Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Ή ιστορία μου είναι ή εξής: προσπάθεια ενός έτους χωρίς αποτέλεσμα, εξετάσεις κ εγώ κ ο σύζυγος..οι δικές μου όλες καλές, το σπερμοδιαγραμμα ομως ήταν στα ορια του φυσιολογικού κ προς τα κάτω...είχα απογοητευτεί πολύ..κάθε μήνα ήμουν κατά φαντασία έγκυος κ πάντα το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό! Το άγχος μου απερίγραπτο!! Τι να κάνεις! Δε μπορούμε να το αποφύγουμε δυστυχώς...

Για να μη σας κουραζω επιτέλους έγινε το θαύμα!! Διανυω την πέμπτη βδομάδα εγκυμοσύνης μου κ πεταω στα σύννεφα!! Αυτό που θέλω να σας συμβουλεύω είναι να μη χάνετε την πίστη σας!! Ο Θεός κ μόνο Αυτός μπορεί να κάνει τα πάντα!! Προσευχομουν κάθε βραδυ, άρχισα να πηγαίνω συχνά στην εκκλησία κ γενικά ενιωθα ότι με ακουγε!

Καλοί οι γιατροί, καλή ή επιστήμη όμως ας μην ξεχνάμε το βασικότερο όλων..την Πίστη στο Θεο..γι αυτό κάντε κ καμία προσευχή!! Σας εύχομαι από καρδιάς ενα θετικό τεστ εγκυμοσύνης!! Φιλια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα! Εύχομαι καλά νέα σε όλες!!! Ζητώ την βοήθεια σάς! Όλο το μήνα προσπάθειες στο φουλ! Κάτι αισιόδοξο με έπιασε και ήμουν σίγουρη ότι είχα μείνει. Ένστικτο τί να πω... Ο κύκλος μού είναι από 31-33 μέρες. Σήμερα 34η μέρα και είδα λίγο ρόζ στο σκούπισμα. Φόρεσα σερβιέτα. Λέω ήρθε η άτιμη. Από το πρωί και δεν έχω τίποτα πάρα μόνο μία καφέ γραμμή και λίγο καφέ στο χαρτί στο σκούπισμα. Ούτε πόνο ούτε τίποτα. Είμαι πρησμένη κοιλιά και στήθος.σιγουρα αυτό δεν νομίζω να είναι περίοδος. Τί να κάνω κορίτσια ;;;θα είμαι τρελή αν κάνω ένα τεστ ;(συγγνώμη για τις περιγραφές! )

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα! Εύχομαι καλά νέα σε όλες!!! Ζητώ την βοήθεια σάς! Όλο το μήνα προσπάθειες στο φουλ! Κάτι αισιόδοξο με έπιασε και ήμουν σίγουρη ότι είχα μείνει. Ένστικτο τί να πω... Ο κύκλος μού είναι από 31-33 μέρες. Σήμερα 34η μέρα και είδα λίγο ρόζ στο σκούπισμα. Φόρεσα σερβιέτα. Λέω ήρθε η άτιμη. Από το πρωί και δεν έχω τίποτα πάρα μόνο μία καφέ γραμμή και λίγο καφέ στο χαρτί στο σκούπισμα. Ούτε πόνο ούτε τίποτα. Είμαι πρησμένη κοιλιά και στήθος.σιγουρα αυτό δεν νομίζω να είναι περίοδος. Τί να κάνω κορίτσια ;;;θα είμαι τρελή αν κάνω ένα τεστ ;(συγγνώμη για τις περιγραφές! )

 

καλημερα Ρενακι!!!καθολου τρελη!!!!κανε τεστακι γρηγορα!!!!!σου ευχομαι ολοψυχα να εισαι εγκυουλα:D!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια θελω να σας πω και εγω αυτο που μου συμβενει. Εχω δυο παιδακια 3 και 1,5 αυτον τον μηνα με τον αντρα μου βρεθήκαμε 3 φορες και αυτες μισές τοσο τρεξιμο ειχαμε. Να μην τα πολυ λεω εχω καθηστερηση μια βδομμαδα αλλα δεν εδωσα σημασία γτ ημουν και με γαστρεντεριτηδα με πόλους εμετους που ακομα εχω. Αποφάσισα να παω για χοριακη και τι να δω ειμαι εγκυος δεν το περίμενα καν δεν ειχα ουτε πονακια ουτε πρήξιμο ουτε καν υπνιλια. Τρομερό καλα λενε πως η καθε εγκυμοσηνη διαφέρει τεσπα ευχομαι σε ολες να εχετε μια ομορφη εγκυμοσηνη και σε όσες προσπαθούν ευχομαι σηντομα να εχετε την κοιλια σας γεμάτη ευτιχια. Φιλια πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα σε όλες εσάς που προσπαθείτε να κάνετε παιδάκι...!

Συνήθως εδώ γράφουν γυναίκες που αντιμετωπίζουν δυσκολίες σύλληψης είτε επειδή έχουν κάποιο πρόβλημα οι ίδιες είτε ο σύζυγος. Εγώ είμαι ο σύζυγος και θα ήθελα να σας πω τη δική μου ιστορία μήπως βοηθήσω να μην χάνετε το κουράγιο σας.

Πριν παντρευτώ είχα έναν ενοχλητικό πόνο στους όρχεις μου και απευθύνθηκα σε έναν ουρολόγο. Μου έκανε υπέρηχο και βρήκε κιρσοκήλη πρώτου βαθμού. Η ερώτηση που του έκανα ήταν αν θα μπορέσω ποτέ να κάνω παιδί. Μου είπε να κάνω σπερμοδιάγραμμα και θα δούμε.

Έκανα και βγήκε χάλια, κυρίως ως προς τον αριθμό σπερματοζωαρίων. 800.000/ml και συνολικό αριθμό 2.000.000. Η κινητικότητα, μορφολογία κλπ ήταν καλές. Του έκανα ξανά την ερώτηση αν θα έχω πρόβλημα να κάνω παιδί και η απάντηση ήταν ότι μπορεί να δυσκολευτώ, μπορεί και όχι. Από εκείνη τη στιγμή το μυαλό μου δεν έφευγε από εκεί, ήθελα πάντα να κάνω παιδιά και ίσως να μην μπορούσα. Πέρασα δύσκολες φάσεις κάθε φορά που σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να μην μπορέσω να κάνω.

Μια τέτοια νύχτα με σκέψεις βρήκα φορουμς σαν αυτό εδώ και είδα πόσα ζευγάρια αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα και πραγματικά πολλές φορές ένιωσα να συμπάσχω μαζί σας αν και τότε δεν είχα καν προσπαθήσει για παιδί.

Για να μην τα πολυλογώ κάποια χρόνια μετά απο εκείνη την τυχαία εξέταση, που ποτέ δεν είχα το κουράγιο να επαναλάβω, γνώρισα την γυναίκα μου, χωρίς να της έχω μιλήσει ποτέ για το περιστατικό και το άγχος που είχα περάσει αποφασίσαμε να αρχίσουμε προσπάθειες για παιδάκι κι αν προκύψει να παντρευτούμε, το θέλαμε και οι δυο πολύ.

Τον πρώτο μήνα αποτύχαμε, άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια ότι εγώ φταίω και η στεναχώρια μου ήταν μεγάλη, άγχος πολύ και ενοχές που δεν της είχα πει τίποτα. Το δεύτερο μήνα είχε καθυστέρηση, κάθε μέρα που περνούσε ήταν γεμάτη αγωνία και φόβο μήπως και τελικά δεν είναι. Τελικά μετά από δέκα μέρες καθυστέρησης κάναμε ένα τεστ και βγήκε θετικό...ο γιατρός μας το επιβεβαίωσε αργότερα και η χαρά μας ήταν απερίγραπτη. Λίγους μήνες μετά Παντρευτήκαμε και σήμερα έχουμε στην αγκαλιά μας την 2 ετών πια κορούλα μας.

Η μόνη σκέψη που έκανα τότε ήταν πως τελικά αν ο θεός θέλει να δώσει ένα παιδί σε κάποιους που το θέλουν πολύ...θα το κάνει...είμαι σίγουρος πια γι'αυτό! Σ' εμένα ούτε η κιρσοκήλη ούτε ο χαμηλός αριθμός εμπόδισαν τελικά.

Εύχομαι σε όλες σας να δώσει ο θεός ένα παιδάκι γιατί από αυτά που διαβάζω εδώ το θέλετε όλες σας πάαααρα πολύ!!!

Να είστε όλες καλά![/quote

 

ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!! Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!! ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Κ ΣΥΝΤΟΜΑ Κ ΜΕ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ!!!

 

:o:o:):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Προσπαθούμε με τον άντρα μου 4 μήνες για παιδάκι , ο κύκλος μου κυμαίνεται από 31 μέχρι 35 μέρες οπότε δεν είναι κ τόσο σταθερός. Είμαι στην 7η μέρα καθυστέρησης έκανα χθες χοριακή και βγήκε αρνητική. απογοήτευση....

Περίοδος δεν μου έχει έρθει όμως ακόμη πέρα από κάτι σταγόνες χθες βράδυ.Τι σημαίνουν όλα αυτά? Γιατί δεν μπορ'ω να μείνω έγκυος?

Να σημειώσω ότι πριν ένα χρόνο υποβλήθηκα σε loop τραχήλου λόγω hpv αλλοιώσεων. Έχω απογοητευτεί:?:???::?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας και απο μενα! Και εμεις ειμαστε στην προσπαθεια για δευτερο παιδακι εδω και ενα χρονο αλλα τιποτα ακομα:-( Θα μου πειτε ειναι και η ηλικια ανασταλτικος παραγοντας. Ειμαι 40 και ο συζυγος 43 αλλα ολες οι εξετασεις που καναμε βγηκαν μια χαρα. Μονο σε εμενα βρηκε η γυναικολογος μια κυστουλα. Εχω ομως πολυκυστικες ωοθηκες και για αυτο και αστατο κυκλο και δεν μπορω να βρω τις ακριβεις γονιμες μερες. Τωρα πηρα τεστακια ωορρηξιας αλλα μεχρι σημερα 17 μερα του κυκλου ουτε ενα θετικο, εστω λιγουλακι. Μια απογοητευση την εχω αλλα προσπαθω να σκεφτομαι θετικα.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Marina10 είπε:

Γεια σας και απο μενα! Και εμεις ειμαστε στην προσπαθεια για δευτερο παιδακι εδω και ενα χρονο αλλα τιποτα ακομα:-( Θα μου πειτε ειναι και η ηλικια ανασταλτικος παραγοντας. Ειμαι 40 και ο συζυγος 43 αλλα ολες οι εξετασεις που καναμε βγηκαν μια χαρα. Μονο σε εμενα βρηκε η γυναικολογος μια κυστουλα. Εχω ομως πολυκυστικες ωοθηκες και για αυτο και αστατο κυκλο και δεν μπορω να βρω τις ακριβεις γονιμες μερες. Τωρα πηρα τεστακια ωορρηξιας αλλα μεχρι σημερα 17 μερα του κυκλου ουτε ενα θετικο, εστω λιγουλακι. Μια απογοητευση την εχω αλλα προσπαθω να σκεφτομαι θετικα.

Σου ευχομαι να κρατησεισ συντομα αγκαλια και το 2ο μωρακι σου...μην χανεισ τισ ελπιδεσ σου. 

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω Τζενη!!! Μακαρι!!! Δεν μπορω να βρω και την ατιμη την ωορρηξια. Μου φαινεται τα τεστακια περισσοτερο κακο παρα καλο κανουν, τουλαχιστον σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημερα και απο εμενα !

Καινουρια εδω στο φορουμ αν και σας διαβαζω καιρο. 

Ειμαστε και εμεις στην φαση που θελουμε πολυ μωρακι! Περασαμε δυο χρονια δυσκολα λογω υγειας του συζηγου , ολα πηγα καλα δοξα τον Θεο  και πλεον εναμισι χρονο μετα το  τελος των χημειοθεραπειων του αρχιζουμε και το ονειρευομαστε συνεχεια! Η οδηγια του ογκολογου ηταν δυο χρονια μετα το περας των θεραπειων να προσπαθησουμε φυσιολογικα. 

Υπαρχει ομως και κατεψυγμενο σπερμα για εξωσωματικη. 

Οσος χρονος μας χρειαστηκε για ξεκουραση και ηρεμια και ανακτηση δυναμεων , δουλεψα λιγο και με μενα, χανοντας καποια κιλα που ξερω πως θα με δυσκολεψουν πολυ , εχω κανει αρκετες εξετασεις και περιμενω να κλεισω ενα ραντεβου με γυναικολογο που μου συστησαν . Θελουμε να ενημερωθουμε για το αν μπορουμε να προσπαθησουμε με σπερματεγχυνση  με κατεψυγμενο σπερμα. Εχει καποια εμπειρια σε παρομοιο θεμα? 

Ευχομαι να ειστε ολες καλα και οτι ονειρευεστε να γινεται  εντελει πραγματικοτητα! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσιααα...είμαι ολοκαινουργιο μελος..Λοιπον πριν ένα χρονο περιπου ειχα κανει κατι ορμονικες εξετασεις τυχαια γιατι εχω έναν φιλο γιατρο και ειχε βγει μια ορμονη γονιμότητας σχεδόν στο 0...ολοι μου ελεγαν και ο γυναικολόγος να παρατησω την σχολη και να ξεκινησω να προσπαθω για εγκυμοσυνη… Στεναχωρηθηκα πολύ τοτε...ΤΗν σχολη δεν την παρατησα στην γερμανια σπουδασα νηπιαγωγος..έναν χρονο μετα και ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΡΙΝ 2 μηνες περασα τις εξετασεις με αριστα υπεγραψα συμβολαιο για δουλεια και ξεκινησαν οι διακοπες τοσκανη ιταλια ..με το που γυρισα και πριν φυγω για διακοπες ελλαδα αρχισα να ζαλίζομαι αλλα θεωρησα από το χαμηλο καλιο..Ειχα μετα από 5 μερες επαφης όλα τα συμπτώματα...εμετοι στηθος πρησμενο ματωναν τα ουλΑ μου κτλ. Εκανα τεστ και ημουν εγκυος...πηγα ελλαδα και εκανα τελειες και ξεγνοιαστες διακοπες..ΟΛοι στραμμενοι πανω μου χαχαχαχα….Θελω να πω ότι με μια φορα και τελειως τυχαια εμεινα εγκυος...Μην ακουτε τπτ και κανεναν..αν και ο κάθε οργανισμος είναι διαφορετικος.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πρώτο (και ίσως τελευταίο) post. Σκοπός του είναι να δώσω κουράγιο σε όσους προσπαθούν και αν κάποιος καταλάβει μέσα από την ιστορία μας κάτι που θα τον βοηθήσει τότε ακόμα καλύτερα. Έχουμε και λέμε.

Εγώ: πριν από 4,5 χρόνια διαπιστώθηκα με ολιγοασθενοσπερμία. Από τότε δεκάδες εξετάσεις, τόσο εγώ όσο και η σύζυγος. Μη σας γεμίσω πληροφορίες και μη σας αποπροσανατολίσω. Χαρακτηριστικά αναφέρω DFI, μικροελλείψεις, κυστική ίνωση, καρυότυπος, FISH, πιο ενδελεχής για χλαμύδια. Από καμία δε μπορώ να πω ότι φάνηκε ποιο ήταν το πρόβλημα από το οποίο δε μπορούσαμε να αποκτήσουμε παιδί με φυσιολογικό τρόπο ούτε γιατί δεν προχωρούσαν οι προσπάθειες.

Η σύζυγος: υγιής με ένα θέμα θρομβοφιλίας. Διαπιστώθηκε νωρίς και χορηγήθηκε ιπαρίνη.

 

Ξεκινήσαμε προσπάθεια το 2016 σε κέντρο εξωσωματικής στη Θεσσαλονίκη. 9 βλαστοκύστες σε καλή κατάσταση και εμφύτευση στην πρώτη εμβρυομεταφορά. Μετά από ένα μήνα αποβλήθηκαν και οι δύο. Μέχρι την επόμενη εμβρυομεταφορά κάναμε και άλλες εξετάσεις γιατί δεν καθησυχάσαμε με αυτό που έλεγαν όλοι ότι "συμβαίνει την πρώτη φορά". Αποτυχημένη και η δεύτερη αν και πάλι εμφυτεύθηκαν τα έμβρυα.  Αυτή τη φορά χρειάστηκε καιρός μέχρι να φύγουν εντελώς και έτσι μπήκαμε στο 2017. 

Στην τρίτη εμβρυομεταφορά, και ενώ κάναμε και άλλες ενέργειες, δεν εμφυτεύθηκαν στη μήτρα. Η τέταρτη εμβρυομεταφορά όπως οι δύο πρώτες. Πλέον είχαμε χρησιμοποιήσει τα 8 από τα 9 και μας πρότειναν μία ακόμα με το εναπομείνον. Με τη λογική μας δεν προχωρήσαμε.

Πλέον μιλάμε για καθ έξιν αποβολές. Επισκεφθήκαμε τον ποιον γνωστό γιατρό σε εξωσωματικές στη Θεσσαλονίκη για να μας εντοπίσει το πρόβλημα και να μας προτείνει άλλη προσέγγιση. Δε μας βοήθησε σε κανένα από τα δύο. Επισκεφθήκαμε και έναν κομπογιαννίτη ειδικό παθολόγο που μας είπε για αντίσταση στην ινσουλίνη και έστειλε δική του διαιτολόγο λέγοντας ότι με τη διατροφή θα λυθεί το πρόβλημα. Κανένας γιατρός δεν το επιβεβαίωσε.

Μεσολάβησε μια υστεροσκόπηση και αφαίρεση πολύποδα στην είσοδο του τραχήλου. To Μάρτιο του 2018 ξεκινήσαμε νέα προσπάθεια (επιτροπές, χαρτιά κλπ) στο ίδιο κέντρο με την ίδια φόρμουλα. Μιλώντας με την υπεύθυνη, με εμβρυολόγους κλπ καταλαβαίνεις ότι οι άνθρωποι απλά εκτελούν ένα πρωτόκολλο. Κανείς δε θα μπει στη διαδικασία να βρει λύση εξατομικευμένα για εσένα γιατί δε μπορεί ή δεν έχει λόγο. Μόνο 3 βλαστοκύστες και κάναμε και προεμφυτευτικό έλεγχο για να δούμε πιθανό λόγο των αποβολών. Παρόλο το θετικό για τις δύο, απογοητευθήκαμε με το μικρό αριθμό. Περνάνε τα χρόνια και η γυναίκα δε παράγει πολλά ή έτυχε σε αυτόν τον κύκλο.

Εμβρυομεταφορά το ένα παλιό και το ένα καινούργιο. Επιτυχημένη και πριν συμπληρωθεί ο μήνας έχουμε πάλι αιμορραγία=αποβολή. Πάμε κατεστραμμένοι στο κέντρο  καθώς το είχαμε ξαναζήσει το έργο από την πρώτη φορά. Και διαπιστώνουμε ότι έφυγε το ένα από τα δύο. Το άλλο ήταν ακόμα εδώ. Αυτό ήταν. Φέτος τον Απρίλιο γεννήθηκε η μικρή μας!

Ακόμα να το συνειδητοποιήσω και ακόμη και σήμερα δε μπορώ να πω τι ήταν το πρόβλημα που δεν προχωρούσαν. Ίσως στη δεύτερη προσπάθεια τα έμβρυα να ήταν καλύτερα. Τύχη; (Μόνο μια εξέταση για τη μήτρα δεν κάναμε γιατί σκεφτόμασταν μήπως δε φταίνε τα έμβρυα αλλά το περιβάλλον.)

Προσπάθησα να μην γράψω πολλά ούτε και φανφάρες για θεούς και ειδικούς. Άμα κάποιος θέλει διευκρινήσεις ας μου πει. Καλή επιτυχία από καρδιάς!

 

  • Αν η σύζυγος δεν αντιμετώπιζε όλη αυτή τη διαδικασία με σθένος και αποφασιστικότητα δεν θα καταφέρναμε τίποτα. Ο ρόλος του άντρα είναι επικουρικός.
  • Όλη αυτή την περίοδο η ζωή μας κυλούσε κανονικά καθώς και παντρευτήκαμε και πηγαίναμε διακοπές και βρήκαμε σπίτι κλπ. 
  • Εννοείται ότι έφυγαν πάρα πολλά χρήματα. Δε κάθισα ούτε θα καθίσω να τα μετρήσω. Ο καθένας κάνει ότι μπορεί για αυτό που θεωρεί σημαντικό.
  • Ευχαριστώ όλα τα άτομα που μοιράστηκαν εμπειρίες στο forum καθώς και κάποια μέλη που απάντησαν στις απορίες μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα.

Μπαίνω ξανά μετά από καιρό μήπως έχω λίγη τύχη. 

Εδώ και 4 χρόνια που έχουμε αποφασίσει να κάνουμε 2ο παιδί, μια θέματα υγείας δικά μου, μία οικονομικές δυσκολίες, μία αποβολή τον Οκτώβρη..

Τώρα έχει 6 μήνες που κάνουμε επαφές ελεύθερα (μετά την αποβολή) και τίποτα.. Και είμαι ήδη 35....

Από πού να αρχίσω? Κλομιφαίνη? Βιταμίνες? Σπερματεγχυνση? Μήπως να πειρμένω λίγο ακόμη?

Οι εξετάσεις μας είναι καλές. Εγώ έχω ΣΠΩ, η ινοσιτόλη με ενοχλεί και δεν μπορώ να πάρω. 

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2020 at 4:31 ΜΜ, jellyfishch είπε:

Καλημέρα.

Μπαίνω ξανά μετά από καιρό μήπως έχω λίγη τύχη. 

Εδώ και 4 χρόνια που έχουμε αποφασίσει να κάνουμε 2ο παιδί, μια θέματα υγείας δικά μου, μία οικονομικές δυσκολίες, μία αποβολή τον Οκτώβρη..

Τώρα έχει 6 μήνες που κάνουμε επαφές ελεύθερα (μετά την αποβολή) και τίποτα.. Και είμαι ήδη 35....

Από πού να αρχίσω? Κλομιφαίνη? Βιταμίνες? Σπερματεγχυνση? Μήπως να πειρμένω λίγο ακόμη?

Οι εξετάσεις μας είναι καλές. Εγώ έχω ΣΠΩ, η ινοσιτόλη με ενοχλεί και δεν μπορώ να πάρω. 

 

Σου ευχομαι να τα καταφερετε! Ισως ειναι λιγο νωρις να σκεφτεσαι για σπερματεγχυση μετα απο 6 μηνες προσπαθειων. O γιατρος σου τι σου λεει; Δεν σου προτεινε βιταμινες;

 
Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2020 at 4:31 PM, jellyfishch said:

Καλημέρα.

Μπαίνω ξανά μετά από καιρό μήπως έχω λίγη τύχη. 

Εδώ και 4 χρόνια που έχουμε αποφασίσει να κάνουμε 2ο παιδί, μια θέματα υγείας δικά μου, μία οικονομικές δυσκολίες, μία αποβολή τον Οκτώβρη..

Τώρα έχει 6 μήνες που κάνουμε επαφές ελεύθερα (μετά την αποβολή) και τίποτα.. Και είμαι ήδη 35....

Από πού να αρχίσω? Κλομιφαίνη? Βιταμίνες? Σπερματεγχυνση? Μήπως να πειρμένω λίγο ακόμη?

Οι εξετάσεις μας είναι καλές. Εγώ έχω ΣΠΩ, η ινοσιτόλη με ενοχλεί και δεν μπορώ να πάρω. 

 

Να ξεκινήσεις χαλαρώνοντας. Μια χαρά νέα είσαι. Δεν σε πήραν τα χρόνια. Εγώ θα δοκίμαζα κάνα τρίμηνο ακόμα, υπολογίζοντας τις γόνιμες μέρες φυσικά,  και αν δεν έμενα, θα δοκίμαζα κλομιφαίνη, με την καθοδήγηση του γιατρού μου φυσικά. Αλλιώς , αν έχετε καλό σπέρμα, μπορείτε να δοκιμάσετε την σπερματέγχυση. Βιταμίνες αν θεωρείς ότι  σου λείπουν, μπορείς να πάρεις, καλό είναι, αλλά δεν θα μείνεις έγκυος επειδή πήρες βιταμίνες. Σαλπιγγογραφία έχεις κάνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :) . 

Να σου πω την αλήθεια δεν έδειξε να ανησυχεί. Έχω να τον δω μήνες, με είδε μετά την επέμβαση αλλά οι εξετάσεις μου ήταν καλές οπότε το μόνο που είπε ήταν μετά από δύο κύκλους μπορείς να ξαναρχίσεις. Τότε όχι, δε μου είχε προτείνει κάτι. Παιρνω με δική μου πρωτοβουλία μουρουνέλαιο και φολικό οξύ. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

γεια σου Γιοβάνα, το σπέρμα είναι πολύ καλό 85% την τελευταία φορά. 

Σαλπιγγογραφία δεν έχω κάνει.

Λέω να πάρω ινοσιτόλη  (αν και με πειράζει)αυτό το μήνα και τεστ ωορρηξίας.

Εάν δε μείνω, τους επόμενους μήνες γιατρό για οδηγίες... δε θέλω να περιμένω πολύ..  πριν την αποβολή είχαμε ελευθερες επαφές για 6 μήνες πάλι..

Το θεματάκι το έχω εγώ αυτό είναι σίγουρο. Ο σύζυγος είχε 'ατυχήματα" πριν γνωριστούμε.....και τώρα θέλουμε και δεν μπορούμε!

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα! Αυτό το τοπικ με έκανε να παρηγορηθω σε δύσκολες στιγμές και νομίζω πως του οφείλω μια ιστορία με αίσιο τέλος! Η ιστορία μου έχει ως εξής. Πριν από 5 χρόνια διαγνώστηκα με Hashimoto (αυτοάνοσος υποθυρεοειδισμός). Άρχισα να έχω απώλειες περιόδου (αμηνορ 2-3μηνες) και ανακάλυψα πως έχω και πολυκυστικες ωοθήκες. Αποφασίζω να αλλάξω ενδοκρινολόγο γιατί ο προηγούμενος μου πρότεινε 'λυσεις' στο πρόβλημα μου όπως οι χημειοθεραπείες!! Απίστευτο! Ήταν δε ξεκάθαρος ότι δεν θα μπορέσω να συλλάβω. Μου έλεγε πως ο οργανισμός μου δε μπορεί να συντηρήσει εμένα, όχι και ένα μωρό! Αποφάσισα να αλλάξω ενδοκρινολόγο και για καλή μου τύχη επέλεξα μια εξαιρετική γιατρό. Μου άλλαξε τα πάντα! Τη φαρμακευτική αγωγή μου, μου έδωσε βιταμίνες, σίδηρο τα πάντα! Βέβαια μου διέγνωσε και θρομβοφιλια αλλά και υπογονιμότητα.. Η θλίψη μου συνεχιζόταν.. Μου ζήτησε να κάνω για δύο μήνες προσπάθεια και βλέπουμε. Συνελαβα με την πρώτη! Είχα απογοητευτεί τόσο πολύ που μου φαινόταν απίστευτο!! Όλες μπορούμε να τα καταφέρουμε ! Μην το βάζετε πότε κάτω!! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katerina 11 είπε:

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα! Αυτό το τοπικ με έκανε να παρηγορηθω σε δύσκολες στιγμές και νομίζω πως του οφείλω μια ιστορία με αίσιο τέλος! Η ιστορία μου έχει ως εξής. Πριν από 5 χρόνια διαγνώστηκα με Hashimoto (αυτοάνοσος υποθυρεοειδισμός). Άρχισα να έχω απώλειες περιόδου (αμηνορ 2-3μηνες) και ανακάλυψα πως έχω και πολυκυστικες ωοθήκες. Αποφασίζω να αλλάξω ενδοκρινολόγο γιατί ο προηγούμενος μου πρότεινε 'λυσεις' στο πρόβλημα μου όπως οι χημειοθεραπείες!! Απίστευτο! Ήταν δε ξεκάθαρος ότι δεν θα μπορέσω να συλλάβω. Μου έλεγε πως ο οργανισμός μου δε μπορεί να συντηρήσει εμένα, όχι και ένα μωρό! Αποφάσισα να αλλάξω ενδοκρινολόγο και για καλή μου τύχη επέλεξα μια εξαιρετική γιατρό. Μου άλλαξε τα πάντα! Τη φαρμακευτική αγωγή μου, μου έδωσε βιταμίνες, σίδηρο τα πάντα! Βέβαια μου διέγνωσε και θρομβοφιλια αλλά και υπογονιμότητα.. Η θλίψη μου συνεχιζόταν.. Μου ζήτησε να κάνω για δύο μήνες προσπάθεια και βλέπουμε. Συνελαβα με την πρώτη! Είχα απογοητευτεί τόσο πολύ που μου φαινόταν απίστευτο!! Όλες μπορούμε να τα καταφέρουμε ! Μην το βάζετε πότε κάτω!! 

 

H μισή Ελλάδα έχει Hashimoto και πολυκυστικές, αν είναι δυνατό να υπάρχουν τέτοιοι απατεώνες ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μετά από 3 χρόνια άκαρπων προσπαθειών ανακαλύψαμε την αζωοσπερμία του άντρα μου. Εγώ ταυτόχρονα είχα περάσει ενδομητρίωση και είχα 3 ινομυώματα τα οποία σταδιακά έγιναν 7, μαζί και χασιμότο. Ξοδέψαμε άλλα δυο χρόνια , πολλά λεφτά σε χειρουργείο για τον άντρα μου , βιταμίνες και φάρμακα για τη βελτίωση και ωρίμανση του σπέρματος μέχρι που καταλάβαμε ότι όλα αυτά είναι φρούδες ελπίδες από γιατρούς που προσπαθούν να σε τονώσουν ηθικά για να σε αρμέξουν. Αποφασίσαμε να πάμε με δότη. Κάναμε 5 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις μιλώντας με γιατρούς που ξανά δε μας έδιναν ξεκάθαρα ποσοστά επιτυχίας. Εγώ αυτό το διάστημα είχα πειστεί ότι φταίει η μήτρα μου και ότι ποτέ δε θα τα κατάφερνα. Αλλάζουμε κλινική και δοκιμάζουμε ivf. Για πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια μόχθου είδα θετικό τεστ εγκυμοσύνης! Τα γράφω αυτά γιατί περάσαμε από πολλούς κακούς γιατρούς. Στα 24 μου άκουσα ότι λόγω ενδομητρίωσης θα πρέπει να κάνω παιδιά μέχρι τα 30 γιατί μετά δε θα μπορώ! Μπορεί και άλλα κορίτσια με παρόμοιες εμπειρίες να αμφισβητούν το σώμα τους. Απλώς θέλω να σας πω να  εμπιστευτείτε τη μήτρα σας διότι ξέρει καλά τη δουλειά της να φτιάχνει μωρά, παρόλα τα προβλήματα . 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε όλη την όμορφη και ενδιαφέρουσα ομάδα. Είμαι 44 χρόνων και ο σύζυγος 48 στα 41 μου ανακάλυψα μετά απο 1 χρόνο προσπάθειας για εγκυμοσυνη με τον παραδοσιακό τρόπο ότι έχω και τις 2 σάλπιγγες κλειστές και ο μόνος τρόπος σύλληψης είναι η εξωσωματική. Για μένα η απόκτηση ενός παιδιού ήταν όνειρο μιας ζωής από μικρό παιδί ονειρευόμουν τη μέρα που θα γίνω κ εγώ μανούλα  για τον άντρα μου όμως δεν ήταν αυτοσκοπός.  Αν είναι να έρθει θα έρθει μου έλεγε πάντα. Παρόλα αυτά συμφωνήσαμε να ξεκινήσουμε τη διαδικασία. Την πρώτη φορά έβγαλα 10 ωάρια έμειναν καλά μόνο τα 4 και αποφασίσαμε να βάλουμε 2 και τα άλλα 2 στην κατάψυξη για μετά και τις 2 φορές που έγινε η εμβρυομεταφορα ήταν αρνητικό το αποτέλεσμα.  Μετά πήγαμε σε άλλο κέντρο στον κορυφαίο και διάσημο γιατρό στην ειδικότητα αυτή.  Στην 3 ωωληψια έβγαλα 7  έγινε η εμβρυομεταφορα 4 βλαστοκυστων 5 ημερών για μεγαλύτερες πιθανότητες...και η χοριακη έδειξε ότι ήμουν έγκυος η χαρά μου απερίγραπτη όμως δεν κράτησε για πολύ στην 5η εβδομάδα αντί να ακούσουμε τον χτυπο της καρδουλας του εμβρύου ο γιατρός είπε ότι δεν βλέπει καν το εμβρυο είναι η γνωστή παλινδρομη κυηση κάτι που άκουγα για 1η φορά δεν το είχα ξανακούσει πότε αυτό...παρά τη μεγάλη απογοήτευση μου μια μικρή ελπίδα υπήρχε μέσα μου αφού υπήρχαν αλλά 3 στην κατάψυξη μετά από 9 μήνες τόσο μου πήρε να συνέλθω πήρα τη δύναμη για την επόμενη κ τελευταία  εμβρυομεταφορα των 3 με διαβεβαιώσε ο γενετιστής ότι ήταν πολύ καλής ποιότητας . Στις 21/11 έγινε και αυτή η εμβρυομεταφορα. Ήμουν 99.9%σίγουρη ότι αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά... αλλά δυστυχώς η χοριακη μετά από 2 βδομάδες ήταν μόνο 2 έπιασε πάτο όπως κ η ψυχολογία μου ...δεν ξέρω πια τι να κάνω θέλω τόσο πολύ να γίνω μητέρα ο άντρας μου φοβάται να ξαναπροσπαθησω πάλι με χάπια λόγω της αυξημένης πιθανότητας για καρκίνο...είχαμε κάνει και αίτηση για ανά δοχη παιδιού αλλά ήταν αρνητική η απάντηση γιατί δεν είχαμε τα κριτήρια τα οποία είναι να έχεις ήδη παιδί!!!!!!!!!!!!!! Τι να κανω;;;συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλης έκτασης μήνυμα μου. Αλλά νιώθω τόσο μεγάλη θλίψη και απογοήτευση και ίσως θυμό μέσα μου που πραγματικά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ και τι θα μπορούσα να κάνω από δω κ στο εξής για να νιώσω έστω λίγο καλύτερα....

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 12/8/2022 at 8:58 AM, Nikoleta2006 said:

Καλημέρα σε όλη την όμορφη και ενδιαφέρουσα ομάδα. Είμαι 44 χρόνων και ο σύζυγος 48 στα 41 μου ανακάλυψα μετά απο 1 χρόνο προσπάθειας για εγκυμοσυνη με τον παραδοσιακό τρόπο ότι έχω και τις 2 σάλπιγγες κλειστές και ο μόνος τρόπος σύλληψης είναι η εξωσωματική. Για μένα η απόκτηση ενός παιδιού ήταν όνειρο μιας ζωής από μικρό παιδί ονειρευόμουν τη μέρα που θα γίνω κ εγώ μανούλα  για τον άντρα μου όμως δεν ήταν αυτοσκοπός.  Αν είναι να έρθει θα έρθει μου έλεγε πάντα. Παρόλα αυτά συμφωνήσαμε να ξεκινήσουμε τη διαδικασία. Την πρώτη φορά έβγαλα 10 ωάρια έμειναν καλά μόνο τα 4 και αποφασίσαμε να βάλουμε 2 και τα άλλα 2 στην κατάψυξη για μετά και τις 2 φορές που έγινε η εμβρυομεταφορα ήταν αρνητικό το αποτέλεσμα.  Μετά πήγαμε σε άλλο κέντρο στον κορυφαίο και διάσημο γιατρό στην ειδικότητα αυτή.  Στην 3 ωωληψια έβγαλα 7  έγινε η εμβρυομεταφορα 4 βλαστοκυστων 5 ημερών για μεγαλύτερες πιθανότητες...και η χοριακη έδειξε ότι ήμουν έγκυος η χαρά μου απερίγραπτη όμως δεν κράτησε για πολύ στην 5η εβδομάδα αντί να ακούσουμε τον χτυπο της καρδουλας του εμβρύου ο γιατρός είπε ότι δεν βλέπει καν το εμβρυο είναι η γνωστή παλινδρομη κυηση κάτι που άκουγα για 1η φορά δεν το είχα ξανακούσει πότε αυτό...παρά τη μεγάλη απογοήτευση μου μια μικρή ελπίδα υπήρχε μέσα μου αφού υπήρχαν αλλά 3 στην κατάψυξη μετά από 9 μήνες τόσο μου πήρε να συνέλθω πήρα τη δύναμη για την επόμενη κ τελευταία  εμβρυομεταφορα των 3 με διαβεβαιώσε ο γενετιστής ότι ήταν πολύ καλής ποιότητας . Στις 21/11 έγινε και αυτή η εμβρυομεταφορα. Ήμουν 99.9%σίγουρη ότι αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά... αλλά δυστυχώς η χοριακη μετά από 2 βδομάδες ήταν μόνο 2 έπιασε πάτο όπως κ η ψυχολογία μου ...δεν ξέρω πια τι να κάνω θέλω τόσο πολύ να γίνω μητέρα ο άντρας μου φοβάται να ξαναπροσπαθησω πάλι με χάπια λόγω της αυξημένης πιθανότητας για καρκίνο...είχαμε κάνει και αίτηση για ανά δοχη παιδιού αλλά ήταν αρνητική η απάντηση γιατί δεν είχαμε τα κριτήρια τα οποία είναι να έχεις ήδη παιδί!!!!!!!!!!!!!! Τι να κανω;;;συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλης έκτασης μήνυμα μου. Αλλά νιώθω τόσο μεγάλη θλίψη και απογοήτευση και ίσως θυμό μέσα μου που πραγματικά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ και τι θα μπορούσα να κάνω από δω κ στο εξής για να νιώσω έστω λίγο καλύτερα....

 

Καλησπερα.Στη θεση σου θα κοιτουσα για δωρεα ωαριων..οι πιθανοτητες επιτυχιας ειναι αρκετα υψηλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια! Ψάχνω και εγώ τις δικές σας αισιόδοξες ιστορίες, τις οποίες έχω πολύ ανάγκη. Είμαι νέο μέλος, ωστόσο σας διάβαζα και πριν την εγγραφή μου εδώ. Με τον σύζυγο προσπαθούμε πάνω από χρόνο πλέον. Έχουμε και οι δύο τα θεματάκια μας, τα οποία προσπαθούμε να αντιμετωπίσουμε. Σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά την εξωσωματική επίσης. Θέλουμε και οι δύο όσο τίποτα να αποκτήσουμε ένα μωράκι. Η στεναχώρια μας έχει καταβάλει και κάθε φορά που βλέπουμε ένα μωράκι, πονάμε και οι δύο πολύ. Εγώ ειδικά έχω αρχίσει να χάνω λίγο τα μυαλά μου θεωρώ, καθώς από τη μια είμαι απογοητευμένη και από την άλλη χαζεύω παιδικά ρούχα και αξεσουάρ. Απορώ εάν και εσείς βρεθήκατε ποτέ σε παρόμοια θέση, να ψάχνετε τι θα μπορούσατε να αγοράσετε π.χ. για ένα μωράκι, που από ότι φαίνεται θέλει πολύ δρόμο για να έρθει στη ζωή μας, πριν το αποκτήσετε. Κάθε συμβουλή σας, όπως και η δική σας ιστορία, είναι πολύ χρήσιμη! 

Επεξεργάστηκαν by iwanttobeamomsobad
Διόρθωση ορθογραφικού
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...