Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

zaira σε ευχαριστω πολυ.στους δεκα μηνες που λες περιπου ειπε μπαμπα ,μετα μαμα και μετα ξανακουστηκε στους 15-16 μηνες.δεν αγχωνομαι πολυ αφου συννενοουμαστε.μαρινα,ξερω οτι τα διδυμα γενικως αργουν γιατι συννενοουνται μεταξυ τους οποτε δεν τα νοιαζει παραπερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αλήθεια είναι ότι μεταξύ τους συνεννοούνται μια χαρά. έχουν πολύ πλάκα γιατί κάθονται στα πάρκα ή στις κούνιες σηκώνονται και οι δύο πάνω για να βλέπονται και αρχίζουν να "κουβεντίαζουν" και μετά ρίχνουν κάτι γέλια που δεν περιγράφονται. Αλλά θα ήθελα να έλεγαν και κανένα μαμα - μπαμπα έτσι για να φορέσουμε και εμείς τις ολόσωμες τις πάνες......

Δεν το πιστεύω οτι είναι δικές μου

Αλεξάνδρα 3/3/2008

Ζέτα 3/3/2008

Link to comment
Share on other sites

Κάπου δίαβαζα ότι τα διδυμάκια καθυστερούν να μιλήσουν λόγω της ιδιαίτερης επικοινωνίας που έχουν μεταξύ τους. Βέβαια το 10 μηνών νομίζω ότι έτσι και αλλιώς είναι πολύ μικρά ακόμη...

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

zaira σε ευχαριστω πολυ.στους δεκα μηνες που λες περιπου ειπε μπαμπα ,μετα μαμα και μετα ξανακουστηκε στους 15-16 μηνες.δεν αγχωνομαι πολυ αφου συννενοουμαστε.μαρινα,ξερω οτι τα διδυμα γενικως αργουν γιατι συννενοουνται μεταξυ τους οποτε δεν τα νοιαζει παραπερα

 

Αυτό είναι πολύ συνηθισμένο! Διάβασα το εξής:

 

Το βάβισμα (μα, τα, γκου κλπ) ξεκινάει στον 5ο-6ο μήνα, και μέχρι τον 9ο με 12ο μήνα το βάβισμα έχει αυξητική τάση, οπότε λέει και τις πρώτες πραγματικές λέξεις (μπαμπα, μαμα). Μετά όμως ακολουθεί μία περίοδος ύφεσης για τους επόμενους 2-4 μήνες!

 

(σελ. 361 και 365, "Τα 6 πρώτα χρόνια της ζωής"- Λ. Δημητρίου-Χατζηνεοφύτου)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εμενα κοντευει 15 μηνων και δεν εχει πει τιποτα ακομα. Πριν 2 βδομαδες περιπου αρχισε και ελεγε ολη μερα σχεδον μαμαμαμαμα και μπαμπαμπαμπα. Αλλα τωρα παλι τιποτα. Μονο με μουγκριτα καταλαβαινομαστε. Να ανησυχησω??Βασικα εχω αρχισει και στεναχωριεμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μεταφερω απο αλλου...

 

Ο γιος μου ο μικρος θα γινει 5 ετων τον Μαρτιο.

Σε συναντηση με την νηπιαγωγο (παει προνηπιο)

τον βρισκει αριστο υπακουω κ γενικα ενα παιδι

που συμμετεχει σε ολα χωρις προβλημα...εκτος απο

ενα προβλημα στην ομιλια...οταν μιλαει δεν προφερει

καποια γραμματα..πχ: καρεκλα=καρεκα, ξυλο=συλο,

ασπρο=ασπο, πρωι=πωι,αεροπλανο=αεροσανο κλπ

 

μου ειπε λοιπον να τον παρακολουθησουμε

κ του χρονου που θα παει νηπιο αν συνεχιζετε

να τον παω σε λογοθεραπευτη...εσας ποια ειναι

η γνωμη σας? Εχετε ακουσει κατι παρομοιο σε αυτη

την ηλικια? Μηπως ειμαι υπερβολικη γιατι αποφασισαμε

να τον δει σε λιγες μερες λογοθεραπευτρια κ να μην

περιμενουμε μεχρι του χρονου.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εμενα κοντευει 15 μηνων και δεν εχει πει τιποτα ακομα. Πριν 2 βδομαδες περιπου αρχισε και ελεγε ολη μερα σχεδον μαμαμαμαμα και μπαμπαμπαμπα. Αλλα τωρα παλι τιποτα. Μονο με μουγκριτα καταλαβαινομαστε. Να ανησυχησω??Βασικα εχω αρχισει και στεναχωριεμαι.

 

Αγοράκι ή κοριτσάκι έχεις; Τα αγόρια, λένε, αργούν να μιλήσουν. Πάντως και κοριτσάκι να είναι εγώ δε θα ανησυχούσα στη θέση σου. Μίας φίλης μου η κόρη πήγε περίπου 2 χρονών ώσπου να μιλήσει (ο πατέρας της, ένας από τους εξυπνότερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει μίλησε στα 4!!), και σήμερα αν την ακούσεις σε πουλάει και σε αγοράζει μέχρι να πεις κίμινο! Μεγάλο μούτρο! :)

Να το χαίρεσαι και να μην αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...

Είμαι κανούρια στο forum, αν και έχει αρκετό καιρό που σας διαβάζω.

Έχω μια κόρη η οποία είναι 2 1/2 χρονών.

Θα ήθελα να απαντήσω στην gini.

Μην ανυσηχείς για τα γράμματα που μπερδεύει ο γιος σου. Κι η δικιά μας όταν άρχισε να μιλάει (περίπου 1 χρονών και κάτι) και για αρκετό καιρό μετά το έκανε αυτό. Ειδικά τον πουρέ τον έλεγε "κουρέ" και άλλα διάφορα.

Χωρίς να είμαι ειδική στο θέμα, πιστεύω ότι μερικές φορές "δεν πάει η γλώσσα τους" να πουν σωστά κάποιες λέξεις.

Τώρα που είναι 2 1/2 χρονών μιλάει πάρα πολύ και μάλιστα λέει και ιδιαίτερα δύσκολες λέξεις (καταννόωντας τη σημασία στους). Σπάνια μπερδεύει γράμματα στις λέξεις (μόνο στις πολύ μεγάλες και δύσκολες καμιά φορα). Μπορούμε να κάνουμε κανονική συζήτηση (σαν να συζητάμε με κάποιον ενήλικο).

Βέβαια είχα κι εγώ καμιά φορά το πρόβλημα που αναφέρεις. Δεν καταλάβαινα τί μου έλεγε (το παθαίνω ακόμη και τώρα καμιά φορά αν μιλάει γρήγορα). Τότε έκανα το ίδιο κόλπο... Προσπαθούσα να μαντέψω τί λέει συνήθως από τα συμφραζόμενα ή τη ρωτούσα να μου δείξει τί εννοεί.

 

Πάντως θα ήθελα να τονίσω γενικά ότι όσο πιο πολύ και όσο πιο καθαρά (όχι "μπεμπεκίστικα") μιλάμε σε ένα παιδί, τόσο πιο γρήγορα θα μάθει αυτό να μιλάει. Μιλάω εκ πείρας, γιατί εμείς της μιλάμε συνέχεια και της εξηγούμε ό,τι ρωτάει (γιατί είμαστε πλέον και στη φάση των "γιατί").

 

Τελειώνωντας να προσθέσω ότι το forum αυτό είναι μια καταπληκτική ιδέα και ένα μεγάλο μπράβο στους δημιουργούς του.

 

Σοφία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καταρχας για τους λογοθεραπευτες κ τα ψιλοπροβληματακια στην ομιλια.. εχω αρκετους γωστους με το ιδιο θεμα κ αποτι βλεπω τους εχουν πει σε ολους απο τα νηπιαγωγεια να δουν λογοθεραπευτες. Ειναι φαινεται η καινουρια μοδα κ ξεκινανε ολα γυρω στα 5 με 6. Ολοι το θεωρουν υπερβολη στις μεταξυ μας συζητησεις αλλα ολοι τα στελνουν γιατι ποτε δεν ξερεις...

Μια απο τις κολλητες μου ειναι λογοθεραπευτρια απο οικογενεια με ιστορια στο επαγγελμα. Σπουδαζαμε μαζι στο εξωτερικο. Αυτη λοιπον μου λεει οτι η λογοθεραπεια εχει γινει πια μοδα κ 9 στις 10 φορες ειναι ανευ λογου. Σε αυτες τις ηλικιες ειναι λογικο κ να μπερδευονται κ να μην λεν καθαρα ολες τις λεξεις. Επισης μου λεει οτι τα περισσοτερα κεντρα που υπαρχουν (κ οπως θα εχετε προσεξει ειανι παρα πολλα) ειναι τσαμπα λεφτα. Θελει πολυ προσοχη να βρεις καποιον που οντως ειναι σε θεση να βοηθησει..

Το εχω ψαξει το θεμα (αν κ ειναι λιγο νωρις για εμας ακομα αυτα) βασικα γιατι εχω ενα αγχος επειδη κ ο αντρας μου εχει καποια προβληματα με την ομιλια του κ αγχωνομαι μηπως επηρεασει κ το μωρο μας. Εκτος αυτου σας λεω οτι η οικογενεια του αντρα μου εχει ξοδεψει απιστευτα λεφτα απο οταν μικρος πρωτοεμφανισε το προβλημα μεχρι κ τωρα που ειναι στη τεταρτη δεκαετια κ βεβαια χωρις κανενα αποτελεσμα.

Για να μη σας κουραζω καλο ειναι να προσεχουμε κ να κανουμε οτι μπορουμε σαφως για το παιδι μας αλλα παντα με προσοχη γιατι υπαρχουν διαφοροι εξυπνακηδες ετοιμοι να μας τα παρουν χοντρα χωρις κανενα αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακια καλησπερα και απο μενα!

Το σκαθαρακι μου ειναι 18 μηνων(προωρος 33 εβδομαδων) και ακομα να πει μπαμπα και μαμα!Μονο γαλα και αυτο μονο οταν το βλεπει,δηλαδη δεν το ζηταει,οπως και κουνια,νιαο!Ο παιδιατρος μας(με τον οποιο ειμαστε ευχαριστημενοι μεχρι στιγμης)μας ειπε πως καλο θα ηταν να τον δει και καποιος παιδονευρολογος για να παρουμε μια εκτιμηση.Κατα τ` αλλα να σημειωσω πως ειναι μια χαρα.

Υπαρχει καποιος να μου πει την δικη του εμπειρια?Να ειναι προωρο το παιδακι του και να εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα?

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

Εμας ο Κωνσταντινος αρχγσε να λεει λεξουλες απο 20 μηνων και πανω , τωρα εινι 25 μηνων και λεει αρκετα πραγματα , πριν απο 1 βδομαδα εκανε και 1 μικρη προταση αλλα δεν το ξαναειπε οσο και αν τον παρακαλεσαμε , βασικα καταλαβαινει εντελως τα παντα αλλα δεν μιλαει αμα δεν θελει , αμα δνε θελει δεν του περνεις κουβεντα , βεβαια εκτος απο τα γνωστα Ελληνικα λεει και τα δικα του :) μικρουλης ειναι ακομα .

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι , γιατι ?

τα αγορακια οπως ειπε και η παιδιατρος μας μιλουνε κανονικα μετα τα 2 χρονια , οποτε και εσενα που ειναι προωρακι μην σε ανυσηχει , ο μικρος μας οπως ειπα αρχησε να λεει λεξουλες απο 20 μηνων και πανω , σε αντιθεση με τα κοριτσακια που μπορει να ειναι 18 μηνων και να μιλανε .

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ακουσει πως τ`αγορια αργουν να μιλησουν σε σχεση με τα κοριτσια,αλλα τα αγορακια δυο φιλων μας που ειναι σχεδον στην ιδια ηλικια και οχι προωρα λενε αρκετες λεξεις και πεφτω χωρις να το θελω στην μπλοφα της συγκρισης.Παντως οταν το παιδι εχει γεννηθει προωρα,κακα τα ψεματα υπαρχει μια ανησυχια απο το μερος των γονιων.Δηλαδη μπαινουν καποια ερωτηματικα!

Μετα το Πασχα θα ανεβουμε Αθηνα για να τον τσεκαρει ενας παιδονευρολογος,ετσι απλα εναν ελεγχο να κανει.....

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντα3ει ισως αλλα παιδακια μιλανε πιο γρηγορα μην πεφτεις σε συγκρισεις , εμενα μια σε ενα μαγαζι ειχε δει τον ΚΩνσταντινο και αρχησε να λεει λαλακιες "καλα βρε 2 χρονων και ακομα δεν μιλας ? εμενα ο γιος ειναι 18 μηνων και συνεχεια μας ρωταει γιατι το ενα γιατι το αλλο" εννοειτε ελεγε ψεμματα , αυτες ειναι συμπεριφορες για παιδακια 3 ετων ισως και λιγο λιγοτερο οχι για ενα μωρακι 1,5 ετων , μην αφηνεις μωρε να σε επηρεαζουνε με βλακειες , εντα3ει ακομα και ενα παιδακι να μιλαει λιγο νωριτερα δεν ειναι η πλειοψηφια , τα αγορακια αργουν να μιλησουνε . Εννοειτε οτι δεν απαντησα στην κοπελα εκεινη γιατι αμα το εκανα θα την σκυλοβριζα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εγω ενα αγχος με το Βασιλη το εχω

πριν δυο μηνες εδησε να πει το μαμ-μαμα και τωρα 16 μηνων μονο στα νευρα του απανω θα πει μαμαμαμαμαμαμαααααααααααααααααααα

κοινωνικος ειναι παιζει, καταλαβαινει, διεκδικει.

Κανει τωρα τελευταια καποιες εκφρασεις με τη γλωσιτσα του, ολο παιζει με αυτην αλλα καμια λεξη ακομα ετσι για να ησυχασω τιποτα

η Αναστασια ειναι φτου στο κορφο σου, τα παιανει ολα, ειναι στη φαση που λεει τη πρωτη συλλαβη σε ολα και απο λεξεις, μαμα, μαμ, κα(λ)τσα.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

 

αν και γράφω για πρώτη φορά στο forum το παρακαλουθώ εδώ και 2 χρόνια περίπου. Μπράβο σας για όλες τις προσπάθειες που έχετε κάνει.

 

Να σας γράψω το δικό μου προβληματισμό. Ο Νίκος είναι 15 μηνών και δεν έχει πει ούτε μαμά, ούτε μπαμπά τίποτα! Πριν από μισό μήνα είπε 5-6 φορές "με ζόρι και πολύ βραχνά" την λέξη "μάμα" , αλλά σταμάτησε. Από τότε δεν έχει πει τίποτα :(

Από σωματική ανάπτυξη είμαστε πολύ καλά. Τρώει, περπατάει, τρέχει, αλλά από λογάκια τίποτα :-(

 

Για πείτε, είναι φυσιολογικό, πρέπει να ανηνυχώ;

Link to comment
Share on other sites

O Σταυρουκος μου παντως μεχρι 23 μηνων δεν ελεγε τιποτα παρα μονο βουμ-βουμ οταν εβλεπε καμια μηχανη στο δρομο. Ειχα αρχισει να ανησυχω εντονα, μεχρι που τον πηγα και σε λογοπαιδικο. Τωρα ειναι 2,5 χρονων και δεν το προλαβαινουμε το αλητακι μου. Επαναλαμβανει σχεδον τα παντα και ηδη κανει προτασεις με 4 λεξουλες

Link to comment
Share on other sites

οκ μπηκα να πω κ εγω τις ανησυχιες μου αλλα με καθησυχασατε πριν ακομα γραψω....βασικα ειδα την ανιψια μου που περναει 6 μηνες τη μικρη μου και μιλαει κανονικοτατα και ανησυχησα ακομα παραπανω....εμενα λεει κανονικα μαμα μπαμπα και μετα λεει ναι (στο κινητο της) μαμ, νια (κουνια), παπα (παπουτσια) μπαα (μπαλα), βασικα θα πει μια φορα πολλες λεξεις κομμενες και μετα δε τις ξαναλεει...

εντωμεταξυ αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι θα παρει αυτο που θελει με νοηματα....οπως ειπε κ μια αλλη κοπελα θα με παρει απο το χερι και θα μου δειξει...

ισως ειναι νωρις ακομα. απλα ενθουσιαστηκα που ειδα την ανιψια μου τοοοοοοσο ομιλητικη!!! ειναι απιστευτη!!!

Link to comment
Share on other sites

sofia nefaki μην ανυσηχεις καθολου. Τα μωρα σε αυτην την ηλικια καθε μερα εχουν μεγαλη διαφορα. Εξι μηνες ειναι μεγαλοο χρονικο διαστημα για συγκριση. Μην την συγκρινεις με κανενα παιδι και ειδικα τοσο μεγαλυτερο της

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανησυχώ για την μικρή μου ανηψούλα που είναι 19 μηνών αλλά δεν λέει...τίποτα!!! ούτε μαμά, ούτε γιαγιά, ούτε κιχ!!! χτες την παρατηρούσα (γιατί δεν την ζω από πολύ κοντά ) και πραγματικά στεναχωρήθηκα...Ούτε κιχ??? προσπαθούσα να σιγουρευτώ αν ακούει αλλά όταν ακούει τραγούδια κουνιέται..οπότε το παιδί ακούει!! την πίεσα λίγο στην αγκαλιά μου για να φάει το γιαουρτάκι της ( προσπαθούσα να την πείσω αλλά ήθελε να κατέβει ) και ούτε "τσίνισε" , ούτε έβγαλε κανένα ήχο, μόνο έσπρωχνε να κατέβει!! κάποια στιγμή σήκωσε το τηλέφωνο και ακούστηκε ένα α ή ε ή κάτι τέτοιο!! Στην ξαδέρφη μου δεν μίλησα αλλά ανησυχεί και η αδερφή της!! Δεν είναι λίγο παράξενο?

Link to comment
Share on other sites

ειναι! και αν δεν κουνιεται η μαμα της ξεκουνατην

Σορυ που το λεω , αλλα ξερω περιπτωση που εφτασε 3 το παιδι μεχρι να χωνεψουν οτι κατι συνεβαινε

Ο χρονος ειναι πολυτιμος, αν και εφοσον συμβαινει κατι να το σπρωξουν το παιδακι και να το βοηθησουν

Ευχη μου, να μη συμβαινει τιποτα και να ειναι απλα τεμπελιτσα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια μαμα και μπαμπα επρεπε να λεει. Καλα θα κανει να συμβουλευτει καποιον και σε τελικη αναλυση μπορει να μην ειναι και τιποτα σοβαρο, απλως χανουν πολυτιμο χρονο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...