Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

ναι ,εχουμε κανει και οι δυο τα απαραιτητα.. στη σαλπιγγογραφια φαινοταν οτι υπαρχει προβλημα στη σαλπιγγα γι αυτο και προχωρησα στο χειρουργειο. Εν τελει ηταν ενδομητριωση, σε πρωτο σταδιο, γι αυτο κι ο γιατρος δεν μου διεκοψε την περιοδο...

 

Παλαιοτερα μου ελεγαν συζυγος και ο προηγουμενος γιατρος οτι η υπογονιμοτητα οφεικεται στο αγχος.. τους φωναζα οτι δεν ειχα αγχος... ειχα δικιο...

τωρα ομως ψοφαω απο το αγχος.. δεν ξερω τι με εχει κιασει και ουτε πώς θα ηρεμησωωωω.... τι να πω...

 

Εσυ μαρακι σε ποια φαση βρισκεσαι?

 

Εγώ είμαι από τα τυχερά κορίτσια που δεν πρόλαβα να αγχωθώ, περιμένω το μωράκι μου το Σεπτέμβριο πρώτα ο θεός!

 

Έχω όμως 3 φίλες (μαζί και η κοπέλα με την ενδομητρίωση) που δεν πιάσανε εύκολα. Πιάσανε όμως σχεδόν αμέσως με το που είπανε "άστα διάλα δεν ξανασχολούμαι άλλο!". Οπότε ναι, πιστεύω πάρα πολύ στο ρόλο του άγχους. Το θέμα είναι πως μπορείς να το κοντρολάρεις όταν ποθείς ένα μωρό περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στον κόσμο. Ίσως με πίστη και αισιοδοξία. Εφόσον έχεις κάνει με το σύντροφο σου όλες τις εξετάσεις σου, απλά να προσπαθήσεις να εστιάσεις στην αγάπη που έχεις με το σύντροφο σου. Και θα έρθει! Να το πιστέψεις και θα έρθει! Και θα έρθει η ώρα που θα επανέλθεις στο θέμα μόνο και μόνο για να πεις το αίσιο τέλος της ιστορίας σου!;)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ είμαι από τα τυχερά κορίτσια που δεν πρόλαβα να αγχωθώ, περιμένω το μωράκι μου το Σεπτέμβριο πρώτα ο θεός!

 

Έχω όμως 3 φίλες (μαζί και η κοπέλα με την ενδομητρίωση) που δεν πιάσανε εύκολα. Πιάσανε όμως σχεδόν αμέσως με το που είπανε "άστα διάλα δεν ξανασχολούμαι άλλο!". Οπότε ναι, πιστεύω πάρα πολύ στο ρόλο του άγχους. Το θέμα είναι πως μπορείς να το κοντρολάρεις όταν ποθείς ένα μωρό περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στον κόσμο. Ίσως με πίστη και αισιοδοξία. Εφόσον έχεις κάνει με το σύντροφο σου όλες τις εξετάσεις σου, απλά να προσπαθήσεις να εστιάσεις στην αγάπη που έχεις με το σύντροφο σου. Και θα έρθει! Να το πιστέψεις και θα έρθει! Και θα έρθει η ώρα που θα επανέλθεις στο θέμα μόνο και μόνο για να πεις το αίσιο τέλος της ιστορίας σου!;)

 

μπραβοοοο! Με το.καλο το μωρακι σου!!!!!

Μακαρι να ερθει κι εμενα η σειρα μου ωστε να σας ανακοινωσω συντομα ευχαριστα!!

Link to comment
Share on other sites

 

Γλυκιά μου Maimouditsa τί κάνεις; καιρό είχα να μπω, είχα προσωπικό ζήτημα οικογενειακό και πολύ δυσάρεστο.. Σήμερα επιπροσθέτως αδιαθέτησα κιόλας..

Δεν πειράζει. Ανασύνταξη και τον επόμενο μήνα πάλι εδώ θα αγωνιούμε..

 

Γεια σου pastelaki!!! Και αναρωτιόμουν που εισαι κι αν ΄ολα ειναι καλά. Κρίμα για το δυσάρεστο. :-( Πολυ λυπάμαι. Εγώ αδιαθέτησα πριν μια εβδομάδα. Ημουν πολυ down, ΄αλλα τώρα καλύτερα. Ανασυντάσσομαι όπως λες. Να δούμε αν αυτός ο μήνας μας επιφυλάσσει μια απο τα ίδια...!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα, ειχα γραψει παλαιοτερα και παρακολουθουσα το θεμα...

αυτο με το 3μηνο της σαλπιγγογραφιας παντως ουτε σε μενα λειτουργησε,αλλα ειναι μεγαλο το ποσοστο των κοριτσιων που το υποστηριζουν.... βεβαια εγω ειχα ενδομητριωση που απο ο,τι ειπε ο γιατρος επηρεαζει την κατασταση.. ευχομαι σε ολες τα καλυτερα...

 

Ναι ούτε σε εμένα έπαιξε αυτό με την σάλπιγγογραφια. Παρότι ο γιατρός είπε ότι αυξάνονται οι πιθανότητες...τι να κάνουμε. Στατιστικες ειναι αυτές..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ούτε σε εμένα έπαιξε αυτό με την σάλπιγγογραφια. Παρότι ο γιατρός είπε ότι αυξάνονται οι πιθανότητες...τι να κάνουμε. Στατιστικες ειναι αυτές..

 

Γιατι να μην επιβεβαιωνουμε κι εμεις αυτες τις στατιστικες...? Τι να κανουμε μαιμουδιτσα? Υπομονη κι επιμονη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπραβοοοο! Με το.καλο το μωρακι σου!!!!!

Μακαρι να ερθει κι εμενα η σειρα μου ωστε να σας ανακοινωσω συντομα ευχαριστα!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ κούκλα μου, με το καλό σου εύχομαι!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι από τα τυχερά κορίτσια που δεν πρόλαβα να αγχωθώ, περιμένω το μωράκι μου το Σεπτέμβριο πρώτα ο θεός!

 

Έχω όμως 3 φίλες (μαζί και η κοπέλα με την ενδομητρίωση) που δεν πιάσανε εύκολα. Πιάσανε όμως σχεδόν αμέσως με το που είπανε "άστα διάλα δεν ξανασχολούμαι άλλο!". Οπότε ναι, πιστεύω πάρα πολύ στο ρόλο του άγχους. Το θέμα είναι πως μπορείς να το κοντρολάρεις όταν ποθείς ένα μωρό περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στον κόσμο. Ίσως με πίστη και αισιοδοξία. Εφόσον έχεις κάνει με το σύντροφο σου όλες τις εξετάσεις σου, απλά να προσπαθήσεις να εστιάσεις στην αγάπη που έχεις με το σύντροφο σου. Και θα έρθει! Να το πιστέψεις και θα έρθει! Και θα έρθει η ώρα που θα επανέλθεις στο θέμα μόνο και μόνο για να πεις το αίσιο τέλος της ιστορίας σου!;)

 

Μπράβο Μαράκι. Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι με ένα όμορφο και υγιές μωράκι! Δεν ξέρω πώς το λες αυτό το "δεν ξανασχολουμαι άλλο", γιατί άμα το πω θα πρέπει να ξαναγυρισω στις κλασικές μεθόδους αντισύλληψης προκειμένου να μην ελπίζω κάθε μήνα. Γιατί είτε το πεις είτε όχι την ελπίδα θα την εχεις ας μη γελιόμαστε. Τεσπα ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου pastelaki!!! Και αναρωτιόμουν που εισαι κι αν ΄ολα ειναι καλά. Κρίμα για το δυσάρεστο. :-( Πολυ λυπάμαι. Εγώ αδιαθέτησα πριν μια εβδομάδα. Ημουν πολυ down, ΄αλλα τώρα καλύτερα. Ανασυντάσσομαι όπως λες. Να δούμε αν αυτός ο μήνας μας επιφυλάσσει μια απο τα ίδια...!

 

Άντε να δούμε μαϊμουδίτσα. Αυτό το μήνα ξεκινάμε κι οι δυο τεστ ωορρηξιας απ ο,τι κατάλαβα. Είναι το τελευταίο μου χαρτί. Άντε καλή μας επιτυχία κοριτσάκι. Φιλάκια!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μαράκι. Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι με ένα όμορφο και υγιές μωράκι! Δεν ξέρω πώς το λες αυτό το "δεν ξανασχολουμαι άλλο", γιατί άμα το πω θα πρέπει να ξαναγυρισω στις κλασικές μεθόδους αντισύλληψης προκειμένου να μην ελπίζω κάθε μήνα. Γιατί είτε το πεις είτε όχι την ελπίδα θα την εχεις ας μη γελιόμαστε. Τεσπα ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά.

 

 

Παστελάκι μου δεν ξέρω πως το λες αυτό, μιλάω και λίγο εκ του ασφαλές. Θα σου πω όμως πως το είπανε οι φίλες μου. Καταρχάς καμιά δεν γύρισε στην αντισύλληψη.

 

Η μία κοπέλα με την ενδομητρίωση ετών τότε 32 προσπαθούσε αρκετά χρόνια πριν την επέμβαση και είχε κάνει και σπερματεγχύσεις χωρίς αποτέλεσμα λόγω της ενδομητρίωσης. Μετά την επέμβαση κι αφού προσπαθούσαν για 1-1,5 χρόνο έφτασε καλοκαίρι και είπε ότι δεν ξαναασχολούμαι προς το παρόν, να περάσει το καλοκαίρι με το καλό και από Σεπτέμβρη προσανατολιζόμαστε για σπερματεγχύσεις πάλι, παρόλο που ο γυναικολόγος της, της είχε πει πως δεν χρειάζεται. Όμως το κορίτσι δεν μπορούσε να περιμένει άλλο, 8 χρόνια είχαν περάσει σύνολο!! Το ριξε στο γυμναστήριο, έχασε πολλά περιττά κιλά που είχε μαζέψει με τα χρόνια, το έβγαλε ΕΝΤΕΛΩΣ από το μυαλό της, δεν κοίταζε καν ωορρηξίες αλλά έκαναν συχνά έρωτα όποτε θέλανε (θερμόαιμο ζευγάρι αν και πολλά χρόνια μαζί) χάρηκε το καλοκαιράκι ξέγνοιαστα μετά από τόσα χρόνια και τσουπ! πριν έρθει ο Σεπτέμβρης πιάστηκε το μωράκι!!!

 

Η άλλη κοπέλα ετών τότε 34, προσπαθούσε για 1-1,5 χρόνο με πολύ άγχος και στεναχώρια κάθε μήνα που ερχόταν η τρισκατάρατη μέχρι που άρχισε να σκέφτεται πως μπορεί να υπάρξει ζωή και χωρίς μωρό, ότι θα αρχίσουν να πηγαίνουν πάλι ταξίδια με τον άντρα της που τόσο αγαπάνε. Κυριολεκτικά τώρα, με το που πήρε αυτή την απόφαση, τον ίδιο μήνα έμεινε έγκυος! Είχα πάθει πλάκα τότε!!

 

Η τρίτη κοπέλα ετών τότε 35 προσπαθούσε κι αυτή για 1-1,5 χρόνο -την άγχωνε κι η ηλικία να πω- και αφού πέρασε ο καιρός και δεν γινότανε έκανε όλες τις εξετάσεις που χρειαζόντουσαν αυτή κι ο άντρας της κι αφού είδαν πως είναι καθόλα υγιείς και γόνιμοι για να κάνουν μωράκι, συνέχισαν τη ζωή τους με την πεποίθηση ότι θα αποφασίσει αυτό πότε θα έρθει. Κι όντως έτσι έγινε, μετά από 2-3 μήνες έμεινε έγκυος.

 

Όσο για μένα δεν παιδεύτηκα είναι η αλήθεια. Παντρεύτηκα το Σεπτέμβρη και ξεκινήσαμε χωρίς προφυλάξεις κανένα μήνα πριν το γάμο, χωρίς όμως να κοιτάζω ωορρηξίες κλπ. Μετά το γάμο άρχιζα να κοιτάω ωορρηξίες και μάλιστα τους τελευταίους μήνες πριν μείνω έγκυος χρησιμοποιούσα τα τεστάκια ωορρηξίας - χωρίς να το ξέρει ο άντρας μου. Τον Δεκέμβρη διαπίστωσα ότι είχα αρχίσει να ασχολούμαι αποκλειστικά με τις γόνιμες μέρες κλπ αντί να ευχαριστιέμαι παράλληλα τη ζωή μου και τον άντρα μου ως νιόπαντρη. Πήγαινα και γυμναστήριο αλλά σε σχέση με όλες τις δραστηριότητες που έκανα πριν αυτό ήταν πολύ λίγο.

 

Αποφάσισα λοιπόν με τον καινούριο χρόνο παράλληλα με τις προσπάθειες για μωρό, να συνεχίσω να ζω όμορφα και δραστήρια όπως πριν και να κάνω μια νέα δραστηριότητα που πάντα ήθελα να κάνω. Αν περνούσαν οι μήνες και δεν έμενα θα κάναμε περαιτέρω εξετάσεις με το σύντροφο για να δούμε απλά ότι είναι όλα καλά. Κι όσο έκανα έρευνα για το που θα καταλήξω (yoga με πανιά, tango ή σύγχρονο χορό σκεφτόμουν) κι αφού είχα επισκεφθεί διάφορους χώρους για να βρω τον καλύτερο κι εκεί που δεν το περίμενα καθόλου, έμεινα έγκυος και δεν πήγα πουθενά! Κάπου θα διαλέξω να πάω όταν με το καλό γεννήσω και θα θέλω να χάσω τα κιλάκια! :mrgreen:

 

Ουπς! Το άπλωσα το σεντονάκι μου!!! Απλά ήθελα να σας πω αυτές τις περιπτώσεις με το αίσιο τέλος που τις έζησα από κοντά, τις στεναχώριες και τις αγωνίες τους, ανάμεσα από ένα σωρό άλλες φίλες μου που έμειναν έγκυες με το καλημέρα! Θέλει πίστη και αισιοδοξία και να μη το βάζετε κάτω και να αγαπιέστε πολύ με τον άντρα σας, το μελλοντικό πατέρα των παιδιών σας. Ακόμα και το θέμα να διαβάσετε από την αρχή θα δείτε ένα σωρό περιπτώσεις που κορίτσια στεναχωριόντουσαν και τα κατάφεραν τελικά και είναι μανούλες πλέον.

 

Σας το εύχομαι και είμαι σίγουρη πως θα γυρίσετε στο θέμα φουσκωμένες και θα δίνετε συμβουλές στα επόμενα κορίτσια να μην αγχώνονται κλπ κλπ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε μαϊμουδίτσα. Αυτό το μήνα ξεκινάμε κι οι δυο τεστ ωορρηξιας απ ο,τι κατάλαβα. Είναι το τελευταίο μου χαρτί. Άντε καλή μας επιτυχία κοριτσάκι. Φιλάκια!!

 

 

κι εγω στην παρεα... πηρα πρωτη φορα της hometest... ελπιζω να μας βοηθησουν κοριτσια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε να δούμε μαϊμουδίτσα. Αυτό το μήνα ξεκινάμε κι οι δυο τεστ ωορρηξιας απ ο,τι κατάλαβα. Είναι το τελευταίο μου χαρτί. Άντε καλή μας επιτυχία κοριτσάκι. Φιλάκια!!

 

Ναι έτσι ακριβώς! εγώ χρησιμοποιω για πρώτη φορά τα clearblue. Κι εγώ έχω πει ότι αν δεν πετύχει η προσπάθεια τώρα (πολύ χλωμό έως κατάχλωμο το κόβω) κάνω συζήτηση για σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια (ψάχνω ήδη στα κρυφά κέντρα εξειδικευμένα όπως του Λυμπερόπουλου), αποστολή αποτελεσμάτων σε γυναικολόγο και ραντεβού σε ουρολόγο που θα μας συστήσει αν χρειαστεί. Επίσης επειδή έχω πολύ καιρό να κάνω καλλιέργεια κολπικού υγρού και την τελευταία φορά που ειχα κανει πριν 1μιση χρόνο είχε δέιξει διαταραχή ph, σκέφτομαι να την ξανακάνω και μαζί να κάνω και pcr με ιστο περιόδου (την κάνει εξειδικευμένα το Locus medicus που διάβασα στο φόρουμ και σαν εξέταση δεν πονάει καθόλου). Ανιχνευει λέει κάθε ιχνος από μυκόπλασμα, ουρεόπλασμα, χλαμύδια κτλ ακόμα κι αν αυτα δεν βρίσκονται στον κόλπο αλλά μέσα στην μήτρα. Τι να πω...έχω διαβάσει πολλά τον τελευταίο καιρό. Μέχρι και στο site του νο1 εξωσωματικού στο Λονδίνο μπήκα να πάρω ιδέες. Διάβασα ότι δεν αρκεί ένα καλό ωάριο και ένα καλό σπερματοζωάριο, αλλα τεράστιας σημασίας είναι το περιβάλλον-δηλαδή η μήτρα και όλα τα συναφή εκεί κάτω. Καλό μας κουράγιο pastelaki και καλή επιτυχία!!πολλά φιλιά κοπέλα μου

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μαράκι. Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι με ένα όμορφο και υγιές μωράκι! Δεν ξέρω πώς το λες αυτό το "δεν ξανασχολουμαι άλλο", γιατί άμα το πω θα πρέπει να ξαναγυρισω στις κλασικές μεθόδους αντισύλληψης προκειμένου να μην ελπίζω κάθε μήνα. Γιατί είτε το πεις είτε όχι την ελπίδα θα την εχεις ας μη γελιόμαστε. Τεσπα ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά.

 

pastelaki εγώ σε καταλαβαίνω που το λες αυτό. Γιατί κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι. Αν πεις δεν ασχολούμαι άλλο, τέρμα, τότε ξαναγυρίζεις στα αντισυλληπτικά, στο προφυλακτικό, στο τράβηγμα ή σε ό,τι άλλο ακολουθεί το ζευγάρι ώστε να μην υπάρχει η παραμικρή ελπίδα να γίνει κάτι. Όσο κάνεις ελέυθερα έρωτα, πώς είναι δυνατόν να μην σκέφτεσαι ότι το σπέρμα θα βρει τον στόχο του και θα γίνει το θαύμα. Καλώς ή κακώς το σκέφτεσαι. Η μόνη περίπτωση να μην το σκεφτώ θα ήταν να είμαι πάλι έφηβη να μην έχω κάνει σεξουαλική διαπαιδαγωγιση καθόλου (τελείως ανίδεη τι είναι αντισυλληψη κτλ) και να πάω με ένα αγόρι από θέμα ορμής και μόνο. Αδύνατα πράγματα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Παστελάκι μου δεν ξέρω πως το λες αυτό, μιλάω και λίγο εκ του ασφαλές. Θα σου πω όμως πως το είπανε οι φίλες μου. Καταρχάς καμιά δεν γύρισε στην αντισύλληψη.

 

 

 

Η άλλη κοπέλα ετών τότε 34, προσπαθούσε για 1-1,5 χρόνο με πολύ άγχος και στεναχώρια κάθε μήνα που ερχόταν η τρισκατάρατη μέχρι που άρχισε να σκέφτεται πως μπορεί να υπάρξει ζωή και χωρίς μωρό, ότι θα αρχίσουν να πηγαίνουν πάλι ταξίδια με τον άντρα της που τόσο αγαπάνε. Κυριολεκτικά τώρα, με το που πήρε αυτή την απόφαση, τον ίδιο μήνα έμεινε έγκυος! Είχα πάθει πλάκα τότε!!

 

Η τρίτη κοπέλα ετών τότε 35 προσπαθούσε κι αυτή για 1-1,5 χρόνο -την άγχωνε κι η ηλικία να πω- και αφού πέρασε ο καιρός και δεν γινότανε έκανε όλες τις εξετάσεις που χρειαζόντουσαν αυτή κι ο άντρας της κι αφού είδαν πως είναι καθόλα υγιείς και γόνιμοι για να κάνουν μωράκι, συνέχισαν τη ζωή τους με την πεποίθηση ότι θα αποφασίσει αυτό πότε θα έρθει. Κι όντως έτσι έγινε, μετά από 2-3 μήνες έμεινε έγκυος.

 

Ουπς! Το άπλωσα το σεντονάκι μου!!! Απλά ήθελα να σας πω αυτές τις περιπτώσεις με το αίσιο τέλος που τις έζησα από κοντά, τις στεναχώριες και τις αγωνίες τους, ανάμεσα από ένα σωρό άλλες φίλες μου που έμειναν έγκυες με το καλημέρα! Θέλει πίστη και αισιοδοξία και να μη το βάζετε κάτω και να αγαπιέστε πολύ με τον άντρα σας, το μελλοντικό πατέρα των παιδιών σας. Ακόμα και το θέμα να διαβάσετε από την αρχή θα δείτε ένα σωρό περιπτώσεις που κορίτσια στεναχωριόντουσαν και τα κατάφεραν τελικά και είναι μανούλες πλέον.

 

Σας το εύχομαι και είμαι σίγουρη πως θα γυρίσετε στο θέμα φουσκωμένες και θα δίνετε συμβουλές στα επόμενα κορίτσια να μην αγχώνονται κλπ κλπ.

 

Μαράκι σε ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες τις ιστορίες σου μαζι μας!!!να είσαι καλά!! Δεν θα σταθώ στην πρώτη γιατί η κοπέλα ήταν μικρότερη και προσπαθούσε και 8! χρόνια. Θα σταθώ στην 34 χρονη που έμεινε μόλις σκέφτηκε ότι υπάρχει ζωή και χωρίς παιδάκι. Με τον άνδρα μου όταν παντρευτήκαμε και για 2 χρόνια δεν θέλαμε να κάνουμε αμέσως παιδί. Θέλαμε να ζήσουμε οι 2 μας, να κάνουμε ταξίδια, να αφιερωθούμε στην δουλεια μας, να βγαίνουμε με φίλους μας. Μάλιστα τότε θυμάμαι διάβαζα και περιπτώσεις γυναικών που συνηδειτα δεν έκαναν παιδί και μιλούσαν για αυτό ανοιχτά. Με τον καιρό όμως καταλάβαμε ότι η ζωή μας θα γεμίσει με ένα παιδί. Η αγάπη μας έγινε δυνατότερη και ήρθε ο καιρός να την δωσουμε σε ένα μωράκι. Όχι γιατί ένα μωρό είναι το απαράιτητο για τα παντρεμένα ζευγάρια, αλλά γιατί συνειδητά έιμαστε έτοιμοι και το θέλουμε, έχοντας πλήρη επιγνωση τι σημαίνει ένα παιδί (τα καλά και τα δύσκολα). Τον καιρό που δεν επιθυμούσαμε παιδί, ΔΕΝ κάναμε ελευθερα έρωτα (υπήρχε αντισύλληψη). Άρα είναι αδύνατον ΤΩΡΑ να μην το σκεφτόμαστε όπως η 34 χρονη κοπέλα. Το στάδιο "δεν το σκεφτομαι" έχει περάσει. Ίσως αν τότε το κάναμε ελευθερα, το παιδί να ειχε έρθει (δεν μπορώ να το ξέρω). Η τρίτη κοπέλα, η 35 χρόνη ακολουθησε κατι πιο φυσιολογικό κατ εμέ. Έκαναν προσπάθειες, δεν πέτυχαν, εξετάστηκαν, ήταν όλα καλά και έτσι αποφάσισαν να χαλαρώσουν, ενδεχομένως να κάνουν και λίγο διατροφή και ήπια γυμναστική, να το απολάυσουν και όποτε ήθελε ο Θεός τους ηρθε. Και πολύ καλά έκαναν. Προσωπικά είμαι στο στάδιο που έχω κάνει όλες τις εξετάσεις, ήταν καλές, αλλά ο σύζυγος αρνείται για την ώρα, ΄Αρα εγώ λιώνω κάθε μήνα ..Είναι καλό το σπέρμα και άρα να χαλαρώσω όπως η 35 χρονη φίλη σου και όποτε έρθει, ήρθε? Η δεν είναι καλό το σπέρμα και τσάμπα τόσοι μήνες προσπαθειών και ξεκινάει ένα "μαγικό" ταξίδι στην περιπέτεια? το μαγικό το γραφω ειρωνικα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι ακριβώς! εγώ χρησιμοποιω για πρώτη φορά τα clearblue. Κι εγώ έχω πει ότι αν δεν πετύχει η προσπάθεια τώρα (πολύ χλωμό έως κατάχλωμο το κόβω) κάνω συζήτηση για σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια (ψάχνω ήδη στα κρυφά κέντρα εξειδικευμένα όπως του Λυμπερόπουλου), αποστολή αποτελεσμάτων σε γυναικολόγο και ραντεβού σε ουρολόγο που θα μας συστήσει αν χρειαστεί. Επίσης επειδή έχω πολύ καιρό να κάνω καλλιέργεια κολπικού υγρού και την τελευταία φορά που ειχα κανει πριν 1μιση χρόνο είχε δέιξει διαταραχή ph, σκέφτομαι να την ξανακάνω και μαζί να κάνω και pcr με ιστο περιόδου (την κάνει εξειδικευμένα το Locus medicus που διάβασα στο φόρουμ και σαν εξέταση δεν πονάει καθόλου). Ανιχνευει λέει κάθε ιχνος από μυκόπλασμα, ουρεόπλασμα, χλαμύδια κτλ ακόμα κι αν αυτα δεν βρίσκονται στον κόλπο αλλά μέσα στην μήτρα. Τι να πω...έχω διαβάσει πολλά τον τελευταίο καιρό. Μέχρι και στο site του νο1 εξωσωματικού στο Λονδίνο μπήκα να πάρω ιδέες. Διάβασα ότι δεν αρκεί ένα καλό ωάριο και ένα καλό σπερματοζωάριο, αλλα τεράστιας σημασίας είναι το περιβάλλον-δηλαδή η μήτρα και όλα τα συναφή εκεί κάτω. Καλό μας κουράγιο pastelaki και καλή επιτυχία!!πολλά φιλιά κοπέλα μου

 

Maimouditsa περασε το σαββατοκυριακο αρκετα εποικοδομητικά. Καναμε μια κουβεντα με τον καλό μου και είπαμε ότι θα παμε και σε ουρολόγο. Μου ζητησε απλά να γινει αυτό μολις τελειωσει τη θεραπεία. Εν ολιγοις είπα είτε ότι θα σταματησουμε τις προσπαθειες είτε θα ξεκινησουμε σοβαρη έρευνα της υπογονιμοτητας. Συμφωνησε γιατί καταλαβαίνει τη στεναχωρια που τραβαω κάθε μήνα. Δεν ξερω αν θα παω σε εξειδικευμένο κέντρο (τα φοβάμαι λιγο να σου πω) αλλά θα πάω σε πολύ καλό ουρολόγο που γνωρίζουμε οικογενειακώς. Και βλέπουμε.

ioanna_27 άντε να δουμε με τα τεστ ωορρηξίας κι αυτό το μήνα.. Εγώ hometest πήρα. Θα αρχισω να τα χρησιμοποιώ σε 5-6 μέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Maimouditsa περασε το σαββατοκυριακο αρκετα εποικοδομητικά. Καναμε μια κουβεντα με τον καλό μου και είπαμε ότι θα παμε και σε ουρολόγο. Μου ζητησε απλά να γινει αυτό μολις τελειωσει τη θεραπεία. Εν ολιγοις είπα είτε ότι θα σταματησουμε τις προσπαθειες είτε θα ξεκινησουμε σοβαρη έρευνα της υπογονιμοτητας. Συμφωνησε γιατί καταλαβαίνει τη στεναχωρια που τραβαω κάθε μήνα. Δεν ξερω αν θα παω σε εξειδικευμένο κέντρο (τα φοβάμαι λιγο να σου πω) αλλά θα πάω σε πολύ καλό ουρολόγο που γνωρίζουμε οικογενειακώς. Και βλέπουμε.

ioanna_27 άντε να δουμε με τα τεστ ωορρηξίας κι αυτό το μήνα.. Εγώ hometest πήρα. Θα αρχισω να τα χρησιμοποιώ σε 5-6 μέρες.

 

Μπραβο κοριτσι! Θα μπουν ολα σε μια σειρα.. μη στεναχωριεσαι και μην απογοητευεσαι...

οσο για τα τεστακια να μου πεις αναλυτικα τα παντα οταν τα κανεις.. εγω εχω καιρο ακομα. Αυτον τον μηνα την εχασα την ωορρηξια, περιμενω σε καμια.βδομαδα να αδιαθετησω και μετα θααρχισω να τα χρησιμοποιω.. εχω μακρυ δρομο μπορστα μου! Ευχομαι να μας βοηθησουν!

Link to comment
Share on other sites

ζωιτσα σου εστειλα π.μ αλλα εν τελει ελυσες ολες μου τις αποριες! Τα κοριτσια στα λενε αναλυτικα.. μεχρι τα 30 οι γιατροι συστηνουν ενα χρονο προσπαθειας,αλλα εσειςε,ετε ηδη κροβει σε εξετασεις και κατ εμε καλα κανατε.. αν επιτρεπεται ποιος ειναι ο γιατρος που σε παρακολουθει? Οσο για να σου προτεινουμε υπαρχει σχετικο θεμα με τιτλο οι γοατροι μας θεσσαλονικη ή γυναικολογος θεσσαλονικη... σου ανεφερα και την αποψη μου στο μηνυμα.

 

ioanna_27 γεια σου κοριτσι και καλημερα σε ολα τα κοριτσια..επιπρεπετε να πω το ονομα του γιατρου και που ειναι το πμ ασχετη τελειως απο το συστημα..αν δεν εκανα τις εξετασεις νομιζω θα τρελενομουνα ιωαννα..κοριτσια με τα τεστ ωορηξιας τι φαση?και με βλεπω μετα το καλοκαιρι αν δεν..να κανω σαλπιγγογραφια..δεν ξερω..εχω φορτωθει και βιταμινες θα δουμε...συχγαρητηρια στη κοπελα..

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κ απο μενα ,εγω ειμαι πιο παλια...οπωσδηποτε να παει να εξετασει το σπερμα του στο λεω γιατι ειμαι παθουσα,επι 4 χρονια τον παρακαλουσα να παει τον δικο μου κ τιποτα κ τωρα που πηγε του βρηκαν μυκοπλασμα...τοσος χρονος χαμενος κ τωρα αναγκαζομαι να παω στα δανεικα ειναι κ η ηλικια μου βλεπεις 44...μεχρι περυσι ηταν ολα οκ με εμενα σε ενα χρονο ηρθαν τα πανω κατω...γι αυτο σου λεω πατα ποδι μην τον αφηνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κ απο μενα ,εγω ειμαι πιο παλια...οπωσδηποτε να παει να εξετασει το σπερμα του στο λεω γιατι ειμαι παθουσα,επι 4 χρονια τον παρακαλουσα να παει τον δικο μου κ τιποτα κ τωρα που πηγε του βρηκαν μυκοπλασμα...τοσος χρονος χαμενος κ τωρα αναγκαζομαι να παω στα δανεικα ειναι κ η ηλικια μου βλεπεις 44...μεχρι περυσι ηταν ολα οκ με εμενα σε ενα χρονο ηρθαν τα πανω κατω...γι αυτο σου λεω πατα ποδι μην τον αφηνεις!!!

στη μαιμουδιτσα παει το μηνυμα κ ευχομαι ολα να πανε καλα κ στις υπολοιπες κοπελες!!!δυναμη κ πιστη κοριτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

ioanna_27 γεια σου κοριτσι και καλημερα σε ολα τα κοριτσια..επιπρεπετε να πω το ονομα του γιατρου και που ειναι το πμ ασχετη τελειως απο το συστημα..αν δεν εκανα τις εξετασεις νομιζω θα τρελενομουνα ιωαννα..κοριτσια με τα τεστ ωορηξιας τι φαση?και με βλεπω μετα το καλοκαιρι αν δεν..να κανω σαλπιγγογραφια..δεν ξερω..εχω φορτωθει και βιταμινες θα δουμε...συχγαρητηρια στη κοπελα..

 

 

ζωιτσα τωρα το ειδα το ποστ σου!!! Τα ανακαλυψες ολα γρηγορα ομως!!!

Για μενα,δεν ξερω αν συμφωνουν και οι υπολοιπες, η σαλπιγγογραφια για τη γυναικα ειναι απο τα πιο βασικα... να δεις σε τι κατασταση ειναι οι σαλπιγγες...

 

τα τεστ ωορρηξιας τα παρηγγειλα πρωτη φορα τωρα παρακινημενη απο τα κοριτσιαεδωστο φορουμ. Ανιχνευουν την ωορρηξια και πηγαινεις καπως πιο στοχευμενα. Θα δουμε αν μεχρι τωρα βαρουσαμε στο γαμο του καραγκιοζη δηλαδη....

 

Οι βιταμινες αυτες σε τι σε βοηθουν?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κ απο μενα ,εγω ειμαι πιο παλια...οπωσδηποτε να παει να εξετασει το σπερμα του στο λεω γιατι ειμαι παθουσα,επι 4 χρονια τον παρακαλουσα να παει τον δικο μου κ τιποτα κ τωρα που πηγε του βρηκαν μυκοπλασμα...τοσος χρονος χαμενος κ τωρα αναγκαζομαι να παω στα δανεικα ειναι κ η ηλικια μου βλεπεις 44...μεχρι περυσι ηταν ολα οκ με εμενα σε ενα χρονο ηρθαν τα πανω κατω...γι αυτο σου λεω πατα ποδι μην τον αφηνεις!!!

 

!!!!!! speechless. 4 χρονια προσπαθουσες να τον πεισεις; αληθεια;; γι αυτο λεω.. οι ανδρες το βιωνουν διαφορετικά. Είναι αναβλητικοι και δεν μπορούν να καταλάβουν το άγχος της γυναίκας και την πίεση του χρόνου που περνά.

Ρουλίτσα δεν τα λέω μόνο για τον καλό σου, τα λέω για πολλούς, συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου. Ναι μεν ακολουθεί αλλά με πολλή κουβεντα και πίεση και κανουμε ένα βημα τη φορά. Πριν 2 μηνες σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια, τώρα ένα ολοκληρο σ/κ αγωνίζομαι να τον πείσω να πάμε σε ουρολόγο. Θελω να πιστευω ότι τα κατάφερα.

Όταν λες δανεικά; Ωάρια μόνο ή και σπέρμα; (όχι ότι έχει σημασία δλδ)

Σε κάθε περίπτωση εύχομαι όλα να πάνε καλά κορίτσι μου!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κοριτσι! Θα μπουν ολα σε μια σειρα.. μη στεναχωριεσαι και μην απογοητευεσαι...

οσο για τα τεστακια να μου πεις αναλυτικα τα παντα οταν τα κανεις.. εγω εχω καιρο ακομα. Αυτον τον μηνα την εχασα την ωορρηξια, περιμενω σε καμια.βδομαδα να αδιαθετησω και μετα θααρχισω να τα χρησιμοποιω.. εχω μακρυ δρομο μπορστα μου! Ευχομαι να μας βοηθησουν!

 

Θα στα πω όλα μην ανησυχεις. Ειχα ξαναπαρει μια φορά τα πρεντικτορ αλλά μάλλον δεν την πέτυχα γιατί ίσως τα ξεκινησα αργά. Θα δούμε τωρα που είμαι πιο διαβασμένη :P

Link to comment
Share on other sites

Maimouditsa περασε το σαββατοκυριακο αρκετα εποικοδομητικά. Καναμε μια κουβεντα με τον καλό μου και είπαμε ότι θα παμε και σε ουρολόγο. Μου ζητησε απλά να γινει αυτό μολις τελειωσει τη θεραπεία. Εν ολιγοις είπα είτε ότι θα σταματησουμε τις προσπαθειες είτε θα ξεκινησουμε σοβαρη έρευνα της υπογονιμοτητας. Συμφωνησε γιατί καταλαβαίνει τη στεναχωρια που τραβαω κάθε μήνα. Δεν ξερω αν θα παω σε εξειδικευμένο κέντρο (τα φοβάμαι λιγο να σου πω) αλλά θα πάω σε πολύ καλό ουρολόγο που γνωρίζουμε οικογενειακώς. Και βλέπουμε.

ioanna_27 άντε να δουμε με τα τεστ ωορρηξίας κι αυτό το μήνα.. Εγώ hometest πήρα. Θα αρχισω να τα χρησιμοποιώ σε 5-6 μέρες.

 

Pastelaki πολυ χαιρομαι για την προοδο που κανατε!! Συγχαρητηρια!!! νομιζω το εθεσες παρα πολυ καλα. Η υπογονιμοτητα δεν ειναι κατι που πρεπει να παιρνουμε αψηφιστα και θελει σοβαρη ερευνα και ψυχικο σθενος. Ετσι πιστευω. Εφοσον κανει τωρα θεραπεια, νομιζω ο γιατρος θα του συστησει να κανει επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα ωστε να δει αν εχει υπαρξει βελτιωση στο μεσοδιαστημα. Η λογικη αυτό λεει και ευχομαι ειλικρινα τα αποτελεσματα να ειναι καλυτερα!! Τα κεντρα γιατι λες οτι τα φοβασαι? Οτι επειδη εχουν κοσμο πολυ, δεν θα δινουν τοση σημασια στον ασθενη? Οσο για τεστακια, θα προτεινα αν εχεις κυκλο 27-28-29 ημερων κατα μεσο ορο, να τα ξεκινησεις την 10η μερα, μην τυχον και κανεις ωορηξια νωριτερα. Ιωαννα αυτο ισχυει και για σενα!!

Link to comment
Share on other sites

ζωιτσα τωρα το ειδα το ποστ σου!!! Τα ανακαλυψες ολα γρηγορα ομως!!!

Για μενα,δεν ξερω αν συμφωνουν και οι υπολοιπες, η σαλπιγγογραφια για τη γυναικα ειναι απο τα πιο βασικα... να δεις σε τι κατασταση ειναι οι σαλπιγγες...

 

τα τεστ ωορρηξιας τα παρηγγειλα πρωτη φορα τωρα παρακινημενη απο τα κοριτσιαεδωστο φορουμ. Ανιχνευουν την ωορρηξια και πηγαινεις καπως πιο στοχευμενα. Θα δουμε αν μεχρι τωρα βαρουσαμε στο γαμο του καραγκιοζη δηλαδη....

 

Οι βιταμινες αυτες σε τι σε βοηθουν?

 

Ιωαννα και εγω νομιζω οτι καποιες φορες βαρουσαμε στον γαμο του καραγκιοζη:mrgreen: κι εχω την εξης απορια (χαζη λιγακι). Οταν λενε 1 χρόνο προσπάθειας, εννοουν 12 μηνες στοχευμενων επαφων ή 12 μηνες γενικά? Ξερει καμια κοπελα?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κ απο μενα ,εγω ειμαι πιο παλια...οπωσδηποτε να παει να εξετασει το σπερμα του στο λεω γιατι ειμαι παθουσα,επι 4 χρονια τον παρακαλουσα να παει τον δικο μου κ τιποτα κ τωρα που πηγε του βρηκαν μυκοπλασμα...τοσος χρονος χαμενος κ τωρα αναγκαζομαι να παω στα δανεικα ειναι κ η ηλικια μου βλεπεις 44...μεχρι περυσι ηταν ολα οκ με εμενα σε ενα χρονο ηρθαν τα πανω κατω...γι αυτο σου λεω πατα ποδι μην τον αφηνεις!!!

 

Πωπω Ρουλα! να εισαι καλα!! και να εχεις πιστη και κουραγιο οτι ολα θα πανε καλα οποιο δρομο κι αν επιλεξετε! 4 χρονια και δεν πηγαινε? πωπω τι εχεις περασει κουκλα μου.:roll: Και τωρα να σε ρωτησω και αν θελεις απαντας. Πως το πήρε που μετα απο τοσα χρονια βρεθηκε κατι και χαθηκε δυστυχως χρονος οπως λες? Δεν νιωθει τυψεις? ειναι δηλαδη χαλαρος και ανετος? Οχι οχι δεν σκοπευω να το αφησω. Γιατι στην τελικη δεν ειναι μονο η κινητικοτητα κτλ αλλα και τα μικροβια που μπορει να υπαρχουν και να φανουν στην καλλιεργεια. Και εχω αλλη μια απορια. Οταν ο ανδρας εχει μικροβιο στο σπερμα, δεν υπαρχει κινδυνος να το μεταφερει στην γυναικα? οπως δηλαδη συμβαινει με τα ΣΜΝ. Ξερει καμια σας?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...