Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο στην Θάλασσα-πως;


Recommended Posts

πρίν από 33 λεπτά , little lamb είπε:

Εγω ειχα για χρονια ενα φενιστιλ που δεν χρησιμοποιηθηκε ποτε, τωρα ξεχασαμε να παρουμε και ξεχασαμε να ρωτησουμε και την παιδιατρο τι ειναι καταλληλο. Και το σκεφτομαι πολυ. Σε λιγο καιρο εχουμε ραντεβου και θα τη ρωτησουμε. Κατι εχουμε ομως στο φαρμακειο του αυτοκκνητου.

Επισης υπαρχει και η ...φυσικη μεθοδος που ειναι λιγο αηδια βεβαια!

Πες μου ότι δεν εννοείς να ρίξεις ουρά στο σημείο ; 

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εμείς το crilen after nip κ anticort. με τσίμπησε φέτος τοξικό ψάρι, ίσως δρακαινα, ξώφαλτσα όμως. Τούμπανο έγινε το πόδι κ πέθανα στον πόνο κ είχαμε παρκάρει κ δέκα λεπτά μακριά μέσα από βράχια κ μονοπάτια, οπότε περπάτησα κιόλας… Αυτό έφυγε με βούτηγμα σε πολύ βραστό νερό, όμως μια ευαισθησία παρέμεινε γθα μέρες, κοντά μήνα, κ επειδή στραβοπατουσα από τον πόνο έμεινε κι ένα πιάσιμο για καμπόσο καιρό. Ήταν κάποιες μέρες που φορούσα μόνο crocs κ αθλητικά. 

Ωχ αμάν που την βρήκες ; Σε ρηχά νερά έγινε αυτό ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 506
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Super.mum είπε:

Πες μου ότι δεν εννοείς να ρίξεις ουρά στο σημείο ; 

Ωχ αμάν που την βρήκες ; Σε ρηχά νερά έγινε αυτό ; 

Ναι παρα πολύ ρηχά, προηγουμένως κολυμπουσαμε όλοι μαζί, ο μικρός βγήκε με τον άντρα μου κ εγω πήγα να ξαναμπώ. Αφού το πάτησα εγω, πάλι καλά…

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

Πες μου ότι δεν εννοείς να ρίξεις ουρά στο σημείο

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

 

Ανάγνωση περισσότερων...  

 

 

Αυτο εννοω... Εχω να πω οτι ειναι πολυ αποτελεσματικο. Δεν το ξερω απο τα φιλαρακια :oops:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Εγώ διάβασα ότι ρίχνεις πρώτα το θαλασσινό νερό μπόλικο και μετά πολύ ξύδι αλλά αν θες να απομακρύνεις πλοκάμια δεν πρέπει με γυμνά χέρια .. αλλά πως με πετσέτα ; 

Μπορεί να ισχύει και το αντίστροφο, δεν θυμάμαι. Με γυμνά χέρια όχι αλλά ίσως με πετσέτες, με κάποιο άλλο ρούχο μαζί με μπόλικη άμμο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Μπορεί να ισχύει και το αντίστροφο, δεν θυμάμαι. Με γυμνά χέρια όχι αλλά ίσως με πετσέτες, με κάποιο άλλο ρούχο μαζί με μπόλικη άμμο. 

Ναι κατάλαβα τι να πω προληπτικά διαβάζω και εγώ. Ελπίζω να μην μας τύχει 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Ναι παρα πολύ ρηχά, προηγουμένως κολυμπουσαμε όλοι μαζί, ο μικρός βγήκε με τον άντρα μου κ εγω πήγα να ξαναμπώ. Αφού το πάτησα εγω, πάλι καλά…

Να πατήσει τέτοιο πράγμα παιδί θα είναι θέμα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Πίκρα κορίτσια.. έχουμε βγάλει πάνω από 15 τσούχτρες και έχουν τσιμπήσει 4-5 άτομα. Μας είπαν ότι σε άλλες παραλίες είναι χειρότερα..

Γιατί έτσι φέτος? Σε όλη την Ελλάδα έχει.. :sad:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε ότι βγάλαμε πάνω από 30. Δεν σταματούσα να δίνω τις αλοιφές για τα τσιμπήματα. Δεν είναι διακοπές αυτές. Απλά μπαίναμε στην άκρη και βρεχόμασταν λίγα δευτερόλεπτα και βγαίναμε. Τόσα χρόνια ούτε μια δεν είχαμε δει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 minutes ago, little lamb said:

Ετσι ηταν στον κορινθιακο για 3 καλοκαιρια. Μια απεραντη κοκκινη γραμμη απο τσουχτρες. Ελπιζω να φυγουν πιο συντομα εκει!

Για κάποιο περίεργο λόγο, δεν περίμενα ποτέ να συμβεί αυτό στο Αιγαίο!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ήρθε και φέτος η ώρα για ψάξιμο βοηθημάτων κολύμβησης!

Πέρσι τελικά βγάλαμε το καλοκαίρι με σωσίβιο του τύπου swimtrainer και για λίγες μέρες μπρατσακια όταν είχε τρυπήσει.

Φέτος, που μόλις έκλεισε τα 3, ψάχνουμε τι να πάρουμε.

Έχω δει σε προσφορά ένα γιλέκο που έχει μέσα τουβλάκια που τα αφαιρείς ένα ένα και ήθελα να ρωτήσω αυτό συγκριτικά με την απλή ζώνη τουβλακιων πώς σας φαίνεται. Από τη ζώνη με τουβλάκια μπορείς να αφαιρέσεις σταδιακά ή μένουν όλα εκεί μέχρι τέλους;

Επίσης, απ'ο,τι καταλαβα πέρσι που συζητούσαμε κι αν τα θυμάμαι σωστα, μαζί με τα τουβλάκια ή το γιλέκο θα πρέπει να κρατάει και σανίδα ή μακαρονι, έτσι;

Επισης, με αυτά τα είδη το παιδί επιπλέει ή πρέπει να είναι συνέχεια σε κίνηση σαν εκμάθηση; Το ρωταω επειδή πάμε σε χωριό όπου μεγάλο μέρος του μπάνιου είναι να είμαστε στάσιμοι (κουνώντας χέρια πόδια προφανώς) και κουβεντουλα με άλλους λουόμενους κλπ. Με το σωσίβιο είχαμε και το παιδί μαζί μας ετσι που επέπλεε. Με τουβλάκια/γιλέκο και σανίδα/μακαρόνι αυτο γίνεται ή όση ωρα είναι στο νερό το παιδί πρέπει να είναι συνεχώς σε φάση εξάσκησης; 

Τέλος, γενικά σκεφτόμαστε μήπως του χρόνου πάει κολυμβητήριο, οπότε πώς θα σας φαινόταν σαν λύση το καλοκαίρι απλά μπρατσακια και από Σεπτέμβρη να πάει να μάθει κανονικά με δάσκαλο;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Ήρθε και φέτος η ώρα για ψάξιμο βοηθημάτων κολύμβησης!

Πέρσι τελικά βγάλαμε το καλοκαίρι με σωσίβιο του τύπου swimtrainer και για λίγες μέρες μπρατσακια όταν είχε τρυπήσει.

Φέτος, που μόλις έκλεισε τα 3, ψάχνουμε τι να πάρουμε.

Έχω δει σε προσφορά ένα γιλέκο που έχει μέσα τουβλάκια που τα αφαιρείς ένα ένα και ήθελα να ρωτήσω αυτό συγκριτικά με την απλή ζώνη τουβλακιων πώς σας φαίνεται. Από τη ζώνη με τουβλάκια μπορείς να αφαιρέσεις σταδιακά ή μένουν όλα εκεί μέχρι τέλους;

Επίσης, απ'ο,τι καταλαβα πέρσι που συζητούσαμε κι αν τα θυμάμαι σωστα, μαζί με τα τουβλάκια ή το γιλέκο θα πρέπει να κρατάει και σανίδα ή μακαρονι, έτσι;

Επισης, με αυτά τα είδη το παιδί επιπλέει ή πρέπει να είναι συνέχεια σε κίνηση σαν εκμάθηση; Το ρωταω επειδή πάμε σε χωριό όπου μεγάλο μέρος του μπάνιου είναι να είμαστε στάσιμοι (κουνώντας χέρια πόδια προφανώς) και κουβεντουλα με άλλους λουόμενους κλπ. Με το σωσίβιο είχαμε και το παιδί μαζί μας ετσι που επέπλεε. Με τουβλάκια/γιλέκο και σανίδα/μακαρόνι αυτο γίνεται ή όση ωρα είναι στο νερό το παιδί πρέπει να είναι συνεχώς σε φάση εξάσκησης; 

Τέλος, γενικά σκεφτόμαστε μήπως του χρόνου πάει κολυμβητήριο, οπότε πώς θα σας φαινόταν σαν λύση το καλοκαίρι απλά μπρατσακια και από Σεπτέμβρη να πάει να μάθει κανονικά με δάσκαλο;

 

τα τουβλακια βγαινουν απο την ζωνη,κ στην ουσια αυτο ειναι το σκεπτικο,να βγουν τελειως

προσωπικα θεωρω οτι η ζωνη εχει καλυτερη εφαρμογη απο τα γιλεκα,η τουλ στα παιδια μου

αν θυμαμαι καλα με τα γιλεκα επιπλεανε κανονικα.με την ζωνη ηθελε λιγο να προσπαθεις.

η μεγαλη μου,που ομως ειναι ενα παιδι με πολυ καλη εξοικειωση με τη θαλασσα,με τα τουβλακια δεν ηθελε οπωσδηποτε κ αλλο βοηθημα

ο μικρος(συχνοτητα κ συμπεριφορα απο μας ιδια)με σκετα τουβλακια επρεπε να προσπαθει πολυ.φοβαται λιγο οποτε δ επιπλεει καλα

με το μακαρονι δεν θελουν τπτ αλλο,το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να το "κρατανε" συνεχεια.την σανιδα την εχουμε κυριως για παιχνιδι

με τουβλακια κ μακαρονι πιστευω οτι θα μπορει να επιπλεει οση ωρα ειστε μεσα,αρκει να μην αφηνει το μακαρονι

ασχετως αν θα παει κολυμβητηριο,αν το παιδι κ εσεις βολευεστε με τα μπρατσακια,δ χαθηκε ο κοσμος αν τα προτιμησετε.κ ο ανηψιος μου με μπρατσακια ηταν μετα την κλασικη κουλουρα,κ περυσι στα 6εμαθε να κολυμπαει κ χωρις κολυμβητηριο

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι πρέπει λιγο να προσπαθούν εννοείς απλά να κουνάνε χερια-ποδια όντας απλά δίπλα στους γονείς ή πρέπει να είναι συνέχεια σαν μάθημα όση ώρα είναι στο νερό; (Χωρίς χαλάρωση δηλαδή) Δεν έχω ιδέα όπως κατάλαβες, γιατί η κυρια εμπειρία μας είναι μόνο με το σωσίβιο που δεν κάναμε τίποτα και δεν έχει τύχει να δω και κάποιο άλλο παιδάκι σε φάση εκμάθησης 

Για τα μπρατσακια που λες, δεν ξέρω αν βολευομαστε, πέρσι πάντως δεν βολεψαν, δυσκολευόταν πολύ γιατί μέχρι λίγες μέρες πριν είχε το σωσίβιο και το κεφάλι ήταν ψηλά, ενώ με τα μπρατσακια ήταν το κεφάλι στο νερό κι έπινε κιόλας. Φέτος θα ξεκινήσουμε σε άλλη βάση, από το μηδέν, δεν θα θυμάται το σωσίβιο οπότε οποιο μέσο κι αν δοκιμάσουμε θα έχει το κεφάλι κοντά στο νερό. Οπότε δεν θα ήθελα να ξεκινήσουμε κατ'ευθειαν από τα μπρατσακια, ήθελα να δοκιμάσουμε πρώτα κάτι από τα άλλα. Δεν τα αποκλείω όμως.

Το σκέτο μακαρόνι το φοβάμαι, γιατί δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ότι θα το κρατάει συνέχεια (και μπορεί και να την κουράζει). Οπότε θα ήθελα και κάτι φορετό.

Το σκεπτικό να υποθέσω είναι ότι πρώτα φεύγει το "φορετό" (γιλέκο ή τουβλάκια) και μένουν μόνο να κρατάνε το μακαρόνι ή σανίδα κουνώντας πόδια, ώσπου στο τέλος φεύγει και αυτό που κρατάνε;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Όταν λες ότι πρέπει λιγο να προσπαθούν εννοείς απλά να κουνάνε χερια-ποδια όντας απλά δίπλα στους γονείς ή πρέπει να είναι συνέχεια σαν μάθημα όση ώρα είναι στο νερό; (Χωρίς χαλάρωση δηλαδή) Δεν έχω ιδέα όπως κατάλαβες, γιατί η κυρια εμπειρία μας είναι μόνο με το σωσίβιο που δεν κάναμε τίποτα και δεν έχει τύχει να δω και κάποιο άλλο παιδάκι σε φάση εκμάθησης 

Για τα μπρατσακια που λες, δεν ξέρω αν βολευομαστε, πέρσι πάντως δεν βολεψαν, δυσκολευόταν πολύ γιατί μέχρι λίγες μέρες πριν είχε το σωσίβιο και το κεφάλι ήταν ψηλά, ενώ με τα μπρατσακια ήταν το κεφάλι στο νερό κι έπινε κιόλας. Φέτος θα ξεκινήσουμε σε άλλη βάση, από το μηδέν, δεν θα θυμάται το σωσίβιο οπότε οποιο μέσο κι αν δοκιμάσουμε θα έχει το κεφάλι κοντά στο νερό. Οπότε δεν θα ήθελα να ξεκινήσουμε κατ'ευθειαν από τα μπρατσακια, ήθελα να δοκιμάσουμε πρώτα κάτι από τα άλλα. Δεν τα αποκλείω όμως.

Το σκέτο μακαρόνι το φοβάμαι, γιατί δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ότι θα το κρατάει συνέχεια (και μπορεί και να την κουράζει). Οπότε θα ήθελα και κάτι φορετό.

Το σκεπτικό να υποθέσω είναι ότι πρώτα φεύγει το "φορετό" (γιλέκο ή τουβλάκια) και μένουν μόνο να κρατάνε το μακαρόνι ή σανίδα κουνώντας πόδια, ώσπου στο τέλος φεύγει και αυτό που κρατάνε;

 

 

εξαρταται κ το παιδι.δυο παιδια εχω,με την ιδια συχνοτητα πηγαιναμε θαλασσα,πανω κατω ιδια ηλικια ξεκινησαν.ο μικρος τον εβλεπες απο μωρο καθοταν στο σωσιβιο με ενα βλεμμα:δ μ αρεσει καθολου αλλα θα σας κανω την χαρη μιση ωρα μεχρι να κρυωσω :D

αντιθετα η κορη μου 10μ αν την αφηνες ψιλοεπεπλεε

πηγαμε θαλλασα πριν 10μερες.ηταν παγωμενη.της εκανα την χαρη να μπω ως τα γονατα,γτ δ εβγαινε.ετοιμη ηταν να βουτηξει κ το κεφαλι.ο μικρος μπηκε ως τη μεση

σε αυτο που θελω να καταληξω,ειναι οτι ειναι υποκειμενικο ποση προσπαθεια θα καταβαλει.η κορη μου με τα τουβλακια ηταν πολυ χαλαρη,ο μικρος πολυ προσπαθεια κ κουραζοταν ευκολα

για παραδειγμα εγω δ εχω δει ποτε παιδακι με μπρατσακια να ειναι τοσο χαμηλα οπως η δικια σου πχ.μου κανει εντυπωση

αφου δεν τα εμαθε,μην τα δοκιμασετε φετος

παρε τουβλακια κ ενα μακαρονι,που ειναι κ φθηνα.βοηθανε σε βαθος χρονου στην εκμαθηση

ποτε τα μπανια μας δεν ηταν μονο μαθημα

αλλα συνηθως τα παιδια θελανε να ειναι στα ρηχα να παιζουν,οποτε παντα ειχαμε κ παιχνιδι,κ κολυμπι πιο μεσα,κ μαθημα πως να κολυμπανε.λιγο απο ολα

κοιτα ποια ειναι η "σωστη" σειρα για να αφαιρεσεις κτ δ το ξερω.απλα γενικα τις σανιδες κ τα μακαρονια τα κρατανε,οποτε δ μαθαινουν την κινηση με τα χερια.βεβαια πρωτα μαθαινεις την κινηση με τα ποδια,οπου εκει βοηθανε αυτα τα δυο για να ερθεις τελειως οριζοντια.οταν φορας μονο γιλεκο η τουβλακια,μαθαινεις να επιπλεεις

εγω προτιμω τα τουβλακια πχ κ για τον γιο μου που δ μπορει μονος,ετσι ωστε αν παιζει στα ρηχα κ τον ριξει κυμα να εχει μια βοηθεια.τα τουβλακια θεωρω πιο ευκολοφορετα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

για παραδειγμα εγω δ εχω δει ποτε παιδακι με μπρατσακια να ειναι τοσο χαμηλα οπως η δικια σου πχ.μου κανει εντυπωση

 

Ισως επειδή είχε συνηθίσει από το swimtrainer να γέρνει προς τα εμπρός; Δεν ξέρω να σου πω και δεν έχω δει πρόσφατα παιδάκι με μπρατσακια από κοντά για να δω πώς στέκονται συνήθως

Με τα γιλέκα και τα τουβλάκια αλήθεια πώς στέκονται; Με το σώμα προς τα κάτω ή κάπως προς το οριζόντιο;

Link to comment
Share on other sites

Με τα τουβλάκια (είτε σε ζώνη, είτε σε γιλέκο) για να να επιπλεύσει το παιδί πρέπει να κινείται συνέχεια και μάλιστα αρκετά ενεργητικά θα έλεγα.

 

Με τα μπρατσάκια επιπλέει σαφώς ευκολότερα, με πολύ μικρότερη προσπαθεια (ενδεχομένως και σε ακινησία), αλλά και μένα αυτό το βάλε-βγάλε μου φαινόταν ανέκαθεν βουνό.

 

Με το μακαρόνι αγκαλιά κάτω από τις μασχάλες επιπλέει ακόμα και ακίνητο, πολλά παιδιά όμως συγκαιονται στα μπράτσα και δυσανασχετούν λόγω και του τσουξιματος με το αλάτι, φαντάζομαι ότι πιθανόν κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί και με τα μπρατσάκια. 
 

Ευτυχως ή δυστυχώς όταν περνάει η ηλικία της κουλουρας, είναι δύσκολο να είσαι με το παιδί στα βαθειά, όποιο βοήθημα και να χρησιμοποιείς, ενδεχομένως το πιο «βολικό» να είναι τα μπρατσάκια έστω κι αν το παιδί δεν μαθαίνει με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Deena είπε:

Ευτυχως ή δυστυχώς όταν περνάει η ηλικία της κουλουρας, είναι δύσκολο να είσαι με το παιδί στα βαθειά, όποιο βοήθημα και να χρησιμοποιείς, ενδεχομένως το πιο «βολικό» να είναι τα μπρατσάκια έστω κι αν το παιδί δεν μαθαίνει με αυτά.

 

Δεν με απασχολεί τόσο το να πάμε στα βαθιά, εξάλλου μπορούμε να πηγαίνουμε και εναλλάξ στα βαθιά και ο άλλος να είναι στα ρηχά. Απλά ήθελα να ξέρω αν ολόκληρη η ώρα του μπάνιου του παιδιού είναι σαν εξασκηση ή έχει και χαλαρές στιγμές απλού "μπάνιου". Δεν εννοώ πλήρη ακινησία -άλλωστε κι εμείς κουνάμε πάντα πόδια όταν απλώς επιπλεουμε- εννοώ αν είναι συνέχεια σε φάση "προπόνησης" ή έχει και χαλάρωση στασιμοι με απλό κούνημα ποδιων. Είναι δύσκολο να διατυπώσω ακριβώς την ερώτηση μου, ίσως γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πώς είναι η φάση της εκμάθησης.

Και κάτι άλλο: όσοι είχατε τουβλάκια ή γιλέκο με τουβλάκια, πώς καταλαβαίνατε ότι ήρθε η ώρα να αφαιρέσετε κάποιο; Κάνατε αφαιρέση κάποιων από καλοκαίρι σε καλοκαίρι ή και μέσα στο ίδιο καλοκαίρι;

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Ισως επειδή είχε συνηθίσει από το swimtrainer να γέρνει προς τα εμπρός; Δεν ξέρω να σου πω και δεν έχω δει πρόσφατα παιδάκι με μπρατσακια από κοντά για να δω πώς στέκονται συνήθως

Με τα γιλέκα και τα τουβλάκια αλήθεια πώς στέκονται; Με το σώμα προς τα κάτω ή κάπως προς το οριζόντιο;

με το σωμα προς τα κατω

παντως συγκαμα απο το μακαρονι δ μας εχει τυχει.κ ενα αλλο παιδακι που ξερω,επισης δ ετυχε κ σε κεινο

με μικρο παιδακι,εκει που δεν παταει,δεν ειναι απαραιτητα προπονηση ολη η ωρα

αλλα σκεψου οτι ειναι κτ καινουριο,δ ειναι κ τοσο χαλαρα οπως εμεις

εξαρταται κ απο την κινητικοτητα,ενεργεια,αντοχες καθε παιδιου

κ μεσα στο ιδιο καλοκαιρι μπορεις να αφαιρεσεις τουβλακια(στη ζωνη,στα γιλεκα μας δ ειχε αυτην την επιλογη),εγω το εβλεπα με το ποσο ευκολα μπαινανε σε ξαπλωτη θεση κ κουνιοντουσαν.ο μικρος περυσι ξεκινησε με 5,κ πολυ συντομα βγαλαμε το ενα,ελπιζω φετος να βγαλουμε αλλο ενα

η κορη λιγο πριν τα 4 με 5,νομιζω την επομενη χρονια 4,την επομενη 2,κ μετα τπτ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι! Σκέφτηκα τώρα, οι απλές κουλούρες χωρίς "βρακάκι" από κάτω, δεν είναι η ίδια λογική με το δεμένο μακαρόνι; Το παιδί σκυμμένο προς τα εμπρός κλπ; Γιατί αυτές δεν συστήνονται ενώ το δεμένο μακαρόνι συστήνεται;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , little lamb είπε:

Γεια σας και πάλι! Σκέφτηκα τώρα, οι απλές κουλούρες χωρίς "βρακάκι" από κάτω, δεν είναι η ίδια λογική με το δεμένο μακαρόνι; Το παιδί σκυμμένο προς τα εμπρός κλπ; Γιατί αυτές δεν συστήνονται ενώ το δεμένο μακαρόνι συστήνεται;

λογω υλικου

στην ουσια ειναι πιο πολυ σαν μπρατσακια. το παιδι βρισκεται αρκετα εξω απο το νερο κ δ βοηθαει να κανει σωστες κινησεις

επισης ειναι πολυ πιο ευκολο να αναποδογυρισει λογω κυματος,η να γλιστρησει το παιδακι κατω

το δεμενο μακαρονι ειναι σχετικο.μπορουσα να το δενω στον γιο μου μεχρι τα 4,κ αυτο επειδη ειναι υπερβολικα αδυνατος.αντιθετα στην κορη μου απο τα 3δ εφτανε,κ σε αλλο παιδακι που εχω δει δλδ μετα τα 3 το κρατανε με τα χερια απλωμενα,η απλα περασμενο κατω απο τις μασχαλες,οχι δεμενο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

λογω υλικου

στην ουσια ειναι πιο πολυ σαν μπρατσακια. το παιδι βρισκεται αρκετα εξω απο το νερο κ δ βοηθαει να κανει σωστες κινησεις

επισης ειναι πολυ πιο ευκολο να αναποδογυρισει λογω κυματος,η να γλιστρησει το παιδακι κατω

το δεμενο μακαρονι ειναι σχετικο.μπορουσα να το δενω στον γιο μου μεχρι τα 4,κ αυτο επειδη ειναι υπερβολικα αδυνατος.αντιθετα στην κορη μου απο τα 3δ εφτανε,κ σε αλλο παιδακι που εχω δει δλδ μετα τα 3 το κρατανε με τα χερια απλωμενα,η απλα περασμενο κατω απο τις μασχαλες,οχι δεμενο

 

Α οκ, τότε στη δικιά μου πιθανότατα να μην κάνει γιατί έχει κοιλίτσα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...