Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόωρη Οωθηκική Ανεπάρκεια (Π.Ω.Α., ΠΩΑ)


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και σε όλους! Σήμερα είμαι 32 ετών και έγκυος στον 8ο μήνα. Πριν 2 χρόνια ανακάλυψα καθαρά από τύχη ότι πάσχω από πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια. Τότε δεν ενδιαφερόμουν να κάνω ακόμα παιδί, αν και παντρεμένη. Οι προτεραιότητες σαφώς και άλλαξαν άμεσα. Οι πιθανότητες να "πιάσω" παιδί ήταν ελάχιστες και οι περισσότεροι γυναικολόγοι μου μίλαγαν εξαρχής για δανεικό ωάριο. Υπήρξαν όμως και 2 που μου μίλησαν για την DHEA. Στα 2 αυτά έτη ξαναέμεινα έγκυος (πάντα με χρήση της DHEA) αλλά η κύηση παλινδρόμησε. Αυτή τη φορά όλα δείχνουν καλά και πλησιάζουμε στον τοκετό. Το συμπέρασμα είναι ότι δεν χρειάζεται πανικός, αν έχετε ηψηλή FSH και σας διαγνώσουν ΠΩΑ εξετάστε-εξαντλήστε πρώτα όλα τα ενδεχόμενα φυσικής σύλληψης και αφήστε την επιλογή του δανεικού ωαρίου ή της υιοθεσίας σαν το τελικό σας καταφύγιο!!!

 

 

edit admin dhea σχετικό θέμα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Blessed,

Ποιός γιατρός σου έδωσε το DHEA? Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και κάνω εξωσωματικές χωρίς επιτυχία για την ώρα. Ο γιατρός μου που τον ρώτησα για το DHEA μου είπε ότι δεν είναι αποδεδειγμένο ότι βοηθάει και δεν μου το πρότεινε...

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση της ΠΩΑ οι εξωσωματικές με δικά σου ωάρια δεν ξέρω αν έχουν νόημα. Την DHEA μου την πρότειναν ο Τσιριγώτης (ΑΚΕΣΩ) και ο ΜΑΜΑΣ (Neogenesis). Και τις 2 φορές έμεινα έγκυος απλά με επαφή εντός 3μήνου από την έναρξη λήψης 3 χαπιών DHEA την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά η DHEA συμβάλλει στην παραγωγή ωαρίαν αλλα και στην βελτίωση της ποιότητας των υφιστάμενων (αν και όποτε υπάρξουν). Είναι ουσία που θεωρείται ακίνδυνη και στο εξωτερικό χρησιμοποιείται ευρέως. Εγώ αγόραζα μόνη μου τα χάπια μέσω ιντερνετ από Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Το μπεμπακι μου ειναι τωρα 8 μηνων κι εγω ερωτευμενη!!! Ο τοκετος πηγε υπεροχα, ο θηλασμος το ιδιο και τιποτα δεν παραπεμπει στα προ-εγκυμοσυνης θεματα. I do feel Blessed και ευχομαι το ιδιο να συμβει σε ολες τις κοπελες που εχουν διαγνωστει με προωρη ωοθηκικη ανεπαρκεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μόλις μπήκα στο site , με ελαφρια φρίκη και ταραχη που σπάει κοκαλα.Πριν λιγες μερες ειδα την fsh μου αλλα κ τις λοιπές lh ,E2 , προλακτινη κτλ σε αισρες τιμες ολες 36.1, 26.4 κτλ ( μη στις πω κ ολες) Ειδα για την DHEA Αλλά δεν ξερω ποιοι γιατροι την προτίνουν.Δε θελω να προτιμησω φίρμα γιατρο ( κυριως για οικον0μικο λογο) Αν ξερετε κατι παραπανω παρακαλω μια γνωμη Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γραφω ήδη 2 ονόματα γιατρών που προτείνουν DHEA σε κάποιες περιπτώσεις. Γενικά τα DHEA δεν είναι ακριβή θεραπεία. Κάνουν περίπου 40€ τα χαπάκια ενός μήνα. Ο Μάμας έχει τον τιμοκατάλογο του στο site του neogenesis και τον τηρεί κατά γράμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας. Είναι η πρωτη φορα που επισκέπτομαι το φορουμ.

Ειμαι 34 ετων και εχω μια κορη 8. Εδώ και 2 χρονια είχαμε ελευθερες επαφες με τον αντρα μου, τον τελευταιο χρονο στοχευμενες επαφες με θερμοδιαγραμματα, τεστ ωορρηξίας κλπ, (από μονη μου, δεν ειχα επισκεφτεί γυναικολογο), χωρις ωστόσο εγκυμοσυνη. Αρχισα να θορυβουμαι, και επισκεφτηκα γυναικολογο για το ΠΑΠ που ειχα και 4 χρονια να κανω. (αυτό πριν 6 μηνες).

Στον ενδοκολπικο υπερηχο μου ειπε ότι οι ωοθηκες μου εχουν την εικονα μιας γυναικας 40 ετων, και πως μεχρι τα 40 μου θα μου σταματησει η περιοδος..

Με χτυπησε κεραυνος εν αιθρια. Του ειπα για την επιθυμια μου να κανω παιδι, μου εδωσε να κανω FSH (:cool: ,E2 (25) , προλακτινη (15) , προγεστερονη (6) κλπ..Μου ειπε πως οι εξετασεις είναι ενταξει, θεωρητικα δεν υπαρχει πρόβλημα. Όμως ηδη με ειχαν ζωσει τα φιδια. Πηγα και σε αλλον. Στον μοναδικο άλλο που μπορουσα να παω δηλαδή, μιας και μενω επαρχια κ αυτοι είναι ολοι κι ολοι. Μου εδωσε να τις επαναλάβω. FSH (10), E2 (15) PRG (:cool: και μια επιπλέον εξεταση την ΑΜΗ, μαχαιρια στην καρδια, 0.3...

Ρωτουσα, ξαναρωτουσα, εχω προωρη εμμηνοπαυση (σημειωτεον εχω κανονικη περιοδο αν κ τον τελευταιο χρονο ειχα και 3-4 "μικρους κυκλους" 23 - 24 ημερων) "δεν ξερουμε", δεν μπορούμε να το προβλέψουμε αυτό από τωρα κλπ". Καμμια απαντηση. Μου προτεινε να παρω κλομιφαινη, τι να κανω, πηρα, εκανα 2 μεγαλα ωαρια, δεν εμεινα εγκυος. Μεχρι 6 προσπάθειες μου ειπε. Εστειλα email σε ένα κεντρο εξωσωματικης με το ιστορικο, μου απαντησαν (τι άλλο θα μου απαντουσαν) εξωσωματικη αμεσα...

Πριν από δυο εβδομάδες, στα πλαισια του καθιερωμενου ελεγχου για τον θυροειδή μου (ναι, εχω και από αυτό αλλα είναι ρυθμισμένος) εκανα και μια FSH (14) και Ε2 (21)..Ακομα χειροτερα..

Σας παρακαλω, αν καποια εχει αντιμετωπισει το ιδιο πρόβλημα ας με διαφωτισει λιγο, σχετικα με το τι μου συμβαινει, σε τι γιατρο πρεπει να απευθυνθώ, αν ξερει καποιον καλο, ειλικρινα εχω απελπιστεί. Δεν μπορω να καταλαβω καν τι μου συμβαινει, είμαι σε απελπισια, περα απ το θεμα δευτερο παιδι που το ηθελα σαν τρελη, με εχει πειραξει πολύ ψυχολογικα το ολο θεμα.. Δηλαδη θα γερασω προωρα? "Τελειωνω σαν γυναικα?" Σας ευχαριστω και συγγνωμη για το μακροσκελες κειμενο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νυχτολουλουδο καλημερα...το ποσο σε καταλαβαινω να'ξερες..την ιδια διαγνωση ειχα και εγω στα 36 μου...τωρα ειμαι 38 και ειμαι εγκυος!! Μην απελπιζεσαι αλλα πρεπει ΑΜΕΣΑ να πας σε εξωσωματικο αν θελεις να κανεις δευτερο παιδακι...η προωρη ωοθηκικη ανεπαρκεια δεν σημαινει απαραιτητα προωρη εμμηνοπαυση...η γονιμοτητα μιας γυναικας μπορει να σταματησει ακομα και δεκα χρονια πριν της σταματησει η περιοδος!! αρα οχι, αυτο που εχουμε δεν ειναι (απαραιτητα) προωρη εμμηνοπαυση αλλα κατι αλλο, μια παθηση για την οποια ΔΕΝ ευθυνομαστε, μια παθηση που απλως μας ετυχε,οπως τοσα πραγματα τυχαινουν σε τοσους ανθρωπους...μη σκας, εσυ εχεις τουλαχιστον ενα παιδακι και κατι που εγινε μια φορα ειναι ευκολοτερο να ξαναγινει...μην το αφησεις ομως, πηγαινε ΤΩΡΑ σε εξωσωματικο και δες τι πρεπει να κανεις..εισαι μικρη ακομα και ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις αρκει να το βαλεις πεισμα...

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Polyanna μου σ ευχαριστώ για την απαντηση σου.Συγχαρητήρια, με το καλό το παιδάκι σας!

Εσύ τι τιμές είχες στις εξετάσεις σου; δοκίμασες κάτι εκτός εξωσωματικής ; εξωσωματική πόσες προσπάθειες έκανες μέχρι να πετύχεις; κ το βασικό σε ποιον γιατρό πηγες?? Με συγχωρεις για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλα ειλικρινά έχω πελαγώσει..δεν ξέρω απο που να αρχίσω...δεν βοηθά και καθόλου το ότι μένω επαρχία...δεν ξερω που να απευθυνθώ...εχω αγχωθεί τόσο πολύ...νιωθω ότι πέρασαν απο πάνω μου 20 χρονια..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είναι η πρωτη φορα που επισκέπτομαι το φορουμ.

Ειμαι 34 ετων και εχω μια κορη 8. Εδώ και 2 χρονια είχαμε ελευθερες επαφες με τον αντρα μου, τον τελευταιο χρονο στοχευμενες επαφες με θερμοδιαγραμματα, τεστ ωορρηξίας κλπ, (από μονη μου, δεν ειχα επισκεφτεί γυναικολογο), χωρις ωστόσο εγκυμοσυνη. Αρχισα να θορυβουμαι, και επισκεφτηκα γυναικολογο για το ΠΑΠ που ειχα και 4 χρονια να κανω. (αυτό πριν 6 μηνες).

Στον ενδοκολπικο υπερηχο μου ειπε ότι οι ωοθηκες μου εχουν την εικονα μιας γυναικας 40 ετων, και πως μεχρι τα 40 μου θα μου σταματησει η περιοδος..

Με χτυπησε κεραυνος εν αιθρια. Του ειπα για την επιθυμια μου να κανω παιδι, μου εδωσε να κανω FSH (:cool: ,E2 (25) , προλακτινη (15) , προγεστερονη (6) κλπ..Μου ειπε πως οι εξετασεις είναι ενταξει, θεωρητικα δεν υπαρχει πρόβλημα. Όμως ηδη με ειχαν ζωσει τα φιδια. Πηγα και σε αλλον. Στον μοναδικο άλλο που μπορουσα να παω δηλαδή, μιας και μενω επαρχια κ αυτοι είναι ολοι κι ολοι. Μου εδωσε να τις επαναλάβω. FSH (10), E2 (15) PRG (:cool: και μια επιπλέον εξεταση την ΑΜΗ, μαχαιρια στην καρδια, 0.3...

Ρωτουσα, ξαναρωτουσα, εχω προωρη εμμηνοπαυση (σημειωτεον εχω κανονικη περιοδο αν κ τον τελευταιο χρονο ειχα και 3-4 "μικρους κυκλους" 23 - 24 ημερων) "δεν ξερουμε", δεν μπορούμε να το προβλέψουμε αυτό από τωρα κλπ". Καμμια απαντηση. Μου προτεινε να παρω κλομιφαινη, τι να κανω, πηρα, εκανα 2 μεγαλα ωαρια, δεν εμεινα εγκυος. Μεχρι 6 προσπάθειες μου ειπε. Εστειλα email σε ένα κεντρο εξωσωματικης με το ιστορικο, μου απαντησαν (τι άλλο θα μου απαντουσαν) εξωσωματικη αμεσα...

Πριν από δυο εβδομάδες, στα πλαισια του καθιερωμενου ελεγχου για τον θυροειδή μου (ναι, εχω και από αυτό αλλα είναι ρυθμισμένος) εκανα και μια FSH (14) και Ε2 (21)..Ακομα χειροτερα..

Σας παρακαλω, αν καποια εχει αντιμετωπισει το ιδιο πρόβλημα ας με διαφωτισει λιγο, σχετικα με το τι μου συμβαινει, σε τι γιατρο πρεπει να απευθυνθώ, αν ξερει καποιον καλο, ειλικρινα εχω απελπιστεί. Δεν μπορω να καταλαβω καν τι μου συμβαινει, είμαι σε απελπισια, περα απ το θεμα δευτερο παιδι που το ηθελα σαν τρελη, με εχει πειραξει πολύ ψυχολογικα το ολο θεμα.. Δηλαδη θα γερασω προωρα? "Τελειωνω σαν γυναικα?" Σας ευχαριστω και συγγνωμη για το μακροσκελες κειμενο...

 

 

Νυχτολούλουδο καλημέρα ,

Εγώ το ανακάλυψα στα 36 μου .

Και η δική μου αμη ήταν 0.3

Δυστυχώς με αυτόν τον αριθμό η εξωσωματική είναι μονόδρομος.

Θα βρείς εναν γυναικολόγο που να ασχολείται με εξωσωματική,αν μένεις αθήνα μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο απο τα μεγάλα κέντρα εξωσωματικής κ θα σε κατευθύνουν.

Τίποτα δεν τελείωσε οπότε μην απελπίζεσαι,απλά εφόσον θέλεις κ δεύτερο παιδάκι πρέπει να το τρέξεις το θέμα γιατί όσο περνάει ο καιρός είναι κ πιο δύσκολο.

Η πρόωρη εμμηνόπαυση συνήθως είναι κληρονομική.

Ο οργανισμός σου γυναικολογικά γερνάει όχι εσύ,είναι λογικό να είσαι μπερδεμένη βρές τον γιατρό που θα σου εμπνεύσει εμπιστοσύνη και θα σε ηρεμήσει.

Καλή επιτυχία!!!

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites

natasaP ευχαριστω για την απαντηση σου.

Εσυ τελικα κατάφερες να κανεις παιδακι?

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μενω απλως επαρχια, μενω τερμα Θεου αρχη Αλλαχ, εχουμε 2 γυναικολόγους ολους κι ολους ...

Δεν εχω ιδεα που να απευθυνθώ...Οσον αφορα αυτους τους εξωσωματικούς, του εχει φοβηθεί το ματι μου, υπαρχουν και καλοι επιστήμονες, δεν λεω, αλλα είναι και πολλοι που σε κοιτανε κατευθείαν στο πορτοφολι κ προσπαθουν να παρουν οσο περισσοτερα γινεται με δολιους τροπους (δεν θα πω παραπανω, ολοι καταλαβαίνουμε τι εννοω). Για να βρω καποια ακρη πρεπει προφανως να παω Αθηνα..Αλλα που? Σε ποιον? Φανταζομαι θα τα εχεις ψαξει, εχεις κατι να μου προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

natasaP ευχαριστω για την απαντηση σου.

Εσυ τελικα κατάφερες να κανεις παιδακι?

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μενω απλως επαρχια, μενω τερμα Θεου αρχη Αλλαχ, εχουμε 2 γυναικολόγους ολους κι ολους ...

Δεν εχω ιδεα που να απευθυνθώ...Οσον αφορα αυτους τους εξωσωματικούς, του εχει φοβηθεί το ματι μου, υπαρχουν και καλοι επιστήμονες, δεν λεω, αλλα είναι και πολλοι που σε κοιτανε κατευθείαν στο πορτοφολι κ προσπαθουν να παρουν οσο περισσοτερα γινεται με δολιους τροπους (δεν θα πω παραπανω, ολοι καταλαβαίνουμε τι εννοω). Για να βρω καποια ακρη πρεπει προφανως να παω Αθηνα..Αλλα που? Σε ποιον? Φανταζομαι θα τα εχεις ψαξει, εχεις κατι να μου προτείνεις?

 

Οκ...που ζεις κοντα;;;

Συνηθως τα μεγαλα κεντρα συνεργαζονται κ με καποιους εκτος αθηνων αν δν θες να ερθεις.

Δεν θα σε βοηθησει ενας απλος γυναικολογος στην περιπτωση αυτη.

Χρειαζεσαι ανθρωπο που να ξερει τι πρεπει να κανει για να μην ταλαιπωρηθεις.

Συμφωνω πολλοι γιατροι σε κοιτανε σαν πορτοφολι αλλα υπαρχουν παντου εξαιρεσεις.Γιαυτο σου εγραψα πως πρεπει να το ανακαλυψεις εσυ για τον γιατρο.

Εκει που θα νιωσεις ηρεμη τοτε προχωρας.Εγω την εκανα στο κεντρο του κ.Μαστρομηνα και αν καταφερω θα προσπαθησω και για δευτερο παιδακι.

Εγω ειμαι 9 εβδομαδων με την πρωτη εξωσωματικη.

Λογω της αμη πηρα την μεγαλυτερη δοση φαρμακων να δουλεψουν οι ωοθηκες μου ,παρολα αυτα εκανα τρια τα οποια και γονιμοποιηθηκαν .

Μην συνεχισεις την κλομιφαινη χανεις αποθεμα χωρις λογο.

Για τα φαρμακα της εξωσωματικης θα περασεις απο την επιτροπη του εοππυ κ θα τα παρεις δωρεαν κ μετα εχεις μοναχα την πληρωμη του κεντρου.

Ηρεμια θελει κ θα τα καταφερεις.

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο, συγχαρητήρια, να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη!

Μένω σε νησί, οπότε αν πάω θα πάω Αθήνα...και με την πρώτη;;;; τελεια!

Το θέμα είναι να συμφωνήσει και ο άντρας μου σε αυτο..δεδομένου ότι δεν " το 'χει"ιδιαίτερα με αυτά..και δεδομένου ότι, εφόσον μένουμε και μακρυα, υποθέτω πως το κόστος θα είναι πολύ μεγάλο..κ έχουμε κ ένα παιδί ήδη που πηγαίνει σχολείο...και βοήθεια δεν έχουμε, και ο χρόνος πιεζει και όλα βουνό..Απ τη μια πλευρά αυτά όσον αφορά την εξωσωματική..Απ την άλλη διαβάζω για την πρόωρη εμμηνόπαυση στο ίντερνετ και έχω αρρωστήσει..τι να πω..σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες, να σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, συγχαρητήρια, να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη!

Μένω σε νησί, οπότε αν πάω θα πάω Αθήνα...και με την πρώτη;;;; τελεια!

Το θέμα είναι να συμφωνήσει και ο άντρας μου σε αυτο..δεδομένου ότι δεν " το 'χει"ιδιαίτερα με αυτά..και δεδομένου ότι, εφόσον μένουμε και μακρυα, υποθέτω πως το κόστος θα είναι πολύ μεγάλο..κ έχουμε κ ένα παιδί ήδη που πηγαίνει σχολείο...και βοήθεια δεν έχουμε, και ο χρόνος πιεζει και όλα βουνό..Απ τη μια πλευρά αυτά όσον αφορά την εξωσωματική..Απ την άλλη διαβάζω για την πρόωρη εμμηνόπαυση στο ίντερνετ και έχω αρρωστήσει..τι να πω..σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες, να σαι καλά

 

Σε ευχαριστώ πολύ,στο εύχομαι κ εσένα γρήγορα.

Ναι ναι με την πρώτη!!! Είμασταν τυχεροί!!!

Μην διαβάζεις πολλά,τώρα ότι έγινε έγινε,πρέπει να το συζητήσετε και να προχωρήσετε,γιατί θα στεναχωριέσαι χωρίς όφελος.

Φαντάζομαι θα έρθετε μια φορά να μιλήσετε ,όταν ξεκινήσεις ενέσεις θα κάνεις τις εξετάσεις σου στο νησί σου κ θα λές τα αποτελέσματα για να σου φτιάχνουν την δοσολογία,και θα ξαναανέβεις όταν είναι για ωοληψία κ εμβρυομεταφορά.

3μέρες χοντρικά.

Τα υπόλοιπα μετά απο το νησί σου θα τα κάνεις.

Απλά για αυτές τις λίγες μέρες θα ταλαιπωρηθείς και μετά θα είσαι σπιτάκι σου.

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Polyanna μου σ ευχαριστώ για την απαντηση σου.Συγχαρητήρια, με το καλό το παιδάκι σας!

Εσύ τι τιμές είχες στις εξετάσεις σου; δοκίμασες κάτι εκτός εξωσωματικής ; εξωσωματική πόσες προσπάθειες έκανες μέχρι να πετύχεις; κ το βασικό σε ποιον γιατρό πηγες?? Με συγχωρεις για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλα ειλικρινά έχω πελαγώσει..δεν ξέρω απο που να αρχίσω...δεν βοηθά και καθόλου το ότι μένω επαρχία...δεν ξερω που να απευθυνθώ...εχω αγχωθεί τόσο πολύ...νιωθω ότι πέρασαν απο πάνω μου 20 χρονια..

 

Γυναίκες σαν και μας δεν εχουν περιθωρια να το παλεψουν εκτος εξωσωματικης νυχτολουλουδακι μου γιατι θα χασουν πολυτιμο χρονο αλλα και πολυτιμα ωαρια...το αποθεμά μας τελειώνει οποτε πρεπει να βιαστουμε...εγω εκανα μια σπερματεγχυση και φυσικα απετυχε...μετα πηρα ορμονες με ενεσεις αλλα δεν ανταποκριθηκα καλα...σκεψου οτι αλλες κοπελες που μπορει να ειναι και αρκετα μεγαλυτερης ηλικιας απο μας βγαζουν με τα φαρμακα 10-15 ωαρια κι εγω εβγαλα με τη μεγαλυτερη δοση μονο 3, εκ των οποιων το ενα ηταν κενο και το αλλο δεν γονιμοποιηθηκε καν...ετσι λοιπον κατεληξα να παρω τοσα φαρμακα και να παρουμε στην ουσια μονο ενα εμβρυο...μετα απο αυτο κριθηκα "πτωχη απαντητρια" κι ετσι ο γιατρος μου προτεινε το φυσικο κυκλο εξωσωματικης...στο φυσικο κυκλο, παιρνουμε καθε μηνα το ωαριο που βγαζει απο μονη της η γυναικα με ελαχιστα ή και καθολου φαρμακα, το γονιμοποιουμε και το καταψυχουμε κι ετσι,οταν μαζεψουμε οσα χρειαζομαστε, κανουμε εμβρυομεταφορα...η διαδικασια εχει και τα καλα της αλλα σιγουρα εχει και τα κακα της...απο τη μια ειναι πιο φυσικη και δεν επιβαρυνει τη γυναικα με περιττες ορμονες αλλα απο την αλλη ειναι χρονοβορα και τρομερα ψυχοφθορα και εχει σαφως λιγοτερες πιθανοτητες επιτυχιας....την εκανα εναν ολοκληρο χρονο με πολυ μεγαλο κοστος, τοσο ψυχολογικο οσο και οικονομικο αλλα ευτυχως η Παναγία έβαλε το χερι της και εμεινα εγκυος με τη δευτερη εμβρυομεταφορα...προσπαθησε να πεισεις τον αντρα σου, ξερω οτι θελει ιδιαιτερο χειρισμο γιατι οι αντρες ποτε δεν μπορουν να μπουν στη θεση μας οσο καλη διαθεση κι αν εχουν...

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Οντως, πολύ κοπο απαιτησε η δικη σου προσπαθεια, αλλα το αποτέλεσμα μετραει!

Αυτό πρεπει να σας κοστισε πολλα χρηματα όμως.Σε ποιον πηγες? Τι φαρμακα πηρες εντωμεταξύ?

Το θεμα είναι ότι ο αντρας μου δεν αντιλαμβάνεται την πιεση του χρονου που υπαρχει..Αλλα καταλαβαίνω ότι υπαρχει μεγαλη...Ένα θα σου πω...Τον Ιανουαριο η FSH μου ηταν 6, τον Απριλιο 10 και τον Ιουνιο 13.5! Με λιγα λογια η κατασταση επιδεινώνεται γρηγορα, μεσα σε 6 μηνες διπλασιαστηκε...Και λενε ότι για να πετυχεις (και φυσικα αλλα και στην εξωσωματικη) πρεπει να μην αγχωνεσαι...Ε πως να μην αγχωνεσαι όταν ξερεις ότι ο χρονος μετραει αντιστροφα και ασταμάτητα..Δεν εχω βρει τη συνταγή ακομα..

Χωρια που με την κλομιφαινη και μονο, στην χαμηλοτερη δοση, ένα χαπι, ειχα παρενέργειες (ναυτια, εξαψεις, σουπερ επωδυνο στηθος)..με τα φαρμακα της εξωσωματικης τι θα εχω?

Και τον αντρα μου που ολη μερα δουλευει, δεδομενου ότι ειναι μια πολυ δυσκολη εποχη πως μπορω να τον πεισω να μπουμε σε τοσο μεγαλα εξοδα?

Απ την άλλη σκέφτομαι να το παρω αποφαση ότι τελειωσα αναπαραγωγικα τουλάχιστον (το άλλο προσπαθω να μην το σκέφτομαι καν), να ασχοληθώ με το παιδι μου και να κανω πραγματα για τον εαυτο μου, που μπορω πλεον αφου εχω ένα τοσο μεγαλο παιδι. Από την άλλη βλεπω τις άλλες κοπελες που είναι εγκυες και εχουν μωράκια κ λεω "γιατι όχι κι εγω"..Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ημουν μικρη, απειρη, απροετοιμαστη, αγχωμενη για όλα, μετα περασα και μια επιλοχειο καταθλιψη, δεν χαρηκα τη βρεφικη ηλικια..ποσο θα ηθελα να το ξαναζησω, σωστα αυτή τη φορα..

Κι οσο σκέφτομαι ότι αμεσως μετα και μεχρι τα 5 της μικρης μου δεν ηθελα ουτε να ακουσω για μωρο, ότι υπηρχαν φορες που ευχομουν να μην είμαι εγκυος, ότι μεχρι και χαπια της επομενης μερας ειχα παρει τρελαίνομαι..Το εχω μετανιωσει οικτρα..Τι να κανεις, τωρα δεν ωφελει σε τιποτα να τα σκέφτομαι αυτά, απλως τα λεω για να τα βγαλω από μεσα μου..Σας μαυριζω κι εσας τωρα, με συγχωρειτε..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Και εγώ με την κλομιφαίνη ένιωθα περισσότερες παρενέργειες απο την δόση της εξωσωματικής.

Μίλησε με τον άντρα σου βάλτε τα κάτω,δεν είναι μια απόφαση που την παίρνεις μόνη.

Ζυγίστε τι θέλετε περισσότερο για την οικογένεια σας,και προπαντώς μην βάζεις τα χρήματα μπροστά,νομίζω οτι τα τελευταία χρόνια όλοι ζορίζονται,αλλά δεν είναι λόγος να μην προχωρήσετε.

Στο κάτω κάτω υπάρχουν κ τα δημόσια νοσοκομεία που κάνουν εξωσωματικές και εκεί νομίζω αν δίνεις χρήματα δίνεις ένα τυπικό ή και καθόλου ποσό.

Αυτό πρέπει να το ρωτήσεις ή να σου πεί κάποιο κορίτσι απο εδω που έκανε σε δημόσιο πόσο της κόστισε.

Όσο αφορά για το άγχος που λες,μόλις το αποφαςίςεις θα σταματήςει αυτόματα..κ εγώ ήμουν έτσι όταν προσπαθούσαμε ουφ κ ουφ και μόλις είπαμε προχωράμε έτσι ξαφνικά ήταν λες κ κάποιος μου γύρισε το διακόπτη κ μου είπε τέρμα.

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά στα λεγόμενα της Νατάσας ... έκανα εξωσωματική στο Αρεταίειο τον Απρίλιο, δεν πέτυχε αλλά θεωρω ότι ο γιατρός είναι πολύ καλός και όλη η ομάδα ξέρουν πολύ καλά τη δουλειά τους. Καθώς είχα έγκριση από επιτροπή, δεν πλήρωσα σχεδόν τίποτα. Η συμμετοχή μου στα φαρμακα ήταν περίπου 150 Ευρώ, 100 Ε για τη μέθη στην ωοληψια και άλλα 100 Ε σε 2 επισκέψεις που έκανα στο εξωτερικό γραφείο του γιατρού μου. Βέβαια είχαν φύγει κάποια χρήματα για εξετάσεις (κυστική ίνωση, λιστέρια, κ.λ.π) αλλά αυτές και σε ιδιωτικό κέντρο θα ζητηθούν και θα χρεωθούν ξεχωριστά. Το καλό είναι ότι το Αρεταίειο καταψύχει έμβρυα για μελλοντικές εμβρυομεταφορές, ενώ το Αλεξάνδρας όχι. Εγώ τον άλλο μήνα, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα προχωρήσω σε εμβρυμεταφορά των 2 κατεψυγμένων μου. Σκέψου καλά και αποφάσισε τί θα κάνεις. Το ευχάρσιτο είναι ότι έχεις ήδη το κοριτσάκι σου, οπότε κακώς αγχώνεσαι. Σου εύχομαι καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά στα λεγόμενα της Νατάσας ... έκανα εξωσωματική στο Αρεταίειο τον Απρίλιο, δεν πέτυχε αλλά θεωρω ότι ο γιατρός είναι πολύ καλός και όλη η ομάδα ξέρουν πολύ καλά τη δουλειά τους. Καθώς είχα έγκριση από επιτροπή, δεν πλήρωσα σχεδόν τίποτα. Η συμμετοχή μου στα φαρμακα ήταν περίπου 150 Ευρώ, 100 Ε για τη μέθη στην ωοληψια και άλλα 100 Ε σε 2 επισκέψεις που έκανα στο εξωτερικό γραφείο του γιατρού μου. Βέβαια είχαν φύγει κάποια χρήματα για εξετάσεις (κυστική ίνωση, λιστέρια, κ.λ.π) αλλά αυτές και σε ιδιωτικό κέντρο θα ζητηθούν και θα χρεωθούν ξεχωριστά. Το καλό είναι ότι το Αρεταίειο καταψύχει έμβρυα για μελλοντικές εμβρυομεταφορές, ενώ το Αλεξάνδρας όχι. Εγώ τον άλλο μήνα, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα προχωρήσω σε εμβρυμεταφορά των 2 κατεψυγμένων μου. Σκέψου καλά και αποφάσισε τί θα κάνεις. Το ευχάρσιτο είναι ότι έχεις ήδη το κοριτσάκι σου, οπότε κακώς αγχώνεσαι. Σου εύχομαι καλή επιτυχία

 

Καλησπέρα κοπέλα μου! Σου εύχομαι αυτή τη φορά να πετύχει κ να πάρεις στην αγκαλιά σου δυο μωρα!!

Ποια είναι η διαδικασία για να πας εκεί; Παίρνεις τηλ, κλείνεις ραντεβού, πρέπει να σε παραπέμψει κάποιος; έχει μεγάλη αναμονή ( ρωτάω επειδή λόγω της πάθησης μου είναι πολύτιμος).

Πραγματικά, σε όσους λέω το ποσο πολύ στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να κάνω άλλο παιδί και ποσο δυστυχισμένη νιώθω, αδυνατούν να το καταλάβουν ( πρώτη πρώτη η μανα μου που με απέκτησε στα 40 μετά κοπων και βασάνων - άλλες εποχές τοτε- κ έχει μόνο εμένα), τους φαίνεται παράξενο! Και ναι, ευχαριστώ το Θεό για το παιδί μου αλλά...ειναι ένστικτο, δεν μπορώ να το ελέγξω. Η προσμονή, η αναμονή, η απογοήτευση κάθε φορά, το να θυμώνω με τον εαυτό μου που ήλπιζα, το αίσθημα της ανημποριας, όλα όλα τα βιώνω στο έπακρο. Δεν ξέρω, ίσως είναι εντονότερο επειδή δεν μπορώ να το κάνω, επειδή έχω ένα φυσικό ελάττωμα, μια ασθένεια, δεν ξέρω...πρέπει να καταφέρω να το αντιμετωπισω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλα μου! Σου εύχομαι αυτή τη φορά να πετύχει κ να πάρεις στην αγκαλιά σου δυο μωρα!!

Ποια είναι η διαδικασία για να πας εκεί; Παίρνεις τηλ, κλείνεις ραντεβού, πρέπει να σε παραπέμψει κάποιος; έχει μεγάλη αναμονή ( ρωτάω επειδή λόγω της πάθησης μου είναι πολύτιμος).

Πραγματικά, σε όσους λέω το ποσο πολύ στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να κάνω άλλο παιδί και ποσο δυστυχισμένη νιώθω, αδυνατούν να το καταλάβουν ( πρώτη πρώτη η μανα μου που με απέκτησε στα 40 μετά κοπων και βασάνων - άλλες εποχές τοτε- κ έχει μόνο εμένα), τους φαίνεται παράξενο! Και ναι, ευχαριστώ το Θεό για το παιδί μου αλλά...ειναι ένστικτο, δεν μπορώ να το ελέγξω. Η προσμονή, η αναμονή, η απογοήτευση κάθε φορά, το να θυμώνω με τον εαυτό μου που ήλπιζα, το αίσθημα της ανημποριας, όλα όλα τα βιώνω στο έπακρο. Δεν ξέρω, ίσως είναι εντονότερο επειδή δεν μπορώ να το κάνω, επειδή έχω ένα φυσικό ελάττωμα, μια ασθένεια, δεν ξέρω...πρέπει να καταφέρω να το αντιμετωπισω...

 

Εγώ ποτέ δεν δυσκολεύτηκα να κλείσω ραντεβού. Επαιρνα τηλέφωνο και μέσα σε 2 ή 3 μέρες πήγαινα στο νοσοκομείο. Δεν με παρέπεμψε κανείς, απλά έκλεισα ραντεβού και πήγα με ό,τι εξετάσεις είχα κάνει μεχρι τότε. Εξάλλου η ηλικία μου δε σηκώνει αναβολές και περιττές προσπάθειες. Το τηλέφωνο το βρίσκεις πανεύκολα, αν γκουγκλάρεις το νοσοκομείο και το τμήμα εξωσωματικής. Θα στο έγραφα εδώ, αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται. Πάντως εύκολα το βρίσκεις από τη μηχνή αναζήτησης. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και αν τα οικονομικά σας δεν σας βγαίνουν θα σου πρότεινα να περάσεις μια βόλτα και από το Αρεταίειο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας όλες, με διαφωτισατε..θα δω σε ποιον θα απευθυνθώ και από Σεπτέμβριο κάπου θα καταλήξω γιατι δεν παίρνει αναβολή.. Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Μιλησα σημερα με τον εδώ γυναικολογο μου και εκεινος επιμενει να συνεχισω με την κλομιφαινη άλλες 2 προσπάθειες και μετα ας κανω ότι θελω με εξωσωματικη λεει, γιατι σε καποιες τέτοιες περιπτώσεις φερνει αποτέλεσμα εφόσον δεν εχω αμμηνοριες, κανω κ από μονη μου ωορρηξια και η Fsh μου δεν είναι και τοσο τραγικη, παρολο που εχω μικρο αποθεμα και εχω και τοσο καλο ενδομητριο... Μου ειπε πως με την κλομιφαινη αλλους δυο κυκλους δεν θα χασω ωαρια, οσα είναι να κανω με την εξωσωματικη θα τα κανω ετσι κι αλλιως..Κ ότι αφου ξυπνήσαμε τις ωοθηκες, είναι κριμα να μην δοκιμάσουμε εστω μια φορα ακομα...Τωρα δεν ξερω τι να κανω μιας και το χαπι πρεπει να το παρω αυριο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...