδο σχεδόν καθόλου ευτυχώς,ίδια ροή δυστυχώς γιατί είχα αρκετές μέρες κ πριν. Ήλπιζα να μειωθεί σε μέρες όπως συνέβη με τη μητέρα μου μετά τους τοκετούς της, αλλά μπα.. Προς το παρόν μόνο η διάρκεια του κύκλου μειώθηκε, που με ξενερώνει γιατί είναι σαν να έχω συνεχώς περίοδο κ δε ξέρω πώς θα είμαι με το σίδηρο αν έχω αίμα 7 μέρες κ έχω διάρκεια κύκλου 23!:confused: 

@Super.mum βάλε με στο κλαμπ με αυτές που έχουν ξενερώσει με την περίοδο τους:grin:

@Annitamik μόλις προστέθηκε στο κλαμπ «περιοδος και ξενερα» χαχα 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...