Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Ιωαννα και εγω νομιζω οτι καποιες φορες βαρουσαμε στον γαμο του καραγκιοζη:mrgreen: κι εχω την εξης απορια (χαζη λιγακι). Οταν λενε 1 χρόνο προσπάθειας, εννοουν 12 μηνες στοχευμενων επαφων ή 12 μηνες γενικά? Ξερει καμια κοπελα?

 

οοοοο Μαιμουδιτσα ωραια ερωτηση!! Νομιζω ομως οτι εφοσον προσπαθεις στις γονιμες λαμβανεται στον ενα χρονο των προσπαθειων.. αλλωστε σου λεει ο γιατρος προσπαθηστε ενα χρονο και αν δεν σου προτεινει εξετασεις, παρακολουθηση ωορρηξιας κλπ.. τουλαχιστον εγω αυτο εχω καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ιωαννα και εγω νομιζω οτι καποιες φορες βαρουσαμε στον γαμο του καραγκιοζη:mrgreen: κι εχω την εξης απορια (χαζη λιγακι). Οταν λενε 1 χρόνο προσπάθειας, εννοουν 12 μηνες στοχευμενων επαφων ή 12 μηνες γενικά? Ξερει καμια κοπελα?

 

Καλησπερα κοριτσια! Χωρις να εχω διαβασει πιο κατω θελω να δωσω μια απαντηση στη μαιμουδιτσα σχετικα με τη συχνοτητα των προσπαθειων. Ειχα διαβασει καπου οτι προσπαθειες ενος ετους εννουμε 20 επαφες το μηνα. Και αυτο διοτι εγκυμοσυνη μπορει ελθει οποτεδηποτε μεσα στο μηνα. Το καλυτερο ομως ειναι μερα παρα μερα κυριως το βραδυ για να μεινει ξαπλωμενη.

Link to comment
Share on other sites

!!!!!! speechless. 4 χρονια προσπαθουσες να τον πεισεις; αληθεια;; γι αυτο λεω.. οι ανδρες το βιωνουν διαφορετικά. Είναι αναβλητικοι και δεν μπορούν να καταλάβουν το άγχος της γυναίκας και την πίεση του χρόνου που περνά.

Ρουλίτσα δεν τα λέω μόνο για τον καλό σου, τα λέω για πολλούς, συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου. Ναι μεν ακολουθεί αλλά με πολλή κουβεντα και πίεση και κανουμε ένα βημα τη φορά. Πριν 2 μηνες σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια, τώρα ένα ολοκληρο σ/κ αγωνίζομαι να τον πείσω να πάμε σε ουρολόγο. Θελω να πιστευω ότι τα κατάφερα.

Όταν λες δανεικά; Ωάρια μόνο ή και σπέρμα; (όχι ότι έχει σημασία δλδ)

Σε κάθε περίπτωση εύχομαι όλα να πάνε καλά κορίτσι μου!!

 

αστα να πανε παραλιγο να χωρισουμε του λεω η πας για εξεταση η χωριζουμε δεν μπορουσα να περιμενω αλλο...ειχε κανει κ περυσι αλλα η μικροβιολογος ειχε χασει τις εξετασεις κ μαλλον μας εγραψε οτι ηθελε...τεςπα χαχαχα ενταξει ο δικος σου ειναι γρηγορος.για δανεικα ωαρια μιλαω δυστυχως τωρα που λυθηκε το δικο του προβλημα εχω εγω μπαινω κλιμακτηριο...μεχρι περυσι μπορουσα κ ειμαι να σκασω...φταινε κ οι γιατροι δεν βρεθηκε να με ενημερωσει καποιος οταν ημουν 40 να μου πει τρεχα...μονη μου ενημερωθηκα μεσω ιντερνετ αλλιως θα κοιμομουν τον υπνο του δικαιου...

Link to comment
Share on other sites

Πωπω Ρουλα! να εισαι καλα!! και να εχεις πιστη και κουραγιο οτι ολα θα πανε καλα οποιο δρομο κι αν επιλεξετε! 4 χρονια και δεν πηγαινε? πωπω τι εχεις περασει κουκλα μου.:roll: Και τωρα να σε ρωτησω και αν θελεις απαντας. Πως το πήρε που μετα απο τοσα χρονια βρεθηκε κατι και χαθηκε δυστυχως χρονος οπως λες? Δεν νιωθει τυψεις? ειναι δηλαδη χαλαρος και ανετος? Οχι οχι δεν σκοπευω να το αφησω. Γιατι στην τελικη δεν ειναι μονο η κινητικοτητα κτλ αλλα και τα μικροβια που μπορει να υπαρχουν και να φανουν στην καλλιεργεια. Και εχω αλλη μια απορια. Οταν ο ανδρας εχει μικροβιο στο σπερμα, δεν υπαρχει κινδυνος να το μεταφερει στην γυναικα? οπως δηλαδη συμβαινει με τα ΣΜΝ. Ξερει καμια σας?

 

πως το πηρε;χαλαροτατος!!!απλα τωρα δεν μπορει να μου πει οχι στα δανεικα γιατι πριν ειχαμε κ εκει προβλημα...οσο για το μικρβιο αν κ η καλλιεργεια μου εδειξε αρνητικη στο μυκοπλασμα ο γαιτρος μου ειπε να παρω κ εγω αντιβιωση τωρα σε λιγο καιρο θα γινει επανεξεταση σπερματος να δουμε αν εφυγε,παντως του ειπαν οτι εχει πολυ δυνατο σπερμα γιατι σε αλλες περιπτωσεις δεν υπαρχει καθολου κινητικοτητα με το μικροβιο αυτο κ αυτος ειχε 25% αλλα τωρα τι να το κανω ειναι αργα για μενα αν κ θα δωσω 2 με 3 μηνες περιθωριο μηπως κ γινει το θαυμα κ αν οχι κατευθειαν δανεικα δεν εχω αλλη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Χωρις να εχω διαβασει πιο κατω θελω να δωσω μια απαντηση στη μαιμουδιτσα σχετικα με τη συχνοτητα των προσπαθειων. Ειχα διαβασει καπου οτι προσπαθειες ενος ετους εννουμε 20 επαφες το μηνα. Και αυτο διοτι εγκυμοσυνη μπορει ελθει οποτεδηποτε μεσα στο μηνα. Το καλυτερο ομως ειναι μερα παρα μερα κυριως το βραδυ για να μεινει ξαπλωμενη.

 

καλησπερα,20 επαφες το μηνα;απαπα εγω δεν θα μπορουσα με τιποτα εδω στις γονιμες που γινεται μερα παρα μερα κ δεν μπορω κ καλα να πετυχει τον πρωτο μηνα λες οκ αλλα για σκεψου ενα χρονο 20 φορες το μηνα θα σιχαθει ο ενας τον αλλο χαχαχα αυτο μας ελειπε!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα,20 επαφες το μηνα;απαπα εγω δεν θα μπορουσα με τιποτα εδω στις γονιμες που γινεται μερα παρα μερα κ δεν μπορω κ καλα να πετυχει τον πρωτο μηνα λες οκ αλλα για σκεψου ενα χρονο 20 φορες το μηνα θα σιχαθει ο ενας τον αλλο χαχαχα αυτο μας ελειπε!!!!

 

Εγω ετσι εμεινα και τις δυο φορες μεσα σε ενα μηνα! Βεβαια ημουν πολυ ατυχη γιατι τα μωρα μου παλινδρομησαν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ετσι εμεινα και τις δυο φορες μεσα σε ενα μηνα! Βεβαια ημουν πολυ ατυχη γιατι τα μωρα μου παλινδρομησαν.

αχ λυπαμαι πολυ θα πρεπει να ηταν κ ειναι πολυ δυσκολο για σενα,σου ευχομαι να τα καταφερεις κοπελα μου μετα απ ολα αυτα!!!!για μενα τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα πλεον...σου ειπαν τους λογους της παλινδρομησης;

Link to comment
Share on other sites

αχ λυπαμαι πολυ θα πρεπει να ηταν κ ειναι πολυ δυσκολο για σενα,σου ευχομαι να τα καταφερεις κοπελα μου μετα απ ολα αυτα!!!!για μενα τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα πλεον...σου ειπαν τους λογους της παλινδρομησης;

 

Να'σαι καλα! Κι εσυ ευχομαι ολοψυχα να τα καταφερεις συντομα! Μετα τις επεμβασεις τα δωσαμε για βιοψια και δεν υπηρχε καποιο παθολογικο προβλημα. Ηταν χρωμοσωμικη ανωμαλια και τις 2φορες. Ετσι θεωρηθηκαν τυχαιο γεγονος. Εχω κανει αιματολογικες, ανοσολογικες, ορμονολογικες, ενδοκρινολογικες, καμπυλη σακχαρου, βγηκαν ολες καλες. Τωρα θα κανουμε καρυοτυπο, θρομβοφιλια και βD. Ωστοσο ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος.

Link to comment
Share on other sites

πως το πηρε;χαλαροτατος!!!απλα τωρα δεν μπορει να μου πει οχι στα δανεικα γιατι πριν ειχαμε κ εκει προβλημα...οσο για το μικρβιο αν κ η καλλιεργεια μου εδειξε αρνητικη στο μυκοπλασμα ο γαιτρος μου ειπε να παρω κ εγω αντιβιωση τωρα σε λιγο καιρο θα γινει επανεξεταση σπερματος να δουμε αν εφυγε,παντως του ειπαν οτι εχει πολυ δυνατο σπερμα γιατι σε αλλες περιπτωσεις δεν υπαρχει καθολου κινητικοτητα με το μικροβιο αυτο κ αυτος ειχε 25% αλλα τωρα τι να το κανω ειναι αργα για μενα αν κ θα δωσω 2 με 3 μηνες περιθωριο μηπως κ γινει το θαυμα κ αν οχι κατευθειαν δανεικα δεν εχω αλλη επιλογη

 

α ειναι και χαλαρός...αχ τι να πω Ρουλα. αχ! εννοειται οτι τωρα αν χρειαστουν δανεικα ωαρια δεν θα μπορει να πει τιποτα. Αυτο έλειπε. Τωρα πρέπει να λέει ναι σε όλα! Παντως αυτο που λες για την καλλιεργεια ότι δεν έδειξε κάτι και σε εσένα, έχω ακούσει ότι ενδέχεται το μικρόβιο να είναι πιο μέσα από τον κόλπο και για αυτο να μην ανιχνευεται, παρα μόνο με pcr. Οποτε εκανες παρα πολύ καλα και πήρες την αντιβίωση. Ετσι καλυφτηκες και εσυ και ολα ΟΚ. Καλο κουραγιο και καλή επιτυχία!!! Με καλό σπέρμα είστε σε καλό δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Χωρις να εχω διαβασει πιο κατω θελω να δωσω μια απαντηση στη μαιμουδιτσα σχετικα με τη συχνοτητα των προσπαθειων. Ειχα διαβασει καπου οτι προσπαθειες ενος ετους εννουμε 20 επαφες το μηνα. Και αυτο διοτι εγκυμοσυνη μπορει ελθει οποτεδηποτε μεσα στο μηνα. Το καλυτερο ομως ειναι μερα παρα μερα κυριως το βραδυ για να μεινει ξαπλωμενη.

 

Καλως την την Δεσποινιω!! πού χάθηκες εσύ?20 φορές τον μήνα???? wow!!! δεν παιζει δυστυχως σε εμας αυτο λόγω κουρασης, υποχρέωσεων, εξαντλητικών ωραρίων στο γραφειο. πωπω αν καναμε τοσες φορες θα ειχαμε εξαντληθει εντελως. Χωρια που τοσα χρόνια παντρεμενοι θα ειχαμε τα αναποδα αποτελεσματα και θα καταληγαμε στο 1 φορα τον μηνα (και αν). :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να'σαι καλα! Κι εσυ ευχομαι ολοψυχα να τα καταφερεις συντομα! Μετα τις επεμβασεις τα δωσαμε για βιοψια και δεν υπηρχε καποιο παθολογικο προβλημα. Ηταν χρωμοσωμικη ανωμαλια και τις 2φορες. Ετσι θεωρηθηκαν τυχαιο γεγονος. Εχω κανει αιματολογικες, ανοσολογικες, ορμονολογικες, ενδοκρινολογικες, καμπυλη σακχαρου, βγηκαν ολες καλες. Τωρα θα κανουμε καρυοτυπο, θρομβοφιλια και βD. Ωστοσο ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος.

 

ναι ετσι ειναι υπομονη θελει αλλα τα χτυπηματα απανωτα...ασε που δεν εχω κ εμπιστοσυνη στους γιατρους πια

Link to comment
Share on other sites

α ειναι και χαλαρός...αχ τι να πω Ρουλα. αχ! εννοειται οτι τωρα αν χρειαστουν δανεικα ωαρια δεν θα μπορει να πει τιποτα. Αυτο έλειπε. Τωρα πρέπει να λέει ναι σε όλα! Παντως αυτο που λες για την καλλιεργεια ότι δεν έδειξε κάτι και σε εσένα, έχω ακούσει ότι ενδέχεται το μικρόβιο να είναι πιο μέσα από τον κόλπο και για αυτο να μην ανιχνευεται, παρα μόνο με pcr. Οποτε εκανες παρα πολύ καλα και πήρες την αντιβίωση. Ετσι καλυφτηκες και εσυ και ολα ΟΚ. Καλο κουραγιο και καλή επιτυχία!!! Με καλό σπέρμα είστε σε καλό δρόμο!

σ ευχαριστω να σαι καλα,αμφιβαλω αν αυτη η εξεταση γινεται εδω που ειμαι...ξερεις ποσο κοστιζει;εχω δωσει παρα πολλα λεφτα μονο για τι εξετασεις ετσι οπως παει στο τελος δεν θα μου φτασουν για την εξωσωματικη

Link to comment
Share on other sites

Pastelaki πολυ χαιρομαι για την προοδο που κανατε!! Συγχαρητηρια!!! νομιζω το εθεσες παρα πολυ καλα. Η υπογονιμοτητα δεν ειναι κατι που πρεπει να παιρνουμε αψηφιστα και θελει σοβαρη ερευνα και ψυχικο σθενος. Ετσι πιστευω. Εφοσον κανει τωρα θεραπεια, νομιζω ο γιατρος θα του συστησει να κανει επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα ωστε να δει αν εχει υπαρξει βελτιωση στο μεσοδιαστημα. Η λογικη αυτό λεει και ευχομαι ειλικρινα τα αποτελεσματα να ειναι καλυτερα!! Τα κεντρα γιατι λες οτι τα φοβασαι? Οτι επειδη εχουν κοσμο πολυ, δεν θα δινουν τοση σημασια στον ασθενη? Οσο για τεστακια, θα προτεινα αν εχεις κυκλο 27-28-29 ημερων κατα μεσο ορο, να τα ξεκινησεις την 10η μερα, μην τυχον και κανεις ωορηξια νωριτερα. Ιωαννα αυτο ισχυει και για σενα!!

 

Στα βιαστικά γιατί πρέπει να φύγω :) Τα ψιλοφοβάμαι γιατί νομίζω ότι αντί για διαγνωστικά είναι εμπορικά κέντρα που πουλάνε όνειρα και ελπίδες. Και μάλιστα πολύ ακριβά. Μπορεί να είναι και φοβία μου, αλλά θα προτιμήσω έναν ιδιώτη γιατρό που εμπιστεύομαι.

Ο κύκλος μου είναι 29-31 ημερών αλλά αυτή τη φορά ήρθε νωρίτερα στις 28 ημέρες. Λεω να τα ξεκινήσω από την 9η-10 μέρα. Λες νωρίτερα;

 

Ρουλα τί να πω. Ήταν τόσο απλό να θεραπευθεί το μικρόβιο... μια απλή εξετασούλα και μια θεραπεία. Η περίπτωσή σου είναι case study. Σε ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες. Επιπλέον σε συγχαίρω για την αντιμετώπιση. Είσαι έτοιμη και αποφασισμένη για όλα. Μπράβο σου. Τωρα με δυνατό σπέρμα, πού ξερεις, μπορεί να σας προλάβουν οι εξελίξεις. Στο εύχομαι, όπως και εύχομαι όλα να πάνε καλά, όπως και να έρθουν τα πράγματα.

Δεσποινα88 κοριτσάκι διακρίνω μια μελαγχολία. Σωστά; Όλα θα πάνε καλά μικρή μου και αφού δεν υπάρχει τίποτα παθολογικό πιστεύω ότι ήσασταν άτυχοι και την επόμενη φορά θα πλημμυρίσετε από ευτυχία. Να είσαι σίγουρη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα κορίτσια!

 

Τελικά παίζουν μεγάλο ρόλο οι εμπειρίες από γιατρούς! Εγώ πηγαίνω σε κέντρο διερεύνησης υπογονιμότητας και όχι σε γυναικολόγο. Παρόλο που είχα γυναικολόγο που εμπιστευόμουν απόλυτα, κατάλαβα ότι δεν με καθοδηγούσε σωστά. Πχ. δεν μου είπε ποτέ να κάνω καλλιέργεια. Στην πρώτη που έκανα το καλοκαίρι αποδείχτηκε ότι είχα ΣΜΝ, που ευτυχώς θεραπεύτηκε με αντιβίωση, όπως έδειξε η πρόσφατη καλλιέργεια. Φοβάμαι βέβαια μήπως έχει δημιουργήσει προβλήματα στις σάλπιγγες....

Επίσης, σε κάθε έλεγχο μου έλεγε ότι έχω τραχηλίτιδα, αλλά δεν το θεωρούσε σημαντικό, συγκεκριμένα μου έλεγε ότι είναι "της ηλικίας" (ποτέ δεν κατάλαβα μέχρι ποια ηλικία ίσχυε αυτό....). Τελικά όπως φαίνεται εκτός από υπογονιμότητα προκαλεί και αποβολές.

 

παστελάκι επειδή με είχες ρωτήσεις την τραχηλίτιδα την διαπίστωσε "οπτικά".

 

Όπως και να επιλέξει η καθεμία να το ψάξει, σημασία έχει να έχουμε θετική σκέψη και καλή ψυχολογία!!! Και σύντομα σε όλες μας θα έρθει αυτό που θέλουμε τόσο πολύ!!

mHAbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλως την την Δεσποινιω!! πού χάθηκες εσύ?20 φορές τον μήνα???? wow!!! δεν παιζει δυστυχως σε εμας αυτο λόγω κουρασης, υποχρέωσεων, εξαντλητικών ωραρίων στο γραφειο. πωπω αν καναμε τοσες φορες θα ειχαμε εξαντληθει εντελως. Χωρια που τοσα χρόνια παντρεμενοι θα ειχαμε τα αναποδα αποτελεσματα και θα καταληγαμε στο 1 φορα τον μηνα (και αν). :mrgreen:

 

Καλημερα Μαιμουδιτσα και σε ολα τα κοριτσια!

Γραφω σε αλλη ενοτητα αλλα σας παρακολουθω.

Με τον ανδρα μου ειμαστε 11 χρονια μαζι, τον τελευταιο εναμιση χρονο παντρεμενοι αλλα συζουμε τα τελευταια 5. Μετα τον γαμο αποφασισαμε να περιμενουμε λιγο ακομη και μολις ξεκινησαμε ευλευθερα τον επομενο δεν μου ηρθε περιοδος. Ετσι εγινε και τις δυο φορες. Καναμε συνεχεια και ποτε δε βαρεθηκαμε ο ενας τον αλλο. Νομιζω οτι καθε μερα ειμαι μια σταλα περισσοτερο ερωτευμενη και δε θελω να παψει να συμβαινει ποτε αυτο.

Οσον αφορα τις εγκυμοσυνες..Ο πονος ειναι μεγαλος αλλα η λαχταρα μου να γινω μανουλα ειναι μεγαλυτερη και αυτο με κανει δυνατη.

Ευχομαι τα καλυτερα σε οοοοολες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα βιαστικά γιατί πρέπει να φύγω :) Τα ψιλοφοβάμαι γιατί νομίζω ότι αντί για διαγνωστικά είναι εμπορικά κέντρα που πουλάνε όνειρα και ελπίδες. Και μάλιστα πολύ ακριβά. Μπορεί να είναι και φοβία μου, αλλά θα προτιμήσω έναν ιδιώτη γιατρό που εμπιστεύομαι.

Ο κύκλος μου είναι 29-31 ημερών αλλά αυτή τη φορά ήρθε νωρίτερα στις 28 ημέρες. Λεω να τα ξεκινήσω από την 9η-10 μέρα. Λες νωρίτερα;

 

Ρουλα τί να πω. Ήταν τόσο απλό να θεραπευθεί το μικρόβιο... μια απλή εξετασούλα και μια θεραπεία. Η περίπτωσή σου είναι case study. Σε ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες. Επιπλέον σε συγχαίρω για την αντιμετώπιση. Είσαι έτοιμη και αποφασισμένη για όλα. Μπράβο σου. Τωρα με δυνατό σπέρμα, πού ξερεις, μπορεί να σας προλάβουν οι εξελίξεις. Στο εύχομαι, όπως και εύχομαι όλα να πάνε καλά, όπως και να έρθουν τα πράγματα.

Δεσποινα88 κοριτσάκι διακρίνω μια μελαγχολία. Σωστά; Όλα θα πάνε καλά μικρή μου και αφού δεν υπάρχει τίποτα παθολογικό πιστεύω ότι ήσασταν άτυχοι και την επόμενη φορά θα πλημμυρίσετε από ευτυχία. Να είσαι σίγουρη!

Pastelaki κι εμενα ο κυκλος μου ειναι 27-29 ημερών και τα ξεκινησα 10η μερα (ενω σκοπευα 11η). Νομιζω η 9η-10η μερα ειναι ΟΚ. Νωριτερα ειναι για πιο μικρους κυκλους 23 ημερων πχ. Καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω να σαι καλα,αμφιβαλω αν αυτη η εξεταση γινεται εδω που ειμαι...ξερεις ποσο κοστιζει;εχω δωσει παρα πολλα λεφτα μονο για τι εξετασεις ετσι οπως παει στο τελος δεν θα μου φτασουν για την εξωσωματικη

 

Ρουλα αυτη την εξεταση την κανει το locus medicus στην Αθηνα. Και νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρη και το ινστιτουτο παστερ. Εφοσον ομως πηρες αντιβιωση δεν νομιζω οτι ειναι αναγκαια στην περιπτωση σου. Ο,τι κι αν ηταν θα εφυγε με το φαρμακο. Μην το σκεφτεσαι τωρα αυτο και προσανατολισου στα υπολοιπα που θα σου πει ο γιατρος σου. Ολα καλα να πανε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα κορίτσια!

 

Τελικά παίζουν μεγάλο ρόλο οι εμπειρίες από γιατρούς! Εγώ πηγαίνω σε κέντρο διερεύνησης υπογονιμότητας και όχι σε γυναικολόγο. Παρόλο που είχα γυναικολόγο που εμπιστευόμουν απόλυτα, κατάλαβα ότι δεν με καθοδηγούσε σωστά. Πχ. δεν μου είπε ποτέ να κάνω καλλιέργεια. Στην πρώτη που έκανα το καλοκαίρι αποδείχτηκε ότι είχα ΣΜΝ, που ευτυχώς θεραπεύτηκε με αντιβίωση, όπως έδειξε η πρόσφατη καλλιέργεια. Φοβάμαι βέβαια μήπως έχει δημιουργήσει προβλήματα στις σάλπιγγες....

Επίσης, σε κάθε έλεγχο μου έλεγε ότι έχω τραχηλίτιδα, αλλά δεν το θεωρούσε σημαντικό, συγκεκριμένα μου έλεγε ότι είναι "της ηλικίας" (ποτέ δεν κατάλαβα μέχρι ποια ηλικία ίσχυε αυτό....). Τελικά όπως φαίνεται εκτός από υπογονιμότητα προκαλεί και αποβολές.

 

παστελάκι επειδή με είχες ρωτήσεις την τραχηλίτιδα την διαπίστωσε "οπτικά".

 

Όπως και να επιλέξει η καθεμία να το ψάξει, σημασία έχει να έχουμε θετική σκέψη και καλή ψυχολογία!!! Και σύντομα σε όλες μας θα έρθει αυτό που θέλουμε τόσο πολύ!!

 

Καλα annie κι εγω την καλλιεργεια μονη μου πηγα και την εκανα. Και να ξερεις οτι πριν κανεις σαλπιγγογραφια πρεπει οπωσδηποτε να κανεις καλλιεργεια και να προχωρησεις μονο αν βγει αρνητικη. Δυστυχως δεν τα λενε οι γυναικολογοι. Μονο εκ των υστερων σκεφτονται : λες να ειχε μικροβιο και να πηγε στις σαλπιγγες με το υγρο? καλα κρασια!! αν ειχε παει στις σαλπιγγες σου φανταζομαι θα πονουσες πολυ και θα ειχες και αυξημενη CRP. Ρωτα στο κεντρο γονιμοτητας τους γιατρους να σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μαιμουδιτσα και σε ολα τα κοριτσια!

Γραφω σε αλλη ενοτητα αλλα σας παρακολουθω.

Με τον ανδρα μου ειμαστε 11 χρονια μαζι, τον τελευταιο εναμιση χρονο παντρεμενοι αλλα συζουμε τα τελευταια 5. Μετα τον γαμο αποφασισαμε να περιμενουμε λιγο ακομη και μολις ξεκινησαμε ευλευθερα τον επομενο δεν μου ηρθε περιοδος. Ετσι εγινε και τις δυο φορες. Καναμε συνεχεια και ποτε δε βαρεθηκαμε ο ενας τον αλλο. Νομιζω οτι καθε μερα ειμαι μια σταλα περισσοτερο ερωτευμενη και δε θελω να παψει να συμβαινει ποτε αυτο.

Οσον αφορα τις εγκυμοσυνες..Ο πονος ειναι μεγαλος αλλα η λαχταρα μου να γινω μανουλα ειναι μεγαλυτερη και αυτο με κανει δυνατη.

Ευχομαι τα καλυτερα σε οοοοολες!

 

γεια σου κοριτσι!!ωραιο αυτο που λες. Ουτε εμεις εχουμε βαρεθει. Απλως ειμαστε πτωματα απο την κουραση, το τρεξιμο, τα τρελα ωραρια. Λειπουμε πανω απο 12 ωρες απ το σπιτι... ολα καλα να πανε με τις εξετασεις σου!!! μην το βαζεις κατω! καλα αποτελεσματα να εχεις!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαιμουδίτσα!

Αυτό μου είπαν και εκεί, γι'αυτό δεν έκανα ακόμα την σαλπιγγογραφία και δεν την προλαβαίνω και αυτό το μήνα.

Ξεκίνησα σήμερα θεραπεία για τους μύκητες και προχωράμε!

mHAbp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια..μολις παρελαβα τα τεστ ωορηξιας και γελασα παρα πολυ.. ελπιζω ο μηνας να ειναι δυναμικος και καλος..τερμα το βλεπω εγωιστικα θα γινει που θα παει..θα γινει σε ολες μας..ειμαι θετικη.. και εκλεισα και ραντεβου και σε αλλον γιατρο..για σαλπιγγογραφια γραφετε να κανουμε πρωτα εξεταση ουρων?καλα καταλαβα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια..μολις παρελαβα τα τεστ ωορηξιας και γελασα παρα πολυ.. ελπιζω ο μηνας να ειναι δυναμικος και καλος..τερμα το βλεπω εγωιστικα θα γινει που θα παει..θα γινει σε ολες μας..ειμαι θετικη.. και εκλεισα και ραντεβου και σε αλλον γιατρο..για σαλπιγγογραφια γραφετε να κανουμε πρωτα εξεταση ουρων?καλα καταλαβα?

 

Καλησπέρα Ζωίτσα!! Κι εγώ ξύπνησα με θετική ενέργεια σήμερα!!!

 

Καλλιέργεια κολπικού υγρού πρέπει να γίνει πριν τη σαλπιγγογραφία. Για να βρεθούν τυχόν μικρόβια και να θεραπευτούν. Διαφορετικά υπάρχει κίνδυνος να μεταφερθούν πιο μέσα στις σάλπιγγες τα μικρόβια...

mHAbp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια..μολις παρελαβα τα τεστ ωορηξιας και γελασα παρα πολυ.. ελπιζω ο μηνας να ειναι δυναμικος και καλος..τερμα το βλεπω εγωιστικα θα γινει που θα παει..θα γινει σε ολες μας..ειμαι θετικη.. και εκλεισα και ραντεβου και σε αλλον γιατρο..για σαλπιγγογραφια γραφετε να κανουμε πρωτα εξεταση ουρων?καλα καταλαβα?

 

Γεια σας κοριτσιαα.. Ζωιτσα η σαλπιγγιγραφια δε γραφεται,δε δικαιολογειται απο το ταμειο..εκτος αν την κανεις σε δημοσιο νοσοκομειο. Νομιζω τοτε.δεν πληρωνεις.. αν κανω λαθος ας.με.διορθωσει καποια απο τις υπολοιπες!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα είμαι καινούρια στην παρεα κι δεν ξερω καν αν γράφω στο σωστό θέμα, για αυτο συγχωρέστε με! Θα ήθελα να σας πω ενα πρόβλημα το οποίο με απασχολεί. Αρχικά έχω σχέση εδω και 3μιση χρονια και με τον σύντροφο μου πλέον έχουμε "ελεύθερες" επαφές εννοω χωρίς προφύλαξη με το γνωστό τράβηγμα, ξερω πως αυτο δεν ειναι μέθοδος αντισύλληψης αλλα αν τυχόν προέκυπτε εγκυμοσύνη φυσικά θα ήταν καλοδεχούμενη! Τον προηγούμενο μήνα είχαμε ενα "ατύχημα" την 14η ημέρα αλλά αδιαθέτησα με μια μερα μετα απο οτι επρεπε (να προσθέσω ο κύκλος μου ειναι 28 μέρες σταθερά) με την μονη διαφορά οτι είχα την πρώτη ημέρα αίμα και μετα για λίγες μέρες συνεχίστηκαν καφέ σταγόνες. Τώρα αυτη την φορα αδιαθέτησα πάλι με την διαφορά οτι είχα πάλι την πρώτη ημέρα και μετα για δυο μέρες λιγο καφέ και λιγο ροζ! Να τονίσω οτι δεν έχω ποτε θέμα με κύστες κλπ μίλησα και με την γυναικολόγο μου και μου είπε οτι ή ειναι εγκυμοσύνη ή απλά συμβαίνει σε πολλές γυναίκες αυτο. Και μου είπε να κάνω μια χοριακη! Γράφω εδω γιατι θα ήθελα να μάθω μήπως είχατε ανάλογες εμπειρίες! Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων! :-)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσιαα.. Ζωιτσα η σαλπιγγιγραφια δε γραφεται,δε δικαιολογειται απο το ταμειο..εκτος αν την κανεις σε δημοσιο νοσοκομειο. Νομιζω τοτε.δεν πληρωνεις.. αν κανω λαθος ας.με.διορθωσει καποια απο τις υπολοιπες!

 

Ναι σωστά δε γράφεται η σαλπιγγογραφία. Δωρεάν γίνεται σε δημόσιο νοσοκομείο αλλά ξέρω ότι υπάρχει μεγάλος χρόνος αναμονής. Εμένα μου στοίχισε 150? στο ΡΕΑ.

 

Όμως τώρα άλλο με απασχολεί. Δε μου είπε τίποτα ο γιατρός μου για καλλιέργεια κολπικού υγρού πριν τη σαλπιγγογραφία και η αλήθεια είναι ότι έχω κάποια χρόνια να κάνω. Ούτε στο ΡΕΑ με προειδοποίησαν για τέτοιο κίνδυνο. Αχ τώρα με αγχώσατε....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...